FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty02.05.24 23:39 by NAVIGATOR

» Garmin GPSMAP 66S
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» 24 sata divljine
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

SOG Assisted opening - legalno ili ne?

+2
LUKSA
Fottach
6 posters

Go down

SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty SOG Assisted opening - legalno ili ne?

Postaj by Fottach 19.02.10 8:20

Namjeravam kupiti mali EDC preklopni nož i zanimljiv mi je ovaj:
SOG Assisted opening - legalno ili ne? 41FPTo6D40L._SL500_AA280_
SOG Flash I.
Međutim malo me brine njihova "Assisted Opening" tehnologija jer se u Zakonu o oružju kao hladno oružje među ostalim spominje "skakavci čije se sječivo nalazi pod pritiskom sabijene opruge, a iz drške iskaču pritiskom na puce ili polugu".
A nošenje hladnog oružja na javnom mjestu (što je u suprotnosti sa pojomom 'EDC') je kažnjivo sa 10.000,00 do 100.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana.

Eh, sad, kod ovog noža oštrica ne iskače pritiiskom na tipku ali je koliko sam shvatio sistem, pod pritiskom je opruge i jednom kad krene otvaranje, opruga otvori oštricu do kraja.
Ima li netko konkretne informacije, da li bih mogao imati problema kad bih takav nož nosio stalno sa sobom i da me pregledaju u nekoj rutinskoj kontroli?

BTW, oštrica je duljine 6,4cm što je u rangu običnih Victorinoxa tako tu ne vidim problem.

Fottach
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 22
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.08.2009

[Vrh] Go down

SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty Re: SOG Assisted opening - legalno ili ne?

Postaj by LUKSA 19.02.10 8:32

da nosiš grickalicu na javnim mjestima opet si nastradao!

Citiram iz Osnova lovstva:
" Hladnim oružjem se smatraju: bokseri,bodeži, kame,mačevi,sablje,bajunete,buzdovani, ili ostali predmeti kojima je osnovna namjena napad ili nanošenje ozljeda

Hladnom oružjem u smislu ovog Zakona smatraju se predmeti pogodni za nanošenje ozljeda kada se nose na javnim okupljanjima , lokalilima i sličnim mjestima. "

Das ulaziš na sud ili neki takav objekt gdje je detektor metala, ostao si bez toga, dakle ne smatra se baš uobičajenim ili ti normalnim da takve stvari nosiš sa sobom.

Ako nemaš sreće, nemaš!
Ako ga upotrebljavaš za nešto nezakonito tvoj problem.
Da se zatekneš tijekom racije policije u lokalu opet bi imao problema i sa grickalicom!
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty Re: SOG Assisted opening - legalno ili ne?

Postaj by Knife_maniac 19.02.10 14:25

Ovisi kako ga sam tretiras, kao oruzje ili kao ALAT.
Naravno ako ces mahati kao Krokodil Dundee po gradu sa njime da ces nadrapati, ako ga nosis u gjepu, za pasom, da nije uocljiv i koristis ga primjereno, nece ti nitko nista prebacivati niti te kazniti.

Luksa spominje sud, fino ga na ulazu predas i na izlazu ti ga vrate osim ako nisu nozofili SOG Assisted opening - legalno ili ne? 469245

Sto se tice racije, i tu opet ima caka, kazes da si bio na pecanju i da ti je ostao u djepu, da s njime mazes pastete.

Najvazniji je pristup prema "organima reda", ako si bahat prema njima naravno da ce ga uzeti i napisati prijavu, ako si normalan (iako ih ne volis SOG Assisted opening - legalno ili ne? 368870) sve se da srediti.

Mene su pretresali kad sam imao noz od 15" sa sobom pa nisam dobio nikakve prijave, ali sam skoro ostao bez njega jer se jedan drot zaljubio u njega na prvi pogled.
Knife_maniac
Knife_maniac
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1193
Godine : 35
Lokacija : sektor Istok 031
Datum registracije : 12.05.2009

[Vrh] Go down

SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty Re: SOG Assisted opening - legalno ili ne?

Postaj by tigi 20.02.10 0:57

da ovo sa sudom se slažem s knife-om, ja sam jednom prilikom ulaska u ustavni sud, ljepo predao i preklopni nož, i multi alat i oružje, jest da su me malo čudno pogledali ali su prilikom izlaska bez problema vratili!
tigi
tigi
spikač
spikač

Male
Broj postova : 616
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 13.02.2009

[Vrh] Go down

SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty Re: SOG Assisted opening - legalno ili ne?

Postaj by neon 20.02.10 10:44

Mene je pravosudna policajka obiljezila teroristom kada sam pri ulasku u sud na stol stavio kljuceve koji na sebi imaju onaj minijaturni svicarac. Radi o njihovom najmanjem modelu sa skaricama, nozem, raspicom za nokte, otvaracem za boce, cackalicom i pincetom - vise pribor za higijenu nego noz. Ostrica je duga ravno 3 cm i nema lock mehanizam. Da sam terorista koji zeli nekome nauditi tim nozicem ne bi mogao probiti ni pamucnu majicu jer bi mi se sklopio preko prstiju. Policajka se derala da nosim oruzje, dohvatila mi kljuceve i brzo skinula noz sa prstena i spremila ga u ladicu.

