FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Krpelji

Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Autor/icaPoruka
Nono01
bebač
bebač

Broj postova : 12
Datum registracije : 24.03.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   06.04.09 15:18

Ja ne mogu vjerovati...

nakon što sam pričitao tvoj post, otišel sam se još jedanputa pogledati. I našao sam ga za koljena, izgleda da je samo glava unutra jer sam ga očito strgao kad sam spavao.

Ništ društvo, odoh ja do doktora i na pikicu
[Vrh] Go down
LEGION66
spikač
spikač

Male
Broj postova : 641
Godine : 41
Datum registracije : 21.03.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   06.04.09 15:45

Sretno s pikicom. Inaće krpelji omaju rilo u obliku šarafa, sa kontra navojom. Ja sam se svojih rješavao tako da sam prislonio grlo flaše sa rakijom da se "blento napije"
i samo ga "zašarafiš". Jedno ljeto sam radil u šumi i došel doma sa 18 komada po sebi.
[Vrh] Go down
Mshai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 652
Godine : 33
Datum registracije : 29.01.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   06.04.09 16:01

Nono01 je napisao/la:
Ja ne mogu vjerovati...
nakon što sam pričitao tvoj post, otišel sam se još jedanputa pogledati. I našao sam ga za koljena, izgleda da je samo glava unutra jer sam ga očito strgao kad sam spavao.
Ništ društvo, odoh ja do doktora i na pikicu
Šta je sigurno je sigurno.

Inače, kad ćeš vadit krpelja van i ako ti ostane glava u koži, uzmi iglu, spali vrh plamenom, prebriši vrh igle alkoholom ili nećim drugim šta imaš za dezinfekciju i isčeprkaj glavu van. Nakon toga ranu pošpricaj s bivacinom ili nećim sličnim i stavi flaster. Nakon 3-4 dana ako je crvenilo iste veličine kao prvog dana ili i veće - doktoru. =) Tako sam si vadio krpelje odkad znam za sebe i nikad nije bilo nikakvih problema.

@LEGION66:
Ako išta mrzim, onda mrzim kad mi se gad zakači ... znaš gdje.
[Vrh] Go down
LEGION66
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Krpelji   06.04.09 16:33

Ja nisam bil te sreće, ali je jedan kolega -gradsko dijete, upecal jednog na glistu. Dok mi je rekel kaj se dogodilo, ja sam odma uzel nož, -pa treba ga odsjeći odmah dok se ne zagnoji, posuši i otpadne. E čovjek je odmah problijedio ko plahta. Ništa malo rakije i za čas je bio vani. Sva sreća da ga nije ugrizla zmija, ha, ha.
[Vrh] Go down
Mshai
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Krpelji   06.04.09 16:48

LEGION66 je napisao/la:
Ja nisam bil te sreće, ali je jedan kolega -gradsko dijete, upecal jednog na glistu. Dok mi je rekel kaj se dogodilo, ja sam odma uzel nož, -pa treba ga odsjeći odmah dok se ne zagnoji, posuši i otpadne. E čovjek je odmah problijedio ko plahta. Ništa malo rakije i za čas je bio vani. Sva sreća da ga nije ugrizla zmija, ha, ha.
Da te zmija ugrize za, je li, ja bi se jaaaako pitao gdje si se ti to pimpekom šuljao po mraku. Ajde za guzicu, to u prirodi već ima logično objašnjenje, ali za njega... nemaš isprike.
[Vrh] Go down
LEGION66
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Krpelji   06.04.09 16:57

Super, sad znam ko mi bude sisal otrov dok me zmija čopi za Denisa.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Krpelji   06.04.09 22:35

[Vrh] Go down
gladiator
lingua
lingua

Male
Broj postova : 271
Godine : 22
Datum registracije : 08.03.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   07.04.09 12:56

za krpelje treba ih pincetom (ili noktima, ali samo ak je stvarno takva situacija) vadit polako i okretat u smjeru kazalje na satu i izvlacit, ko saraf. tako sigurno nece nis od njega ostat.
[Vrh] Go down
gladiator
lingua
lingua

Male
Broj postova : 271
Godine : 22

PostajNaslov: Re: Krpelji   07.04.09 13:08

Mshai je napisao/la:
LEGION66 je napisao/la:
Da te zmija ugrize za, je li, ja bi se jaaaako pitao gdje si se ti to pimpekom šuljao po mraku. Ajde za guzicu, to u prirodi već ima logično objašnjenje, ali za njega... nemaš isprike.

