FORUM PREŽIVLJAVANJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Vezanje čvorova

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
Autor/icaPoruka
LUKSA
guru
guru

Broj postova : 2398
Datum registracije : 21.02.2009

Vezanje čvorova - Page 2 Empty
PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty24.07.09 1:40

Odlično prijatelju jako lijepo si to prezentirao dosjetio se koristiti užeta različitih boja,
jer neki ljudi beže shvaćaju , neki sporije

a neki nikako Vezanje čvorova - Page 2 747986
napokon si i ti počeo sudjelovati!
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
senban
tipko
tipko
senban

Male
Broj postova : 58
Godine : 47
Datum registracije : 10.03.2009

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty24.07.09 10:52

Sudjelovao bi ja i prije ali mi se nekako nije dalo pisati Vezanje čvorova - Page 2 166116
Penjanje ali i sve što je vezano uz to, a u to spadaju i čvorovi uvjek su mi bili zanimljivo predavanje. Pa sam odlučio da stavim ovdje pa da pokušam onima manje vičnima u toj vještini pomoći da ih što lakše svladaju.
[Vrh] Go down
http://www.dvd-strmec.com
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty24.07.09 11:38

BOWLIN ( Pasnjak) vezanje jednom rukom - služi za izradu prsnog naveza

Uhvatimo slobodni kraj užeta, ostavljajući par centimetara da nam visi preko šake
Vezanje čvorova - Page 2 0000732174_l_0_pl2fht

Pa podvučemo ruku sa slobodnim dijelom iza radnog dijela užeta
Vezanje čvorova - Page 2 0000732530_l_0_0sevm1

Sad slobodni dio užeta zajedno sa šakom koja ga drži prebacimo preko radnog dijela užeta, pa kroz zatvorenu petlju koja je tako nastala, pri tome si pomažući palcem kako bi lakše sa šakom i slobodnim dijelom ušli u petlju
Vezanje čvorova - Page 2 0000732531_l_0_opjxp2

Vezanje čvorova - Page 2 0000732532_l_0_ard2tl

Tada slobodni kraj užeta prebacimo iza radnog dijela.
Vezanje čvorova - Page 2 0000732533_l_0_2yolb3

Pa prebacimo slobodni dio preko radnog dijela, te ga uvučemo u zatvorenu petlju koja je nastala oko šake
Vezanje čvorova - Page 2 0000732534_l_0_bat95c

I na kraju zategnemo slobodni dio užeta, istovremeno izvlačeči šaku kroz petlju
Vezanje čvorova - Page 2 0000732535_l_0_nh693i

Vezanje čvorova - Page 2 0000732536_l_0_e18dy4

Vezanje čvorova - Page 2 0000732529_l_0_r7r9gv
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: trebala bi pomoc za jedan cvor   Vezanje čvorova - Page 2 Empty20.09.09 10:45

ne znam kako bi upisala u gogole da nadem cvor....hm..da vam pojasnim..onaj cvor kada recimo gore zavezes za drvo..spustis se...potegnes i strik imas opet u rukama, znaci ne ostaje privezan, nego ti se vrati
[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač
Franco G

Male
Broj postova : 780
Godine : 73
Datum registracije : 29.08.2009

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty20.09.09 13:13

vatrica je napisao/la:
ne znam kako bi upisala u gogole da nadem cvor....hm..da vam pojasnim..onaj cvor kada recimo gore zavezes za drvo..spustis se...potegnes i strik imas opet u rukama, znaci ne ostaje privezan, nego ti se vrati

Vatrice, potraži pod 'knots'. Inače, u u SAS Survival guide (John Wieseman) imaš sve moguće čvorove.

