FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

+56
Hombre
siga
Sule_HR
zuzonja
glock
Šimun
jimkukri
laredo
Guru
rogziel
franciscus
ivo
didapatak
flok
mali mačak
Migach
Drveni Sovac
Mije
Franco G
Guybrush
Ariel
Ernest
PJER
oetzi
yasko
Igsy
bezribic
hankok
Fratt
puls
redbeard rum
Ikarus
.
urbana_gorila
Mr.Cabdriver
Medo Gradela
Mad Max
Target
markonvs
cutlass
Login
Koaksijalac
Mraz
Jolender
Luftwaffe
beargrylls12
Strider
Marko
cabala - baniran
lonewolf
damjan
elvin
Adept
mariobab
Nino G
NAVIGATOR
60 posters

Stranica 6 / 8. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 29.09.13 23:26

uh ova je tema stvarno stara no idućih nekoliko postova baš nekako pašu ovdje.

prvi je post o tome koliko je među nama različit pojam jeli nešto skupo ili nije.  to uopće ne mora uvjetovati velika ili mala cijena ili nečiji veći ili manji osobni prihod.
mislim da je glavni kriterij koliko nam što treba ili koliko što želimo.
krajnji će zaključak biti da je pojam skupoga ili jeftinoga zapravo kombinacija sva ta četiri  čimbenika.

nedavno sam se sastao s jednim forumašem na kavi i kroz razgovor došli smo, kako to već krene, i na temu o noževima i tko što nosi.

forumaš svakodnevno nosi švicarac i njime je zadovoljan, uglavnom ispunajva sve nejgove potrebe a zbog nekih pravnih ograničenja i ulaska u razne institucije  koji puta upće nema nož sa sobom.
ja izvadim sebenzu i on ju pregleda i prokomentira da je to jako skupi nož i da sada nikako ne bi mogao toliko love dati za rezni alat, a da bi ga bilo i strah tako nešto vrijedno i nositi.
ja trenutno imam 4-5 EDC foldera u tom rangu i ne doživljavam ih kao nešto što bi pod staklenim zvonom trebao čuvati(dakle ovo ne pišem kako bi se preseravao da imam puno vrijednih foldera nego kao korelaciju između jednog švicarca i dijametralno suprotnog slučaja). ti folderi su mi investicija vrijednost koju koristim ali koju mogu i prodati u datom trenutku i povratiti uloženo, možda malo i izgubiti ali to nije poanta priče,
baš me zainteresirala ta tematika i kroz razgovor došli smo i na temu osobnih prihoda.
forumaš je smatrao da je njemu nož za 100kn primjeren njegovim prihodima i potrebama ali postojala je želja za posjedovati nešto bolje ali to bi imao grižnju savjesti koristiti.
sve bi to bio prolazni razgovor koji bi relativno brzo zaboravio ali detalj koji me je zaintrigirao je taj da čovijek ima okvirno vrlo slične prihode mojima.
dakle uopće nije bitno koliko tko zarađuje ili koliko što košta nego kombinacija toga s željom i potrebom, kad se sve to izmješa u glavi to nas potakne ili odgovori od kupnje određenog artikla u ovome slučaju noža.


Zadnja promjena: NAVIGATOR; 30.09.13 9:35; ukupno mijenjano 1 put.

NAVIGATOR
master
master

Broj postova : 7018
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 29.09.13 23:58

drugi slučaj koji po meni glat ide pod ovu staru temu je da sam u skorije vrijeme totalno promijenio svoj stav i filozofiju vezanu uz brušenje noževa.

ne nisam počeo ne mariti za oštrinu i biti zadovoljan tupim noževima, volim da su sve moje oštrice britke, da dlake frcaju čim se približi oštrica koži.

dakle godinama sam zapravo zadnjih 10 tak godina malo zastranio po pitanju održavanja oštrine noža.
toliko sam tomu pridavao značenja da mi je nepotrebno puno vremena odlazilo na brušenje i stropanje.
gubio bi oko sat vremena po oštrici kako bi bile ispeglane po mom čefu.

prvo mi je krenulo ići na živce to zamatanje područja pivota trakom kako bi mehanizam foldera zaštitio od abrazivne prašine.

