FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Krakovi (Luk) za samostrel Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Krakovi (Luk) za samostrel Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Krakovi (Luk) za samostrel Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Krakovi (Luk) za samostrel Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Krakovi (Luk) za samostrel Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Krakovi (Luk) za samostrel Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Krakovi (Luk) za samostrel Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Krakovi (Luk) za samostrel Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Krakovi (Luk) za samostrel Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Krakovi (Luk) za samostrel Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Krakovi (Luk) za samostrel Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Krakovi (Luk) za samostrel Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Krakovi (Luk) za samostrel Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Krakovi (Luk) za samostrel Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Krakovi (Luk) za samostrel Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Krakovi (Luk) za samostrel Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Krakovi (Luk) za samostrel Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Krakovi (Luk) za samostrel Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Krakovi (Luk) za samostrel Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Krakovi (Luk) za samostrel Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Krakovi (Luk) za samostrel Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Krakovi (Luk) za samostrel Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Krakovi (Luk) za samostrel Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Krakovi (Luk) za samostrel Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Krakovi (Luk) za samostrel Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Krakovi (Luk) za samostrel Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Krakovi (Luk) za samostrel Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Krakovi (Luk) za samostrel Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Krakovi (Luk) za samostrel Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Krakovi (Luk) za samostrel Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Krakovi (Luk) za samostrel

+5
bokaso
SmitoBona
puls
Born_Survivor
CrossBowMan
9 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 08.01.15 23:58

Evo ovako većinom mi je potrebna pomoć, a i malo da ćaskamo na ovu temu. (Izvinjavam se ako nisam pogodio podforum)

Napravio sam samostrel, za gađanje u metu, pa mi je potrebna pomoć od čega luk da napravim (snage 80>130lbs). Okidač je jak od metala je pravljeno,tako da ne može da pukne. Prvo sam stavljao aluminijumske ploče, ali su bile slabe i za kraton probiti, pa sam stavljao PVC cevi koje takođe nisu naručito jake, sad mislim da napravim od Brezinog drveta, brezino drvo je jako (čuo sam da se pravi lukovi od nje) ,a i imam odavno brezu ispred kuće, tako da mi je na dohvat ruke. Krakovi (Luk) za samostrel 368870 Ili da napravim od nekog metala. Ali iskreno ne znam koji bi' metal mogao iskoristiti za to. I koje debljine da nađem metal, ili da napravim iz više slojeva. Sad više ne znam šta bi mi bilo najbolje. Tako da voleo bi' da čujem vaše odgovore. Krakovi (Luk) za samostrel 747986 Krakovi (Luk) za samostrel 448217

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by Born_Survivor 09.01.15 1:15

Sačekaj da se jave streličari  ja i nemam bas nekog iskustva sa izradom luka ali probaj ako imas neke stare skije ja sam imo male djecije neke i od njih sam napravio bile su jake i domet je bio 150-200 metara i jako precizne mada se preciznost odnosi na strijelu kako je izrađena ali eto mozda ti pomogne uzmes skije samo napravis rukohvat i pošarafis ih na njega i dodas malo ljepila tu i zapneš špagu i gađaj sto god želis ja se nisam danima odvajo od tog luka dok ga nisam nagazio motorom :/ Krakovi (Luk) za samostrel 368870
Born_Survivor
Born_Survivor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 449
Godine : 25
Lokacija : Gradačac,BiH
Datum registracije : 25.10.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by puls 09.01.15 8:07

Nisam stručnjak, ali ako je breza još uvijek ispred kuće, nećeš se usrećiti s njom.

Možeš probati s onim letvicama od podnice kreveta-laminirano drvo.....

Pleksiglas možda....
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by SmitoBona 09.01.15 8:30

skije
PVC cijev
bagremovo drvo
SmitoBona
SmitoBona
lingua
lingua

Male
Broj postova : 440
Godine : 32
Lokacija : Mostar
Datum registracije : 27.12.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 09.01.15 13:51

Imam čak i te dečije skije, znao sam za to, ali eto nisam napisao, pogledaću još više o pleksiglasu (gde bi to mogao da nabavim, u kojim vrstama radnji? ) , PVC sam video i cevi i ploče, pa sad ne znam šta je bolje , cevi mogu da zagrevam pa da napravim jaču strukturu (da oblikujem) ili da ostavim, ni to nisam siguran, a laminirano drvo takođe, pa sad šta prođe. Krakovi (Luk) za samostrel 368870 Hvala svima
Ima ovaj snimak ( samostrel od skija) https://www.youtube.com/watch?v=RjPqmxGn9FI , izgleda veoma dobro, pokušaću od tog, pvc cevi i laminiranog drveta, pa sad šta bude bolje i lakše. Krakovi (Luk) za samostrel 747986

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by bokaso 24.02.15 10:38

Kolega Cross, probaj sa PVC ali ih zagrej i uguraj jednu u drugu.... Imas ih raznih precnika da staju jedna u drugu.... Tako ces ojacati svoj PVC luk na samostrelu.....

