FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Čovjekova duša  između života i smrti Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Čovjekova duša  između života i smrti Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Čovjekova duša  između života i smrti Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Čovjekova duša  između života i smrti Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Čovjekova duša  između života i smrti Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Čovjekova duša  između života i smrti Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Čovjekova duša  između života i smrti Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Čovjekova duša  između života i smrti Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Čovjekova duša  između života i smrti Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Čovjekova duša  između života i smrti Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Čovjekova duša  između života i smrti Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Čovjekova duša  između života i smrti Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Čovjekova duša  između života i smrti Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Čovjekova duša  između života i smrti Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Čovjekova duša  između života i smrti Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Čovjekova duša  između života i smrti Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Čovjekova duša  između života i smrti Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Čovjekova duša  između života i smrti Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Čovjekova duša  između života i smrti Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Čovjekova duša  između života i smrti Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Čovjekova duša  između života i smrti Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Čovjekova duša  između života i smrti Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Čovjekova duša  između života i smrti Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Čovjekova duša  između života i smrti Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Čovjekova duša  između života i smrti Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Čovjekova duša  između života i smrti Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Čovjekova duša  između života i smrti Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Čovjekova duša  između života i smrti Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Čovjekova duša  između života i smrti Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Čovjekova duša  između života i smrti Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Čovjekova duša između života i smrti

+4
Damir
mariobab
LUKSA
Mladen
8 posters

Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Mladen 21.03.09 23:50

Početak mojih pisanja na ovome forumu...odabir tema ...
upučivalo je na preživljavanje u pravome smislu riječi ....
prošlo je neko vrijeme ..stvorila se jedna jezgra ljudi koji su prihvatili jedni druge...
dolaze novi ljudi ....forum raste...
došlo je vrijeme da počnemo pisati o survivalu onakvome kakvi on ustvari mora biti ...
bit survivala jest preživjeti bez opreme...
ovu temu posvetio bi samo tome i koju ču temeljiti na vlastitom iskustvu...
za takvo nešto treba biti smirena duša...tijelo testirano na glad i žeđ....
za ljude koji su naučeni živjeti po svojim životnim šablonama to su
nevjerojatne stvari...niko ne misli da postoje situacije u životu
koje mogu biti upravo borba za goli život...sudbina takvih situacija može potrajati
kratko a može biti i jako dugo ...da bi izvukli iz toga živu glavu ...
moramo se i njome služiti ...moramo se preispitati koliko smo zapravo spremni
prihvatiti takvu borbu...
koliko smo gadljivi kad treba pojesti nešto što bi nas u tom trenu nahranilo..
priroda je nepresušni izvor svih materija koje su potrebne čovjeku da živi...
drveče..kamenje..smeče koje čovjek ostavlja iza sebe u prirodi ...
sve nam to služi kao priručni predmeti koji mogu zamjeniti opremu...
veliku ulogu ima upravo čovjekova duša...
duša je pokretač ideja i dosjetljivosti pronalasku načina da se preživi...
ovu temu nazvao bi upravo tako..čovjekova duša između života i smrti
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by LUKSA 22.03.09 9:46

Sorry Vuče ali mislim da mi koji imamo novaca za plaćati internet račune i kupovati digitalne aparate i ko zna kakvu opremu ne trebamo preživljavati, Preživljavaju naši penzioneri koji su navikli na komunizam i četrdesetgdišnjaci stariji kojima su propale firme i nitko ih ne treba i koji su prisiljeni kupovati mlijeko iz Kozarske Dubice a ne iz Hrvatske( što je žalosno ), po mom mišljenju je Hrvatska premala za Survival kakav nam daju filmovi ali se možeš naći u situaciji kada ti tebaju takva znanja i kada treba biti pribran. možeš se izgubiti, dehidrirati, zalutati, uhvatiti te noć ili se ozlijediti. ali mislim da vrlo brzo možeš doći do naselja i potražiti pomoć.
na ovo sve ja gledam kao izvor dobrodošlog znanja ali društven sam i ne namjeravam izgubiti kontakt sa ljudima i otići negdje kako bi živio totalno izoliran ako se netko namjerava izolirati i vratiti starom načinu života onda mu to treba ali pritom se treba znati da u svakom segmentu kršiš zakon!
npr. napraviš drvenu kučicu u šumi- zabranjeno, loviš zamkama- nesmiješ, loviš ribu bez dozvole, divljač bez dozvole, skupljaš gljive više nego je dovoljno, neplaćaš boravišnu pristojbu itd.
Ovdje sam jer to volim i ovaj forum me oduševio ali sorry dragi prijatelji ne živim u filmovima, nemislim da ću pasti iz aviona jer nikada nisam letio istim, nisam Grizli Adams, ni zagor ili bilo koji drugi lik i nemam idola.
Orjentacija, čitanje karata, prva pomoć, prehrana i pronalaženje vode itd su dobrodošla znanja ali to znamo mi koji smo ovdje na forumu a što je sa ostatkom ljudi , naročito mladih koji nemaju pojama o ničemu i ne zanima ih. ja gledam na to recimo ovako, Petrinjsko općina ima 26000 stranovnika od toga je 80 u planinarskom društvu, 40 i Izviđačima, neznam koliko je ribolovaca i lovaca od njih se nitko nebavi survivalom! svi igraju nogomet, odlaze u kladionice itd.misliom A gdje je preživljavanje, skoro nigdje!
Smatram da su sva znanja dobrodošla ali treba biti sa obadvije noge čvrto na zemlji, biti realan i prihvatiti činjenice. Pa ja recimo ako trčim sam čudak agdje su druge stvari...
Da ne duljim, ne znam jesam li zeznuo temu Vuku ali samo glasno razmoišljam i imao sam potrebu ovo napisati. =)
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 22.03.09 9:55

