FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

čemu ustvari služi nož?

+19
puls
biga
DoomsdayST
Mraz
Franco G
maxina
vibor
tonka
robert
Igsy
urbana_gorila
didapatak
ivo
dado2
glock
NAVIGATOR
cutlass
Fratt
Frenky
23 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Frenky 07.11.12 22:26

navčy, a kaj bi raspravljali, nemreš ljudima zabranit da imaju noževe i da voze aute

to kaj su neki blesavi, ludi, pijani, drogirani je problem, a ne samo posjedovanje i korištenje istim.

Frenky
spikač
spikač

Broj postova : 905
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by NAVIGATOR 07.11.12 22:35

jasno je to meni, ista je stvar i sa vatrenim oružjem, pa ne ubija pištolj, nož ili automobil nego uboica.

ali po ovom bi se temom trebali držati dalje od takve crne tematike, mislim da je Frenky s drugom namjerom potegnuo ovu raspravu dakle čemu ustvari služi nož? - Page 2 806172

skužio sam da zadnje dvije tri godine u 90 % slučajeva koristim foldere. nekako mi je bez veze u tako malim dimenzijama nositi fiksni nož tipa esse izula i slično. pa moja mala seba ima veću oštricu od njega.
fiksni ili sklopivi, pretpostavljam da je to stvar navike ali u civilizaciji uz sebe uvijek radije imam folder. malo je dojam kad ga izvadim pitomiji.

u divljini također imam i nož iz civilizacije sa sobom folder, ali i neki ozbiljniji.

opinel koristim kad sa kćerkicom sjedim uz rijeku i rezbarim joj svašta od šiblja vrbe.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by vibor 07.11.12 22:44

TO je čisto osvrt na postove poput: https://survival.aforumfree.com/t4542-koji-noz-svakodnevno-nosite-sa-sobom?highlight=nosite+li+no%9E#89853

https://survival.aforumfree.com/t1920-dali-svakodnevno-nosite-noz?highlight=nosite+li+no%9E#39713

I onda se desi stvar koja vam pomrači um te u afektu se dogode stari poput linkova koje sam navea poviše. Iako sam i sam ljubitelj hladnog oružja, mislim da nož nije za svakog isto kao i šta nije auto i pištolj.


Zadnja promjena: vibor; 07.11.12 22:50; ukupno mijenjano 1 put.
vibor
vibor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 184
Godine : 46
Lokacija : split
Datum registracije : 30.08.2010

https://www.facebook.com/unikatnelampeVD

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Mraz 07.11.12 22:45

Pusti ti malu oštricu na Izuli, moja je odradila posla koliko mnogima ovdje nisu "ozbiljni" noževi. Dobar je to komad alata.. precijenjen ali i dalje dobar.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by DoomsdayST 07.11.12 22:49

vibor je napisao/la:TO je čisto osvrt na postove poput: https://survival.aforumfree.com/t4542-koji-noz-svakodnevno-nosite-sa-sobom?highlight=nosite+li+no%9E#89853

https://survival.aforumfree.com/t1920-dali-svakodnevno-nosite-noz?highlight=nosite+li+no%9E#39713

I onda se desi stvar koja vam pomrači um te u afektu se dogode stari poput linkova koje sam navea poviše.

Ali tu nije poanta šta si ima kod sebe, nego da ti se um pomračija...

Pa siti se Peschi-a... Kad si lud, dosta ti je i kemijska olovka...

čemu ustvari služi nož? - Page 2 469245

Ajmo se mi kanit ove linije, i lagano čemu ustvari služi nož? - Page 2 806172
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by maxina 07.11.12 22:54

@vibor-vidim da ciljaš na to da nosimo previše oštrica pa da će se desiti kad-tad trenutak kada ćemo je potegnuti u afektu.
Što se mene tiče-radim na šalteru-više štete(ozljeda) mogu napraviti s običnom klamericom nego s SRM 763 nožićem kojeg imam uvijek sa sobom!
A i žao bi mi bilo istupit oštricu koju brižno stropam na nečije kost!
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Frenky 07.11.12 23:04

mislim da ljudi u divljinu nose velike noževe iz straha od divljine same, od životinja, uglavnom.


ne svi, naravno, nekima nož ponekad služi kao alat, ali mišljenja sam,danas, kad se osvrnenem iza sebe, velika nožina mi je bila korisna jedino u nekoliko prilika kad je trebalo rasjeć pečenog odojka.


a i to samo zato što je bio vruć.





Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by NAVIGATOR 07.11.12 23:34

a eto vidiš, nije ni vruć odojak u divljini nakon cjelodnevnog hodanja za bacit, tak da velka keba dobro dođe ovak il onak čemu ustvari služi nož? - Page 2 469245
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Mraz 07.11.12 23:38

Iako uglavnom koristim ESEE Izulu koja je manja od mnogih foldera, nikada nisam bez duge oštrice u ruksaku. Velikim sam nožem napravio dosta skloništa, prokrčio zaboravljenih staza, izvukao se iz kojekakvog grmlja, obradio metara i metara drva za potpalu... takvim smo alatima rezali kocke za iglu, tesali saonice od bukvi, radili nosila, radili krplje itd.

Bila to mačeta, nož, kosir ili kukri... duga oštrica mi se uvijek pokazala kao koristan komad opreme.

Netko tko u prirodu odlazi vozilom, spava u šatoru ili domu, ide po ucrtanim stazama i slično možda neće imati potrebu za takvim alatom. Ja imam. Ne treba generalizirati.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Frenky 08.11.12 0:20

mraz, primjeti da ne genelariziram.

ja sam tip koji voli u prirodu ići terencem, ali dok ga nisam imao išao sam pješice, sa ruksakom i to su bile ture od vikend dvodnevnih do višetjednih boravaka u brdu.

od kad sam prohodao hodao sam sa starim po šumi, od 13-14 godine samostalno po sljemenu, a kasnije sam prohodao manje više sva hrvatska brda, nešto alpi i dobar dio bosanskih i hercegovačkih brdusina.

gradio sam skloništa, bivakirao po bijelim i samarskim stijenama i u zimi, učio na vlastitim greškama i pritom nešto naučio.

lovio sam puhove na zamke i kuhao ih i jeo, a bome jednom prilikom i poskoka.

ratovao sam u specijalnoj izvidničko diverzanskoj jedinici glavnog stožera, i kao takav proveo zimu 91./92. na vršnom grebenu južnog velebita, spavajući u bivacima i špiljama po dva tjedna u komadu.

prilikom gradnji skloništa sam otkrio da su pila i sjekira kud i kamo korisnije od noža.

to je moje iskustvo i moje mišljenje, naravno dozvoljavam i uvažavam i tuđa iskustva i mišljenja.

i kad o strahu od šume i međeda i veprova govorim, govorim iz vlastitog iskustva.

Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by ivo 08.11.12 11:39

@Kolega Frenky, Sveto Brdo ?

@Kolega Hrvoje, svi spominju povremena pomračenja uma. U stvari se um ne bi trebao nositi sa sobom, ionako opterećuje, stalno nešto umujemo, a ne bi se imalo ni šta pomračit. Zaključak - bezumno nošenje noža je puno sigurnije čemu ustvari služi nož? - Page 2 469245 !

@Kolega Fret, srtze mi zaigra, koja chast, čemu zahvaliti...?

@Kolega Maxina, mene je u Viborovu postu najviše uplašio naslov "Trčao za ljubavnikom u Bjelovaru" !! Dijelite li moju strepnju čemu ustvari služi nož? - Page 2 323904 ?
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by biga 08.11.12 11:43

da, ali objektivno, ako nožem ne napraviš neko 'jače' oružje tipa koplja, luka itd, šta nožem možeš recimo vepru? ne možeš nešto mnogo napraviti ni lukon i kopljem, ali makar se možeš 'početi braniti/ubijati' sa veće distance što je sigurnije. (sa veprovima sam se susretao, sa medvjedom nisam)
osim što dobijaš osjećaj sigurnosti kad sa sobom imaš nožinu.

tema je nekako u smjeru potrebe 'većih' noževa naspram manjih, svakodnevnik, 'čakija'.
mislim da ako se u brdo ide prošetati, nešto prezalogajiti i isti dan se vratiti kući, da ništa od 'teške' opreme nije potrebno nositi.
ali ako ideš na malo ozbiljniju rutu, koju ne poznaš da li je prohodna(drveće, šiblje itd), i misliš ostati duže, svakako je potrebno ponijeti "heavy duty stuf"...

