FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Desalinizacija vode Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Desalinizacija vode Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Desalinizacija vode Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Desalinizacija vode Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Desalinizacija vode Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Desalinizacija vode Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Desalinizacija vode Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Desalinizacija vode Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Desalinizacija vode Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Desalinizacija vode Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Desalinizacija vode Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Desalinizacija vode Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Desalinizacija vode Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Desalinizacija vode Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Desalinizacija vode Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Desalinizacija vode Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Desalinizacija vode Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Desalinizacija vode Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Desalinizacija vode Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Desalinizacija vode Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Desalinizacija vode Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Desalinizacija vode Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Desalinizacija vode Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Desalinizacija vode Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Desalinizacija vode Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Desalinizacija vode Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Desalinizacija vode Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Desalinizacija vode Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Desalinizacija vode Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Desalinizacija vode Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Desalinizacija vode

+2
gladiator
LUKSA
6 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Desalinizacija vode Empty Desalinizacija vode

Postaj by Gost 04.05.09 22:35

copy:

Procesom DESALINIZACIJE iz morske vode se izdvajaju soli (ukupno rastvorena tvar) i proizvodi slatka voda.

· Postoji više tehnologija kojima se provodi desalinizacija morske vode:-izdvajanje soli (termalnim) procesom destilacije(isparavanja) vode (kondenziranje i sakupljanje destilirane vode) - izdvajanje soli (rjeđe korišteni postupci)): ionskom izmjenom, elektrodijalizom, reverzibilnom osmozom, postupcima smrzavanja.

· U hladne dane, morsku vodu zahvatimo u posude i ostavimo da zamrzne. Slatka voda se prvo zamrzne, a sol se koncentrira u sredini kao neka žitka masa.


(ovo narandasto bi nama bila vrlo poucna informacija)


ako tko zna jos neki nacin dobivanja pitke vode, molim neka napise

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 04.05.09 23:06

Znam samo za termalninačin i osmoznom pumpom.
Kod nas na moru dani nisu nikad tako hladni da ćeš dobit neku upotrebljivu količinu vode metodom zamrzavanja. Možeš zamrznuti samo male količine vode na otvorenome.

Možda ovo. Za ljetno vrijeme
Bolje je imati dvije posude ( improvizacija) jedna velika i široka, i jedna manja u sredini.
Veliku napuniti određenom količinom vode, sve dobro prekriti najlonom, namjesti najlon da isparenu vodu skuplja u manju posudu. Mario je stavljao slike (solar pitt). Važno je zatvoriti krajeve da nema pristupa zraka.
Uglavnom ja bih ovako probao. Nisam siguran da funkcionira. Dala si mi misliti.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 0:07

drago mi je da sam ti dala misliti jer i moja glava misli Desalinizacija vode 747986
mislim da bi moralo funkcionirati ovo sa dvije posude

meni palo na pamet pomocu krumpira, samo jos nisam razradila u glavi sto i kako tocno Desalinizacija vode 747986

uglavnom zasto krumpir.?..pa zato kaj sam davno naucila kad presolis jelo koje kuhas, stavis unutra sirov krumpir i on veze na sebe sol, taj podatak bi ja voljela isprobati dal bi ikako bilo moguce iskoristiti za dobivanje pitke vode

probala sam danas naribati krumpir, pa natrpala u flasu (sa sire strane) malo naribanog krumpira, pa malo na ploske, pa tako nekoliko puta.... (ploske su mi pale na pamet jer one malo teze propuste vodu nego naribani krupir), nalijala slanu vodu.....i na kraju dobila slanu vodu s okusom krupira Desalinizacija vode 747986 , bila je i dalje slana, ali da znam kako provjeriti dal je ipak bila nesto manje slana...to bi mi bil dobar putokaz da se dalje igram s time...

mozda ga ne ribati, mozda cijelog...joj koliko tu ima mozda...ali mi interesantno to, kad bi vodu uspjela donekle odsoliti....barem donekle onda bi trazila nacin da ju odsolim do kraja,

samo da znam kako provjeriti slanocu...a ne znam Desalinizacija vode 166116

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 0:14

To s krumpirom je stari kuharski trik. Nisam baš siguran da na taj način možeš dobiti vodu za piće. Ja bih radije mojom metodom, a krumpir ispekao i pojeo. Desalinizacija vode 86830

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 0:21

tocno to je stari kuharski trik, koji cu ja pak probati iskoristiti i za odsoljavanje, kad mi nesto frflja u glavi moram to da napravim inace ne budem mira imala..