Franco
[Vrh] Go down
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty20.09.09 19:04

Vatrice znam ja ali moram nači vremena da poslikam ili još bolje napravim video, jer se na video bolje vidi sav postupak nije komplicirano, kad se potegne slobodni dio užeta kompletno uže ti padne u ruke.
Čim uzmognem postavim ovdje gore!
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty20.09.09 21:16

upisala sam ja vec knots...pomuti pamet koliko ih ima, zaboravim ih brzo, pa si zelim zapamtiti par onih koji po mojoj procjeni meni mogu zatrabati....kazem po mojoj...jer nisam nigdje procitala da bi nekto napisal koji su vazni, bitni, neophodni ili slicno..

hvala senban..pricekat cu ja sa strpljenjem tvoj filmic
[Vrh] Go down
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty20.09.09 21:31

Vatrice nas su učili kako ima 10 osnovnih čvorova koje bi trebalo naučiti. ja sam već u onom tvom postu o čvorovima par nijh obradio, nažalost bio sam u gužvi pa dalje nisam stigao, ćim uhvatim više vremena postat ću nove čvorove.
A što se tiče onih 10 osnovnih to bi bili ovi :
1.) Poluvez (Half Hitch)
2.) Osiguravajuči čvor (Safety, Thumb, Overhand Knot, obični čvor)
3.) Osmica (Eight Knot)
4.) Dupla osmica (Double Figure of Eight, Rabbit Knot)
5.) Pasnjak (Bowline)
6.) Prusik
7.) Križni čvor ( Love Hitch, lađarski, vrzni čvor)
8.)Pomična omča (užarski vez) "Jedan od načina da se uže odveže jednim pokretom, isamo ga potegneš dolje"
9.) Dvostruki zatezni čvor (Fisherman knot, ribarski čvor)
10.)Vodički čvor ( Overland loop)
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty20.09.09 21:38

e ovo je sada meni vrlo korisna informacija, vjerujem da desetak cvorova mogu nauciti da ih ne zaboravim, pogotovo ako znam da to ide medu potrebne i silno mi je drago da je taj pomicna omca medu njih deset

jucer sam htjela haskiju pokazati onaj koji se veze jednom rukom...i zablokirala sam totalno, ne znam ga ni danas, a prekjucer sam ga svezala od prve!

ovih desetak naziva sam si prekopirala u svoj notez na netu, da me podjseti da ih sve moram nauciti
[Vrh] Go down
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty20.09.09 21:50

Svi bi se čvorovi trebali znat vezati sa jednom rukom lijevom i desnom.
Kojeg si ti pokušala vezati?
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty20.09.09 23:27

hm..kako da ti pojasnim kojeg?
onog kojeg nam pokazali u gorskom kotaru...ne znam kako se zove:(
[Vrh] Go down
trkač
bomber
bomber
trkač

Male
Broj postova : 126
Godine : 60
Datum registracije : 08.03.2009

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 1:01

vatrica je napisao/la:

Na stranici ispred imaš link na animaciju čvorova. Čvor se zove Slip knot. Animacija je pod Festmacherknoten.
[Vrh] Go down
robertino
bomber
bomber
robertino

Male
Broj postova : 104
Godine : 56
Datum registracije : 12.09.2009

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 14:34

http://www.animatedknots.com/prusik/index.php

Evo jos jedan link sa vrlo dobrim animacijama vezivanja cvorova.

Pozdrav
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 17:15

hvala momci
jos jedno pitanje
koliko dugo uze bi trebalo kupiti da bi se mogla posluziti i sa slip knotom?ili je to onak..individualno?
[Vrh] Go down
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 19:26

Ovako što se tiče abseil-a ili ti ga spuštanja po užetu uvjek se koristi polovica njegovog djela. To znači da ako imaš uže od 50 m njegova iskoristivost ti je samo 25 m umanjeno još za ćvor. Ja bi ti preporučio da kupiš ili nabaviš 60 m statika (ili više ako trebaš). Pošto misliš koristiti jednostruko uže uzmi 11 mm. Imaš to za kupiti u Himalaja sport u Vrazovoj, prodaju na metre. A ako trbaš još kaj od spravica za spuštanje uz to ili pojas, oni su ti generalni zastupnici za Hrvatsku Petzl-ove opreme. ja kod njih sve nabavljam.
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru
LUKSA

Male
Godine : 48

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 20:43

Ma prijatelju me misli ona absailati ili bilo što penjati, pročitao sam njezin post i koliko ju poznam, jednostavno nemam pojma što bih joj odgovorio, počela je tek hodati a di su tek još novčani problemi.
Na susretu smo vježbali samoizvlačenje pomoću prusuka i onog drugog čvora i to je to, ona gleda samo tehnike upotrebljive u preživljavanju!

