FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Jedna zelja

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Simke
bomber
bomber

Male
Broj postova : 145
Godine : 46
Datum registracije : 20.12.2012

PostajNaslov: Jedna zelja   25.12.12 14:42

Naime,gledah neku emisiju Danske produkcije,prije nekih godinu dana mozda.Od tada imam zelju da sebi organizujem u nekoj blizoj buducnosti to iskustvo.
Santiago de Compostela. Skupljam informacije,kako i sta. Zavisno od kondicije i vremena,mogucnosti je nekoliko.

Vrlo zanimljivo putovanje,kroz zanimljive predjele. Odlicna prilika za upoznavanje sa ljudima iz svih krajeva svjeta.

To putovanje nekako obuhvata sve potrebe. Planinarenje,hodanje,duhovno razmisljanje,odmor,upoznavanje sebe i svojih mogucnosti. Pruza se prilika ili pjesaciti ili biciklati,spavati u satoru i vreci za spavanje ili pilegrim hotelima,samostanima ili privatno. Ishrana,takodje.Moze "kupovna" ili kako se ko opredjeli.

Ima li neko zelju da se pridruzi :-)
[Vrh] Go down
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1506
Godine : 24
Datum registracije : 26.10.2011

PostajNaslov: Re: Jedna zelja   25.12.12 15:39

Au,prekrasna želja nadam se da će uroditi plodom
http://hr.wikipedia.org/wiki/Put_Svetog_Jakova
malo sam se informirao a ima jako puno materijala na youtube-u
[Vrh] Go down
maxxp
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 33
Godine : 55
Datum registracije : 05.12.2012

PostajNaslov: Re: Jedna zelja   25.12.12 20:55

Kako volim putopise, prije neku godinu slučajno mi dopala u ruke knjižica "Camino de Santiago". Napisao Andrej Bader, da je lakše možeš potražiti u knjižnicama.
Opisano je hodočašće po jednom od puteva i popračeno slikama. Iako me piščev izričaj baš nije dojmio, ima pregršt konkretnih podataka i savjeta korisnih za buduče hodočasnike. Od prve prijave, trase puta, mjesta gdje povoljno noćiti, jesti, koje znamenitosti na putu pogledati, i kolko na kraju šta košta.
Kako se radnja knjige zbivala 2004-2005, ne sjećam se točno, cijene bi mogle biti aktualne i dan danas.
[Vrh] Go down
Simke
bomber
bomber

Male
Broj postova : 145
Godine : 46
Datum registracije : 20.12.2012

PostajNaslov: Re: Jedna zelja   26.12.12 20:31

Hvala na odgovorima.Drago mi je da vam se dopada ideja. Sledece ljeto mi je planirano i izmedju ostalog tri dana sam odvojio za jednu posjetu i uspon na Panakhaiko,posto sam isplanirao odmor u Grckoj,okolina Patrosa.Vjerovatno,ako Bog da pa sve bude kako treba 2014. idem na Camino. Ozbiljno razmisljam o Francuskoj liniji. Vidjecu jos.800 km za 30 dana.
To bi odgovaralo,ako bih se kretao 30 km dnevno,sto i nije nesto neizvodljivo,znaci 10 dana =300 km,20 dana=600 km,30 dana=900 km,sto bi znacilo da imam nekoliko dana,ako bih pozelio da ostanem negdje duze. Vjerovatno bih mozda i forsirao i koji km vise dnevno,da bih ostavio vremena za sebe,ako bude potrebno.

Negdje sam procitao da je P.Koeljo pisao Alhemicara inspirisan tim putem. Navodno postoji nekoliko ljudi,koji su bas to.Alhemicari,travari,kristaloterapeuti i slicno. Bilo bi zanimljivo sresti te ljude i vidjeti sta i kako rade tako nesto niikad nisam imao priliku da sretnem :-)

Dalje,vjerovatno da je jedinstven dogadjaj vidjeti sve te stare gradjevine,crkve,umjetnine,nekoliko prastarih samostana,basta u njima sa vodoskocima,fontanama,bibliotekama. Razne gradjevine jos iz srednjeg vjeka.I na kraju katedralu,koja je velicanstvena gradjevina.

Ako ima neko da bi se pridruzio,super bi bilo.
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 624
Godine : 38
Datum registracije : 13.11.2011

PostajNaslov: Re: Jedna zelja   26.12.12 20:44

Evo i film, 2 puta sam gledao

[Vrh] Go down
Sponsored content