FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Zmijski ugrizi Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Zmijski ugrizi Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Zmijski ugrizi Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Zmijski ugrizi Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Zmijski ugrizi Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Zmijski ugrizi Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Zmijski ugrizi Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Zmijski ugrizi Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Zmijski ugrizi Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Zmijski ugrizi Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Zmijski ugrizi Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Zmijski ugrizi Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Zmijski ugrizi Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Zmijski ugrizi Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Zmijski ugrizi Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Zmijski ugrizi Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Zmijski ugrizi Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Zmijski ugrizi Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Zmijski ugrizi Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Zmijski ugrizi Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Zmijski ugrizi Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Zmijski ugrizi Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Zmijski ugrizi Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Zmijski ugrizi Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Zmijski ugrizi Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Zmijski ugrizi Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Zmijski ugrizi Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Zmijski ugrizi Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Zmijski ugrizi Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Zmijski ugrizi Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Zmijski ugrizi

+6
Frenky
vladomado10
djomla
Žic
laredo
marin_2411
10 posters

Go down

Zmijski ugrizi Empty Zmijski ugrizi

Postaj by marin_2411 13.06.18 14:51

Dobar dan svima!

S obzirom da počinje lagano sezona i naravno pošto i u Hrvatskoj ima zmija otrovnica, zanima me da li netko zna nešto o protuotrovima. Da li se zna koja se tvar koristi, jer jedno vrijeme je bilo priče o konjskim protutijelima itd, no ne vjerujem baš u to. Da li netko zna, možda da se sjeća prije iz vojske, jer znam da je vojska prije imala male bočice antidota itd.

Ako itko zna bilo bi od pomoći!!
marin_2411
marin_2411
bomber
bomber

Male
Broj postova : 107
Godine : 28
Lokacija : Slavonski Brod, Hrvatska
Datum registracije : 18.07.2017

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by laredo 13.06.18 18:18

Pozdrav, evo nešto malo o zmijama, otrovima i protuotrovima Zmijski ugrizi 69343

https://survival.aforumfree.com/t1865-zmije?highlight=zmije

Unutar teme ima poneki link na "Prva pomoć" pa pogledaj i to.

Obavezno pročitati/zapamtiti/primjeniti sve što je kolega vladomado napisao, čovjek je Dr.med.

Najbitnije: ništa ne nosiš i ne ubrizgavaš na svoju ruku - primjena seruma može izazvati anafilaktički šok a to ti nikako ne treba:

https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/16171/Anafilakticki-sok.html

Inače, prije par tjedana, slušam u čekaonici ambulante razgovor dviju starijih gospođa:" Štefica, kaj ste čuli da je suseda Ivanka jučer skoro doživjela anal faktički šok? Zmijski ugrizi 478256 Zmijski ugrizi 478256
laredo
laredo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 319
Godine : 49
Lokacija : Zagorje
Datum registracije : 19.02.2014

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by Žic 13.06.18 21:44


Nije loše ni znat da napr poskok svaki put neće ubrizgat otrov prilikom ugriza. Imao sam prilike na svoje oči vidjet ugriz poskoka u njušku psa. Nisam stigao dovoljno brzo reagirat kad sam pokušao kundakom puške u procjepu priklještit poskoka a pas kad je vidio poletio ko lud i zabio njušku ne bi li ga dohvatio.
Djelić sekunde je bio dovoljan i samo se čuo pseći skvik. Naravno ostavio sam poskoka i otišao sa psom doma , na mjestu ugriza su bile 2 kapi krvi iz ranica razmaknutih možda 1 cm.
Dao sam psu vode i promatrao što će se dogodit, no samo je nakon nekog vremena oteklo otprilike veličine 1 kune i to je bilo sve.
Naravno htio sam ga vodit veterinaru no njegov gazda nije dao uz komentar kako mu neće bit ništa.
Stoga zaključujem da je bio suhi ugriz jer pas punu dozu u njušku bez lječenja teško da bi preživio.
To se dogodilo na Velebitu , no naprimjer kad si sam u planini 2-3 sata hoda do bilo koga ili ceste a ugrize te poskok eventualno što ti ostaje je doći do mjesta mobitel signala i zvat pomoć ili se pokušat sam snalazit pa kako bude.
Žic
Žic
tipko
tipko

