FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Otrovne i opasne biljke

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3
Autor/icaPoruka
mariobab
guru
guru

Broj postova : 2033
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   07.05.13 21:01

Ne znam što si vidio, ali dvojim da je kukuta, prerano joj je za cvat, i u cvatu je uglavnom daleko višljeg rasta, zna biti i visine čovjeka, a i višlja. Prerano, velim, jer je ove godine zima dugo držala i jutros sam gledao kukutu na putu za posao, nije niti do koljena, a nekako mi se čini da bi u KA bila još i manja (kod mene koji sam km od ZG vegetacija kasni dva tjedna u odnosu na ZG, recimo od bazge ni b, a u Zapruđu je u cvatu).
Ali, ne igraj se, pitaj nekoga, nije sramota, pitaj u svojoj okolini, determiniranje preko internetskih slika i opisa je najgora opcija, kako za bilje, tako i za gljive. Kreni po knjižnicama i knjižarama, proučavaj literaturu i pitaj ljude koji održavaju parkove i nasade - ako nisu sezonski pomoćni radnici, učili su između ostalog i korove i cvijeće, pitaj šumare, ali ne oslanjaj se na ono što ćeš pročitati po forumima.
Mrkva dolazi iza kukute u cvat i jednom kada je vidiš razvijenu, nećeš se više buniti-kod razvijene, kod mlade hoćeš.
Što se tiče prekrasnih perastih listova i trubeljika ima prekrasne peraste listove i prekrasno je otrovnija od kukute.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 34
Datum registracije : 05.05.2013

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   07.05.13 21:06

Ispričavam se, pogriješio sam u vezi visine biljke, ova biljka je velika kao i ja, 1.75cm. Evo probati ću staviti neke slike
[Vrh] Go down
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   07.05.13 21:13

Morati ću vam ovako poslati slike

https://redcdn.net/ihimg/photo/my-images/22/33446680.jpg/
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Godine : 54

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   07.05.13 21:38

Stari moj, ne znam od kuda isčupao slike, ali nije sada slikano, niti si to vidio "baš sada gledam", slika je gotovo potpuno razvijene biljke, a i trave su u sjemenu-što pokazuje doba godine, tako da ne shvaćam smisao tvojih pitanja uopće- mislio sam da smo krenuli u ozbiljan razgovor.
Ovako-kako ja znam što je biljka na slici, a ti se zezaš, upiši u tražilicu Conium maculatum i u novom tabu Cicuta virosa, pa Daucus carota, te gledaj i uspoređuj.
I opet, ne determiniraj preko interneta i slika.
Pozdrav.
[Vrh] Go down
poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 407
Godine : 47
Datum registracije : 28.10.2011

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   07.05.13 22:26

Ispričavam se zbog očito krivog linka.
Evo novi, provjeren prije nekoliko minuta i dobar

http://www.4shared.com/office/6MwdTlIK/Mario_Crvenka_-_Atlas_otrovnog.html
[Vrh] Go down
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 7:55

Mariobab žao mi je što tako misliš. Stvarno sam je slikao jučer i slikati ću je i danas sa današnjim novinama, išćupanu iz zemlje ako će ti je biti tako lakše determinirati. Ja sam isto mislio da smo krenuli u normalni razgovor, žao mi je što ga pokušavaš pretvoriti u neku smijuriju. Inače kada imam koga pitati o biljkama obično pitam. Do sada su mi puno pomogli stariji ljudi kod mene na selu, istraživanje literature i interneta. Već sam tražio na internetu, ali nisam zadovoljan rezultatima. Evo sad kad popijem kavu, idem po biljku. Nadam se da ćeš je moći determinirati, jer me stvarno zanima.
[Vrh] Go down
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 8:27

Sve 5 poljičanin. Sad sam skužio kako ga otvoriti. Hvala
[Vrh] Go down
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 9:42

Evo ga, danas slikano, imaš i novine pored koje to dokazuju. Koja je ovo biljka?

[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 10:24

Nekoliko puta sam ti napisao i to s razlogom da se bilje ne determinira preko foruma, a i ja se sâm toga držim-ovo što si ti slikao nikako nije divlja mrkva iz onoga što mogu vidjeti i uzimajući u obzir vrijeme rasta. Što je, mogu nagađati, i 90% sam siguran, ali to kod bilja znači isto kao da nemam pojma jer te i 1% nesigurnosti može koštati života, važnu ulogu ima i miris, rasprostranjenost dlačica po stapki (gola, nodiji dlakavi, cijela dlakava), mnoge stvari i opći iskustveni dojam.
Ne da bih se upustio u tvrdnju i identifikaciju da je drugačije, ali savjet za ubuduće-koristi makro, slikaj jasno pojedine dijelove (cvijet/cvat, stapku, nodije, račve , listove, zaliske, korijen/gomolj, itd...), a zatim cijelu formu biljke.
[Vrh] Go down
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 435
Godine : 56
Datum registracije : 20.03.2013

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 12:24

Da je slika malo veća ovo po meni slići na divlju mrkvu ali ima jedna biljka koja raste uz vodu i uz šumu slična divljoj mrkvi.Gledajuči zadnju sliku cvijeta sa gornje strane izgleda kao divlja mrkva.
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 12:47

