FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Fallkniven noževi - Page 20 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Fallkniven noževi - Page 20 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Fallkniven noževi - Page 20 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Fallkniven noževi - Page 20 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Fallkniven noževi - Page 20 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Fallkniven noževi - Page 20 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Fallkniven noževi - Page 20 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Fallkniven noževi - Page 20 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Fallkniven noževi - Page 20 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Fallkniven noževi - Page 20 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Fallkniven noževi - Page 20 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Fallkniven noževi - Page 20 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Fallkniven noževi - Page 20 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Fallkniven noževi - Page 20 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Fallkniven noževi - Page 20 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Fallkniven noževi - Page 20 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Fallkniven noževi - Page 20 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Fallkniven noževi - Page 20 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Fallkniven noževi - Page 20 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Fallkniven noževi - Page 20 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Fallkniven noževi - Page 20 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Fallkniven noževi - Page 20 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Fallkniven noževi - Page 20 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Fallkniven noževi - Page 20 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Fallkniven noževi - Page 20 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Fallkniven noževi - Page 20 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Fallkniven noževi - Page 20 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Fallkniven noževi - Page 20 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Fallkniven noževi - Page 20 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Fallkniven noževi - Page 20 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Fallkniven noževi

+124
Keltan
roy
Hombre
jimkukri
zuzonja
Guru
zoki208
markonvs
goxxon
woody_
franciscus
maxina
Nubilus
JungleCity
ivo
puls
cutlass
JillValentine
ce3hel
chumaman
trolshein
Hadži Dalibor
Fesch
Marko
z.vonkec
Ris
ivovk
northy
™pico
2,9,29
urbana_gorila
Strider
Mornar
Koaksijalac
kengur32
greg.es
Surfer
explode
sinke
Quanah
Medo Gradela
Elp
mariobab
neven
Dane
glock
Target
redbeard rum
amiklic1
GROUND ZERO
ruger357
robert
djomla
coen
aurora
Mad Max
pinco
Login
Replikart admin
divlji grab
vladimir-vlay
scout
Cave Bear
damjan
Ikarus
hankok
Mraz
boletus
Šimun
cidnam
sgt bear
StArKa
oetzi
Jolender
lonewolf
frbr
Pomorac
girdeaux
jratko30
stefan_nis
Nero Rii
baron
Aries
Nahualli
Prirodnjak
Shark
UrchinStar47
WILLY
Fratt
mglavinic
hac94ker
Igsy
Adept
NAVIGATOR
Drvo
mali mačak
Franco G
cabala - baniran
Mladen
Bedanec
Nino G
buber75
vandall
meduza
WildChild
rinos
bojadva
miha_vg
mimir
baltazar
campy
MI666999
Samobaniran
Knife_maniac
LEGION66
elvin
Mshai
Stoney
Dawor
M5
Lynx
bowhunter
LUKSA
Mile
128 posters

Stranica 20 / 28. Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 24 ... 28  Next

Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Koaksijalac 15.06.11 9:58

Poruka na pocetku je bila:

Sve sto A1 moze mogu i ja sa Morom i spreman sam to dokazati.
Izjava koja granici sa nadrealnim.

Biranje alata ovisno o situaciji uopce nije bilo na umu.
Poruka o novostecenoj gorljivo branjenoj filozofiji je zapravo istaknuta

Prateci prepisku stice se dojam da je kolegi forumasu zao sto je skupo platio A1 i sada
da mu bude lakse javno istice kako mu niti ne treba jer ima Moru.

To je meni OK. ali dati izjavu koja sama po sebi prkosi zakonima fizike i zdravog razuma na forumu iz kojeg ce netko tko je dosao po mrvicu znanja steci krivi dojam je krajnje neozbiljno.
Fallkniven A1 i Mora 511 bez obzira na subjektivna preferiranja su dva razlicita svijeta u ovom postu i ne mogu se mjeriti.


Pozdrav,

Koaksijalac
lingua
lingua

Broj postova : 243
Datum registracije : 19.03.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by explode 15.06.11 10:13

Hej ljudi,


Stvarno mi nije namera da povredim bilo čija osećanja. Samo sam predložio još jedan način da obogatimo ovaj zaista sjajan forum snimcima ko šta može korisno u prirodi da uradi sa nekim alatom i kako . Bar da podelimo iskustva.