@ivo, kao što moj buraz kaže kad krenemo u lov: "Najvažnije je ne misliti."
biga
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 227
Godine : 37
Lokacija : Čapljina
Datum registracije : 15.11.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by NAVIGATOR 08.11.12 15:51

pod temom "streljačka svkodnevica" sam pisao o tipu kojega sam sreo na otvorenjhu nove kahlesove tvornice u beču. tip mi je sa laptopa izvrtio nekoliko filmova gdje kroz visoku travu ganja veprove i kolje ih glockovim nožem. da mu divlji prasac ne zbriše u trčanju mu pomažu i dva cucka.

jedno 5-6 filmića sam odgledao za vrijeme domjenka(krvi na sve strane) u jednom ga je vepar zakvačio kljovom po bedru. to je tipa malo usporilo no četveronožac nije preživio.
dakle onaj kadar kad stalone s nožem u ruci u rambu 1 vidi u šumi svinjče a u idučem kadru ima krvavi krzneni but na ramenu, zapravo i nije samo fikcija.


Zadnja promjena: NAVIGATOR; 08.11.12 20:07; ukupno mijenjano 1 put.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by vibor 08.11.12 18:35

Bilo je na mislim National Geografic programu emisija o divljači u gradovima, čini mi se da su snimali u San Franciscu , pa je ekipa sa psima lovila veprove po šumi, al su psi bili obučeni u pancirke i sa gps na sebi . a kad okruže vepra onda ga ubijaju nožem.
vibor
vibor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 184
Godine : 46
Lokacija : split
Datum registracije : 30.08.2010

https://www.facebook.com/unikatnelampeVD

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by biga 08.11.12 19:44

dobro ja sam više mislio u situaciji 1 na 1. bez pasa.
sad sam potražio po internetu, jer volim viditi o čemu ljudi pričaju, nekolika snimka. koliko sam vidio većina ubojstava nožem je pas ćopi DS za vrat, tada lovac dolazi, brz ubod u grlo, ili tko bolje zna u srce i gotovo.
mislim, ne znam šta ste vi gledali, pa i ne ulazim u to. možda ima ljudi koji i sami mogu zbaviti slaninu na taj način. šta reći, svak im čast, al ja se ne bih tako zezao sa životom, osim u nužnoj potrebi... čemu ustvari služi nož? - Page 2 69343
biga
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 227
Godine : 37
Lokacija : Čapljina
Datum registracije : 15.11.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by puls 08.11.12 20:33

Postoje i specijalni noževi za tu namjenu....sjećam se jednog prekrasnog....sasquwatch ili tako nekako...
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by puls 08.11.12 21:03

Evo pronađoh....Sasquatch se zove i radi se o Randallu......monstrum....

Nije mi to baš neki lov, ali nož mi je prekrasan...
čemu ustvari služi nož? - Page 2 SAS
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by vibor 08.11.12 21:49

