FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Zalihe za slučaj raspada sistema

+60
survival_996
Hombre
chumaman
TomoZg
starttheriot
ivo
Bjesomar
hydra
Axter
Migach
Molokai
zenomorf
trolshein
crospider
goxxon
poletan
fero
Mraz
smartbox
Grubi
way
Target
yasko
Šimun
Gamad
miles
puls
Guru
DoomsdayST
jura
žohar
Lovac23
Guybrush
.
Ernest
Branimir76
PJER
RubberDuck
sinke
Igsy
Aries
rinos
Fratt
Ikarus
NAVIGATOR
ebola
Sandman
Surfer
loser
neven
amiklic1
Login
divlji grab
tucakovic
Freeman
dman
damjan
bolle
tonka
Stoney
64 posters

Stranica 2 / 12. Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next

Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by neven 18.03.11 9:35

loser je napisao/la:Zapravo je u hrani iz prirode puno minerala i vitamina, dok je uglavnom deficitarna u energetskoj vrijednosti. Suprotno je sa konzerviranom i trajnom hranom, ako nam ona predstavlja glavninu ishrane onda će nam trebati vitaminsko/mineralni dodaci.
Kod zaliha hrane nikako ne treba izostaviti mahunarke, _puno_ žitarica, i naravno, krumpir (redovno rotirati, ofkors...). Sjeme, ručni alat i znanje uzgoja potrebnih biljaka i životinja trebaju biti visoko na listi.
_Puno_ toalet - papira i što više soli, šećera, meda. Čuvaju se neograničeno dugo, jeftini su (sada), a treba ih mnogo. Sol posebno, jer trebat će je puno za prehranu, konzerviranje, za životinje, kao pomoć u lovu a i dobra je kao sredstvo razmjene. Izračunajte koliko toalet-papira trošite mjesečno, pa računajte dalje. Može ga se zamijeniti i drugim stvarima, ali zaista...
Plastična folija (građevinska i za plastenik) ljepljiva traka i ter-papir. Odlično se čuvaju u mraku i na svježem (pod zemljom, propisno upakirani).
Čavli, vijci za drvo i žica (paljena).
Ulje za mješavinu i lancol, pomalo od svakoga, čak i ako nemate motornu pilu.
Alkoholni ocat (konzervans, dezinficijens), varikina, Izosan (ili sl.).
Teglice za zimnicu, plastične kante sa poklopcem i kanisteri.
Materijal za izradu WC- a bez ispiranja(composting toilet). Izmet se može kompostirati i iz njega dobiti visokovrijedan kompost za vrt, dok urin treba skupljati odvojeno i razrijeđenog koristiti kao gnojivo.
Stvari koje treba držati pod zemljom dobro se čuvaju u plastičnim kantama sa poklopcem (preporučam zbog cijene i praktičnosti). Sitnije stvari vakumirati, kantu dobro zatvoriti a spoj kante i poklopca _dobro_ napuniti parafinom ili nekim sličnim materijalom. Sve zajedno još zatvoriti u čvrstu plastičnu vreću (iz iskustva...).
Nadam se da nisam pretjerao... Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 350615

Hajde da netko to što je potrebno za cca dva tjedna pretvori u kune pa da vidimo
kako bi to izgledalo sa financijske strane.

neven
lingua
lingua

Broj postova : 394
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by amiklic1 18.03.11 10:14

neven je napisao/la:
Login je napisao/la:Svaka čast ljudi dobri savjeti i sviđa mi se onaj popis.


Najveći problem je kako to sve sakupiti, jer večina je na "preživljavanju" več danas sa današnjom lovom.


Gledao sam serijal "Hoods Woods" koji osim preživljavanja u prirodi, u dvije epizode se osvrnuo na urbane situacije. Prva epizoda je o "kućnom sistemu" prikazao je kako si je kuću sredio, svoje zalihe, te naćin na koji nabavljati zalihe. Druga epizoda je o urbanom preživljavanju "na putu".