Cenim da bi moglo da bude zanimljivo !


explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Strider 15.06.11 10:25

Ma sve u redu, nitko ništa ne zamjera...ali put money where your mouth is Fallkniven noževi - Page 20 368870 Sada se lijepo dogovorite kad i gdje da sve to usporedite (;
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by greg.es 15.06.11 10:26

Tor je oko 4000kn, ako se ne varam. To je prelijep nož, ali za vitrinu. To mi defintivno ne treba kao back up. Uz malog falka u ruksak stavim Moru i to je najbolji backup. Ako nekom zatreba nož, posuditi ću mu Moru od 100kn, a ne mrcinu od par tisuća. Treba ipak biti realan. Vjerovatno mnogi koji kupe tako skup nož kao Thor misle da će ga koristiti za svašta nešto, ali takvi noževi uglvnom služe za pokazivanje, i uživanje. Baš poput katane.
Dugačka oštrica mi nije potrebna; nož oštrice do 10cm, sjekira do 8cm (oštrice) mi je taman. Praktični, laki za oštrenje, mala masa za tegliti... Jedan drugome su backup.
Kopanje sa nožem u krškom terenu??? OK, napravim to, vjerovatnost da ću oštetiti oštricu na kamenu je poprilična, dakle riskiram da okrnjim oštricu, a možda i gore, i to nož koji mi je za preživljavanje? Čemu? Kako da na terenu popravim oštricu, i zašto da uopće gubim vrijeme na oštrenje, reprofiliranje i što ja znam što sve ne, a trebao bih se brinuti o preživljavanju, dakle voda, zaklon, signalizacija, hrana, a ne turpijanje.
Mora bi možda puknula, možda nebi, ali s obzirom da mi na kraj pameti nebi bilo kopanje rupe, veruj mi moja nebi.
Za mene je granica survivala sposobnost što duže ostati živ u nekoj situaciji. Uništavanje alata koji mi to preživljavanje omogučuje je glupost! Važnije je prikupiti što više znanja koje će produžiti to preživljavanje, a ne se zamarati sa glupim batoning testovima ili destrukcijom noževa kakve radi noss na youtube.
greg.es
greg.es
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 48
Lokacija : rijeka
Datum registracije : 17.05.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by explode 15.06.11 10:34

Koaksijalac je napisao/la:Poruka na pocetku je bila:

Sve sto A1 moze mogu i ja sa Morom i spreman sam to dokazati.
Izjava koja granici sa nadrealnim.

Biranje alata ovisno o situaciji uopce nije bilo na umu.
Poruka o novostecenoj gorljivo branjenoj filozofiji je zapravo istaknuta

Prateci prepisku stice se dojam da je kolegi forumasu zao sto je skupo platio A1 i sada
da mu bude lakse javno istice kako mu niti ne treba jer ima Moru.

To je meni OK. ali dati izjavu koja sama po sebi prkosi zakonima fizike i zdravog razuma na forumu iz kojeg ce netko tko je dosao po mrvicu znanja steci krivi dojam je krajnje neozbiljno.
Fallkniven A1 i Mora 511 bez obzira na subjektivna preferiranja su dva razlicita svijeta u ovom postu i ne mogu se mjeriti.


Pozdrav,


Hej,

telefon u mod za snimanje video clipova, A1 u ruke i zadaj mi domaći Fallkniven noževi - Page 20 393492


P.S. Kad smo kod fizike: nakon jednog Ajnštajnovog predavanja o teoriji relativnosti, prilazi mu čovek i kaže mu :


- moj zdrav razum poverovaće u Vašu teoriju tek kada budete u stanju da mi je predstavite tako da je mogu videti svojim očima !

Ajnštajn mu na to odgovori:

- dobro, i ja ću poverovati u Vaš zdrav razum kada budete u stanju da mi ga predstavite tako da ga mogu videti svojim očima !


