FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share

Krpelji

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Autor/icaPoruka
Mraz
master
master

Broj postova : 6778
Datum registracije : 26.02.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty16.06.10 20:31

Ja sam stalno u prirodi i ne sjecam se kada sam ga zadnji put imao... Na druge idu kao blesavi na mene niš. Možda jer smrdim po češnjaku i alkoholu hehe =)
[Vrh] Go down
n1k0!
bebač
bebač

Male
Broj postova : 17
Godine : 23
Datum registracije : 15.06.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty16.06.10 20:33

hahahahha
[Vrh] Go down
girdeaux
honoris
honoris
girdeaux

Male
Broj postova : 1298
Godine : 32
Datum registracije : 22.10.2009

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty16.06.10 21:07

Ja obavezno pokupim jednog...
[Vrh] Go down
Mrki Medo
lingua
lingua
Mrki Medo

Male
Broj postova : 284
Godine : 30
Datum registracije : 29.05.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty16.06.10 21:54

U mojem kraju se govori Klop,stoga sam i tako napisao jer mi je to navika Krpelji - Page 4 469245 nikad ne velimo krpelj
[Vrh] Go down
Mladen
honoris
honoris
Mladen

Male
Broj postova : 2648
Godine : 51
Datum registracije : 15.02.2009

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty16.06.10 23:05

malo sjevernije je sklopec...
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master
NAVIGATOR

Male
Broj postova : 7278
Godine : 44
Datum registracije : 05.04.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty17.06.10 0:33

ja na dravanturi kod Sivog vuka pobrao jednoga i niš! imao sam ih brdo u životu. moj otac neki dan isto pobrao jednoga i sad ima neku boreliozu ili nekaj sličnog naziva i pije antibiotike a koža na nozi mu poplavila. zezam ga da bu mu sad i kita otpala ali veli nema veze više ju i onak ne treba.
[Vrh] Go down
girdeaux
honoris
honoris
girdeaux

Male

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty17.06.10 2:09

Ma to je sranje. Trebamo se svi ići cijepit. Svaki put kad vidim jednog odmah pomislim na neke boleščuge.
[Vrh] Go down
Surfer
lingua
lingua
Surfer

Male
Broj postova : 346
Godine : 51
Datum registracije : 23.05.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty30.06.10 18:35

Evo baš je aktuelno. Čitali ste novine, ljudi su završili u komi nakon uboda krpelja a nekoliko ih se bori za život. E ,sad, ja sam počeo voditi i dijete sa mnom u šumu ali nakon ovoga više neću.
Imate li kakvih savjeta u vezi krpelja ili možda kakvih "narodnih" lijekova ili sredstava za borbu protiv te gamadi? Kako se preventivno zaštititi a kako nakon uboda?
Hvala i pozdrav
[Vrh] Go down
rinos
spikač
spikač
rinos

Male
Broj postova : 671
Godine : 53
Datum registracije : 28.09.2009

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty30.06.10 19:53

Krpelj se hvata za žrtvu i potom traži pogodno mjesto gdje će se hraniti i položiti jajašca,taj period je oko desetak sati i u to vrijeme je najvažnijiu samopregled ili uz pomoć nekoga.
Mjesta gdje se najčešće pokušava smjestiti su pregibi na trijelu..
Odstranjuje se pincetom ili nekom vrstom polugice pazeći da se izvadi i glava,nije ih dobro mazati naftom ili ga paliti i slično ,ne jer se može "uzbuditi" i izlučiti još više zaraznog materijala u ranicu.
Odjeća koja prekriva tijelo i nekakav repelent su najbolja preventiva,kao i izbjegavanje mjesta s gustim raslinjem, vlažnim lišćem isl.
[Vrh] Go down
Zokac
bomber
bomber
Zokac

Male
Broj postova : 165
Godine : 23
Datum registracije : 12.05.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Krpelji i novi vrus   Krpelji - Page 4 Empty30.06.10 20:49

Čuo sam na vijestima da krpelji prenose neki dosad nepoznati virus.
Zanima me kako to mogu izbjeći ako idem na kampiranje ili u šetnju sa pasom.
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/pet-pacijenata-u-komi-nakon-uboda-krpelja.html
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru
Marko