cuj, ja sam ti uz medimurje, cak rodena tamo, mi ti imamo toliko krumpira da mi nije problem i peci ga i malo potratiti u druge svrhe Desalinizacija vode 747986

tvoja metoda jest ucinkovita (mozda bu jednom i moja Desalinizacija vode 747986 ) ali mi se cini da tom metodom prepolako dobivamo vodu ili?

a ja kad me zed prime moram imati brzo nesto da pijem Desalinizacija vode 747986

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 0:37

Osim pumpom nema brzog načina dobivanja pitke vode od morske vode. Čak i s pumpom ide jako polako i preporučljivo je pumpati po noći, jer po danu, osim što se znojiš od sunca, još se zagrijavaš fizičkim naporom. Tako gubiš više vode nego što dobijaš.
Osim toga, ako vi imate puno krumpira, pretpostavimo da i ja imam dosta najlona i posuda, pa umjeto jedne, ja napravim 5 ili 10 spravica. A za svaku mi treba samo nekoliko minuta. Ja bi već bio u hladu dok bi ti krumpire gulila. A od toliko njih dobio bih sigurno 3-5 litara vode dnevno. Plus bih imao pečene krumire za grickati i gledao kako ti guliš svoje. Desalinizacija vode 747986

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 0:48

vis vis, nie to bedasto kaj velis da bi iz krupira dobil vodu Desalinizacija vode 747986 puni su je

a i zdrava je

a sad kad si tak lijepo skeptican, to ti je meni jos veci podstrek da ispobavam i dalje Desalinizacija vode 747986


Ja bi već bio u hladu dok bi ti krumpire gulila
hahahahhahahahahaha slatko!!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 0:59

Mislim da nije dobra ta voda iz krumpira. Kao srednjoškolac sam znao pojesti sirov krumpir, razboliti se i tako izbjegavati školu kad mi se nije išlo. Bojim se da bi i ta voda imala isti utjecaj.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 1:03

prokuhana! mora biti prokuhana
mislim da bi morsku vodu trebalo prokuhati prije upotrebe bez obzira kaj ne bi bila slana, na takvu sam mislila

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 11:01

Ako ova 'moja' metoda radi, onda ne. Voda iz 'solar still' ili transpiration bag se ne prokuhava.

Ovu sam slikicu skinu da vidiš o čemu pričam(ovo je TB metoda i nema veze s desalinizacijom). Nije baš točna, ali daje ti ideju.
Desalinizacija vode Transpiration_experiment

Objasniti ću greške na slici čim uhvatim malo vremena. Inače u klimi kao što je Jadranska obala, ovo je najbolja metoda dobivanja vode iz prirode. Solar still daje 4-5 puta manje vode, nekad i više od 10 puta.
Probao sam to prije neke tri godine. Islopali smo dvije rupe za solar still metodu, i vezali dvije grane za TB metodu. Navečer pogledali rezultate. SS je jedva dao pola litre vode, a umro sam dok sam iskopao rupu, dok je TB dao cca. nekih 2 litre vode, a postavio sam ga u nekih 10-15 min.


Zadnja promjena: malo drvo; 05.05.09 11:08; ukupno mijenjano 1 put.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 11:04

Moja metoda desalinizacije radi.
Barem tako tvrdi Lofty Wiseman.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 11:09

znam za tu metodu dobivanje vode, ali mene sad prvenstveno muci odsoljavanje

ja sam i jutros ispobavala i skuzila kako da znam dal se ista odsolilo...a tako je jednostavno, probala sam krumpir koji je naravno bil slan, a to odmah znaci da je voda manje slana, zacepila sam flasu i napravila samo malu rupicu, tako da je voda sporije oticala i duze prolazila kroz krumpir, nakon sto je prvi put istekla nalila sam je ponovno na krumpir i nakon treceg naljevanje bila je skoro pitka

s tim da sam ja prezasitila vodu sa solju, ostalo mi na dnu kolicina koja se nije htjela otopiti

daj mi molim te reci..morska voda kada stoji samo onako u casi malo duze vrijeme, ne stvara se talog soli dolje, ne?
e to ti ja sad stvarno neznam, pa mi pomogni, ja mislim da ne, ali ti to sigurno bolje znas