Zadnja promjena: explode; 15.06.11 11:11; ukupno mijenjano 4 put/a.

explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Šimun 15.06.11 10:36

Ja sam ti stavio gore link gdje se sječe stablo,čekam isto od more..nznm oće ti stat clip,sudeći po tome koliko će mori trebati,ako i bude mogla Fallkniven noževi - Page 20 747986
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by greg.es 15.06.11 10:40

explode je napisao/la:Greg,

kakvo ti je iskustvo sa WM 1?

pomislio sam da ga poručim ali nisam imao prilike da ga koristim do sada.
Primetio sam da tang ne viri iz drške pa mi se čini da je isključena mogućnost za bušenja debla npr.

Prezadovoljan sam! Nož je malen, drška dosta uska, ali meni super leži u ruci, dakle subjektivan osjećaj. Tko ima veliku ruku ili voli deblje drške možda će imati drugačije dojmove. Idealno bi bilo da ga možeš isprobati. Oštrica je odlična. Oblik, profil, dimenzije... VG-10 je jako dobar izbor za mali nož. Idealan za EDC. Nadmašiti će bilo koji folder uz neusporedivo veću čvrstoću.
Korice nisu baš na nivou. Ne omogučuju raznovrsno nošenje, ne primaju tek-lok ili neki sličan sustav pa malo umanjuju dojam, ali to i nije neki problem.
S obzirom da ga možeš apsolutno uvijek imati sa sobom WM-1 je savršen survival nož. OK, za cijenu se može nabaviti i ručni rad, ali sve u svemu super nož.
Tang ne izlazi iz drške pa nije za udaranje po kraju drške, ali za to nije ni dizajniran.
greg.es
greg.es
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 48
Lokacija : rijeka
Datum registracije : 17.05.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by explode 15.06.11 11:03

Ludi Rus je napisao/la:Ja sam ti stavio gore link gdje se sječe stablo,čekam isto od more..nznm oće ti stat clip,sudeći po tome koliko će mori trebati,ako i bude mogla Fallkniven noževi - Page 20 747986

slušaj, rekli smo da se ovog puta ne bavimo poređenjem snimaka sa Yutuba nego korisnim stvarima koje si ti lično sa svojim nožem spreman da uradiš u prirodi ( i naravno, da to ima bar nekog praktičnog smisla) !

pozz

explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 15.06.11 11:34

Kao prvo samo da kažem da ne želim da se moj post krivo shvati nego sam uvijek pobornik konstruktivne rasprave koja je potknuta osobnim iskustvom i znanjem...

@Greg.es vidim da spominjete rad u kuhinji sa WM1 kojem je dužina sječiva 7cm

Ja osobno sa tim nebi ni paštetu išo mazat, neznam koj se to rad u kuhinji sa njim može napravit bolje nego sa kuhinjskim nožem???

Npr bilo kakva obrada mesa ne dolazi u obzir jer je jednostavno pre kratak i treba više puta rezat isti komad uzmimo za primjer filetiranje purečih prsa ili rezanje goveđeg buta...

Rezanje rajčice-pre kratak da bi ju u jednom rezu presjeko,rezanje pršuta ista stvar ili kaštradine ista stvar... možda mrkva,zimska ili tako nešto?

Njegova cijena je 750kn i mislite da opravdava svoju cijenu? a A1 koj je duplo duži ne???

@Explode to je sve jako lijepo šta ste rekli i naveli kako če te vi sve isto napravit i ja vijerujem da bi i mogli ali tu se malo brkaju neki pojmovi

1. A1 Army survival knife mislim da ime govori sve i neznam zašto više o tome pisati...ali

2. Ovo šta vi govorite je točno ali "u vašoj podsvijesti" zašto? zato jer čim bi neko vama reko ili snimio kako zabija npr nožem čavao vi bi se sijetili di stoji kamen na vašoj lokaciji di idete i zabili kamenom i tako i druge stvari...

Vi govorite o "elemntima" preživljavanja ja vas pozivam ne da snimamo nego da skupa odemo na teren u šumu znači 12mj ove godine ili 1,2 mjesec sljedeće godine negdje u gorski kotar u šumu,od opreme se nosi samo firesteel i nož pa onda možemo jedan od drugog učit, ja nosim A1, Vi nosite moru...

