FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Moja kolekcija

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
SmitoBona
lingua
lingua

Broj postova : 462
Datum registracije : 27.12.2014

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   07.02.15 21:56

Wow, ESE4 i ZT favoriti, preljepa kolekcija, svaka cast.

@edit

i spyderco para naravno !
[Vrh] Go down
rogziel
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 27
Godine : 40
Datum registracije : 29.01.2015

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   07.02.15 22:25

Ikarus je napisao/la:
Kolega kod oštrenja kamenjem morate znati da svaki kamen ima drugačije "djelovanje" na vrstu materijala, razlog tomu je dosta jednostavan, abraziv koji se koristi u brusnm kamenju je kod svakog kamena (marke) drugačiji (barem djelomično) i onda će te primjetiti da su velike razlike npr Naniwa, Shapton,king itd itd, znači njihov kamen 1000 če jedan nož puno bolje oštriti od drugoga...

Na čemu ste primjetili da 3v bolje drži oštrinu drvo ili je neki drugi materijal u pitanju?

Da se razumijemo, pitam vas da svi skupa nešto naučimo, da ne ispadne da je ovo neko ispitivanje ili provociranje jer stvarno nije...

Ovo će mi bit prvo kvalitetnije brusno kamenje. Za par dana ću biti pametniji ali navodno bi Naniwa kamen trebao biti dobar za 3v.

Sad tek vidim da nisam nigdje naveo za što koristim svoje fiskne noževe. Sorry. Naime, iza kuće imam nešto svoje zemlje pa i pristanište za kajak, mjesto za ribolov i stazu kojom s psima idem u šetnju. Nažalost kao u većim djelovima Like sve je to neobrađeno i zaraslo. Zato uvijek nosim nož sa sobom za čišćenje/krčenje terena, nekad i pilu+sjekiru ali nož je uvijek tu. Uglavnom režem grane s mladih stabala bukve, jasena, graba, vrbe, divljih krušaka i jabuka ...
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3265
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   07.02.15 23:01

Čuvajte pse, dosta je vuka.
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1447
Datum registracije : 19.11.2012

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   07.02.15 23:12

Rovziel, izgleda da smo dobili jos jednog iskrenog nozoljubca koji uziva u svojoj zavidnoj kolekciji.
Slobodno okačite i koju fotku pristanista i prirode koja vas okruzuje. Siguran sam da ce mnogi forumiti uzivati
[Vrh] Go down
http://www.g-knives.com
ivo
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   07.02.15 23:25

Kad je tajanstven. A znam južnu Liku ko džep i ona nije za sakrivanje, nego na ponos, barem svojom ljepotom.
[Vrh] Go down
ast
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 28
Godine : 39
Datum registracije : 18.09.2013

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   08.02.15 0:06

Zanimljiva kolekcija. Kako je Cutlass (pro)rekao mislim da ste na najboljem putu prema kolekciji sto domacih, sto stranih customa. Onda vise nece prica bit jel celik bolji ili gori (kako napravit hamon ako ne u 1095, 1075, W2..) jer te dusa zaboli kad ih koristis. Inace vidim da volite i BRKT (prema zastupljenosti istih u kolekciji). Meni su po dizajnu medu najdrazima ako ne i najdrazi serijski nozevi. Za moje potrebe more/okokuce Mora u Sandviku je za koristenje br. 1. Za kraj da zakljucim (ako necu biti predrzak i izravan): "buba" Vas je dobro ugrizla (kao i ostatak forumske populacije).
[Vrh] Go down
jimkukri
lingua
lingua

Male
Broj postova : 241
Godine : 36
Datum registracije : 05.05.2014

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   08.02.15 2:08

da ponovim vec receno...jako lijepo
meni je osobno zapeo za oko survive gso 5.1
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   08.02.15 10:02

Baš lijepa kolekcija!
Ima i lijepih i kvalitetnih i funkcionalnih!
Vjerujem da čak svi navedeni ulaze u kategoriju dovoljno dobrih za navedenu namjenu.

