FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Suzavac Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Suzavac Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Suzavac Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Suzavac Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Suzavac Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Suzavac Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Suzavac Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Suzavac Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Suzavac Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Suzavac Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Suzavac Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Suzavac Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Suzavac Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Suzavac Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Suzavac Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Suzavac Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Suzavac Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Suzavac Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Suzavac Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Suzavac Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Suzavac Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Suzavac Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Suzavac Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Suzavac Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Suzavac Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Suzavac Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Suzavac Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Suzavac Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Suzavac Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Suzavac Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Suzavac

+39
yasko
maxina
Okibex
NAVIGATOR
CroPrepper
Gmaster
Fratt
Igsy
bonaca
divlji grab
Hombre
Kuzma
marine317
Mraz
Jaki
indeksica
Odin
kengur32
gorance
Mad Max
Target
ray45
Drvo
Bilal
Zokac
zeleni
LupusREBEL
neon
Pomorac
damjan
Mshai
avantura
robertino
Vanja
Psychotic
LUKSA
antun
Stoney
šaran_porcijaš
43 posters

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Suzavac Empty Suzavac

Postaj by Gost 19.11.09 18:08

ima li njih vise vrsta?
koji je nabolje kupiti, ali no da bas ne nanese neke ozbijne posljedice, tek da da priliku za bijeg (ja bi bjezala, pretpostavljam da bi se vi suocili sa protivnikom) no morate razumjeti da se ja u to ne bi upustala:)
no tko zna...... mozda i bi:)

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by šaran_porcijaš 19.11.09 18:22

Ja ću ti odgovorit.
Nadam se da neki ovo neće shvatit ko napad.

Sprejevi sadrže dvije osnovne aktivne tvari koje nadražuju dišni sustav, kožu preko pora, te oči i usta, a to su CS i OC . Izazivaju nepodnošljivo "pečenje" i suzenje očiju i vlažnih područja kože, kašalj i stezanje u prsima. CS (ortoklorbenzenmalon-dinitril) je zapravo "fini" bijeli kristalni prah koji se raspršuje u jako sitnim česticama, CS se još uvijek rastvara sporije od svih drugih vrsta, pa tako se i najduže zadržava na koži, oko 45 min i to na svježem zraku. OC (oleoresin capsicum) je prirodni, masni, želatinozni koncentrat koji se dobiva ekstrakcijom iz vrste ljute paprike. Izaziva jako žarenje i oticanje očiju uz trenutno zatvaranje. Jednako utječe i na osobe koje nose naočale ili leće, a ako ga udahnete izaziva žarenje sluznice u dišnim putovima koja otiće i disanje postane kratko i plitko. Izaziva nekontrolirano kašljanje i osjećaj gušenja u grlu, a ujedno dovodi do oticanja kože s intenzivnim osjećajem žarenja. Učinak OC-a na respiratorni sustav nestaje kroz otprilike 30 min na svježem zraku.


Sprejevi su pod tlakom (komprimiranim plinom) koji omogućava izbacivanje sadržaja iz bočice. Plinovi pod tlakom su obično ugljični dioksid ili dušik, ili lako hlapive tekućine, koje su većinom zapaljive, ali neškodljive za ozonski omotač. Na plinove utječe temperatura, pa nije pametno sprejeve izlagati dugotrajnoj temperaturi večoj od 50 °C, a isto tako i nižoj od 0 °C jer tada pada tlak i slabi izbačaj tvari. Oblik izbačaja ovisi o mlaznici:

MAGLA / PLIN : Ovaj oblik izbačaja je idealan u situacijama gdje se javlja više napadača, kod kontrole mase ljudi i za primjenu za zaštitu vlastitog doma. Negativnost ovog oblika izbačaja je povećana mogućnost povratnog upuhivanja, osobito u vanjskim uvjetima. Siguran je za primjenu za mirnog vremena ili laganog povjetarca, ali pri jakom vjetru treba paziti na njegov smjer.

RAVAN MLAZ / TEKUĆINA : Ovdje je riječ o najčešćem obliku izbačaja i vrlo je učinkovit. Idealan je za pogađanje cilja u zatvorenim prostorima gdje ne bi smjeli naškoditi ostalim osobama, u skučenim otvorima ili kroz samo djelomično otvoren prozor automobila. Povratno upuhivanje je skoro nepoznato kod ove vrste izbačaja, izuzev za vrlo jakog vjetra usmjerenog od mete prema vama.

da dodam naravno da mi je obrisao pol sata tipkanja pa sam preuzeo tekst sa dolje navedenog linka te ga pejsatao.
Da ne bude nekih nesporazuma


Zadnja promjena: šaran_porcijaš; 19.11.09 18:30; ukupno mijenjano 1 put.
šaran_porcijaš
šaran_porcijaš
bomber
bomber

