FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Ubod eksera(zardjalog)

Go down 
Autor/icaPoruka
CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 28
Datum registracije : 17.04.2014

PostajNaslov: Ubod eksera(zardjalog)   04.05.14 13:00

Prvo nisam znao gde da stavim ovu temu,pa sam ipak stavio ovde(ovo je takodje staro izvorno znajne).
Kao mali sam se igrao sa bratom po jednoj kuci koja se gradila i moj brat je stao na zarđali ekser,na dasci.
I kada smo došli do kući,moja baba sećam se da je uzela masti stavila na kašiku i polako kašiku podgrejavala na vatri,kašiku je stavila ispod noge i svi ti ostaci tog zarđalog eksera su ispali iz ubodne rane.
Moja baba,je bila poreklom iz Bosne,dok je ona živela,nije bilo doktora u selu,pa su morali sve sami da rade kad se neko povredi.

Eto valjda će nekom pomoću u nezgodnoj situaciji (samo da se ne desi).
Verovatno kad stavi kašiku ispod rane sa masti,mast vri prema gore,i onda ide u ubodnu ranu,pa sve to klizi polako.

[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 3014
Godine : 49
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   04.05.14 13:12

Zanimljivo,

Da li je mast grijala da bude samo topla jer ključala mast bi izazvala opake opekline na otvorenoj rani a o bolovima da ne pričam?
Da li se radilo o komadima čavla(eksera) u rani ili o sitnijim ostacima hrđe?

[Vrh] Go down
CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   04.05.14 13:26

Ekser je bio uboden pa smo ga izvadili,takođe veliki veliki bolovi,pa smo morali da očistimo ranu i onda je baba to uradila. Samo topla naravno.
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   04.05.14 13:33

Znači  toplo ulje je pomoglo da se hrđa i nečistoća "izvuče" iz rane.

Dobro je znati al nikad zatrebalo.

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   04.05.14 17:06

Baš to
[Vrh] Go down
gile1
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 28
Godine : 47
Datum registracije : 07.12.2010

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   04.05.14 23:14

Kod nas se nekada stavljala uprzena slanina na ubod (eksera,trna ili nesto sl.) To se stavi na ubod pa se zamota zavojem ili krpom.
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1486
Godine : 41
Datum registracije : 19.11.2012

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   05.05.14 0:34

Sjecam se da sam kao klinac stao na ekser koji sam s prijateljima postavljao oko naseg logora:) kao zamka za ekipu koja bi dosla unistavati i sta sve ne. Uglavnom starcima nisam rekao ni rijec a nakon 3 dana stopalo je bilo plavo i uzasno bolno. Kad su skuzili da sepam pravac doktoru. Tri tetanusa i skoro rezanje stopala da se ocisti.... Ljudi rade ono sto mogu s onim sto imaju. Ja sam 10-ak dana potrosio na oporavak jer nisam odmah isao doktoru. Inace svinjska mast mi je zakon za isprzit jaja i palacinke;) sala, ljudi je koriste za svasta i navodno pomaze.
[Vrh] Go down
http://www.g-knives.com
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3405
Godine : 54
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   05.05.14 9:24

gorky je napisao/la:
Sjecam se da sam kao klinac stao na ekser koji sam s prijateljima postavljao oko naseg logora:) kao zamka za ekipu koja bi dosla unistavati i sta sve ne. Uglavnom starcima nisam rekao ni rijec a nakon 3 dana stopalo je bilo plavo i uzasno bolno. Kad su skuzili da sepam pravac doktoru. Tri tetanusa i skoro rezanje stopala da se ocisti.... Ljudi rade ono sto mogu s onim sto imaju. Ja sam 10-ak dana potrosio na oporavak jer nisam odmah isao doktoru. Inace svinjska mast mi je zakon za isprzit jaja i palacinke;) sala, ljudi je koriste za svasta i navodno pomaze.

Kolega Gorky, htjeli ste valjda reći tri "antitetanusa", "injekcije protiv tetanusa" ili nešto slično. Tetanus je opaka bolest s najčešće letalnim ishodom i da ste ga dobili jednom, po svoj prilici ne biste drugi i treći put. Na moju žalost.
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   05.05.14 9:39

Kolega Ivo-da ste pratili malo pažljivije temu o Cody Lundinu pročitali bi da je kolega Gorky bio specijalatz.
Očito da nama smrtnicima trebaju ovakvi narodni lijekovi pa i inektzije dok on preživi tri tetanusa i onda isfriga jaja na masti.

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   05.05.14 9:58

ivo je napisao/la:
gorky je napisao/la:

Kolega Gorky, htjeli ste valjda reći tri "antitetanusa", "injekcije protiv tetanusa" ili nešto slično. Tetanus je opaka bolest s najčešće letalnim ishodom i da ste ga dobili jednom, po svoj prilici ne biste drugi i treći put. Na moju žalost.

Točno sam to htio reći kolega Ivo. Hvala na korekciji. Tri antitetanusa. Po jedna u svaku rućicu i jedna u gluteus.
Ne smijem miješati vodu i vino. Vidim da sam sinoć poprilično obogatio sadržaj foruma  

[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   05.05.14 10:00

maxina je napisao/la:
Kolega Ivo-da ste pratili malo pažljivije temu o Cody Lundinu pročitali bi da je kolega Gorky bio specijalatz.
Očito da nama smrtnicima trebaju ovakvi narodni lijekovi pa i inektzije dok on preživi tri tetanusa i onda isfriga jaja na masti.

Kolega Maximuse i to ne bilo kakva jaja, samo jaja mladih prepelica:)
[Vrh] Go down
vladomado10
spikač
spikač

Male
Broj postova : 501
Datum registracije : 12.06.2013

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   05.05.14 17:50

Postoji mast amonijevog sulfogirodalata, ljekarnicki pripravak koji se u narodu zbog katran crne boje zove i "crna mast", koja pomaže u izbacivanju stranog tijela iz rane, nakon uboda bilo kakvim predmetom, ranu je najbolje isprati temeljito čistom vodom, idealno fiziološkom otopinom koja se koristi za infuzije, također moguće kupiti u ljekarni, malo invazivnije ciscenje ukljucuje natrijev hidroksid ili alkohol, te nakon toga sterilni zavoj, premazan ili rivanolom ili jodnom tinkturom, u slucaju da osoba nije cijepljena protiv tetanusa vise od 5 godina potrebno se javiti liječniku, kao i kod svake iole ozbiljnije rane, bilo zbog dubine, kompleksnosti, potrebe za šivanje i kao i pet znakova upale: bol, crvenilo, nateknuce, toplina i smanjenje funkcije određenog dijela.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Ubod eksera(zardjalog)   

[Vrh] Go down

Ubod eksera(zardjalog)
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Ubod eksera(zardjalog)
» ubod stršljena
» Stršljeni
» Žena umrla od uboda ose u jezik
» Ubodi insekata(pčele, ose i ostale beštije)