FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
Mraz
master
master

Broj postova : 6702
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   07.03.11 19:20

Podnošljv! (nije bilo ruma)
[Vrh] Go down
Elp
spikač
spikač

Male
Broj postova : 502
Godine : 31
Datum registracije : 25.02.2011

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   07.03.11 21:17

Respect...
[Vrh] Go down
Šimun
guru
guru

Male
Broj postova : 2866
Godine : 22
Datum registracije : 26.06.2010

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   07.03.11 22:40

Surviver je napisao/la:
Zvuči grozno. Koji bi to razlog bio da nekog navede da pije čaj od bora?

sve sto cu napisati je LOL
[Vrh] Go down
ray45
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 30
Godine : 72
Datum registracije : 27.02.2011

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   13.03.11 9:09

Sandman je napisao/la:
Nije ćaj ali znam za jednu stvar koja se radi od mladih svjetlozelenih borovih iglica:

- iglice se naberu kada bor počne tjerati one male svjetlozelene izdanke, stavlja se u staklenku za marmeladu, red iglica, red šećera i tako do vrha, pokopi se folijom koja se učvrsti gumicom i ostavlja na suncu dok se sav šećer ne otopi, nastane gusti sirup intenzivnog mirisa po boru, kod jakih prehlada i upala grla uzima se po jedna žlićica sirupa - isprobao ko klinac

- odlično objašnjeno... ovo je narodni lijek za upale grla,koji spravljaju ljudi na visokim planinama u vrijeme proljeća...
još nešto,od ovih izdanaka/iglica,može se praviti i čaj...
članovi moje porodice /idjeca/ ga pijemo... pomaže kod prehlada grla... a još kakav predivan miris ima.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   13.03.11 14:10

Taj sirup mi radimo od kada znam za sebe i stvarno je dobra stvar za upale grla. Kao što je opisano, vrlo ga je lako napraviti.

[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2398
Godine : 45
Datum registracije : 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   13.03.11 15:07

Mrazomor je napisao/la:
Taj sirup mi radimo od kada znam za sebe i stvarno je dobra stvar za upale grla. Kao što je opisano, vrlo ga je lako napraviti.

i ja ga radim ali ga ovo moje čudo ne želi piti jer je " preslatko ", a kupovni je mrak, zakon, obožava ga!

S tim da sam isto napravio od Majčine Dušice i pomješao sa Smrekinim sirupom!
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
Mraz
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   13.03.11 15:14

Ni meni nije baš po volji jer me po šećeru grlo peče, ali nsam lud da pored lijeka koji postoji stolječima i dokazano je dobar idem kupovati neku kemiju koja više šteti nego koristi.

Ovo za Majčinu Dušicu nije loša ideja. U biti, mislim da bi se takav sirup mogao napraviti od raznih biljaka, samo treba znati koja je za što dobra.

[Vrh] Go down
marinko
lingua
lingua

Male
Broj postova : 270
Godine : 34
Datum registracije : 29.01.2011

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   23.05.11 23:19

e ljudi ja sinoc kuhao caj od borovih iglica pili i zena i ja i caj do jaja meni okus skroz pase... hm.. moze se ovdije stosta naucit
[Vrh] Go down
MrMoo
bebač
bebač

Male
Broj postova : 12
Godine : 27
Datum registracije : 07.06.2011

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   14.06.11 9:38

Dali je bas potrebno ekstraktirat smolu iz iglica ili moze caj i s njom? Kako bi to djelovalo na organizam, bi se to unutra slijepilo ili otpusta neke negativne supstance u organizam?
[Vrh] Go down
bera
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 28
Godine : 44
Datum registracije : 02.07.2011

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   06.07.11 21:24

Meni se lično baš dopada ukus napitka od četinara (bora, jele). Međutim primenjujem recept kako je naveden u knjizi "Ishrana u prirodi", Borivoja Vračarića (deo knjige se nalazi i na ovom sajtu). On savetuje da se koriste mladi izdanci, i da se kratko stave (2-3 minuta) u ključalu vodu kako bi se skinuo voštani sloj i smolaste materije. Posle toga iglice se izvade, isitne i stave u sud sa 3 puta većom količinom hladne vode (ja sam razumeo u odnosu na količinu iglice) i ostave da odstoje 2-3 sata i posle toga procedi. Napitak se može zasladiti. Autori kažu da jedna čaša napitka zadovoljava dnevne potrebe čoveka za vitaminom C i da napitak može da se čuva do 2 dana u tamnoj prostoriji.