Male
Broj postova : 122
Godine : 41
Lokacija : Os-Zg
Datum registracije : 19.04.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Stoney 19.11.09 18:28

Eto imas tu ljepa objasnjena kako, zasto i po koliko
http://www.suzavac-argus.com/suzavci.html
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Gost 19.11.09 18:57

ok decki svatila sam sve, osim jedne stvari....napadnuti smo, pa treba zavuci ruku u torbicu i prekopati po njoj da se nade suzavac, bas da je sasvim prazna, napadac bi uocil nas pokret i vjerojatno nas sprijecil u tome...grijesim li?
gdje vi nosite suzavac? u dzepu od hlaca?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by šaran_porcijaš 19.11.09 19:03

ja ga ne nosim.
šaran_porcijaš
šaran_porcijaš
bomber
bomber

Male
Broj postova : 122
Godine : 41
Lokacija : Os-Zg
Datum registracije : 19.04.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Stoney 19.11.09 19:08

Ja ga ne nosim ali prijateljice koje nose ti ga drze zataknute (sa onom polugicom) na rub torbice ili vanjski djep. Jednostavno sad preko zime kad nedgje setas, drzis ruke u djepovima jakne i to drzis u ruci.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by šaran_porcijaš 19.11.09 19:14

što kod nas nije baš pametno jer po zimi bi te moglo desit da razbiješ nos jer si ruke namjestio u džepove,a sadržaj te limenke istreseš po istima tako da imaš zagarantirano veselje.
Nosi ga samo kad mislis da je potrebno nije skup i nek ti je na dohvat ruke u torbici ili ako ne zakopčavaš jaknu zakači na uturanji džep il ako imaš šire hlače zakači ga prema unutra,ali ponavljam za njim nemaš potrebe jer neideš svuda i kojekakvo vrijeme.
šaran_porcijaš
šaran_porcijaš
bomber
bomber

Male
Broj postova : 122
Godine : 41
Lokacija : Os-Zg
Datum registracije : 19.04.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by antun 19.11.09 21:19

Vatrice ak te netko dirne, a on je muškarac
samo nogom u jaja i stvar rješena
antun
antun
spikač
spikač

Male
Broj postova : 805
Godine : 82
Lokacija : shuma
Datum registracije : 01.05.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by LUKSA 19.11.09 22:02

bivšoj ženi sam kupio i jedan i drug! ( CS i Pepper spray ) radila je u butiku pa su joj krali stvari iz butika i njezine osobne, bilo je i svakakvih drugih neugodnih situacija pa sam joj kupio!
Kako znam jako dobro kakav je Cs morao je moj nemiran duh isprobati Pepper spray, budala, naglašavam!
U odsustvu drage i male sam špricnuo to čudo u kupaonicu, u djeliću sekunde je cijela kupaonica i sve u njoj bilo prekriveno sa sitnim česticama pepper spreja!
kad sam vidio koju sam glupost napravio bacio sam se na čišćenje ( dekontaminaciju )
ama baš svega u kupaonici, sve je grizlo i vikleri, i šamponi i četka za WC!
nakon pranja uz uključenu ventilaciju, uključio sam ventilator na stalku da to dobro propuše!

kada se gospođa vratila bilo je LUKSA!!!!!!!! kakvu si opet pizdariju napravio!
CS sam probao prvi puta sa jedno 15 kada je ekipa iz Francuske nabavila nekakav sprey, špricali smo se iz zajebancie po kvartu i završili svi sa plikovima na hitnoj u Sigetu, akasnije i na Miliciji na opće veselje naših roditelja!
Dobro sam ga se nagutao i na utakmici Zvezda - Dinamo, gdje smo ih vraćali milicajcima i šutali ih!

Ali najgori mi je ipak vojni!

Znao sam ga nositi sa sobom kad sam trčao po Savskom nasipu, jer je bilo prijatelja i poznanika sa lošom krvnom slikom i iskustvima!
Ne mislim na ekipu iz Močvare, već se znalo naletiti na svašta i popiti batina od čopora mladića, željnih dokazivanja!

itd,bla,bla,bla!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Stoney 19.11.09 23:05

To su gadni sprejevi. Zasad sam cuo jedino na nekom dokumentarcu da su ljudi po najgorim zatvorima "imuni" na ovaj koji se koristi za ljude (i onda je zatvor poceo koristiti za zivotinje koji je malo skuplji i puno gori).
Nemojte pokusavat na sebi jer sam vidio kakvu bol i neugodu to napravi na covjeku koji samo sto grede ne lomi rukama - stara vojničina naviknut na redovne doze boli.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Psychotic 20.11.09 16:45

A pazite mene majmuna, ja sam se po faci pošpricao, kao imam naocale ne bu mi niš bilo Suzavac 368870
Trebalo mi je pol ćuke da dođem sebi, i kaj je najgore, trljao sam oči i sjebo se još više.. aj dobro sad bar znam da radi Suzavac 368870
Psychotic
Psychotic
bomber
bomber

