FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Kaljenje feder plate

Go down 
Autor/icaPoruka
hiho
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 26
Godine : 19
Datum registracije : 18.04.2018

PostajNaslov: Kaljenje feder plate   18.04.18 21:34

Pozdrav svima, nov sam u ovom hobiju. Dakle da se predstavim, iz Gorskog kotara sam i ove zime sam se zainteresirao za nozeve. Imao sam ponesto cekas zice pa sam si uz mali ulog napravio pec za kaljenje. Vec neko vrijeme trazim feder plate i bas sam naletio na jednu, htio bi se uciti na feder platama jer su one lako nabavljiv materijal i nisu toliko skupe, a i cuo sam da se jako kvalitetni nozevi mogu napraviti. Moje pitanje je na kojoj temperaturi se kale feder plate? Svaka pomoc bi mi dobrodosla jer pocetnik sam. Veliko Hvala ovom forumu jer puno mi je informacija dao do sada, raduje me sto sam dio ovog foruma i sto cu djeliti svoje radove sa puno iskusnijim majstorima nego ja!
[Vrh] Go down
Born_Survivor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 462
Godine : 20
Datum registracije : 25.10.2014

PostajNaslov: Re: Kaljenje feder plate   18.04.18 22:29

normalizacija(zagrijavanje do kritične temp i hladjenje na zraku do sobne temp) kaljenje na 800-850c u ulju i na kraju popuštanje (150-200c x2h po zelji dobivanja odredjene tvrdoce)
[Vrh] Go down
hiho
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Kaljenje feder plate   19.04.18 17:32

Hvala puno na odgovoru!
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6762
Godine : 32
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Kaljenje feder plate   20.04.18 7:12

Bok "susjed".

Vako, prvo si nabavi ili napravi magnet, neki malo veći sa drškom. Olakšati ćeš si život.

5160 (federplata) je jednostavan i lagan za TO. Ako ti je do igranja, normaliziraj ga 2-3 puta pa kali. Zagriješ do temp na kojoj magnet više ne prima i onda još MALO, zatim pustiš na zraku da se hladi dok više ne vidiš da čelik "svjetli" (govorim o zatvorenoj prostoriji, ne na suncu). Kada ideš kaliti isto ga zagriješ a zatim kališ u TOPLOM ulju. Toplo ulje hladi brže no hladno, viskoznost i sve to. Uzmi što rjeđe ulje. Za popuštanje možeš staviti na 180-200*C dva puta po 1h, možeš probati i diferencialno popuštanje - nož ispoliraš i griješ POLAKO s leđa dok ne počnje mjenjati boju. Prva je zlatna i griješ ga dok ti oštrica nože ne bude zlatna a leđa plava ili plavo ljubičasta. Time si dobio elastičnost u leđima i tvrđu oštricu, u teoriji.

[Vrh] Go down
hiho
zelembara
zelembara

Male

PostajNaslov: Re: Kaljenje feder plate   20.04.18 22:48

Ocu, citao sam o magnetu Hvala puno na savjetu. Platu treba ravnati malo, blago je zaobljena dali da materijal prije popustim pa onda izravnam ili da prije izravnam pa popustim?
[Vrh] Go down
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 989
Godine : 30
Datum registracije : 12.04.2010

PostajNaslov: Re: Kaljenje feder plate   20.04.18 23:23

[Vrh] Go down
https://habilisurvival.wordpress.com
Sponsored content