sta znas mozda jo covjek urinirao
[Vrh] Go down
Mshai
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Krpelji   07.04.09 18:32

gladiator je napisao/la:
Mshai je napisao/la:
LEGION66 je napisao/la:

sta znas mozda jo covjek urinirao
Osim ako je patuljak, molim te objasni mi pozu u kojoj je pišao da ga je zmija mogla uhvatit za njegovog... pitona. Zato sam i pitao na koju foru muškarca zmije može ugrist za "malu glavu" osim ako mu se usred spavanja zavuče u gaće. A i to mi zvuči kao bajka - prije će me rastrgat jato bogomoljaka ili otet yeti u planinama nego što će mi zmija uć u gaće i ugrist me za onu stvar...
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2398
Godine : 46
Datum registracije : 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   07.04.09 20:13

A dajte mi recite kak vi kakate, i što vam visi i najbliže je zemlji, da ne radite to stoječki?
Niste čitali prije par godina kad je štakor za kitu ugrizao penzića, u WC školjki je bio Zubo!!!!!!!!! A ako imate pitone pa to je još gore dečki moji dragi!
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
LEGION66
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Krpelji   07.04.09 20:32

Mislim da je samo Vatrica skužila poantu mojih postova, pametno žensko. Samo se nadam da se Mshai ne ljuti. :bog:
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Krpelji   07.04.09 22:31

LEGION66 je napisao/la:
Mislim da je samo Vatrica skužila poantu mojih postova, pametno žensko. Samo se nadam da se Mshai ne ljuti. :bog:

uh sad sam se zacrvenila
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Krpelji   07.04.09 22:33

LUKSA je napisao/la:
A dajte mi recite kak vi kakate, i što vam visi i najbliže je zemlji, da ne radite to stoječki?
Niste čitali prije par godina kad je štakor za kitu ugrizao penzića, u WC školjki je bio Zubo!!!!!!!!! A ako imate pitone pa to je još gore dečki moji dragi!

hahhahahahahahahahhahahaha
hahahahahhahahahahahhaha
zagrcnula sam se sad

idem odavde, tu su pravo muske teme u pitanju
[Vrh] Go down
trkač
bomber
bomber

Male
Broj postova : 126
Godine : 58

PostajNaslov: Re: Krpelji   09.04.09 22:42

H...te čuk nisam znal da krpelji idu i na pitone.
[Vrh] Go down
Damir
lingua
lingua

Male
Broj postova : 291
Godine : 52
Datum registracije : 15.11.2008

PostajNaslov: Re: Krpelji   10.04.09 1:59

aha.. zabavno za krepat ... ljepo covjek cuci i misli na svoje stvari i onda primijeti da ga nesto gleda u oci od ispod onog kamena udaljenog niti metar... onda skuzis da to nesto ima opake ocice i rogic na nosu....a sve oko tebe kupine....

Gladijatore, nesmijes noktima jer ga stisnes pa ti ispljune eventualne bakterije nazad u krv. Nisu svi krpelji zarazeni i ako jesu zarazeni ne prenose ti bolest dok se ne najedu i "podrignu" (ili ih ti prignjecis) a to se moze desiti oko 6 sati posle sto su se zakacili. Nije sigurno da ce se desti.

A sta pljune? Zavisi.... treba se raspitati na mjestu uboda. Tu kod mene imas zarazeno podrucje a desetak Km dalje je manje zarzeno ili uopste nije, i tako redom, bas na mrlje.
Najrasirenija je Lymova bolest (infekcija sa bakteriom borrelia, krpelji je prenose sa divljaci na ljude i na domace zivotinje) ako se ne lijeci to prouzrocuje eritem na kozi, bolove u zglobovima, probleme sa jetrom, bubrezima, plucima i neuroloske probleme cak godinu dana poslije uboda a prvi simptomi se pokazivaju i 40 dana poslije uboda.
Pocetna faza je crvenilo koje se siri oko uboda i postaje kao crveni prsten (i do 10 cm) sa bijelom sredinom. (To nije ono obicno crvenilo kao gnjili prist... od uboda ili od glave koja je ostala u kozi.) Bas se vidi taj cudni veliki crveni prsten. Moze i nestati samo od sebe... ali infekciju smo dobili, znaci ODMAH kod lijecnika i RECITE doktoru da ste nasli krpelja na sebi. "Gradski" doktori cesto ni ne misle na krpelje. Mog prijatelja su skoro 2 mj. lijecili kao da je neki lisaj, on mi to pokaze pa sam ga ja poslao nazad kod doktora da kaze da je to od uboda krpelja. Tek onda su ga poslali na vadjenje krvi, nasli su tu borreliu pa su mu dali antibiotike. Ozdravio je. Samo sad mu je muka jer mi je duzan hehehehehe A on krpelja nije ni vidio.
Druga fasa te bolesti su povece crvene fleke koje se i nekoliko mjesesi kasnije pojavljivaju po tijelu i nestaju same posle nekoliko dana. U ovoj fasi se cesto pojavljaju i bolovi u zglobovima a (u manje slucajeva) i paraliza lica, problemi sa srcem, bubrezima, jetrom, plucima. Ako se i dalje ne lijecimo, posle godinu i vise bolest prelazi u trecu fasu.
U toj fasi se ovi prosli problemi pogorsavaju, zglobovi naoticu moguci neuroloski problemi pa i meningitis.

