FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

dva alata za višednevni boravak u prirodi

+24
LUKSA
elvin
igi2
biga
Cave Bear
damjan
Nero Rii
Aries
kengur32
lonewolf
orao
Franco G
jratko30
Storo
puls
mustela
Mladen
MrCroat93
Drvo
Igsy
rinos
Mraz
Fratt
Medo Gradela
28 posters

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

Go down

Dva alata za višednevni boravak u prirodi

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty11%dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty 11% 
[ 11 ]
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty60%dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty 60% 
[ 61 ]
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty9%dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty 9% 
[ 9 ]
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty15%dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty 15% 
[ 15 ]
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty1%dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty 1% 
[ 1 ]
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty1%dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty 1% 
[ 1 ]
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty3%dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty 3% 
[ 3 ]
 
Ukupno glasova : 101
 
 

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Cave Bear 14.12.10 15:29

ja uvek nosim samo vic i homemade dzepni sustav oštrenje
na vic dodat karabiner
model huntersman

Cave Bear
spikač
spikač

Broj postova : 700
Datum registracije : 31.05.2010

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by jratko30 14.12.10 19:51

Ja nosim vic-climber.
Baš sam se sad vratio iz ribolova, ložio sam vatru, našao zaklon (hladno je, a dosta puše), zaklao narezak... trebao mi je samo vic i šibice.

jratko30
lingua
lingua

Male
Broj postova : 366
Godine : 33
Lokacija : lika
Datum registracije : 22.11.2010

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by biga 15.12.10 18:26

odabrao sam nož i kosir...

ako sam ispravno skužio šta je kosir...
u mom kraju se to zove:
1. kosjerić(nešto ovako)
dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Kosir_2_330
2. kosor- isto što i kosjerić, samo sa dugom drškom koja normalno daje jači udarac kojim možeš presjeći sve od drače do 10 cm debelog drveta(možda može i deblje, al to je moj domet)

i nož kao stvarčica koju i sad dok ovo tipkam držim za pasom...
biga
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 227
Godine : 36
Lokacija : Čapljina
Datum registracije : 15.11.2010

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by igi2 15.12.10 18:37

Nož i pila. U ultralaganoj combo varijanti to imam na Vic camperu ili trailmasteru, inače su to puukko i Bahco laplander.

igi2
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 31
Godine : 65
Lokacija : Pula
Datum registracije : 29.12.2009

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by elvin 15.12.10 18:54

NOŽ I SJEKIRA u oblastima gdje ja boravim to je najprimjerenije!

elvin
spikač
spikač

Male
Broj postova : 594
Godine : 47
Lokacija : bihac bih
Datum registracije : 17.07.2009

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by LUKSA 15.12.10 19:09

Malo sam razmišljao o ovim alatma!

Sjekra... jaki alat!
Pila... jaki alat!

Kada je drvo suho, ubiješ se od posla da ga presječeš za vatru, sjekirom,m kukrijem ili mačetom!

Kada je mokro, kada teku sokovi kroz drvo, svaki alat je odličan!

Sa dobrim nožem i pilom, napraviš čuda!

pilom napiliš drva, batoningom raskoliš drvo za sve što to zatreba!

Ekom sam nacijepao drva za roštilj ,nekih 8 kg mesa, a za to treba od graba napraviti komade za roštilj, dakle 5 x 5 cm.

Dakle zavisi dali je drvo suho ili mokro? Odnosno živo!

Ako je suho, vibracije od udaraca u drvo su velike, snaga potrebna da presiječeš, velika...

In survival situation ...
Kako bi Bear rekao, kada si na rezervama, neznam koliko je tko sposoban mahati sjekirom i udarati precizno u drvo?

Vjerujte ta nije nimalo lako ni kada si iscrpljen, a o situaciji kada nisi jeo ili pio par dana da i ne govorimo!

NIKADA NE MOŽEŠ PRIČATI IZ PERSPEKTIVE U KOJOJ SE SADA NALAZIŠ; ZA SITUACIJU U KOJOJ ĆEŠ SE NAĆI!

Jedino te život može naučiti da neke stvari možeš isprobati, a da nešto nebi krenulo po zlu!


