FORUM PREŽIVLJAVANJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Deblja vreča ili više odječe...

Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
Storo
lingua
lingua
Storo

Male
Broj postova : 352
Godine : 36
Datum registracije : 16.11.2009

Deblja vreča ili više odječe... Empty
PostajNaslov: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty03.09.10 18:09

Evo baš si razmišljam i zanima me vaše mišljenje, dali je bolje uzet deblju vreču i manje odječe ili je bolje tanju vreču pa više odječe?
Nekak mi se čini da je uvijek bolje imat više slojeva odječe nego jedan debelji (lakše se prilagodit promjeni vremena), ali dal se to odnosi i na spavanje u vreči.
Jel konkretno ima ljetnu i zimsku vreču...
Ljetan je komfor od +16 do +10, a zimska konfor od +1 do -5. (ove pik to pik temperature su veče)

I sad čovjek ide na kampiranje i prognoza kaže da će po noči biti oko +5. Šta napravit?
Ljetan vreča pa podeljat obleku ili zimska pa u gačama spavat?

Spava se u šatoru i na podlozi za izolaciju od tla...
[Vrh] Go down
jerc1
tipko
tipko
jerc1

Male
Broj postova : 83
Godine : 30
Datum registracije : 12.08.2010

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty03.09.10 18:14

ja bi uzeo radije ljetnu vreću, pa slojeva odjeće obučeš koliko ti treba
ako je zimska vreća pa spavaš u gaćama, opet ti može biti vruće, a nemaš šta skinuti sa sebe

najbolje bi bilo uzet ljetnu vreću i curu sa sobom, bit će ti toplo Deblja vreča ili više odječe... 368870
[Vrh] Go down
Storo
lingua
lingua
Storo

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty03.09.10 18:19

jerc1 je napisao/la:

najbolje bi bilo uzet ljetnu vreću i curu sa sobom, bit će ti toplo Deblja vreča ili više odječe... 368870

Aaaaa... pa da ona loži vatru? Viša kak pametno, ali mislim da mi se ženi nebi svidjela ta ideja s curom... Deblja vreča ili više odječe... 469245
[Vrh] Go down
jerc1
tipko
tipko
jerc1

Male
Broj postova : 83
Datum registracije : 12.08.2010

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty03.09.10 18:24

ma onda uzmi ženu nek loži vatru, a ti curu u šatoru liječi od hipotermije
[Vrh] Go down
Guru
lingua
lingua
Guru

Female
Broj postova : 434
Godine : 35
Datum registracije : 04.12.2009

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty03.09.10 18:25

Ne može to da se poredi.

Najvažnija je dobra vreća, i po pravilu se u vreći spava sa što manje odjeće, a ukoliko je i u dobroj veći hladno, odjeća se stavlja između vas i vreće, znači unutra se trpa, nikako oblači.
[Vrh] Go down
Storo
lingua
lingua
Storo

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty03.09.10 19:03

Rade_mne je napisao/la:
Ne može to da se poredi.

Najvažnija je dobra vreća, i po pravilu se u vreći spava sa što manje odjeće, a ukoliko je i u dobroj veći hladno, odjeća se stavlja između vas i vreće, znači unutra se trpa, nikako oblači.

Ajde malo detaljnije pojasni ako nije frka zakaj s što manje odječe i zašto se neoblaći? Deblja vreča ili više odječe... 323904
[Vrh] Go down
Guru
lingua
lingua
Guru

Female

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty03.09.10 19:14

Tako su me učili kad sam počinjao da planinarim ( prije 4 god. ), i pokazalo se kao tačno uvijek kad bih to isprobao, a zašto tačno ne znam. Vjerujem da će znat neko pravi odgovor
[Vrh] Go down
Mraz
master
master
Mraz

Male
Broj postova : 6800
Godine : 34
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty03.09.10 19:26

Ja uvjek imam zimsku pa ne moram brinuti da ce biti hladno.. U vreci 90% noci prespavam samo u boksericama jer mi je neugodno spavati obucen. Ako mi je vruce vrecu otvorim, ako mi je hladno vrecu zatvorim o obucem majcu Deblja vreča ili više odječe... 469245

@Rade_mne: I ja sam negdje procitao da je iz xyz razloga u vreci toplije kada si gol nego pun odjece, valjda toplina tijela isijava i zagrijava cijelu vrecu pa bla bla bla... ne sjecam se tocnog objasnjenja. I isto da se u vrecu stavlja odjeca ali da se ne oblaci. Koliko je istina ne znam, nisam bas provjeravao.

