FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
US ARMY - mit ili??? Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
US ARMY - mit ili??? Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
US ARMY - mit ili??? Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
US ARMY - mit ili??? Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
US ARMY - mit ili??? Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
US ARMY - mit ili??? Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
US ARMY - mit ili??? Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
US ARMY - mit ili??? Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
US ARMY - mit ili??? Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
US ARMY - mit ili??? Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
US ARMY - mit ili??? Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
US ARMY - mit ili??? Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
US ARMY - mit ili??? Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
US ARMY - mit ili??? Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
US ARMY - mit ili??? Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
US ARMY - mit ili??? Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
US ARMY - mit ili??? Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
US ARMY - mit ili??? Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
US ARMY - mit ili??? Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
US ARMY - mit ili??? Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
US ARMY - mit ili??? Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
US ARMY - mit ili??? Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
US ARMY - mit ili??? Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
US ARMY - mit ili??? Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
US ARMY - mit ili??? Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
US ARMY - mit ili??? Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
US ARMY - mit ili??? Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
US ARMY - mit ili??? Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
US ARMY - mit ili??? Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
US ARMY - mit ili??? Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

US ARMY - mit ili???

+10
Mad Max
zuzonja
poljičanin
Frenky
sgt bear
gorky
NAVIGATOR
franciscus
Fratt
Redneck
14 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

US ARMY - mit ili??? Empty US ARMY - mit ili???

Postaj by Redneck 09.10.14 15:33

Kak sam prije u nekom odgovoru na post spomenul, upoznal sam zavidnu količinu američkih guštera u Afganistanu i Iraku, pa i prije toga za vrijeme domovinskog rata (bil sam aktivni časnik u Glavnom stožeru RH).
Vidim da na forumu pretežno vlada ogromno poštovanje prema US vojničkoj opremi, pa samo nekoliko osobnih zapažanja:
Prvo, čak ni bolje njihove njihove postrojbe nemaju niš bolje od onoga kaj im je dala država.
Drugo, ak i mogu ili imaju nekaj kaj nije državno izdanje, blesavo vjeruju u "MADE IN USA" - radije bu imal nekakav slaboumni ka-bar nego vrhunski puukko, radije Estwing hatchet iz Wallmarta nego Husqu ili GB
Mess kits (porcije) su im totalna pljuga, šiju ih svi od Rusa do Čeha.
Vreće za spavanje, šatorska krila, šatori, donja granica sredine (3+od 10).
Neću sad o oružju, makar bi se tu dalo diskutirat
Naravno da imaju stvari kaj druge vojske mogu sanjat (IC nišane, night vision gear, sustav veza itd.), ali za iskoristivost njihove opreme za outdoor, loša ocjena sa moje strane. Naročito ne podnosim ka-bar, a to je njima totem.
Redneck
Redneck
bomber
bomber

Male
Broj postova : 165
Godine : 64
Lokacija : Velika Gorica
Datum registracije : 08.01.2014

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Fratt 09.10.14 16:18

Ipak,Rusi su unazad par godina umjesto čarapa koristili portjanke,toliko o ruskom modelu modernog vojnika US ARMY - mit ili??? 478256
Ja isto kad pomislim na modernu vojsku prvo mi pada na pamet Juesofej mada znam da ih Skandinavci šiju po svemu osim po brojnosti a tu možda i je kvaka,lakše opremiti 5 vojnika nego 5 milijuna.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by franciscus 09.10.14 16:36

Onako kako ja to vidim, budžet za vojsko se mora nekako rasporediti: što više para potrošiš na obične trupe, manje ti ostane za high-tech gadgete i opremu za malobrojne postrojbe posebne namjene. Plus, ako uštediš po dolar na svakom običnom pješadincu, to ti (u slučaju USA) ostavi par miliona za fine stvari. Dakle, igra sa fine-stimmungom standarda kvaliteta za masovne stvari jeste nešto na čemu se, pretpostavljam, mogu dobiti ili gubiti ministarska mjesta ili, makar, stolice u njihovom senatu.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by NAVIGATOR 09.10.14 16:40

često bi pod brojnim temama kroz godine koliko sam na forumu pobrao jezikovu juhu kada bi rekao da opčenito vojne stvari nisu idealne za outdoor i da se ne mogu ni blizu nositi s hi end artiklima iz outdoor segmenta. Ni USA oprema nije bitno bolja.
no bolje i ta oprema za u šumu nego krumpiraški ruksaci kakve koriste uglavnom lovci.