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_5923Medium_zps06edc08b

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_5911Medium_zps6ef27809

nakon što bi konačno završio sa nekim od noža onda bi mi ga bilo šteta koristiti baš za sve jer sam baš proveo sat vremena bruseći pa mi se neda tu "savršenu" oštrinu potrošiti na otvaranje vrećea od krumpira u podrumu. rekao bi da sam time bio previše "opterećen"

i dalje volim vrlo oštre alate ali sam promijenio filozofiju i postupak kako doći do tog stanja oštrine a bez puno muke i utrošenog vremena.

prije 15tak godina nabavio sam svoj prvi brendirani brus. bio je to spydercov dupli brus od smeđe grublje i bijele fine keramike.
služio me odlično na svim mojim avanturama, od tuda i ožiljci od dugog roka službe.

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0653Large_zpsc2e55036

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0636Large_zps946c2535

dakle sada sve svoje EDC foldere održavam na taj keramički brus. i strop i kamen i dijamant stvaraju abrazivnu prašinu koja ubrzano troši mehanizam foldera, poput kvarcnog pijeska na lančaniku bicikla pa lanac moraš mijenjati svakih 2 soma km.
dakle jedino keramika stvara samo minimalni sloj otpadnih čestica i to je uglavnom samo materijal oštrice a ne kamena ili dijmantna prašina.

sada svakih nekoliko dana utrošim minutu i u nekoliko poteza popeglam bilo koji od svojih korištenih noževa i to po potrebi na smeđu grublju ili bijelu super finu stranu koja je vrlo dobar nadomjestak za strop.

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0635Large_zps8577d376

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0637Large_zpscc5ee0e6

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0640Large_zps34d309a5

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0641Large_zpsc2fdcc4f

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0644Large_zps556e485a

nakon takvog tretmana oštrica je primjereno oštra a i lijepo estetski izgleda, uredno, bez grubih riseva na reznom bridu.

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0649Large_zpsc0fa7568

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0651Large_zpseef3e06a

jednostavno sam zaključio da mi se ne da utrošiti sat vremena dulje za oštrenje da bi dobio samo 5% oštriju oštricu. a ta se stravična oštrina izgubi već nakon prvih nekoliko zareza.

tako da je sada umjesto DC4 u mom EDC -u ponovno spyderco duble.

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 IMG_0632Large_zpsfed25e58
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by markonvs 30.09.13 7:50

Keramika je zakon, brza, učinkovita, jednostavna za korištenje i brzo se nauči raditi s njom.

Ako se nož normalno koristi i redovno održava dovoljna je samo fina gradacija.
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by mali mačak 30.09.13 11:43

Točno tako, otkad sam početkom prošle godine kupio tu fine keramiku (ali triangl varijantu), strop mi je u penziji. Inače sam koristio i ovaj kombinirani brus i mogu reći da je po meni prva liga... bio je samo u gostima kod mene, inače je vlasnik moj stari.

Što se tiče cijene CR noževa mislim da je bespredmetno raspravljati o tome, koliku god netko imao plaću. Onaj tko za toliku lovu kupi nož će reći- nikada ne bi dao toliko za fotoaparat. Onaj tko toliko potroši na fotić će reći- nikada ne bi dao toliko za bicikl... i tako unedogled.
Zato- ako imaš a želiš... kupi sve navedeno NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 704997 NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 564295 

Samo je stvar prioriteta u životu, ništa drugo...

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 478256
mali mačak
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 343
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by flok 30.09.13 15:15

znači keramički brusevi su se pokazali dobrim? kako im se kreću cijene? ja sam u kastelima pa jeli neko zna di ih ima kupit po splitu? thanks
flok
flok
lingua
lingua

Male
Broj postova : 263
Godine : 40
Lokacija : k.stari
Datum registracije : 15.03.2013

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by markonvs 30.09.13 15:19

flok je napisao/la:znači keramički brusevi su se pokazali dobrim? kako im se kreću cijene? ja sam u kastelima pa jeli neko zna di ih ima kupit po splitu? thanks
Imaš ih u Maestralu: http://www.maestralcentar.hr/spyderco/brusevi.html

