FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Praćka vitlača

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Jones32
tipko
tipko

Male
Broj postova : 79
Godine : 35
Datum registracije : 28.01.2013

PostajNaslov: Praćka vitlača   19.10.14 20:24

Tražio sam da li ima neka već započeta tema sa ovom tematikom pa nisam pronašao, ako grešim, molim ispravite me. Ovo je poslednja od vitlača koju sam napravio

Već izvesno vreme vežbam sa njom, ali ni približno koliko bi trebalo. Veliko je zadovoljstvo, prava antistres terapija. Za sada sam se zabavljao pokušavajući da postignem što dalji izbačaj, ali se nisam dovoljno fokusirao na preciznost... to planiram uskoro...

Ovo je na brzinu urađen snimak kako izgleda naše standardno gađanje na terenu
[Vrh] Go down
nodado
bomber
bomber

Male
Broj postova : 192
Godine : 27
Datum registracije : 24.11.2013

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   19.10.14 20:42

zakon stvarno lijepo izgleda, sada si spreman za okršaj s Golijatom:D
i koliki vam je domet?
svaka vam čast zbilja moćno, ja bi se vjerovatno zviznuo tom kamenčinom po glavi.
[Vrh] Go down
Jones32
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   19.10.14 22:48

Hvala, sto se dometa tiče, koliko je verovati google earthu, tu smo na oko 140m, ali uskoro ćemo to bolje izmeriti. Bilo je pojedinih hitaca za koje verujem da su i preko 200m ali to sve zavisi od oblika kamena, težine, pravilnog izbačaja itd...
[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2848
Godine : 38
Datum registracije : 05.03.2010

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   19.10.14 23:00

Pomalo neobična i zbilja interesantna stvarčica......bilo bi je lijepo imati-i naučiti baratati s njom...

A kvalitetu izrade ne treba ni komentirati-vrhunska!
[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3724
Godine : 36
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   19.10.14 23:12

super izgleda, bravo!
[Vrh] Go down
Jones32
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   20.10.14 0:41

Hvala dečki
[Vrh] Go down
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 774
Godine : 38
Datum registracije : 12.09.2012

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   20.10.14 9:38

Što se kvalitete izrade tiče, odlična, majstore Jones. Ništa manje nisam ni očekivao uzevši u obzir tvoje vrhunske bičeve.
Nego što se tiče praćke, vitlača svakako ima domet, ali pogoditi nešto na tim velikim dometima, a da nije što bi ameri rekli "broad side of a barn", je sasvim druga priča. Znači ciljati stvari na udaljenostima na kojima se stvarno može nešto i pogoditi i na kojima baš vidimo metu. Po meni sve preko 50 m, je previše (možda sam puno i rekao).
S obzirom da je ovo survival forum, odmah mislim na takve situacije, i što se može uloviti s njom, pa me brine zvuk dok vitlaš, jel se čuje jako ? Ako recimo gađam zeca, dok ja uzvitlam on ode...?
Samo neka razmišljanja, ti se tim možda baviš čisto iz razloga razvijanja vještine pa te lovačke primjene i ne zanimaju...

Zadnja promjena: siga; 20.10.14 22:24; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Jones32
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   20.10.14 18:04

U potpunosti se slažem da su svi navedeni aspekti bitni. Možda nisam rekao da mi je jedna od osnovnih stvari kod korišćenja ove praćke bila da savladam, prvao tehniku, zatim da radim na dometu i snazi, a na kraju, preciznost. Tom poslednjem delu tek treba da se posvetim ali verujem da se krećem u dobrom pravcu. Samnom paralelno vežba još par ljudi pa ćemo sve u vezi sa napretkom koji se tiče preciznosti pažljivo dokumentovati. E sad što se tiče zvuka, a što na snimku ne može da se čuje, nažalost, je to da je oblik projektila od suštinskog značaja. kako za domet, tako i za bešumnost. Naime svaka malo veća nepravilnost na kamenu dovodi do bučnijeg leta. Oblutci lete skoro bezšumno, ali neki komadi su pravili toliko neverovatne zvuke da jedino što mogu je da vam preporučim da ukoliko ste u mogućnosti probate malo ovu veštinu. Za postizanje preciznosti i snage izbačaja, bez sumnje, najvažnije je savladati tzv. OSMICU, zamah koji se vidi na početku video snimka...
[Vrh] Go down
Redneck
bomber
bomber

Male
Broj postova : 189
Godine : 56
Datum registracije : 08.01.2014

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   22.10.14 15:51

nodado je napisao/la:
zakon stvarno lijepo izgleda, sada si spreman za okršaj s Golijatom:D
i koliki vam je domet?
svaka vam čast zbilja moćno, ja bi se vjerovatno zviznuo tom kamenčinom po glavi.
Još jedan takav ovdje...
[Vrh] Go down
Jones32
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   30.11.14 15:41

Mala retrospektiva...

Jedna je bila na popravci, druge dve naručene, a poslednja, moja. Retko kad ih imam ovoliko na okupu pa sam morao da ih fotkam... oprostite mojoj slabosti...
[Vrh] Go down
hawk
bebač
bebač

Male
Broj postova : 11
Godine : 22
Datum registracije : 03.02.2012

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   01.12.14 23:04

Ovo mi se ćini bas zanimljivo
Zanima me di mogu nabavit to...
[Vrh] Go down
Jones32
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   09.07.15 8:58

Malo drugačiji dizajn ove praćke u odnosu na prethodne, samo je rezultat eksperimentisanja, nikakvog posebnog, drugog razloga nema. Ono na šta sam u tom eksperimentisanju natrčao, je malo bolje finalno rešenje kraja sa kuglicom, jer se na ovaj način, mogućnost izvlačenja samih krajeva iz kugle, smanjuje na minimum. Uplitanje u samom džepu je dosta drugačije i mislim da ga ovako više nikada neću raditi jer mi oduzima jako puno vremena i imam više cimanja sa lepkom. Ono što je dobro, donekle, je malo elegantniji rub, ništa više. Praćka je za par cm duža, pa će verovatno imati bolji domet...problem je što i dalje ne mogu da vežbam ni približno koliko bih hteo...

[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4658
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   09.07.15 14:28

Krasne rukotvorine,posebno vitlače.
Ivi bi se svidio ovaj spremnik za vodu,svojevrsna old skul čutura,ipak on naginje takvim oblicima i mnogo ih je proturio kroz ruke što je razvidno i iz mojeg potpisa.
Jako lijepo i precizno izrađeno,zanemari moju zajebanciju na račun OMĐ-a,stvarno si majstor svog zanata.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Jones32
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   09.07.15 14:59

Hvala... uskoro ću postaviti i video materijal o izradi takve tikve i kako uraditi pletenje oko nje, kao što je na slikama. Ovaj oblik je poprilično nezgodan zbog te krivine u vratu. Obično se za ovakve čuture koriste pravilnije forme, ali o tom potom...
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2806
Godine : 47
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   09.07.15 16:09

Pravi pećinski EDC-čutura,fire kit,praćka...samo fali neko kameno sječivo.

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
Jones32
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   09.07.15 18:06

Pa jeste, neki američki pećinski EDC. Fali na slici još trud za paljenje i neko sečivo, naravno... Biće valjda.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Praćka vitlača   Today at 12:51

[Vrh] Go down

Praćka vitlača
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Praćka vitlača
» pračka vitlača
» Praćke