Male
Broj postova : 112
Godine : 37
Lokacija : Zg
Datum registracije : 08.04.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Vanja 20.11.09 21:45

Najbolji su ti oni papreni (piše ti na bočici) mada se kod mene i onaj za pse pokazao dobrime (dobro drma ljude)... Ali u hrvatskoj baš i nemaš neki izbor... jedno vrijeme sam radio kao redar u narodnjačkim klubovima i imali smo neki austrijski sprej, svjetlo plave boje sa crnim slovima zaboravio sam kako se zvao ali bio mi je najbolji koji sam koristio... naime onesposobljavao je na cca. 6-8 metara što je za suzavac dosta bio je malo veći od ovog što nude u suzavac-argus i nije ti bilo potrebno bježati jer bi čovjek sam bježao... trajanje spreja je bilo otprilike 45 min. za usporedbu ostali ti traju 10-15 min pa čak i manje... ima tu još puno preparata... šoker, tomfa, teleskopska palica, ali suzavac je najbolji za onesbosobiti čovjeka ili životinju... s njim napraviš sve bez imalo muke... jedini problem je što ako ga koristiš u zatvorenom prostoru treba vremena da se malo prozrači i onda ne djeluje samo na osobu za koju je namjenjen nego i oni drugi nastradaju... moram naglasiti i da tomfa i teleskopska palica po novom zakonu više nisu sredstva za nužnu samoobranu već za nanošenje teških tjelesnih ozljeda, dok su šoker i sprej (suzavac) dozvoljeni i možeš ih uvijek imati kod sebe...
nadam se da sam ti bar malo pomogao... sa suzavcem nećeš sigurno pogriješiti... lak je za upotrebu i stvarno ti nekad zna spasiti glavu... bitno je samo da je što papreniji... što ljući to bolji... :-)
još ti je nešto bitno ukoliko dobiješ to u oči ni pod koju cijenu ne ispiri vodom jer ćeš onda napraviti još goru stvar... u dodiru s vodom dobivaš još veću reakciju... najbolje je isprati oči mlijekom i pokušati ne trljati... znam malo je glupo jer nam refleksi odmah idu s rukama na oči ali vjerujte mi to zna nekada pomoći... Suzavac 592423
Vanja
Vanja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 27
Godine : 38
Lokacija : Ogulin
Datum registracije : 17.10.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by robertino 21.11.09 9:33

[quote]još ti je nešto bitno ukoliko dobiješ to u oči ni pod koju cijenu ne ispiri vodom jer ćeš onda napraviti još goru stvar... u dodiru s vodom dobivaš još veću reakciju... najbolje je isprati oči mlijekom i pokušati ne trljati... znam malo je glupo jer nam refleksi odmah idu s rukama na oči ali vjerujte mi to zna nekada pomoći...

