FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Fallkniven noževi - Page 10 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Fallkniven noževi - Page 10 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Fallkniven noževi - Page 10 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Fallkniven noževi - Page 10 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Fallkniven noževi - Page 10 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Fallkniven noževi - Page 10 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Fallkniven noževi - Page 10 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Fallkniven noževi - Page 10 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Fallkniven noževi - Page 10 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Fallkniven noževi - Page 10 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Fallkniven noževi - Page 10 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Fallkniven noževi - Page 10 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Fallkniven noževi - Page 10 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Fallkniven noževi - Page 10 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Fallkniven noževi - Page 10 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Fallkniven noževi - Page 10 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Fallkniven noževi - Page 10 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Fallkniven noževi - Page 10 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Fallkniven noževi - Page 10 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Fallkniven noževi - Page 10 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Fallkniven noževi - Page 10 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Fallkniven noževi - Page 10 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Fallkniven noževi - Page 10 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Fallkniven noževi - Page 10 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Fallkniven noževi - Page 10 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Fallkniven noževi - Page 10 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Fallkniven noževi - Page 10 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Fallkniven noževi - Page 10 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Fallkniven noževi - Page 10 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Fallkniven noževi - Page 10 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Fallkniven noževi

+124
Keltan
roy
Hombre
jimkukri
zuzonja
Guru
zoki208
markonvs
goxxon
woody_
franciscus
maxina
Nubilus
JungleCity
ivo
puls
cutlass
JillValentine
ce3hel
chumaman
trolshein
Hadži Dalibor
Fesch
Marko
z.vonkec
Ris
ivovk
northy
™pico
2,9,29
urbana_gorila
Strider
Mornar
Koaksijalac
kengur32
greg.es
Surfer
explode
sinke
Quanah
Medo Gradela
Elp
mariobab
neven
Dane
glock
Target
redbeard rum
amiklic1
GROUND ZERO
ruger357
robert
djomla
coen
aurora
Mad Max
pinco
Login
Replikart admin
divlji grab
vladimir-vlay
scout
Cave Bear
damjan
Ikarus
hankok
Mraz
boletus
Šimun
cidnam
sgt bear
StArKa
oetzi
Jolender
lonewolf
frbr
Pomorac
girdeaux
jratko30
stefan_nis
Nero Rii
baron
Aries
Nahualli
Prirodnjak
Shark
UrchinStar47
WILLY
Fratt
mglavinic
hac94ker
Igsy
Adept
NAVIGATOR
Drvo
mali mačak
Franco G
cabala - baniran
Mladen
Bedanec
Nino G
buber75
vandall
meduza
WildChild
rinos
bojadva
miha_vg
mimir
baltazar
campy
MI666999
Samobaniran
Knife_maniac
LEGION66
elvin
Mshai
Stoney
Dawor
M5
Lynx
bowhunter
LUKSA
Mile
128 posters

Stranica 10 / 28. Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 28  Next

Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by NAVIGATOR 12.01.11 1:38

A1 ima vrlo debeli i izdrzljiv brid, nikako tanak i osjetljiv i nisam nikada cuo da je netko imao problema s tim nozem. Budala moze neprimjerenim rukovanjem iblok zeljeza unistit, di nece noz

NAVIGATOR
master
master

Broj postova : 7019
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 12.01.11 1:39

slažem se sa tobom navigator i baš me zanimalo tvoje mišljene pogotovo vezano uz iskusto (ako se ne varam) sa kube
di su ti se u futrolu uvukli kamenčići pa se oštica na a1 oštetila ako se dobro siječam?
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by NAVIGATOR 12.01.11 1:50

Ma samo se zatupila, noz je i danas nakon godina upotrebe kao nov. Bila je greska u dizajnu futrole, a fallkovci su to brzo skuzili i promjenili potpuno koncepciju svojih futrola do tada. Moj A1 je iz prvih serija i mislim da je to uz recon scouta od CS-a najuniverzalnoprimjenjiviji noz na svijetu(model scouta od san mai tri celika) ja sam svoju futrolu doradio i to se nikada vise nije ponovilo. I najbolji celici se otupe u srazu s kvarcnim kamenom, to nije nikakvo cudo, pa i VG10.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 12.01.11 1:58

to me zanimalo,drago mi je da je tako i neka te služi još tolko na puno ekspedicija i putovanja!

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by pinco 12.01.11 7:56

Hm, ako se nož koristi ono za šta je i namjenjen, za sićenje, onda je mora 2mm od 12C27 sasvin dovoljna, pokriva 99.9% šta bi uradija i F1, ali on košta 10x više love, nebi li od njega tribali oćekivat jedan korak više u upotrebi, kako se i reklamira, posebno naglašena robusnost i čvrstoća, za šta? S1, A1, koje su njihove namjene, mazanje paštete......
Koja korist od laminata i VG čelika, ili nekoga slićnoga, da drži malo više oštricu ako rezni brid puca pri zahtjevnijoj upotrebi, tj. moraš pazit da u drvu nema neki grop ili sl???? kako ćeš ga onda popravit?, jel lakše u prirodi dooštrit neku mekšu oštricu nego imat ispucanu high end. Da kinezu ispuca oštrica na patki, svi bi rekli smeće, kad se dogodi na F1, onda je ljudski faktor......
pinco
pinco
tipko
tipko

