FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

+33
Born_Survivor
Hombre
ssverko13
franciscus
Pilgrim
zoki208
Dark00
zuzonja
puls
Sule_HR
DoomsdayST
Mraz
poletan
ivo
djomla
SmitoBona
Keltan
dhorvatic
Jerko
maxina
Fratt
goxxon
gorky
dzolix
n3m0
oštrač
siga
Fagus
nodado
chumaman
fusher
Okibex
Login
37 posters

Stranica 3 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by djomla 28.01.15 18:53

Letimično sam preletio temu, pa samo ukratko...

Možda bolje ne diraj dršku zasada-lako ćeš to kasnije izbrusiti. Kada napraviš nož daj si zadatak rezbariti nešto malo kompleksnije-par sati, po mogućnosti ne premekano drvo. Nakon toga ćeš znati manjkavosti drške, a i noža općenito.

Bolje ne kali u vodi, za razliku od ulja vrlo niska točka vrelišta uzrokuje stvaranje omotača pare oko noža pri kaljenju koji se ponaša kao izolator te usporava hlađenje.. Jeftin i solidan odabir je biljno ulje zagrijano na oko 40-50c. Pobrini se da imaš dovoljno ulja, barem 3-4 l, ako ćeš višestruko kaliti tada dodaj još koju litru.

Prije sam također urezivao choil, sada više ne bi. Taj dio odlično zapinje za vlaknasti materijal, a ponekad su baš sekunde presudne...

Kada zakališ nož, ostavi ga unutra dok se ne ohladi da ga možeš držati u ruci.

Bolje popusti za 10-20 stupnjeva manje od planiranog, pa isprobaj nakon toga kako ti se ponaša pri oštrenju i korištenju-ako ti se čini pretvrd tada idi na veću temp.

toliko za sada, sretno! Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 304316




djomla
knjižničar
knjižničar

Broj postova : 977
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 28.01.15 22:29

@Gorky - i to što kažeš.. probati ću onda tako dići grind do oko 5mm od leđa

@djomla - svakako ću sa uljem raditi. hvala za ostalo.

Evo slike onog što je odrađeno do večeras, dakle taj malo ljepši oblik, ali sam večeras još sredio malo drsku kako je gorky rekao, dublja malo, nisam pretjerati htio. Ali to nisam uslikao jer sam zaljepio kasnije noz na drzac, a nisam gotov s tim.

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 DSC01353beb16
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 DSC0134769e1d
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 DSC01357a1418

Počeo sam raditi grind, nešto što se stiglo večeras, počeo mi je malo slabo raditi pred kraj, izgleda da nemam adekvatan remen, imam samo taj sto sam dobio sa tracnom, moram kupiti nest jače. Ali pomalo sam ušao u štos.. Choil sam morao napraviti prije početka grindanja, jednostavno imam aparat na kojem nemogu drukčije raditi a da mi završetak grinda nebude uredan. Za sada radim s ovim sto imam i improviziram, ako mi se ovo svidi mozda ulozim u bolje alate i stojeve.

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 DSC01361be810
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by ivo 28.01.15 22:32

Fina će to bit nožekanja.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 31.01.15 0:18

Budući kolega Login- ovo što si pokazao i kako si uradio je jako lepo za početak i želim ti da nastaviš u tom smeru...prelep će to biti nož, a još lepši je način na koji pristupaš ovom radu...Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 747986
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by poletan 31.01.15 4:13

E sad možeš mirno da nastaviš dalje...
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 15955
poletan
poletan
bomber
bomber

Male
Broj postova : 105
Godine : 55
Lokacija : iznad 2000 m
Datum registracije : 27.03.2011

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 31.01.15 18:16

Hvala momci

Evo izvukao sam obje strane grinda ugrubo. Sad slijedi malo finijeg posla sa turpijcama i finijom gradacijom grind, leđa, dršku još malo popraviti. Pa ćemo na TO. Vrlo sam zadovoljan poslom koji sam obavio u vezi svega do sada, pogotovo jer prvi puta to radim, uspio sam dobiti ujednačen grind na obje strane i ravan brid oštrice

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 20150131_1737121aa11
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 20150131_173722828ab
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Mraz 31.01.15 18:18

Ide to tebi, dobro izgleda!
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by DoomsdayST 31.01.15 18:34

Stvarno, jako dobro te ovo ide...

Sva priprema i promišljanje su se definitivno isplatili...

Ovako kad gledam, čini mi se da će u konačnici drška biti jako teška, puno teža od oštrice...

Probušit pokoju veću rupu u tangu za bolje uhvatit epoksijem i olakšat, svakako, ali ne znam, kako te ovo sve jako dobro ide, možda razmisli o taperiranom tangu...

