FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Hemisko ostrenje noza

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 288
Godine : 54
Datum registracije : 30.06.2013

PostajNaslov: Hemisko ostrenje noza   17.08.14 23:49

Ovako decki , ovaj noz sam radio od karbonskog  celika za drva .Nosio sam ga dvaput sa mnom na ribolov .Ovo rdja samo tako  . ..vrh zaboden jedan cm u koru korjena hrasta na nakoliko sati /kasno u noci / i ujutro sam imao sta da vidim  . . .vrh crn kao dzavo ?? ne smjes paradjza preseci njime ..hvata  hrdje smjesta ako ga ne prebrises dobro ..prvi i zadnji noz koji radim od celika koji lako hrdja  .. .
OK , rekoh sebi daj da pokusam da ga zastitim nekako i  ovih dana sam ga ostavio nekoliko puta po celu noc u vinskom sircetu .Ova noc mu je zadnja .. fino je potamnio za sada .Ne znam jel postupak u redu i oce li imate efekta protiv korozije ...ali nekako mi je u glavi bio podatak o tome da moze a mrzelo me da trazim po netu jeli Ok ovako .
E sada , ovo popodne sam se malo igrao sa njime ...OVAJ bre sece dvaput bolje sada nego pre vinskog sirceta ???? Za sigurno znam ovo .Sada sece list od obicne sveske za decu tako lako da nije za verovati ?Jeli  moguce da ga ovaj postupak dodatno naostrio ?Da ga je vinski ocat pomalo pojeo ?? I na nokat ga sada mnogo vise osecam ... Kako sam rekao secivo je stajalo ukupno oko 50-tak saati u sircetu ????

kakav je ispao posle sirceta slikacu sutra  . . .
[Vrh] Go down
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 310
Godine : 35
Datum registracije : 06.01.2013

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   18.08.14 1:52

Hemijsko nagrizanje kiselinom i naknadno poliranje- može da ga delimično , ali u dobroj meri zaštiti od korozije.Nažalost korozija je veliki problem koji muči sve nas.Da ga naoštri svakako -DA! .Postoji i elektrohemijsko oštrenje , brušenje i poliranje alata.O tome sam učio dosta davno; bavio se time neko vreme -istraživao i slično.Tako da tvoje probe , testovi kako god ih ti nazvao- su aspsolutno na mestu .Imaš sve pohvale sa moje strane
Čak da si išao elektrohemijskiim procesom oštrenja- onako kako se radi graviranje, samo što staviš oštrucu nekih par mililmetara u rastvor- dobio bi jako visoku oštrinu za par sekundi- do minut.
Probaj .
Očekujemo slike ...
[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2848
Godine : 38
Datum registracije : 05.03.2010

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   18.08.14 9:27

Ostavljam mogućnost da si slučajno dobio dobar rezultat......ali da se tako može oštriti-nema šanse!

Sam rezni brid je najtanji dio oštrice i logoka govori da će tu biti najviše nagrižen.....
Znači, oni mikrometarski zubci koje oštrenjem pokušavamo smanjiti samo će se povećati.
[Vrh] Go down
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1447
Godine : 40
Datum registracije : 19.11.2012

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   18.08.14 10:31

http://www.fishingpatents.com/chemically-sharpened-hook-patents-usa.shtml#mozTocId920232
[Vrh] Go down
http://www.g-knives.com
Keltan
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   18.08.14 14:10

puls je napisao/la:
Ostavljam mogućnost da si slučajno dobio dobar rezultat......ali da se tako može oštriti-nema šanse!

Sam rezni brid je najtanji dio oštrice i logoka govori da će tu biti najviše nagrižen.....
Znači, oni mikrometarski zubci koje oštrenjem pokušavamo smanjiti samo će se povećati.
Hm , ne bih znao sta se desilo .Znam jedino da sada mnogo lakse sece, da je ostriji ,zasigurno . . . A to znaci da mora da se nesto desilo .Dvaput sam menjao vinsku kiselinu ..posle dve noci pocrni skroz ...Moguce je da se desilo bas obrnuto ..da je te mikrometarske zubce stanjila , da su nestali ? Pa je sada rezni brid jos tanji  ? Pazite noz je i pre toga bio dobro naostren  . . .
A krenulo je ovako , posle prve noci u kiselini sam probao malo seci neko drvo i odmah se da kazem obrisao onaj sloj patine .Ajde nek stoji jos jednu noc rekoh .Noz mi nije uopste po mjerak pa nije me ni bila briga sta ce se desiti .i posle druge noci isto .Opet se lako skinula ona ajde patina .I tako ostavih ga dve noci .Sada sam ga ostavio da se dobro osusi i nisam ga prao vodom posle vadjenja iz kiseline kao sto sam radio pre toga .bas da vidim dali ce onaj sloj postati tvrdji posle nekoliko dana .Jbg ni sam ne znam kako treba ..sve ovo je neka proba , skola ..ali najozbilnije vam kazem da sada mnogo bolje . lakse sece , osetno bolje ..Zato sam i otvorio ovu temu ...