Ostajemo 3 dana, uvijet je da je jaki snjeg, barem 20cm i znači barem -10 Vaša Mora bi trebala biti karbonac

Da napomenem u tom djelu šume nema srušenog drveča,nema izvora vode osim snjega znači sve obavljamo samo sa noževima...

Nadam se ugodnom i poučnom izletu.

Moj poziv vrijedi i za druge.

Fallkniven noževi - Page 20 393492


Zadnja promjena: ikarus; 15.06.11 11:39; ukupno mijenjano 1 put.
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Mraz 15.06.11 11:35

Slike su par tjedana stare no 7 osoba sa foruma može posvjedočiti da ništa nije izmišljeno ili namješteno.

Sva drva koja smo ložili u ta dva dana i dvije noći prošla su preko ovoga noža, iznimka je bilo rezanje dijela grana preklopnim pilama:

Fallkniven noževi - Page 20 1hatc1
Fallkniven noževi - Page 20 30bmznn
Fallkniven noževi - Page 20 Ih8llt
Fallkniven noževi - Page 20 Vfwq6c
Fallkniven noževi - Page 20 Zyjc77
Fallkniven noževi - Page 20 2pt87ll

Istina, ovo je više u rangu sa A2 no poanta je ista... velik nož može sve što može i mali, no ne vrijedi obrnuto.

Na susretu se pojavila i jedna sjekirica sa glavom od cca.400gr... ostali neka vele kako se ona pokazala Fallkniven noževi - Page 20 350615

EDIT: Ikarus, računaj na mene. Ne kao neko dokazivanje nego poučan izlet i ugodno druženje, kako si i rekao.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 15.06.11 11:44

Misliš na čekić sa sjekiricom Fallkniven noževi - Page 20 393492

Kolega upravo sam krenuo tražit ove slike...

Pošto su već objavljenje moja poanta je sljedeća: ovo su drva koja treba obrađivat, moj A1 bi to mogo jedva,Vaša mora nikako

(ja na trečoj slici raskoljujem panj)

Normalno da se mogu uzet i tanja drva ali tu se treba uzet jedna jednađba u obzir a to je potrošnja energije da se nešto napravi...

Bilo to rascijepi drvo, sruši stablo ili bilo šta drugo...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 15.06.11 11:45

Naravno Mraz, ipak je tvoj teren Fallkniven noževi - Page 20 393492
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by scout 15.06.11 12:04

@ikarus ,
moje raspre o Fallk-ovima su ..ha takve kakve su i obično odvedu učesnike u nekom sasvim ''krivom'' pravcu na moju veliku žalost i nikad namjeru za lošim .
Slažem se u potpunosti s tvojim postom .

Fallkniven noževi - Page 20 393492


@Mraz,
mislim da ovom što si stavio ne treba nikakvo dodatno objašnjenje ,sve je jasno .
Ako mogu ,(..a mislim da mogu) procijeniti poprilično iz fotografija ,ali i tvog pojašnjenja postupka izrade ove divote od noža,i ''kvalitetne ruke vlasnika'' koja očito zna kako položiti brid oštrice za ovaj zadatak ,pa tome dodati i svjedočanstva ljudi koji su imali prilike za ''live '' iskustvo i zadovoljstvo druženja s ovim ''monstrumom'' ,nekakva ''utakmica'' (uz poštovanje prema korisnicima manjih oštrica u svrsi za kojou su konstrukcijski zamišljene ) može biti samo ''revijalnog '' tipa .
Hoće li neko manje sječivo učiniti isto ( pod predpostavkom da ostane u jednom komadu).
Moguće ,ali za koje vrijeme ,s koliko utrošene enrgije ,..itd itd ..
Fallkniven noževi - Page 20 393492


Zadnja promjena: scout; 15.06.11 12:07; ukupno mijenjano 1 put.
scout
scout
lingua
lingua

Male
Broj postova : 480
Godine : 59
Lokacija : Dubrovnik
Datum registracije : 28.09.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by greg.es 15.06.11 12:06