Meni je ukus osvežavajući, a mislim da se na ovaj način izbegava izlaganje vitamina C visokim temperaturama. Takođe i ostali koji su probali napitak (pripremao sam ga jednom na kampu izviđača) kažu da im se ukus dopada.

Moguće je napraviti i koncentrat napitka, tako što se napitak duže kuva dok voda delimično ne ispari. (nisam probao i nisam siguran kako dugotrajno izlaganje visokoj temperaturi utiče na vitamin C)
[Vrh] Go down
vuk
tipko
tipko

Male
Broj postova : 73
Godine : 20
Datum registracije : 01.09.2012

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   10.01.13 21:11

budem sutra otišao u šumu i napravio čaj od borovih iglica pa ću to snimit i stavit na youtube
pa da vidim kako će ispasti..
[Vrh] Go down
Lupus3395
tipko
tipko

Male
Godine : 18
Datum registracije : 26.08.2013

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   28.11.13 12:06

Negdje pise da kad se iglice u prvoj vodi prokuhaju da se ta voda proljeva a tek druga pije , a negdje da se odmah prva pije , zanima me mogu li se obje piti ili je samo jedna tocna ?
[Vrh] Go down
Lupus3395
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   28.11.13 12:08

Negdje pise da kad se iglice u prvoj vodi prokuhaju da se ta voda proljeva a tek druga pije , a negdje da se odmah prva pije , zanima me mogu li se obje piti ili je samo jedna tocna ?
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 624
Godine : 39
Datum registracije : 13.11.2011

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   28.11.13 12:28

Budući da kod nas od crnogorice rastu jela, smreka, bijeli bor, crni bor, alepski bor, borovac, primorski bor, planinski bor, munjika, omorika, ariš, duglazija, tisa, čuga, čempres, pačempres, tuja, borovica, ginkgo, itd... ne bi bilo na odmet raspitati se što se od navedenog smije konzumirati.

Staviti u usta bilo koju biljku bez prethodnog dobrog poznavanja te biljke kao i načina pripreme i/ili konzumacije je u najmanju ruku - bedasto
[Vrh] Go down
madWez
lingua
lingua

Male
Broj postova : 210
Datum registracije : 06.11.2013

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   28.11.13 17:12

Bilo bi dobro ak se bor tj iglice, grana sa iglicama moze popratit sa slikama da imamo textom i slikom prikazano sta s mijemo,a sta ne
[Vrh] Go down
Lupus3395
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   29.11.13 0:16

E sad ja neznam koja je vrsta bora u ovim sumama ..... Raspitat cu se pa javim !
[Vrh] Go down
Lupus3395
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   29.11.13 16:20

Crni bor
[Vrh] Go down
madWez
lingua
lingua

Male
Broj postova : 210
Datum registracije : 06.11.2013

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   29.11.13 17:47

http://hr.wikipedia.org/wiki/Crni_bor

malo o Crnom Boru
[Vrh] Go down
Lupus3395
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   30.11.13 13:45

Hvala !
[Vrh] Go down
marin_2411
bebač
bebač

Male
Broj postova : 13
Godine : 21
Datum registracije : 18.07.2017

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   20.07.17 10:27

Zanima me da li je samo u pitanju bor ili se smije i od smreke? I da li su sve vrste bora dobre za čaj?
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora   

[Vrh] Go down

Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Odgovorite mi Da li se smije piti caj od bora
» Pijenje urina?
» Tablete za čiščenje vode