FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Moj prvi EDC Folder noz . . .

+7
Knife_maniac
SmitoBona
Okibex
Hombre
Lawman
Fratt
Keltan
11 posters

Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Keltan 13.04.15 20:50

Namjera mi je da uradim nekoliko foldera ...prvo sam mislio da kupim neku kinesku kopiju dobrog foldera i kopiram kopiju , ali nije mi se cekalo da stigne pa sam danas popodne poceo da se igram  .. . .  Ovaj prvi ce biti kalup  da ne mjerim kasnije za ostale foldere rupe , rastojanja ..... uvjek nanovo  ...... celik za djelove rucke je 3.2mm . onaj od pila za secenje mermera . . .  Evo dokle sam stigao ..do kartonske ostrice Moj prvi EDC Folder noz  . . . 990630  nju bar lako obradim .. -275 HRC je   . .. . Moj prvi EDC Folder noz  . . . 990630    da se pohvalim , kupio sam novi komplet Cobalt bohrere ...i jedu ovaj celik kao puding .... Mora da sam ocoreo i vise ne mogu naostriti tupe bohrere , posto stare cobaltne nisu busili kako treba ovaj celik ..... Moj prvi EDC Folder noz  . . . 30210 I da , stigle su mi i one CORINOX . . .70HRC turpijice ...za njih imam poseban zadatak ..nisam ih probao na nesto jako / nasao sam podatak da smem s njima turpijati do 60 HRC / ali videcemo kada dodje vreme za njih .Malo sam probao zagrebati 440C koji je oko 58 HRC .... i ide .Nisu za grubo skidanje vec za fine stvari ....ne drze strugottine sto je dobro  . .. .

Evo neka slika dokle sam ovo popodne stigao .. i ovaj kalup ce ipak na kraju biti na  upotrebljiv noz .. ..izbusicu ga kao sir da olaksam rucke . U medjuvremenu sam smislio /isekao/ kartonsku ostricu i unutra ..gde me malo izmucila  ona zajebana geometrija  . ..  Sutra u alumin i onda isti celik privremeno za ostricu .... ipak je kalup ovo . ..

Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2ut5mhw
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 23vfbbm
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2irmut
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2zs4duu
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 6pt2bp
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 257m99d

Stubna klipnjaca od kamionskog kompresora busi kao zmaj ....preciznooooo  . Moj prvi EDC Folder noz  . . . 990630

Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2q16wp5

PS.Folderi bice Frame lock ...liner lock nije 100 % pouzdan ....a i ne zelim da Cold Steel sa onom tri-ad kocnicom bude jaci od moje Moj prvi EDC Folder noz  . . . 990630
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Fratt 14.04.15 10:50

F1 oblik dominira kod tvojih izrada.
Ćemo da vidimo konačni rezultat,izgleda za sad sve super.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Lawman 14.04.15 11:52

Sviđaju mi se folder, čini se da će biti dobar to nož.

Nitko nije jači od CS i Tri-Ad Lock....
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 481349
Lawman
Lawman
lingua
lingua

Male
Broj postova : 342
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2014

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Keltan 15.04.15 15:38

Fratt je napisao/la:F1 oblik dominira kod tvojih izrada.
Ćemo da vidimo konačni rezultat,izgleda za sad sve super.

Nekako mi odgovara F1 oblik  , posebno sada za folder . Ima fine linije posebno kada je zatvoren nozic , a time ce
jednostavna  biti i futrola i lako ce da izlazi i ulazi u futrolicu . . . bar tako mislim ?
Sinoc sam pogurao jos malo ....evo rezultata .
Secivo sam isekao malo vece nego treba , postavio rucke na rupe i busio kroz njih rupu u sjecivo za kocnicu ...za otvoren polozaj noza ...onda postavio sjecivo u zatvoren polozaj i opet kroz istu rupu u drske probusio  rupu kroz sjecivo .Dalje je bilo lako isturpijati da ostane polukrug od te dve rupe u sjecivo .Ispalo je savrseno precizno . Onda sam na te dve rupe stegao ostricu i oblikovao je polako ...otvorena i kako zatvorena .Meni izgleda ok , jos malo ledja ostrice treba da poravnam sa ruckom  . .