Za rad u kuhinji se ne koristi kuhinjski nož već kuhinjski noževi. Množina. Vjerovatno iz razloga što za pojedinu namjenu je pogodniji neki oblik oštrice, profil, dimenzije i sl.
Kada te već zanimaju detalji sa WM-1 užitak je guliti krompire, strugati mrkve (pogotovo sa leđims sječiva jer su ravna), rezati rajčice (odličan je za to), za velike krompire nije najpogodniji, najviše radi debljine u leđima zbog koje pucaju dok ih reže, za pripremu pilećih fileta (odvajanje s kosti, i sve drugo), čišćenje ribe... Nije pogodan za filetiranje ribe; za to ima boljih riješenja. Sa njim mogu narezati največi kruh koji kupim bez obzira na promjer, a na tu golemu šnitu namazati paštetu. Ti za paštetu koristiš vjerovatno A1... OK.
Cijena od 750kn je opet manja od 1500kn. Za duplo, zar ne? Za što koristiš A1 kada nisi u šumi (osim za mazanje paštete)?
WM-1 jedno vrijeme nosio sam svaki dan sa sobom (sada kemijem nove korice).
Ponesi ti A1 u grad... Vrlo praktičan je za otvaranje pošte, ambalaže, oštrenje olovke (tvoj A1), a pandur razumije kada vidi nož od 16cm.
Meni ne treba snijeg ni Gorski Kotar ni firesteel (koji BTW radi super sa malim falkom); moj nož je uvijek pri ruci. Mali falk možeš uvijek imati kod sebe i s njim rezati, rezati, rezati...
Nekolko stranica prije stavio sam link gdje tip sa becker BK-2 sijeće čavao! Glupo, ali eto o to se može. Ja čavao koji nađem u šumi (hm...) zakucam sa sjekirom.
Da sam prije znao kako Karlo radi nebi ni kupio WM; on bi mi napravio nešto slično za manje para, a još bolje.
Moj nožić ne može napraviti ništa od onog što je Mraz pokazao. To priznajem. No ono u čemu briljira, u tome je... Briljantan!

greg.es
greg.es
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 48
Lokacija : rijeka
Datum registracije : 17.05.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Mraz 15.06.11 12:39

Scout, hvala na lijepim rječima Fallkniven noževi - Page 20 393492


Ako se vratimo na početak ove rasprave, stvar je bila dali malen nožić tj. Mora može napraviti sve što može i veliki nož tipa A1. Mislim da je svima jasno da ne može i tu završava rasprava.

Dali je malen nožić pogodniji za svakodnevnu upotrebu ili "edc" nema veze s ovom raspravom, niti temom koja naglasak stavlja na korištenje alata u "divljini" a ne kuhinji, na poslu, u pošti ili dok nitko ne gleda u bauhausu.





Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by greg.es 15.06.11 13:08

Pa, da; kao što kažeš jedna rasprava je gotova, a nova neka počne Fallkniven noževi - Page 20 469245 . Top tema su ipak Fallkniven noževi, a sva rasprava ipak se vodi o falkovima, ma gdje bili.
greg.es
greg.es
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 48
Lokacija : rijeka
Datum registracije : 17.05.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Aries 15.06.11 13:10

ovu temu treba lockati Fallkniven noževi - Page 20 747986

A1 i Mora se sigurno ne mogu uspoređivati pa se tema zapravo stalno vrti oko veličine noža tj. alata (a ovdje ima jako lijepih i kvalitetnih alata ručne izrade!)...

naši preci nisu imali A1 pa su preživljavali (1. slika - kliknuti na sliku da se u cijelosti prikaže da se vidi lijevi bok)...
http://www.vecernji.hr/vijesti/prezivjeli-ledeno-doba-hrvati-su-prastanovnici-europe-clanak-300151
Aries
Aries
spikač
spikač

Male
Broj postova : 651
Godine : 53
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by mariobab 15.06.11 15:06