Mraz nemoj kurit  ono nije bila hrskavica nego kost tvrda ko kamen. Samo me izazivaj imam ja to sve fotodokumentirano.
[Vrh] Go down
Medo Gradela
spikač
spikač

Male
Broj postova : 598
Godine : 22
Datum registracije : 16.09.2010

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   08.02.15 19:35

lijepa i funkcionalna kolekcija

imam jedno pitanje
kod naručivanja s lamnie, jel bude dodatnih troskova osim cijene navedene na stranici(milim na pdv carinu i sl.)??

i moze li netko objasnit sta je teorem visece grane
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   08.02.15 20:38

Zna to Ikarus puno bolje prepričati. Ovdi je samo ovlaš spomenuo.
[Vrh] Go down
rogziel
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   08.02.15 21:52

Medo Gradela je napisao/la:
lijepa i funkcionalna kolekcija

imam jedno pitanje
kod naručivanja s lamnie, jel bude dodatnih troskova osim cijene navedene na stranici(milim na pdv carinu i sl.)??

i moze li netko objasnit sta je teorem visece grane

Nema nikakvih dodatnih troškova ali nažalost su od početka ove godine povećali cijene za gotovo sve proizvode.
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2504
Godine : 34
Datum registracije : 06.03.2010

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   08.02.15 21:58

@Rogziel ako ste na drvu, odnosno rezanju grana, pogotovo svježeg drva primjetili takvu razliku onda to nije dobr, odnosno vjerujem da će te nakon par oštrenja dotičnih karbonaca (na kojima ste to primjetili) uvidjeti velike razlike, upravo iz toga razloga sam i pitao.

Normalni morin karbonac mora obaviti barem minimalno 200+ rezova u drvo i da dalje zadržava oštrinu rezanja papira od telefonskog imenika ili novinskog papira bez trganja, znači na nakvim materijalima, odnosno slabo abrazivnim nebi smjelo doči do tako očite razlike....

E sada tu je jako puno čimbenika, čvorovi u drvu itd itd ali ponavljam, mislim da na takvom nećemu nebi smjelo biti očite razlike, zato i mislim da će vam se rezultati promjeniti nakon par oštrenja dotičnih noževa...

[Vrh] Go down
rogziel
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   09.02.15 11:18

Ikarus je napisao/la:
@Rogziel ako ste na drvu, odnosno rezanju grana, pogotovo svježeg drva primjetili takvu razliku onda to nije dobr, odnosno vjerujem da će te nakon par oštrenja dotičnih karbonaca (na kojima ste to primjetili) uvidjeti velike razlike, upravo iz toga razloga sam i pitao.

Normalni morin karbonac mora obaviti barem minimalno 200+ rezova u drvo i da dalje zadržava oštrinu rezanja papira od telefonskog imenika ili novinskog papira bez trganja, znači na nakvim materijalima, odnosno slabo abrazivnim nebi smjelo doči do tako očite razlike....

E sada tu je jako puno čimbenika, čvorovi u drvu itd itd ali ponavljam, mislim da na takvom nećemu nebi smjelo biti očite razlike, zato i mislim da će vam se rezultati promjeniti nakon par oštrenja dotičnih noževa...

Kad ne nosim sjekiru ili pilu sa sobom a trebam sjeći malo deblju granu onda malo žešće upotrebljavam nož koji nosim u tom trenutku. Nekad i batoniram s nožem. To je za nekoga možda "abuse" ali baš me briga. U navedenim slučajevima se osjeti razlika između karbonaca i 3v.
[Vrh] Go down
rogziel
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   09.02.15 12:10

Vidim da i na ovom forumu Bark River polarizira korisnike. Nije baš sve crno ili bijelo kako neki žele prikazati. Evo moja dosadašnja iskustva s Bark Riverom:

Prednosti:
+ korišteni materijali: veliki izbor kvalitetnih materijala za svaki model od vrste čelika boje i materijala drške i linera
+ izgled
+ ergonomija: kao da je neko po mojoj ruci modelirao noževe. Jedino Ahti Korpi i GSO5.1 su blizu BR noževima po ergonomiji
+ konačna obrada: UL Bushcrafter (ULB) je sigurno najbolji od svih noževa u mojoj kolekciji po tom pitanju. Veći i skuplji Bravo 1 LT je isto dobar ali nije na razini kao ULB

Nedostaci:
- cijena
- sjajni finiš obloga rukohvata: kližu se kad su mokri, u takvim uvjetima je fallkniven F1 još uvijek kralj
- profil oštrica: originalni Bravo 1 mi se uopće ne sviđa zbog velike debljine oštrice u kombinaciji sa zaokruženim konvex grindom. Bravo 1 LT sa 4mm debljine je puno bolji  što se toga tiče. Ali izgleda da svi BR modeli u 3v izvedbi dolaze s micro-bevelom što mi je bezveze. Scandi-convex kombinacija na ULB-u također nije baš savršena za bushcraft. Uskoro ću malo modificirati profil.
- "thumb ramp": Moja dva noža naravno nemaju tu glupost ali još uvijek mnogo modela koriste taj "biser" Bark Rivera
[Vrh] Go down
rogziel
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   09.02.15 12:59

Ako im je to abuse onda stvarno ne znam. Trebali bi vidjeti što ja radim sa svojima. Vjerojatno bi me strpali u zatvor
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4658
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   09.02.15 13:17

Pa daj da mi vidimo,nećemo nikom reći.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
rogziel
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   10.02.15 19:49

Evo da se vratimo na orginalno temu. Danas mi je stigao još jedna kolaboracija Jespera Voxnaesa: Spyderco Pingo

[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male
Broj postova : 120
Godine : 48
Datum registracije : 27.10.2011

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   11.02.15 18:41

Vidim da nas većinu zanima čelik koleginih noževa pa bih rekao ukratko svoje iskustvo. oštrim noževe preko 15g. a imao sam u rukama po model od svake vrste i tvrtke. Osobno sam koristio Sog bowie sk-5 dosta dugo, kasnije Zero Tolerance 0100 u v3 čeliku, prvi na 58 a drugi na 59Hrc. Vidim da je zapravo 1095 napravio najviše zbrke. Neću o ničemu osim o
" nebo- zemlja " razlici. Sk-5 je najsličniji 440c od Bokera s tim da je žilaviji. Lakše i " čistije " se oštri rukom. V3 je po prilici jednak Bark River A2 čeliku ali se bitno teže oštri ( A2 je 58 a 3V 59 hrc). Ovi čelici su pri rezanju različitih materijala zaista odlični i nebo su u odnosu na 1095. Svakom bi ih preporučio. 1095 je najslabije tretiran od ka bara i ontaria. Može se odlično naoštriti ali vrlo teško, nekoliko puta duže nego 3V ali oštrinu gubi nevjerojatno brzo, a onda ponovo mukotrpno oštrenje. Izuzetak 1095 je Mora karbonac u ovoj novoj verziji od 3 mm. 61 Hrc koji reže jako dugo i nevjerojatno kvalitetno, posebno drvo! Kad se otupi, bolje kupite novi! Nema tih novaca da bih ga oštrio.Mislim da danas treba zaboraviti karbonce jer tzv. nerđajući sadrže i do 3% ugljika (s125v) što ih podiže iznad neba. Moj izbor bi bio ats 34 na 61 Hrc ali ga rijetko gdje još ima. S35v isključivo od Fantonija je možda i bolji ali jako skup.s30v, opet na 61 hrc ( isključivo Fantoni ) nije tako dobar. Ostaje stara priča: 1. VG10 ( isključivo fallkniven )2. Bark River A2 ( najlakše oštrenje i najduže zadržavanje oštrine )3. V3 Zero Tolerance ( oni sada nude znatno bolje čelike ali ih nisam koristio. Lionsteel ima fini D2. Na kraju ovog traktata rekao bih da je najbolji omjer dobivenog- uloženog, lakoće

oštrenja i držanja oštrice, tvrdoće- žilavosti zapravo N690.