Sliči ili ne sliči, to su stvari subjektivne procjene, nikako pozitivne determinacije, recimo meni sliči na krasuljicu, nikako na mrkvu-koja uostalom cvate kasnije u ljetu, nekome možda na nešto drugo, bilo je ovdje ljudi koji su brali i jeli biljke jer im "je baš izgledala jestivo", ma što god to značilo.
I panterova muhara sliči na pravu tigricu i biserku, pa je razlika od ukusnog obroka od gljiva do zajebancije po bolnici...
[Vrh] Go down
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 13:02

Mariobab nisam tvrdio da je to mrkva jer je slika mala i slabije se vide detaljI.a značiti da nije u cvatu pogotovo u Zagrebu je toplijre nego van grada gdje dolazi sve kasnije.Poštujem to kaj si napisao i ne proturiječi ti.Tako da me krivo ne shvatiš.
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 13:12

Ne shvaćam krivo niti smatram da je nešto loše u tome ako se proturječi-forumi služe da ljudi iskazuju mišljenja, pa i proturječna-da se svi u svemu slažemo, ne bi bili potrebni. Samo, ono što pokušavam reći kroz nekoliko postova je to da određivanje vrste bilja (ljekovitog/jestivog) ili gljiva, nema istu težinu kao i rasprava o odabiru noža za izlete. Prošle godine je bilo slučajeva otrovanja (uz jedan smrtni, koliko se sjećam), jer su ljudi površno poznavajući brali "srijemuš".
[Vrh] Go down
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 13:28

To je istina kaj si napisao stime se potpuno slažem.Lani krajem ljeta je bilo trovanja gljiivama.Zamijenili su sunčaice sa zelenom pupavkom ako se ne varam.Inače jako bi volio da se upoznam s nekim tko poznaje jestive i ljekovite biljke da nešto naučim jer jako puno ih znam ali nisam siguran pa da mi popmogne da se nezaletim.Pogotovo kod mene na selu u mome dvorištu iu okolici toga ima dosta i nezagađenoga sa pesticidima.Jer ni na slikama koje sam gledao nemožeš sa sigurnošču reči toje to sad sam siguran sto posto.
[Vrh] Go down
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 13:43

Mariobab, slažem se da se ne treba zezati sa takvima stvarima, i da ne možeš sigorno po ovim slikama determinirati biljku. Ali dal bi mogao ćuti po kojim kazateljima si ddeterminirao da je krasuljica, a ne divlja mrkva ili kukuta ili nešto drugo.
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 13:59

Ne, nisam odredio, niti određivao-to je bila samo figura da naglasim ono što mislim reći, a krasuljica mi je prva slična biljka koja mi je pala na pamet. A da sam krenuo, onda bih ti rekao da cijeli habitus nije mrkvin, niti je vrijeme i godišnje doba u kojemu je mrkva u cvatu (kao niti kukuta uostalom) da cvat ne odgovara mrkvinom, niti stapka, itd,. I to je zadnje što ja po ovome pišem, jer natežeš temu a imaš elegantnije riješenje kod kuće. Udruga Zdrav život je nudila pomoć sakupljačima pri određivanju, baš prošle godine kod trovanja mrazovcem, pa kreni tamo, nađi nekoga da ti pomogne.
[Vrh] Go down
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 14:15

Hahaha, koji si ti lik. Pa to si mogao odmah reći.

Normalno da natežem temu, kada me zanima koja je biljka. A ako je ne možeš determinirati preko neta, bar možeš reći koji smjernice treba gledati pri determiniranju, što se tiče ovoga užeg kruga štitarki, mislim na one koje bi koristio.
[Vrh] Go down
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   08.05.13 14:27

Svjejedno, hvala što si mi našao udrugu koja je u Karlovcu, i koja mi može pomoći u identifikaciji bilja. Hvala puno.
[Vrh] Go down
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   09.05.13 10:46

Poslušao sam Marijev savjet i ogulio koru na korjenu. Miriše na peršin. Gledao sam malo na netu i sve više manje odgovara, doba cvatnje, visia biljke. Pa je vjerojatno divlji peršin. SAda koliko sam skužio postoje dva divlja peršina, Petroselinum crispum i Aethusa cynapium. Petroselinum crispum nije otrovan, Aethusa cynapium je. Čini se zeznutim taj dio štitarki.
[Vrh] Go down
Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   09.05.13 10:53

Ovakve bi mrlje na sebi imala Kukuta, tako kažu.

Ali mislim da to nije pravilo.
[Vrh] Go down
emiliopu
bebač
bebač

Male
Broj postova : 3
Datum registracije : 04.09.2010

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   21.12.15 18:14

ekipa...molim pomoć...koja je ovo biljka, i da li je jestiva? Čini mi se da je ti neki luk. Cijela biljka je veličine do cca 55 cm, a debela 5-10 mm...bude ih i više u jednom kupu...samonikla je u vrtu...ne znam kako da pošaljem još fotki te biljke
[Vrh] Go down
emiliopu
bebač
bebač

Male
Broj postova : 3
Datum registracije : 04.09.2010

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   21.12.15 18:25

ne znam se baš ovime služiti, stoga molim za pomoć. Molim nekog dobrog poznavaoca samoniklog bilja da mi se javi na moj mail...emilio.pu@gmail.com...hvala unaprijed
[Vrh] Go down
poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 407
Godine : 47
Datum registracije : 28.10.2011

PostajNaslov: Re: Otrovne i opasne biljke   21.12.15 19:03

Ne vidim slike, ali pogledaj ovdje:

http://www.4shared.com/office/6MwdTlIK/Mario_Crvenka_-_Atlas_otrovnog.html
[Vrh] Go down