Znam da nisu jeftini ali ne znam točne cijene, ja sam triangle kupio prije negdje 15ak godina.
markonvs
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 571
Godine : 46
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.11.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by didapatak 30.09.13 17:08

..eto ja sam se ponovio..Triangl i Opinel 9 carbon me došlo 678kn na kućnu ad. iako mi je cura iz Mp-a rekla da imam neki popust i da će me izać 620kn..malo pokvari rapoloženje ali..nakon pola sata osmijeh od uha do uha..
..jednostavno,praktično i na svim mjestima uporabljivo..i za sve oštrice..trebalo je da skupim pare ali od kad sam ga probao kod Knajfa jedva sam čekao da dođe..uz njega još koristim GB okrugli kamen i moj jna opasač..i sve brije..i kuhinjski, Mora,Wenger, Hudson, GB sjekire a Miletovim Didakom i Knajfovim Baranjcima se bez problema obrijem(kad stavim naočale)..
..NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 481349 
didapatak
didapatak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 300
Godine : 62
Lokacija : baranja
Datum registracije : 29.03.2012

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by mali mačak 30.09.13 18:59

Moj je isto kupljen u Maestralu... nisam imao para za cijeli triangle sistem i uzeo sam samo fine trokutasti štapić. Tada je koštao nekih stotinjak kuna.
mali mačak
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 343
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by flok 30.09.13 21:52

fala svima..

jeli tko zna kakav je ovaj iz replika??

http://www.replikart.com/ostraci-i-brusevi-za-nozeve/1993-fallkniven-dc4.html

cijenom mi je jako pristupačan i volim ovakav pločasti sistem..
flok
flok
lingua
lingua

Male
Broj postova : 263
Godine : 40
Lokacija : k.stari
Datum registracije : 15.03.2013

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Strider 30.09.13 22:31

Floče! Majstore! Imaš temu o DC3 i DC4, jako puno stranica, samo treba malo pročačkat forumom. Ajmo, ajmo, prstiće zagrijati NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 69343

Nego, Navi, jednu stvar si preskočio. Svi koji kamen koriste za oštrenje to rade sa namočenim kamenom. Em je time lakše, zbog podmazivanja, i smanjenja onog ssssssk zvuka od kojeg mi se dižu dlake na vratu, em se ne diže prašina. Sasro sam se živ kad sam oštrio na neki xyz kamen sa navodne 2 gradacije, proizvođača Topex, iz Kine, naravno, simboličke cijene od 12kn, i nakon ispuhivanja nosa pomislio da radim u rudniku. S vodom ispereš i to je to. Naravno, neš uvijek imat na terenu, ali eto, nakon podosta godina na terenu u svakvim uvjetima nije mi se dogodilo da moram naoštrit...sve to lijepo doma sredim- točnije samo bacim jednu seansu stropanja.
No, daleko najmanje materijala skida štrajher, ali nitko ga ne voli, sem mene i vjv mesara mr.Cab-a. Štrajher majka!
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 30.09.13 23:52

da, ja nikako nisam lud za štrajherom jer on u manjoj mjeri brusi a u većoj samo poravnava rezni brid.
dakle metalnim štrajherom kakvi obično jesu teško ćeš nabrusiti oštricu jer on ne ukalnja materjal barem ne u zamjetnoj mjeri.
osobno su mi kameni brusevi ok ali oduvijek najviše volim spydercovu smeđu i bijelu keramiku baš zato što mi kod brušenja s keramikom ne treba voda. eventualno za čišćenje keramičke plphe nakon brušenja ali za to je u večoj mjeri dovoljan i suhi papirnati ručnik.
već dugo dva desetljeća koristim spyderkovu keramiku i zaključio sam da mi nakon ne strop zapravo više nije potreban.
možda za neke egzibicijske noževe ili za one na kojima želim pokazati svoju brusačku vještinu ali za one za svaki dan par poteza po finoj keramici i to je to.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by flok 01.10.13 0:27

sorry, sorry,,bacim pogled na te temice;) (a ko ce sve znat,,koliko ode tema ima, sta ti je,)
flok
flok
lingua
lingua

Male
Broj postova : 263
Godine : 40
Lokacija : k.stari
Datum registracije : 15.03.2013

