FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male
Broj postova : 349
Godine : 17
Datum registracije : 10.03.2014

PostajNaslov: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 16:35

Imam moru companion već pola godine ,i cijela je pocrnila te loše miriše , problem se poćeo i pojavljivati sa mojim swiss army managerom nakon guljenja kore sa smokve i detaljnog pranja .
što da radim ?
[Vrh] Go down
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1506
Godine : 24
Datum registracije : 26.10.2011

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 17:20

Kupi dezodorans s 24h djelovanjem ili nehrđajući čelik
[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 17:29

I dezodoransom po njemu?
Edit :nisam vidio smajli i stvarno sam nanio dezodorans u sve pukotine
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6526
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 18:08

O Gospode... nemam riječi.

[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 18:15

.... sad sam morao rastavljati korice da ih obrišem
[Vrh] Go down
Okibex
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 22
Datum registracije : 27.11.2012

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 18:18

Patina, pisalo se o tome već dosta puno. Uglavnom, nakon izlaganja kiselinama iz voća/povrća karbonski čelik oksidira i stvori zaštitni sloj po sebi
[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 18:26

Znam daje pisano ali nemogu naći , pisano je i da se nećim skida, ali ne mogu s sjetiti ..
[Vrh] Go down
Okibex
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 22
Datum registracije : 27.11.2012

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 19:57

Skineš sa običnom krpom sa Purol pastom, možda bi uspjelo i sa pastom za zube. Ili šmirglom od 2000.
Daj jel imaš koju sliku? Ako ti ne smeta vizualno nema ni potrebe da skidaš patinu, ona je zaštitni sloj od aktivne hrđe. Patina ne izjeda zdrav materijal ko "crvena hrđa" nego ostaje na površini i maaaaalo samo ulazi ispod.
[Vrh] Go down
rade1969
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 22
Godine : 47
Datum registracije : 04.09.2014

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 22:27

Koliko se sjećam neko je postovao da ga treba držati u sirćetu i onda će stvoriti ta sloj patine koji više nebi trebao imati neprijatan miris a i vizuelno bi trebao izgledati bolje tj.nekako svijetlo sivkasto ovisi o koncentraciji kisilene.

Poazdrav.
[Vrh] Go down
doktor
bomber
bomber

Male
Broj postova : 178
Godine : 38
Datum registracije : 09.12.2013

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 22:36

rade1969 je napisao/la:
Koliko se sjećam neko je  postovao da ga treba držati u sirćetu i onda će stvoriti ta sloj patine koji više nebi trebao imati neprijatan miris a i vizuelno bi trebao izgledati bolje tj.nekako svijetlo sivkasto ovisi o koncentraciji kisilene.

Poazdrav.
Uzmi neku krpicu, namoci je najobicnijim octom koji imas u kuhinji, mokrom krpicom omotaj ostricu noza, pazi da je sto vise prislonjena uz ostricu, sve skupa stavi u plasticnu vrecicu da se ne osusi prerano. Nakon 12 sati ces imati postojanu patinu nelosega izgleda. Proces mozes prekinut i ranije ako ne zelis jako tamnu patinu.
[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 23:29

ne ne vidi se na švicarcu , ali smrdi , na mori je crna ko budučnost hrvatske ..
[Vrh] Go down
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 774
Godine : 38
Datum registracije : 12.09.2012

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 23:33

Jako lijepa patina se dobiva senfom, ukucaj samo "mustard patina" u Google image search i da vidiš šta ljudi rade.
Edit: švicarac ti nije karbonac pa onda patiniranje ne vrijedi, mislim da ti se u njega uvukla ona ljepljiva smola od smokve u zazore noža, i a možda se ne da samo tako lako oprati.
Sretno!
[Vrh] Go down
Dark00
tipko
tipko

Male
Broj postova : 77
Godine : 26
Datum registracije : 20.11.2013

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 23:42

Spremnik/kutija di budu sumeće tablete (taman oštrica stane), 2 limuna, iscjedis, ulijes u to, i ostavis sati koliko zelis, i iza eto noza sa jako lijepom patinom

Subjekt patiniranja je takoder bila carbon mora companion
[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   22.11.14 23:56

Siga nož sada miriše od dezodornadsa , i prilićno dobro .
Padaju anđeli ko u onoj reklami XD
[Vrh] Go down
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1506
Godine : 24
Datum registracije : 26.10.2011

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 0:04

Ajmo od početka...problem se poćeo i pojavljivati sa mojim swiss army managerom nakon guljenja kore sa smokve....dakle Poaro-i fokusirajmo se na taj detalj + smrad
dakle smokva -
'Ficus carica' has milky sap (laticifer). The sap of the fig's green parts is an irritant to human skin.