Rasprava je veoma zanimljiva, ali mi nikako nije jasna.Tu se spominju mali noževi, veliki noževi, "ja ovo, ja ono", utrošci energije i sl.
Mali nož + pamet može daleko više nego veliki bez nje. U hipotetskoj situaciji gdje bi bilo koji nož bio jedini alat, bilo kakvo kopanje i kalanje njime je potpuno besmisleno stavljanje u pogibelj tog jedinog alata.
Ako nemate niti malo iskustva, znanja i mašte. A ovo troje će nam pomoći da rupu iskopamo štapom, ložimo bez kalanja, a ako se već moraju cijepati panjevi da znamo da se to radi uz pomoć klina, a ne sjekirom niti nožem.
Pitanje koliko će se energije potrošiti cijepanjem ovim ili onim nožem je besmisleno pred očitom činjenicom da se dakle vatra ne zna hraniti i održavati bez cijepanja-za izradu luči i triješća dovoljne su ruke i kamen.
Samo spominjanje utroška energije je previše ozbiljna stvar da bi se ovako razbacivalo time, jer se dalje može voditi u nedogled rasprava- uzima li nošenje noža od 100%+cijepanje manje ili više energije nego što ga krade nošenje noža od 300g+ isti posao u uvijetima produženog i otežanog boravka,
a sjetimo se tu su spomenute i zamke, pa koliko se potroši energije bruseći nož kojim smo kopali po kršu i je li očekivana korist manja ili veća od utrošenog, itd., itd.
Ja volim velike noževe, ali ne volim glad i lakomost. A to je ono što Fallkniven pokazuje u zadnje vrijeme. Dobro se sjećam kada su njihovi noževi bili (konkretno A1) bili upola manje cijene-ne mjereći u apsolutnom iznosu, nego usporedbom sa sličnim noževima (dakle, nešto malo jače nego SRK CarbonV), Sajam Nautike ranih devedesetih.
Ili se sjetim jedne davne rasprave o GB sjekirama -otprilike citiran jedan post:
"godinama se bavim sjekirama, 70-ih je GB bio kao i sve druge. Jesu li se oni od tada deset puta poboljšali (a nisu, jer se hvale tradicionalnom izradom) ili su drugi postali deset puta lošiji, pa je GB toliko podigao cijene?"
Pa se ja pitam, jesu li svi drugi noževi toliko izgubili na kvaliteti ili je Fallkniven postao gotovo tri puta bolji. I što li će tek biti?
Onome tko voli A1 neka njegovo, onome tko ne njegovo i gotovo, ali onaj koji tvrdi da je taj nož u tolikoj mjeri bolji od drugih koliko mu govori cijena i ključan dio opreme, jednostavno nije u pravu. Svatko zarađuje svoje novce i troši ih kako zna, može i želi, ali ne treba mistificirati stvari i želju da se nešto vrijedno posjeduje opravdavati.
I opet ću reći, moja Tramontina, plaćena 30-ak HRK, prije petnaestak godina, napravila je više posla nego će mnogi ikada napraviti s A1, ali to me nije spriječilo da imam i skuplje stvari. A to nije stvar potrebe, nego želje, jer u krajnjoj liniji Sheffield MoD koji je jači nož od A1 i rađen za ekstremnije uvijete sam poklonio, zato što mi tako nešto ne treba.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by glock 15.06.11 16:07

e,mraz,nacijepo sam se drva na Bijelim stijenama kad je snijeg bio do prozora skloništa,računao sam na sjekiru ali ju je netko popalio ili ostavio pod snjegom.cijelo popodne sam pripremao grane trailmasterom da bi se grijao preko noći i čisto sumnjam da bi išta slično napravio endurom koju sam čuvao za rezat špek navečer kraj tople peći.svaki nož za neki posao al bez velikog noža odonda nikud,nek spava u ruksu,pol kile više-manje. Ili slučaj s Bitoraja gdje je željezna drška navarena na sjekiru ud 2kg pa sve zajedno ima preko 5 kila,takva sjekira je za kalat cjepanice ili rasbijat kamenje,opet je veliki nož,ovaj puta busse bm odradio posao besprijekorno.nemam moru,niti onu noćnu,niti švedsku,al vidim da je dobra za narezat nešt ukoso ili rezuckanje drvenih figurica u dugim zimskim večerima.pozd svima

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by urbana_gorila 15.06.11 16:41