Pade mi napamet sto rece kolega skije, ali bar meni nisu nesto dostupne.....

Ja sam eksperimentisao sa Pleksiglasom ali mislim da bi ga mozda mogao iskoristiti tek ako ga napravis kao gibanj kod kola i zalepis epoksidnim smolama.....

Letvice drvene od kreveta sam probao i to tako sto sam ih lepio po dve jer mi je po jedna pukla...
Pravio sam luk i sale od naslona bukovog od slomljene stolice i tih letvica od krevetca nekog bacenog.... Luk visine 170cm mi je bacio strelu pod 45 stepeni oko 100m...
Kada ga uduplas i jednu smanjis u odnosu na drugu. Pricvrstis srafovima za drvo i velikim maticama to funkcionise.... Pitanje samo da li ce te domet zadovoljiti.....

Mozda neki od kolega strelicara da da ti preporuci drvo za luk pa ga iskoristi....

ja bi da sam na tvom mestu ( a bicu uskoro) probao sa bagremom, crnim orahom, divljom sljivom ili ringlovom, a mozda najbolje lesnik.....
Samo pokusaj da ispostujes proceduru susenja..... i uzmi par grana jer obicno tek u trecoj ispravis greske.....
bokaso
bokaso
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 82
Lokacija : dnevna soba
Datum registracije : 11.11.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 25.03.15 19:49

Evo ovako, čekao sam lepo vreme da počnem sa radom, pa nisam hteo ništa odgovoriti.
Odlučio sam se na skije (imam male skije za decu)
I danas sam izlakirao,uobličio, išmirglao ceo kundak i ostali deo samostrela, čak sam isekao skije,
sutra ću napraviti držač za te skije, i namestiti sve ostale sitnice (postaviti optiku, napraviti točkice za krakove i postaviti žicu (kanap)).

Mogao bih sutra,prekosutra postaviti slike , možda čak i snimak.
Hvala na odgovorima, pozdrav!

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by bokaso 27.03.15 3:26

Kolega Cross, Slike govore ko hiljadu reci... Ako sam dobro shvatio, pravite kompaund (sa tockicima ).
Postavite slike kolega u komntar.....

Srecno... Krakovi (Luk) za samostrel 304316
bokaso
bokaso
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 82
Lokacija : dnevna soba
Datum registracije : 11.11.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 28.03.15 20:34

Da, dobro ste razumeli, compound , prvo sam mislio da napravim ''recruve'' ,ali odlucih se na ''compound'' koji meni, nije zahtevan za napraviti, a i biće malo jači, valjda? Krakovi (Luk) za samostrel 368870 Problem će mi predstavljati optički nišan, tj. nosač za njega. Tako da uskoro, najverovatnije u utorak stavljam slike. Pozdrav!

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by Buran 07.08.15 19:34

Pozdrav @CrossBowMan - jesi li uspio?

Razmišljao sam i ja o izradi samostrela, ali na posve drukčijim osnovama.
Zapravo, u strogom smislu - to i ne bi bio samostrel.

Najveći problem su mi naravno lukovi, u nekakvoj prepperskoj shemi - ako iznenada pukne može me ozbiljno ozlijediti, a za postići adekvatnu kinetičku energiju (takvu da može skinuti veliku životinju poput odraslog medvjeda ili jelena) i brzinu od barem 250-300fps tako da dobijem bolju putanju - teško da će biti dovoljna PVC cijev ili laminirano drvo. Mislim da bi trebao barem 200lbs i 30cm natega da tešku strijelu natjeran na željenu brzinu. Ne znam kako bi to išlo po pitanju zapinjanja, vjerojatno bila bi poprilična muka bez pomagala.