Vanja, neznam odakle ti podaci da se voda ne koristi. Vrlo krivo. U mome poslu jedan od obaveznih treninga bio je baton i Pepper Spray (Oleoresin Capsicum ili OC) trening. Pepper Spray nije nista drugo nego chili papricica, ona mala crvena paprena koju koristimo kao zacin, samo u vecoj koncentraciji.
Jedina ispravna stvar kod pepper spreja je da se ispires TEKUCOM VODOM. Naglasak je na tekuca. Bilo sto drugo kao sto su samponi,mlijeko itd nece ti isprati mikro cestice cilija sa koze vec ce ih “zaljepiti” za kozu. Dakle kod prskanja OC-om prskas u celo malo iznad obrva. Zasto? Zato jer mnogi nose naocale, sto zbog vida, sto zbog mode ili jednostavno ne zele biti prepoznati kada vas napadnu. Tada se uljna tekucina polako slijeva prema ocima, nosu i ustima.Vrlo vazno; NIKADA ne prskaj na daljni manjoj od 50cm (negdje je navedeno u uputstvima i cak 1metar). Zasto? Kada pritisnemo ventil na OC spreju,tijekom prolaska ulja-tekucine kroz difuzor, u prvim milisekundama tekucina koja iz spremnika dolazi u dodir sa zrakom rasprsuje se u iglicastoj formi a tek poslije prelazi u kapljicastu formu. To je ravno efektu prskanja leda. Time jako tesko mozete ozlijediti svoga napadace pa umjesto da se samo obranite, mozda cete mu placati ostatak zivota odstetu jer ste mu ozlijedili oko.
Kada ste se obranili, tj. onesposobili svoga napadaca, stavili mu lisice ako je potrebno, morate mu pruziti prvu pomoc kako nalaze zakon (barem ovaj po kojem ja radim). A prva pomoc je TEKUCA VODA i nista drugo. U svom poslu morao sam proci dosta tecajeva od kojih su obavezni Baton i Pepper Spray Course. Dakle, posto sam bio poprskan, cekao sam 10-tak sekundi i morao proci stazu do cisterne sa tekucom vodom. Na pocetku staze sam se morao boriti sakama protiv „napadaca“, zatim proci izmedju sjedalica i stolova, zatim hodati po ravnoj crti pa se boriti batonom protiv slijedeceg „napadaca“ i na kraju doci do stola, napuniti dva metka u okvir pistalja, napuniti pistolj i pucati u metu. Iza toga, posto nismo vise bili sposobni se kretati samostalno, instruktor nas je odveo do cisterne s tekucom vodom. Sve ovo je bilo pod kontroliranim uvjetima i nadzorom lijecnika.Nikad se gore nisam osjecao u zivotu. Pune oci suza, nos i grlo puni sline, sve zari i ne mozete disati. Disanje prelazi u dahtanje pa cak zaustavljate disanje na 30-tak sekundi. Hladna voda i ventilator su jedini spas i jedino ispravno rijesenje. Voda mora biti tekuca jer perete li se iz lavora ponovno vracate mikro cestice cilija na lice. Ako se ponovno zelis istusirati nakon par sati, OPREZ. Jos uvijek imas zaostalog cilija po kosi i po djelovima tijela koje mozda nisi prethodno oprao pa ti moze cili ponovno dospjeti do ociju. I ne DIRAJ GENITALIJE dok se tusiras. Bolno iskustvo ako cili dospije tamo. U ovoj fazi tusiranja mozete koristiti nekakav njezni Baby sampon ali vrlo malu koncentraciju (koju cete pripremiti ranije; samo par kapi sampona u neku bocicu sa vodom, dakle razblazeno).
Kada kupujete Pepper Spray ili OC Spray, kupujte samo ambalazu (boca) koja ima zastitnu klapnu na ventilu. Zasto? Zato sto vam se moze dogoditi da nehotice, kada ste pod stresom, ispraznite OC u svoj dzep ili auto. Ako imate zastitu na ventilu morat cete je podici palcem da bi aktivirali spray sto znaci da ste ga pritisnuli jer ste ga htjeli koristiti.
Sve gore navedeno je iskustvo provuceno kroz treninge i SOP (standardno operativne postupke). Pepper Spray je ozbiljna stvar i zahtjeva barem procitati uputstvo. S druge strane to je „samo“ zacin koji se koristi za jelo. Tako da slobodno mozede staviti dvije kapi na svoj hot dog, naravno ako volite ljutu hranu. To su radile neke moje kolege pa su pisali izjave kako su potrosili OC (Oleoresin Capsicum) spray.

Pozdrav.
robertino
robertino
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 59
Lokacija : Zadar/Zaire
Datum registracije : 12.09.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Vanja 21.11.09 16:11

ma frende svaka tebi čast ali ja sam ga dobio u oči opro vodom i onda ne znaš više šta te više peče (kod nas bi se reklo "il guzica il glava")! nakon toga sam ćuo za trik s mlijekom probao i uspjeva... i što se tiče mlijeka nisam jedini koji ti to može posvjedočiti ima nas malo više... možda ste vi odnosno su vas tako učili ali ja obuke iz toga imao nisam a vjerojatno nikada niti neću, ali u praksi nikada više neću ispirati oči vodom nakon suzavca... niti ja niti neke moje kolege... zašto? jer smo probali... to je moje iskustvo sa suzavcem... ja sam samo rekao da ne ispire s vodom a ne da se nekoristi jer evo kako sam kažeš vrlo često se koristi i to u vašem slučaju na obukama!! moj je prijedlog i dalje da se ne koristi voda pošto je to moje iskustvo, a krajnjem slučaju trebali bi ostali isprobat... pošpricaš se po očima pa probaš prvo vodom, onda se opet pošpricaš pa mlijekom!!! onda ćete znat što vam paše... hehehehehehe
u svakom slučaju na svakog sprej utječe drugačije... u to sam se uvjerio!
Pozdrav
Vanja
Vanja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 27
Godine : 38
Lokacija : Ogulin
Datum registracije : 17.10.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by avantura 21.11.09 18:26

Vanja je napisao/la:--- ja sam samo rekao da ne ispire s vodom a ne da se nekoristi jer evo kako sam kažeš vrlo često se koristi i to u vašem slučaju na obukama!! moj je prijedlog i dalje da se ne koristi voda pošto je to moje iskustvo, a krajnjem slučaju trebali bi ostali isprobat... pošpricaš se po očima pa probaš prvo vodom, onda se opet pošpricaš pa mlijekom!!! onda ćete znat što vam paše... hehehehehehe
u svakom slučaju na svakog sprej utječe drugačije... u to sam se uvjerio!
Pozdrav

E, moj Robertino, đaba ti svi tvoji treninzi! Od sada u 'survival kit' stavi i najmanje dva tetrapaka Vindijinog (bolje je od Dukata) mlijeka sa 1,5 do 3,5 % mm (mliječne masti), a može i onoga u prahu, pa kad te neko pošprica, ti ga brzo zamuti i onda peri oči ! Preporučuje se da mlijeko bude 'trajno' , da ga možeš koristiti više mjeseci bez da se ukiseli !!

