FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Damascus! Šta i Kako?

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Born_Survivor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 411
Godine : 18
Datum registracije : 25.10.2014

PostajNaslov: Damascus! Šta i Kako?   29.03.15 2:32

Ovako pošto imam jedan problem zamolio bih sve koji imaju iskustva u kovanju damascus čelika da pomognu koliko toliko
Znači radi se o problemu da sam nekoliko puta pokusao napraviti damascus nož ali bezuspjesno nabavio sam i boraks i usavrsio varenje ali problem je u tome da se čelici nikako nece da sjedine ma koliko dugo kovao i zagrijavao na pocetku bude dobro ali kasnije kako se čelik raskiva čelici nece da se spoje to me uzasno nervira i poslije se izivciram i sve bacim u tri materine
Eto ako ko ima iskustva s tim neka kaže u čemu grijesim i u čemu je problem
[Vrh] Go down
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 288
Godine : 54
Datum registracije : 30.06.2013

PostajNaslov: Re: Damascus! Šta i Kako?   29.03.15 2:39

Da bi ti neko pomogao moras prvo objasniti sta si radio , mislim ceo postupak ...koje celike si koristio ... tempretaura -boja celika . . . .tako ce neko znati gde gresis ....Ja jedino znam za sigurno da se prvo udara polako , njezniji udarci ne punom snagom ...tek kada se zavare -spoje udri miskooooooooo .Znas li zasto se koristi-sluzi boraks kod kovackog zavaraivanja celika ?
[Vrh] Go down
Born_Survivor
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Damascus! Šta i Kako?   29.03.15 2:54

prvo sam odabrao celik bila je to stara turpija i federplata,onda sam obrusio čelik i zavario na krajevima i dodao sipku za koju cu drzati tokom kovanja,onda sam u kovackoj vatri to sve lijepo zagrijao nezz tacno koja je temperatura bila ali po boji znam da je bilo preko 1100˙C boja je bila svijetlo žuta,onda sam ga izvadio van i ocistio čeličnom četkom i posuo boraksom i natrag u vatru,onda sam ga izvadio iz vatre i na nakovanj i poceo da ajmo tako reci ne toliko grubim srednjim udarcima poceo da kujem i tako u nedogled svaki drugi puta kada bi izvadio noz iz vatre stavljao sam boraks ali nikako da se čelici sjedine ako bi udario sa boka čekićem odmah bi se rastavili koliko god dugo da sam kovao opet bi se isto desilo.naravno ako ko zna da mi malo detaljnije pojasni kovačko varenje
[Vrh] Go down
Pilgrim
lingua
lingua

Male
Broj postova : 262
Godine : 35
Datum registracije : 21.02.2012

PostajNaslov: Re: Damascus! Šta i Kako?   29.03.15 20:34

Ako sam ja dobro slušao dr. Raleta iz Bukovca,ukoliko neki čelik ima valjda veći udeo hroma,ne može se variti kovački standardnon metodom. Probaj po dva od tih istih čelika da zavariš i možda tako pronađeš uljeza mada ja sumnjam na gibanj. Pozdrav
[Vrh] Go down
Born_Survivor
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Damascus! Šta i Kako?   29.03.15 21:09

ok hvala na savjetu pokusat cu i tako
[Vrh] Go down
Born_Survivor
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Damascus! Šta i Kako?   05.04.15 0:49

samo da javim da sam rijesio problem i da je bila u pitanju temperatura jer su sekunde varirale nisam cekao do faze kovačkog varenja kada čelik počne da pršti kao prskalica za novu hahaha
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Damascus! Šta i Kako?   Today at 7:31

[Vrh] Go down

Damascus! Šta i Kako?
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Damascus! Šta i Kako?
» Kako preživjeti na pustom otoku????
» Kako se obraniti od životinja?