FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 960
Godine : 29
Datum registracije : 12.04.2010

PostajNaslov: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   23.01.15 11:51

Ima oko godine dana kako sam u jednom postu objavio neke podatke iz ovog eksperimenta netom nakon što je izveden. Evo sada i potpuna verzija ako nekoga zanima.

RAZLIKE U TRENDU OSLOBAĐANJA  TOPLINE KOD RAZLIČITIH OBRAZACA LOŽENJA  VATRE U PREŽIVLJAVANJU U PRIRODI by Mladen Puljić

[Vrh] Go down
https://habilisurvival.wordpress.com
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6671
Godine : 31
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   23.01.15 15:45

Ovo bi mnogima moglo biti korisno, hvala!

[Vrh] Go down
poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 386
Godine : 46
Datum registracije : 28.10.2011

PostajNaslov: Re: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   24.01.15 0:21

Svaka čast, jako mi je drago kada vidim da netko od nas napravi nekakav znanstveni rad na temu preživljavanja.
[Vrh] Go down
djomla
knjižničar
knjižničar

Male

PostajNaslov: Re: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   24.01.15 2:06

Hvala!

Nadam se da će u skoroj budućnosti biti i pravih, punokrvnih radova, ovo je samo sjena pravog rada. Ali i kao takav izrodi nekakve zanimljive zaključke i informacije. Npr. kada sam tek saznao za zakon obrnutog kvadrata, to je uvelike izmjenilo moje razmišljanje o vatri kao komplementarnoj sastavnici zaklona.

Gore nije spomenuta potrošnja drveta, ona je za paralelno 13.9 kg/h a za poprečno 10.85 kg/h, toliko je potrebno za održavanje ugodne temperature između 26 i 28C pri vanjskoj temperaturi od 0C na udaljenosti od 80 cm i visini od 50 cm. Dakle za cjelonoćno loženje od cca 10h spali se 100-140kg drveta.

Dakako, ove vrijednosti se ne mogu primjeniti na druge situacije jer mnogo je nepoznanica i specifičnosti. Neki bitni faktori koji će odrediti potrošnju će biti vanjska temp., količina opreme i odjeće, tip zaklona, dostupni alat i vrste drveta, stanje osobe, znanja i vještine..

Kochanski kaže kako na -40C osoba koja nema opremu za spavanje te želi ugodno spavati tijekom noći, za 24 sata može potrošiti količinu drveta koja je prostorno ekvivalentna pick-up vozilu.
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2676
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   24.01.15 12:22

djomla je napisao/la:
...Npr. kada sam tek saznao za zakon obrnutog kvadrata, to je uvelike izmjenilo moje razmišljanje o vatri kao komplementarnoj sastavnici zaklona.

Sva elektromagnetna zračenja opadaju na kvadrat u odnosu na udaljenost gdje je, naravno uključena svjetlost i kraće od nje.
[Vrh] Go down
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1194
Godine : 30
Datum registracije : 17.07.2010

PostajNaslov: Re: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   24.01.15 14:24

Zanimljiv rad i ovi konkretni podaci šta se dešava prilikom korištenja određenog oblika vatre. Paralelna vatra mi se iz iskustva već pokazala kao najbolje riješenje tijekom noći, osim kao sto je navedeno da te bolje zagrijava i da su su razmaci u loženju, drvo ne moramo cijepati na sitno (kratko), obično ostavim troduplo duže grane kada radim paralelnu vatru od obične.
[Vrh] Go down
djomla
knjižničar
knjižničar

Male

PostajNaslov: Re: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   24.01.15 15:42

Hombre je napisao/la:
djomla je napisao/la:
...Npr. kada sam tek saznao za zakon obrnutog kvadrata, to je uvelike izmjenilo moje razmišljanje o vatri kao komplementarnoj sastavnici zaklona.

Sva elektromagnetna zračenja opadaju na kvadrat u odnosu na udaljenost gdje je, naravno uključena svjetlost i kraće od nje.

Gravitacija i mehanički valovi također
[Vrh] Go down
nodado
bomber
bomber

Male
Broj postova : 192
Godine : 28
Datum registracije : 24.11.2013

PostajNaslov: Re: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   24.01.15 20:07

odličan rad,bravo.
[Vrh] Go down
poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 386
Godine : 46
Datum registracije : 28.10.2011

PostajNaslov: Re: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   25.01.15 16:59

Da ja nešto još dodam: izravno zračenje opada s kvadratom udaljenosti, a reflektirano zračenje (kao na donjoj slici, kada se pored vatre postavi improvizirani reflektor) opada s udaljenosti na četvrtu potenciju (što znači da reflektor mora biti jako blizu vatre).

[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)   

[Vrh] Go down

Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Razlike u trendu oslobađanja topline...(eksperiment)
» eksperiment/otvoreno ložište,načini loženja i razlike
» KUNA BIJELICA,upoznavanje uz suživot
» Šafran (Crocus neapolitanus)
» Cemerika (Veratum album) OTROVNA!