Male
Broj postova : 2121
Godine : 28
Datum registracije : 03.08.2009

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty30.06.10 22:07

zasad se nemoj zezati, pocekaj jos par dana nove vijesti.
tak bum bar ja napravil.
[Vrh] Go down
girdeaux
honoris
honoris
girdeaux

Male

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty30.06.10 22:37

Nije to nikakav novi virus. Ove godine ti je broj krpelja skočio za duplo. Isto kao i kod ove druge gamadi krvopija. Proteklih par godina nisam imao niti jednog a ove već 2. Ako se brinete odite se cijepit i ne mogu vam ništa.
[Vrh] Go down
Ri istra
tipko
tipko

Male
Broj postova : 81
Godine : 39
Datum registracije : 09.01.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty30.06.10 23:15

pri svakom odlazku u sumu naspricam nogavice i oko pasa bio kill,i mogu reci da funkcionira.

onda odem kod punice i odmah zaradim dva, jedan na pregibu ruke a drugi taman na pocetku guzova. sva sreca da volim cesati guzicu pa sam ga primjetio. hahahahahaha
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru
Marko

Male

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty30.06.10 23:17

hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
[Vrh] Go down
Ito Ogami
lingua
lingua
Ito Ogami

Male
Broj postova : 256
Godine : 40
Datum registracije : 20.02.2011

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty20.02.11 18:51

odlicna tema,odlican post od United I.meni se desava svakog proljeca dosta cesto da ih nadjem na sebi.obavezno se pregledam kad se vratim doma.ne bi volio da postanu dio mene.za sada me pratila sreca sobzirom na to da mi se nijedan nije zakacio.ozbiljno ih shvacam kao prijetnju tako da su mi u proljece uvijek na pameti.gledao sam jednu emisiju gdje je jedno dijete skoro umrlo.nasli su ga na glavi u kosi.djete je gubilo svijest kao da ima epilepsiju.gadna stvar.
[Vrh] Go down
Slym
bomber
bomber
Slym

Male
Broj postova : 183
Godine : 109
Datum registracije : 20.04.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty21.02.11 4:09

Ja sam bio prošloga ljeta pokupio jednog nekako na Medvednici. Bio mi se za trbuh zakačio nekako, srećom ne jako pa sam ga samo malo gurnuo pincetom i sam je ispao. Poslje sam malo istisnuo kožu na mjestu uboda za svaki slučaj i namazao rakijom...nije bilo nikakvih komplikacija.
[Vrh] Go down
Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 108
Datum registracije : 06.10.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty12.08.11 22:10

Zdravo svima! :bog:
Nisam bas cest na ovom forumu, ali ga vrlo rado posecujem,

U vezi ove teme,
evo neka ovo bude upozorenje onima sto neznasju na Fruskoj Gori (Vojvodina) su se prenamnozili krpelji, a buduci da je zasticena kao n. park, ne smeju da ih prskaju kako valja, i jako velik broj su zarazenji, pa se pazite! Krpelji - Page 4 481349

Zastita:
Da biste se zastitili od krpelja, kada idete u sumu uvek nosite odecu dugih rukava i upasite nogavice u carape, a dobro je i duks u pantalone i valja staviti kapuljacu (onako da izgledate ko marsovac Krpelji - Page 4 747986 )

Nakon toga, nemojte ici u golemu travu i siblje, a znajte da krpelj oce i na drvo (to je veoma lako izbeci u sumi Krpelji - Page 4 747986 ).

Divlja paprat (ona reckava) tera krpelje, kao i druge smrdljive biljke.

Kod kuce:
Kad se vratite kuci detaljno se pregledajte, obavezno pogledajte najtanje delove koze, cesto su mesta gde su zglobovi. Takodje krpelji najvise vole da se kace na clanke,iz kolena i preponama, pogledajte. Odeci dobro operite u ves masin, a pre pranja i nju pregledajte!!

Ako vas ujede:
Kada vas ujede krpelj, nophodno je da ga uhvatite sto dublje pincetom, da biste mu dohvatili glavi, jer ako uhvatite stomak, on ce ispovracati sve iz sebe u vas krvotok!!

Krpelja lagano i polako pincetom okrecite (rotirajte) suprotno od kazaljke sata (znaci 12, 11, 10 ,..., ).

NI SLUCAJNO ne stavljajte nista na krpelja (detardjent, zejtin,..) jer ce vam se izpovracati u krvotok!!!