Pametni ljudi su već davno, na temelju dobre prakse itd. donijeli SOP, kako je Robertino napisao (da ne duljim), i ako oni kažu da je za prvu pomoć, odnosno ispiranje pepper spraya najbolja voda, onda u to netreba sumnjati ili dokazivati suprotno.

Aktivni sastojak u pepper sprayu je Capsaicin, kemijske formule C18-H27-N-O3, CAS broj 404-86-4, pa u MSDS-u, ili hrvatski STL (sigurnosno-tehnički list) za tu kemikaliju između ostalog, za mjere prve pomoći piše :

Eye Contact:
Check for and remove any contact lenses. In case of contact, immediately flush eyes with plenty of water for at least 15 minutes. Get medical attention immediately.

Skin Contact:
In case of contact, immediately flush skin with plenty of water for at least 15 minutes while removing contaminated clothing and shoes. Cover the irritated skin with an emollient. Wash clothing before reuse. Thoroughly clean shoes before reuse. Get medical attention.

Isto tako pod 'S' safety, oznakama obavjesti piše:

S26- In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek
medical advice.

S28- After contact with skin, wash immediately with plenty of water.

a pod 'R' risk , oznakama upozorenja piše:

R37/38- Irritating to respiratory system and skin.

R41- Risk of serious damage to eyes.
avantura
avantura
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 123
Lokacija : Varaždin - Croatia
Datum registracije : 03.11.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by LUKSA 21.11.09 20:13

Avantura a daj mi reci što si ti od toga probao na svojoj koži!

Osim što poznaš kemijski sastav CS i Pepper spreja?

daj nam opiši osjećaj na koži i kako si ti riješio taj problem?

a posebno nam opiši kako si riješio odjeću koju si nosio!

I kako su se ljudi koji nisu bili u kontaktu sa tim kemijskom spojevima, koje ti tako dobro poznaješ reagirali kad si im se približio!

Da čujemo!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by avantura 21.11.09 21:11

LUKSA je napisao/la:Avantura a daj mi reci što si ti od toga probao na svojoj koži!

Osim što poznaš kemijski sastav CS i Pepper spreja?

daj nam opiši osjećaj na koži i kako si ti riješio taj problem?

a posebno nam opiši kako si riješio odjeću koju si nosio!

I kako su se ljudi koji nisu bili u kontaktu sa tim kemijskom spojevima, koje ti tako dobro poznaješ reagirali kad si im se približio!

Da čujemo!

Idemo redom kad me već prozivaš na taj način, a ne demantiraš ništa od onoga što sam napisao !

U svom postu o pepper spraju osvrnuo sam se na pisanje Vanje koji rezultate svog experimentiranja pretpostavlja zvaničnim uputama i preporukama struke, te pisanju Robertina, koji je , vjerujem, najmjerodavniji ovdje da kaže nešto o praktičnoj upotrebi tog sredstava i osoba koja je trenirana za to.

E, sad kad me već pitaš za moj osjećaj pepper spreja, mogu ti reći sljedeće : na sebi nisam to isprobavao, niti mi pada na pamet, kao i da si njime kontaminiram odjeću . Dovoljno mi je bilo suzavca u bivšoj vojsci.

Znači li to da je moj post promašen ?

Što sam ja ovdje krivo napisao ?

Možda te uzrujala moja ironija sa Vindijinim mlijekom ?

Reci mi da li ti je za ispiranje i dekontaminaciju dostupnija voda ili mlijeko ?

Kod ovakvih i sličnih tema, gdje je direktno ugroženo zdravlje i život ljudi, nesmije biti improviziranja i odstupanja od zvaničnih procedura (a ja sam se njih držao). Ovo čitaju i osobe koje bi se mogle potaknute takvim pisanjem upustiti u experimantiranje sa tragičnim završetkom. Fućkaš onda onu klauzulu da forum nije odgovoran za posljedice !

Da ne misliš da samo teoretiziram, ajd’ navali na mene !!

Pozdrav!


Suzavac Suz900
Standard veličine slike za ovaj forum je max 800x600 - Nahualli
avantura
avantura
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 123
Lokacija : Varaždin - Croatia
Datum registracije : 03.11.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by LUKSA 22.11.09 1:11

probaj vodu staviti na CS pa se vidimo!
pobaj mlijeko pa se vidimo!