odrastao sam na američkoj vojnoj opremi iz doba vijetnama. Iz natovih baza u njemačkoj tata nam je svima nabavljao, original US army jakne, hlaće, košulje, ruksake, šatore, ćuture i slično. Bilo je to ok 80 godina u usporedbi s JNA opremom iz vojnih otpada ali u današnjoj konkurenciji ta oprema sigurno gubi bitku s ozbiljnim outdoor artiklima i po erkonomiji ali još više po težini i funkcionalnosti, čitaj performansama
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Redneck 09.10.14 16:52

Prvenstveno sam mislil na upotrebljivaost US opreme za outdoor, a i na stav vojaka prema tome. Ne ulazim u taktičku komponentu jer me ubijanje ljudi ne zanima dok ne moram. Kaj se prvoga tiče, slažem se sa Frattom, skandinavci ih šiju u svemu.
Redneck
Redneck
bomber
bomber

Male
Broj postova : 165
Godine : 64
Lokacija : Velika Gorica
Datum registracije : 08.01.2014

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by gorky 09.10.14 17:07

Filmovi su im zakon:)
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by franciscus 09.10.14 17:26

NAVIGATOR je napisao/la:često bi pod brojnim temama kroz godine koliko sam na forumu pobrao jezikovu juhu kada bi rekao da opčenito vojne stvari nisu idealne za outdoor i da se ne mogu ni blizu nositi s hi end artiklima iz outdoor segmenta. Ni USA oprema nije bitno bolja.
no bolje i ta oprema za u šumu nego krumpiraški ruksaci kakve koriste uglavnom lovci.
Ja ovo mogu samo potpisati. Vojna oprema je namijenjena za određeni način uporabe, računajući u to njenu originalnu namjenu, predviđanje mogućnosti osnovnog održavanja na terenu, logističku potporu i, naravno, cijenu, a isti slučaj je i sa opremom za outdoor aktivnosti, pa i bushcraft. Kad jedan čovjek sebi nabavlja tu opremu, neće stiskati na svaki cent, a onda se toga nakupi, što bi, u slučaju da opremate veliku postrojbu, moglo značiti da izlazite iz budžeta, te, konsekventno, da to ne možete kupiti i onda snižavate kriterij, jer druge mogućnosti nemate. Nadalje, samo za primjer, puno je skuplje smanjiti masu rama za ruksak za recimo 200 grama, nego nabildati dva miliona vojnika tako da im 200 grama ništa ne znači, mislim ja.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by sgt bear 09.10.14 17:49

nijedna, pa ni američka vojska neće nikad potrošiti novce kako bi konvencionalnom vojniku nabavila kvalitetnu opremu za survival. iz više razloga.
prvi je sigurno ekonomski. i sami smo svjesni da gadgeti koštaju, pogotovo renomiranih proizvođača. ukoliko bilo koji vojnik ima nešto top kvalitete, to je sigurno platio iz svog džepa... čak i ako je pripadnik sof, iako se danas u taj segment ulaže više nego ikad.
drugi je razlog taktičke prirode. vojnik je dio elementa/strukture, koja u sustavu ima svoju poziciju. ukoliko se i razdvoji od svoje postrojbe, potreba za klasičnim preživljavanjem, pogotovo u američkoj vojsci je minimalna. čak i ako se nalazi u neprijateljski kontroliranom području, prva stvar koju treba nije hrana i voda, već sigurna pozicija gdje će ga potražni tim pronaći. ukoliko postoji mogućnost za odvajanjem na nepoznatom terenu, vojnik je opremljen specijaliziranom opremom i poznaje procedure sukladno kojima treba reagirati kako bi u što kraćem vremenu bio vraćen u postrojbu. dakle, bitnije su procedure i tehnička pomagala za "preživljavanje" nego klasična oprema.
i to nas dovodi do trećeg razloga: tip opreme. više to nije oprema za preživljavanje već sustavi za identifikaciju pojedinca/tima i proceduralni postupci za izvlačenje iz neprijateljskog ili nepoznatog područja.
uza sve to, svaki vojnik bez obzira na poziciju treba poznavati osnovne navigacijske vještine, upotrebu kompasa, karte, obuku preživljavanja i sve to uz jeftinu i minimalnu standardnu opremu.
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by NAVIGATOR 09.10.14 17:52

kao iz usta "Klinta Istvuda" u filmu vojničina :-)
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by franciscus 09.10.14 18:17

