FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Ed Stafford - survival dokumentarci

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Login
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1194
Godine : 31
Datum registracije : 17.07.2010

PostajNaslov: Ed Stafford - survival dokumentarci   04.12.14 21:48

Evo ovom Gospodinu posvećujem jednu temu na forumu jer mislim da je svakako zaslužuje, već je bilo par riječi o njemu ali nema teme. To je jedan Gospodin sa velikim G.

Britanski avanturist i bivši pripadnik britanske vojske. Njegove avanture i poduhvati nam svima mogu biti inspiracija i gradivo iz kojeg možemo naučiti pokoju korisnu.

Slavu je stekao poduhvatom od 2,5godine putujući pješke kao prvi čovjek koji je prehodao rijeku Amazonu od izvora do ušća. A možete ju pogledati u dvodjelnom dokumentarcu "Walking the amazon".

http://www.imdb.com/title/tt1874815/

Dokumentarac je više putopisne i avanturističke tematike, nije čisti survival i bushcraft, ali na dijelovima puta to definitivno je. Nažalost sve traje svega 1,5h u dokumentarcu pa nije s te strane toliko zanimljivo,sve je na brzinu prikazano,ali definitivno pogledati jer zaslužuje respect.

Nakon toga odlučuje se za poduhvat da boravi sam na otoku 60 dana. Sve je snimljeno u serijalu "Naked and Marooned" u prvoj sezoni serijala. Radi se o čistoj survival tematici. Lik odlazi na otok gol bez ičega, dakle ni odjeća ni nož ni ništa.. sve si je sam morao napraviti i improvizirati. Sa sobom ima samo opremu za kameru i prvu pomoć, s ciljem da ju neotvara, nažalost razbolio se i posegnuo za njom jednom, što je dokumentirao i priznao, pošteno. Ostatak vremena se odlično snašao, sve je prikazano i vrlo je poučno. Kako se ipak radi o komercijalnom projektu, malo nategnuto mi je bilo kada je uhvatio kozu, ali oprošteno, sve ostalo je vrlo transparentno. Ova serija je po meni dva tri nivoa iznad dobro poznatih "dual survival" i sl. projekata, osobito što se tiče realističnosti.

http://www.imdb.com/title/tt2701238/

U drugoj sezoni od nekoliko nastavaka odlučuje se na nove avanture diljem svijeta. Mislim da upravo prikazuju ove epizode na Discovery-ju za našu regiju. Pravila su: 10 dana sam s kamerom, bez ikakve opreme. Serije su fantastične, isto daleko iznad gluposti bear-a, drual survivala, man women i sl. Može se usporediti možda sa Les Stroudom po principu serije. I dalje je riječ o komercijalnoj seriji i par stvari može pobuditi sumnju, poput hvatanja životinja, ali ostalo je sve zbilja super.

Eto toliko o ovom momku i njegovim uradcima. Pogledao sam gotovo sve što se može na internetu naći od dokumentaraca na temu survival reality-ja, i ovo uz Les-a mi je apsolutno najkvalitetnije i poštenije odrađeno, iz čega se zbilja može ponešto naučiti i zabaviti gledajući ako ste zaljubljenici u tematiku.

[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3791
Godine : 37
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: Ed Stafford - survival dokumentarci   05.12.14 15:59

hvala, pogledao jučer prvu epizodu "Golog i nasukanog" - zanimljivo.
[Vrh] Go down

Ed Stafford - survival dokumentarci
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Ed Stafford - survival dokumentarci
» Emisije i dokumentarci o preživljavanju
» Vaughn Neeley Survival Hunter
» Turistički/putni survival kit
» Homemade survival stove "Armagedon" po Valar God-u