FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share

Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara

Go down 
Autor/icaPoruka
Redneck
bomber
bomber
Redneck

Male
Broj postova : 189
Godine : 59
Datum registracije : 08.01.2014

Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty
PostajNaslov: Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara   Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty15.10.14 15:07

Ovak,
već dugo koristim trangia sistem za kuhanje, ali kak idem sam ili sa burazom na 3-5 dana, nikad mi nije trebala veća količina goriva (špirita), pa sam kupoval bočice u apoteki.
Sad idem n nekaj dulje, pa sam kupil litru "Kemoplastikinog goriva za kuhala/otapala za polituru", zapravo i ne znam jel ima kaj drugo na tržištu.
Kaj mi ne da mira:
Razlika između špirita i čistog alkohola bi trebala bit da se čistom alkoholu dodaju neka sranja koja ga čine nepogodnim za ljudsku uporabu (čitaj cuganje), Međutim, na tom Kemoplastikinom sranju stoji da je kemijski sastav čisti etanol, ali ima upozorenja da ga odma oprereš ak dođe u dodir sa kožom itd. Kad sam za gorivo koristil medicinski alkohol, uvijek sam znal da može poslužit i za dezinfekciju i na to sam računal. A ovo stranje jednostavno ne razmem - čisti etanol, a nesmije doć na kožu ili ranu - kemičari pomoć! : Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara 726657
[Vrh] Go down
Delete
lingua
lingua
Delete

Male
Broj postova : 290
Godine : 25
Datum registracije : 09.01.2012

PostajNaslov: Re: Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara   Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty15.10.14 17:44

Pa vjerovatno jer je prevelika koncentracija alkohola, pa umjesto da samo unistava bakterije, takođe uništava i ljudsko tkivo.
Lijek u velikoj dozi (odnosno koncentraciji) zna biti otrov. Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara 747986
[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač
franciscus

Male
Broj postova : 969
Godine : 57
Datum registracije : 30.07.2012

PostajNaslov: Re: Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara   Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty15.10.14 17:47

Ono što bi trebalo iti dobro gorivo za Trangiu jeste što čistiji etanol - 95,58% je maksimalno što se može izvući običnom destilacijom. Etanol je otrov, kako su i mnoge druge tvari otrovi, ovisno o dozi. Može se apsorbirati preko kože, ali, uglavnom, sva ta upozorenja su tu zato što nei zakon ili propis nalaže da moraju biti tu. Naravno da alkohol služi za dezinfekciju (ne rane, nego okolice rane), ali ne u tako visokim koncentracijama. Špirit je isto što i alkohol. Denaturirani špirit je etanol kojem je dodato bojilo (nekad i metanol, ali taj je sport izumro).
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru
ivo

Male
Broj postova : 3420
Godine : 56
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara   Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty15.10.14 22:43

Pa imamo mi na Forumu diplomiranog hemičara !
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR
maxina

Male
Broj postova : 3034
Godine : 50
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara   Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty15.10.14 23:01

Redneče-mislim da imam nešto čistog etanola viška,riječ je od 1 litri.

Ako želiš,poklanjam ti ga a slučajno prolazim kroz VG u petak pa...

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika
gorky

Male
Broj postova : 1486
Godine : 43
Datum registracije : 19.11.2012

PostajNaslov: Re: Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara   Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty16.10.14 0:32

ivo je napisao/la:
Pa imamo mi na Forumu diplomiranog hemičara !
Zakon😂

Dugo ga nema. Bit će da hemija nešto!
[Vrh] Go down
http://www.g-knives.com
Redneck
bomber
bomber
Redneck

Male
Broj postova : 189
Godine : 59
Datum registracije : 08.01.2014

PostajNaslov: Re: Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara   Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty18.10.14 19:47

Imam ja kemičare za etanol sa metanolom al se ne zove denaturirani špirit nego tudum
[Vrh] Go down
LUKSA
guru
guru
LUKSA

Male
Broj postova : 2398
Godine : 47
Datum registracije : 21.02.2009

PostajNaslov: Re: Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara   Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty25.10.14 14:58

Etanol za kuhanje je fantastična stvar. Međutim na temperaturama ispod 5 stupnjeva on ne gori. Može se upotrebljavati i onaj gel za dezinfekciju ruku. Teško da će ti u ljekarni prodati 96% alkohol, jer ga oni razrujeđuju i na njega ide porez ili trošarina od 5o kn. Zato je bolje za outdoor aktivnosti kupiti industrijski alkohol ili etanol za 40 ak kn koji se može u bojama i lakovima kupiti. Čim ima imalo udjela vode, što je slučaj s medicinskim ne gori dobro. Provjereno Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara 69343
[Vrh] Go down
http://luketic.robert@gmail.com
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara   Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara Empty

[Vrh] Go down

Alkohol za gorivo, molim objašnjenje ak ima kemičara
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.