@sgt bear, hvala za lekciju. Ne djeluje mi kao naštrebano, rekao bih da zaista znaš o čemu se radi.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Frenky 09.10.14 18:20

us vojna oprema, ako govorimo o uniformi i osobnoj opremi tipa ruksak, porcija, ćutura i sl i nije baš neka sreća za autdor. ni za ratovanje, barem ono što sam ja isprobao. govorim o opremi iz osamdesetih i devedesetih.

dasnas je to otišlo naprijed i glede materijala i glede ergonomije.

vojna oprema prije svega mora biti prihvatljiva cijenom i donekle trajna, zato je i puno teža od civilnih aplikacija.

dakle materijali su deblji i jači, nego recimo kod civilne odjeće za autdor, vojna odjeća je (sa umetcima) praktično četverosezonska, što civilna nije.

Ruksaci su slabo upotrebljivi za planinarenje, assult modeli su dizajnirani su za nošenje uz kompletnu opremu i naoružanje, molle sistem je besmislen za civilnu upotrebu, onaj stari alice ruksak je bože oslobodi, a ovaj najnoviji za marince, koji mi se čini ok ima skoro 4kg prazan.

sistem za spavanje iz tri komada bi možda bio i dobar da imaš šerpu da ti to nosi za tobom, pretežak je i prevoluminozan.

hidrataciski sistem je ok., mada teži od civilnih, a i skuplji.

mre obroci su uglavnom toljaga, imali smo ih za vrijeme rata, došli su iz njemačke preko caritasa, jedino su zgodna pakiranja gotovog obroka u vrećici, a kikiriki putar i tzv krekere sam redovno bacao.
puno draža mi je pašteta od kikiriki putra. tariguz, žvaka, šibice i instant kava, više-manje. sjećam se da je najjestiviji bio irish stew.

vojne porcije su općenito čudna sorta opreme. svaku pobjedi obična alu teflonizirana rajnglica od litre sa poklopcem. i po pitanju težine i po pitanju upotrebljivosti i po pitanju održavanja.

imao sam i američke vojne čizme, one polukrpene, isto me nisu impresionirale.

jedina dva komada američke vojne opreme koje koristim su hlače i podložak za spavanje, hlače radi čvrstoče i praktičnog kroja, a podložak radi konkretnijih dimenzija od onog planinarskog.

vojnu opremu su kao best bay promovirali prepperi u americi, a na našim forumima dosta njih youtube recenzije prihvaćaju nekritički i zdravo za gotovo, ali suma sumarum i takva je oprema bolja nego nikakva.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by poljičanin 09.10.14 18:22

Oni imaju totalno drugačiji pristup. Vojnik dobije odoru samo za rat, a za mirnodopske uvjete dobije novac kojim onda kupuje odoru. Ako ne potroši odoru, onda je zaradio novac, a ako potroši više odora, to ide iz njegovog džepa.

Odore kupuju u PX trgovinama, u kojima se može kupiti najbolje od najboljeg. Tako vojnik može kupiti hlače od goretexa, ali one su istog kroja i šare kao i standardne hlače.

Tako vojska sebi štedi na odorama, a potiče industriju vrhunske opreme. Tu možete nabaviti ono što je trenutno najbolje dostupno na tržištu opreme uopće, u klasi s najboljom vrhunskom sportskom opremom.

Cijene u tim trgovinama su takve da se i nama čine pristupačnim, kako odore, tako i ostala oprema. Laptop kupljen u PX trgovini u Afganistanu je za 70% jeftiniji nego isti takav u Hrvatskoj.

Zbog takvog pristupa oni stvarno dobivaju drugorazrednu opremu, ali su stvarno opremljeni vrhunskom opremom. Njihovi vojnici imaju razvijenu svijest o kvalitetnoj opremi i redovito kupuju tu kvalitetnu opremu. Jako paze na izgled i držanje i na to što koriste (makar je to uvijek i na individualnoj razini).