Moj prvi EDC Folder noz  . . . 9jk755
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2qb6kht

Oko ove crvene linije na slici cu malo kasnije .  .. . Moj prvi EDC Folder noz  . . . 30210


Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2ui887r

Moj prvi EDC Folder noz  . . . 66vvrk

Moj prvi EDC Folder noz  . . . 28j8lk8

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Jacb28

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Rtm3jt

Zaboravio sam dimenzije ...drska je tacno 12cm  a sjecivo je 9cm . ..

Moj prvi EDC Folder noz  . . . A4pj52

Moj prvi EDC Folder noz  . . . 25f61vn

Mislio sam da sjecivo bude convex / kada odlucim koji celik ce biti za ovaj nozic / ALI sta mislite o distal taper drsku ...ako ostricu izgrindam full flat .. .... moze   Moj prvi EDC Folder noz  . . . 350615  Moj prvi EDC Folder noz  . . . 350615

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Vfb4nd

Sada razmisljam dali da ostrica bude na tri lezaja ili klasika ...dve teflonskie podloske  . .. .nekako me ne impresioniraju one video klipove o lakoci otvaranja ...  Moj prvi EDC Folder noz  . . . 30210


Ostaje jos da secem rucicu za kocnicu ....minut posla ako odem kod druga i frezom za sekund isecemo ...ALI iznervirao me time sto je juce rekao da kuci ne bih mogao sam to uraditi , pa sada mozgam kako sam svoj majstor Moj prvi EDC Folder noz  . . . 990630

NAPOMENA ...decki koji krecete da pravite svoj prvi folder ......kada sjecete drsku ili liner za kocnicu IMAJTE na pameti da cete je posle toga  ZAKRIVITI u stranu ....i da ce VRH pobecu prema nazad od ostrice ako ste KNAP racunali rastojanje gde da secete  ..........

Pet puta mjeri i opet ne sjeci ....  Moj prvi EDC Folder noz  . . . 990630 ako necete da pravite novo sjecivo ili rucku ...Ja sam sve tacno presmetao ...udario sam kirner gde ce biti rupa ...uzeo pravu burgiju od 5mm .....i PROBUSIO .....corav / mislio sam da je na tacku i poceo busenje / 2mm nize nego gde sam oznacio .....one nove cobalte burgije dok kazes keks ..odu dole .Pricam o rupi iznad osovine ostrice gde ce ostrica zakociti u otvoren polozaj ... I sada sam morao da donju stranu ostrice stanjim ..zbog polukruga okretanja ....moze i ovako ali ..........
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Hombre 15.04.15 21:45

Keltan je napisao/la:Ja sam sve tacno presmetao ...udario sam kirner gde ce biti rupa ...uzeo pravu burgiju od 5mm .....i PROBUSIO .....corav / mislio sam da je na tacku i poceo busenje / 2mm nize nego gde sam oznacio .....one nove cobalte burgije dok kazes keks ..odu dole.

Aaaaaa! Rupe se precizno buše da se predmet stegne u škripac i onda namjesti gdje je udaren znak. Rupe se precizno buše da se prvo izbuši svrdlom od 2mm. Rupe se precizno buše da namjestiš bez okretanja na oznaku, a kad uključiš naglo spustiš da praktično lupne ineče odšeta. Rupe se precizno buše i da duboko udariš kirnerom...
Ako ništa od tog ne uspije uvijek možeš napraviti drugi komad Moj prvi EDC Folder noz  . . . 478256

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Okibex 16.04.15 0:44

Ovo je već opasan komad noža, jedva čekam da vidim ostatak.
Jednostavno, spartanski i tenk
Svaka čast, nestrpljivo čekam nastavak Moj prvi EDC Folder noz  . . . 393492 Moj prvi EDC Folder noz  . . . 690498
Okibex
Okibex
spikač
spikač