Male
Broj postova : 50
Godine : 46
Lokacija : Seget
Datum registracije : 11.06.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by NAVIGATOR 12.01.11 8:35

niti je mora a niti su F1 ili S1 pravi noževi za divljinu. tko je ikada ozbiljno kročio u divljinu na nekoliko dana gdje si je morao sam napraviti sklonište, pribaviti drva za vatru, zna da su 10cm noževi puno pre mali (ako pritom nemamo uz sebe pilu, sjekiru ili mačetu) za bilo kakav ozbiljniji rad. obično 10cm noževe hvali ekipa koja ugodno provede dan u jednodnevnoj šetnji u neposrednoj blizini civilizacije režuči kobase i mazajući paštetu. veliko sjećivo donosi toliku uštedu u vremenu i energiji u pravoj divljini da samo iracionalna osoba ne bi sa sobom ponjela tih dodatnih pola kile više. mislim da bi A1 i slični noževi bili najmanjih dimenzija primjenjivih da se bez dodatne veče oštrice nose u divljinu. njegova je dužina i težina ono minimalno koliko treba da bi se u 2-3 udarca bez nepotrebnog batoninga mogla odrezati grana za sklonište ili drva za potpalu. sve more F1 i slični noževi svakako će poslužiti i biti bolji od golih ruku u nuždi, ali trailmaster, recon scout i alati sličnih veličina moči če odraditi sve "potrebne" zadaće kao i ovi manji ali i puno više bez obzira od kojeg su materjala napravljeni.

u speleološkoj expediciji na kubi čak i uz A1 nosio sam i mačetu, kao i večina članova expedicije(i koristili smo ih svakodnevno).

Fallkniven noževi - Page 10 PC290405Small

Fallkniven noževi - Page 10 PC290407Small

Fallkniven noževi - Page 10 PC220073Small

Fallkniven noževi - Page 10 PC290419Small

Fallkniven noževi - Page 10 PC150111Small

Fallkniven noževi - Page 10 P1070141Small
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Nino G 12.01.11 9:01

Moram primjetiti kako VG-10 nije "Falkov čelik", već je brendirana legura japanske tvrtke Takefu Special Steel co. Ltd. To je čelik koji je bez sumnje izvrstan za kuhinjske noževe za obradu povrća i mesa (nikako kostiju), preklopne noževe i manje noževe s fiksnim sječivom (Fallkniven-om WM 1 je odličan primjer).
Po mojem skromnom mišljenju, međutim, upotreba tog čelika za veće noževe koje ćemo izlagati dinamičkim naprezanjima pri sječi, cijepanju i sl. (a sigurno hoćemo, jer zašto bi inače nosili veliki nož?) nije preporučljiva, pogotovo uzmemo li u obzir njihovu cijenu. Za tu namjenu su ugljični čelici (načelno bez, ili s malim udjelima kroma) bez premca.
Nino G
Nino G
lingua
lingua

Male
Broj postova : 451
Godine : 54
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.09.2009

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by NAVIGATOR 12.01.11 9:22

VG10 mi je bio pored svih hi tech prethodnika ATS34, ATS55, GIN1, AUS8 i slične čelike, prvi koji me zaista u pozitivnom smislu iznenadio i koji se od svih stainlessa normalno brusio i zadržavao oštrinu poput karbonca. koristio sam taj čelik u mnogim noževima od preklopne inpale pa sve do velikog A2 i nisam nikada imao problema niti sa jednim od njih. nemam običaj tuči oštricom po kamenu a tvrdo im drvo, kosti, štrikovi i sl. nikada nisu predstavljali problem. znao bi u divljini njima izrezati cijelog pečenog pajceka, i rebra i sve.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 12.01.11 9:36

sa obzirom da se već dosta znalaca uključilo u raspravu...

da se radi nož veličine fallkovog a1 ili a2 od s30v kakve bi mu bile performanse?

@navigator sa fallkom nije problem obrada oko kosti nego kad pokušaš presijeć istu,ali i to je isto upitno jer postoji video onog talijana koj ako se ne varam sa s1 "cijepa" neku kost i onda pokazije da je oštrica cijela....
slažem se da je a1 minimum za ozbiljnije radove,po meni je on čak i na manjoj strani odnosno najmanji nož za ozbiljni rad,ne samo zbog veličine nego i zbog težine...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Jolender 12.01.11 10:05

NAVIGATOR je napisao/la:VG10 mi je bio pored svih hi tech prethodnika ATS34, ATS55, GIN1, AUS8 i slične čelike, prvi koji me zaista u pozitivnom smislu iznenadio i koji se od svih stainlessa normalno brusio i zadržavao oštrinu poput karbonca. koristio sam taj čelik u mnogim noževima od preklopne inpale pa sve do velikog A2 i nisam nikada imao problema niti sa jednim od njih. nemam običaj tuči oštricom po kamenu a tvrdo im drvo, kosti, štrikovi i sl. nikada nisu predstavljali problem. znao bi u divljini njima izrezati cijelog pečenog pajceka, i rebra i sve.

