FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

prezivjeti u mocvari

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   24.06.09 23:19

na zalost ne nadem na netu ni jela od trske
ako se ona opce jede
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2027
Godine : 53
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   24.06.09 23:24

jede se, sada moram ići, sutra ti prepišem.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   25.06.09 13:19

Biljka se može mnogostrano iskorištavati za jelo.Iz stabljike pri ozljedi ili od uboda insekata teče gusta masa koja se ubrzo stvrdne, a sadrži mnogo gume i šećera.Sjevernoamerički Indijanci sakupljali su je i uživali kao posebnu poslasticu;od nje su pripremali posebno hranjivo i slatko piće.Druga plemena brala su čitave stabljike, sušila ih i mljela u brašno iz kojega su pekla slatkiše.

Podanak koji se čupa iz mulja, također je sladak, ukusan i hranjiv.Sadrži blizu 50% škroba, oko 6% šećera i mnogo celuloze.Osušen i samljeven u brašno može služiti za pripremanje kaše, kruha i raznih poslastica, a ispržen kao zamjena za kavu.

Listovi trske bogati su vitaminom C (iznad 200 mg) pa su ih u Sovjetskom savezu iskorištavali za pripremu vitaminskih koncentrata i sokova.Sasvim mladi proljetni izdanci i listovi, iščupani iz mulja ili vode, mogu se upotrijebiti za pripremu ukusnih variva, a stavljaju se i u juhe.Iskorištavaju se i sitne crvenkaste sjemenke, koje se melju u brašno za pripremanje kaše.

Izvor:Ljubiša Grlić Enciklopedija samoniklog jestivog bilja

I dok sam rogoz glodao davno trsku nisam- a i inače nisam baš neki ljubitelj biljne prehrane, kok je puževa, zmija i žaba to će mi biti prvi izbor.Jedino volim žvakati lišće bukve.

I neću više prepisivati, bole me oba prsta.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   25.06.09 23:53

hvala ti mario, puno puno u i za ove informacije o pripremi trske i rogoza, bolje je i za to dvoje znati nego za nista
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   25.06.09 23:58

Nemoj ti zahvaljivati, ovo mjesto služi za razmjenu i uzajamnu pomoć, koliko ja shvaćam, jedino bih volio da se još netko javi, ovako mi je bedasto.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   25.06.09 23:59

moram zahvaljivati kad ovo ocito jedino mene zanima, pa se zbog mene moras truditi
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   26.06.09 0:10

Pa kako je ovo survival forum, bilo bi logično da i druge zanima čime se mogu prehraniti kada u blizini nema dućana.Vidjet ću, u subotu radim, možda se u nedjelju prošetam, i podsjetim se, da ne drobim napamet, što još raste kod mene po vodenom terenu, pa opišem i prepišem.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   26.06.09 0:13

ma zanima ljude
eto bas mo danas pricali o rogozu
vidjeli smo mladi usput kak raste
to kaj niko ne komentira neznaci da ni ne cita

samo nastavi
ja cu te pohvalit prek PM da ne spamam temu
[Vrh] Go down
maks1969
bomber
bomber

Male
Broj postova : 104
Godine : 48
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   13.05.10 15:05

Sve trske koje imaju presjek trokuta u napim krajevima možete jesti i pripremati kao je to opisano u predhodnim postovima.
[Vrh] Go down
LupusREBEL
spikač
spikač

Male
Broj postova : 808
Godine : 46
Datum registracije : 11.08.2009

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   20.05.10 11:17

zora je napisao/la:
u močvari ak preživiš komarce, ostalo neš ni skužit.
U močvari najlakše preživjet komarce (neznam jeli tko opisao jer nisam temu čitao dokraj) uzmu se "palcke", ovako izgledaju pri ispuštanju sjemena:

treba ih ubrati dok su još u razvoju, onako, tamno smeđe i staviti uz vatru, kad se prosuše upale se gore,imaju kao mali fitilj, taj fitilj upali kompletni vrh te biljke, dovoljno je dvije tri za rastjerivanje komaraca. 'tome jako jeoštro lišće a svi mekani djelovikoji nisu vlaknasti su jestivi, pogotovo mladi djelovi.
Od riba,najviše žive somići, koji su jako jestivi ali pui kosti pa treba pripazit, zaklon možete napraviti u samoj močvari na trski, mazanjem nogu i otvorenih djelova tjela baš blatom, ne muljem, riješavate se svih nametnika (to je ili crno masno blato ili sivo masno blato), k'tome u močvari se gnjezdi mnoge ptice močvarice (zakonom zaštićene) a i sve zelene žabe su jestive, a love se lako, na crvenu krpicu zavezanu na konac ili flaks s udicu. Močvara, osim pročišćavanja vode i dezifekciju je jedna od najjednostavnije područje za preživljavanje a najkopliciranje za prelazak, zato, ako želite prenoćiti bolje prenoćiti u močvaria ako je želite proć, bolje je zaobić...

[Vrh] Go down
http://www.LupusREBEL.info
Sandman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 37
Datum registracije : 26.06.2010

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   07.07.10 16:30

Da li ima koga u okolici Lonjskog polja, cini mi se kao fantasticno mjesto za kampiranje i prezivljavanje nekoliko dana, a ne poznajem uopce to podrucje !!!
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: prezivjeti u mocvari   

[Vrh] Go down

prezivjeti u mocvari
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» prezivjeti u mocvari
» PREZIVJETI ZIMU U SUMI
» prezivjeti na ulici