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Fratt 09.10.14 18:52

Još jedna takoreći glupa stvar na vojnim odorama je velcro koji je em glasan em postaje neupotrebljiv kad se zapuni sa blatom,pijeskom i ostalim smećem.Gumb je je još uvijek majka a još bolje od toga je magnet,imam jedne ribičke rukavice za zimi na čeki kojima se preklapa dio za 4 prsta i drži ih magnet,em su nečujne em ih samo prebaciš pokretom iza,bolje od čička i gumba a koštaju siću.
Neznam zakaj takve stvari nejdu u serijsku issue proizvodnju.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by poljičanin 09.10.14 19:10

Događalo se da dugme ispod pancira, kada metak pogodi u pancir iznad dugmeta, preuzme energiju udarca i postane projektil i nanese teške ozlijede ili čak i smrt. Zbog toga se izbjegava dugme na modernim odorama.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by sgt bear 09.10.14 19:20

poljičanin je napisao/la:Događalo se da dugme ispod pancira, kada metak pogodi u pancir iznad dugmeta, preuzme energiju udarca i postane projektil i nanese teške ozlijede ili čak i smrt. Zbog toga se izbjegava dugme na modernim odorama.
to su fore koje je netko u kroku negdje pročitao. a tamo sve ekspert do eksperta... zato dobro zarađuju na opremi koju prodaju morhu. US ARMY - mit ili??? 704997
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by zuzonja 09.10.14 19:26

Fratt je napisao/la:Još jedna takoreći glupa stvar na vojnim odorama je velcro koji je em glasan em postaje neupotrebljiv kad se zapuni sa blatom,pijeskom i ostalim smećem.Gumb je je još uvijek majka a još bolje od toga je magnet,imam jedne ribičke rukavice za zimi na čeki kojima se preklapa dio za 4 prsta i drži ih magnet,em su nečujne em ih samo prebaciš pokretom iza,bolje od čička i gumba a koštaju siću.
Neznam zakaj takve stvari nejdu u serijsku issue proizvodnju.

znan za cicak na neopren rukavicama, i da svaki sum je kritican na ceki. moze link tih rukavica s magneton?
zuzonja
zuzonja
spikač
spikač

Male
Broj postova : 629
Godine : 38
Lokacija : obala
Datum registracije : 06.11.2012

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by poljičanin 09.10.14 19:38

Bila je na internetu snimka iz Iraka, vojnik na hameru pada pogođen, uvode ga u neki transporter, skidaju pancir na kojem je s vanjske strane vidljivo oštećenje, ali s unutarnje nema proboja. snimka prikazuje zatim krvavu košulju na kojoj na mjestu dugmeta postoji krvava rupa.

Za vrijeme rata stavili smo pancir na stablo i pucali iz makarova i TT-a u pancir, s možda 20 m. TT je napravio prostrijel pancira, ali ne i makarov. Međutim, kora stabla na mjestu pogotka je bila uništena do debla. Sigurno, da je u točki pogotka ispod pnacira bilo dugme, da bi nanjelo najmanje teške ustrijelne ozlijede.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Mad Max 09.10.14 19:38

... Što se odječe tiče vojnička mora da ima svojstva prilagodljiva svim terenima da mogu što manje različitih nabavljati , mora imati mogučnost što lakšeg pranja i nezadržavanja i upijanja tvari u sebe ( zbog bio hemijskog ratovanja ) tako da su materijali više manje umjetnog izvora - vuna ne dolazi u obzir iako ima odlične ostale kvalitete, jer vojni materijal mora izdržati odnosno pružiti otpor predmetima koji prodiru kroz njega tako da o samoj težini a isto svim ostalim svojstvima koje bushkrafter traži nije adekvatno govoriti ...
   Lično je več godinama nosim ratno radne hlače i bulere svaki dan i po tome me znaju ... najviše to nosim zbog : mogučnosti lakšeg dobivanja veličina i same izdržljivosti upotrijebljenih materijala - da bih sada išao u soft shell obuči okolo vjerovatno puno bi ljudi tu u mom kraju imalo psihične poremečaje ... Vojna roba je i prikladnija i zbog mali milion đepova / da mogu tegliti mini obroke pijaču i sve gadgete koje nosim sa sobom i koristim ih jer sam unatoč svojim godina jioš uvjek po duši XXXL djete US ARMY - mit ili??? 368870 ... Cjena je još veči poticaj . A u zadnjih nekoliko godina i u modnim se asortimanima taj stil ističe - najjače jen zastupan u SZ Afriki , Siriji a i Ukrajini zadnje vreme ...