Ipak najbolje je da odete kod doktora jer su oni najstrucniji! =)

MOoram takodje napomoenuti da krpelji prenose i NE IZLECIVU, JAKO OPASNU BOLEST, lajmsku groznicu!

PITANJE:
Da li bi pseca ogrlica protiv buva, koja tera i krpelje, mogla zastititi ako je nosim u dzepu po sumi, kad je nova usmrdi mi celu kucu, valjda ce im to smetati, jel neko ovo ikad probao???
[Vrh] Go down
Stribog
spikač
spikač
Stribog

Male
Broj postova : 521
Datum registracije : 09.07.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty12.08.11 22:14

Ja nisam nikad pokupio ni jednog krpelja a malo malo idem okolo po sumama, mora da ih tjera moja slavonska krv pomjesana sa rakijom =)
[Vrh] Go down
gorance
bomber
bomber

Male
Godine : 36
Datum registracije : 02.08.2011

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty12.08.11 22:43

Dobar si, ja kad ih pokupim, utabore mi se uglavnom na međunožju Krpelji - Page 4 990630
[Vrh] Go down
Marko
guru
guru
Marko

Male

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty12.08.11 23:11

To je njihov svojevrsni kompliment Krpelji - Page 4 350615
[Vrh] Go down
Black_hunter
zelembara
zelembara
Black_hunter

Male
Broj postova : 47
Godine : 31
Datum registracije : 13.03.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty12.08.11 23:25

Očito sve ovisi o području... kod mene ih ima milijardu... prije nekoliko tjedana, nakon šetnje (cca 50 metara sam prošao) preko pokošene, lagano rosne trave, sjednem i skužim da mi nešta plazi po nozi. Imao sam japanke pa sam ga ugledao na stopalu. Nakon toga detaljni pregled... rezultat - 13 komada na području potkoljenica (sva sreća nisu stigli otpuzati višlje Krpelji - Page 4 747986 ) I toliko su sitni da je to čudo, jedva 1 mm, neki i malo manji.

I što je još zanimljivo, na psu sam našao jednog većeg na kojeg su se uhvatila još dva takva mala kakve sam našao po svojim nogama. Doslovno krpelj na krpelju

Sad i kroz dvorište hodam u gojzericama. Krpelji - Page 4 747986

Zna li netko da li postoji kakvo sredstvo kojim bi se moglo pošpricati travu u dvorištu da ih se riješi. Strah me za psa jer ih doslovce ima na tisuće. Prije par dana sam napravio test... rukama sam prčkao po travi (kao kad se djeca igraju), zapravo jako sam protrljao dlanovima po travi na površini jednog metra kvadratnog... rezultat - u 10 sekundi na površini 1 metra kvadratnog na dlanove sam pokupio 8 komada....

Strašno

Kako neki kažu da češnjak odbija tu gamad , razmišljam da kupim jedno 300-400 kg češnjaka, dobro ga sameljem i priuštim travi smrdljivi tretman... Krpelji - Page 4 747986 mislim da bi toliko smrdilo da goste ne bih imao jedno 5-6 godina Krpelji - Page 4 747986 heehhehehe

[left]
[Vrh] Go down
Ja
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 38
Godine : 108
Datum registracije : 06.10.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty13.08.11 0:44

TO ti i nece biti takav problem, odes u poljoprivrednu apoteku, ili negde kod veterinara, ili mozes da trazis od gratskog zelenila, uglavnom trebaju ti neki pesticidi (valjda se u njih ubrajaju), sustinski nabavi lepo kantu otrova i onda gass masku, kompresor ili ono cudo za prskanje voca i strcaj po dvoristu.

Mozes i da probas da navatas onog sa avionom, ili njegovo preduzece ( ne mogu da se setim kako se to zove), pa lepo nek ti oni naspricaju.

Samo kad koljes bilo koje bube otrovom, one prvo poblesave i oce da te kolju, pa tek onda crknu, pazi se!

Zaboravio sam da napomenem da ne dajete po 300-600 din (to je oko 30-60 eura) za ona cuda sto mazete na telo, ono ih ne tera, vec ih sprecava da grizu, to mozete postici i sa zejtinom (uljem), ili jos bolje mesajte ga sa necim (esencijalnim uljima, kojekakvim biljkama, probajte sa nekim smrdljivim, mozdda sa belim lukom, ili da probate sa nanom, mozda ona valja,....), samo nemojte da mesate sa necim otrovnim, osucete se onda!