Zakljucio sam da je imala pravo. Nemam ja sta unosit noz u sud koliko god malen i smijesan bio. Potpuno sam zaboravio na taj mali alat jer ga shvacam doista kao privjesak. Ispricao sam se zbog svojeg propusta i pojasnio da se zurim i da nemam vremena vratiti nozic u auto i pristojno pitao da li onda moze ostati kod nje. Ignorirala me i pretrazivala nekoj zeni torbicu u koju je uredno vratila metalnu siljatu raspicu za nokte dugu barem 10-12 cm (metalni dio bez rucke). Bilo mi je smijesno, ali nisam nista rekao jer sam vec bio u krivu.

Kad sam obavio sto sam imao dosao sam do policajke i trazio svoj nozic natrag. Prvo se pravila blesava kao da ne zna o cemu pricam, a nije proslo ni sat vremena otkako mi je "zaplijenila" nozic. Rekao sam joj da znam tocno u kojoj je ladici i ako mi ga misli sluzbeno oduzeti neka mi izvoli izdati dokument o zaplijeni koji cemo oboje potpisati. Pogledala me, sutke otvorila ladicu i na stol stavila nozic te mi okrenula leda. Nije odzdravila na moj odlazni pozdrav.

Poanta je da knife_maniac ima pravo. Budi pametan kako nosis, za sto nosis i pred kim koristis noz. Vjerujem da sa EDC tipom noza ne bi trebalo biti problema. Pogotovo ne sa tim zgodnim Flashom koji ima malu i nimalo agresivnu ostricu.

Na zalost mi smo takva drzava da mozes ostati bez takvog noza, ako se svidi nekom policajcu. Dogodi li se to trazi papir o sluzbenoj zaplijeni, manja je vjerojatnost da ce ti onda biti oduzet zbog necijeg hira.

No da se vratimo na assisted opening. U zakonu jasno pise da je zabranjeno posjedovanje, a ja vjerujem i prodaja nozeva koji se otvaraju na oprugu pritiskom na tipku. Ovaj to nije i takvi nozevi su u slobodnoj prodaji u HR pa ih je valjda i legalno posjedovati. Brzine li te brzina njegova iskakanja i smatras li da ti ta osobina nije nuzna zategni imbus koji drzi ostricu i vise ti nece iskakati kad je pogurnes. Ako ti netko i bude pregledavao noz morat ce ga rasklopiti kao obican noz na sklapanje, a oprugu unutra sigurno nece vidjeti.
neon
neon
lingua
lingua

Male
Broj postova : 217
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.01.2010

http://www.urbangadgette.com

[Vrh] Go down

SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty Re: SOG Assisted opening - legalno ili ne?

Postaj by Fottach 20.02.10 14:03

Zahvaljujem svima na odgovorima, kupio sam ga. =)
Mislim da ga neću baš stalno nositi uz sebe (recimo kad za pojasom imam Victorinox) ali uopće nije tako malen kao što to izgleda na slikama. Oštrica mu je jednako dugačka kao i kod standardnog Vic-a.
Prvenstveno sam ga zamislio kao backup nož pri planinarenju, da ga mogu brzo dohvatiti i upotrijebiti jednom rukom a za to je savršen. Oštrica se jednostavno i sigurno otvara a čak i ako ju ne pogurnem kako treba pa assist ne odradi posao, lako ju je otvoriti do kraja u zaključani položaj.
Sviđa mi se klip koji omogućuje da cijela drška noža bude u džepu a o safety lock-u ću još razmisliti - da li ga koristiti ili ne. U principu nije ga problem oključati ga jednom rukom a daje dozu sigurnosti da se nož neće slučajno otvoriti u džepu.
Oblik oštrice mi je izvanredan, baš zbog toga što izgleda "pitomo". Po ne znam koji put sam pročitao definiciju u zakonu i ovo definitivno nije "skakavac" pa stoga neću pritezati imbus jer bih time umanjio osnovnu funkciju tog nožića a to je upotreba jednom rukom.

Eto, za sada toliko od mene, hvala još jednom svima na komentarima. :bog:

Fottach
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 22
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 26.08.2009

[Vrh] Go down

SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty Re: SOG Assisted opening - legalno ili ne?

Postaj by neon 23.02.10 3:22

Meni se jako svidaju SOG-ovi preklopni nozevi. Lagani su i vecinom imaju tu izvrsnu kopcu s kojom noz cijeli potone u dzep i ne vidi se sto mi je prilicno vazno za EDC. Assisted opening mi nije nesto jako vazno na nozu i mogao bi bez toga, ali kad je vec tu koristim. Doduse kad koristim noz pred nekim tko nije upoznat sa mehanizmima otvaranja i mogao bi pomisliti da je skakavac primim ga rukom i otvorim ga kao klasicni preklopni noz. SOG Assisted opening - legalno ili ne? 747986

Potencijalni kupci AO nozeva bi trebali znati da ce zbog tog mehanizma ostrica imati neki minimalni hod lijevo-desno.

Hod se moze anulirati stezanjem imbusa, ali cim staje hod, staje i assisted opening - to je jednostavno odlika te tehnologije. Bitno je da ostrica nema hoda gore-dolje.

I sam koristim SOG Aegis pa o njihovom mehanizmu govorim iz prve ruke.
neon
neon
lingua
lingua

Male
Broj postova : 217
Godine : 45
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 09.01.2010

http://www.urbangadgette.com

[Vrh] Go down

SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty Re: SOG Assisted opening - legalno ili ne?

Postaj by Rapidus 09.03.10 21:44

ja razmišljma o nabavci sog spec elite 1, kakav je? jel ko zna što??
Rapidus
Rapidus
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 44
Godine : 35
Lokacija : blizu sunca, di je toplo..
Datum registracije : 26.01.2010

[Vrh] Go down

SOG Assisted opening - legalno ili ne? Empty Re: SOG Assisted opening - legalno ili ne?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.