[Vrh] Go down
zoki208
lingua
lingua

Male
Broj postova : 350
Godine : 34
Datum registracije : 16.12.2010

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   18.08.14 17:37

Evo ti jedna preporuka za pravljenje patine. (Naravno i za ostale koji bi htjeli probati)
Uzmes obican ocat, pomjesas limunske kiseline, zagrijes na 50-70 stupnjeva, zagrijes noz i uronis. Nakon minute dobit ces isti rezultat kao sto si ti dobio 50 sati, naravno to vrijedi samo za karbonce. Lijepi pozdrav
[Vrh] Go down
http://www.zl-knives.com
oštrač
lingua
lingua

Male
Broj postova : 310
Godine : 35
Datum registracije : 06.01.2013

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   18.08.14 20:12

zagrijes noz i uronis.
Nije mi jasan ovaj detalj ....Zagreješ nož pa ga uroniš..?...Sa ovim ostalim, se apsolutno slažem.....
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2657
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   18.08.14 21:36

oštrač je napisao/la:
Nije mi jasan ovaj detalj ....Zagreješ nož pa ga uroniš..?...Sa ovim ostalim, se apsolutno slažem.....

Vjerovatno da hladna masa noža ne ohladi tekućinu, a moguće da reakcija na hladnu i toplu površinu nije ista.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6524
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   18.08.14 23:31

Oksidacija se daleko brže stvara uz prisutstvo topline. Zato se "patiniranje" najbrže izvodi tko da se nož uroni u kiselinu koja se zatim zagrije na laganoj vatri. Proces je gotov kada se nož više ne pjeni intenzivno.... od nekoliko do desetak minuta. I bez brige, oštrica se neće otpustiti tokom kuhanja

[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   19.08.14 10:17

A hoće li se samonaoštriti? ....pitanje svih pitanja...
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2657
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   19.08.14 13:22

puls je napisao/la:
A hoće li se samonaoštriti?    ....pitanje svih pitanja...

Vučeš mačka za rep   
Čovjek je napisao da je nož bio dobro naoštren ali da je poslije tretmana u ostu bio osjetno oštriji.
[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   19.08.14 14:40

Isprike, Hombre.........mačku također!:-X
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2817
Godine : 24
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   19.08.14 15:06

U svim mojim procesima skidanja ljusaka i stvaranja patine nož mi je uvijek izašao tuplji. Imao je 'zube', da, i grizao je, ali to je prividna oštrina, jel. Pittinga ko u priči.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   19.08.14 17:08

Ja više vjerujem onoj staroj da nož ostaviš preko noći okrenut oštricom prema nebu! Doduše, djeluje samo tokom punog mjeseca.

[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3264
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   20.08.14 8:59

Mraz je napisao/la:
Ja više vjerujem onoj staroj da nož ostaviš preko noći okrenut oštricom prema nebu! Doduše, djeluje samo tokom punog mjeseca.

Kojoj staroj ? Ma, stara sraćka bez veze, nije u stanju dostojanstveno nositi godine, flundra stara. Vjerujte vi mladoj, uvaženi kolega Mraže, poslušajte me    !
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   20.08.14 16:44

G. Ivo... pa s godinama dolaze iskustvo i mudrost, barem Vi to znate iz prve ruke. Ili ne?

[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3264
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   20.08.14 17:33

Ne, kategorički ne ! Starenjem dolazi samo starost.
[Vrh] Go down
Keltan
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   24.09.14 19:16

Mraz je napisao/la:
Ok , lepo smo se nasalili  ALI ostaje fakt da je noz bio ostriji posle tretmana . U to sam 100 % siguran , mozda je odgovor u ovaj video ?

[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Hemisko ostrenje noza   Today at 17:04

[Vrh] Go down

Hemisko ostrenje noza
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Hemisko ostrenje noza
» Na koji način najbolje naoštriti nož
» oštrenje turpijom