Male
Broj postova : 570
Godine : 29
Lokacija : Kutina
Datum registracije : 27.11.2012

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Keltan 20.04.15 23:22

Polako napredujem , nadjem vremena i za ovaj folder ... ove rupe su ga dosta olaksale ..... trebam jos rupu-dve probusiti  ... malo sam razmisljao i skoro sam siguran da ce ovaj biti line lock ne frame lock ..Zajebao sam onu rupu za kocnicu i nekako visoko unutra bi hvatao frame lock na sjecivo ... izglodacu iznutra rucku za 1.5 ili 2mm i postavucu line lock unutra .... ne znam vidjecu  .. .ovih dana .kada me nesto zamori uhvatim se drugog posla ..recimo i kamenovanje na rucni grinder  M2 celika zna odmarati  . .pozz Moj prvi EDC Folder noz  . . . 350615

Ove dve matice  oznacene crnom bojom  i one dve male rupe na ledja noza  cu trajno nitnovati inox-som ..servisirace se samo napred one dve osovinice ... osovinica kocnice ce biti 6mm a osovina sjeciva 8mm , mislim da je 8mm bolje , sto veca povrsina manje tereta u jednoj tacki ...duze ce trajati . . .i da , PRVO sjecite line lock ili frame lock ...i tek ONDA obikujte deo na ostrici da pasuje  kako treba sve .../naravno ostavite viska metala tamo / sve je skola jbg ....Ali sada sam spreman za sledeci  . . . Moj prvi EDC Folder noz  . . . 350615

Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2a60zki
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 30asygm
Moj prvi EDC Folder noz  . . . Jsnbdh
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by SmitoBona 23.04.15 11:03

Fino fino, svaka cast na trudu, ostat ce taj kod tebe citav zivot Moj prvi EDC Folder noz  . . . 747986 ajde radi i jos slika, LP !
SmitoBona
SmitoBona
lingua
lingua

Male
Broj postova : 440
Godine : 32
Lokacija : Mostar
Datum registracije : 27.12.2014

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Lawman 23.04.15 23:45

Nožek mi je nekako previše rupičast u dršci, bolje mi je izgledao bez tih rupa, a ušteda na težini mi ne odnosi odlučujuću prednost.
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 166116
Lawman
Lawman
lingua
lingua

Male
Broj postova : 342
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2014

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Knife_maniac 26.04.15 1:07

Svaka cast na pothvatu !

Ali meni nesto ne stima sa geometrijom...
Nadam se da jos nisi frame izrezao.

Mozda ona ideja sa kineskim folderima i nije tako losa.
Za pocetak imao bi uvid u mehanizam i kako sto funkcionira...

Lock bi trebalo rezati kao ovdje na fotki sto sam oznacio crno.
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2d8fgm

Ova najduza linija treba "izlaziti" iz sredine pivota, ne iznad niti ispod nego iz sredine...
Za pocetak nadji na netu Terzoulinu knjigu, posvetio je dosta vremena dizajniranju liner/framelock noza... procitaj ju 2x, bit ce ti mnogo jasnije.

Ili mozes ici tezim putem, sistemom pogreske Moj prvi EDC Folder noz  . . . 747986
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Keltan 26.04.15 2:08