tooooooooooooooooo je nekaj za mene! blagoslovljen bio ti meni Čovjekova duša  između života i smrti 841274

ipak ima ljudi koji misle kako sacuvati goli zivot i to golim rukama, ali dal se svi pripremaju i testiraju...e to je vec drugi par rukavicam uostalom vuce....u takvoj extremnoj situaciji moze se naci 150 kilas koji godinama nije ni pjeske u ducan otisel, a i zena, pa cak i sa djetetom....takve situacije ne biraju izdrzljive i sposobne, u tome se mozemo naci svi..

kako ce cija psiha da funkcionira tada, je cisto stvar pojedinaca, o tome se ne moze globalno razgovarati, no moja saznanja kao zene govore u prilog tome da se ponekad suocimo sa snagom na koju ni racunali nismo....
pripremljenost i znanje su ono sto bi nam u takvim uvjetima uveliko pomoglo...tu dileme nema
mislim da je instinkt za prezivljavanje toliko jak da bi se velika vecina ljudi na samom pocetku nekako snalazila, tek kasnije usljed umora, recimo osamljenosti, gladi zedi...moglo bi doci do posustajanja i prepustanja sudbini...
gadno je jedino ako si sam, a ozljeden si..i nepokretan, iako kad je tijelo pod sokom i stresom, ne osjecaju se bolovi na onoj razini kao kada do ozljede dode u normanm uvjetima....ipak treba nauciti zaustaviti krvarenje, nauciti imobilizaciju prirucnim sredstvima....itd itd..

zato je potrebno sve i nauciti i napraviti da se sto duze odrzi zelja i iskoristi posljedni atom snage da se prezivi...
ono sto svima vama nije ni na um palo, ali meni kao zeni jeste....zena se moze naci u takvim uvjetima bas kada ima svoje zenske stvari....i sto onda?sto su nekad zene radile u toj situaciji..pojma nemam

treba odrezati koju granu, nema se noz, izrada sjeciva iz kamena ili cega vec..
to je to sto meni moju glavu muci, nadam se da imas znanja o svemu tome da ga podjelis sa nama, ne samo ti, vec i drugi dragi forumasi

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 22.03.09 10:41

o cemu mi onda ovdje pricamo luksa?
pa to nema veze sa prezivljavanjem, to je onda stvarno izlet u prirodu!

osim toge...sve one lijepe i pucne prica o prezvljavanju pojedinih ljudi koje je stavil stule na podforumu ISTINITE PRICE O PREZIVLJAVANJU...svi ti ljudi nisu imali cilj naci se u takvim situacijama...desilo im se....
ja svoj zivot ne vezem iskljucivo na hrvatsku, a niti ne odbacujem mogucnost iznenadne potrebe za ovom vrstom znanja

drustveni smo svi mi... i ne vjerujem da je ikome cilj SVIJESNA I NAMJERNA izlolacija iz drustva

ako kome i jest....nek me povede sa sobom Čovjekova duša  između života i smrti 747986