Nezgodno za napravit skladno i simetrično, ali dosta olakša dršku jer se skine poprilično materijala, uz marginalno oslabljivanje noža...

Pogledaj Darac Steel noževe od Knife Maniac-a... On stvarno prelijepo izvlači drške sa taperiranim tangom...

Mislim, nije neophodno, ali kako radiš za sebe, iz gušta, ne žuri ti se, možda vrijedi razmisliti o tome...

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 747986
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Fratt 31.01.15 18:38

To će biti nešto slično SRK-u,keep it up!
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 31.01.15 18:45

@Doomsday.. da svakako ću olakšati dršku, samo prvo da skinem sve sa oštrice pa da vidimo koliko i kako... nisam znao kako se to strucno kaže, ali vidim da je to sto pricas taper tang, i to sam prvo na umu i mislio
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by djomla 31.01.15 18:51

Super izgleda!

DoomsdayST je napisao/la:
Ovako kad gledam, čini mi se da će u konačnici drška biti jako teška, puno teža od oštrice...

Probušit pokoju veću rupu u tangu za bolje uhvatit epoksijem i olakšat, svakako, ali ne znam, kako te ovo sve jako dobro ide, možda razmisli o taperiranom tangu...

Nezgodno za napravit skladno i simetrično, ali dosta olakša dršku jer se skine poprilično materijala, uz marginalno oslabljivanje noža...

Pogledaj Darac Steel noževe od Knife Maniac-a... On stvarno prelijepo izvlači drške sa taperiranim tangom...

Mislim, nije neophodno, ali kako radiš za sebe, iz gušta, ne žuri ti se, možda vrijedi razmisliti o tome...

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 747986

Slažem se s kolegom.

Konusno stanjivanje debljine noža prema vrhu noža i kraju drške je zapravo rijetkost na serijskim noževima, pa čak i na ručnim radovima. Mislim da je ova karateristika nezasluženo marginalizirana u svijetu noževa. Evo i jedan stari post na tu temu Distal taper
djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by nodado 31.01.15 18:57

slažem se, dobro ti ide.
imaš još mogućnost da odradiš skriveni tang, ne znam jesi li vidio nož od majstora Gorkog,
tako bi imao više izbora oko izgleda drške. ovako ti tang u biti diktira izgled buduće drške.
nodado
nodado
bomber
bomber

Male
Broj postova : 187
Godine : 35
Lokacija : Bilogora
Datum registracije : 24.11.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by siga 31.01.15 22:02

Odlično napreduje uradak,
S obzirom na survival interese majstora i budućeg vlasnika, mislim da skriveni tang ili nekakav rat tail nisu opcija.
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 31.01.15 23:00

Složio bih se sa gsp nonadom- da je skriveni tang bolja opcija..Ako ništa više , imaćeš balans više prema sečivu i ruka se neće zamarati prilikom rada..Inače , razmisli, ja bih na leđima , negde od polivine oštrice ka vrhu- napravio "obrnuti grind"..ali ne da bude oštar pri vrhu već da ima debljinu nekih 2-3mm.Može da ima blagi polukrug ili da ide pravo naniže. Pogledaj gornji deo noža.
Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Ser887..
Ispao bi ti cool!
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Sule_HR 31.01.15 23:08

Ja ovaj ostracev savjet ne bih poslusao ni u ludilu.
Sule_HR
Sule_HR
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 29
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 17.12.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 31.01.15 23:14

Ti nepraviš nož Sule.... Razbićeš mu monotoniju Login - biće prodornoiji , lakiši za rad i mnogo lepši na oko.Uvek sam voleo da sečivo da ima više grindova , kako god to nazoveš.. Malo jeste komplikovano , traži iskustvo i uvežbanu ruku- ovaj nož ti pruža lepu priliku za tako nešto Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 747986...Ali opet , nepitam se ja .Ti odlučuješ...Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 747986
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Sule_HR 01.02.15 0:23

Nepravis ga ni ti vec login i moj savjet njemu je da ne slusa tvoje savjete.
Na kraju krajeva neka pogleda tvoje lopate pa nek odluci dal da te slusa.

Vec vidim da ce njegov prvi noz biti bolji od svih koje si ti do sada napravio.
Sule_HR
Sule_HR
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 29
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 17.12.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Mraz 01.02.15 0:53

oštrač je napisao/la:...ja bih na leđima , negde od polivine oštrice ka vrhu- napravio "obrnuti grind"

Ja ne bih. Login izrađuje jedan rad nož koji će, pretpostavljam, vidjeti i batoninga. Tu "obrnuti grind" smeta jer će drvo kojim udara po leđima lakše puknuti. Eventualno napraviti zaobljena leđa kakva visiš na npr. busse noževima jer manje zapinje u a ne jede toliko ovo čime lupaš.