Obzirom na tvoje i moje iskustvo možemo li mi onda sumljati u ujednačenost proizvodnje VG 10 čelika ili čak možda u plagijat nekih proizvoda od istog jer ja imam jako loše iskustvo sa oštrenjem svog noža (SOG tom-cat) od VG 10 čelika?
A čuo sam da su neki i prodavali noževe jer nisu uspjevali naoštriti noževe od ovog čelika.
Naime ja svaki drugi nož naoštrim za razliku od ovoga koji mi je kao da je od žvake napravljen.
Ukratko, jako loše iskustvo za ogromne novce.
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by NAVIGATOR 12.01.11 10:19

da ti budem iskren i meni se to jednom dogodilo sa renomiranom firmom, ista stvar kauguma, kauguma. nož sam prodao ili poklonio ne sjećam se više uz napomenu o čeliku. no čovjeku koji ga je kupio to nije smetalo i onako ga ne koristi nego za imati doma u ladici i tu i tamo za mazanje paštete valjda.

mislim da je toplinska obrada čak i kod renomiranih firmi podložna odstupanjima i pre velikim tolerancijama i, već sam jednom napisao, bilo bi zgodno imati doma rockvel tester i sam si izmjeriti tvrdoće oštrica. mislim da bi odstupanja bila i puno veća od očekivanih i od tvornice navedenih. jer zapravo same performanse oštrice koliko ovise o materjalu i obliku toliko ovise i o TO samo kaj je nju najteže na prvu provjeriti.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Igsy 12.01.11 15:26

pinco je napisao/la:Hm, ako se nož koristi ono za šta je i namjenjen, za sićenje, onda je mora 2mm od 12C27 sasvin dovoljna, pokriva 99.9% šta bi uradija i F1, ali on košta 10x više love, nebi li od njega tribali oćekivat jedan korak više u upotrebi, kako se i reklamira, posebno naglašena robusnost i čvrstoća, za šta? S1, A1, koje su njihove namjene, mazanje paštete......
Koja korist od laminata i VG čelika, ili nekoga slićnoga, da drži malo više oštricu ako rezni brid puca pri zahtjevnijoj upotrebi, tj. moraš pazit da u drvu nema neki grop ili sl???? kako ćeš ga onda popravit?, jel lakše u prirodi dooštrit neku mekšu oštricu nego imat ispucanu high end. Da kinezu ispuca oštrica na patki, svi bi rekli smeće, kad se dogodi na F1, onda je ljudski faktor......

X ko kuća

NAVIGATOR je napisao/la:Karbonski ce celici, iako imaju nekih prednosti, ipak s vremenom neizbjezno u zaborav.

Nebi se baš složio s tom konstatacijom... Naprotiv, ugljični čelici imaju sve veći trend rasta na tržištu oštrica, a mogu mislit kakve bi to bile npr. ozbiljne mačete od nehrđajućeg čelika... ustvari znam, nebi ni bile mačete nego nazubljene pile.
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 35
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by NAVIGATOR 12.01.11 20:08

tehnologija i receptura steinnless čelika je svakim danom sve naprednija i ubrzo će po karakteristikama potpuno zamijeniti ugljične. mislim da su ovo posljednji trzaji klasičnih hrđajučih karbonaca, svojevrstan labuđi pijev prije izumiranja. i zato ih imam na zalihi za budučnost kada ih ponestane. iako preferiram VG10 i slične čelike za EDC i dulju exploataciju u divljini, i ja sam također ljubitelj starih hrđa.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by StArKa 12.01.11 21:27

Može li mi neko objasniti zašto je tolika razlika u cijeni A1 i A2 ( samo zbog 42mm dužine ? )
StArKa
StArKa
bomber
bomber

Male
Broj postova : 158
Godine : 48
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.12.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 12.01.11 21:31

kolko ja znam nažalost da...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Igsy 13.01.11 0:49

Zašto? Zato što može, a i dalje se prodaje ko da je od zlata...
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 35
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Jolender 13.01.11 8:33

marketing, isto -Nike patike Fallkniven noževi - Page 10 747986
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by scout 13.01.11 13:24

...Nino G,
naravno apsolutno točno da to nije ''Falkov celik'' nego legura Takefu-a ,
..koliko mi je poznato i radi se samo u Japanu ,a izvoz je strogo kontroliran .Kako
po količini ,tako i i po mjestu gdje i kome ga prodaju .Što se tice ''uglješa'' ,''karbonaca'' ,visoko ugljicnih celika bez dodataka ...
koristio sam ih dosta ,sakupio dosta ,dragi su mi i nebi ih se odrekao ,prodao ili uskratio sebi uživanje u istim .
Jolender ,
nadam se da te necu razočarat ako kažem da posjedujem SOG-ov tom-cat ,Paukovih nekoliko ,itd .sve u VG10
čeliku i nisam imao takvih problema ..,mada pratim Tvoje postove od kada se pojavio problem .Nakom mikroskopskih ( mislim )
foto-a cinilo mi se sve u redu ...no uistinu mi je žao zbog lošeg iskustva koje imaš.To naravno tebi nece ništa olakšati cinjenicu
da si nabavio ''folder'' koji si želio ,i da su se pojavili problemi koji se nikako nisu smjeli pojaviti .Pokušaj krivotvorenja čelika ..pa postoje
podaci i o tome ...mada mislim da je to ''skuplja pita od tepsije'' i doslovno nemoguca misija ,a da bi bila uspješna , jer uvjek, i uz najsavršeniji obrnuti inžinjering
postoji ''ono nešto',' ...finall touch, koji se nemože krivotvoriti .Omjeri komponenti u takvoj ''leguri'' cesto su nedefinirani do kraja u objavama
populaciji .Pravo autora ,vlasnika patenta ili kako god .Postoji mogucnost pogreške u TO baš kod tog primjerka .Kažem krivo mi je ,iz razloga što znam kako je kad se ćovjek razočara
u nešto takvog tipa ,a po svim specifikacijama ,iskustvima drugih -tako nebi trebalo biti .
Pokušat cu u dogledno vrijeme postaviti nekoliko slika čisto radi usporedbe .
Naravno i u mom slucaju je bilo neminovno oštrenje SOG kutom ali nakon toga -nikakvih problema .