Nisam jos izrezao frame , pravim alat  za to Moj prvi EDC Folder noz  . . . 350615 Poznata mi je ta geometrija .. . ali ipak hvala na savetu i pojasnjenju ... ono sto sam crtao na slici je bila samo ideja o kojoj jos uvek razmisljam ...kada je kako si ti nacrtao sila sa ostrice se prenosi pravoliniski nazad na lock .....verojatnost da popusti ili se savije je veca .A , ako je kako sam ja crtao pritisak  od ostrice  bi lock terala prema gore .. ..dodirnuo bi drsku u extreme situaciji i nema vise gde ...teze bi tako mozda i nemoguce  da =skrene= u stranu ...sto je  najverovatnije u 99%  slucaja razlog popustanja kocnice kod linelock nacina zakljucavanja foldera ... jednostavno je odgurne u stranu ...a i onaj grind na ostrice od 8 stepeni pomogne dosta u to ? Najverovatnije cu seci kako si ti nacrtao ...ma sigurno . .. skoro mi je gotov jos jedan blank ..ali on ce biti sa tri add lock , nekako mi je mnogo lakse da njega napravim  . . . Ali prvo da doradima alat za secenje tih tankih i  preciznih linija  .. . . . . . .
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Keltan 05.09.15 21:47


Jbg , Cutlassov folder oso na Tajland a moj u kantu za smece Moj prvi EDC Folder noz  . . . 30210
Video njegov folder i otisao u garazi i malom kutnom bruslicom brrrrrrrrmm .. ..isekao sam liniju za lock .Cudo jedno od prve je ispala kako treba .Ali ja ne bih bio ja ako ne zajebem nesto ...poceo da turpijam deo ostrice koji ce da hvata u drsku ...pazio na ugao , sve fino ...ali sa pogresne strane Moj prvi EDC Folder noz  . . . 990630 Jbg , ne hvata pravilno ono mengeme i stego sa druge strane ali naopako ..A one corinox turpije skidaju za sekund .Tako dok se ja setim sta radim , odoh preduboko i gde ces sta ces ..poravnao sve .I sada evo , hvata po celo secivo , nema lufta nigde ... bar je unikatan sada Moj prvi EDC Folder noz  . . . 350615 Cudno , iako jos nisam malo izdubio onaj deo koji se pritisce da se zatvori folder , moguce ga je otvoriti ..trebaju obe ruke ali moze ..malo sjebe palac ali kada izglodam malo olaksace i to .Ali najverovatnije imam folder sa najglasnijm CLIK kada ukopca Moj prvi EDC Folder noz  . . . 990630 pas pobeze kada klikne Moj prvi EDC Folder noz  . . . 30210

Jbg , sada bar znam da mogu napraviti folder . .. ostaje da sredim ostricu i da ga trajno zanitujem .... posto radim na jos jedan sa tri ad lockom vec duze vremena a skoro sam gotov ostajem duzan slike od njega ..snjime se mogu malo i pohvaliti ...pozzz


Moj prvi EDC Folder noz  . . . 33f9vlj
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 14jau09
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2elv508
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 5lpbnp
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2gyd4cg
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by NAVIGATOR 06.09.15 10:01

Ovo mi je jedno od večih misterija u životu. Koliko ljudi moraju imati vremena u životu i nedostatak zanimljivijih sadržaja da sate, dane, tjedna pa neki i mjesece troše na  nešto ovakvo.
Razumjem ekipu koja vidi svoju budučnost u nožodjelstvu i žele živjeti od toga ali takvi u projekt već od prve krenu malo ozbiljnije.
Razumjem i ljude koji naprave neko umjetničko djelo sebi za dušu i ukras da im visi na zidu ili stoji na stolu ali napraviti predmet kojemu je glavna svrha performansa, u ovome slučaju rezanje, a znaju da za polovinu ili četvrtinu vriujednosti od uloženog mogu kupiti gotov artikl koji će u tim performansama uvelike nadmašiti njihov pokušaj???
Na koncu iz iskustva mogu reći da poznajem osobno mnoge ljude koji su krenuli ovim putem (neki čak i uz savjete i pomoć isusnih nožara) i apsolutno nitko od njih nikada nije koristio te svoje umo-rukotvorine nego su završile u ladici i skupljaju prašinu kao primjer jednom neke neuspjele ideje. Oni danas u džepu nose neki od komercijalnih kvalitetnih primjeraka okarakteriziranih u svijetu nožarstva kao best buy.
Ruku na srce ovaj folder čak i ako uspije doživjeti završnicu po performansama ali i vizualnom dojmu jedva će moći stati uz bok kineskim primjercima za 40kn.