Za krakove bi trebao laminirani fiberglass i to rađen po mjeri/kalupu negdje gdje imaju iskustva s kompozitnim materijalima (nemam pojma tko se time u našim krajevima bavi). To bi bilo jedino vrhunsko rješenje, sve ostalo je po mom sudu sljeparija.
Za gađanje u metu, OK, prolazi svašta - ali za survival mnogo teže.

Zato sam došao na ideju da iskoristim metalne vlačne opruge i čelično uže sa pripadajućom užnicom. Tako bi se potpuno riješio krakova i broj pokretnih dijelova sveo na minimum. Moram samo postići dobar balans elasticiteta opruge i duljine istezanja za razmjerno snažan, robustan i jednostavan samostrel.

Okidač je naravno poseban problem - pokušavam osmisliti način da ga napravim sa samo jednim pokretnim dijelom. Vidio sam razna rješenja i uglavnom mi djeluju prekomplicirano za totalno pojednostavljen dizajn kakvom težim.

Slijedeća neophodna stvar je izrada vlastitih strijela - drvene strijele za brzine oko 300fps nisu sigurne za uporabu.
Ali raznih metalnih cijevi ima napretek. Takve imaju debele stijenke pa su teške, ali su sigurno izdržljive i lako ih je izravnati ako se iskrive. Kao vrh mogu koristiti ćošak bilo kakve metalne pločice naoštrivši prethodno rubove.

A što se optike tiče - iz prepperske perspektive, ona je slaba točka cijele priče - jer to je nešto što je vrlo teško vlastoručno popraviti, a nedaj bože da pukne leća - onda nemaš više ništa.
U uvjetima survivala samostrel ćeš rijetko koristiti na više od 20,30 metara daljine i ne trebaš veću preciznost od 5-10cm, pogotovo ako loviš velike životinje. Vjerujem (naravno, preostaje isprobati) da je to moguće postići običnim nišanom uz nešto prakse.

Izgleda da mi predstoji još dosta bakćanja, ali kad jednom pogodim dobro rješenje - onda lako i jeftino mogu nabaviti dijelove da na istom principu napravim još takvih "uređaja".

Uglavno, sretno sa projektom!

Buran
bebač
bebač

Male
Broj postova : 7
Godine : 30
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 06.08.2015

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 12.08.15 18:21

Pozdrav.
Završio sam samostrel.

Malo mi čudno to, ti želiš (survival samostrel, koji treba biti kompaktan,brz,lak za čišćenje,skidanje,...) kao što je moj.

Ali ti želiš ubiti medveda sa tim.
Prvo kao prvo, sa samostrelom kojim možeš ubiti medveda trebaš imati ČEKRK.
A i što bi u survival situacijama ubijao medveda, ako zbog hrane, možeš ubiti neku manju životinju, kao i što treba iseći i dimiti medveda, u medvedu imamo mnogo mesa, trebaš biti PRO da to isečeš i dimiš u survival situacijama, a da se ne ucrva.
A u odbrani od medveda, ta jedna strela ti neće pomoći, jer medved ti neće tako lako umreti, treba ipak puška za to.


Za survival samostrele ne ide čekrk jer je spor, jeste jak ali je spor.
Veoma spor za punjenje.

Da počnem od krakova i lukova.

Ja predlažem 3 vrste materijala:

1. Gibanj od auta (koji ide na čekrk, ali to se ne koristi u survival situacijama) nego za lov velikih divljači. Spor je (zato bi on trebao da ide na čeku), a ne da ga nosiš u rukama glomazan i težak.

2. Skije, praktične,čagane,lako za iseći, jeftino(ako se kupuje), možeš da biraš, sve zavisi koja je debljina, što deblje to jače.
One mogu ubiti srnu,divlju svinju,zeca... Taman ono što treba za survival situacije.

3. https://www.youtube.com/watch?v=hk6yiLN3kTE , i od ovog se može napraviti dobar luk za samostrel. Malo varenja, ali ipak nije toliko teško.

Pvc cevi nisu dovoljne jake , može se koristi samo za gađanje u mete, kao zabava. Može za zeca, ali sve zavisi kako ko napravi.
Fiberglas je skup i to sam ja odmah odbacio. Ja sam LOW BUDGET.

Ja sam takođe za to Jednostavan samostrel sa malo delova.