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Mladen 22.03.09 11:14

LUKSA u pravu si ...treba biti čvrsto na zemlji ...
treba vladati sobom u svim mogučim situacijama...
kad ti je došla potreba da napišeš ovaj post razmišljao si upravo o survivalu ...
pisao si o stvarima koje su u stvarnosti točne ...pokrenuo sam ti razmišljanje ...
ljudi koji čitaju naše postove moraju shvatiti da ne želim nikoga uvrijediiti ni zlonamjerno savjetovati...
želim putem interneta pokrenuti zanimanje za survivalom...
upoznati ljude sa pravim stanjem koje ih može zadesiti..
priroda ne nudi samo ljepote , ona je i okrutna i to u svakome trenu može biti i naša sudbina ..
napisao ti budem jedan primjer ...nije tak davno bilo...ljeto ...
ljudi odu na kupanje na dravu ..u desetak minuta vrijeme se uraganski promjenilo..,
pljusak..tuča..vjetar ..strava u dravskoj šumi...
bezbrižnost ljetnog kupanja pretvorilo se u rušenje stabala ..
blesikanje munji..opasnost od groma...šok situacija...u roku desetak minuta...
tu su se mogla nači djeca prepuštena sama sebi...
u takvim situacijama treba se zaštiti ...ostati pribran...
tu duša igra svoju ulogu..o takvim pojavama želim pisati ..
ovo je trajalo nekoliko sati...poslije je to izgledalo stravično
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Mladen 22.03.09 11:27

VATRICA...ima nešto u tvojim postovima što ljude tjera na razmišljanje ...
na nekim tvojim pitanjima jednostavno sam pokrenuo nešto što bi vjerojatno
otišlo u zaborav..ljudi poput tebe koji žele da izvuku najbolje iz čovjeka
zaslužuju da im se i odgovori na najbolji način...
nemora to biti dravski vuk ...to može biti bilo koji forumaš ..
znanje je raspodjeljeno...to si jako dobro napisala..


Zadnja promjena: dravski_vuk; 22.03.09 11:32; ukupno mijenjano 2 put/a.
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by mariobab 22.03.09 11:28

Hajde polako, miješaju se tu kruške i jabuke, i hardcore survival i bushcraft i primitivne vještine.u situaciji trenutne borbe za opstanak najvažnija je bistra glava i imaginacija.Ne pomaže tu niti znanje paljenja vatre trenjem niti dobivanje vode kondenzacijom- tu se radi o prvih nekoliko trenutaka, prva tri dana gdje je najvažniji zaklon od prirodnih elemenata i medicinska skrb. Nekada se taj period može malo produžiti, ali nema li pomoći i počne li se živjeti od resursa to je već bushcraft, na duže razdoblje, primitivni načini.
Naravno da treba vježbati i uvježbavati vještine kao da smo u situaciji da smo bez ičega, ali vartice, teško da ćeš se ikada naći u situaciji da si gola i bosa u pustinji.
Slaganje opreme i svari nije izletnički duh, već pravi put da se ne nađeš u situaciji da te drugi traže i spašavaju.Izraditi nož od kamena nije tako jednostavno koliko bi netko mislio, treba tu i pomoćnih alata.Isto je i sa dobivanjem vatre trenjem- dug i mukotrpan posao i u idealnim uvjetima.Zato si objesi firesteel oko vrata i to te neće učiniti manje vrijednom, već samo pokazuje da misliš i spremna si na sve.
Napisao sam negdje u svojim prvim postovima, a ponoviti ću opet, to što Čeh ode na Biokovo u natikačama ne čini ga majstorom survivala, već neozbiljnim turistom.


Inače, što se tiče ženskih stvari, kroz povijest su se koristile razne stvari, od mahovine, pletenih trava, unutarnje isprepletene kore drveta, a zatim nekoliko tisuća godina platneni ulošci.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Mladen 22.03.09 11:57

MARIO..kako si dobro napisao bistra glava..imaginacija..
razmišljanje...šesto osjetilo ...
survival je poveznica svih tema ...
na ovoj bi želio da se piše o mislima ...
trenucima preživljavanja koji su vezani uz ideje...
postupke..početne strahove..zapravo survival ...
kad nemamo pri sebi punu naprtnjaču ..
kad moramo razmišljati kako preživjeti...
nadam se tvojim jako dobrim postovima ....
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 22.03.09 14:23

dajte pustite covjeku temu nek pise!!!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 22.03.09 20:25

Ne pomaže tu niti znanje paljenja vatre trenjem niti dobivanje vode kondenzacijom- tu se radi o prvih nekoliko trenutaka, prva tri dana gdje je najvažniji zaklon od prirodnih elemenata i medicinska skrb

tocno, ja sam vec na nekoliko mjesta napomenula da bi trebalo znati sto u tim prvim trenucima, dakle sto ima prioritet sto moze malo pricekati, no u prva tri dana moram imati vatru, a u prvih par sati i vodu:)
meni se cini bitno na samom pocetku pozabavit se signalizacijom te nastaviti s njoj kada god je prilika

tesko ili nestesko na primitivan nacin zapalit vatru....treba ju upalit


ali vartice, teško da ćeš se ikada naći u situaciji da si gola i bosa u pustinji
.