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by ivo 01.10.13 9:20

Kolega Strajderu, molim Vas da prestanete s neutemeljenim zaključcima, poput "nitko ne voli štrajher, sem mene..." ! Veliki (190 cm) sam fen kvalitetnih štrajhera i svakodnevno ih sljubljujem sa svojim ku'injskim nožima. Da je vaš nik nejm na Forumu sličniji samoj riječi "štrajher", nego što je moj, tu se moram složiti.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Strider 01.10.13 10:30

Sličnost sa dotičnim je koincidalna, mada tako ne djeluje gospon Ivo! Slažem se da je štrajher almajti dovoljan za šejving (ne ševing) šarp, dva tri poteza sa obje strane i dlake s noge skaču. Noge mi izgledaju kao da sam podprosječna kurva iz Calcute.
Eh, sad, je li to zbog mikronazubljenosti oštrice vidljive po nama nedostupnim elektronskim mikroskopom ili koji god klinac, ne zanima me, jer služi i služi.
A kojeg vi štrajdera, pardon, štrajhera koristite? Keramički? Čelični? Gledah onaj od More, zapeo mi je za oko, mada bi mi draži bio Strajderkov keramički oštrač kakav se gore spominje...
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by ivo 01.10.13 10:42

Čelični, kolega Streicheru, Dick-ov čelični za istoimene nozhe i odličan mi je. Jasno, tu i tamo ih brusim, no gotovo svakodnevno ih mazim narečenim alatom. I oštri su, Boga mi jesu.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by didapatak 01.10.13 18:43

..G.Ivo kod mene je štrajher jedina stvar koja smije stajati na elementu od kuhinje da me žena ne gađa s njim..
..Dickov iz drugog rata, uspomena na didu i ćaću pažljivo skriven..Dickov plosnati nestao u ratu pa zadnjih 20 g. koristim Swibo, poluplosnati..nažalost, zdravlje više ne dozvoli 70-80 bravaca i prasaca godišnje al desi se koji...toliko sam navikao na njega da ga ni ne smatram alatom za oštrenje..
..jednostavno ruka poleti...dnevno 5-6 puta..
..NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 481349 
didapatak
didapatak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 300
Godine : 62
Lokacija : baranja
Datum registracije : 29.03.2012

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by franciscus 01.10.13 19:17

didapatak je napisao/la:..Dickov plosnati nestao u ratu(...)
Ovakav?
NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Dota2r
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 02.02.15 11:33

i pod ovom sam temom prije nekoliko godina pisao o vrijednosti GB švedskih sjekira koje su po meni najbolje sjekire koje sam ikada koristio a koristio sam ih stotine i to za vrlo različite zadaće i to danima i mjesecima.
U ................ sam kupio, a ne dobio, 4 GB sjekire od kojih neke koristim često i to već godinama.

Često su moje izjave bile predmet diskusije a proturjačili su mi uglavnom oni koji su svoj višak mjesećne zarade trošili na zgužvane pljuge držane u zadnjim džepovima hlača, a iskustvo sa sjekirama im je bilo ograničeno na hrđave i tupe sadržaje njihovih drvarnica. Dakle uglavnom ljudi koji GB sjekire u živo nikada nisu ni vidjeli a kamo li ih ozbiljnije koristili. Takvi bi uglavnom veličali kovačke ispljuvke iz baucentara kojima bi glava otpala već nakon prve upotrebe. A koji su primjereni eventualno za prikupljanje hrđe u čoškovima bauštele-gradilišta i eventualno za otvoriti pivu.

Volim kada nakon godina skupljanja iskustva s određenim artiklom naletim na nečije mišljenenje koje se u potpunosti podudara sa mojim. Nutnfancy radi solidne recenzije opreme i iako se u brdo stvari sa njime ne slažem ali ovo o sjekirama je prilično dobro sročio.