1 chopper + 1 mali pomocni noz = dobitna kombinacija...
A osobno mislim da je najbolji noz onaj koji imamo kod sebe kad nam treba. Fallkniven noževi - Page 20 659728
Pa sad ko voli teglit nek tegli Fallkniven noževi - Page 20 747986
urbana_gorila
urbana_gorila
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1505
Godine : 41
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.02.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Mraz 15.06.11 17:21

@Glock: noževe na stranu; Bijele stijene pod snijegom... mora da je predivno. Volio bih jednom vidjeti pravi nož u akciji, nebi bila na odmet koja slika "gospodarice" Fallkniven noževi - Page 20 350615

Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by explode 15.06.11 17:43

ikarus je napisao/la:Kao prvo samo da kažem da ne želim da se moj post krivo shvati nego sam uvijek pobornik konstruktivne rasprave koja je potknuta osobnim iskustvom i znanjem...

Vi govorite o "elemntima" preživljavanja ja vas pozivam ne da snimamo nego da skupa odemo na teren u šumu znači 12mj ove godine ili 1,2 mjesec sljedeće godine negdje u gorski kotar u šumu,od opreme se nosi samo firesteel i nož pa onda možemo jedan od drugog učit, ja nosim A1, Vi nosite moru...

Ostajemo 3 dana, uvijet je da je jaki snjeg, barem 20cm i znači barem -10 Vaša Mora bi trebala biti karbonac

Da napomenem u tom djelu šume nema srušenog drveča,nema izvora vode osim snjega znači sve obavljamo samo sa noževima...

Nadam se ugodnom i poučnom izletu.

Moj poziv vrijedi i za druge.

Fallkniven noževi - Page 20 393492



Fallkniven noževi - Page 20 676815


Ovo je već "opasna", prava priča!

Vrlo rado prihvatam drugarski poziv, naročito jer imam jako malo iskustva sa surovim zimskim uslovima. Obično praktikujem od sredine proleća do sredie jeseni treking od nekoliko nedelje sa težištem aktivnosti na ishrani u prirodi, dok bi ovde težište bilo na kraćoj ali težoj borbi sa hipotermijom. Do sada sam hipotermiju rešavao vrećom, i zaista mi deluje kao ogroman izazov spavati nekoliko dana na minus 10 npr. bez vreće. Čak i samo paljenje vatre firestilom po vlažnom vremenu je neverovatan podvig ukoliko za pripalu koristite isključivo ono što u tom trenuku može da se nađe u prirodi oko vas.

Zahvaljujem se na pozivi i istovremeno Vas od srca pozovem da mi se za desetak dana pridružite na trekingu nacionalnim parkom Đerdap. Plan je da se ostane u prirodi bar tri nedelje, i možete poneti šta god želite. Nema prodavnica, i poželjno bi bilo ne kupovati hranu ukoliko bi se eventualno i naišlo na nekog seljaka.

pozz

explode
bomber
bomber

Male
Broj postova : 170
Godine : 51
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Ikarus 15.06.11 23:33

@Greg.es kuhinja (nešto slično) m je praktički posao, odnosno nož u poslu koristim na poslu za rezanje od voća do drugih stvari od mog 13-15h radnog vremena sigurno nekih 4-5h rada sa nožem od "food carving-a" do xy stvari... osobno mi je "koma" rezat rajčicu sa nožem te debljine a pogotovo radit "ružice" od kožice ili kore od rajčice jer je za to pre debel...

Isto tako i za večinu poslova u kuhinji...od čišćenja ribe koju sam večinom čistio čim bi ju ulovio bilo na parangalu ili ronjenjem čisto bi ju ronilačkim nožžem od nekih barem 13cm

Šta se tiće bilo kakvog filetiranja tanki nož majka... ok za "od koščavanje" mesa se slažem za deblji nož kraćeg siječiva...

Ali ovo je ono upravo o čemu pričam...Konstuktivna rasprava!

Kad već pitate ja svoj A1 ne koristim za ništa jer taj koj imam smatram dosta rijetkim primjerkom i nemam ga namjeru koristit, imam još koj nož tih dimenzija pa njih ubijam...