Okidač mogu da ti pošaljem par slika. Jednostavno i lako i jako. Krakovi (Luk) za samostrel 368870

Strele ću napraviti od aluminijumskih cevi. Jer neću da kupujem. Krakovi (Luk) za samostrel 747986
Drvo sam odbacio jer je lagano, trebaju mi strele od 20 do 30 grama.

Za optiku sam napravio držač, tako da se lagano skida i stavlja.
Meni gađanje nije problem, jer sam veoma spretan sa samostrelom, mogao bih kokošku pogoditi između očiju sa 30 metara.

Tako da dao sam ti 3 izbora da napraviš jednostavno krake(lukove)
Sve zavisi kakve alate imaš i kakav si majstor. Meni nije bilo problem jer znam sa drvetom.

Moraću da napravim samo novi STOCK za samostrel. Od jednog dela(ja sam napravio od dve daske koje sam spojio šarafima)
Ako želiš mogu ti poslati par slika.

Pozdrav i hvala. Nadam se da sam pomogao.

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by Buran 13.08.15 17:59

Hvala, pomogao si.

Šalji slike ako možeš, dapače. Pogotovo me interesira okidač.

Što se tiče medvjeda, to sam više mislio kao referencu na snagu koju tražim. Definitivno ne mislim loviti medvjede... njih se bolje kloniti.
Pošto je preciznost bez korištenja optike, sa samostrelom i strijelama iz kućne radinosti sigurno bitno manja nego korištenjem "ozbiljne opreme" - bolje da imam višak snage da mogu sigurno ubiti bilo kakvu manju životinju.

Strijela koja ima dovoljno kinetičke energije za proburaziti medu svakako je overkill za srnu, ali tada ako je npr. pogodim u lopaticu, brza i teška strijela će je ipak moći probiti i tako efikasno dokrajčiti.
Također ću moći koristiti veći/širi i teži broadhead, pa ako promašim srce opet će izazvati dovoljno krvarenje da je brzo ubije.
Zadnje što želim je da životinja pobjegne, danima umire u mukama, a mene ostavi bez hrane.
Prostor za pogrešku kod lova strijelom je mnogo manji nego kod lova puškom, pa zato želim imati rezervu u snazi. Od viška glava ne boli.

Jest da će biti teže zapeti, ali do 180-200lbs natega moći ću i golim rukama jer sam dosta visok i snažan, a uz pomoć "rope cocking device" bez problema i preko 300lbs - iako je to već dosta i za slona ubiti tj. preveliki overkill. Gledao sam Excalibur Matrix 405 (290lbs natega) kako probija jedno 6cm debelu betonsku ploču - a kroz medvjeda prolazi skroz na drugu stranu van i još se zabije nekoliko centimetara u zemlju. Ludnica, ali definitivno pretjerivanje. A ima i novi Scorpyd koji je navodno još žešći...

Rope cocking je dosta jeftina mala stvarčica pa ih mogu kupiti nekoliko komada tako da budem miran "do kraja života".
A iako je čekrk spor, u lovu uglavnom nema druge prilike (čak i samostrel iako tih, na 20-30 metara pravi dovoljan prasak da preplaši životinju) pa brzina ponovnog punjenja i nije presudna. Jednostavno, treba to od prve dobro pogoditi i ende.

Pokušat ću najprije sa ovim svojim konceptom bez krakova pa da vidim kuda će me odvesti. Pozitivno je to što ću na taj način definitivno smanjiti dimenzije i umanjiti mogućnost pucanja (koja je kod kraka zbog raspodjele sile mnogo veća nego kod tlačne opruge). Drugim riječima, opruga će mnogo duže nego krakovi trajati u raznim uvjetima.

No brine me kolika će biti brzina tj. ne znam i nigdje nisam našao izračun brzine otpuštanja opruge. Jedna je stvar potencijalna energija koju opruga svojom konstrukcijom može pohraniti, no kakva je dinamika njenog otpuštanja - primjerice, ako opruga ima hod 30 cm i od potpuno stegnutog, do potpuno ispruženog stanja dođe za 0.003 sekunde - onda znam da je prosječna brzina koju projektil može postići 0.3m/0.003s = 100m/s. Međutim, brzina koju projektil odnosi je maksimalna brzina koju opruga postigne na nekom dijelu svog puta. Logično bi bilo da ubrzava sve dok ne postigne duljinu u opuštenom stanju, zatim usporava pa se vraća natrag i tako vibrira u sve manjim i manjim amplitudama dok se ne smiri. Nažalost, nemam čak ni prvi, a kamoli ovaj drugi podatak.
Prostim okom, svaka je opruga "brza" da je gotovo i ne vidiš, no koliko to zapravo iznosi nemam pojma. Ni okvirno.