na zalost mislim da hocu, ono cega se najvise bojis....bas to ti se desi, dobro gola i bosa valjda bas ne budem...barem se nadam

meni je u mojoj glavi i dalje to izletnicki, pa nosim ja uvijek sa sobom sve kaj mislim da mi treba, imam ja svoj ruksak koji ide s menom i nije prazni Čovjekova duša  između života i smrti 747986........zakaj me ne razumijete kaj mene muci Čovjekova duša  između života i smrti 592423
i da to sto ja forsiram na nekim stvarima nije meni bez veze, mozda vama jest, ali dozvolite da naucim i da pitam ono kaj mene zanima

meni pojam PREZIVLJAVANJE, znaci bas to..prezivjet bez icega, na primitivan nacin, kuda srece da onda kada mi se desi taj maler da zaglavim imam sa sobom barem najnuznije, ali.....sto ako nebum imala..........ili sto ako vi ne budete imali?
taj dio je vazan meni...

Napisao sam negdje u svojim prvim postovima, a ponoviti ću opet, to što Čeh ode na Biokovo u natikačama ne čini ga majstorom survivala, već neozbiljnim turistom.

tocno....no vidis, ceh ide ciljano i nepripremljeno, ja pricam o neciljanom i neplaniranom dogadaju

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by mariobab 22.03.09 20:38

Uvijek ćeš sa sobom imati ono u glavi.Vatrice, sjeti se kada si bila dijete i iz ničega napravila sve,ništa ti nije bilo glupo, nemoguće i neizvedivo, jer nisi mislila niti znala da je glupo, nemoguće i neizvedivo.Ono po čemu smo se tada razlikovali je samo način razmišljanja. Ako na konzervu graha gledaš kao na jedan obrok, nećeš daleko stići, ali ako u njoj vidiš, hranu, posudu za iskuhavanje vode, spremnik za nošenje žari, sredstvo za signalizaciju, priručno sječivo... na dobrom si putu.
mariobab
mariobab
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1910
Godine : 60
Lokacija : zg
Datum registracije : 28.01.2009

http://bushcraft-forum.findtalk.biz/

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 22.03.09 20:41

Uvijek ćeš sa sobom imati ono u glavi

eeeeeeeeee bitngo! to je to!
za slucaj kad budem imala samo znanje u glavi, zato zelim znat i naucit...za nedaj boze, ali nek ono bude u glavi

hvala kaj si svatil kaj mene muci Čovjekova duša  između života i smrti 841274
i da budem iskrena....na konzervu graha nisam gledala tako, sada nakon ovog foruma, pocinjem drugacije dozivljavati stvari....zbog toga ste mi potrebni Čovjekova duša  između života i smrti 841274

a zelim znat sve, do zadnje moguce pojedinosti kaj moze past na pamet

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 22.03.09 20:44

vvvvvviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis to je to, konzerva kao moguce sjecivo

yeeeeeeeeees vis!!! jeeeeeeeeeeeee
joj ja se radujem ko malo djete kad tako pokupim neko znanje o kojem prije nisam razmisljala

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by LUKSA 22.03.09 20:46

pa na neki način i ja cijelo vrijeme mislim na to, zato me živciraju šminkerski noževi i raznorazna oprema koja nikada neće biti upotrebljena.
LUKSA
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2320
Godine : 52
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 21.02.2009

http://luketic.robert@gmail.com

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 22.03.09 20:49

sta da?
pa fino onda nas ima troje ili koliko vec<3

zato vam ja i govorim da meni to lici na izlet,a ne na prezivljavanje, joj konacno sam svacena Čovjekova duša  između života i smrti 841274