Taper s druge strane ima smisla, pogotovo na dršci. Kao i skeletoniziranje iste.
Mraz
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 5658
Godine : 38
Lokacija : Delnice
Datum registracije : 26.02.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by puls 01.02.15 6:36

Slažem se za skeletoniziranje.
Izbuši što više rupa na drški, nećeš mu bitno nauditi a mogao bi ga znatno olakšati.
Ovo je i puno jednostavnije od taperiranja, to ostavi za buduće projekte....

Ako ti se sviđa false edge (ovo što niški multitalent, majstor Oštri predlaže), možeš ga napraviti na prednjem dijelu oštrice-ovaj dio što se spušta prema špicu, nikako cijela leđa.
......mada, i to komplicira izradu.....za sada si na dobrom putu, pokušaj ostati na njemu....
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by gorky 01.02.15 9:33

Nemoj bušiti previše rupa u dršci nikako. Oslabit ćeš jako dršku obzirom da misliš malo lupat po nožu moglo bi ti se dogodit da ti drška ostane u ruci. Rupe moraš planski probušiti. Dvije malo veće za pinove i ostale(5-6) manje za epoxy ili skrivene pinove. Gledaj da ti rupe nisu u istoj ravnini jer će na tom mjestu nož prvo puknuti. Umjesto puno rupa napravi manja zabušenja opet da epoxy lovi.
Što se tiče olakšanja, teža drška kog chooperiranja smanjuje vibracije a to malo grama šta budeš dobio na ovakvom nožu je totalno nebitno!

Eto, samo moje mišljenje i ja ne bih puno komplicirao. Samo si lijepo završi nož onako kako si zamislio pa se ulovi izrade drugog Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 393492
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 47
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 01.02.15 10:00

puls je napisao/la:Slažem se za skeletoniziranje.
Izbuši što više rupa na drški, nećeš mu bitno nauditi a mogao bi ga znatno olakšati.
Ovo je i puno jednostavnije od taperiranja, to ostavi za buduće projekte....

Ako ti se sviđa false edge (ovo što niški multitalent, majstor Oštri predlaže), možeš ga napraviti na prednjem dijelu oštrice-ovaj dio što se spušta prema špicu, nikako cijela leđa.
......mada, i to komplicira izradu.....za sada si na dobrom putu, pokušaj ostati na njemu....
I ja se slažem sa kolegom Pulsom..na prednjem delu leđa ..Nikako ceo .I to onaj deo- od tačke - gde leđa počinju da padaju na dole...Taj deo leđa je izveo fantastično i daje mu neki jako lep šmek u smislu dizajna.Uopšte ne deluje kao jednostavno sečivo..Sa ovim " obnutim grindom" na tom delu- biće još bolje...


Oštrač,drži se svoje teme a ostale zaobilazi sa komentarima,barem što se stručnih savjeta tiče.
U suprotnom ćeš biti baniran a tema će ti biti obrisana,već si jedamput upozoren a sljedeći put će biti posljednji put.
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 01.02.15 11:33

Zar ja nemam pravo da dajem komentare i stručne savete ? u čemu je problem? zašto sam ja izuzetak..
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 01.02.15 11:34

Ako ja nemam prava kao i ostali - i ako ja nisam korektan i fer - u skladu sa pravilima foruma- obrište sve slobodno..Ogovroite mi na pitanja..
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 01.02.15 13:15

Dečki svi vaši savjeti su dobrodošli, dapače više opcija pa ću izvagati šta da odradim u skladu sa mogućnostima. Naravno nebih previše išao u komplikacije za prvi puta, a i nekako sam uvjek naginjao jednostavnosti, što jednostavnije i konzervativnije meni je ljepše, kasnije ako se u ovo bacim ozbiljnije biti će mjesta za razne oblike i izvedbe. U biti za prvi nož samo želim da bude uporabljiv i estetski kolko tolko uredan. U ovo sve sam ušao jer mi je nekako fora zvuči kad bih u svojim aktivnostima u prirodi koristio nož koji sam sam od početka do kraja izradio, sad hoće li mi to biti dovoljno ili ću se navući na izradu noževa vidjeti ćemo.