Način nabavljanja zaliha koji on spominje je otprilike sljedeći: Ako odemo u trgovinu i kupujemo paket konzervi tune od 3 konzerve, izdvojimo koju kunu više i kupimo onaj paket od 4 konzerve. Pojedimo 3 a četvrtu stavimo u zalihe. Ista stvar je i sa manje trajnijim namirnicama. Vodimo evidenciju trajnosti robe u zalihama, i kada nam se nešto jede jednostavno pojedemo to i obnovimo kupnjom iste te robe. Tako cijelo vrijeme održavamo rok trajnosti zaliha, sto omogučava da se zalihe nesastoje isključivo od konzervi i sl. hrane ,no ipak one moraju biti u večini.


Čitam vaše postove, i svatko je u pravu na svoj način.To što ste napisali jako je zanimljivo.Međutim kod kuće moja supruga je nevjerni toma misli da previše paničarim
nagovaram je da napravimo određenu zalihu hrane i ostalih potrepština i uvijek me čudno
gleda.Stanujem na 16-tom katu nebodera i imam doma nepokretnu osobu, u slučaju potresa potrebne su dvije osobe da je stave u kolica i onda stepenicama spuste do prizemlja, jako teško.Plus toga njena hrana je drugačija od naše tako da samo za nju
moram imati zalihu + naša oprema.Jako zeznuto ekipa.

Sad ću bit' malo okrutan, al' potrebno je dignuti svijest na nešto veću razinu i priznati sebi da u slučaju potpune katastrofe o kojoj govorimo, osobe koje su nepokretne, teško bolesne itd. jednostavno nemaju šanse.

I sam u kući živim s takvom osobom, i svjestan sam težine odluke da se takvu osobu napusti ako je neophodno za spasiti ostale.

Mislim, lako je piosati ovako iza monitora, al' zaista, u gadnim situacijama, svi koji mogu smetati ostavljaju se ili se za njih pobrine naknadno.

Ako potres, npr. dođe, neboder je jako ugrožen, i prioritet je izići vani jer se može raditi i o seriji potresa od kojih će kritičan biti ne prvi nego možda 4 ili 5, tko zna.

Mi smo na 3 katu solidno i čvrsto građene kuće, a ja svakako razmišljam započeti negdje iz početka gradit po mom guštu, bliže prirodi, bolje i samostalnije organizirano itd...

Srry ako sam bio grub, al' that's life ;-)

amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by amiklic1 18.03.11 10:18

loser je napisao/la:Zapravo je u hrani iz prirode puno minerala i vitamina, dok je uglavnom deficitarna u energetskoj vrijednosti. Suprotno je sa konzerviranom i trajnom hranom, ako nam ona predstavlja glavninu ishrane onda će nam trebati vitaminsko/mineralni dodaci.

Jasno. baš zbog prvog perioda koji je zpravo ogroman šok, ne toliko zbog nas nego zbog djece, žena (bez uvrede) i slično, mislim da bi nekakvi preparati kao nadopuna prehrani dosta pomogli...

Ostatak posta ti je točan 100%. Ocat je nezamjenjiv, a lak i jeftin aza nabavit (uzmeš u nekog 100 litara vina koje se ukvasilo i sto ga).


amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by neven 18.03.11 10:33

amiklic1 je napisao/la:
neven je napisao/la:
Login je napisao/la:Svaka čast ljudi dobri savjeti i sviđa mi se onaj popis.


Najveći problem je kako to sve sakupiti, jer večina je na "preživljavanju" več danas sa današnjom lovom.


Gledao sam serijal "Hoods Woods" koji osim preživljavanja u prirodi, u dvije epizode se osvrnuo na urbane situacije. Prva epizoda je o "kućnom sistemu" prikazao je kako si je kuću sredio, svoje zalihe, te naćin na koji nabavljati zalihe. Druga epizoda je o urbanom preživljavanju "na putu".

Način nabavljanja zaliha koji on spominje je otprilike sljedeći: Ako odemo u trgovinu i kupujemo paket konzervi tune od 3 konzerve, izdvojimo koju kunu više i kupimo onaj paket od 4 konzerve. Pojedimo 3 a četvrtu stavimo u zalihe. Ista stvar je i sa manje trajnijim namirnicama. Vodimo evidenciju trajnosti robe u zalihama, i kada nam se nešto jede jednostavno pojedemo to i obnovimo kupnjom iste te robe. Tako cijelo vrijeme održavamo rok trajnosti zaliha, sto omogučava da se zalihe nesastoje isključivo od konzervi i sl. hrane ,no ipak one moraju biti u večini.