Više manje svatko tu kad se pričaju neke stvari govori vezano za svoju podsvijest i naviku korištenja alata (u ovom slučaju noža) i zato i govorim da su ovakve rasprave dobre i poučne jer se može vidjet (proćitat,naučit) nešto novo (novi horizonti)

U dimenziji vešeg WM1 imam Esee Izulu i pre pre zadovoljan sam sa njom, ali je mali nož...

On je bolji za manje stvari ali samo za to...

Nekako mi je to ko i auto, Smart je super za parkirat se u gradu ali samo to, onom kome je problem vozit veliki auto uvijek če govorit da su mu manji puno bolji ( ne aludiram na vašu konstantaciju o WM1)

Ja osobno volim veće noževe ili noževe od 20+cm za rad u šumi ili kampu, priprema drva za vatru, sklonište ili već šta treba.

Manji 13-16cm za oštrenja šilljenja i eventualno neka hrana...(izula za paštetu)

Ali tu još ima jako jako puno faktora koji utiječu na to, sa kim idem, gdje idem, koje je godišnje doba, koj je teren itd itd..

Ali to meni paše netreba drugima i ne kažem da je to najbolji način...

Fallkniven noževi - Page 20 393492
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Mad Max 05.07.11 20:21

Danas sam prodao svog dugogodišnjeg kolega - Fallkniven A1 . Nemam ni najmanjeg prigovora o njegovim osobinama i kvalitetu - bio sam četiri godine Hard Duty vlastnik i nemam nikakvih primjedbi ali sam ga prodao jer sam se zasitio stalno istog noža - dosadan je nikako da se slomi ... Išao je mom kolegi za 160 eura . Fallkniven noževi - Page 20 368870


Zadnja promjena: Mad Max; 13.07.11 21:51; ukupno mijenjano 1 put.
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Elp 06.07.11 11:44

Ispada da je Fallk kod noževa, što je Golf 2 kod auta. Dobar, pouzdan, drži cijenu Fallkniven noževi - Page 20 747986

A šta je sada došlo kao zamjena Max?
Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Mad Max 13.07.11 21:49

Elp je napisao/la:Ispada da je Fallk kod noževa, što je Golf 2 kod auta. Dobar, pouzdan, drži cijenu Fallkniven noževi - Page 20 747986

A šta je sada došlo kao zamjena Max?

Imam najmanje tri več napravljena i isporučena od poznatih nož-majstora sa foruma ... mogu birat Fallkniven noževi - Page 20 368870 a stiže im uskoro i pojačanje ...
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Elp 14.07.11 9:01

Ljubomoran sam... Fallkniven noževi - Page 20 747986

Kada ti bude zgodno, nabaci jednu zajedničku fotku kolekcije... Fallkniven noževi - Page 20 393492
Elp
Elp
lingua
lingua

Male
Broj postova : 491
Godine : 37
Lokacija : Sarajevo
Datum registracije : 25.02.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by 2,9,29 14.07.11 20:18

Katastrofa!
2,9,29
2,9,29
lingua
lingua

Male
Broj postova : 414
Godine : 239
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 16.03.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Igsy 14.07.11 22:35

Grabar je napisao/la:Katastrofa!


Fallkniven noževi - Page 20 865284 ?
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 35
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by scout 14.07.11 22:39

@Grabar ,

..možete li nam ljubazno pojasniti što ste mislili pod tim ''Katastrofa'' ?

Hvala .
scout
scout
lingua
lingua

Male
Broj postova : 480
Godine : 59
Lokacija : Dubrovnik
Datum registracije : 28.09.2010

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by ™pico 15.07.11 1:08

Grabar je napisao/la:Katastrofa!

hmmm moram priznati da sam i ja znatiželjan .... @Grabar; da niste možda imali neko katastrofalno iskustvo sa kojim od noževa falkniven????? Fallkniven noževi - Page 20 30210
™pico
™pico
bomber
bomber

Male
Broj postova : 143
Godine : 41
Lokacija : Sežana
Datum registracije : 07.05.2011

[Vrh] Go down

Fallkniven noževi - Page 20 Empty Re: Fallkniven noževi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 20 / 28. Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 24 ... 28  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.