O tome će najviše ovisiti uspjeh ili totalni neuspjeh ovog dizajna. Možda dobijem 500fps, a možda jedva preko 100fps. Čitao sam na američkim forumima da su neki uspjeli postići blizu 400fps sa ultralakim cca. 200 grain strijelama - sa sistemom na vlačnu oprugu (koja je navodno čak "sporija" od tlačne). I to sa nategom od samo 100-150lbs - ali to mi djeluje malo preoptimistično. U svakom slučaju, mislim da je krivo direktno uspoređivati natege "normalnih" samostrela sa ovim kombinacijama. Izgleda da dok ne napravim i ne isprobam neću imati blage što uopće mogu očekivati.

A što se izrade strijela tiče, to je onda tek maksimalna samodostatnost... Međutim, iako je relativno jednostavno izraditi strijelu za gađanje (sa "point" vrhom), ne znam koji bi bio najbolji način za domaću izradu "broadheada" koji su nužni za lov.
Najveća mi je nepoznanica kako dobro učvrstiti vrh za tijelo strijele i to tako da bude "savršeno" poravnat da se izbjegne skretanje zbog otpora zraka.
Da varim, lijepim, šarafim, čvrsto vežem sa žicom, zalijem rastaljenom plastikom?
Ili da koristim metodu nasađivanja alata? Sve je to više ili manje - sljeparija.

Za početak ću nabaviti "prave" strijele tako da njima mogu evaluirati ponašanje samostrela, a tek onda eventualno ići na izradu vlastitih.
(No sve će to još pričekati jer sam slomio nogu)

Još jednom hvala na savjetima i stavi slike kad budeš mogao.

Pozdrav!

Buran
bebač
bebač

Male
Broj postova : 7
Godine : 30
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 06.08.2015

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 13.08.15 23:11

Poslacu ti slike.
Pa vidi ,mozes pricati koliko hoces o snazi , sto jest jest, dok ne probas.

Ja iskreno nisam nesto gledao brzinu,merio izbacaj,... Ja sam to gledao kroz praksu, stavim kutiju punu papira i gledam dokle probija.
Sve dok nisam dosao do zeljene snage. Jednostavno Krakovi (Luk) za samostrel 368870 Krakovi (Luk) za samostrel 368870

Zakljucak sve se vodi na praksu. Krakovi (Luk) za samostrel 368870 Da li gadjanja ili pravljenja.

O strelama sam takodje razmisljao da kupim, ali posto nisam dinara potrosio na samostrel, necu i strele kupovati.
Samo moram otici na otpad ili kod nekog majstora da nadjem te aluminijumske cevi.

Za ucvrscivanje

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 13.08.15 23:14

I slucajno poslata poruka. Krakovi (Luk) za samostrel 368870
Pa da nastavim.

Za krajeve mislim da radim kao na pravim ( sarafanje) tako da lagano mogu da menjam vrhove.

Pa eto, srecno sa radom i oporavkom, slike cu postaviti ovde( al posto mislim da mu promenim stock, poslacu ti najverovatnije u inbox.

Pozdrav! Krakovi (Luk) za samostrel 747986

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by bokaso 02.04.16 11:57

Kolega Cross, bio sam malo dokon pa se bacih na samostrel....
Resio da napravim za decu par komada... ( deca iz komsiluka, moji drugari)..
I posto ne smem bas da im napravim pravi (a menidobro dodje da malo vezbam pravljenje) resih da im napravim od camovih dasaka 2cm debljine dva samostrela.....
Nacrtam, isecem turpiju u ruke i napravim sta hocu....
Savijem PVC cev i shvatim da je malo jak za natezanje.... Jos malo stanjim cev i prefarbam u crno..
Kad sam stavio kanap i opalio prvi put samo parce daske on pepo probusi nekoliko slojeva kartona pa sam zakljucio da nije za njih....
Sad stoji kao ukras......

Ali posto volim da pravim sad sam resio da napravim drugaciji model od bukve.... Videcemo kako ce ispasti....


bokaso
bokaso
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 82
Lokacija : dnevna soba
Datum registracije : 11.11.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by bokaso 02.04.16 12:08

Da , zaboravih dimenzije da pomenem....