Tu imamo i takozvani TBE (Tick Bore Encephalitis) uzrocuje ga jedan virus koji se prenosi sa krpelja na krpelja. Ta infekcija prodje bez da se primijeti u 70% slucajeva... u 30% slucajeva se u roku od 8- 20 dana dobiva simptome slicne gripi (povisena temperatura, glavobolja, upala grla, umor, razni bolovi itd. To moze trajat 7-8 dana pa prodje i nista. Ali je bilo i nesto malo slucajeva sa teskim poslijedicama. Za ovo nema lijeka, lijece se samo simptomi, ali ima cijepiva.
[Vrh] Go down
http://www.teamsurvival.it
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Krpelji   10.04.09 9:01

ova godina je pocela cudno....cijelu proslu godinu ja svog psa stitim na nacin kao i ovu, prosle godine je kroz cijelo ljeto imal svega dva krpelja, ove godine ne izademo van da bu barem jednog ne nadem, ako ne zapiknutog a onda kako mu hoda po dlaki
[Vrh] Go down
Mshai
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Krpelji   20.04.09 1:26

I eto mene doma s šetuckanja po šumi oko Blatuše. Vratih se doma... pripremam se za tuširanje kad ono smrad mali ušljivi pokraj lijevog koljena. Nakon što sam pofotografirao redoslijed kako izvaditi krpelja (kojeg ćete dolje moći pročitati), taman kad sam se spremao krenut pisat post... skužio sam još jednog seronju na leđima. U auto... do frenda alpiniste s kojim sam bio u Blatuši... jer si tog sam nisam mogao izvadit s obzirom na položaj... Eto... sad napokon čist od malih govnara, da napišem za one koji nisu sigurni kako najsigurnije izvaditi krpelja i koje su opasnosti od krivog djelovanja.

I tako ja primjetim krpelja.

Krpelju treba cca 5-6 sati da se ukopa do kraja. Znat ćete da je ukopan jer ću mu viriti samo guzica i stražnje nogice. Dakle, ovaj mali seronja u meni nije bio dulje od 2 sata. Stavite na vatu neko dezinfekcijsko sredstvo i lagano obrišite površinu kože oko krpelja radi dezinfekcije okolne kože ali NE NATAPAJTE krpelja.

Uzmite pincetu, dezinficirajte je vatrom, pa nakon toga prebrišite alkoholom ili kakvim drugim dezinficirajućim sredstvom.

NE NATAPATI ŠTAPIĆE ZA UŠI ili DIREKTNO OMAMLJIVATI KRPELJA! Ovo je korak gdje se događa najviše štete i gdje krpelj najčešće prenese zaraznu bolest domaćinu. Pri ovoj demonstraciji nije bilo opasnosti od zaraze jer se krpelj tek ukopavao i nije popio ni kap krvi. Krpelj kad se ukopa, i vi ga opijete s bilo čim (ulje, alkohol... itd.) on u biti POVRAĆA VAŠU KRV ZAJEDNO S POTENCIJALNIM VIRUSOM nazad u vaš krvotok!

Krpelj se vadi tako da ga se s pincetom PRIMI MAKSIMALNO BLIZU NJEGOVE GLAVE - znači prema glavi, i okreće ga se polako SUPROTNO OD KAZALJKE NA SATU i polako se povlači prema van. Obično unutar 2-3 zaokreta izađe. Ako ga primite s pincetom i stisnete mu guzicu, ponovo postoji mogućnost da će povračat krv s virusom u vaš krvotok!

Voila! Izvađen krpelj u komadu zajedno s glavom i rilcem! Mjesto uboda bi trebalo imati boju kože kao što je meni ona roza točkica desno od krpelja. Ugriz mora biti čist, bez ičega unutra. Mjesto uboda dezinficirati s čim got imate i pregledavati kožu oko uboda u narednih 4-5 dana. Crvenilo bi trebalo nestati u to vrijeme. Ako ne nestane ili se intenzivira, potražite lječničku pomoć da budete sigurni da ipak nije došlo do prenošenja zaraze.