Znam samo jednu osobu nenožodjelca koja je napravila nož i koristi ga ravnopravno sa bilo kojim industrijskim primjerkom ali taj je nož možda i slučajno ispao stvarno odlično.

Isprika autoru jer nije mi namjera omalovažavati njegov trud i rad nego se komentar odnosi na cijelu lepezu ne-nožodjelaca(koji rade noževe) ovdje na forumu ali i šire koji bi svi nešto radili a kao da ni sami nisu sigurni zašto, a surova istina je da sav njihov trud i rad završi u košu. Dakle poanta mog posta je iskreno čuđenje, ljudi kako vam se da???? pa imate jedan život!!!
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by roy 06.09.15 11:22

To se zove hobi, ljudi u slobodno vrijeme rade ono što im je zanimljivo i što im pruža zadovoljstvo. Ne mora baš sve rezultirati vrhunskim proizvodima i komercijalnim uspjehom, nekima su učenje i iskustvo dovoljna nagrada.

roy
bomber
bomber

Male
Broj postova : 158
Godine : 913
Lokacija : Zemlja
Datum registracije : 05.11.2010

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Keltan 06.09.15 16:54

NAVIGATOR je napisao/la:Ovo mi je jedno od večih misterija u životu. Koliko ljudi moraju imati vremena u životu i nedostatak zanimljivijih sadržaja da sate, dane, tjedna pa neki i mjesece troše na  nešto ovakvo.
Razumjem ekipu koja vidi svoju budučnost u nožodjelstvu i žele živjeti od toga ali takvi u projekt već od prve krenu malo ozbiljnije.
Razumjem i ljude koji naprave neko umjetničko djelo sebi za dušu i ukras da im visi na zidu ili stoji na stolu ali napraviti predmet kojemu je glavna svrha performansa, u ovome slučaju rezanje, a znaju da za polovinu ili četvrtinu vriujednosti od uloženog mogu kupiti gotov artikl koji će u tim performansama uvelike nadmašiti njihov pokušaj???
Na koncu iz iskustva mogu reći da poznajem osobno mnoge ljude koji su krenuli ovim putem (neki čak i uz savjete i pomoć isusnih nožara) i apsolutno nitko od njih nikada nije koristio te svoje umo-rukotvorine nego su završile u ladici i skupljaju prašinu kao primjer jednom neke neuspjele ideje. Oni danas u džepu nose neki od komercijalnih kvalitetnih primjeraka okarakteriziranih u svijetu nožarstva kao best buy.
Ruku na srce ovaj folder čak i ako uspije doživjeti završnicu po performansama ali i vizualnom dojmu jedva će moći stati uz bok kineskim primjercima za 40kn.

Znam samo jednu osobu nenožodjelca koja je napravila nož i koristi ga ravnopravno sa bilo kojim industrijskim primjerkom ali taj je nož možda i slučajno ispao stvarno odlično.

Isprika autoru jer nije mi namjera omalovažavati njegov trud i rad nego se komentar odnosi na cijelu lepezu ne-nožodjelaca(koji rade noževe) ovdje na forumu ali i šire koji bi svi nešto radili a kao da ni sami nisu sigurni zašto, a surova istina je da sav njihov trud i rad završi u košu. Dakle poanta mog posta je iskreno čuđenje, ljudi kako vam se da???? pa imate jedan život!!!