P.S. ja opce ne sumnjam u tvoju metodu! ali tko tvrdi da nema jos nekih ili da se ne mogu izmisliti?!Desalinizacija vode 747986

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 11:23

vatrica je napisao/la:
daj mi molim te reci..morska voda kada stoji samo onako u casi malo duze vrijeme, ne stvara se talog soli dolje, ne?
e to ti ja sad stvarno neznam, pa mi pomogni, ja mislim da ne, ali ti to sigurno bolje znas
P.S. ja opce ne sumnjam u tvoju metodu! ali tko tvrdi da nema jos nekih ili da se ne mogu izmisliti?!Desalinizacija vode 747986

Iskreno nemam pojma. Kad voda ispari ostaje trag soli, ali da se sama nataloži, mislim da ne, ali ponavljam NE ZNAM.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by LUKSA 05.05.09 12:13

vidiš, vidiš odsada nosim na preživljavanje vreču krumpira, ne treba mi kit,nož i ostalo! Desalinizacija vode 469245 Desalinizacija vode 469245 Desalinizacija vode 469245
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 16:07

samo se ti smij... opce me ne smeta to Desalinizacija vode 747986
dapace...podstrek je, ali onda ti nem dala ni salicu svoje vode tak da znas Desalinizacija vode 747986

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 18:52

LUKSA je napisao/la:vidiš, vidiš odsada nosim na preživljavanje vreču krumpira, ne treba mi kit,nož i ostalo! Desalinizacija vode 469245 Desalinizacija vode 469245 Desalinizacija vode 469245


Ali moraš nositi onaj nož za guljenje krumpira. Desalinizacija vode 747986

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by gladiator 05.05.09 19:12

ja sam razvio jednu teoriju ali to nema nikakve veze s prezivljavanjem u prirodi, ali svejedno cu pokusati objasniti (iako me vecina vjerojatno nece razumjet) jer je vatrica napisala jos neki nacin pa eto: ovako najprije se jedna posuda jako zagrije i i ona se stavi u jednu hladniju (ali ne prehladnu) posudu s poklopcem. u ovu zagrijanu posudu stavi se morska voda i ona polako isparava, sol ostaje a voda se skupi i ukaplji (ili kak se to vec kaze) i skuplja se u hladnu posudu. e da i jos sam zaboravio nesto: na ono vrucu posudu treba staviti vrecicu s rupicom da ohladjena voda ne pada natrag u vrucu posudu. =)
gladiator
gladiator
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 28
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 08.03.2009

[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 19:49

Neće li onda ta 'ukapljana' voda u velikoj posudi (pazi to se skuplja u jako malim količinama, kap po kap), koja je u dodiru s zagrijanom posudom također isparavat.
Druga stvar je koliko će duga zagrijana posuda biti zagrijana, jer čim se ohladi, isparavanja nema. Ako staviš vrećicu na vruću posudu (koja mora biti jako topla da bi voda isparavala) neće li se vrećica rastopiti.

Puno je lakše ono što sam ja naveo. U veliku posudu morska voda, u sredinu manja posuda koja će skupljati isparenu vodu. Preko svega najlon, namjestiti pad u manju posudu i prepustiti suncu da odradi svoje.

Nema puno pameti, nema puno posla, mala potrošnja energije, mala potrošnja vode.
Ako vodu dobivaš na način kojim više vode iz sebe gubiš, nego dobivaš, to je pogrešan način koji vodi ravno u smrt od dehidracije.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by mariobab 05.05.09 21:51

U svakom slučaju malo drvo tvoja metoda radi, na tom principu radi i The Watercone, no ono što mene muči idie malo dalje od toga, sada ja počinjem kao vatrica, ali što kada nemam dvije posude sa sobom,dobro, dalo bi se improvizirati s jednom i s vrećom za smeće,za to čekam toplije dane, hoću reći kako minimalizirati potrebnu opremu.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 22:21

eeee pa to mario!!! nije nimalo cudno razmisljati STO AKO! za mene je upravo taj STO AKO...presudan da se nedaj boze prezivi ako necete imati sa sobom sve sto inace imate Desalinizacija vode 747986

lako je kada je sve na okupu, ali sto kada nije ?
eeeeeee tada se treba snaci i znati kako dalje..