80cm duzina tela, čamovina
70cm luk PVC od 1cola debljina zida 4mm
Mehanizam 3,5cm krug bukov
okidač je od aluminijuma 8mm
Srafovi su od nekadasnjih registratora
Zastita oroza plastika 3mm (od plastičnih znakova pored puta, jako dobra plastika)
ono sto pridrzava strelu od iste plastike
Pričvrćen luk sa pocinkovanim limom od oluka i preko lim 1,5mm kao sajbne
sa ceka probusio luk sa dva srafa za drvo 6mm x4mm i sajbnu napravio od lima 1,5mm
ono ua natezanje sam od gurtne napravio i pricvrstio plastikom (pomenutom)
Radi dekoracije sam sa strane stavio neku plastiku preko dela sa mehanizmom....

Ne izgleda lose...
bokaso
bokaso
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 82
Lokacija : dnevna soba
Datum registracije : 11.11.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 02.04.16 18:24

Odlicno!
Ja sam se isto odlucio pre par dana da pocenm novo "telo" samostrela, zbog lepseg vremena.
Danas sam ga zavrsio i izgleda super, jos samo da ga prefarbam nekim lakom za drvo, da ga zastitim.
Sve ostale delove skidam sa starog, tacnije: Krakove,Drzace za krakove, drzas optike i okidac. Najjednostavniji i najlepsi samostrel koji sam do sad napravio.

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by bokaso 03.04.16 10:40

Kolega Cross, pa to je odlicno....
Mozda neka slicica da date neku ideju......
Probacu i ja da stavim moje slike...... Mislim da se kroz slike najbolje uci......

Inace juce sam gledao skije za luk na samostrelu i vidim da ima skija da se kupe za 200 do 500 dinara ( 1,5 - 5 eura)...
PA me zanima da li treba neke posebne skije ili moze bilo koje.....?
bokaso
bokaso
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 82
Lokacija : dnevna soba
Datum registracije : 11.11.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 03.04.16 12:34

Rado bih postavio slike, ali preko telefona mi nesto nece, i nemam opcije za postavljanje slika...

Skije su moji krakovi, na danasnjem samostrelu, ali nisu velike skije, nego za decu, jer su manje, deblje, i jace, uzimao sam vose vrsta vecih, ali ni jedne mi nisu bile jake kao ove..
Ali ono sve je do dimenzija, debljine i naravno snage.

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by bokaso 05.04.16 0:34

Kolega Cross, mene zanima da dobijem ideju da napravim samostrel(oblik).... Meni je zanimljivo da ga pravim.... Danas sam radio telo jednog samostrela u pauzama izmedju obaveza i skoro sam zavrsio sa telom...

Danas sam dobio i parce aluminijuma debljine 5mm da probam napraviti oroz... Imam 6mm debeo prohrom ali mi je on mnogo tezi za obradu.....

Inace dobiu uskoro par decijih skija.... posto su debele solidno da li moze od jedne da se naprave dva kraka za samostrel.....?

bokaso
bokaso
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 82
Lokacija : dnevna soba
Datum registracije : 11.11.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 05.04.16 10:45

Telo je meni najzanimljivije, posto volim vise da radim sa drvetom nego metalom.

Oroz sam napravio od jako, ali ovo je neka bas cudna daska, koja je kao metal jaka, znaci neverovatna je , imao sam jako mali komad, pa sam od tog poceo da pravim, umesto metala. I drzi jacinu do 250lbs, sto je odlicno! Krakovi (Luk) za samostrel 368870

Od para samo (od dve) , posto se uzimaju samo oni iskrivljeni krajevi, a ne oni ravni. Krakovi (Luk) za samostrel 747986

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by ewcbs 05.04.16 13:49

da, skije su najbolje za krakove, ali prevazilaze onu izvornu sustinu tog samostrela i sve ce izgledati kao smijurija ili krpljenje usljed nedostatka novca - u najmanju ruku, mizerno. Ili sve od drveta iz sume, pa da ima opravdan razlog (napravio iz prirode radi iskustva, kao poticaj u snalazenju u divljini, skola prezivljavanja, etc) ili si kupi samostrel da se ne bi brukao, kontas. To je moje misljenje.