Vatrice ne omalovažavam te ali daj malo, ljudi se trude i moraš im reći da se ne misliš baviti sportskim penjanjem niti alpinizmom!

http://www.klabautermann.de/Knots/slipknot.html
I Vatrice daj reci jesi na taj čvor mislila, i mene zanima?
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris
Mladen

Male
Broj postova : 2656
Godine : 52
Datum registracije : 15.02.2009

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 20:51

vatrica je mislila na "lopovski čvor" a to je upravo taj...
tak ja to zovem ...
na jednom užetu se spuštaš sa visine ..
a drugi kraj užeta služi da se poslije spuštanja izvuče ..
tako da cijelo uže spusti na tlo...
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 21:30

ups sory ako je itko krivo svatil, naravno da se ne kanim baviti penjanjem ni alpinizmom, meni to treba za prezivljavanje
treba proci vodu, neku brzu vodu...vezem se strikom..predem preko...ali ne zelim ostati bez njega
ili scenarij br 2....tesko mi se spustiti, sklisko je, imam stik i ocu si pomoci....opet se vezem i opet zelim taj strik natrag
znaci cisto za samopomoc mi treba

da je to taj cvor sa linka....pa ne znam jer se ne vidi da je potegnuti natrag, ali ako vuk veli da je onda je valjda tako
idem ga odmah isprobati pa cu vidjeti i javim:)
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 21:34

taj cvor sa slike....ako malo zesce povucem...odveze se:(
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru
LUKSA

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 21:55

Je sad sam i ja probao i radi, malo mi nije išlo ali sve je OK!

I Vatrice mislim da ti ne trebaš bacati novce na užad, budemo pričali kad dođeš kod mene o tome!
Vuk ti je dobar primjer, on uvijek nosi onaj svoj crni i mislim da ti je 20 m sasvim dovoljno ( na pola je 10 ne zaboravi ) i ne treba to biti skupo alpinističko uže ali kad već kupuješ i nautičko nije ništa jeftinije a niti zidarsko.

Planinari ti nose pomočnu užad " zamke " 2 x 7 m 7mm ili 8 mm debelo, spojiš imaš 14, možeš napraviti prsni navez, gaće, osigurati se, nekoga izvući pomoću Bowline ili nylon čvora( znaš ono sa jednom rukom ili što sam ja pokazivao oko struka ), za Prusika ti treba 2 x 2 m 4mm užeta ( za ono samoizvlačenje ) i ne zaboravi da je sve to teško i tebi predstavlja veliki problem sada na početku, mislim na kilažu!
[Vrh] Go down
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 22:36

Vatrice evo ti pomične omče (sad na brzinu poslikao), nešto slično onome što ti je Lukša pokazao, ima malo više posla ali je čvršće i sigurnije. Ja se nadam da ćeš uspjeti po slikama skužiti kako se radi, sad mi se neda pisati za svaku sliku postupak. Ako se ne skuzi onda ču se potruditi i to učiniti.
A uskoro slijedi onaj video za koji sam obečao di ti uže pada u ruku kad ga potegneš.