Čitam vaše postove, i svatko je u pravu na svoj način.To što ste napisali jako je zanimljivo.Međutim kod kuće moja supruga je nevjerni toma misli da previše paničarim
nagovaram je da napravimo određenu zalihu hrane i ostalih potrepština i uvijek me čudno
gleda.Stanujem na 16-tom katu nebodera i imam doma nepokretnu osobu, u slučaju potresa potrebne su dvije osobe da je stave u kolica i onda stepenicama spuste do prizemlja, jako teško.Plus toga njena hrana je drugačija od naše tako da samo za nju
moram imati zalihu + naša oprema.Jako zeznuto ekipa.

Sad ću bit' malo okrutan, al' potrebno je dignuti svijest na nešto veću razinu i priznati sebi da u slučaju potpune katastrofe o kojoj govorimo, osobe koje su nepokretne, teško bolesne itd. jednostavno nemaju šanse.

I sam u kući živim s takvom osobom, i svjestan sam težine odluke da se takvu osobu napusti ako je neophodno za spasiti ostale.

Mislim, lako je piosati ovako iza monitora, al' zaista, u gadnim situacijama, svi koji mogu smetati ostavljaju se ili se za njih pobrine naknadno.

Ako potres, npr. dođe, neboder je jako ugrožen, i prioritet je izići vani jer se može raditi i o seriji potresa od kojih će kritičan biti ne prvi nego možda 4 ili 5, tko zna.

Mi smo na 3 katu solidno i čvrsto građene kuće, a ja svakako razmišljam započeti negdje iz početka gradit po mom guštu, bliže prirodi, bolje i samostalnije organizirano itd...

Srry ako sam bio grub, al' that's life ;-)

Nisi bio grub, sve razumijem ali ja nisam osoba koja bi nekoga ostavila i pobjegla da sebe
spasim, svjestan sam rizika ali jednostavno sam takav.Previše volim tu osobu da bi je mogao ostaviti.
neven
neven
lingua
lingua

Male
Broj postova : 394
Godine : 56
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.09.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by amiklic1 18.03.11 14:40

Ma nije stvar u ostavljanju ili neostavljanju.
ta osoba bez nas ne može preživjeti, mi bez nje možemo. U tim trenucima treba razmišljati o produženju vrste, ne o emocijama.
To postaje, nažalost, čisto tehničko pitanje.

Možda će sve dobro proći, možda se neće srušiti, možda ovo ili ono.
Al' o tome mislimo kasnije.

Po meni, jedino rješenje je napraviti stambenu kuću, prizemnicu ev. s potkrovljem, tako čvrstu da može izdržati strašan potres od barem 7 st. po Richteru.
naravno, tako nešto je jako skupo, al' ja uvijek biram to i dobru izolaciju na prizemnici pred trokatnicom da je susjedi gledaju i dive se ;-)...

amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 18.03.11 15:29

loser je napisao/la:Zapravo je u hrani iz prirode puno minerala i vitamina, dok je uglavnom deficitarna u energetskoj vrijednosti. Suprotno je sa konzerviranom i trajnom hranom, ako nam ona predstavlja glavninu ishrane onda će nam trebati vitaminsko/mineralni dodaci.
Kod zaliha hrane nikako ne treba izostaviti mahunarke, _puno_ žitarica, i naravno, krumpir (redovno rotirati, ofkors...). Sjeme, ručni alat i znanje uzgoja potrebnih biljaka i životinja trebaju biti visoko na listi.
_Puno_ toalet - papira i što više soli, šećera, meda. Čuvaju se neograničeno dugo, jeftini su (sada), a treba ih mnogo. Sol posebno, jer trebat će je puno za prehranu, konzerviranje, za životinje, kao pomoć u lovu a i dobra je kao sredstvo razmjene. Izračunajte koliko toalet-papira trošite mjesečno, pa računajte dalje. Može ga se zamijeniti i drugim stvarima, ali zaista...
Plastična folija (građevinska i za plastenik) ljepljiva traka i ter-papir. Odlično se čuvaju u mraku i na svježem (pod zemljom, propisno upakirani).
Čavli, vijci za drvo i žica (paljena).
Ulje za mješavinu i lancol, pomalo od svakoga, čak i ako nemate motornu pilu.
Alkoholni ocat (konzervans, dezinficijens), varikina, Izosan (ili sl.).
Teglice za zimnicu, plastične kante sa poklopcem i kanisteri.
Materijal za izradu WC- a bez ispiranja(composting toilet). Izmet se može kompostirati i iz njega dobiti visokovrijedan kompost za vrt, dok urin treba skupljati odvojeno i razrijeđenog koristiti kao gnojivo.
Stvari koje treba držati pod zemljom dobro se čuvaju u plastičnim kantama sa poklopcem (preporučam zbog cijene i praktičnosti). Sitnije stvari vakumirati, kantu dobro zatvoriti a spoj kante i poklopca _dobro_ napuniti parafinom ili nekim sličnim materijalom. Sve zajedno još zatvoriti u čvrstu plastičnu vreću (iz iskustva...).
Nadam se da nisam pretjerao... Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 350615