Ljep pozz,
Max
Mad Max
Mad Max
spikač
spikač

Male
Broj postova : 664
Godine : 57
Lokacija : Koper
Datum registracije : 15.01.2011

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by sgt bear 09.10.14 19:44

US ARMY - mit ili??? 10670216_10152400082386500_6247815278859259752_n
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Fratt 09.10.14 20:10

Taj detalj s gumbima i pancirnim vestama sam čuo i ima smisla.Ali ipak mislim da velcro nije najsretnije rješenje.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Frenky 09.10.14 20:21

evo nas od upotrebljivosti bdu-a do pancirki.

@poljičanin, šljem i pancirke vojska koristi prvenstveno za zaštitu vojnika od gelera, a ne od direktnih pogodaka puščanim zrnima, (pogledati statistiku ranjavanja).

slabo će standardna "geleruša" bilo koga zaštiti od metka iz vojničke puške, osim kada ima dodatne balističke ploče, a pogođeni ima sreću da ga je pogodilo baš u te.

dodatni problem je što tada pancirka ima bar 15kg.

ovog iz tvog video klipa je vjerojatno zveknuo neki rikošet, koji nije imao dovoljno kinetičke energije da probije kevlar, ali je iste bilo dovoljno da dovoljno udubi pancirku i da ozljedi lika.


Zadnja promjena: Frenky; 09.10.14 23:41; ukupno mijenjano 1 put.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by poljičanin 09.10.14 21:23

A, ko će ga znati, Irak je to, pucalo se svime što može provući metak kroz cijev. Po snimku sigurno nije bila granata, nema panike tipične za pad granate, ljudi se samo sklanjaju iza vozila. Dominantna snajperska puška im je Tabuk, puškostrojnica CZ M72 pretvorena u poluautomatski snajper iračke proizvodnje, i dalje u klaibru 7,62 X 39, a obično su gađali s popriličnih udaljenosti, pa je onda taj metak anemičan. Juba, čuveni irački snajperist, je koristio tu pušku.

Svakako, ni pancir ni kaciga ne služe za zaštitu od izravnog pogotka metka iz vojničke puške. Možda spomenuti pancir s čeličnim uloškom, makar je i to problematično, ali kako je zapadno pješatvo danas mehanizirano u operacijama nametanja mira, to je dominantna upraba. Našim momcima u Afganistanu ne dopuštaju napuštanje baza bez takve zaštite. Pobjegli smo malo s teme.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Inspektor 09.10.14 23:24

Mislim da je US army oprema uglavnom "tu negdje" kao i bilo koja druga vojna oprema na svijetu. Svaka vojska ima neke proizvode koji su jednostavno genijalni, jeftini, vrhunske kvalitete itd. A uz njih ide dugačka lista prosječne opreme, koja nije loša, ali nije ni bog zna što. Vojna oprema Američke vojske u SAD-u košta doslovno bagatelu, a cijene koje se traže kod nas su uglavnom posljedica skupih troškova slanja + visokih marži.

Što se američke opreme tiče, osobno imam modularni sleep system i koristim ga u raznim kombinacijama tijekom cijele godine. Bivy je fenomenalan i nije skup, vreće su također jako dobre (prostrane i tople) ali su nažalost i jako teške i glomazne. To nosim samo kad znam da mi je auto u blizini. Što se odjeće tiče, mislim da su im hlače sasvim ok, kao i majice, košulje, flis, a pogotovo neke od njihovih popularnijih modela čizama. Također imaju neke jako dobre šatore za 2 osobe, do kojih je nažalost skoro pa nemoguće doći u Europi.

Američka vojska je ogroman sustav koji ima stotine dobavljača i proizvođača opreme, tako da zaista treba dobro znati što se kupuje i od kojeg proizvođača. Definitivno nije dovoljno reći "aha, to koristi US Army, mora da je vrhunsko". Ali isto tako treba odati priznanje Amerima, jer se puno tog vojnog research&development-a prelilo u svijet civilnog outdoora.
Inspektor
Inspektor
lingua
lingua

Male
Broj postova : 424
Godine : 41
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 10.04.2012

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by poljičanin 10.10.14 8:27

Što ae tiče kvalitete US odora i opreme, na jednu stranu ono što koriste marinci i kopnena vojaka, pa i zračno-desantne postrojbe, a na treću stranu ono što koriste postrojbe za posebne namjene. To je vrh.

Komad opreme koji su korisnici njihove opreme preporučili su Underarmour vojničke majce, zelene, kratkih rukava.