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Mladen 22.03.09 22:46

Kroz vaše postove dolazi do izražaja da ova tema ima svoju vrijednost...
Mario je spomenuo limenku...od te limenke mogli bi napisati cijelu priču...
koliko je ta mala, u stvarnom životu, nevažna stvar zapravo korisna ...
mogli bi se uz našu domišljatost njome služiti na desetke načina...
zamislimo si ...imamo šipak ...imamo oganj...a nemamo u čemu iskuhati čaj..
i onda naiđemo na tu malu nevažnu stvar...koju je neko odbacio kao smeče...
kolika bi to bila sreća..
Stuleu danas došla ideja ...izradio kamenu sjekiru...tako je produžio ruku ...
kamen je tvrdi..može se koristiti za cijepanje ...zabijanje...bacanje...
poslužit če nam i za obranu od životinja..uz domišljtost...
može nam poslužiti u izradi skloništa..zamki ..ako stavimo na dršku ...
šiljasti i dugoljasti kamen prava je alatka za kopanje...
nađemo li komad najlona .. našli smo pokrivač za sklonište...
sredstvo za kondenzaciju vode...zaštitu od vjetra....nepremočivi ogrtač za tijelo...
nepremočivo sredstvo za prelaženje vode...skupljenu vodu
jednostavno u najlonu možemo nositi ..
svaka sitnica na koju naiđemo može nam uvelike olakšati preživljavanje...
da još jednom napomenem u svemu važna je ideja..domišljatost...
ni jedna nepredviđena situacija nije nerješiva ako ju prihvatimo takvom kakva ona jest..
jedna razbijena staklena flaša može zamijeniti i najskuplji nož ..
za neke osnovne radnje...jeste kad palili vatru preko stakla.
jeste kad razmišljali da tkanina od odjevnih predmeta ..
rezana u trake..rastegnuta može poslužiti kao najbolja uzica...
tisuče stvari...koje mogu koristiti a zapravo nam nikad nije palo na pamet...
jeste kad pravili baklju...jeste kuhali imelu...cjedili sok iz breze....
svi smo tu da razmislimo ...stavimo se u takve situacije ...
i svoje ideje podjelimo svi zajedno ...
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Damir 24.03.09 0:56

Ja mislim da kuzim vuka... on ne govori o materiajlnim stvarima... on govori o dusi, tu se radi u koliko snage imamo u sebi ... sta smo u stanju izvuci iz sebe, koliko VOLJE imamo za prezivjeti.
Nema veze dali cemo se ikad naci goli i bosi u pustinji (vetrice ... ako ti se dogodi ... nazovi ! ..donesem ti natikace da ne budes bosa!) ) Čovjekova duša  između života i smrti 747986 Čovjekova duša  između života i smrti 747986 Čovjekova duša  između života i smrti 747986 Čovjekova duša  između života i smrti 747986
ali ista ta "snaga" treba za "prezivjeti" u bilo kakvoj nevolji ili bolesti.
Sve izgleda lako, ali nitko nezna kako ce se ponasati u crnoj situaciji. Jedna stvar je paliti vatru trenjem na izletu, druga stvar je paliti vatru SA JEDINOM SIBICOM... ali sa zaledjenim rukama kad ti je svijesno da si gotov ako ne zapalis. Kad tri dana ne jedes ali moras traziti vodu, drva za vatru, popravljati brlog... pada kisa i zima je... Treba to probati... onda je puno jasnije. A moze se probati... imamo mi tu admina... on je pokvaren, biti ce sretan izmisliti neku crnu situaciju za znatizeljne ljude! Čovjekova duša  između života i smrti 469245 Čovjekova duša  između života i smrti 469245

Vatrice, na jednom tecaju ja nisam uspio zapaliti vatru...zbog umora, psihickog i tjelesnog, bilo je zima ali mi nije izgledala bitna. A da, bio je to tecaj od 4 dana, bez ikakvog tehnickog materjala, bez hrane i prvi dan je kisilo a noc smo proveli bez vatre.
Nedaleko od mene "stanovala" je jedina cura tog tecaja i ona je bila u istom stanju kao i ja i imala je "svoje stvari". Njoj je vatra trebala... ona je spremala tu vatru sa toliko volje, sa toliko paznje, sa toliko energije... nemogu objasniti. Ta cura je svima nama dala jednu ljepu lekciju o prezivljavanju. Pa sad probaj... ljecnici kazu da zenske imaju velike mogucnosti da se nadju u takvim situacijama u prvim danima expedicije zbog povecanog stresa.
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 24.03.09 10:18

bravo damire, nista ne bi ni dodala ni oduzela tvom postu, to je to, svatil si kaj zeli vuk reci i koje situacije mene muce: upravo takve!!!

kad smo na samom rubu, kad se polako pocinje posustajanje tada treba crpsti dodatnu snagu, neko ce naci izvor svoje snage, nego se presusta sudbini...to je vrlo individualno

dirnulo me ovo tvoje osobno iskustvo!
i hvala za natikace, kad vec dodes...povedi me sa sobom natrag u civilizaciju Čovjekova duša  između života i smrti 747986

a nasmijalo me i ovo oko admina...kak si to zdusno napisal "on je pokvaren", naravno da sad ja ne mislim da je on doista pokvaren,ali mislim da je sasvim u redu nekome priustiti malo "panike", cisto da se ljudi suoce sa tim osjecajem

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Damir 24.03.09 15:35

Ma osobno ne poznam admina, (ali nadam se hocu)..ali znam ja kakvi su instruktori prezivljavanja! Čovjekova duša  između života i smrti 747986 Dobro to su ipak simulirane situacije, lakse je, zna se tocno koliko traje. Mislim kad tocno znas da ces za 2, 5, 10 dana biti opet doma ...psiholoski je puno lakse. Ali ipak se moze nauciti/otkriti nesto novo o samom sebi. Nego, po mom misljenju, vec kad je tebi svijesno da bis se mogla naci u nekoj situaciji... i razmisljas o tome... samo to znaci da si vec na pola puta prema rijesenju problema. Sve ostalo su samo "skills".