Hvala na listi.
Izdvojit ću taj wc papir jer mi je to stvarno misterija.
Mislim da je jasno da je nemoguće biti opskrbljen wc papirom na dulji rok.

Kako riješiti taj problem, to jest koje su alternative?

Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Freeman 18.03.11 15:35

@Surviver
mahovina i voda
zato je wc papir tako vredan.
Idi u METRO ili tako neki jači lanac, naći ćeš velike koture papirnih ubrusa u velikim rolnama, veruj mi znaćeš na šta mislim kad ih vidiš
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by loser 18.03.11 18:17

Alternativa toalet papiru ima zaista puno, iako je jako malo njih podnošljivo na neki dulji rok. Dva prsta lijeve ruke i voda su među, pa , recimo, ugodnijima (ako se tako mogu izraziti...), ali npr. novinski papir je praktički besplatan i lako ga se skupi velika količina. Negdje imam postupak kojim se on na relativno jednostavan način čak može pretvoriti u "pravi" toalet papir, ali u ogromnoj zbrci koju nazivam svojom "survival" kolekcijom često se neki podaci zauvijek zagube...

BTW, imate li djece? Kada sam počinjao sa razmišljanjima o ovim stvarima (pred puno godina), bio sam sam, i sve je bilo puno jednostavnije, od priprema, mobilnosti, itd. Sada imam ženu i troje djece što je uvjetovalo _velike_ promjene u mojim planovima. Ako planirate imati malene, platnenih pelena i cipelica nikad dosta. Bočice mogu zatrebati i za jančiće i jariće, a i par polovnih početnica nije teško staviti sa strane. Jeftini netbook (cca 400 Kn - nov ili korišten) sa par GB poučnih priručnika, uputstava, knjiga i ostalog može se održavati u ispravnom stanju godinama bez problema. Ja imam jedan thinkpad 600 (jako staro, radi bez problema sa win98) i USB stick koji mi služe kao mobilna survival biblioteka.
Naravno, stvoriti neku dugoročnu osnovu preko noći nije moguće (osim ako stvarno imate veliki višak novca), a nije ni pametno. Sa svim stvarima iz zalihe treba biti dobro upoznat, a to se postiže samo dugotrajnim korištenjem.
Dok sam hranio kokoši sjetio sam se da sam kod žitarica zaboravio istaknuti rižu. Traje jako dugo, sprema se lako i na stotinu načina. U našoj klimi trebalo bi biti jednostavno uzgojiti rižu, što namjeravam isprobati ove godine. Moja baka je kao cura obrađivala istu zemlju koju i ja danas obrađujem, a uzgajali su između ostalog čak i pamuk.

loser
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 46
Lokacija : Kvarner
Datum registracije : 02.09.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 18.03.11 19:51

riža, sol, šećer i med traju u nedogled... osim toga najpotrebnije su konzerve mesa i vitaminske tablete, te sušeno tj. dehidrirano voće.. kako vecina od nas sad nema para da ode i potrosi par tisuca kuna na mjesecnu zalihu navadenenog.. najbolje je svaki put kad ides u ducan uzet jednu dvije konzerve, kilu rize, i kilu soli.. to je dodatni trosak od 20-30 kuna a za mjesec dana se vec skupi puno vise nego imate trenutno doma
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Freeman 19.03.11 13:41

najbolje je svaki put kad ides u ducan uzet jednu dvije konzerve, kilu rize, i kilu soli..