ewcbs
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 24
Godine : 49
Lokacija : Sarajevo, BiH
Datum registracije : 04.04.2016

http://inkandcity.com - archerybosnia.com

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 05.04.16 18:36

Naravno naravno, ali ja sam skije oblikovao, u toj meri, da niko ne bi rekao da su skije, ofarbqo i sredio, sa svim delovima za brzo rasklapanje i sklapanje. A za sumu, tj. Prezivljavanje, to ti je da kazemo za vezbu, u slucaju ako to to bude zatrebalo, ali pre bi isto tako u sumi napravio luk, nego samostrel.
Naravno svako ima pravo na svoje misljenje. Ali isto tako ne bih rekao da rucni rad moze izgleda smesno.

Sve je stvar majstora. Krakovi (Luk) za samostrel 747986

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by Fratt 05.04.16 20:43

Ja vidim raspravu i opise ali ne vidim nikakve slike...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by gorky 05.04.16 21:42

Fratt je napisao/la:Ja vidim raspravu i opise ali ne vidim nikakve slike...
Krakovi (Luk) za samostrel 478256 Krakovi (Luk) za samostrel 478256 Krakovi (Luk) za samostrel 478256
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by bokaso 06.04.16 12:11

Procitao sam tvoj post Ewcba i ima istine u tome sto pricas.... Iz tvoga ugla gledanja si u pravu....
Ja na to gledam malo drugacije....

Ja samostrele i lukove pravim jer to volim.... Lepo mi je kad to radim.... Ne mislim da sa njime lovim niti bih to ikada uradio.... (mozda u nekim drugim okolnostima)... Tako da na meni pravi samostrel ne treba....
Poenta je u tome sto se meni dopada sam cin pravljenaja i to kao igracke koju mogu i deca koristiti u nekim slucajevima...

Druga stvar je da imam nesto sto sam svojim rukama napravio.... U tome uzivam... Mozda to nekome deluje cudno ali to je ono sto me sada ispunjava.... Bilo sta od toga bih prvenstveno zbog sebe imao ili napravio tako da li je to nekome smesno ili ne nije mi mnogo bitno.....

I mislim da mi ne smeta izneti samostrel koji sam napravio ma koliko on nekome izgledao smesan.... Cak sta vise ponosam sam na njega....

Oko prezivljavanja u prirodi i boravka u njoj se slazem potpuno.... Mad meni se svidja boravak u prirodi a ne prezivljavanje....
Tako da iz moga ugla je malko drugaciji pogled na tu temu.....
bokaso
bokaso
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 82
Lokacija : dnevna soba
Datum registracije : 11.11.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by ewcbs 06.04.16 18:05

ma naravno prijatelju i njegov postupak je dobar i trebamo ga podrzati i super je raditi bilo sta kreativno, nego ja sam ti perfekcionista i volim kazati neke stvari izravno bez objasnjavanja ljudima za koje vidim da su pametni i znam da ce skontat, kako i jeste. Nego cekamo te slike jebemu pa da onda zakomentarisemo oko toga kako ce optiku napravit hahahaha

ewcbs
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 24
Godine : 49
Lokacija : Sarajevo, BiH
Datum registracije : 04.04.2016

http://inkandcity.com - archerybosnia.com

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by bokaso 06.04.16 18:56

Potpuno se slazem sa tobom ovaj put.... Slikao sam par fotografija sad ali sad je problem sto ne mogu naci kabl da ga prebacim na komp....

Potrazicu da ih postavim....
bokaso
bokaso
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 82
Lokacija : dnevna soba
Datum registracije : 11.11.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by CrossBowMan 07.04.16 12:57

Ja cu takodje slike postaviti, cim opravim kompjuter, a to ce biti za nekih nedelju dana...

A preko telefona mi nesto nece ,tako da ono, mora se sacekati. Krakovi (Luk) za samostrel 747986

CrossBowMan
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 20
Godine : 34
Lokacija : Srbija
Datum registracije : 17.04.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by bokaso 08.04.16 22:11

Krakovi (Luk) za samostrel IMG_8391_zpsnzsyxf5h

Uvo je novi samostrel od bukve....
bokaso
bokaso
tipko
tipko

Male
Broj postova : 70
Godine : 82
Lokacija : dnevna soba
Datum registracije : 11.11.2014

[Vrh] Go down

Krakovi (Luk) za samostrel Empty Re: Krakovi (Luk) za samostrel

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.