:bog: =)
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by hanuman 16.12.10 1:19

osobno koristim sikiricu koju sam kovao od ćelika koji se koristi za izradu visokotlacnih boca za plinove težine 1,5 kg maceticu kju sam iskovao od turpije za željezo dužine 40cm težine 1,10 kg
hanuman
hanuman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 196
Godine : 48
Lokacija : split ,dalmacija
Datum registracije : 13.10.2010

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by hanuman 16.12.10 1:26

ali ipak ovo je moja najdraža kombinacija koja je predstavja moja prva dva kovacka podviga.dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Luk001
hanuman
hanuman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 196
Godine : 48
Lokacija : split ,dalmacija
Datum registracije : 13.10.2010

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by satara 10.09.12 15:45

Ja sam jedan od dvojice koji su odabrali sjekiru i pilu. Razlog:

Imam sjekiru Fiskars X10 i neku jeftinu preklopnu pilu, kao i list pile od kojih 25 cm (htio bih si nabaviti duži list).

Nedavno sam bio tri dana u šumi i sve sam radio sa sjekirom, baš da vidim može li se s njom sve što se može s nožem. Nije prelagana niti preteška. idealna težina. S njom sam zaista mogao sve što inače radim s nožem. Užasno je oštra i ima odličan balans. S njom mogu cijepati velika drva, ali i rezbariti sitne stvari (napravio sam pribor za bow drill i neke zamke s njom). Znači, sjekira mi je za sve poslove koje inače nož obavlja, plus za cijepanje velikih drva za grijanje zimi.

List pile mogu ponijeti u remenu i u šumi vrlo lako mogu napraviti tzv. buck saw ili bow saw. S pilom radije pripremam drva za obične vatre kroz tri godišnja doba (zimi trebam sjekiru). Pila iziskuje manje energije, brža je, možeš ju koristiti u skučenom prostoru, i ekonomičnija je s drvetom (manje od u "otpad"). Kroz tri sezone (proljeće-jesen) dovoljna je i preklopna pila.

satara
bomber
bomber

Male
Broj postova : 140
Godine : 42
Lokacija : Zaprešić
Datum registracije : 07.08.2009

http://www.mariokushner.com

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by didapatak 10.09.12 16:18


..sjekira i nož..Wenger hunter je 24h uz mene(ima pilu,ha,ha)..iako jedva čekam Laplandera..
..sjekire domaće, uglavnom uspomene ali...uskoro GB( skupljam postove,hhhhaaa,ha)..
jednostavno se želim počastiti...
..kosir, mačetu, veliku (50 ccm) pilu imam i često sam koristio i ako Bog da još ću...
..najbitnije je bistra glava i vješta ruka...i sve navedene stavke su funkcionalne..
.. dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 481349
didapatak
didapatak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 300
Godine : 62
Lokacija : baranja
Datum registracije : 29.03.2012

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Tahdonvoima 03.10.12 10:59

Slažem se sa Satarom.

Naravno da sve ovisi o terenu na koji idemo ali kad razmišljam u pravcu koja dva alata imati sa sobom kad zagusti ili kad treba obaviti sitnije, svakodnevne poslove na terenu, obično mislim na nešto što bi pri polasku u prirodu bio nekakav edc. Kažem pri odlasku u prirodu jer ne znam a i ne ispituje mi se koliko bih dugo uspijevao bježati policiji i stričekima iz žute kućice s košuljom na leđno kopčanje kad bih gradom šetao s bilo kojom navedenom kombinacijom alata.

Ma koliko volio noževe, kada bih morao birati između sjekire srednje veličine i noža, za boravak u prirodi, uvijek bi se svelo na to da većinu stvari koje bih inače obavljao nožem mogu, doduše možda malo nespretnije obaviti dobro naoštenom sjekirom, dok obrnuto baš i nije slučaj. Uz to za finije preciznije poslove dobro bi došla pila a da imam na izbor tri alata, uz pilu i sjekiru dobro bi došao nož koji opet zbog toga što u kombinaciji alata postoji sjekira, ne bi morao biti glomazan.

Dakle moj izbor bi pao na Gränsfors 430 Scandi Forest Axe, nije najkraća i small forest axe sa svojih 50 cm duljine drške bi ušla u izbor no da moram birati između njih, odabrao bih scandi forest axe i preklopnu pilu. Da uz to dodajem nekakav nož, uz sjekiru mislim da mi ništa veće od More ne bi trebalo.
Tahdonvoima
Tahdonvoima
tipko
tipko

Male
Broj postova : 69
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 02.12.2010

[Vrh] Go down

dva alata za višednevni boravak u prirodi - Page 2 Empty Re: dva alata za višednevni boravak u prirodi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 2. Previous  1, 2

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.