Deblja vreča ili više odječe... 6xxcgm
[Vrh] Go down
Storo
lingua
lingua
Storo

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty03.09.10 19:38

Meni se jedno omaklo da sam išao spat u zimskoj i vani je bil jebeni zebec, skinuo se u bokserice i ostavio majcu kratih rukava. Naravno po noći mi bilo vruče i kaj sad ni pet ni šest ja otvorim vreču ( s desne stren se otvara) i sad je fino, ali za 15 min je bilo hladno za desnu ruku pošto je bila ta strana otvorena. odlučih zatvorit vreču kad opet za pola čuke vruče... I priča je tako išla do jutra! Kurca sam se napspavao i odmorio... Deblja vreča ili više odječe... 564295

To je isto jedan od razloga zakj ovo pitam... :bog:
[Vrh] Go down
damjan
mr.spika
mr.spika
damjan

Male
Broj postova : 1362
Godine : 37
Datum registracije : 06.11.2009

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty06.09.10 12:17

zimi zimska vreca, a ljeti ljetna... u vreci se kako je rekao rade spava sa sto manje odjece... razlog je jednostavan..ako bi spavao u vreci sa svom odjecom na sebi, ujutro kad izades iz vrece ti je hladnije nego sto je bilo u vreci a nemas vise sta obuci na sebe da se zagrijes..osim da cijeli dan provedes u toj vreci...
(ako si spavao gol u veci i bilo ti je prevruce..uzeo si krivu tj. pretoplu vrecu za te uvjete)
[Vrh] Go down
Storo
lingua
lingua
Storo

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty06.09.10 17:43

damjan je napisao/la:
u vreci se kako je rekao rade spava sa sto manje odjece... razlog je jednostavan..ako bi spavao u vreci sa svom odjecom na sebi, ujutro kad izades iz vrece ti je hladnije nego sto je bilo u vreci a nemas vise sta obuci na sebe da se zagrijes..osim da cijeli dan provedes u toj vreci...

Ček malo... Ako ja sapavm u vreči s svom oblekom i nije mi vruče za očekivat je da kad ju skinem da će mi biti hladno. Ali ako u istim vremenskim uvjetima spavam gol u toj vreči smrznul bum se ko picek do jutra, kaj ne? :bog:

U prvoj varijanti i kad skinem vreču bu mi hladno, ali moraš uzet u obzir i činjenicu da si ti ponoči miroval, a podanu nemiruješ i automatski se zagrijavaš, a da nesponeme da je dan topliji od noći...
[Vrh] Go down
bushman
lingua
lingua
bushman

Male
Broj postova : 317
Godine : 51
Datum registracije : 07.05.2009

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty06.09.10 17:59

Bolji je efekat skinuti odecu sa sebe i pokriti se sa njom,nego spavati obucen.
Prilikom spavanja u vreci po hladnom vremenu,odecu skinuti i sloziti u vrecu ispod sebe.
Time se poboljsava izolacija od hladnog tla koje nas najvise hladi,a odeca ce opet biti ujutro topla kada se oblacimo.
Najjednostavnije je probati to kada uskoro dodje zima.
Sopstveno iskustvo nas najbolje nauci.
[Vrh] Go down
damjan
mr.spika
mr.spika
damjan

Male
Broj postova : 1362
Godine : 37
Datum registracije : 06.11.2009

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 9:20

Storo je napisao/la:
Ali ako u istim vremenskim uvjetima spavam gol u toj vreči smrznul bum se ko picek do jutra, kaj ne? ...
nemoras biti gol, samo lagano obucen npr gače i majca.. i ako se smrznes u vreci, imas krivu vrecu i treba ti toplija

Storo je napisao/la:
U prvoj varijanti i kad skinem vreču bu mi hladno, ali moraš uzet u obzir i činjenicu da si ti ponoči miroval, a podanu nemiruješ i automatski se zagrijavaš, a da nesponeme da je dan topliji od noći...

probaj sada kad dode zima leći u vreću navečer u svoj odjeći koju imaš i ujutro se probudi..u vreci ti je fino toplo... e onda izadi van iz vrece i nemoj nista naknadno na sebe obuci (pošto ni nemaš jer si sve imao vec na sebi kod spavanja) i napisi tu iskustva kako si proveo prvih 2 sata.. bit ce ti toplo jedino ako ces tih sat-2 provest trčajući oko šatora
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru
Marko

Male
Broj postova : 2124
Datum registracije : 03.08.2009

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 10:35

Ovo mi je zanimljiva tema.