I mene je dirnulo...Čovjekova duša  između života i smrti 841274 ... nisam se usudio nju dirnuti jer je imala veci noz nego ja! Čovjekova duša  između života i smrti 592423

Oprostite budalstine .. ali i u najozbiljnoj situaciji i humor pomaze.
Damir
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 58
Lokacija : Treviso, Italy
Datum registracije : 15.11.2008

http://www.teamsurvival.it

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 24.03.09 22:23

Nego, po mom misljenju, vec kad je tebi svijesno da bis se mogla naci u nekoj situaciji... i razmisljas o tome... samo to znaci da si vec na pola puta prema rijesenju problema

jok Čovjekova duša  između života i smrti 747986
tek kad mi znanje u glavi bude jedno od najjacih oruzja, onda budem na pola puta, drugu polovicu budem morala savladati u praksi Čovjekova duša  između života i smrti 747986

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Mladen 23.05.09 13:08

evo malo da se podsjetimo...
čovjeka je zadesila ta čast da znade upaliti vatru...
imati tu moć nad ostalim bićima...
stvarati znanje ..razvijati si psihu za ekstremnije situacije ...
koje se zapravo u prirodi događaju svakodnevno...
čovjek ima moć ali treba ju prirodi primjeniti ...
može biti potkovan teorijskim znanjem..
pun savjeta ...ali u ekstremnim uvjetima treba biti karakter...
badava da si supermen ako se ne usudiš preskočiti potok...
svi koji survival doživljavaju ...moraju biti psihički jaki ljudi...
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Gost 07.07.09 9:18

ja nisam psihicki jaki ljud:) iako mi mnogi kazu bas suprotno, no ja sebe ne smatram takvom..
to dal je ili ne moze reci samo i jedino covjek koji je na svojoj kozi iskusil istinsku borbu za svoj zivot
ponekad placljivci znadu iznenaditi....u kriznim situacijama postanu jaci nego sto su i mogli pomisliti da bi to ikada mogli, a oni od kojih se ocekuje puno klonu i duhom i tijelom...

zadnji primjer je djevojcica koja je prezivjela pad aviona, slabi plivac, odrzavala se na vodu punih 8 sati, penjala na komad olupine sa koje je stalno klizila natrag u vodu...
kako reagira psiha kad nam smrt kuca na vrata, kada postajemo svijesni da ovisimo o sebi i da kriva odluka i krivi korak moze da nas odvede medu andele.....vjerojatno je vrlo individualna stvar
vjerojatno i motivacija ima mocnu ulogu

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Mladen 07.07.09 15:51

u toj temi treba se više pisati ...
nije uzalud podatak da djevojke...
za koje se misli da su slabiji spol...
zapravo u ekstremnim situacijama puno bolje reagiraju...
puno prije od muških shvate što ih je zadesilo ...
u takvim se slučajavima preobraze u nešto sasvim neobjašnjivo...
vjerojatno što u sebi nose gene majčinstva...
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by tonka 07.07.09 18:44

jednom sam čitala jednog duhovnog učitelja,...sveca, koji je rekao " vaša duša vam je najbolji prijatelj. Kad bi vi znali slušati svoju dušu koliko stvari bi vam ona rekla..." te riječi su potpuno isti sekund promjenile moj život, trenutno i potpuno. To je bilo prije nekoliko g. i uvijek je isto uzbuđenje kad se sjetim tih riječi. jer sam ih odmah spoznala kao Istinu,morala sam ih odmah živjeti... sve se promjenilo...pustolovina je unutar čovjeka, cijeli jedan bogati svijet, unutar moga tijela, bića,... a duša je kraljica...i zato npr, znam da ću se snaći u svakoj situaciji, TO je zakon duše, u svemu dobijem izlaz..to zvuči nevjerojatno, al već godinama sigurnost moga života potpuno je u "rukama moje duše" jer ONA sve zna, to je nevjerojatno osim ljudima koji žive istim načinom života...duša vodi čovjeka, takvi ljudi ne polažu račune za svoje postupke ljudima, oni polažu račun svojoj duši... zato za njih ljudski zakoni su šala mala jer u sebi imaju puno teži zakon...pa još kad imate ženu koja je u stavu slušanja svoje duše, a mora npr. zbrinuti nekoga koga voli npr. obitelj, narod, tada možete širiti oči od tog čuda što duša provodi kroz slabo tijelo...a slabiji spol, jači spol, to nisu osobine duše nego tijela, osobine duše su hrabrost, lucidnost, Istina, bistrina što znači tko prvi bude u poslušnosti duši dobije od nje ove osobine, koje su važne za vodstvo i može biti vođa i voditi...
jer caka je da je duša besmrtna, ona je u čovjeku ja bih to rado ovako rekla: "sav gen preživljavanja" i život i živjeti njoj je povjereno, recimo kao što je oku povjeren vid, ili govor jeziku...uff. ovo sam se baš potrudila izreći
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Mladen 15.11.09 21:44