Razlog zašto je dobar dio vojne opreme danas nezgrapan su upravo panciri. Tako nemate više dobar vojni ruksak s ventilacijom leđa, a naramenice su predugačke, nose se preko pnacira, pa ne trebaju ventilaciju. Tako se počelo intenzivno raditi na odjeći za nošenje ispod pancira, možete vidjeti majce koje imaju zelenkasto-sivo tijelo od jako mekanog i finog platna i duge maskirne rukave od kordure. Na tragu toga nastale su i potkošulje, a i tvrtka Underarmour, koja danas za civilno tržište proizvodi vrhunsku sportsku odjeću, baš kao što je kolega Inspektor spomenuo.

Već dugo vremena tražim "patrol rucksack" s dva vanjska pretinca i molle trakama, kao ovaj na slici, a koji bi imao dobru ergonomiju i ventilaciju leđa, ali toga jednostavno nema. A po svemu ostalom i se čini iznimno praktičan. Mrzim klasične planinarske naprtnjače sa samo jednom komorom, ako ti nešto završi na dnu, npr. šuškavac jer je upravo počela kiša, moraš sve izvući vani da bi došao do toga.
US ARMY - mit ili??? 51DA7T9CGyL

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by poljičanin 10.10.14 8:39

Ovo su te izvrsne brzosušeće majice za ispod pancira, ali za outdoor aktivnosti, zbog tih glupih rukava, praktično neuporabljive. Možda bi bilo odlično rješenje napraviti od nje majicu kratkih rukava?

US ARMY - mit ili??? ATP-UBACS-Sml-2%5B2%5D

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by NAVIGATOR 10.10.14 17:22

gdje ima za kupiti tih majci? sviđa mi se
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Okibex 10.10.14 20:11

NAVIGATOR je napisao/la:gdje ima za kupiti tih majci? sviđa mi se

Ima u Americanu, a bude nekad neka i na njuškalu (rijetko, ali nađe se)
Okibex
Okibex
spikač
spikač

Male
Broj postova : 570
Godine : 29
Lokacija : Kutina
Datum registracije : 27.11.2012

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by poljičanin 10.10.14 20:26

U American shopu, osim ponekad rabljene, vojne opreme nema, sve tamo izloženo su replike, uglavnom funkcionalne, ali baš kvalitetom materijala ne odgovaraju originalima. A od takve originalne majice očekuješ odličnu paropropusnost, pa tamo to možda ne dobiješ. Ja sam uzeo jedan flis u njih, ja budala, pao na dizajn, a nakon 10 minuta hoda zaudarao kao tvor. Istina, za punca sam tamo uzeo jedan rabljeni američki vojni flis u izvrsnom stanju i on iz njega ne izlazi.

Pokušaj preko e-baya, ili neko iz HV-a da ga uzme u PX-u Afganistanu ili na Kosovu.

poljičanin
lingua
lingua

Male
Broj postova : 428
Godine : 53
Lokacija : hr
Datum registracije : 27.10.2011

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by sgt bear 10.10.14 20:27

combat shirt je jako popularan, i sad se može kupiti jeftino različite modele koji se više ne nose na terenu. amerima nije dozvoljeno nositi modele od materijala koji gore/zapaljivih, a koji su isfurali tu odjeću. ove od negorivih materijala i koštaju... flame-resistant DRIFIRE® od CRYE PRECISION 150+$ ili FR fabric, proizvođača MASSIF njihove se kreću i do 300tinjak dolarinjosa, ali imaju i jeftiniju za manje od 100$.
daklem, kome ne treba ta vatrootporna, može naći i one za 30-40$
good luck!
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Redneck 11.10.14 10:24

Kaj se tiče poswtrojbi za posebne namjene, rađe bi zaglavil bogu iza nogu sa 3 SASovca nego sa cijelom satnijom sealsa ili zelenih beretki. Ameri su kaj se taktičkih djelovanja tiče maheri, stručnjaci za ubit čovjeka, oćeš goloruk, oćeš sa oružjem od star-troopersa, ali za najest se nečeg kaj nije MRE ili si sam nekaj ulovit, tu nastaju problemi.
Redneck
Redneck
bomber
bomber

Male
Broj postova : 165
Godine : 64
Lokacija : Velika Gorica
Datum registracije : 08.01.2014

[Vrh] Go down

US ARMY - mit ili??? Empty Re: US ARMY - mit ili???

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.