Vezanje čvorova - Page 2 0000782199_l_0_n18468

Vezanje čvorova - Page 2 0000782200_l_0_7tp3ei

Vezanje čvorova - Page 2 0000782201_l_0_o5pab0

Vezanje čvorova - Page 2 0000782202_l_0_ldre5n

Vezanje čvorova - Page 2 0000782203_l_0_x66rd4

Vezanje čvorova - Page 2 0000782205_l_0_q7gvqa

Vezanje čvorova - Page 2 0000782206_l_0_t6oexy

Vezanje čvorova - Page 2 0000782207_l_0_km2euw

Vezanje čvorova - Page 2 0000782208_l_0_oz2hhi
[Vrh] Go down
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 22:39

Lukša ja sam Vatricu tako skužio da ona hoče absajlati pošto se raspituje o dužini užeta o čvorovima koji sami odvezuju uže tako da se ne mora vračati po njihi gore. Oprosti Vatrice!
Prijatelju a što se tiče zamki od par metara 7 ili 8 mm to bi trebao imati svako ko odlazi u prirodu!
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 22:47

nisam uspjela, zapela sam na petoj slici:(

pa zar to nije cvor koji se poslije samo potegne i strik ti padne u ruke?
hoces ti mozda da dodes u petrinju pa da na licu mjesta to naucimo?
tako mi zao kad si ljudi daju truda , a ja onda ne skuzim:(((

da luksa dobro si spomenu kilazu....ja pokusavam imati sto manje, ruku na srce nemam pojma koliko je tesko 20 m strika, ok pricat cemo o tome tam pri tebi
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru
LUKSA

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 22:57

Čuj Senbane kompa, Vatrici treba malo ponekad crtati, poznam ju čujemo se skoro svaki dan i znam što ju muči, ne smijem joj spominjati planinare jer ona ne želi planinariti ona je SURVIVORICA! A petlja se u sve živo! ali ju volimo!

Budemo ovo odradili u Petrinji praktično Vatrice, ovaj način od Senbana je malo kompliciranij nego onaj sa linka, kod onoga na linku samo treba paziti koji dio užeta povlačiš, odnosno za koji se pridržavaš !

I ja sam LUKSA! bez Š
[Vrh] Go down
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 23:00

Ti si zapela na samom kraju kad si samo trebala zategnuti čvor!
Znači napravila si cijeli ovoj kračim dijelom užeta oko dužeg (namjerno tako slikao krači duži zbog lakšeg snalaženja, u stvarnosti mora ovaj što je krači na slici biti jednak ili duži drugom dijelu) Tad si kraj kračeg dijela morala provuči kroz ovoj prema dolje, pa ponovo vratiti kraj kračeg dijela natrag kroz ovoj gore ali ne do kraja tako da ti ostane dprepolovljen u ovoju, te tad povučeš duži dio tako da zategneš petlju. poslje samo povučeš krači dio i odveže ti se.
ne nije to taj čvor, u tom čvoru uže ostane visjeti pa ga ti moraš potezati kako bi se povuklo preko mjesta di je bilo vezano. Kod onog sistema kad povučeš taj recimo krači dio ono ti kompletno odmah pada u ruku ko iz vedra neba.
neznam dal ču moči doći imam jako puno obaveza imam neke specijalizacije, gotovo da me nema kod kuće. Ali ču pokušati doči na sajam lova i ribolova, a priča se da čete tamo imati radionicu pa ako budete imali kod sebe metar dva užeta pokažem ti
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 23:05

ja sam lijepo pojasnila da mi to treba da si samopomognem, a ne zelim ostati bez uzeta, ne jer sam skrta, nego mi moze kasnije jos zatrebati:)
ne petljam se u nozeve i pistolje...iako mi velika zelja pucati iz pistolja, ali pristojno sutim, kaj sad:
da mi treba crtati neke stvari...to stoji:)

Citat :
Lukša ja sam Vatricu tako skužio da ona hoče absajlati pošto se raspituje o dužini užeta o čvorovima koji sami odvezuju uže tako da se ne mora vračati po njihi gore. Oprosti Vatrice!
PA DA!
sad sam se zbunila...cini mi se da ti i luksa kuzite sto me muci..da to..ocu uze natrag!
nemam sto oprastati, oprosite vi meni ako sam nejasna
[Vrh] Go down
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 23:06