Znači koliko sam shvatio. spavati u vreći u što manje odjeće da se tijelo nebi priviklo na najvišu moguću toplinu koju mu kroz dan možemo ponuditi(osim vatre)? Jel' bi bilo to tako?

[Vrh] Go down
Orange
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 36
Godine : 40
Datum registracije : 02.08.2010

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 12:27

Uz pažnju da je prilikom spavanja puls minimalan, te da tijelo traži nešto bolju toplotnu zaštitu nego preko dana kad je aktivno.
Uglavnom spavanje sa minimumom odjeće, osim u izuzetno hladnim i survival okolnostima.
Zasigurno je najvažnija dobra izolacija od tla (ne gubiti toplotu bespotrebno) i ujutru suva odjeća koja neće biti puna vlage od tijela.
[Vrh] Go down
Aries
spikač
spikač
Aries

Male
Broj postova : 669
Godine : 49

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 13:18

Marko je napisao/la:
Znači koliko sam shvatio. spavati u vreći u što manje odjeće da se tijelo nebi priviklo na najvišu moguću toplinu koju mu kroz dan možemo ponuditi(osim vatre)? Jel' bi bilo to tako?

i da i ne

Tjelo zrači određenu toplinu, a veća za spavanje je defacto termoizolacija tj. reflektira tu toplinu nazad (ni jedan vreća "ne grije" sama od sebe). Nove vreće (bilo sintetičke, bilo pernate) imaju dosta bolju tremoizolaciju od odjeće i zato će ti biti toplije u vreći što imaš manje robe na sebi (roba ti smanjuje ovaj efekt).

Robu je dobro držati u vreći (ili u dijelu gdje su ti noge - tu najmanje smeta ili kako bushman reče u vreći ispod sebe) pogotovo ako je u pitanju vlažna sintetička roba jer će ti se ista osušiti od topline tjela ali pamuk, ako je vlažan, ne bih stavljao unutra jer se puno sporije suši od sintetike i navlažiti će vreću ti iznutra (a neće se osušiti), a onda vreća gubi svojstva. Ako je pamuk suh, onda nema problema.

Inače, glavna razlika između sintetike i pamuka je da novi sintetički materijali propuštaju paru/znoj (dišu) i puno manje zavržavaju vlagu od znojenja pa se i brže suše za razliku od pamuka koj je prirodan materijal ali kad se jednom oznojiš traje puno duže da ga osušiš.

Ja u vreću uguram 2. sloj odjeće (znači fleece/majicu dugih rukava, hlače) i to pod noge jer mi tu najmanje smeta, a ovisno o podlozi jaknu ili prebacim preko donjeg dijela vreće (gdje su noge) ili stavim između vreće i podloge za vreću. Tako ujutro na donji veš oblačim topli 2. sloj robe i nemam nikakav šok, a onda mi nije problem obući hladnu jaknu nakon što sam se tako obukao

ps - jedna napomena:
Ovo je isprobani princip koji meni osobno odgovara, ali donekle je i individualna kategorija jer netko bolje a netko lošije podnosi hladnoću. Također, jedna te ista osoba može u apsolutno istim uvjetima (ista temperatura, brzina vjetra, vlažnost, ista vreća i podloga itd) imati potpuno drukčiji (subjektivni) osjećaj tj. jednom nam može biti ugodno a drugi put ćemo se smrzavati. To ovisi i o kondiciji, umoru, bolesti pa čak i raspoloženju...