Male
Broj postova : 60
Godine : 69
Lokacija : rijeka
Datum registracije : 01.04.2018

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by marin_2411 13.06.18 22:01

To sve znam, no navodno atropin bi mogao neutralizirati zmijski otrov, naravno govorim o europskim zmijama otrovnicama. Uz to, ovdje je navedeno dr. med.. uz dužno poštovanje gospodinu, medicinu ne priznajem, odnosno ovu klasičnu.. jer narodna medicina je starija puno od ove i mrzim lijekove baš zato jer je napravljeno da te izliječi što prije, a to nikako ne može biti dobro.. tako da, hvala na savjetu no medicina ne dolazi u obzir jer sam se nekoliko puta do sada uvjerio da medicina nije ono što se tvrdi.
marin_2411
marin_2411
bomber
bomber

Male
Broj postova : 107
Godine : 28
Lokacija : Slavonski Brod, Hrvatska
Datum registracije : 18.07.2017

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by djomla 13.06.18 22:17

marin_2411 je napisao/la:To sve znam, no navodno atropin bi mogao neutralizirati zmijski otrov, naravno govorim o europskim zmijama otrovnicama. Uz to, ovdje je navedeno dr. med.. uz dužno poštovanje gospodinu, medicinu ne priznajem, odnosno ovu klasičnu.. jer narodna medicina je starija puno od ove i mrzim lijekove baš zato jer je napravljeno da te izliječi što prije, a to nikako ne može biti dobro.. tako da, hvala na savjetu no medicina ne dolazi u obzir jer sam se nekoliko puta do sada uvjerio da medicina nije ono što se tvrdi.

Ne postoji klasična, alternativna ili narodna medicina. Postoji samo medicina koja radi i daje rezultate i ona koja ne radi. Argument da je nešto ispravno samo zato što je staro je logička pogreška, jednako kao i izvođenje zaključaka iz anegdotalnih primjera.
djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by Žic 13.06.18 22:46

Pa dosta sam upoznat sa starinskim metodama lječenja zmijskog ugriza (hebiga rodio sam se među njima).
Ima tu svega i svačega ,naprimjer kad bi ovca ili koza bila ugrižena naročito u predjelu glave  ukoliko bi je čoban dotjerao kući tad bi babe sa pletećom iglom vršile takozvano sicanje to jest bockanje iglom oko rane i puštale nešto krvi. To je znalo proć ali istina je sasvim drugčija, to jest ishod je najviše zavisio od količine otrova što je poskok ubrizgao pa bi neka životinja preživila a ona sa punim šutom u predio glave nikad.
Znamo da zmije čuvaju otrov pa je to i sreća jer se ne dobije uvijek puna količina.
Znam sigurno kad bi bio ugrižen par sati hoda od bilo kakvog spasa  da bi pokušao i razrezivanje i iscjeđivanje rane kao i podvezivanje iznad mjesta ugriza i nastojao dozvati pomoć.
Inače oni malo iskusniji znadu da postoje mjesta gdje je puno veća vjerojatnost da ćeš naći poskoka  ,naravno može biti bilo gdje ali kako rekoh ima mjesta gdje je gotovo sigurno poskok.
To što ga trenutno ne vidiš ne znači da nije tamo nego je skriven.Tu treba bit naročito oprezani malo bolje gledat gdje sjedaš ili staješ i to je to.
Žic
Žic
tipko
tipko

Male
Broj postova : 60
Godine : 69
Lokacija : rijeka
Datum registracije : 01.04.2018

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by vladomado10 16.06.18 14:17

