FORUM PREŽIVLJAVANJA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

vojne čizme JNA

Go down 
Autor/icaPoruka
morski
tipko
tipko

Male
Broj postova : 72
Godine : 44
Datum registracije : 27.02.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty23.03.10 3:28

tema prebačena iz PDF-a TRAŽIM& MJENJAM

p.strumf je napisao/la:
Baš hoču JNA zbog nedostižne kvalitete. Ima ih na sajmu rabljenih po 100-150kn, ali danas nisam vidio broj 42.

vojne čizme JNA JNAcizme1vojne čizme JNA JNAcizme2
kako je hodati u njima na dulje relacije?
[Vrh] Go down
Boris P
tipko
tipko
Boris P

Male
Broj postova : 92
Godine : 59
Datum registracije : 12.03.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty23.03.10 11:35

morski je napisao/la:
STRAŠNO, i pored dva para čarapa, kondicije, navike na planinu, težak kamenit teren.
Vojsku sam služio 81-82 god. bile su iste takve, imam ih i sada ali samo za rad oko kola zimi i radonicu, aman kupi nešto bolje ( jaku Alpinu, Koflach, Kastinger, Reichle ....).
Vodi računa da O B A V E Z N O ima Vibram, sa dobrim gamašnama, pamučnim čarapama
uz nogu i debelim seljačkim preko nema zime ni žuljeva. Moraš voditi računa o zemlji porekla koja piše na deklaraciji ili jeziku cipela za izbegavanje je sve gde piše PRC -
( Peoples Republic of China ). Pozdrav Boris P.
[Vrh] Go down
http://ipas.rs
RECON 353
tipko
tipko
RECON 353

Male
Broj postova : 54
Godine : 45
Datum registracije : 07.12.2009

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty23.03.10 16:12

p.strumf je napisao/la:
Baš hoču JNA zbog nedostižne kvalitete.

Zbilja ne znam o kakvoj nedostižnoj kvaliteti govoriš, jer te čizme su za današnje pojmove živo smeće, a bile su i prije 20 godina. Nemaju nikakvu membranu i propuštaju i na slabiju rosu, vežu se do gležnja teko da ni omanju baricu ne možeš pregaziti i ostat suh, teške su i ne drže (podupiru) zglob, pa lako nažuljaju..... Na moju veliku žalost, sve ovo što sam napisao doživio sam iz prve ruke, dakle metodom vlastite kože.
[Vrh] Go down
campy
tipko
tipko

Male
Broj postova : 90
Godine : 909
Datum registracije : 27.09.2009

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty23.03.10 18:05

RECON 353 ja potpuno u pravu.......

Čizme su (da se fino izrazim) sranje........
[Vrh] Go down
p.strumf
lingua
lingua
p.strumf

Male
Broj postova : 200
Godine : 40
Datum registracije : 02.08.2009

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty23.03.10 19:42

morski je napisao/la:
Nisam imao vojničke ture od 20km ali par sati na nogama ne predstavlja problem. Mora se i uzeti u obzir da inače nosim samo udobne tenisice i da malo hodam tako da su mi stopala razmažena. Samo pazi da imaš odgovarajuću veličinu, imaju oznake za veličinu, dužinu i širinu. Valjda ovi koji kukaju da su neudobne nisu imali odgovarajuće brojeve. Čižme će trajat zauvijek, koža debela 3mm. Neusporedivo su bolje nego čižme HR vojske. Mogu ići 13cm u vodu jer je jezik do te visine prišiven. Na mokrom će malo pustit vodu kao i svaka koža ali daleko manje nego HRV čižme, zato postoje kreme za kožu.
[Vrh] Go down
mastershooter45
lingua
lingua
mastershooter45

Male
Broj postova : 453
Godine : 62
Datum registracije : 25.02.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty23.03.10 20:11

U doba GORE TEX-a, VIBRAM džona i sličnih drangulija moderne tehnologije, JNA čizme su doista B.S.

Nikada nisu bile nešto, jedino što nije bilo drugih, dok danas toga ima koliko hoćeš.