Zadnja promjena: Aries; 07.09.10 17:54; ukupno mijenjano 3 put/a.
[Vrh] Go down
Storo
lingua
lingua
Storo

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 17:09

Aries je napisao/la:

Ja u vreću uguram 2. sloj odjeće (znači fleece/majicu dugih rukava, hlače) i to pod noge jer mi tu najmanje smeta, a ovisno o podlozi jaknu ili prebacim preko donjeg dijela vreće (gdje su noge) ili stavim između vreće i podloge za vreću. Tako ujutro na donji veš oblačim topli 2. sloj robe i nemam nikakav šok, a onda mi nije problem obući hladnu jaknu nakon što sam se tako obukao

Interesantno, to bi čak mogo isprobat. Deblja vreča ili više odječe... 469245
[Vrh] Go down
Aries
spikač
spikač
Aries

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 17:56

Storo je napisao/la:
Interesantno, to bi čak mogo isprobat. Deblja vreča ili više odječe... 469245

a ako nije previše hladno, onda jaknu smotam u (kompresijsku) vrećicu od vreće za spavanje pa dobijem jastuk Deblja vreča ili više odječe... 69343
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris
Mladen

Male
Broj postova : 2656
Godine : 52
Datum registracije : 15.02.2009

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 18:07

Upravo što je napisao Bushman, svaki čovjek stječe sopstveno iskustvo.
Meni lično hladno je ko vrag,ovisi o situaciji u kojoj se nađem.
Nemam love za skupu sintetičku odječu, pa svoje mane rješavam improvizacijama.
To stoji ,da vreču grije isijavanje topline vlastitog tijela, nekoga bolje nekoga slabije,što zavisi od osobe do osobe.
Iskustvo mi je da vojnu vreču bivše jna , koristim i ljeti i zimi.
Ljeti naravno najbolje je spavati kao što piše u večini postova, minimum odječe, ali dobra izolacija od zemlje .
Za hladnijeg vremena ,sloj najlona ispod vreče ,odječa u vreču za smeče i pod glavu.
Na sebi rastezljive muške taice , košulja bez majice .
Za početno zagrijavanje , "improvizirani termofor" , flašica sa vručom tekučinom. =)

Spavajući niz godina uz vlažne predjele oko rijeke Drave, ono što se naziva "jutarnji toplotni šok" čak se i usred ljeta može osjetiti , zbog padanje rose .
[Vrh] Go down
Aries
spikač
spikač
Aries

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 18:30

Pozdrav Vuče, drago mi je da si se i ti oglasio :bog:

I ja imam samo jednu vreću koju koristim i ljeti i zimi. Ljeti je koristim kao deku (pokrijem se samo po bubrezima), a zimi se maksimalno zabundam tj. zategnem okovratnik koliko god ide. Da, izolacija od zemlje je jako bitna (i ljeti i zimi), a i trik s bocom tople vode je jako dobar...
[Vrh] Go down
Levi
bomber
bomber
Levi

Male
Broj postova : 159
Godine : 42
Datum registracije : 11.03.2010

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 19:34

Ja takodje imam samo jednu vrecu i to zimsku. Po toplom vremenu u njoj spavam bez podmetaca i ostavim je otkopcanu, a kada je hladno obavezno stavljam podmetac. Spavao sam u njoj na oko 30C i na 2C.
[Vrh] Go down
Storo
lingua
lingua
Storo

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 19:36

Nisam imao priliku vidjet uživo tu jna vreču osim po pričama, ali koliko ona fizički mjesta zauzima? Dali je to model koji ima gumirano dno i dal ima rukave kao BW vreče?
[Vrh] Go down
Levi
bomber
bomber
Levi

Male
Broj postova : 159
Godine : 42
Datum registracije : 11.03.2010

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 19:48

JNA vreca ima gumenu podlogu koja se skida. Sama vreca nije nista posebno u poredjenju sa modernom vrecama i prilicno je teska. Rukave nema.
[Vrh] Go down
Storo
lingua
lingua
Storo

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 20:03

Pitam zato kaj je sve ovo krenulo od toga da mi je nezgrapno nosit zimsku vreču s sobom kad idem po hladnijem vremenu kampirat ili na ribičiju... Ok je kad idem s ženom negdje s autom pa si 50m od auta i nisi ograničen na količinu kaj možeš furat, ali inače vreča spakirana duljine 38cm i promjera 25 cm mi zauzme previše mjesta. Sad sam bio na jezeru Kruščica (išlo se na ribičiju) kod Perušića i opet dilema... dal furat ljetnu ili zimsku... Nakraju zemem ljetnu, šator i podlogu... ali večer je bila tak ljepa da sam odlučio spavat na otvorenom kraj vatre... Deblja vreča ili više odječe... 469245
[Vrh] Go down
Guru
lingua
lingua
Guru