NAVIGATOR
..uvik u sridu te imade tri punta ....

Rockwell tester mi je dostupan ,postoje odredena odstupanja u nekim slucajevima izmedu deklariranog HRC i mjerenog .
Bilo bi neumjesno ,i nekorektno davati rezlutate onog što sam ja mjerio .Ipak se radi o nečemu što mora imati svoj certifikat i potpis (ovlašteni lab).
Slažem se da bi svaki ljubitelj oštrica imao bolju sliku kad bi bio u mogućnosti napraviti za sebe takvo mjerenje .
Što se tiče raznih tipova predznaka ispred nekih oštrica tipa : Survival ,bushcraft,army ...to bi uzeo s dozom rezerve .Niti jedan predznak ne definira točnu potrebu na terenu .
...za što u bushcraftu ,za preživjeti gdje ...za koju vojnu postrojbu ...to je toliko nemogućih predpostavki da je je pretenciozno stavljati te prefikse ispred imena neke oštrice (moje mišljenje ).
Ipak ,marketing logika je nešto drugo .Svi smo mi različiti ,s predpostavkom poštovanja različitosti .Ako nekom u uhu ,oku zazvoni ono ''army'' odmah se sijeti svih mogućih filmova kojim
nas umlati Hollywood .I razumljivo da se ponekad vodi odgledanim ..što je još uvjek možda bolje nego da se sjeća ''odživljenog'' ,barem je veselije .
Marketing logika bi bila i da se oštrice ne prodaju na centimetre ,puknu cifru pa tko voli neka izvoli .
Spominjani Japanac....hm hm...pa govori i da treba čuvati tradiciju i spominje ''skandinavsku'' geometriju oštrice kao prilagođenu mjestu i potrebi gdje je nastala .Nekoliko oštrica je reprofilirao ,
prilagodio svojim potrebama ,izrazio svoje poštovanje Fallknivenu u masu osvrta ali i zamjerke koje se odnose na primjenu koja je njemu potrebna .Paralelni test F1 ,NL5 i HK9 na primjer .
Između ostalog je pokazao i primjer zašto ponekad dolazi do mikro pukotine i kako to riješiti .Naravno da mi je savršeno svejedno što je lik snimio i napisao ..to je njegovo mišljenje i
you tube .NAVIGATOR je jednom mislim rekao da ga takvi uradci ne zanimaju i da vjeruje onom što sam proba za svoje potrebe .Po meni je to daleko najzdraviji stav koji postoji u odnosu
oprema-korisnik.
Imao sam veliku volju staviti jedan dio kolekcije u galeriju .No....nemogu se osloboditi osjećaja da postoji jedan dio nazovimo netrpeljivosti prema ljubiteljima ''čudnih'' oštrica i čudnih cijena .
Nikad mi nebi na pamet palo osporiti praktičnost i svrhovitost Mora siječiva .Kupio ,probao i koristim ...ne jednu .
No mogu samo predpostaviti komentar na nabavku opsidijan uradaka ,pa nekih besramno skupih kolekcionarskih primjeraka itd .itd .
Razumijem ...to se moze doživjeti i kao k...čenje ,i kao neznam što ...ali možda bi doza upornosti ,volje ,želje ,strasti ,uloženog truda ,snalažljivosti pa i fanatizma barem mogla biti tema ,a ne stres i osuda .
Jesu li ljudi koji ''bacaju'' novac na skupe oštrice budale .Zašto to raditi kad je moguće i sa .....neznam sve čime .Da istina moguće je ,ali što loše čine zaljubljenici u ''skupe čelike''?
s druge strane ...ljudi hajdemo u prirodu ,uživati ,nešto od prirode naučiti ,prenijeti utiske drugima ,to je na kraju krajeva dubok i potreban smisao foruma ..griješim li ?
Hajdemo pokazati onima koji nemaju priliku ,pokazati da možemo ''vidjeti'' ,''čuti'' ,''osjetiti'' .Pa da ostavimo ono što je od prirode ostalo kao trag na ovom prekrasnom forumu .
Za čelik,uvjek ćemo imati vremena ne složiti se .