Sretno vam bilo, i dao Bog da nikad ne dobili krpelja.
A ja sad od sutra tražim neko DEET stredstvo jer mi ih je dosta za jednu godinu.

=)
[Vrh] Go down
Stule
spikač
spikač

Male
Broj postova : 885
Godine : 40
Datum registracije : 22.02.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   20.04.09 7:17

Ja san ga iscupa sa vrata,bez pincete,kad krpelj
vec krepa na meni!
Hvala na opsirnome savjetu,Bravo!
[Vrh] Go down
D@nijel@
lingua
lingua

Female
Broj postova : 227
Datum registracije : 12.04.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   20.04.09 9:16

Mshai, ovo si jako lijepo objasnio i foto-dokumentirao.
Baš ti hvala! =)
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Krpelji   20.04.09 21:22

uhuhuuuuu ovo je dobro, ja ne bi imala zivaca da ga slikam dok je zapiknuti u mojoj kozi, fuj je, uhhh, svaka cast kaj si imal strpljenja to raditi
[Vrh] Go down
Mshai
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Krpelji   20.04.09 23:31

vatrica je napisao/la:
uhuhuuuuu ovo je dobro, ja ne bi imala zivaca da ga slikam dok je zapiknuti u mojoj kozi, fuj je, uhhh, svaka cast kaj si imal strpljenja to raditi
Da sam skužio onog na leđima dok sam se igrao s ovim na koljenu - vjeruj mi, i meni bi puko film. Ovak su me prošli trnci kad sam vidio seronju jer mi je prva asocijacija na krpelja - boleština. Onda sam se skulirao jer sam se sjetio gdje sam ga pokupio (u Blatuši nema registriranog oboljenja od krpeljovog ugriza, a svi živi koji tamo borave su imali krpelje) a onda sam i vidio da se gad nije ni do pola ukopao pa reko - eto prilike za demonstraciju.

Nego, saznao sam od frenda da postoji neka spravica za vađenje krpelja koja je vrlo korisna ako su ti na nedostupnom mjestu a nemaš nikog blizu da ti ga izvadi. Funkcionira na principu vadičepa - pričvršćena pinceta koja se na mjestu vrti u suprotnom smjeru i istovremeno ga vadi van. To si moram nabaviti za ubuduće.
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Krpelji   21.04.09 7:57

tu pincetu o kojoj govoris imam ja, kupljena je da bi peseku vadila krpelja, ali to ti nece pomoci da si sam izvadis recimo na ledima....jer ju moras ipak drzati rukama
[Vrh] Go down
Mshai
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Krpelji   21.04.09 14:26

vatrica je napisao/la:
tu pincetu o kojoj govoris imam ja, kupljena je da bi peseku vadila krpelja, ali to ti nece pomoci da si sam izvadis recimo na ledima....jer ju moras ipak drzati rukama
Bemu miša...
A ništ, fala Bogu prijatelja i prijateljica imam pa nema zime. =)
[Vrh] Go down
D@nijel@
lingua
lingua

Female

PostajNaslov: Re: Krpelji   21.04.09 14:45

Krpelji postaju opasniji za zdravlje što dulje piju krv

U ovo doba godine krpelji su aktivni, a glavna sezona traje im do jako vrućih ljetnih dana, kaže dr. Borislav Aleraj, epidemiolog iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
- Za hladnog vremena krpelji su nepokretni jer nemaju vlastitu toplinu, a postaju aktivni čim zatopli iznad 10 stupnjeva. Čim šuma olista, to je pouzdan znak da su se krpelji pojavili. Čovjek ih može pokupiti u šumi, grmlju, prirodi. Ubod krpelja ne boli i ne peče nekoliko dana pa se nakon svakog izleta treba dobro pregledati, osobito na mjestima gdje je koža najnježnija, primjerice iza uha, na vratu, pod pauzuhom, među nogama, na donjem trbuhu i sa stražnje strane koljena gdje se krpelji vole smjestiti - objašnjava dr. Aleraj. Napominje da nema smisla paničariti i zbog krpelja izbjegavati odlaske u prirodu:
- Krpelji mogu biti prijenosnici virusnog meningocefalitisa, no rizik je zapravo vrlo malen, odnosno jedan naprema više tisuća. Od tisuću krpelja tek je nekoliko zaraženo, a čak ni ubod zaraženog krpelja ne znači da će čovjek oboljeti. Ako se krpelj isti dan skine, rizik je potpuno uklonjen. Dok pije krv, krpelj cijelo vrijeme unaša infekciju u ubodnu ranicu, a ako ga se pritom ne ometa, može ostati na tijelu 5-6 dana, ili dulje, te narasti do veličine graška. Rizk od zaraze tada je najveći. Postoji učinkovito cjepivo protiv ove bolesti, no potrebno mu je tri tjedna do mjesec dana da počne djelovati. Cijepljenje je preporučljivo onima koji često borave u prirodi, bilo profesionalno, bilo da voze bicikl ili skupljaju šumsko bilje - kaže dr. Borislav Aleraj.
- Nešto češća bolest je Lyme borelioza, koja se uspješno liječi antibioticima, osobito ako se reagira na vrijeme. Njezini simptomi su crveni krugovi na koži koji se mogu pojaviti čak i mjesec dana nakon uboda. Primijetimo li crveni kolobar na koži koji se do sljedećeg dana nije smanjio i napreduje po rubu koji je crveniji od sredine, to je znak da treba posjetiti liječnika - kaže dr. Aleraj.