Female

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty07.09.10 22:03

JNA vreće ne mogu da se porede sa novim vrećama koje koriste svakakve tehnologije za disanje i sl.
JNA vreća ima više dizajnerskih stvari koje je odvajaju od klase dobrih vreća, jedna od njih je i guma koja je dobra kad se napolju spava, ali najčešće ona dovodi do kondenzacije tokom spavanja i onda su ljudima ujutru kvasne noge a ne mogu da provale kako.
[Vrh] Go down
Aries
spikač
spikač
Aries

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty09.09.10 9:49

Storo je napisao/la:
Nisam imao priliku vidjet uživo tu jna vreču osim po pričama, ali koliko ona fizički mjesta zauzima? Dali je to model koji ima gumirano dno i dal ima rukave kao BW vreče?

evo usporedbe jedne vojne vreće (nema rukave i nije baš gumirana - mota se u kapuljaču) s McKinely Discovery:
Deblja vreča ili više odječe... P1110095.th

ispred je Endura za usporedbu veličine.
Dimenzije spakiranih vreća su:

McKinely: L=31cm; fi=19cm
Vojna: L=36cm; fi=19cm

Nemam nikakvu preciznu vagu doma, tvornički podatak za težinu kod McKinelya je 1,05kg, za vojnu pretpostavljam da je cca 0,3kg teža od McKinelyeve (odokativna tj. ručna procjena)

Zadnja promjena: Aries; 09.09.10 13:37; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru
Marko

Male
Broj postova : 2124
Datum registracije : 03.08.2009

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty09.09.10 13:34

Kad smo već kod vreća, jučer sam u Konzumu videl vreču za spavanje, mislim nekih 30 kn košta. Al' vjerojatno je samo za upotrebu u zatvorenim prostorima Deblja vreča ili više odječe... 747986 Deblja vreča ili više odječe... 747986
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris
Mladen

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty09.09.10 17:15

Deblja vreča ili više odječe... Tnp1110095
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris
Mladen

Male

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty09.09.10 17:17

zbog bolje preglednosti postova bilo bi jako dobro da se koriste standardne veličine fotografija.
[Vrh] Go down
Slym
bomber
bomber
Slym

Male
Broj postova : 183
Godine : 110
Datum registracije : 20.04.2010

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty10.09.10 2:50

Storo je napisao/la:

Ja sam imao kompletnu, proizvođač je bio LIO Osijek, 1987. Komplet se sastojao od:

a) vreće za spavanje - zv. "deka" vreća, znači pravokutna vreća, dimezija otprilike 200x60 cm kad je zakopčana. Ziperima se mogu dvije vreće spojiti zajedno, a vreća u gornjem kraju ima uzicu za zatezanje s kojom se može gornji dio zategnuti na pormjer od nekih 20cm. Vreća je od jako kvalitetnog materijala, debljina skoro 2,5cm, teško se trga, meni je bio čak i vrh s cigarete pao na nju i nije se progorila, dosta je udobna i sama po sebi, kad se otvori skroz dobije se veličina od 2x1,2m na kojoj se može ležati ili se može koristiti umjesto pokrivača.

b) podmetač - otprilike 202x70cm, debljine oko 2cm, gornji dio nekavo platno, unutra malo punjena, a poleđina i donjih 30cm s gornje strane gumiplastika.

c) vanjski omot, tzv. blatnjača - poliester i nylon izvana, iznutra gumirano, debljine 2mm, dimenzije otprilike 202x75cm on se kopča na gumbe koji se nalaze na vreći, a između njega i vreće se stavlja podmetač.

To sve skupa se pakovalo u one tzv. "male putne torbe", to su u biti torbe od tih vreća. U jednu je išla vreća, a u drugu podmetač i blatnjača.

Imao sam još jednu, čini mi se isti proizvođač čak ali različito godište ('86., '88. ili čak '90.), ta je bila malo drugačija, u smeđim tonovima boje, a vreća i podmetač su bili tanji za po pola cm.

Zadnja promjena: Slym; 10.09.10 2:54; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Deblja vreča ili više odječe...   Deblja vreča ili više odječe... Empty

[Vrh] Go down

Deblja vreča ili više odječe...
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next