Šteta je da su te sjekire u hrvatskoj relativno teško i kratko dobavljive jer kad i dođu, a to bude u većini jednom godišnje ili rijeđe onda vrlo brzo, samo u nekoliko dana sve planu iz dućana.
Da su dostupne češće vjerujem da bi ih imao i puno više i veći broj modela.
Naručivanje preko interneta za mene nije opcija jer radi se o ručno rađenim alatima od kojih si volim izabrati onaj napravljen baš po mom ukusu. Od primjerka do primjerka i od kovača do kovača se i GBice međusobno razlikuju.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Ikarus 02.02.15 11:56

Mraz dozvoljavam ti da me zoveš Vidoviti Milan NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 478256 (Interna fora između mene i spomenutog gospodina)

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 393492

Evo da nebi bio off šta se tiće teme i za one koji neznaju, ima on i drugi kanal, riječ je o istom videu di se vide neke prednosti i mane (ne Gransforsa) sjekire VS nož kombinacije...

Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by rogziel 02.02.15 11:58

Slažem se. Imam GB Wildlife Hatchet i to mi je najdraža sjekirica za kampiranje.

rogziel
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 27
Godine : 48
Lokacija : Lika
Datum registracije : 29.01.2015

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Ikarus 02.02.15 12:01

Da još dodam (ko će gledat) da se na videu vidi njihovo (nutnfancy,crocket) neiskustvo sa sjekirom, opčenitom uporabom, načinom na koji sjeku (ne gledaju di su čvorovi itd...) pa je zanimljivo vidjet i takav osvrt...
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Mraz 02.02.15 12:39

Zanimljivo... dobro je sročio samo zato što vam se podudaraju mišljenja. Da je napisao bilo kaj drugo, njegovo mišljenje ne bi bilo uvaženo. Sjećam se davnih dana kada si tvrdio "ja nikada ne gledam internet recenzije".

Sorry, moram malo.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Guru 02.02.15 16:10

Nutnfancy ima dosta problema sa samim sobom...

Gledao sam nedavno video njegov u kome priča kako je veliki nož mnogo efikasniji od sjekire, pri čemu je pogrešno sjekao mrtvo drvo, i argument je bio da ako ide "čak pet milja" u šumu, ne želi dodatni teret kao što je sjekira, pa zato nosi nož...

Da mi neko da GB sjekiru, ne bih se bunio, naprotiv... Ali sam za 13 eura nedavno kupio prelijepu malu sjekiru, Oyoo, koje će da mi završi sav posao oko kampovanja i sl. bez potrebe da dajem mnogo veće novce. Ta sjekira + mora nož i eventualno bahco laplander, i imam sve što mi treba.

Zbog takvih kao što je nutnfancy i kompanija sam batalio gledanje sličnih snimaka, više volim pročitat blog nekog ko stvarno živi sa prirodom, ili slušat savjete nekog ko je cio život koristio različite alate, efikasno.

http://piterhunt.ru/scripts/forum/showthread.php?t=42267
Guru
Guru
lingua
lingua

Female
Broj postova : 425
Godine : 39
Lokacija : Priroda
Datum registracije : 03.12.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by laredo 02.02.15 17:39

Ovaj Rus sa linkanog foruma definitivno efikasno koristi alate! Baš sam sa guštom pregledao sva četiri nastavka, tnx Guru! Nego, taman kad pomislih kako mu još samo žena fali u onoj zemunici - eto nje NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 747986 NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 747986
laredo
laredo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 319
Godine : 50
Lokacija : Zagorje
Datum registracije : 19.02.2014

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by jimkukri 02.02.15 19:51

jimkukri
jimkukri
lingua
lingua

Male
Broj postova : 224
Godine : 43
Lokacija : zg
Datum registracije : 05.05.2014

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by jimkukri 02.02.15 21:26

GB sjekire su meni zakon,volim tu njihovu "rucnu" proizvodnju na malo s visokim standardima kvalitete i garancijom od 20g- i makar mislim da je 100+$ malo puno za njih,vjerojatno cu si nabavit koju kad odlucim
mislim da je sjekira il velki noz cisto stvar preferencije
probao i jedno i drugo i ja (kao i nutn) vise volim sitem pila(lapica)+noz
imao hultaforsicu(800g+drska) koju mi je postalo naporno nosit na dejhajkove a cisto sumnjam da bi mi se dalo nosit ju na duze rute
istina ako ubacis veliki(8-10incha) noz umjesto sjekire razlika u tezini nije ogromna al obicno je noz ipak malo laksi
po meni je ipak kljucna stvar zasto biram noz+pila umjesto sjekire jednostavnost koristenja
rad sa sjekirom zahtjeva po meni vise tehnike i znanja nego batoniranje nozem
kad sam umoran od planinarenja i jos ako je mokro il snijeg uvijek cu radije prepilit granu i izbatonirat ju,nego sijec sjekirom
volim sjekire i tu i tamo bi ih cisto prakse radi uzeo na hajk,al moj standardni izbor je noz+pila

evo video o kojem vjerojatno govori kolega guru,koji je meni odlican
jimkukri
jimkukri
lingua
lingua