Kad sledeći put odete do radnje makar i po pljuge, setite se ovoga
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 19.03.11 17:06

mene vec cudno gledaju.. pitala me zena u ducanu neki dan..pa sta ti jedes samo rizu i konzerve... morat cu promjenit ducan
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Login 19.03.11 17:48

damjan je napisao/la:mene vec cudno gledaju.. pitala me zena u ducanu neki dan..pa sta ti jedes samo rizu i konzerve... morat cu promjenit ducan

Mrzim kad te posluga pita šta radiš s tim što kupuješ. Nekidan u trgovini pitam da li imaju mali putni komplet za šivanje, imaju ga i pita me a šta će ti to bolje ti je uzeti pravi konac i iglu. Ja joj "za mini survival kit, u slučaju da se nađem u survival situaciji" .... možete misliti izraz face nakon toga Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 747986

Da se vratimo na zalihe.. Gdje se mogu kupiti one plastične bijele kante sa poklopcem (kao od jupola) i koja im je cijena ako tko zna?
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Sandman 19.03.11 18:30

dobra tema, i sam sam cesto razmisaljo o tome,

izuzetno dobar popis gore amiklic1
je bih jos dodao vece kolicine soli, secera, meda suhog voca wc papira ...

po meni najveci problem je rok trajanja, hrane i ljekova
i sam sam razmisljao o riži, konzervama i sl, rok trajanja je uglavnom 1-2 g
npr. vakumirana riza, max sta sam nasao je bilo 2 g,

ako mislim spremat hranu na duzi rok tipa zakapanja nekave zalihe onda mi to bas i nije prakticno - jednom, dva puta godisnje iskapat rastvarat pakete pa ponovo pakirat zaljevat parafinom itd. zanim ma me neko trajnije rjesenje
Sandman
Sandman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 162
Godine : 44
Lokacija : okolica Zagreba
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 19.03.11 20:52

http://www.pressonline.rs/sr/Life_style/Gastro/story/152636/Bez+roka+trajanja.html

bijela riza, sol, secer i med nemaju rok trajanja.. sol i secer moraju bit na suhom i traju vijecno..
med traje vijecno pod svim uvjetima osim na +40 C (i onda traje al nema vise svojstva meda), riza ociscena bijela nema rok trajanja, samo smeda riza ga ima, osim tih namirnica rok trajanja nemaju ni sve vrste visokopostotnih alkoholnih pica, alkoholni ocat..itd..jedine namirnica koja nema rok trajanja a neznam za sta bi ih koristio su extrakt vanilije i javorov sirup
..osim toga imas puno konzervi kojima je rok trajanja do 2016, tj nekih 5 godina, iako je stvarni rok puno duzi ako je konzerva neoštećena..
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 20.03.11 9:19

U slučaju raspada sistema, velika je vjerojatnost nestašice električne energije.

Zanimaju me alternative koje mogu sad kupiti za zalihu.

Ima li netko iskustava ili preporuka , najviše me zanima svjetlo.

Dakle, što je najbolje za dugotrajno osvjetljavanje prostorija, one uljne svjetiljke, gdje kupiti, kakvu, itd.

Hvala
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Login 20.03.11 10:12

Neki manje kompliciran način bi valjda bio što više ručnik svjetiljki i uložaka za iste. Zatim svijeće i one male svijećice u metalnim posudicama. Naravno "fenjer" http://komadine.free.fr/fenjer2.jpg bi bio super opcija u slucaju nestanka struje, nije bezveze bio u upotrebi kao glavno sredstvo kućne rasvjete nekoliko stoljeća prije dolaska struje. Treba naravno nabaviti i lightstick-ova koštaju mislim cca oko 8kn po komadu a super su, koristio sam ih tijekom cijele noći što smo bili na terenu, radio je do jutra.

Nešto efektivnije bi bio naravno generator, no tu trebaš voditi brigu i o zalihama goriva te prostoru gdje će biti smješten zbog buke i ispušnih plinova.



Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by ebola 20.03.11 10:41

Ja sam kupio ove glowstickove i stvarno svijetle 12 sati.

http://cgi.ebay.com/15-Pack-Green-Safety-GLOW-6-Inch-LIGHT-STICKS-12-Hour-/290544461620?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43a5cca734

ebola
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 51
Lokacija : Zapresic
Datum registracije : 15.03.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 20.03.11 11:19

Login je napisao/la:Neki manje kompliciran način bi valjda bio što više ručnik svjetiljki i uložaka za iste. Zatim svijeće i one male svijećice u metalnim posudicama. Naravno "fenjer" http://komadine.free.fr/fenjer2.jpg bi bio super opcija u slucaju nestanka struje, nije bezveze bio u upotrebi kao glavno sredstvo kućne rasvjete nekoliko stoljeća prije dolaska struje. Treba naravno nabaviti i lightstick-ova koštaju mislim cca oko 8kn po komadu a super su, koristio sam ih tijekom cijele noći što smo bili na terenu, radio je do jutra.

Nešto efektivnije bi bio naravno generator, no tu trebaš voditi brigu i o zalihama goriva te prostoru gdje će biti smješten zbog buke i ispušnih plinova.






Ne mogu se osvjetljavati prostorije ručnim svjetiljkama i lightstickovima.
I najveći Lightstick uopće ne osvjetljava dalje od pola metra od samog lightsticka i to vrlo slabo, to je više kad si u šatoru i treba ti brzo bilo kakva svjetlost.

Ustvari iskreno ne vidim nikakvu korist lighsticka kao izvora svjetlosti osim u ribolovu Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 747986

Ručne svjetiljke kao što ime kaže su ručne i služe trenutnom osvjetljavanju a ne trajnom osvjetljavanju prostorija.

Dakle, naglasio sam da me zanima čime čete trajno osvjetliti svoj stan ili kuću ako više nema struje.

Sigurno ne starletama(lightstick) ili ručnim baterijskim lampama.

Svijeće da, međutim treba ih puno jer brzo gore.



Fenjer definitivno da, zato i pitam da li ima modernih svjetiljki na ulje jer sam negdje pročitao da je to ulje za svjetiljke posebno jer vrlo dugo i sporo gori a daje puno svjetlosti.

Ne mogu nigdje naći nekakvu informaciju o tome gdje kupiti takvu uljnu svjetiljku i ulje.

Postoje i plinske, ne znam koliko su bolje ili lošije što se tiče koliko dugo osvjetljavaju
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by ebola 20.03.11 11:37

A svi feneri trebaju neko gorivo, tko kaže da ćeš ga imati?

Pogledaj solarne lampaše.
Ja sam nabavio radio, i punjače batrerija na solarnu energiju. Radio ima i dinamo tako da ga možeš navinuti i začuđujuće dobro radi.

http://cgi.ebay.com/Black-Solar-Camping-Lantern-Light-Rechargeable-12-LED-/260569541362?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cab27aaf2

ebola
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 51
Lokacija : Zapresic
Datum registracije : 15.03.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 20.03.11 13:16

ebola je napisao/la:A svi feneri trebaju neko gorivo, tko kaže da ćeš ga imati?

Pogledaj solarne lampaše.
Ja sam nabavio radio, i punjače batrerija na solarnu energiju. Radio ima i dinamo tako da ga možeš navinuti i začuđujuće dobro radi.

http://cgi.ebay.com/Black-Solar-Camping-Lantern-Light-Rechargeable-12-LED-/260569541362?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cab27aaf2


Ja kažem da ću imati gorivo jer ću ga sad kupiti. Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 747986

Solarni lampaši mislim da nisu dovoljno jaki, solarno je super za ove stvari koje nisu zahtjevne ali za bilo što drugo je jednostavno preslabo.
Ima frend tih stvari na solarno i to je uglavnom niš koristi jer ti treba ogromna količina sunca koju mi na sjeveru nemamo.

Takav radio sa svjetiljkom sam našao u onom DX dućanu i sutra naručujem iz Amerike.

Nemaju solarni punjač baterija, prodano.

Iskreno ni ne znam što bih sa baterijama.