Ja sam sve te sprejeve osjetio na sebi pa ih peri vodom, pa date vidim!

Možeš ih imati koliko hoćeš, pitam te nakon špricanja, jesi se prao , vodom ili mlijekom!

kemija me ne zanima,već praksa!

jesi bio na Dinamo - Zvezda?

jesi špricao pepper spray negdje?
i osjetio na svojoj koži, nosu, očima, ustima i općenito sluznici!
jesi znojan bio pod Cs om!
pa ga ti peri vodom!

imaj cijelu kolekciju ali te pitam , pošto si na neki način podsmjehnuo Robertina, jesi li osjetio direktan učinak bilo kojeg spreja koji imaš u kolekciji?

bez uvrede!

nevolim da se netko postavlja kao bog!
ja sam pragmatik!
a posto si ti filozofskinastrojen, znaš što to znaći!

ja sam svaki isprobao!
i te tvoje koje imaš na slici!

nećemo se natezati ali kemijski sastav i filozofija nam nije bitna, možda si inferioran u tome ali...........

pošpricaj se pa nam reci!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by robertino 22.11.09 8:45

Ej ljudi....

Ako cete se svadjati oko toga, izbrisat cu sve sto sam napisa.....

Pozdrav
robertino
robertino
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 59
Lokacija : Zadar/Zaire
Datum registracije : 12.09.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by avantura 22.11.09 10:22

LUKSA je napisao/la:probaj vodu staviti na CS pa se vidimo!
pobaj mlijeko pa se vidimo!

Ja sam sve te sprejeve osjetio na sebi pa ih peri vodom, pa date vidim!

Možeš ih imati koliko hoćeš, pitam te nakon špricanja, jesi se prao , vodom ili mlijekom!

kemija me ne zanima,već praksa!

jesi bio na Dinamo - Zvezda?

jesi špricao pepper spray negdje?
i osjetio na svojoj koži, nosu, očima, ustima i općenito sluznici!
jesi znojan bio pod Cs om!
pa ga ti peri vodom!

imaj cijelu kolekciju ali te pitam , pošto si na neki način podsmjehnuo Robertina, jesi li osjetio direktan učinak bilo kojeg spreja koji imaš u kolekciji?

bez uvrede!

nevolim da se netko postavlja kao bog!
ja sam pragmatik!
a posto si ti filozofskinastrojen, znaš što to znaći!

ja sam svaki isprobao!
i te tvoje koje imaš na slici!

nećemo se natezati ali kemijski sastav i filozofija nam nije bitna, možda si inferioran u tome ali...........

pošpricaj se pa nam reci!





Ajde još jednom lijepo pročitaj što sam napisao, ali sada polako, pa dobro analiziraj što sam napisao!

1. Rekao sam ti da nisam na sebi isprobavao ove sprejeve, niti mi je na pameti isprobavati , pogotovo ne u zatvorenoj prostoriji! Isto tako za tvoje experimente smo već čuli. Dakle to smo riješili, nemoj se ponavljati.

2. Što se tiče Robertina, dobro pročitaj što sam napisao, ne podsmjehujem se njemu, baš obrnuto, ironijom potvrđujem sve što je on napisao, jer smatram da je najmjerodavniji o toj temi te da je njegov post najkvalitetniji.

3. Filozofija sa ovim što sam napisao nema veze, ja samo branim stajalište struke i zvanične procedure, posebno kod osjetljivih tema kao što je ova. Neznam što ti znači ona rečenica : 'nevolim da se netko postavlja kao bog! nisi valjda to meni uputiio ? Čini mi se da se upravo ti tako ponašaš jer ti namećeš svoj stav kao jedini ispravan, a ignoriraš struku, a istovremeno se predstavljaš kao pragmatik. Pa struka je i donijela procedure na temelju dobre prakse!

4. Što se tiče kemije i kemijskog sastava neke tvari, treba znati nešto malo i o tome, upravo da bi znali ispravno reagirati u slučaju potrebe. To mislim i za pepper spray ali i općenito. U svom postu sam zato i stavio detaljne podatke o aktivnoj kemikaliji u pepper spraju, prema kojima onaj tko želi, može puno toga naći na internetu, zvaničnog.

5. Dinamo - Zvezda ? Misliš na onu utakmicu pred rat kao na primjer 'urbanog preživljavanja'? Ne, nisam bio, morao bi pogledati u arhivu za alibi !

6. Ono tvoje ' bez uvrede! ' - Što si time mislio, da se ja vrijeđam ?? - zašto? Vjerojatno se ograđuješ od svog napadačkog tona! Ja ti se inače, niti vrijeđam , niti ljutim, volim se zezati i ironizirati, sve u dobroj namjeri (pa je tako bilo i ono sa mojim sprejevima).