Fallkniven noževi - Page 10 393492









scout
scout
lingua
lingua

Male
Broj postova : 480
Godine : 59
Lokacija : Dubrovnik
Datum registracije : 28.09.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Jolender 13.01.11 13:58

Scout, vidi ja sam zadovoljan sa svojim tom-cat-om, služi svrsi, to je da imam model od skupjleg čelika, da stoji u kolekciji, prekrasan dizajn.
Na kraju krajeva mogu i napisati neki komentrar, ako ništa moje iskustvo sa oštrenjem ovog čelika.
Moje potrebe noža zadovojlavaju dva kineza koji su samnom uvijek (folder i multi tool).
Ali mi nekako materijal nije ono šta sam očekivao, (ne mogu pisati o uporabnoj vrijednosti jer ga i ne koristim)
Neki od oštrenja, žele napraviti nauku, ali šta je to? -skidanje materijala pod određenim kutom abrazivnim sredstvom sa stanovitom granulacijom, te vaše dijamantne podloge za oštrenje mogu imati samo osobimu dugovječnosti a nikako nekakvog kvalitetnijeg oštrenja.
Uspio sam ga naoštriti ali to nije ni blizu kao što su mi oštri ostali noževi. npr viktorinox se veoma lako naoštri da siječe papir i brije ali ovo je nešto baš jako zagonetno.
Potrudit ću se da napravim jedan video o oštrini ostalih noževa koje imam, kao i onih koje sam sam izradio, da ne bude da neznam naoštriti nož, tada će moj zaključak biti kao veoma negativna osobina ovog čelika, -prezahtjevno održavanje oštrine
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by scout 13.01.11 14:12

..pa to mi je drago pročitati !
Taj SOG -ov model se i meni svidio ,pa i da je samo kao dio kolekcije -pozdravljam !
Slažem se s tekstom , osvrt na možebitno prezahtjevno održavanje oštrine .
Nema govora o kvalifikaciji oštrača .Vidio sam post ,fotografije ,brid koji si radio i mogu samo reći -to je sasvim OK.
Ma nemam ja predrasude ni prema jednoj vrsti oštrice .Ako služi svrsi u upotrebi ,dobro je ...,ako je dio kolekcije koja veseli opet je dobro .
Fallkniven noževi - Page 10 393492
scout
scout
lingua
lingua

Male
Broj postova : 480
Godine : 59
Lokacija : Dubrovnik
Datum registracije : 28.09.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 13.01.11 14:39

@scout potpisujem tvoj post i slažem se sa više manje svime šta si napisao...ALI....
ovo šta citiraš navigatora,sa tim se nemogu nikako složiti i u vezi ovoga sa youtube-om iz jednog razloga a ti si ga naveo kad si spominjo svoju kolekciju...
financijska moć pojedinca...
koj će na primjer za jedan takav nož skupljat više mjeseci i bit uvijeren u to da kupuje "neuništiv" nož na kojemu je jednostavno nemoguće da mu pukne ili "crack-ne" i onda mu se to dogodi...šta onda takva osoba misli o tomu svemu...

ja uvelike podržavam youtube i internet iz jednog razloga...a taj je da vas pojedinci nemougu "pravit budalom" tako lako kao prije...

iz kojeg razloga...kolko vidim dobro se razumijete u neoževe odnosno vrste čelika...možda se ne razumijete tolko u rađenje drenaže ili upojne jame ili zamjene motora na autu...(mislim da shvačate na šta mislim) baš taj internet ili youtube je izvor informacija o količini ili teškoći pojedinog posla,stvari itd...

a šta se tiće toga da bi možda bilo ovakvih ili onakvih komentara...mislim da ste tu u pravu jer svako ovdije ima svoje mišljenje ali moje je da treba poštovati nečiju strast prema nećemu bilo to sakupljanje sličica,auta,ljuski od jaja ili bilo ćega drugoga...
nadam se da ču imati priliku vidjet vašu kolekciju...
Fallkniven noževi - Page 10 393492
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by scout 13.01.11 15:21

@ikarus

dopuštam da moj stav prema clipovima na youtube-u sliči na ''inkvizitorski '' ,ali ...takav je .Nekoliko razloga :
..nakon primjera čekićinga i ponekad slučajno preživjele oštrice ,hoće li možda korisnik koji je teško i s mukom
skupio novac pa kupio ,možda probati isto .Hoće li zavrnut u rupu u stijeni i pokušati bočnim naprezanjem odlomiti
komad nečega uvjeren da može savinuti nož do apsurdnog kuta i polomiti to .itd itd .
U ''virtualvice'' clipovima ,čovjek je primarno lovac .Navodi da njemu nož ne služi kao ''skinner '' nego za rezanje
siječenje ,isjecanje mesa što ima svoja pravila kod profila oštrice .
Skandinavci su naprotiv u prošlosti imali potrebe i za skinner-ima ..hladniji krajevi , itd.
Hoće li površni korisnik to pogledati i reći ..'''''ma nemate vi pojma ,Japanac je to radio'' ..i ..napraviti sebi autogol.
Ali svakako da internet može pomoći kod pronalaženja iskustava drugih ljudi ,po forumima koji se bave problematikom oštrica .
Pa se moguće kod čitanja iskustava velikog broja korisnika i može steći zdraviji stav prema nečemu da bi nas proizvođači manje ''pravili
budalama'' .To je točno !
Da budem konkretniji : Smučilo mi se pretjerivanje tipa :nož je pajser ,kramp,cirkular ,bušilica .No to što se meni nešto ne sviđa nije opet mjerilo da bilo tko
proba što želi .Princip slobodne volje .
Internet može biti jako moćno pomagalo ali ponekad i odmagalo .Svjestan sam toga da mnogo ljudi nema priliku probati ovo i ono pa sami za sebe
odlučiti što im odgovara .To je tako ,nažalost .Pa ..onda bi više preporučio nekoliko stranih i nekoliko domaćih mijesta gdje se mogu pročitati iskustva ljudi s terena .
Nisam isključiv (bar mislim) ,ali sam prilično siguran da ne postoji nož na kom nešto ne može puknuti ili cracknuti .
Istina ..informacija ,prava informacija jako vrijedi ,internet je ubrzao taj protok .To jest dobro i korisno .
Na kraju krajeva i komuniciramo na internet forumu .
Ma vidi ,ponavljam se ...različit stav prema bilo čemu od onog što radim ili pišem ja poštujem !Samo budala je uvjek u pravu ...
Fallkniven noževi - Page 10 393492
scout
scout
lingua
lingua