[Vrh] Go down
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 474
Godine : 26
Datum registracije : 12.06.2013

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   11.02.15 19:21

Zaboravili ste na najbolji ugljični čelik na tržištu, INFI. 3V nije karbonski čelik već alatni čelik.
Točno da osim INFIja ne postoji bolji ugljični čelik od 1095, al od njih nisu bolji stainlessi nego alatni čelici, jer nema toga stainlessa osim možda s110v/s125v/s150v (s125 se ne poizvodi više, s150 nitko nije uspio do sada obraditi) i možda CTS-XHP (u teoriji stainless D2) koji ima ware resistance, tvrdoću kao i druge odlike potrebne za veće noževe.
Zato postoje odlični alatni čelici, dokaz toga je što se koristi na BladeSportsu, a to je uglavnom M4, 3V, 10V, D3, D5 te brzorezni čelici serije REX 76, 86, 121, te kralj tvrdoće T15.
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   11.02.15 21:44

Ne znam odnosi li se ovo na moj post ali nisam oštrio infi čelik. Osobno koristim Fantoni CUT fixni unazad nekoliko mjeseci i uvjeren sam da je taj nož i čelik sve što mi treba. Jednostavno ga ne mogu navesti kao srednju vrijednost jer je preko 2000 kn. Omjer uloženog i dobivenog meni je odličan ali se radi o čistoj egzotici. Prije bih kao srednju vrijednost preporučio Fallkniven H1 iako je i to vrlo skup nož. INFI je egzotika. Ne mislim ovo pretvarati u raspravu pa zato pogledajte malo na internetu što su ugljični ili alatni ili rđajući čelici. CPM-3V je pravi alatni, ugljični odnosno ( i te kako! ) rđajući čelik.
Ne pričamo o izradi čelika nego o njihovoj stvarnoj upotrebi. Ako ste radili s Infi čelikom baš bi me zanimala iskustva. Zaista ne znam o čemu je riječ.
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   11.02.15 21:48

Moram priznati da vlasnik kolekcije pažljivo bira. Osobno bih dodao i kojeg Toma Kreina od Boker Plus-a. ali svi znamo koji nož je kralj, aga, megalegendarno uzvišeno biće:http://i41.photobucket.com/albums/e278/woodlorex/081.jpg
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   11.02.15 21:49

To je šala, naravno, ali su mu materijali i izrada zaista vrhunski ( kao i cijena )!
[Vrh] Go down
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 474
Godine : 26
Datum registracije : 12.06.2013

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   11.02.15 22:09

Pa gledao sam zato sam i naveo razlike: ako dijelimo na velike grupe onda imamo čisto ugljične, alatne, visokolegirane i stainless.
Svi čelici iznad od 0.12 do 2% su ugljici, al ne nužno i čisto ugljični čelici, jer imaju određene druge elemente.

Zadnja promjena: vladomado10; 11.02.15 22:22; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
rogziel
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   11.02.15 22:09

Cabala je napisao/la:
Moram priznati da vlasnik kolekcije pažljivo bira. Osobno bih dodao i kojeg Toma Kreina od Boker Plus-a. ali svi znamo koji nož je kralj, aga, megalegendarno uzvišeno biće:http://i41.photobucket.com/albums/e278/woodlorex/081.jpg

Bushcarft XL i PSk nisu loši, a ovaj drugi...
[Vrh] Go down
Cabala
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   19.02.15 8:28

ATS 34- najbolji čelik za noževe. Film nije za one osjetljiva srca!
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Moja kolekcija   Today at 6:49

[Vrh] Go down

Moja kolekcija
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» moja kolekcija vojnih noževa i bajoneta
» Moja kolekcija
» Magnetni nosači za (moje) noževe