7. Evo, ja sam tebi odgovorio na skoro sva pitanja, ti meni niti na jedno. Pitanja i dalje ostaju !
avantura
avantura
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 123
Lokacija : Varaždin - Croatia
Datum registracije : 03.11.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Vanja 22.11.09 15:45

Ovako prije svega žao mi je što je na kraju oko ovoga ispala svađa jer mi to nije bio cilj!!! Nisam imao nikakva eksperimentalna ispitivanja spreja niti sam rekao da tako stoji u uputama kako "avantura" navodi, nego sam rekao da sam imao dodir s time! A kako sam naveo ne samo s time! Spominjao sam i tonfu, teleskopsku palicu i šoker! Svoja eksperimentalna (kako "avantura" navodi) testiranja sam imao i sa teleskopskom palicom, i šokerom i tonfom i bejzbolskom palicom... Više manje sve na sebi i svome tijelu. Nije bitno kako, kada i gdje. Ako netko nije siguran što sam napisao neka pročita moje postove (to se prije svega odnosi na "avanturu")!
Što se tiče "robertina"!!! Rekao sam i ponoviti ću: MAJSTORE SVAKA TI ČAST!!! Predpostavljam kako ti je bilo na obuci (ne mogu znati jer je nisam prošao) i uopće ni u kojem trenutku nisam niti neću osporavati stvari koje si rekao i prošao! Još jednom svaka ti čast jer znam što je imati suzavac u očima i svuda po sebi i mogu misliti kako ti je bilo!!!
Nadam se da svi prihvaćate moju ispriku jer prije svega ovdje razmjenjujemo svoja mišljenja i iskustva, a ako sam siguran to i je smisao ovoga foruma... pričati o svojim iskustvima!
Ja sam samo rekao svoje iskustvo i nadalje ću se potruditi govoriti o njima, ma koliko neka bolna i paprena bila!
I na kraju jedna velika isprika "vatrici" jer mislim da nije htjela da se rasprava odvija u ovom smjeru već da dobije potrebne informacije! Ma vatrice to smo ti mi muški! Suzavac 69343 Suzavac 69343
Pozdrav svima!!
Suzavac 469245 =)
Vanja
Vanja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 27
Godine : 38
Lokacija : Ogulin
Datum registracije : 17.10.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Mshai 22.11.09 15:54

Istina, nema smisla nikakvim prepirkama. Evo, ja sam dobio tri puta suzavcem. Jedamput direktno. Jednom me je blesavi bratič pošpricao po koljenu da testira da li je to pravi suzavac. Drugi put sam pokupio dio od frenda koji je isprobavao istu stvar. Treći put me je stari jer smo se boksali pa je gubio. Da, malo je čudan. Suzavac 747986

U svakom slučaju, suzavac je dobra stvar za imati sa sobom ako ste slabije konstitucije ili bez ikakvog poznavanja neke borilačke ili ratničke vještine. Također, koristan je za nošenje u prirodu radi bliskih susreta sa lisicama, divljim psima i slično. Svima njima njuh je glavno osjetilo, i neće moći podnijeti taj smrad. Naravno, tražite suzavce koji bacaju tekućinu u liniji, a ne da se rasprše u zrak jer će vam se puno vratiti nazad u lice ili na šaku pa sa šake na lice.

Ovaj kojeg moji imaju je nekakav vojni, puno jači, tako da je stvarno opasan. Punih 30 min sam ispirao oči, nos, usta u hladnoj vodi jer polako više nisam mogao ni disati. Dok je onaj pepper spray puno blaži.

Eto, toliko ja znam.
Mshai
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 517
Godine : 39
Lokacija : kraj drva života
Datum registracije : 29.01.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by LUKSA 22.11.09 19:44

pa osjetio sam ironiju i u tome je ispao " problem "

Robertino je profesionalac i učio je upotrebljavati ga na sasvim drugi način nego mi , koji ga kupimo!A to je nešto sasvim drugo!

Na internetu se može jako puno toga naučiti i teoretoizirati na forumima ili općenito!
A praksa je nešto savim drugo!

I najgore je to što je ovo nezahvalan način izražavanja vlastitih mišljenja, za tren se krivo protumačiti

Nije mi bio cilj izazvati sukob ali sam bio jako direktan!I naneki način branio post od Robertina koji je vrlo dobro napisan!

Pozdrav svima! i idemo dalje!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by LUKSA 22.11.09 21:00

Ina če se za ispiranje u vojsci i prema vojnim pravilima Cs -a koristi otopina sode bikarbone!

Ali svejedno ovaj peče ko vrag!Smrdi, grize za nos, uvuče se u odjeću koju obavezno treba oprati!