Male
Broj postova : 480
Godine : 59
Lokacija : Dubrovnik
Datum registracije : 28.09.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by NAVIGATOR 13.01.11 15:44

ikarus je napisao/la:
koj će na primjer za jedan takav nož skupljat više mjeseci i bit uvijeren u to da kupuje "neuništiv" nož na kojemu je jednostavno nemoguće da mu pukne ili "crack-ne" i onda mu se to dogodi...šta onda takva osoba misli o tomu svemu...

osobno nisam nikada u rukama imao niti jednu neuništivu stvar, a pogotovo ne neuništivi nož. takvi jedino postoje na kanalima TV prodaje, oni noževi kojima režu čekiče lupaju po kamenu pa kasnije njima režu paradajz. apsolutno ne postoji na zemaljskoj kugki čelik koji bi izbrušen u finu tanku formu zvanu oštrica mogao podnjeti neograničeno zlostavljanje.
kroz povijest noževi i rezni alati uvijek su bili izuzetno dragocijeni i skupi, u nekim situacijama i neprocjenjivi. isti primjerci nadživjeli su generacije a opet konstantno su se koristili i služili svrsi, samo nisu ih koristili pubertetlije(po godinama ili mozgu) koji bi ih čekičali ili koristili za sve i svašta, ugalavnom na načine primjenjenije krampu ili lopati.

scout osobno bi jako rado škicnuo tvoju kolekciju noževa, a po postovima mi se čini da i imaš kaj pokazati
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by scout 13.01.11 15:54

..NAVIGATOR ,

..s postom se mogu stvarno u podpunosti složiti !

A kolekcija ..pa mogao bi ti na nekim tvojim primjercima pozavidjeti (mislim zdravo i dobronamjerno ) jer držim tvoju kolekciju -IMPRESIVNOM !
A moji ''nožići'' Fallkniven noževi - Page 10 747986 ,bude bude skoro nešto u galeriji .Došla i nova digitalna ''mrcina'' pa čitam ono što piše ''sitnim slovima'' .



Fallkniven noževi - Page 10 393492
scout
scout
lingua
lingua

Male
Broj postova : 480
Godine : 59
Lokacija : Dubrovnik
Datum registracije : 28.09.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 13.01.11 15:55

slažem se da nož nije namjenjen niti za cijepanje niti kopanje niti ništa slično... zna se koja je njegova glavna namjena ali

uzmite sebe (navigator,scout) za primjer...nađete se u pravoj "survival" situaciji i igrom slučaja imate svoj nož sa sobom...šta vam nebi bilo draže da ste uvijereni video dokazom i iskustvom korisnika istih da če vaš nož podnjet npr penjanje preko tijene odnosno ko oslonac za nogu...

nego da se vaša uvjerenja temelje na nečemu šta je reklama samog proizvođaća...

ja smatram nož alatom za rad ali rad kakv je namjenjen nožu a ne sjekiri,maćeti ili nećemu sličnom ali ako bude neophodno normalno da ču ga koristit na bilo koj mogući način a da ga ne slomim..odnosno neću se dovest u situaciju da idem radit "battoning" sa njim ako postoji mogučnost da pukne pa onda izgubim i to malo alata šta imam...
svi moji noževi su naoštreni "da briju" (kako bi tu rekli) i svi su nauljeni i jako pazim na svoju kolekciju jer sam kolekcionar kolko mi to financije dozvoljavaju...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by NAVIGATOR 13.01.11 16:12

ma je ikarus, često sam razmišljao o korištenju noževa na razne načine samo kaj u praksi(a bio sam stvarno u svakakvim situacijama) nikada mi ne bi palo na pamet gurat nož u pukotinu u stijeni da bi se preko njega popeo. odrezao bi komad grane ili iskoristio kamenčić i komad špage, (inače pukotina u koju stane nož je odličan grif tramvajac za penjanje). ukratko u pravoj survival situaciji nož bi mi bio apsolutno neprocjenjiv i ne bi mi palo na pamet koristiti ga za ništa drugo osim za rezanje. za kopanje bi zašiljio kolac ili nekaj drugo improvizirao.
slažem se da postoje alati koji su derivat sjekire lopate noža i otvarača za konzerve ali oni zapravo niti za jednu od tih funkcija nisu idealni. firma poput fallknivena i sličnih koji rade vrhunske rezne alate namjenjene isključivo rezanju ni ne ostavljaju si kompromisa kod savršenstva reznih osobina da bi zadovoljili neke druge primjene neprimjerene nožu. a da bi dostigli vrhunske rezne osobine koriste i vrhunske čelike koji su namjenjeni i razvijeni isključivo za rezanje, a to i je tema svih ovih posteva. Fallkniven noževi - Page 10 806172
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Nino G 13.01.11 18:10