Atropin ne neutralizira otrov. Europske zmije otrovnice imaju jako slican otrov  čegrtusa, tako da americke smjernice za zbrinjavanje ugriza vrijede kod nas. Zarezivanje nema smisla, dapce stetno je. Do antiviperinog seruma srecom jako se tesko dolazi pa manje budala umire od alergijskih reakcija. Mislim da sam sve objasnio. Vec sam prije 2 godine napisao sve sto treba napraviti, tako da nema smisla pisati stvari koje se kose s tim jer su tamo cinjenice (osim hladenja okrajine koje je u americkim smjernicama ali ne u našim).
P.s. atropin u ampulama koji je po vama antidot je plod narodne medicine? Ili bi kuhali buniku i velebilje, jer cemu atropin bez hioscina i skopolamina, opet sve spojevi koje su otkrili slavni travari. Cemu metaanalize i kontrolirani klinicki pokusi kad od davnina se neke stvari znaju.
Medicina spašava, cisto jer znamo sta radimo, postajemo sve bolji, napredujemo, ako ne vjerujete jebiga, morat cemo vam dokazat.
vladomado10
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 477
Godine : 34
Lokacija : LOL
Datum registracije : 12.06.2013

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by marin_2411 27.06.18 11:52

oho, dakle i sam tvrdiš da se u laboratorijima dobivaju sintetički lijekovi? Pa samo ih ti uzimaj.. većina doktora se kune da je svaki lijek na biljnoj bazi.. čestitam! Sve lažov do lažova, i onda da se trujem tim smećem? Samo naprjed... ionako ta vaša medicina je nula! Ako ćeš realno čitaj malo van spektra te "moderne" ili ja bih rekao šatro medicine, pa pogledaj kada se bilje koristilo i kako je djelovalo... Pa nisam lud koristit te sintetičke supstance i krepat kao đukela na ulici... to su samo obmane i mazanje očiju
marin_2411
marin_2411
bomber
bomber

Male
Broj postova : 107
Godine : 28
Lokacija : Slavonski Brod, Hrvatska
Datum registracije : 18.07.2017

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by Frenky 28.06.18 8:38

Kolega Marin, budući da očito više nitko ne moderira ovaj forum, ja bi te u svoje ime lijepo zamolio da se suzdrdžiš od ovakvih komentara. Kad završiš medicinu, odstažiraš svoje i položiš neku specijalizaciju, tada ćeš moći raspravljati o medicini kao takvoj. Ovako ispadaš neuk i nepristojan.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by Mraz 28.06.18 16:13

Kolega Frenky, nije da nitko ne moderira nego... ovakve gluposti bolje pustiti da svi vide i nasmiju se.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by vladomado10 11.07.18 18:23

Pa nisu to gluposti. To je nesto sto vidim svaki dan. Antiintelektualni pokret koji zlostvlja zahtjevima. Decko je mlad i ocito jako neobrazovan, ljut na medicinu, meni je to tragicno u danasnje vrijeme. Netko je kriv za to.
vladomado10
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 477
Godine : 34
Lokacija : LOL
Datum registracije : 12.06.2013

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by Biosynthesis 12.07.18 13:06

Ajde malo offtopic,kako vi prezivljavate "ujede" strsljena(porodica Vespidae)?
Mene su dva puta u prirodi "ujeli",medjutim to je uglavnom zbog moje gluposti,naime nisam heto da delim svoje slatko pice sa njima.
Nakon ujeda,ruka mi je otekla,obim ruke mi se povecao za dobrih 3cm.Nakon toga sledi temperatura,mucnina i otezano disanje.Za vreme ovih dogadjanja smo bili u vikendici,oko 15km od grada,a dosli biciklama.Uglavnom,nasao sam i popio 2xPressing,antihistaminik.
Dok sam ja ovo preziveo olako,cuo sam price kako ljudi umiru u roku od 12 sati nakon incidenata sa ovim insektima.Recimo mom komsiji je uleteo u nogavicu dok je vozio skuter,covek dosao kuci i legao da spava i poceo da bunca nesto i da se preznojava.Posle ga zena spakuje u auto,pravac hitna,dali mu neku injekciju i rekli mu da je dosao samo 2 sata kasnije verovatno bi bio mrtav.
Nisam siguran koliko je ovo istinito,medjutim mislim da je vrlo moguce.
Biosynthesis
Biosynthesis
bebač
bebač