danas je točno tjedan dana kada smo završili sa ispitom...
bio je to pravi test ..
na susretima se to ne može doživjeti ...
zajedništvo i grijanje uz vatru uz piće i hranu ...
nije mjerilo preživljavanja..

kad kreneš u nepoznati teren , kad ne vidiš ništa oko sebe...
a imaš zadatak doći do zadanog cilja ..
e to je več nešto drugo...

terenom kojim smo prolazili ..
razmišljanja...
savladavanje prepreka...
izbjegavanje opasnosti..
stapanje u okolinu...
štedjeti na hrani i vodi...
tu čovjek doživljava zapravo sam sebe...
gledao sam mnoge slike svojih prijatelja diljem svijeta...
nisam nigdje primjetio da to rade...
zato sam ponosan na našu ekipu koja je to znalački odradila...
naučili smo puno novoga...
saznali o sebi puno...
i spremni smo to podjeliti sa svima ...
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Mladen 18.09.10 17:22

Duh ljudski odavno se odmaknuo od prirode, civilizacija je zagospodarila čovjekom. Čovjek odlazi u prirodu samo radi posla ili rekreacije , život u prirodi izabrali su samo čvrsti ljudi. Ljudi nisu naviknuti na zakone prirode jer ih više ne poznaju., kad se prevare u svojim procjenama i zaglibe u velikim su problemima, mislim da tu veliku ulogu treba tad odraditi ljudska psiha, koja svjesna svoje situacije može profunkcionirati u traženju spasa. Osnov preživljavanja je opstanak u uvjetima koje nam je nametnula situacija a jako su daleko od naših uhodanih radnji i naših životnih navika.Preživljavanje , ja bi slobodno napisao , je vještina koja usklađuje duševno i tjelesno stanje čovjeka koji se bori za opstanak.Okolina je jako surova a okolnosti mogu pogoršati panika , strah ili nedaj bože neka jača povreda što može dodatno otežati produljenje života kako bi ljudi dočekali spasenje.Ozbiljnost takvih slučajeva potiče nas na razmišljanje jer jednostavno rečeno to je borba za vlastiti život.
U takvim trenucima nestaju pravila i zakoni ,misli se okreču na spas vlastitog života i života svojih bližnjih
Da bi čovjek lakše prebrodio takvu situaciju potrebno je neko znanje o preživljavanju.
Kad započinjem nei razgovor ili neko predavanje uvijek takva pitanja shvačam jako ozbiljno u što su se uvjerili moji mnogi prijatelji.

Znam da je teško shvatiti kako naša regija mala površinom može biti tako opasna .
Ja tvrdim da je to moguče , isto tako mali broj ljudi o tome može posvjedočiti. Ljudi se vode kao nestali ko može garantirati da neki od tih ljudi nisu izgubili bitku za životom upravo protiv prirode.
To što se dešava sa turistima je sasvim druga priča , na njihov se nestanak alarmiraju sve službe, što nebi bio slučaj da netko od nas nestane negdje u divljini a nije prijavio prisustvo.Na tehnologiju se ne možemo osloniti potpuno,mobiteli i slični uređaji rado zakažu baš u takvim trenucima. Tako se nađete prepušteni sami sebi.