Još jednom hvala svima koji sudjeluju u raspravi sa svojim savjetima i mišlljenjima , puno ste pomogli. Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 69343
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by oštrač 01.02.15 17:42

Živ ti nama bio budući kolega.. Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 747986 ..Drago nam je da si nas udostojio - da ti pomognemo.To je velika čast i zadovoljsvo za svakog majstora...
oštrač
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 266
Godine : 43
Lokacija : niš
Datum registracije : 06.01.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by maxina 02.02.15 20:16

oštrač je napisao/la:Živ ti nama bio budući kolega.. Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 747986 ..Drago nam je da si nas udostojio - da ti pomognemo.To je velika čast i zadovoljsvo za svakog majstora...


I to su bile zadnje riječi "majstora" Oštrača na ovom forumu.
Bilo je dosta,strpljenja je ponestalo.
Da ne trošim više riječi i da ne gnjavim-ako neko ima pitanje,primjedbu ili bilo što reći o ovom potezu neka mi to napravi na PM.
maxina
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2512
Godine : 55
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 19.11.2011

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Login 03.02.15 21:40

Malo sam zeznio stvar sa uzorkom turpije, prešao sam slučajno preko toga, tako da sam na kraju odlučio raditi bez uzorka turpije. Radio sam sa finijom gradacijom malo danas, da imam manje za poliranje na kraju. Neznam sad više ni sam da li da idem na full flat ili da ostavljam ovakav grind i poradim na njem još malo.


Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 20150203_212328a7430

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 20150203_212235a16e7
Login
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1136
Godine : 37
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 17.07.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Sule_HR 03.02.15 21:55

Ja oko grinda ne bih nista mjenjao, ovako je super.
Sule_HR
Sule_HR
bomber
bomber

Male
Broj postova : 100
Godine : 29
Lokacija : Petrinja
Datum registracije : 17.12.2013

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by puls 03.02.15 22:18

Ja sam uvijek za full flat, ali ako ga misliš malo žešće koristiti, batonirati i sjeći zamahom....nek ostane ovako-dobiješ malo više mase naprijed.....
puls
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2791
Godine : 45
Lokacija : ZG
Datum registracije : 05.03.2010

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by zuzonja 04.02.15 0:09

Definitivno ostavi. Kolega puls koliko znam ima poprilicnu kolekciju razno raznih nozeva za razno razne zadatke i dobro savjetuje. Tebi ce noz koliko sam razumio i sluziti za uvjete oko kojih se ovaj forum vrti. A za to treba masivniji, cvrsci, pouzdaniji noz, a to dobijes povecanjem presjeka, a time i otpornost same konstrukcije. Zapravo fascinantno mi je kako se ovde na forumu mjenjaju misljenja i to brze nego moda u Milanu. Prvo su se postale rengenske snimke nozeva i zaklinjalo kako se nece vise kupiti noz ako mu se ne vidi full tang golim okom, oni sa malo izglodanom tangom su se smatrali nepouzdani, ni u ludilu, prevara. Trazilo se da noz bude masivan, nekakve teorije o manjoj potrosnji energije, posluzi i za kargavanje i sl. A onda odjedanput meni noz netreba za nista nego za isjeci komad sunke, pancete, salame na rostilju. Fini rez na papiru okomito, vodoravno, dijagonalno, filetiranje dlake, guzice i sl.to je bitno. Pa se prislo na full flat jer naravno bolje reze (drukciji kut). Pa se eto na kraju pocinje prilazit i na sakriveni tang. Cekam kad ce poceti propaganda da je trn nesto najbolje, ma navoj, matica, stegni i ustedia si toliko mase jer sta ce ti masa i cvrstoca na nozu. Pa nije valjda da ces malo lupat po kakvon kolcu i batonirat. Nije bas da je unazad koju godinu na forumu glavni test za folder od par centimetri bio batoniranje!!! Svi vi koji trazite sto manji kut ostrice, sto manju masu i sl za vas i nije fiksni noz, kupite kakav titan folder i rijeseno. Mada sam siguran da ni to ne koriste u dovolnoj mjeri jer se meni sve te titanske, ss, Al rcuke nakon dva tri sata rada urezu u ruke tako da mi ni to nije jasno. Stoga kolega, radi najbolje sto mislis, a zaista si pedantan i odlicno ti ide i molim te nemoj slusat ili zlonamjerne ili pomodarske savjete. Svaki noz, svaki grind, svaka masa i duzina je za razlicitu namjenu kao sto te i kolega iznad savjetovao. A ja jedva cekam evoluciju i novu modu na forumu po pitanju nozarstva, uz kokice naravno.
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by siga 04.02.15 8:23

Meni se sviđa ovako kako je, odlično ti ide i ne plači puno za uzorkom turpije, tu se samo skuplja prljavština i vlaga pa ti korodira, a ti ne možeš dobro očistiti...
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala - Page 3 Empty Re: Izradio bih svoj prvi nož - par pitanja i slike materijala

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.