FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Da le je neko mozda...

Go down 
Autor/icaPoruka
Simke
bomber
bomber

Male
Broj postova : 146
Godine : 47
Datum registracije : 20.12.2012

PostajNaslov: Da le je neko mozda...   21.04.15 21:43

Nisam vidio da je slicna tema otvarana, ali ako sam preskocio negdje, izvinjavam se i adminima i clanovima.
Naime...U visednevnom kampovanju nesto se ulovi ili upeca. Vise radi eksperimenta sam poceo susiti ribu na dimu. Odlican ukus, mogucnost cuvanja na nekoliko dana su odlicne osobine susenja hrane direktno u prirodi. Nekako je najbolje sa piljevinom, koja ostane iza pilanja.
Pokusavao sam na grani iznad otvorene vatre pa nabacane piljevine, pa u nekim vecim konzervama, koje su neprakticne i koje sam cisto nosio da probam. Najbolje i najprakticnije je dimiti u iskopanoj rupi, prekrivenoj granama i travom, moze i malo zemlje sa dvostrukim "hodnikom".... Da li ima neko da nabaci koju rjec na ovu temu. Svako iskustvo pozeljno :-)
[Vrh] Go down
Born_Survivor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 462
Godine : 20
Datum registracije : 25.10.2014

PostajNaslov: Re: Da le je neko mozda...   21.04.15 22:46

Nisam do sada nikada susio hranu(meso) u prirodi vecinom sam na jednodnevnim ili visednevnim izletima pekao ribu na kamenu nabacas zari ispod ravnog kamena i onda stavis ribu gore na kamen i ispeces ali morati cu da probam i sa susenjem iskljucivo iz znatizelje
[Vrh] Go down
Simke
bomber
bomber

Male
Broj postova : 146
Godine : 47
Datum registracije : 20.12.2012

PostajNaslov: Re: Da le je neko mozda...   22.04.15 18:05

Vjerovao ili ne, prvi put sam probao dimljenu ribu, bas u tvom komsiluku. Jedan jaran je imao familiju u Prnjavoru pa se odnekud dokopao nekog dimljenog Sarana sa ribnjaka dole.
Posle sam probao i Jegulju sa dima dole u Hercegovini,ali dugo godina nisam ni razmisljao o tome. Skoro mi je na um palo da to probam.

Vidi. Moje omiljeno riblje jelo u prirodi je Stuka na zaru sa lukom. Tamo kod tebe u jezeru ima i Stuke i Soma pa mozes da probas. Uhvatis Stuku,rasporis je i izvadis utrobu. Na mjesto utrobe napunis luk. "Nabijes" je na razanj,ali je poenta da se pece vertikalno, a ne vodoravno radi soka od luka, koje se mjesa sa Stukinim "saftom".

Inace kontam da probam to sa malo razlicitim mesom. Vjerovatno bi i gljive mogle,ali nisam bas siguran na sta bi to ispalo.

[Vrh] Go down
Born_Survivor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 462
Godine : 20
Datum registracije : 25.10.2014

PostajNaslov: Re: Da le je neko mozda...   22.04.15 20:53

Ok moram isprobati te načine jer nisam imao puno prilika da kuham kod kuce a kamo li u prirodi
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Da le je neko mozda...   

[Vrh] Go down

Da le je neko mozda...
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Vatra preko noći?
» Šume u blizini Osijeka
» Da li je neko prezivljavao na TARI ?
» znali neko nesto o ovom nozu
» Oružje i improvizacije