NAVIGATOR je napisao/la:... firma poput fallknivena i sličnih koji rade vrhunske rezne alate namjenjene isključivo rezanju ni ne ostavljaju si kompromisa kod savršenstva reznih osobina da bi zadovoljili neke druge primjene neprimjerene nožu. a da bi dostigli vrhunske rezne osobine koriste i vrhunske čelike koji su namjenjeni i razvijeni isključivo za rezanje, a to i je tema svih ovih posteva.

Ne bih želio ispasti svadljiv, i stvarno se slažem s većinom gore napisanog teksta (scout, ikarus, Navigator), ali tvrdnja da je nož, npr., debljine 6mm i duljine sječiva preko 20cm (Fallkniven-ov model A2) namijenjen isključivo rezanju, čini se malo pretjerana. To je nož koji je robusnim dizajnom, debljinom i težinom sasvim evidentno namijenjen sječi i cijepanju. Ne nužno "čekićingu", ali svakako mlataranju po debljim granama ili deblima u svrhu odsijecanja. Čelik od kojeg je napravljen (sporni VG-10) nije sposoban za takva opterećenja i zbog toga dolazi do oštećenja reznog brida koja toliko frustriraju novopečene vlasnike. I dalje tvrdim da VG-10 nije dobar izbor čelika za tako velike i masivne noževe.
Nino G
Nino G
lingua
lingua

Male
Broj postova : 451
Godine : 54
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.09.2009

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Jolender 13.01.11 22:03

Ja apsolutno razumijem šta ikarus želi reći, a navigator i scout pišu kao da rade u marketingu japanske firme koja proizvodi dotični čelik.
Nemojte moj komentar shvatiti pogrešno ali i ja mislim da ako neko nešto reklamira i na osnovu toga proda proizvod onda bi tako trebalo i biti.
Npr. meni dođe da svoj nož odnesem u kalionicu i da mu spucaju jednu točku da se ja uvjerim koliko ima stvarnih HRC. nakon toga da ga stegnemo u stegu u objesimo na oštricu 500 kg kako na oficijelnoj stranici piše da je izdržao na njihovom testiranju.
Ako to može zašto se on ne bi mogao koristiti kao alpinističko klin?
Sada nije za ovo nije za ono a kada ga prodaje onda je neuništiv.
Napominjem da je riječ o preklopnom nožu.
Jolender
Jolender
spikač
spikač

Male
Broj postova : 746
Godine : 57
Lokacija : BiH
Datum registracije : 09.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Samobaniran 13.01.11 22:33

.


Zadnja promjena: StepenWolf; 27.03.11 13:05; ukupno mijenjano 1 put.
Samobaniran
Samobaniran
lingua
lingua

Male
Broj postova : 255
Godine : 223
Lokacija : Istočno od raja
Datum registracije : 04.08.2009

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by NAVIGATOR 13.01.11 23:52

Kad sam napisao vrhunski rezni alat takodjer sam pod time podrazumjevao i cijepanje, za to je vise nego dobrodosla njegova debljina i sirina, ali drveta a ne kopanja po zemlji i kamenju. Nekako mi se cini da opcenito ljudi ovdje puno teoretiziraju a da je zapravo samo vrlo mali broj ljudi imao priliku dugotrajno za ozbiljno koristiti svoje nozeve. Sve kaj sam napisao, bilo je iz mojeg osobnog iskustva jer imam i A1 i F1 i mnoge druge fallkove i slicne nozeve od VG10 celika, nikada ih nisam zlostavljao ali sam dane i dane radio s njima u zahtjevnim uvjetima i nikada kao sto sam naveo nisam imao nikakvih problema. Dakle moj je zakljucak da je VG10 odlican celik, ali svakako ostavljam mogucnost da postoje greske u proizvodnji ali su one puno rijedje nego kaj se tu polemizira o tome. Mnogim su renomiranim karboncima pucale rucke sto ne znaci da je 1095 opcenito los celik. Sorry fale neka slova tipkam na ipodu


Zadnja promjena: NAVIGATOR; 14.01.11 0:13; ukupno mijenjano 1 put.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by scout 13.01.11 23:53