Sory neće se ponoviti, na netu nikad neznaš ko je š,č,ć a tko s,c
A ovo što se Vatrica boji da če joj se razvezati, to je vjerojatno zato jer trenira sa jednim metrom užeta, a u stvarnosti se radi mnogo veća petlja tako da sumnjam da bi se odvezalo, ia kad se zategne pod punom težinom čovjeka teško da češ i sama potegnuti kroz petlju
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 23:08

Citat :
Ti si zapela na samom kraju kad si samo trebala zategnuti čvor!
Znači napravila si cijeli ovoj kračim dijelom užeta oko dužeg (namjerno tako slikao krači duži zbog lakšeg snalaženja, u stvarnosti mora ovaj što je krači na slici biti jednak ili duži drugom dijelu) Tad si kraj kračeg dijela morala provuči kroz ovoj prema dolje, pa ponovo vratiti kraj kračeg dijela natrag kroz ovoj gore ali ne do kraja tako da ti ostane dprepolovljen u ovoju, te tad povučeš duži dio tako da zategneš petlju. poslje samo povučeš krači dio i odveže ti se.
ne nije to taj čvor, u tom čvoru uže ostane visjeti pa ga ti moraš potezati kako bi se povuklo preko mjesta di je bilo vezano. Kod onog sistema kad povučeš taj recimo krači dio ono ti kompletno odmah pada u ruku ko iz vedra neba.
neznam dal ču moči doći imam jako puno obaveza imam neke specijalizacije, gotovo da me nema kod kuće. Ali ču pokušati doči na sajam lova i ribolova, a priča se da čete tamo imati radionicu pa ako budete imali kod sebe metar dva užeta pokažem ti

hm..znaci to nije taj cvor? onda necu ni pokusavati vise da mi se ne pomijesaju u glavi

e super ako dodes u varazdin uradit cemo to
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru
LUKSA

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty21.09.09 23:21

Ma nisam ja ljut samo mio je čudno da me jedino na ovom forumu ljudi zovu sa š, nigdje drugdje to nisam doživio! Ne treba toliko isprike prijatelju sve 5!

I da kada sam ostavio više užeta onda je držalo, a kada je bilo manje svaki put se razvezalo!
[Vrh] Go down
ekstrem
zelembara
zelembara
ekstrem

Male
Broj postova : 46
Godine : 42
Datum registracije : 20.08.2009

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty23.09.09 13:40

senban je napisao/la:
Ovako što se tiče abseil-a ili ti ga spuštanja po užetu uvjek se koristi polovica njegovog djela. To znači da ako imaš uže od 50 m njegova iskoristivost ti je samo 25 m umanjeno još za ćvor. Ja bi ti preporučio da kupiš ili nabaviš 60 m statika (ili više ako trebaš). Pošto misliš koristiti jednostruko uže uzmi 11 mm. Imaš to za kupiti u Himalaja sport u Vrazovoj, prodaju na metre. A ako trbaš još kaj od spravica za spuštanje uz to ili pojas, oni su ti generalni zastupnici za Hrvatsku Petzl-ove opreme. ja kod njih sve nabavljam.

11 mm,bas i ne drze na lageru,ali ima zato 10,5 ali smatram da bi joj trebalo ipak malo vise znanja i iskustva za statik,zna se za sta je on namjenjen,to govorim prvenstvano zbog mogucih padova pogotovu ako se koristi speleoloski pojas
[Vrh] Go down
senban
tipko
tipko
senban

Male

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty23.09.09 15:49

Namjerno sam napisao statik, jer dinamik joj nikako nebi preporučio za ono kaj ga ona misli koristiti. jer pomoću prusika se po dinamiku nikad neče popesti ili jako teško (prenaporno). A njoj za spuštanje ne treba isto tako dinamik pošto če ga imati vezanog samo za jedno uporište neče raditi štandove ko u alpinizmu, pa ako jedan popusti da dinamik amortizira pad, jer njoj ako se odveže ode dolje, bez obzira koje uže da ima.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Vezanje čvorova   Vezanje čvorova - Page 2 Empty

[Vrh] Go down

Vezanje čvorova
[Vrh] 
Stranica 2 / 3.Go to page : Previous  1, 2, 3  Next