Male
Broj postova : 6
Godine : 21
Lokacija : Tamo daleko
Datum registracije : 10.07.2018

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by ness 12.07.18 19:12

Biosynthesis je napisao/la:Ajde malo offtopic,kako vi prezivljavate "ujede" strsljena(porodica Vespidae)?
Mene su dva puta u prirodi "ujeli",medjutim to je uglavnom zbog moje gluposti,naime nisam heto da delim svoje slatko pice sa njima.
Nakon ujeda,ruka mi je otekla,obim ruke mi se povecao za dobrih 3cm.Nakon toga sledi temperatura,mucnina i otezano disanje.Za vreme ovih dogadjanja smo bili u vikendici,oko 15km od grada,a dosli biciklama.Uglavnom,nasao sam i popio 2xPressing,antihistaminik.
Dok sam ja ovo preziveo olako,cuo sam price kako ljudi umiru u roku od 12 sati nakon incidenata sa ovim insektima.Recimo mom komsiji je uleteo u nogavicu dok je vozio skuter,covek dosao kuci i legao da spava i poceo da bunca nesto i da se preznojava.Posle ga zena spakuje u auto,pravac hitna,dali mu neku injekciju i rekli mu da je dosao samo 2 sata kasnije verovatno bi bio mrtav.
Nisam siguran koliko je ovo istinito,medjutim mislim da je vrlo moguce.

Čitao sam preporuku da se na mjesto ujeda stavi navlaženi aspirin i drži, da je to dosta efikasno.
nadam se da neću biti u situaciji da to probam.
ness
ness
tipko
tipko

Male
Broj postova : 90
Godine : 61
Lokacija : Bijelo Polje
Datum registracije : 27.06.2018

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by marin_2411 21.07.18 15:01

trebao bih završiti medicinu da bih znao da je ono što je stvorio Bog zdravije od laboratorijskog? Mislim da ne... naravno ovdje će sada krenuti zbog vjere no nije bitno... ja medicinu ne mogu priznati i ne zanima me ništa u vezi moderne medicine... A to što neki misle da se moraju koristiti lijekovi moderne medicine nije moj problem.. I da uzmem nešto krivo ( što neću jer sve što koristim je sigurno) ne bih otišao doktoru... Realno sve farmacija zataškava, samo sreća je što se sve više ljudi, pa čak i samih doktora okreće bilju.. Jer su uvidjeli i sami što je lijek koji postoji od kada je Zemlje, a što je neki koji je smješan eto tako da uništi jetru.. ja nisam nikada čuo da je jetra otišla od prirodnog lijeka, osim ako nije uzet lijek za koji se zna da udara na jetru.. a od lijekova, odnosno kljukanja je dosta ljudi umrlo, jer doktori daju tablete šakom i kapom.. tako da mislim da nema smisla raspravljati jer sada vidim da ste onaj tip "doktora" koji radi za farmaciju, što očito ovi tu ljudi ne vide! Nema smisla raspravljati jer takvi doktori promoviraju lijekove iz laboratorija.
marin_2411
marin_2411
bomber
bomber

Male
Broj postova : 107
Godine : 28
Lokacija : Slavonski Brod, Hrvatska
Datum registracije : 18.07.2017

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by marin_2411 21.07.18 15:05

Ja svoje mišljenje imam, a ima ga i sve više ljudi jer ljudi više neće šutjeti i uviđaju što se radi... pritisnuti situacijom svi polako otvaraju oči i vide što se radi.. a to što netko smatra da nisam obrazovan nije moj problem, jer da nisam ne bih ni znao ništa o bilju... A to što svi mislite da doktora treba poštovati, da treba poštovati svakoga, ali s obzirom da ih ne priznajem, nemam zašto poštovati medicinu niti ću.. a i sve ostalo me ne zanima.. znam što sam napravio, koliko ljudi je mojim lijekovima uspijelo izlječiti sebe i bližnje.. tako da nemam potrebu uopće vjerovati medicini.. ali tko misli da sam lud, neka sam.. ja sam sebi i drugima dokazao, kao i ljudi koji su akademici i dokazali su isto no i dalje ih doktori u zdrav mozak jer se boje priznati
marin_2411
marin_2411
bomber
bomber