Male
Broj postova : 224
Godine : 43
Lokacija : zg
Datum registracije : 05.05.2014

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Guru 02.02.15 22:07

Nije taj video, kad nađem postaviću link NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 747986
Guru
Guru
lingua
lingua

Female
Broj postova : 425
Godine : 39
Lokacija : Priroda
Datum registracije : 03.12.2009

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Šimun 03.02.15 9:16

Koristio sam dosta tzv. ''choppere''...Realno nijedan choper ne grize drvo više od sjekire,i manje se umaram sa sjekirom...Znam da ovdje ima i dosta chaircraftera sa iskustvom samo sa sjekirom,ili samo sa chopperom. Nož je nož,sjekira je sjekira. Ne da se usporediti,sve ima svoje...U situaciji da moram birat,prije bih uzeo sjekiru..Kod gb-a (vjerujem i kod drugih proizvođača),sjekira ala Small Forest Axe ili Scandi forest su zgodne i za sitnije poslove s obzirom na oštrinu...A i sve je stvar ukusa i ovisno o kakvom se izletu radi i sl...
Šimun
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2747
Godine : 29
Lokacija : Šibenik
Datum registracije : 26.06.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by glock 04.02.15 0:09

na prošlogodišnjem postavljanju staze za trku na Mljetu naišli smo na neke prepreke koje je trebalo ukloniti pa,eto uz dozu humora jedne situacije u kojoj je upotrebljena pila,a i nož.Bor je bio suh i tvrd ko kost.




glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by zuzonja 04.02.15 0:16

Mraz je napisao/la:Zanimljivo... dobro je sročio samo zato što vam se podudaraju mišljenja. Da je napisao bilo kaj drugo, njegovo mišljenje ne bi bilo uvaženo. Sjećam se davnih dana kada si tvrdio "ja nikada ne gledam internet recenzije".

Sorry, moram malo.
Da, i meni je negdje u sjecanju da on nikada ne gleda recenzije. Hm...
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by NAVIGATOR 04.02.15 12:04

Mraz je napisao/la:Zanimljivo... dobro je sročio samo zato što vam se podudaraju mišljenja. Da je napisao bilo kaj drugo, njegovo mišljenje ne bi bilo uvaženo. Sjećam se davnih dana kada si tvrdio "ja nikada ne gledam internet recenzije".

Sorry, moram malo.

ma ne zamjeram!

Ipak ja sam rekao da nikada ne gledam tuđe recenzije proizvoda koje ja imam namjeru recenzirati. Istina je da od svih obaveza i hobija vrlo malo vremena trošim na youtube i slično. Veći dio Internet timea trošim ovdje na forumu 99%.

Također sam rekao da se nikada ne bi usudio popljuvati nešto samo na osnovu tuđih mišljenja isčitanih s youtuba ako i sam s time što pljujem nemam osobna iskustva. Upravo me to najviše ljutilo ovdje na forumu pa i u slučaju GB sjekira s kojima imam solidno osobnog iskustva a koje su najžešće pljuvali ljudi ovdje na forumu koji ih nikada nisu ni primili u ruke a kamo li njima nešto radili.

Nutn ima osebujan način prezentacije, čovjek živi od toga i ja mislim da to radi jako solidno. Istina je da se u brdo stvari s njegovom filozofijom ne slažem ali ne bi zbog toga rekao da čovjek nezna o čemu priča. Mislim da nije expert niti u jednoj temi o kojoj govori ali vjerujem da mu je znanje o stvarima koje snima uglavnom iznad prosjeka.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA - Page 6 Empty Re: NEKA RAZMIŠLJANJA O OŠTRICAMA

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 6 / 8. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.