Što ide na baterije a meni bi trebalo u slučaju GRS-a?
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by ebola 20.03.11 15:23

Ja sam uzeo punjač prvenstveno radi naglavnih lampi.
Fenjer je prilično nespretna stvar za transportirati ili stavit u ruksak.


ebola
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 51
Lokacija : Zapresic
Datum registracije : 15.03.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Surfer 20.03.11 16:08

ebola je napisao/la:Ja sam uzeo punjač prvenstveno radi naglavnih lampi.
Fenjer je prilično nespretna stvar za transportirati ili stavit u ruksak.



Naglavna lampa kažeš?

E, to ću kupiti sa solarnim napajanjem pa mi ne trebaju baterije.


Što se tiče fenjera, ja ga ne mislim nikuda transportirati niti nositi.

Moje pitanje je bilo čime trajno osvijetliti prostorije u slučaju dugotrajne nestašice električne energije.
A fenjer je super za to.
Ako dođe do raspada sistema koji ja očekujem, neću ja nikuda ići.
Sjedit ću kod kuće i čekat da prođe.

Meni se čini da dosta vas razmišljate u pravcu Mad Max 4 scenarija.

Ja ne razmišljam u tom pravcu niti ne očekujem Armageddon, treći svjetski rat ili udar meteora.

Dovoljno je samo da od sutra zbog prekida opskrbe naftom stane transport i opskrba električnom energijom i da vam se život promjeni za 180 stupnjeva.

Vjerujte mi da nećete trebati nikuda zbog toga bježati jer nemate kud pobjeći
Surfer
Surfer
lingua
lingua

Male
Broj postova : 335
Godine : 55
Lokacija : ZG
Datum registracije : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Login 20.03.11 16:50

Samo jedna stvar, nemojte se zanositi s tim solarnim punjačima, pogotovo ako su iz kine, nešto energije on može prebaciti, ali to je sve jako nesigurno. Npr. solarni punjač za mobitel nakon nekoliko sati na suncu je uspio napuniti mobitel tek toliko da ga upalim o obavim poziv, onda je opet baterija riknula. Baterija kad sam skinio sa punjača je pokazivala 3-5 crtica, ali je nakon prvog poziva u trajanju od 1min. odmah crkla. Baterija i mobitel su bili ispravni gotovo novi. Nakon toga sam punjač otpisao i sve slično na solarno energiju iz kine za male pare. Čitao sam i recenzije, ako hočete solidnu aparaturu za prikupljanje solarne energije za mobitele, baterije i sl. to i košta i treba gledati kvalitetnije proizvođače. Odustao sam trenutno od toga.
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by amiklic1 20.03.11 16:59

Što se tiče solarnog punjača, kupiš ovo:
http://cgi.ebay.co.uk/3-5W-5V-Solar-Cell-Panel-Charger-Battery-Power-Supply-/230593837987?pt=AU_Solar&hash=item35b076bba3

i na dobrom suncu puni sskoro kao zidni punjač.

ja sam to kupio za potrebe planinarenja, stavim ga na ruksak, na izvode sam zalemio jedan USB hub s 4 izlaza, i punim mob (HTC Desire) i fotoaparat. Nije da napuni u sat vremena, al' nije ni da ne mapuni.

Daje 700mA struje, a zidni punjač daje 1000mA (1A). Nešto ozbiljnije od toga, a za tu lovu, nisam našao.

Planiram kupit još par ovih komada, za svaki slučaj...


amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by damjan 20.03.11 18:40

ja sam u cisalfi za sedamdeset kuna kupio lampu na dinamo koja je ujedno i punjac za baterije ili mobitele, radi na okretanje rucke i prilicno brzo napuni, nakon 5 minuta vrtnje razgovarao sam na mobitel nekih 20 ak minuta dok nije riknuo (inace ne pricam toliko na mobitel to je bilo za test).. i ne treba ti sunce tako da mozes puniti baterije ili mobitel i u zatvorenom prostoru...
..osim te lampe na dinamo sa punjacem za mobitel imam malo vecu koja ima svijetlo i radio takoder na dinamo.. kupljena preko www.hocuto.hr za nekih 150 kn.

za dugotrajno svijetlo i trajan izvor energije bi trebalo sloziti neki elektromotor također na vrtnju tj dinamo sa serijski spojenim akumulatorima...
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by amiklic1 20.03.11 18:45