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by LUKSA 05.05.09 22:23

e pogledao sam Watercone, odlična stvar!
nadam se da nam neće trebati, mislim ljudima, da će biti dovoljno vode za piti!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 23:03

a ja se nadam da ce vam trebati Desalinizacija vode 747986 Desalinizacija vode 747986 Desalinizacija vode 747986 pa da cujem poslije kako ste to prezivjeli Desalinizacija vode 747986
a kako ti mislis da cete imati dovoljno vode za piti?

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by LUKSA 05.05.09 23:13

vatrica je napisao/la:a ja se nadam da ce vam trebati Desalinizacija vode 747986 Desalinizacija vode 747986 Desalinizacija vode 747986 pa da cujem poslije kako ste to prezivjeli Desalinizacija vode 747986
a kako ti mislis da cete imati dovoljno vode za piti?
ma ja mislim na ljudski rod , globalno a ne na naše avanture
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 05.05.09 23:16

ah soooo, pa sto ne kazes odmah, ali salu na stranu, treba znati i treba naci nacina KAKO...zlu ne trebalo

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 06.05.09 8:53

Nemojte zaboraviti da su obale često prepune smeća. Svaki grm skriva po nekoliko 'posuda'.
Što se tiče dvije posude, pa naravno da može samo s jednom i vrećom za smeće.
Napuniti vreću za smeće s par litara morske vode, uz pomoć grančica napraviti nosače koji će usmijeriti pad kapljica u posudu (paziti da se najlon ne probuši) vezati otvor vreće, i piči u hladovinu.
Posudu možemo isplesti od trave, ili lišća od trske (koja se nađe na divljim plažama), šiblja, i unutrašnjost obložiti najlonom. (Njega isto ima po svakom grmu, pogotovo u sezoni kad turisti/teroristi navale).

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 06.05.09 8:57

Dobar mi ovaj Watercone.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Damir 06.05.09 10:11

Vatrice, presolila si experiment. U morskoj vodi ima 3,5% soli... 35g u litri. Interesantna ideja sa krumpirom. Ali to moze ostati samo experiment....
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 06.05.09 11:57

ohohoooooooooo super damire, i meni palo na pamet da sam presolila, sto znaci da samo sa malim preinakama ja dobijem pitku vodu, to i jest eksperiment, moj vlastiti, naravno da ce to samo i ostati, cisto me zanimalo da isprobam dal bi to funkcioniralo...nema to veze sa prezivljavanjem, doista nece nitko nosati vrecu krumpira sa sobom, ali tko zna kada bi to moglo da pomogne

a nasla sam i podatak da sok od krumpira nije nepitki iako se ne prokuha

copy:

Kod problema sa sluznicom želuca upotrebljava se sok od krumpira. Sok od krumpira dobiva se tako da se krumpir oguli, sitno nariba i sok iscijedi. Budući da nije baš ugodna okusa, možete ga pomiješati sa sokom od mrkve ili ga razrijediti vodom. Taj sok bogat je bazičnim tvarima te veže na sebe mokraćnu kiselinu i tako pomaže kod gihta, reume i artritisa.

dakle ako se uspije odslaniti voda pomocu krumpira...sok je automatski razrijeden, kako i mrkva pobire sol, mi zapravo dobivamo jednim udarcem....super stvar

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by gladiator 06.05.09 20:40

a dobro to sam ja samo teoretski probo ali vidio sam vec davno da ima puno boljih nacina.
gladiator
gladiator
lingua
lingua

Male
Broj postova : 258
Godine : 28
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 08.03.2009

[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Gost 06.05.09 22:00

malo drvo je napisao/la:Nemojte zaboraviti da su obale često prepune smeća. Svaki grm skriva po nekoliko 'posuda'.
Što se tiče dvije posude, pa naravno da može samo s jednom i vrećom za smeće.
Napuniti vreću za smeće s par litara morske vode, uz pomoć grančica napraviti nosače koji će usmijeriti pad kapljica u posudu (paziti da se najlon ne probuši) vezati otvor vreće, i piči u hladovinu.
Posudu možemo isplesti od trave, ili lišća od trske (koja se nađe na divljim plažama), šiblja, i unutrašnjost obložiti najlonom. (Njega isto ima po svakom grmu, pogotovo u sezoni kad turisti/teroristi navale).

ama sto ce netko prezivljavat odslanjivanjem vode tamo gdje su turisti? pa tam je onda i voda

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Desalinizacija vode Empty Re: Desalinizacija vode

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.