Hm…….Ajmo redom  ….. Vidi prijatelju , od mojih 53 godina vesela matematika ,onako na brzinu kaze da sam 4 godine proveo u divljini .Zao mi je sto nisu vise  , ali  jbg treba da se radi …….Najvise  ribolov, manje lov i po neka alpinisticka avatura . Sve su to uvek visednevne avanture .Zbog prirode moga posla / privatnik/ ne mogu da odem na jedan dan iz razloga sto su mesta gde idem pre svega daleko i pakao od puta pa ceo  dan ode u put… I nikada ama bas nikada nisam osetio , iskusio da noz koji nosim nije dovoljan za ono sto mi treba .Sve su to bili jefini nozevi sa pijace , tanko dugacko sjecivo I drvene rucke …. Kada malo razmislim nisam ih nikada ni ostrio ….. Pa evo me , preziveo I bez  carbon –sajber 100 rokwela ostrice .Vidis , noz , kompas ti nece spasiti zivot ako ti  ne znas sta  radis u divljini . A sa svakim nozem cu odrati zeca ili narezati pecurke …Samo treba znati uhvatiti zeca I odabrati jestivu pecurku ..razumemo se ? Moze neko batonirati drva nozem koliko mu  dusa hoce …moze seckati  milon kilometara kartona ….u moj zivot nisam ima priliku da to radim ,a  izgoreo sam valjda na hiljade kubika drva po vukojebinama …..pored toliko suvih grana da batoniram ili pravim strugotine  ne pada mi na pamet …komad gume zapali vodu , ne vlaznu  travu ili  grancice……. Osim da presecem neku tanju grancicu na koji bih ispekao kobasicu , precem neki kanap da vezem cipelu koja je zinula ….  ne secam se da mi je za drugo trebao noz …..

Sada oko tvoga posta malo .Vidi kako ti teras svoj zivot , sta radis , gde i kako provodis svoje slobodno vreme ..mene zanima koliko proslogodisnji snjeg ….Boli me uvo za to . Pokusavas da nametnes nama ostalima KAKO treba da trosimo dane date od boga ???  Jesi li uopste svjestan sta si napisao ?

Koliko ljudi moraju imati vremena u životu i nedostatak zanimljivijih sadržaja da sate, dane, tjedna pa neki i mjesece troše na  nešto ovakvo.

Aloo prijatelju , ko si ti da sudis kako je neko odlicio da trosi svoje vreme ??

Pa onda si napisao  I  ovo ?????

Dakle poanta mog posta je iskreno čuđenje, ljudi kako vam se da???? pa imate jedan život!!!


A moja poenta je da ga zivimo …..KAKO  mi hocemo …a sada
idi begaj I trosi svoje vreme  kako ti hoces …………..

Znas , procitao sam dosta tvojih komentara oko nekih nozeva …I meni smjesni bili..ali NISAM komentiro zato sto je to tvoje misljenje ..tako ti posmatras stvari ….Jesi gledao film Akire Kurosave …Rashomon li se zvao  ??


Sada malo oko mog foldera ..kazes da ce svaki kinez od 40kn biti bolji od ovaj moj folder ? Pojma nemam iskreno …moguce je da si u pravu  . ALI znam sigurno da ce svaki kinez od 40kn uraditi isto sto i svaki folder od 10000 eura. Obrijace dlake sa svacije  guzice, narezati kobasice , preseci hljeb na pola , otvoriti paketic sa nekim ljepim satom  unutra. …

Vidis , ti imas neku svoju filozofiju I ja se nikada ne bih usudio da ti oko toga  nesto palamudim …tvoja stvar . Za mene je noz samo alat koji mi treba ponekada da odradi neki posao .Tako i ovaj folder , kada ga zavrsim  bice sasvim pristojan nozic koji zadovoljava moje standarde .Nisam ovde da bih sebe reklamirao vec da podelim svoje iskustvo , pokazem da svako moze sebi napraviti noz sa vrlo malo alata …Vidis ja nisa Dok Holidej ..pa mi brzina-lakoca otvaranje foldera nije apsolutno bitna .Bitno mi je da ga ne izgubim I da mi je pri ruci ….i kada ga otvorim da ostane otvoren .Ovaj folder to ce da  radi I za mene je OK !!!! A ako hocu mogu uraditi folder koji ne bi zaostao nicim zad hi-tek folderima .I najverovatnije sada hocu ….. tebi za ljubav  . ..  I da , u fioci mi evo mesec I po dana hvata prasinu jedan fini komad foldera od Rocksteada …do sada posekao samo komad hartije u koju je stigao ….I mogu reci da je njegovo secivo KRAJ evolucije nozarstva ..za sada bolje nema  .Naravno to je samo moje misljenje  .. .
Zasto sam ga kupio kada hvata prasinu ? Pa zato sto sam mogao pre svega ….vidis radim pa I zaradim koji dinar i hteo sam da ga imam .Dopala mi se njihova filozofija oko nacina ostrenja convex ostrice i to je jedini razlog zasto sam se odlucio za njega .…