Ja sam prije proizvodio male aksijalne generatore, možeš vrtit rukama, nogama, vjetar, hidro, ma sve živo. Složit ću sebi jedan, da ga mogu vrtit ručno/nožno i punit baterije.

amiklic1
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 48
Lokacija : Stobreč
Datum registracije : 26.12.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by NAVIGATOR 20.03.11 19:00

ja sam koristio na nekim dugotrajnim putovanjima različite solarne punjače za punjenje mobitela i kamera. bili su toliko loši(svi) da sam svaki (na različitim putovanjima) več nakon par dana korištenja bacio, čim bi dšao do neke civilizacije da ga ne bacam u divljini. bili su samo nepotreban teret i niš koristi. njihov je učinak bio toliko slab da mislim da su baterije više proradile od toga kaj su se zagrijale na suncu nego od toga kaj su ih ti solarni punjači napunili. otprilike su beskorisni kao i električni 12v frižideri za automobile. radi i drnda a niš ne ohladi.

osobno nisam neki zagovaratelj apokalipsa niti imam neki unaprijed naučeni i razrađeni postupak ali mislim da se lokalne tragedije i nesreće mogu dogoditi, primjer u SAD-u uragan Catrina ili friži scenarij koji se svakodnevno ispisuje u Japanu.
ja doma imam nevezano za katastrofe ponešto konzervi ako moram neočekivano šmugnut u divljinu. tu je obično i neka zimnica, teglice s pekmezom i domačim ajvarom. u slučaju neke katastrofe ako se i dogodi, največu sigurnost osim vlastitog znanja i bistre glave dao bi mi moj glock17 i pristojna zaliha streljiva. da se radi o tome da nemamo kaj ja i moja obitelj jesti bez grča na licu bi si to što mi treba uzeo iz tada vjerojatno napuštenih konzuma, keruma, kauflanda i slično. za slučaj da napušteni dučani več obiluju istomišljenicima željnih zaliha koji imaju nekaj protiv da si i ja uzmem dio kolača tu bi zlatna kartica "glock"s pokričem uvjerila ostale da imam na to pravo. govorim o scenariju neke veče i dugotrajnije katastrofe a ne o npr nestanku struje na tri dana.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by ebola 20.03.11 19:15

a kaj ti mislis da jedini na svijetu imas oružje!!!
i da te u konzumu ne bi dočekali takvi ko ti???
Vadi bi poštolj samo ili si spreman ustreliti mrtvo hladno izbliza, ili još bolje iza leđa?
Jer ako nisi nema vajde od tog tvog glocka.

ebola
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 51
Lokacija : Zapresic
Datum registracije : 15.03.2011

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Ikarus 20.03.11 19:22

mislim da je to neko već spomenuo ili se varam ali dućani kao konzum,kerum ili kaufland bi su u gradu od preko mil. stanovnika ispraznili u roku od par sati kad bi ljudi navalili i tek bi ona nastali problemi...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by NAVIGATOR 20.03.11 20:01

ebola je napisao/la:a kaj ti mislis da jedini na svijetu imas oružje!!!
i da te u konzumu ne bi dočekali takvi ko ti???
Vadi bi poštolj samo ili si spreman ustreliti mrtvo hladno izbliza, ili još bolje iza leđa?
Jer ako nisi nema vajde od tog tvog glocka.

pa onda je to i onako divlji zapad, pa tko brži spretniji, precizniji, nemilosrdniji. vjerujem da bi u takvim situacijama da zbrinem svoju obitelj bio spreman na sve. nikada nisi najbolji u nečemu, vele da je uvijek nad popom pop, no vjerujem dok bi natrčao na večeg popa u tom segmentu da bi več odavno zbrinuo svoju obitelj
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7019
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Fratt 20.03.11 20:09

Kockanje.
U nastojanju da održim svoju obitelj na broju nebi išao negdje gdje bi morao testirati nekoga ili sebe.
Okupio bi ili se pridružio skupini koja radi brojnosti ima veće šanse za nekim preživljavanjem,ovo "one man survival" je holivudska izmišljotina...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Zalihe za slučaj raspada sistema - Page 2 Empty Re: Zalihe za slučaj raspada sistema

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 12. Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.