>>> Krpelji prenose piroplazmozu, koja može biti smrtonosna za psa. Stoga ga treba zaštititi posebnim sprejem, ampulom ili ogrlicom. Mačke imaju svoje preparate, a pseći im škode. Ljubimci na dlaci mogu unijeti krpelje u stan, gdje mogu prijeći na čovjeka.

>>> Krpelje treba skinuti pincetom dezinficiranom alkoholom ili opaljenim plamenom, opreznim, smirenim potezanjem u raznim smjerovima hvatajući krpelja što bliže glavi. Na njega ne treba ništa stavljati, jer ga to može samo potaknuti da luči štetne tvari.

>>> Cijepljenje protiv krpeljnog meningoencefalitisa moguće je obaviti kod svog liječnika, u županijskom ili gradskom zavodu za javno zdravstvo. Baš zbog cijepljenja, sve je manje oboljelih. Cjepivo učinkovito štiti od bolesti tijekom tri do pet godina.

>>> Krpelji najčešće vrebaju u grmlju na visini od 1 do 1,5 metara, tako da maloj djeci najčešće skaču na glavu. Stoga je poslije svakog odlaska u prirodu potrebno dobro pregledati dijete, osobito iza ušiju i na tjemenu, pa čak i ispod kose.

Izvor: 24sata
[Vrh] Go down
Gost
Gost

PostajNaslov: Re: Krpelji   21.04.09 15:29

WolfLady je napisao/la:

- Za hladnog vremena krpelji su nepokretni jer nemaju vlastitu toplinu, a postaju aktivni čim zatopli iznad 10 stupnjeva.

tak bi trebalo bit
al kaj kad nades krpelja na pesu usred zime i sa pol metra snjega
a da jos bude bolje
krpelj je bil albino
full bjel
[Vrh] Go down
D@nijel@
lingua
lingua

Female

PostajNaslov: Re: Krpelji   21.04.09 15:46

JoZ@ je napisao/la:

a da jos bude bolje
krpelj je bil albino
full bjel
Krpelj mutant.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2847
Godine : 25
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   02.08.09 12:14

ja sam samo jednom imao gada, prošlog ljeta na kožici između kažiprsta i srednjeg, malen jako...mislio sam da mi je to neka prašina...ali nije bila. Precviko sam ga pincetom (nisam htio), pa sam poslije iglom kožu zagrebao zajedno s glavom. Plitak je bio.

Je istina da tu, blizu mora nema tako puno njih zbog soli? Moj pesek ih je samo 3 imao.
[Vrh] Go down
dman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 101
Godine : 30
Datum registracije : 04.07.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   11.03.10 22:09

imam glupo pitanje za vas "iskusne" [iskusne od napada krpelja]
zar ne osetite kad vas krpelj "scepa"?
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru

Male
Broj postova : 2398
Godine : 46
Datum registracije : 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Krpelji   11.03.10 22:35

dman je napisao/la:

E ovo bi već trebalo ići u temu " Vicevi o divljini"

Osječaj je jedinstven!
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6762
Godine : 32
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Krpelji   11.03.10 22:49

dman je napisao/la:

Naravno, prvo žarka bol pa pečenje i onda na kraju sve utrne =)

A sada za ozbiljno- na žalost, evolicuja se pobrinula da malo đubre prilikom ugriza ispušta neku vrstu anestetika i time se pobrine da je njegov ugriz bezbolan
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Krpelji   

[Vrh] Go down

Krpelji
[Vrh] 
Stranica 2 / 7.Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» KRPELJI
» Krpelji
» Krpelji