U tu svrhu više služe bodeži nego uobičajeni noževi , jer pri toj brzini i situaciji, kad se vepar svim raspoloživim snagama bori za život nemaš vremena za rezanje i rezbarene, traženje klučnih arterija , več treba zadat ubod na pravo mijesto, slična je situacija sa toreadorima , pri borbi sa bikom koji je i 10 puta teži od toreadora on se služi mačom kao iglom, odnosno bode . A šta se tiče pasa u lovu na veprove, oni su tu samo da istjeraju vepra iz zaklona isto kao u konvencionalnom lovu a sva krv se pušta nožem. I mislim da je to lov na neke hibridne svinje malo veče od vijetnamskih, kad bi naiša na našeg autohtonog vepra , mislim da bi se isto zamislija bi li na njega krenija sa nožem ili se okrenija pa lagano kući.
vibor
vibor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 184
Godine : 46
Lokacija : split
Datum registracije : 30.08.2010

https://www.facebook.com/unikatnelampeVD

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by ivo 09.11.12 8:15

Dragi kolege, kao neki vražji lovac sa višedesetljetnim stažem, slobodan sam vam poručiti : nemojte se zajebavat s veprima, čak ni s krmačama ! Vidio sam toliko iskasapljenih pasa; pregrižene kralježnice, rasporene utrobe, dva - tri doslovno prepolovljena ! Strašna je snaga u odraslog divljeg prasca, a ići k njemu stjeranu u kut ili ranjenu, povelika je hrabrost, da ne velim ludost. Kolega Navigator spominje "kvačenje po bedru"; spomenuti je junak drugi put rođen, jer takav potez veprova sjekača po nozi obično završi razderanom venom i brzim iskrvarenjem. Također ne lovajte po šumi praščiće u "pidžami", male, prugaste, njegovo bi vam skvičanje lako moglo prouzročiti nalet Simplon expresa iz šikare. Nikad ne prilazite "smrtno ranjenu" ležećem vepru sprijeda, pogotovo ako leži na trbuhu, a noge su poda nj podmotane, a ne pružene, a i tada kao oružje preporučam karabin jačeg kalibra, ili, još bolje, sačmaricu s kuglom u cijevi. Toliko, pa kako vam drago. Naravno, nikakvog razloga za strah od divlje svinje nema, puška bi Velebit ubila da je živ. Samo oprez, veliki oprez.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by NAVIGATOR 09.11.12 8:59

potpuno se slažem s Ivom, ja nikako ne podržavam i iskreno mislim da je totalna ludost nožem ići na vepra ali samo napominjem slučaj koji sam vidio, zapravo nekoliko njih, priča je navedena kao dokaz da nož u vještim i hitrim rukama može biti neočekivano učinkovit alat. autor snimaka i glavni protagonist moje priče koji je kameru imao za vrijeme nožolova cijelo vrijeme na glavi je inaće novinar lovačkog časopisa i portala i izgleda kao totalni kompjuterski geek sa pepeljarkama.
rekao bi prema izgledu da ni glistu ne može zgaziti a kamo li vepra nožem utamaniti.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Fratt 09.11.12 9:20

Ovdje grejt vajt hanter Ivo pokazuje na vepra od 250 kila sa kljovama od titana dužine 35 centi kako nasrće,jadNik,na njega...blizina vepra u trenutku slikanja je jedva 3.5 metra ali vidite po stavu Ive da ga to ne zabrinjava previše...trenutak kasnije vepar je ležao pred njim.

1:0 ZA IVU!!!

čemu ustvari služi nož? - Page 2 DSC00130


Zadnja promjena: Fratt; 09.11.12 9:43; ukupno mijenjano 1 put.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by didapatak 09.11.12 9:35

..G.Ivo..potpisujem..puno je ljudi stradalo vjerujući lovačkim pričama pa su se psihofizički ne pripremljeni i bez iskustva sa oružjem(ako ga i imaju) upustili u avanture..
..jedno moje iskustvo..
..sa Nivom sam prelazio jednu livadicu,poslije požara, u šumi..krmača sa 3-4 šarena ja na nekoliko metara pretrčala ispred..zaostali praščić je "zakočio" s lijevog boka auta ,ukočio se i počeo skičati..stao sam jer nisam želio da podleti..a ..onda žestok udarac zabrinute mame u desni spoj praga i zadnjeg blatobrana..otisak glave još vidljiv na autu..
.
didapatak
didapatak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 300
Godine : 62
Lokacija : baranja
Datum registracije : 29.03.2012

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by ivo 09.11.12 9:35

čemu ustvari služi nož? - Page 2 393492 Kolega Fret, svaka čast, vaša brzina okidanja na fotoaparatu, jednaka je vašem munjevitom povlačenju okidača na Tiki !
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Frenky 09.11.12 10:29

svašta je moguće, ali vepar trči jedno 60 na sat i izuzetno je opasna živina, tako da meni ova priča sa nožolovom zvuči poprilično fantastično.

možda je u pitanju neki pitomi vepar u gateru, iako se ni sa takvima nije za zajebavati.