Ovo se može koristiti za oko kuće.

U takvima sam prehodao Velebit i Učku, popeo se na Triglav, ali unatoč vunenim čarapama i odgovarajućem broju današnje čizme su ono pravo.
[Vrh] Go down
http://hoplon.hr/forum/index.php
campy
tipko
tipko

Male
Broj postova : 90
Godine : 909
Datum registracije : 27.09.2009

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty23.03.10 21:16

Upravo tako-ukoliko niste prepješačili nekih 20 km u njim neznate kako su loše......

Meni su se višestruko zamjerile.....
[Vrh] Go down
Boris P
tipko
tipko
Boris P

Male

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty23.03.10 21:41

campy je napisao/la:
Upravo tako-ukoliko niste prepješačili nekih 20 km u njim neznate kako su loše......

Meni su se višestruko zamjerile.....

Vidite i pored STVARNO pravog GORE-TEXa (mislim na Berghous, Marmot, Haglofs, Fjallraven ..... mislim na originalnu Dupont sertifikaciju ) koža je definitivno nezamenjliva, pogledajte samo Lundhag i posle toga sve pada u vodu ( Švedske čizme, i cipele ). Italijani- alpinci i pešadija nose La Scarpu,
poluduboku cipelu sa gamašnama. Stara vojna čizma JNA je u odnosu na neke druge vojne čizme bila majka, mada su i alpinci JNA nosili perfektnu polu-duboku cipelu i pamučne gamašne, tako da je koža ipak još neprevaziđena, uz sve svoje mane ( upijanje vode, zamrzavanje noću-zimi, buđanje itd), još dugo se mi nećemo odreći iste. Pozdrav Boris P.
[Vrh] Go down
mastershooter45
lingua
lingua
mastershooter45

Male

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty24.03.10 0:08

Vidiš, ja sam nosio baš te polu duboke planinske cipele jer sam bio u planinskoj brigadi. Radili su ih slovenci, Planika mislim, ali ti vjerojatno misliš na one crne visoke cipele, dok sam ja imao smeđe, skoro kao današnje vojničke. Bile su odlične, ali one crne nisu.
Imam i čizme slovenske vojske iz 91 i mišljenja sam da su od klasičnih vojničkih čizama nešto najbolje što je napravljeno. Ali, tehnologija ide dalje i to je tako.
[Vrh] Go down
Boris P
tipko
tipko
Boris P

Male

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty24.03.10 0:56

Ako se dobro sećam postojala su 2 mod:
Crni mod. sa žutom kožom unutra, Alpina, prednji kraj ravno zasečen u pravougaonik sa izbačenim đonom da može da se ukači u turni vez, vidliva 2 šrafa i met. ojačanje.
Braonkasti mod. sa nekom braon svetlom ili kaki kožnom postavom, sličnog đona, ali sa strane
cipela dve ušivene metalne gajke-za podvezivanje gamašni. Ovo je mislim bio stariji model, rađen od debele brušene kože, na peti su bili vidni useci za stari tip ski veza sa sajlom to je bio tzv KANDAHAR vez. Ovu cipelu je imao moj drugar do skoro, na njoj je sigurno više puta menjao krampone, od prvih Borovo do originalnog Vibrama. Ja i danas nosim jedan Alpinin model cipela
kupljen u Jesenicama preko puta Železničke stanice, a na lageru imam jedne potpuno nenošene
kupljene na istom mestu pred sam raspad EX YU. Ubitačno teške cipele ali za kamen i težak teren
apsolutno nezamenjive. Pozdrav Boris P.
[Vrh] Go down
p.strumf
lingua
lingua
p.strumf

Male
Broj postova : 200
Datum registracije : 02.08.2009

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty24.03.10 1:31

Jadan li je ovo forum preživljavanja gdje se muški(ili curice) žale na kvalitetne čižme jer nemaju membranu, gorex tex i neki vibro ili šta. Valjda su se ljudi tisućama godina vozili autima pa su uspijeli preživjeti do današnjeg doba bez membrane, ili su možda roboti hodali umjesto njih. Pa kad se stavljaju linkovi kao nekog uzora ray mayersa koji u šumu doveze autom alat za brušenje vrijedan 1000€ i onda se ovi od njega uče preživljavanju.
Katastrofa.
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN
Ikarus