Nije mi niko odgovorio, da li bi mi pseca ogrlica sta pomogla protiv krpelja?[u]
[Vrh] Go down
Stribog
spikač
spikač
Stribog

Male
Broj postova : 521
Datum registracije : 09.07.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty13.08.11 4:54

Marko je napisao/la:
To je njihov svojevrsni kompliment Krpelji - Page 4 350615

I uvijek mos reci curi kad si pijan da ti se nedize jer su ti krpelji popili svi krv, nije to ni lose Krpelji - Page 4 69343
[Vrh] Go down
gorance
bomber
bomber

Male
Godine : 36
Datum registracije : 02.08.2011

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty13.08.11 9:19

Sad znam za ubuduće izgovor Krpelji - Page 4 469245
[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika
PJER

Male
Broj postova : 1934
Godine : 50
Datum registracije : 12.02.2011

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty13.08.11 10:53

Stvarno dobra tema.Tu kod nas u Bjelovaru i okolici krpelja postoji more.Srećom pa nas na poslu cijepe protiv krpelja tko se želi cijepiti.Bez obzira na to još uvijek u apoteci kupim i sredstvo protiv krpelja.Zadnji puta apotekarka mi je ponudila nekakvo sredstvo slovenskog proizvođaća koje je isključivo namjenjeno za krpelje ali ne i za druge stanovnike šume: komarci i sl.Koristio sam ga i nisma u zadnja dva izleta u šumu primjetio male stanovnike da plazaju po meni.
[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika
PJER

Male

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty13.08.11 10:59

Što se tiče zainteresiranima za ime proizvoda postam ga za jedno par dana kad se vratim s mora.Šta ćete godine su već pomalo tu.......
[Vrh] Go down
stefan.j
tipko
tipko
stefan.j

Male
Broj postova : 68
Godine : 24
Datum registracije : 02.07.2011

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty13.08.11 11:31

pozdrav ljudi
nisam citao sve strane pa ne znam da li je pomenuta tigrova mast, nju krpelji mrze
namaze se krpelj i on se otkaci.
[Vrh] Go down
Odin
spikač
spikač
Odin

Male
Broj postova : 640
Godine : 37
Datum registracije : 09.07.2011

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty13.08.11 12:57

Mislim da ovo s češnjakom zbilja djeluje...u airsoftu to prakticiram vec nekoliko godina,zavlačim se posvuda po grmlju i do sada nikad ništa.
Prilikom konzumacije češnjaka ne zvačem ga u ustima radi mirisa nego razrežem u sitnije djelove koje zalijem s vodom kada ih gutam tako da mogu s prijateljima kasnije normalno komunicirati bez okretanja glave. Krpelji - Page 4 350615
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR
Fratt

Male
Broj postova : 4710
Godine : 40
Datum registracije : 30.09.2010

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty13.08.11 13:21

Pobrao sam jednog u nedjelju na Ivanščici i nisam ga skužio sve do srijede.
Izvadio sam ga van i namazao mjesto s račijicom,nakon toga sam rakijom ranu namazao iznutra. Krpelji - Page 4 86830
Živ sam za sad.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.
[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika
PJER

Male

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty20.08.11 12:10

Obećao sam po povratku s mora da ću ostaviti podatke o sredstvu koje koristim protiv krpelja.Radi se o FORTH sprayu koji je isključivo namjenjen za krpelje a ne za ostale stanovnike šume.Koristim ga duže vrijeme i meni se je dobro pokazao.Špricam ga uglavnom na odjeću jedino je problem malo je skuplji ali to je najmanje važno kada su krpelji u pitanju.Proizvođač je Bioteh iz Slovenije i ima ga u svakoj bolje opskrbljenoj ljekarni
[Vrh] Go down
girdeaux
honoris
honoris
girdeaux

Male

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty20.08.11 12:14

Pokupio sam dva komada na prošlom izletu, oba manja od 3 mm. Već se polako navikavam na njih! Prošle godine sam ih imao 8!
[Vrh] Go down
Sponsored content

Krpelji - Page 4 Empty
PostajNaslov: Re: Krpelji   Krpelji - Page 4 Empty

[Vrh] Go down

Krpelji
[Vrh] 
Stranica 4 / 7.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next