@ivo, buljma, ivine vodice, sv.brdo, bukva i bobija itd...
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by ivo 09.11.12 10:40

@Frenky, sve poznato, meni je mater iz Svetog Roka.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Mad Max 10.11.12 2:36

Ti Randali i svinjolov dolaze iz Amerike ... ako je neko promatrao kako se njihovi praščiči po šumama ponašaju izgledaju toliko tromi - miču se ko smrznuti - dolaze im primjerci od 500 kila a razlog je : da se šeče više manje veprovina koja je pobjegla iz štala i naselila svinji primjeran krajolik pun skrovišta ogromnih prostora i hrane ... vepra ko kod nas oni nemaju zbog tih "pitomih" divljih svinja je vjerovatno moguče iči u lov na njih .

https://www.youtube.com/watch?v=xr3tu8M0oCM Pogledajte fizionomiju ove svinje ... više miriše na običnog piceka nego vepra ...

https://www.youtube.com/watch?v=e6sTODIskyI&feature=related Ovaj se jedva miče ...

https://www.youtube.com/watch?v=vTw0Tkdp0A4 Ovi su ga čak utopili ... čemu ustvari služi nož? - Page 2 747986

L.p. Max

Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by mariobab 10.11.12 9:37

U Americi su divlje svinje invanzivna vrsta uvežena iz Europe i ima ih u malom broju država.
Većina onoga što Ameri love su podivljale i odbjegle pitome svinje-što ih ne čini puno manje opasnima, ali tek toliko.

A što se tiče noža i čemu služi nož- nož smo koristili (kao i sjekiru uostalom, i koplje) i prije nego smo postojali kao vrsta (homo sapiens), jer koristili su ga i naši preci a i rođaci koji su živjeli paralelno s nama. Mi smo izmislili bacač koplja i luk i strijelu, ali gore navedeno smo dobili u naslijeđe.
Na trenutak zaboravite sastave, legure, super materijale, i vratite se samo 70000 god unazad do supererupcije Tobe, kada smo kao vrsta bili gotovo na kraju (računa se da nas je ostalo nekoliko stotina do najviše nekoliko tisuća rasplodnih parova) i zamislite s kakvim smo se noževima raširili kroz cijeli svijet u zimi zadnje glacijacije.
Noževi od školjki, kamena, kremena, vulkanskog stakla, kosti i drveta se i danas izrađuju i služe ljudima, a rezali smo i sa bakrom broncom, željezom, a sada i čelikom, titanom, keramikom...
Teško je uopće nabrojati čemu sve nož služi- a ja kao čovjek i nasljednik onog prestrašenog momka koji je iz Afrike krenuo u neizvjesni mrak Euroazije noseći tikvicu s vodom, nož (od kosti po svoj prilici),i i koplje,, smatram fašističkim svaki pokušaj koji bi nam upotrebu pokušao ograničiti.
Dok bi glupost bilo dobro, ali je to teže izvedivo...
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by biga 10.11.12 12:11

Mad Max je napisao/la:

https://www.youtube.com/watch?v=e6sTODIskyI&feature=related Ovaj se jedva miče ...

znam da je offtopic, al moram jednostavno komentirati... ovaj video na 4:20...
a u materinu jest mu ga bilo teško ubiti...
optika za uškopiti komarca na 400 metara, a puca na krme od 300 kila sa 15-ak metara... i to još cilja 50 sekundi i pobjegne mu 'za vruće rane'... ovi ameri mi nikad nisu bili jasni.... ja ovo ne bi od bruke mogao objaviti da ljudi vide...
biga
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 227
Godine : 37
Lokacija : Čapljina
Datum registracije : 15.11.2010