Vještina je tek mali postotak znanja ako je samo teoretski obrađena., praktično savladivanje tek je pravi put do usavršavanja .
Da bi bilo tko ,nekoome u bilo čemu mogao nešto prenositi i tvrditi mora to jako dobro savladati.
Zato sa osmjehom ponekad prelazim preko nekih tvrdnji.
Nitko ama baš nitko ne može opisivati nešto što njegova psiha i koža nije osjetila bilo da je riječ o gladovanju , pothlađivanju, ugrizima , utapanjima, problemima sa temperaturom, iskustvom spašavanja nečijeg života , unesrečenosti , opasnim susretima sa životinjama, ubijanju životinja , šivanju rana sve u svemu ekstremnijim doživljajima .
Isto tako nitko ne može tvrditi da je zamka koju napravi učinkovita, prijatelji , zamka je učinkovita ako je u njoj lovina i to praktično dokazano. Što želim reči ? - da za postavu zamke njezina možebitna učinkovitost je tek jedan mali dio čimbenika koji su potrebni da rezultat bude uhvačena hrana.
Ubijanje životinja, svi se toga groze, neki ljudi za to budu plačeni, primjer mesari, lovci koji to rade za trofeje i meso,također ima ljudi koji si plačaju tečajeve ubijanja peradi, u dugotrajnijem obliku preživljavanja vjerojatnost je velika za ubijanjem, mada je čovjeku u preživljavanju dosta golub ali i njega treba ubiti.Ko ne osjeti tu brutalnost ne može o tome pisati a da ne pišem o ostalim stvarima koje se moraju napraviti da bi se najeli i obnovili izgubljenu energiju. Ovo je malo drukčiji post pa bude vjerojatno u nekim ljudima potaknuo kontra priču.
U pripremi je ekstremniji podforum u kojem se bude pisalo o takvim temama, koji bude dostupan ljudima koji stvarno osječaju ovaj forum kao forum takve tematike.

Čovjekova duša  između života i smrti 16m7u2t


Zadnja promjena: vuk; 18.09.10 20:54; ukupno mijenjano 2 put/a.
Mladen
Mladen
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2438
Godine : 55
Lokacija : Varaždin
Datum registracije : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by WILLY 18.09.10 18:16

moćno napisano stari!sve stoji,tehnologija nas je unaprijedila,ali i zatupila.treba se vratiti prirodi to je rješenje za ljudski opstanak u suprotnom će mo nestati kao neka životinjska vrsta koju je uništio ljudski napredak. Čovjekova duša  između života i smrti 464819
WILLY
WILLY
lingua
lingua

Male
Broj postova : 468
Godine : 48
Lokacija : dolina neretve
Datum registracije : 13.12.2009

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Igsy 18.09.10 19:21

"U pripremi je ekstremniji podforum u kojem se bude pisalo o takvim temama, koji bude dostupan ljudima koji stvarno osječaju ovaj forum kao forum takve tematike."

jedva čekam
Igsy
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2412
Godine : 34
Lokacija : Split
Datum registracije : 12.03.2010

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Freeman 08.12.10 3:46

Voleo bih da dodam koju kap ovoj temi... Zašto ja učim preživljavati

Veoma je teško opisati survival na način kako samo to vuk može, prožeti u suštinu života i stvoriti od teme survivala osećaj borbe duha nad materijalnim, ali ipak je suština u njegovim rečima: odvojeni smo od prirode.
Nekako, kada dovoljno puta čuješ lošu vest, postaneš neosetljiv na nju, pa smo tako postali i neosetljivi kada neko kaže "Odvojeni smo od prirode", ti pomisliš "jel, a šta još ima novo", ali nas ta odvojenost vuče ka mračnoj strani, posledicama sa kojima ćemo se pre ili kasnije morati suočiti.
Posledice već i osetimo - mnogo bolesti koje nikada nisu trebale postojati sada vladaju.
Posledice ćemo tek osetiti u generacijama koje slede. Ponekad se i pitam, šta će sve njih zadesiti.

Ponekad se i iznenadim kad čujem "Priroda odumire" ili "Uništavamo prirodu" ali to nema smisla. Mi smo priroda. Mi uništavamo sami sebe. Priroda živi.

Ipak, kada dođemo na neki put duhovnosti, počinjemo da osećamo da smo ipak samo mali, nebitan, srećan deo jednog velikog organizma koji diše, živi i oseća baš kao mi sami...
Zamislite da ste vi svemoguća majka priroda, šta bi radili u ova današnja vremena?
Sigurno bi ukazali nama ljudima pogrešan put kojim koračamo, vetrovima koji kidaju kuće, poplavama koje ruše naselja, vatrama koje pale gradove, ljutim vulkanima, snežnim olujama...
Ali čekajte! Pa tome smo već sad svedoci...
Dođe ti da se zapitaš....
Freeman
Freeman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 131
Godine : 36
Lokacija : istocno od potoka
Datum registracije : 23.08.2010

[Vrh] Go down

Čovjekova duša  između života i smrti Empty Re: Čovjekova duša između života i smrti

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.