Male
Broj postova : 2581
Godine : 38
Datum registracije : 06.03.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty24.03.10 2:05

potpuno se slažem!
treba bit dobro opremljen ali ako se PREtjera sa tim to više nije preživljavanje nego dobro isplaniran boravak u prirodi (opet se ponavljam) =)

nož koj koristi dođe nekih 350 funti !!!
ko bi si od ljudi sa prosječnom plaćom mogo priuštit takav nož za "preživljavanje"???
[Vrh] Go down
Levi
bomber
bomber
Levi

Male
Broj postova : 159
Godine : 42
Datum registracije : 11.03.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty24.03.10 2:14

Nosio sam ovo cudo pre pet godina dok sam sluzio vojsku i nemam reci hvale.
Nekvalitetne su, teske, neudobne, lako naprave zuljeve, djon kliza...
Mada sam cuo da su ranije pravili dosta kvalitetnije, ali ostaju sve druge mane.
Mozda su pre pedeset godina bile konkurentne, ali ipak je 2010. i tehnologija izrade obuce je napredovala od tada.
Ne bih nikome preporucio da nosi ove cizme.
[Vrh] Go down
mastershooter45
lingua
lingua
mastershooter45

Male

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty24.03.10 10:46

p.strumf je napisao/la:
Jadan li je ovo forum preživljavanja gdje se muški(ili curice) žale na kvalitetne čižme jer nemaju membranu, gorex tex i neki vibro ili šta. Valjda su se ljudi tisućama godina vozili autima pa su uspijeli preživjeti do današnjeg doba bez membrane, ili su možda roboti hodali umjesto njih. Pa kad se stavljaju linkovi kao nekog uzora ray mayersa koji u šumu doveze autom alat za brušenje vrijedan 1000€ i onda se ovi od njega uče preživljavanju.
Katastrofa.

Ako baš hoćeš, ovo je više forum izletništva i planinarenja nego preživljavanja.
Na sreću, za sada se kod nas nema što preživljavati (osim od mjeseca do mjeseca), ali nije riječ o kukanju, nego o činjenicama.
Da, ljudi su preživjeli bez moderne obuće - dok je nije bilo.
Živjeli su i bez struje i tekuće vode, a bogme, živjeli su i u pećinama.
Što želim istaći?
Ono što je bilo, bilo je.
Ne vidim razloga da se ne koristimo svim blagodetima moderne tehnologije koja su nam dostupna.
Također ne vidim razloga da si razbijam noge neudobnim i nekvalitetnim čizmama kada ima boljih.
[Vrh] Go down
RECON 353
tipko
tipko
RECON 353

Male
Broj postova : 54
Godine : 45
Datum registracije : 07.12.2009

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty24.03.10 11:37

p.strumf je napisao/la:
Nisam imao vojničke ture od 20km ali par sati na nogama ne predstavlja problem. Mora se i uzeti u obzir da inače nosim samo udobne tenisice i da malo hodam tako da su mi stopala razmažena.

Ove dvije rečenice jasno pokazuju tko je ovdje curica !

Ne možeš nekome tko je 10-12 sati dnevno u čizmama zadnjih 17 godina pričati o takvim stvarima. Prehodao sam na tisuće kilometara po svim mogućim terenima i dobro znam koliko je poražavajuće za moral imati mokre noge, a ne moći ih osušiti po nekoliko dana. Da ne spominjem koliko je lako zaraditi žuljeve do kosti, razne infekcije i sl. zbog mokrih nogu. Ako nisi znao "trench foot" ili ti rovovsko stopalo izbacilo je iz stroja na tisuće vojnika u I svj. ratu, upravo zbog tih razloga. Naravno da u današnje doba kad si možeš nabaviti dobar komad opreme želim imati najbolje moguće i dobra čizma mi je prioritet broj jedan, upravo zbog loših iskustava.