Tako mene zovu Peršin( Vanja pitaj Štefa )

jer sam na jednom tečaju rekao kao je peršin dobar za smanjenje posljedica uboda pčela , osa i stršljena! na što su svi popadali od smjeha i isprdali me, di ćeš na planini naći peršin, pa nećeš ali je koristan savijet!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Stoney 22.11.09 22:29

Citam sve ovo i pitam se dvije stvari:
-Kako to da ja nikad nisam dobio sprejem?
-U realnoj situaciji ces zabit glavu u prvu lokvu, fontanu, more...

Suzavac 166116 Zasto se onda raspravljate? Suzavac 166116
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by LUKSA 22.11.09 22:36

Pa zato što je ovo forum! Suzavac 747986 Suzavac 747986 Suzavac 747986

i služi za rasprave i razmjenu iskustva, učenje ali ne treba baš sve probati na svojoj koži, isto kao i tvoje Stoney šivanje rane!

Pa je neke stvari bolje pročitati i zapamtiti ih!

Ne treba uvijek biti nirvana ali ljudi smo pa ...............
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Gost 03.12.09 0:33

jel mi može netko objasnit koliko dugo traje suzavac, jer sam naišao na različite podatke koji me zbunjuju:
trajanje spreja je bilo otprilike 45 min. za usporedbu ostali ti traju 10-15 min pa čak i manje...
baca do 5 metara (mozda neki i vise), traje 4 sekunde sta je i vise nego dovoljno...
dok na stranici Argusa pod savjetima za korištenje napominju:
Jednom kada ste sprej koristili za stvarnu obranu, odbacite ga, nabavite novi.
Stare ne čuvajte za slučaj druge opasnosti.
zašto? znači li to da je sprej namjenjen za jednokratnu uporabu?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Stoney 03.12.09 0:46

Krivo si skuzio...
Ovih prvih 45 min (ili 10-15 min) se odnosi na vrijeme koliko je djelovalo (koliko dugo te pece i smeta).
Ovo sto pise da baca 5 metara i traje 4 sekunde, znaci da kad priticnes "tipku" da izacuje tu kemikaliju 4 sekunde.
To sta pise na stranici od argusa ti samo govori da neznas koliko toga ti je ostalo u bočici tako da nije dobro ako ti zatreba a vidis onda da imas premalo unutra.
Stoney
Stoney
spikač
spikač

Male
Broj postova : 630
Godine : 36
Lokacija : Novalja
Datum registracije : 23.05.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by damjan 03.12.09 8:29

kupio sam suzavac prije par godina(neki najbolji kaj su imali u lovcu, baca mlaz od cca 3m),
...normalno morao sam ga isprobati..prvi mlaz je letio nekih 1,5m, morao sam odmah ispaliti i drugi jer nisam vjerovaso da sam dao 200 kn za to smece, tanki mlaz..kao da iz injekcije bez igle ispricas vodu ...dobro sam se nasmijao jel je stvarno nerealno da ces u situaciji kad prema tebi trči više (pa čak i jedan) napadač usjeti naciljati nekom u tijelo, a kamoli u glavu u celo malo izad naočala ...ok nisam specijalac..al prosao sam osnovnu snajperističku obuku tako da dobro vidim, motorika me sluzi a ne vjerujem da bi uspio ista s tim pogoditi...
..uglavnom to su bila znaci dva ispaljena mlaza...nakon 2 mjeseca, mislim u luxemburgu sam imao sranja s grupom kretena, skinsa ili nekim slicnim celavim idiotima..normalno na suzavac nisam stigao ni pomisliti, a ne izvuc i naciljat svakom od njih u celo iznad naocala Suzavac 611886 ...i tako to sam nekako rijesio agresivnom diplomacijom Suzavac 564295 ..na kraju sam se sjetio e da pa imam suzavac... izvadio ga iz zaje*ancije da vidim jel bi mi sta pomogao protiv te grupe..i ispalio posljedni hitac od cca 2 m... nakon toga nista...
znaci da sumiramo..sprej u mlazu, ispaljuje max. 3 mlaza..mala smjesna 3 mlaza, mislim da je to vise za zabavu napadaca...pa mozda od smjeha odustanu Suzavac 747986
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Gost 03.12.09 10:11

imam i ja suzavac sin mi kupil u lovcu, drzim ga u vikendici, ne nosim ga nikada sa sobom, no tamo gore ja imam cijeli arsenal oruzja(ako trebam sama prespavati tamo)
sjekira, bejzbolska palica, velika cjepanica, sirajzlin, na prozore obavezno nesto sto bi palo da me probudi ako mi se netko htio uvuci kroz njih, pa sauzavac i pod jastuk obavezno noz Suzavac 747986
stos je u tome da mi ikada zatreba..nista od toga ne bi upotrijebila...jer bi premrla od straha i ukocila se

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Suzavac Empty Re: Suzavac

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.