A sada da zavrsim post kako si ti zavrsio posle svega sto si napisao  .. . moja ispirka svima jer nije mi namjera omalovazavati nikoga …

PS . posle jebenog dana , pola sta turpijanja mi dodje kao terapija ...odmara me ..ima li neko nesto protiv toga da turpijam pola sata ???
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Sule_HR 06.09.15 17:14

Slažem se, turpijanje i tako neka zajebancija može biti svakako opuštajuća.
Sule_HR
Sule_HR
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 29
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 17.12.2013

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by NAVIGATOR 06.09.15 18:04

Keltan
Kao prvo meni nije namjera bila omalovažavati niti tebe a niti druge ne-nožodjelce koji rade noževe jedino sam iskreno iznenađen voljom za sizifov posao koji u većini završi neiskorišten. Poput tvojeg noža za koji zaista mislim da će biti vizualnim dojmom i funkcionalnošću na nivou kineskih entry level noževa.
Ne zamaram se mišlju kako ti provodiš svoj život niti me to interesiralo a niti mi je namjera bila dijeliti savjete kako ga živjeti bolje. Jedino sam ostao iznenađen za kakav finalni proizvod su neki spremni reskirati dane od svoga života. I ja sam imao slične pokušaje kada mi je bilo 17 ali ti si ipak već zrela osoba koja je vjerujem spoznala svoje kvalitete i zna u čemu je dobar.
Ako je ovo ono u čemu si ti dobar i guštaš u turpijanju onda odlično i ja na to nemam nikakvog prigovora.
Iz tvog posta mogu zapravo isčitati sve što me zanimalo jedino mislim da si mogao pokazati i dozu kulture jer koliko mogu isčitati ja tebe nisam psovao. A ako si mislio da postavljanjem teme svog rada zaslužuješ samo hvalu i lovorike onda ubuduće piši spomenare!
Izrada noža za mene bi bila jednako neuspješna kao da krenem izrađivati automobil.
Vjerujem da bi moj bio nakon 3 godine rada lošiji od polovnog fiće kojega kupiš za 100 eura. Eto otuda moja želja za spoznajom što tjera nenožodjelce da rade noževe. Dakle s moje strane istinska znatiželja i čuđenje i ni malo provokacije.
Također se i sam odlučujem na projekte ručne izrade nečega što nitko ne radi ili mi nije nešto dostupno. Ali noževa brate ima tisuće na svakom koraku za bilo kakve novce.
Sretno ti bilo u daljnjoj izradi u nadi da će ti nož ispasti baš kako si ga zamislio.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by zuzonja 06.09.15 19:41

Kad nesto kupis, ljudi se mogu divit toj stvari. Kad nesto napravis, drugi se ne divu stvari. Divu se tebi. Posebno oni koji ni kacavidu ne znaju drzat u ruke, a takvih je sve vise i vise. Dovoljan razlog? Keltane samo naprid.
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Keltan 06.09.15 21:19