što se tiče ostatka o preživljavanju, Mastershooter ti je sasvim lijepo odgovorio.
[Vrh] Go down
Boris P
tipko
tipko
Boris P

Male

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty24.03.10 13:46

Odlični odgovori-postovi, pri pešačenju, na terenu koji NE određuješ sam već isklučivo situacija
teško da ima mnogo opreme koja mora biti dobra kao cipela. Mi smo se daleko odvojili od debelih tabana ( evolucija ) i sada to moramo veštački da nadoknadimo, naravno u ekstremnim situacijama na stopala može da se stavi svašta. Obuća je po mom skromnom mišljenju, kao
deo opreme vojnika, planinara, bilo koga ko provodi puno vremena napolju NA PRVOM MESTU,
uz nož i kvalitetan ranac ( koji ispravno rasporđuje težinu ). Sve ostalo je podložno manjim ili većim improvizacijama. Pozdrav Boris P.
[Vrh] Go down
Drvo
mr.spika
mr.spika
Drvo

Male
Broj postova : 1693
Datum registracije : 13.03.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty17.12.10 2:59

mastershooter45 je napisao/la:
...Također ne vidim razloga da si razbijam noge neudobnim i nekvalitetnim čizmama kada ima boljih.
S ovim se u potpunosti slažem.
[Vrh] Go down
Nero Rii
spikač
spikač
Nero Rii

Male
Broj postova : 500
Godine : 30
Datum registracije : 01.11.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty17.12.10 12:11

neznam iz vlastitog iskustva ali cuo sam od staroga da su americke padobrnske cizme ... tako mi je receno najbolje sto je imao na naogama, dobio ih je 91" u vojsci, ali kaze da je jednu ostetio i da mu je ta pustala vodu.... do tada kao u raju..
[Vrh] Go down
Jolender
spikač
spikač
Jolender

Male
Broj postova : 785
Godine : 54
Datum registracije : 09.03.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty17.12.10 13:01

Nosio sam ih 15 mjeseci, mislim da je te čizme pregazilo vrijeme odavno.
[Vrh] Go down
hanuman
lingua
lingua
hanuman

Male
Broj postova : 206
Datum registracije : 13.10.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty17.12.10 17:39

vojne cizme JNA su se proizvodile u 2 klase oficirske i vojnicke razlika je nebo zemlja ..ali bolje kupi VIKO radnu cizmu one su lakše duplo a vodu ne propustaju.
[Vrh] Go down
puls
guru
guru
puls

Male
Broj postova : 2916
Godine : 41
Datum registracije : 05.03.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty18.12.10 12:41

Kako se mogu razlikovati ove 2 klase?
[Vrh] Go down
hanuman
lingua
lingua
hanuman

Male
Broj postova : 206
Datum registracije : 13.10.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty18.12.10 14:51

forma obiju cizama je ista ,razlika je u kvaliteti kože i podlošku stopala .. Oficirske su rađene od dosta mekše kože i na ocigled dosta sjajnije a uložak stopala je cak bio anatomski oblikovan ..90 desetih u svim onim hrpama cizama najlakše smo ih prepoznavali po fikseru zgloba on je iznutra bio postavljen finom kožom žarko narancaste boje..
[Vrh] Go down
ribolovac
tipko
tipko
ribolovac

Male
Broj postova : 84
Godine : 54
Datum registracije : 24.11.2010

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty18.12.10 20:55

oficirke j(n)a su u komadu do vrha i pri vrhu se vežu sa 2 remenčića , kao možeš dublje u vodu , ali osim razvikanosti i stare slave nema ništa od kvalitete za usporedbu sa današnjim čizmama za boravak u prirodi
[Vrh] Go down
Sponsored content

vojne čizme JNA Empty
PostajNaslov: Re: vojne čizme JNA   vojne čizme JNA Empty

[Vrh] Go down

vojne čizme JNA
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.