Male
Broj postova : 107
Godine : 28
Lokacija : Slavonski Brod, Hrvatska
Datum registracije : 18.07.2017

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by marin_2411 21.07.18 15:09

Što se tiče stršljena. zanima me da li misliš na ugriz ili ubod... Mene nije ubo nikada, ali ugrizao je.. Jednom prilikom šetnje kroz vinograd, bila je velika suša i na grozdu je pio sok.. i slučajno sam blizu bio rukom i poletio je i samo me ugrizao za prst.. oteklina i bol su bili veliki no bokvica i stolisnik list je riješio problem.. Ali za ubod nisam siguran točno iako sam čuo da ljudi od uboda umiru.. Iako kažu da azijski je još opasniji i agresivniji
marin_2411
marin_2411
bomber
bomber

Male
Broj postova : 107
Godine : 28
Lokacija : Slavonski Brod, Hrvatska
Datum registracije : 18.07.2017

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by Mraz 22.07.18 11:17

Meni je ovo tvoje trabunjanje vrlo teško pratiti. Postoji nešto u narodu zvano "interpunkcija". Guglaj pojam, "za Boga miloga".


Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by marin_2411 23.07.18 14:21

Kada sam došao na ovaj forum vjerovao sam da ovdje ima pametnih ljudi koji shvaćaju tuđa mišljenja, poštuju ono što drugi znaju i cijene znanje. Sada vidim da je ovo hrpa zatucanih likova, koji cijene samo svoje mišljenje i ne prihvaćaju tuđe mišljenje i samo vjeruju u ono što čuju na televiziji, čitaju u novinama i zabrijavaju u svojim glavama. Realno većina vas tu nešto zna, no misli da zna sve i da je ono što kažu mjerodavno i da se svi tako moraju ponašati. Te nebuloze naravno ne moram čitati. Svaka čast svakome, no svi zajedno ste hrpa ljudi koji cijene samo sebe i ne uvažavaju savjete uopće. Hvala na druženju i uživajte u prirodi.
marin_2411
marin_2411
bomber
bomber

Male
Broj postova : 107
Godine : 28
Lokacija : Slavonski Brod, Hrvatska
Datum registracije : 18.07.2017

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by ivo 23.07.18 17:25

Marine, kao jedna od većih i starijih budala s ovog foruma, a shodno tome i štovatelj dokaza u medicini, smjerno se ufam kako ćeš u svojoj odluci ustrajati.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by vladomado10 30.07.18 10:18

To što govoriš o hrpi zatucanih likova, zapravo govoriš o sebi. Ti si taj koji ne prihvaća tuđa mišljenja. Ja sam tvoje pročitao, razmislio o njemu i mislim da stvarno nisi u pravu, možda se varam, vjerojatno i ti misliš potpuno isto. Ali razlika je u nama što ja imam neki kredibilitet, prvi je "titula" koja ne bi trebala ništa značit jer možda sam totalna budala, drugi što pišem ovdje trenutno najmodernije znanje u tom vidu medicine, koje možeš provjerit i to je bitno. Ti imaš problem s "titulama", odnosno budalama koje ih nose, a zamrzio si znanje koje nemaju a trebali bi ga imati. U krivu si, malo razmisli, uzmi neke lakše knjige iz medicine i počni čitati, možda ti se svidi. Medicina je opojna, što i sam znaš inače se ne bi bavio tim svojim "vidom" nje. Ako ti ikad zatreba pomoć javi se, zato sam tu.
Mario
vladomado10
vladomado10
lingua
lingua

Male
Broj postova : 477
Godine : 34
Lokacija : LOL
Datum registracije : 12.06.2013

[Vrh] Go down

Zmijski ugrizi Empty Re: Zmijski ugrizi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.