Tu milječ,smolu ili kako već koju je mladi znanstvenik tretirao dezodoransom  
nije ju vjerovatno nikako uspio očistiti  običnim detaljnim pranjem...to smrdi  
sad ponovi postupak tretiranja s dezodoransom ali potraži onaj sa silver česticama i produženim djelovanjm....  
[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 0:09

Ovaj daje 48 sati , kad sam ga nanio , otvorio sam slavinu na naj vruće ( paru ) i natopio nož unutra , obrisao skinuo korice obrisao itd .. sad ne smrdi .. , dezodorans će proći ali smokva vjerovatno neće smrditi , a moru kako ćemo ?
[Vrh] Go down
JillValentine
spikač
spikač

Male
Broj postova : 672
Datum registracije : 23.04.2012

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 0:46

Kako rece Siga svajcarac ima problem vjerovatno sto se to u unutrasnjost uvuklo.....Svoj svajcarac sam prije 4-5 god zeznuo kad sam neku zivinu kasapio s njim u lovu... Morao se rastavljati,sto je sredio jedan drugar koji profesionalno to radi...Tebi to ne preporucujem jer vrlo vjerovatno neces bit u stanju da ga sklopis ponovo...
[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 1:07

hahah ,korice nisu problem , već šipke koje drže alat, ali sve se može sa par yubito tutoriala ..
[Vrh] Go down
JillValentine
spikač
spikač

Male
Broj postova : 672
Datum registracije : 23.04.2012

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 3:28

nisam ni pomenuo korice nego bas te sipke a te tutorijale,okej kako kazes vidjeces dje ce te to odvesti
[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 911
Godine : 54
Datum registracije : 30.07.2012

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 12:57

Ako ti se negdje po nožu zavukla smola, uzmi četkicu za zube, malo čistog alkohola i udri. Može i medicinski ili Zippo benzin. Kad očistiš smolu, rastopi malo sode bikarbone u vodi i potopi nož u to na koji sat, da ubiješ miris benzina (ako si očistio alkoholom, onda i ne moraš). Tablete za dezinfekciju zubnih proteza su odlična stvar i za dezinfekciju SS noževa (karbonski se znaju s tim tabletama nekontrolirano ponašati, pa ja to ne bih radio).
[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 13:28

Hvala kolega francius , vaše rješenje ću prvo probati kad dezodorans prestane djelovati
[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 13:45

I naravno, kad sve očistiš, morat ćeš podmazati šta treba podmazati na folderu.
[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 15:55

jel to ona crvena mast ,koja inaće stoji do wd-40 u radioni?
[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 18:21

Za te stvari, ja koristim vrlo fino ulje, a čini mi se da se na forumu svojedobno ozbiljno raspravljalo o održavanju foldera, pa potraži.
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4658
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 19:46

Vatra je prirodni pročistač,baci u peć i da vidiš...

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
PatrioticBacon
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 21:43

otopile se korice
[Vrh] Go down
Lawman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 178
Godine : 33
Datum registracije : 05.04.2014

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   23.11.14 22:52

Ah, kupio sam jedan Case preklopni nož, čisti karbonac....te, kada je frajer pri svojih rezaličkim zadaćam došao u dodir sa voćnim sokovima, odmah je počeo tamniti i imati onaj specifični miris, koji ostaje na hrani i dosta me je smetao pri konzumiranje iste kada sam ga koristio.

Od tada sam se razočaro u čiste karbonce i preferiram nehrđajući čelik ili pak ako je hrđajući da nije čisti karbonac...

Jedna je mogućnost da se navikneš na taj "problem" i da pustiš patinu da odradi svoje, te imaš takav "tamni" nož sa specifičnim mirisom...ili, pak da kupiš neki drugi nož, recimo neki SAK koji je istog cjenovnog ranga i može jako dobro poslužiti za rezalačke zadaće pri konzumiranju hrane i pripremi iste za jelo.

[Vrh] Go down
http://www.coldsteel.com
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana   Today at 15:47

[Vrh] Go down

Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Smrad karbonskog noža nakon izlaganja , voćnim tekućinana
» Kako sprječiti smrad nogu
» Popuštanje noža od turpije nakon kaljenja?
» Nekoliko činjenica o ljudskom tijelu..
» PRVA POMOĆ ZA NOŽEVE, IZ DŽEPA