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Frenky 10.11.12 17:30

biga je napisao/la:
Mad Max je napisao/la:

https://www.youtube.com/watch?v=e6sTODIskyI&feature=related Ovaj se jedva miče ...

znam da je offtopic, al moram jednostavno komentirati... ovaj video na 4:20...
a u materinu jest mu ga bilo teško ubiti...
optika za uškopiti komarca na 400 metara, a puca na krme od 300 kila sa 15-ak metara... i to još cilja 50 sekundi i pobjegne mu 'za vruće rane'... ovi ameri mi nikad nisu bili jasni.... ja ovo ne bi od bruke mogao objaviti da ljudi vide...



da, nesiguran neki lovac.

iako u njegovu obranu mogu reći da je pucanje sa optičkim nišanom bez naslona i na blizu dosta problematično.

kroz optilku je kut gledanja prilično uzak, a i onako iz ruke mu se vjerojatno končanica jako pomicala

lovački karabini, za razliku od vojnih uglavnom nemaju tzv. tunelsku montažu optike, tako da je klasični nišan neupotrebljiv.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Delete 10.11.12 18:18

Tema mi se ja.ko svidja cesto sam se i ja pitao koliko nozeva mi je potrebno i da li pretjerujem.

Obicno kad idem na nocenje u sumu ili na duzu setnju ponesem 3 noza i macetu. Jedan mali kinez u svojem kitu, mali victorinox za konzerve i sitno rezbarenje, moru za pripremu hrane i vece rezbarenje i macetu koja sjece od paprati, grmlja i tanjih stabala.
Moru i macetu najcesce koristim dok ova druga dva gotovo nikad.
Trenutno pravim malo veci noz ali se bojim da mu necu naci pravu funkciju.

Za ovaj chuck norris , bear grylls ili kakav vec nacin lova divjih svinja ne znam sta da kazem.
Iskreno jedina zivuljka koje se strasim na nasim prostorimna je upravo divlja svinja. Slusao sam svakakve nesretne price. Od razderanog covjeka koji je pokusao odsjci veprova muda dok je bio ranjen do raznih upropastenih pasa. Smatram da bi sa svinjama naseg podneblja to bilo hrabro ali jos vise glupo pokusavati.
Delete
Delete
lingua
lingua

Male
Broj postova : 294
Godine : 30
Lokacija : Lika/Novi Sad (Kako kad)
Datum registracije : 09.01.2012

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by neven 11.11.12 12:07

Frenky je napisao/la:
biga je napisao/la:
Mad Max je napisao/la:

https://www.youtube.com/watch?v=e6sTODIskyI&feature=related Ovaj se jedva miče ...

znam da je offtopic, al moram jednostavno komentirati... ovaj video na 4:20...
a u materinu jest mu ga bilo teško ubiti...
optika za uškopiti komarca na 400 metara, a puca na krme od 300 kila sa 15-ak metara... i to još cilja 50 sekundi i pobjegne mu 'za vruće rane'... ovi ameri mi nikad nisu bili jasni.... ja ovo ne bi od bruke mogao objaviti da ljudi vide...



da, nesiguran neki lovac.

iako u njegovu obranu mogu reći da je pucanje sa optičkim nišanom bez naslona i na blizu dosta problematično.

kroz optilku je kut gledanja prilično uzak, a i onako iz ruke mu se vjerojatno končanica jako pomicala

lovački karabini, za razliku od vojnih uglavnom nemaju tzv. tunelsku montažu optike, tako da je klasični nišan neupotrebljiv.

Pogledao sam video i mislim da je lik totalni kreten bruka živa da je riječ o pravoj divljoj svinji kakvih ima kod nas loše bi se proveo.
neven
neven
lingua
lingua

Male
Broj postova : 394
Godine : 56
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

čemu ustvari služi nož? - Page 2 Empty Re: čemu ustvari služi nož?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.