...OK...nema problema ,nemoramo se složiti da bi se poštovali .I nemoraš me poštovati da bi te cijenio .
Ne radim u marketingu firme Fallkniven .Ne moram ni pisati ,samo napišite da ne želite moje post-ove i sve OK .
Mogu se postovi i obrisati ! Nemam baš toliki ego da bi mi to smetalo .
A1 se ne pravi od VG10 čelika ! Pravi se od laminiranog VG10 čelika u laminatu s 420J2-VG10-420J2 !Vjerujem da znate koliko i što
oštrica laminiranog čelika dobiva u usporedbi s ''monolitnom '' .
Budući da ''ja ne razumijem'' što je @ikarus htio reći hajdemo vidjeti tko ''razumije'' .Pa ćemo reći da je to ''evanđelje testiranja po apostolu noss4-u'' :
prvo je gulio jabuku ,onda je tukao po dasci ''na kant '' debljine 5cm,pa je rezao karton ...ne papir nego karton ,pa je kidao kabel s punim bakrenim
profilom ...,Pa je tukao po čeličnom limu i probijao ga sa stotinama rupa ,i išćuđavao se kako to A1 trpi ,''Looking good so far '' nastavak probijanja sada s
razvrtanjem rupa koju pravi vrh noža... ,Umorio se bodući onaj komad lima ..Uh..pa dobio je jedan chirp ...nakon svega toga ,na mjestu gdje VG10 izlazi izvan laminata !Slijedi kidanje čuvenih traka
ne samo ravno nego na ''filete'' ....Uh pa još uvjek kida .I to kako kida .Nakon toga betonska ploča u stegi .Ploča cca 5cm ,i komadanje zamahom ..,
pa opet drvena daska- ali ovaj put potpomognuta drvenim batom ...nemilosrdno lupanje i nemilosrdno kidanje ..,pa opet beton- ali sad s drvenim batom .
U ...vidi izgleda da to prilično lako trpi A1...,E sad dolaze ''poslastice '': Armirano betonski komad cca 1,5 metara i metalni bat !!!!!
10cm debela ploča betona ...ide komadanje ...uh vidi unutra je šipka od rebrastog željeza .
Koja slučajnost ..puknula je ''ponta vrha'' ..ali nema problema komadamo tu ploču dalje .
Nema veze jeli pogodilo beton ili željezo ,svejedno smo je raskomadali lupajući s A1 i batom po njemu .
Nestali su i '' chirpovi '' ...kako ..aha nož se tupi prolaskom kroz beton pa je i profil ''žice'' sada drugačiji .''konveksniji'' ...
A sad ćemo ispitati kako se ponaša kao klin za penjanje ..prvo na prelazu u tang najveći teret ...vidi trpi me ...
kad skačem po njemu punom težinom ,i balansiram ...Hm..Idemo prema vrhu ...i dalje trpi moju težinu iako se propinjem i balansiram s jednom nogom u zraku punom težinom na A1 .
Ima nekih pukotina na laminatu bočno ali nastavljamo .
Na redu je ni više ni manje nego ---metalni puni profil debljine cca 5mm i širine oko 8cm u stegi !(Možda ga ovo uništi ? ).
Uzet ćemo metalni bat ,postavit A1 pod 90 i udr!! I ..udri ...look at that ..no break..NEVJEROVATNO kaže mučitelj .
A1 cvili ali uz iskre i bat ali pod 90 -kida tu solidnu komadinu u stegi .Kaže lik ''pa još nisam uspio polomiti oštricu '',kaže ''impresioniran sam '' .
Divno !! On je impresioniran ,gledaoci plješću a meni je muka .Pardon ...nije to u stegi bilo željezo, to je bio -čelik !
Uh uh ...moram ga polomiti .Nema druge nego da ga stegnem malo ispod vrha i probam ''na skos'' ..ma vidi čuda pomičem cijeli stol ,i stegu ali još ne puca unatoč svemu do sada .
Ali možda upali :dajte mi polugu pomaknut ću Zemlju .
Da ..puca jedan dio laminata ali se još ostatak opire ...jače ...eeeeeee ,klap klap ..pukao je ..
''nevalja to ništa'' ,ta oštrica mora podnijeti mnogo više , '' ,a što to točno mora podnijeti ta oštrica ? Ili bilo koja oštrica bilo koje firme izložena ovakvom
idiotskom tretmanu da ne kažem što gore ili ružnije jer ja nemam drugi naziv za to .
Jesu li to ti ''destruction test'' koje treba podnijeti .Koja je to realna životna situacija ? Day after ,ili što .
Pa ako koristite ili mislite koristit nož za takve namjene onda samo naprijed .Ako koga iritira ''chirp'' nakon takvih ''egzibicija'' pa ljudi nemojte kupovati Fallkniven oštrice .
Nemojte ih kupovati uopće .''To vam je smeće '' samo s dobrim marketingom i par ''čudnih likova'' kojima se ''nažalost sviđa '' .
Zašto sebi zadavati glavobolju ...kupite ..ili ne kupite neku bolju ,jaču ,svrsishodnju alatku .
''Ali i to nije sve'' tipa po mogućnosti .Uz ovaj predivan set gluposti dobit ćete i poštedu od @scoutovih nebuloza .
S poštovanjem ,
i najte kaj zameriti ..
u potpisu Fallkniven menadžment .
Ma ne kupujte kod nas .




Zadnja promjena: scout; 14.01.11 3:03; ukupno mijenjano 5 put/a.
scout
scout
lingua
lingua

Male
Broj postova : 480
Godine : 59
Lokacija : Dubrovnik
Datum registracije : 28.09.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 10 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 10 / 28. Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 28  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.