@NAVIGATOR , triput sam procitao svoj post i nigde ne vidim da sam psovao .Hrvatski jezik nije moj maternji jezik i ako sam nesto napisao sto si ti shvatio kao psovanje ja ti se hiljadu puta izvinjavam .
Necu se opet navracati na to sto si napisao oko gublenja vremena .....Malo bih oko ovog nozica....  oko vizuelnom dojmu ne bih posto je  stvar ukusa .Ali stvarno me zanima zasto mislis da ne bi bio funkcionalan ? NA osnovi cega si to zakljucio ? Posebno sada kada nije jos gotov proizvod ?
Dalje kazes nesto oko hvale i  lovorika ? Pa citas li ti sta ja pisem ? Pa ja sam sebe ismejavam i kritikujem ovde javno ..nije me stid da napisem sve greske koje sam uradio tokom izrade i mislis da ne trpim kritike ?? Ja ne vidim da si kritikovao noz ..
Vidis , cika Ajnstajn kaze ne gresi samo onaj koji ne proba da uradi nesto novo ...nepoznato . Ali ipak ja se uopste ne nerviram ,uzbudzujem na moje greske ...Znas zasto ? Zato sto znam sta radim , znam kako treba da uradim , poznata mi filozofija i mehanika foldera ... A to znaci da znam da mogu uraditi savrseno precizan , funkcionalan noz . Hocu reci , greske koje sam napravio nisu od neznanja vec od moje brzopletosti a to nesto znaci , slazes se ? Vidi , da imam vremena za jedan dan bih napravio kompletan folder ...i to sve rukom , turpijom brusni papir i malo kutna brusilica ....i  nije neka nauka .
Moja filozofija noza i tvoja filozofija se mogu razlikovati svetlosnim godinama ..ali to ne znaci da je jedna bolja od druge  ..razumes me ? Radim na dvadesetak su valjda fiksinih nozeva momentalno ...ima tu svasta od celika ... Kada ce biti gotovi pojma nemam , nikud ne zurim .Neki su gotovi , cekaju samo da ih zakalim , neke samo rucka ,neke za turpijanje ...pojma ni sam nemam ..Kazem sebi ovog cu napraviti za divljenje ..bez ni jedne mane ..ali onda shvatim da mi to nista ne znaci... savrsen ricaso ili savrseno precizno izbusene rupe za pinseve i udrim od OKA ...Shvatas li o cemu pricam ? Moja filozofija  oko noza je ova ... nece me zajebati kod upotrebe pogresno izbusena rupa za pins ...nedoradjeni rikasso ..balabala ...za mene noz je samo noz , a noz je alat ...
Ajde , otvoricu sada jos jednu temu i izvolite kritikujte taj  moj gotov noz do mile volje .....ima punooooo sitnih mana , i  AKO mi neko dokaze da ce ta mana smetati kod upotrebe dobija ga na poklon ...........

Da se sada vratim na topic , malo sam turpijao i malo razmisljao za promenu  Moj prvi EDC Folder noz  . . . 990630 Juce kod probe vrlo tesko mi se zatvaralo  ovo cudo od foldera zato sto pozadi na rucke nisam imao NISTA ..I kod stezanja rucke da bih palcem gurnuo ono cudo /pojma nemam kako da ga nazovem / krajeve rucke su se doblizivali jedna do druga i sipak .Danas sam sastavio nozic kako treba i EUREKA sada mogu palcem lako pritisnuti taj deo .Opet ne mogu jednom rukom  , ali mnogo lakse je sada .Naravno izglodacu malo taj deo iznutra da stanjim celik i onda ce ici jednom rukom kao svaki normalni folder .Ipak je ovo 3.2 mm celik . Ali decki , onaj zvuk  KLIK kada ukopca kod otvaranja je JEZIV ..strasno mi se dopada ..moj retriver skoci iz mesta kada klikne ..toliko je glasan  Moj prvi EDC Folder noz  . . . 350615
Evo , ovako ce biti ...nema drugo , popravio sam gresku   koliko sam mogao ..bitno je nema nikakve lufte kada se otvori ....

Moj prvi EDC Folder noz  . . . 2ceq3dd
Moj prvi EDC Folder noz  . . . 54vkat


Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Moj prvi EDC Folder noz  . . . Empty Re: Moj prvi EDC Folder noz . . .

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.