FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

higijena u prirodi

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
sam u šumi
bebač
bebač

Male
Broj postova : 12
Godine : 31
Datum registracije : 07.06.2014

PostajNaslov: higijena u prirodi   11.06.14 17:47

Zanima me ima li tko iskustva sa odrzavanjem higijene u prirodi bez uobicajnih stvari poput sapuna, sampona, pasti za zube i ostalih civilizacijskih stecevina. Pogotovo u slucaju kad se nenadano ili neplanirano nađeš na neko duze vrijeme u prirodi bez ikakvih higijenskih stvari. Znaci samo ono sto se moze pronaci u prirodi ili samostalno proizvesti prirodnim putom. Znam za sapune od zivotinjskih masti ili pranje zubi sa solju ili pepelom. Pa ako tko ima još kakvih primjera ili iskustava...

EDIT: Sad tek vidim da je vec bila ova tema pa pobrisite ako je potrebno.
[Vrh] Go down
n3m0
tipko
tipko

Male
Broj postova : 91
Godine : 30
Datum registracije : 21.12.2011

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   11.06.14 17:53

bash je i mene zanimala zubna higijena. neki dan umirao od zubobolje i mogu misliti kako je nekad ljudima bilo. o.O
[Vrh] Go down
sam u šumi
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   11.06.14 18:01

pa nekad su ljudi opcenito imali puno zdravije zube, naravno zbog hrane koju su jeli, tako da i nisu imali toliko problema s njima.
[Vrh] Go down
FrankyRC
spikač
spikač

Male
Broj postova : 546
Godine : 30
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   11.06.14 21:47

ja baš ne vodin računa o higijeni u prirodi. Neprocjenjivo međusobno zadirkivanje nakon 7-8 dana terena "je smrdiš"
[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2906
Godine : 39
Datum registracije : 05.03.2010

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   11.06.14 22:53

sam u šumi je napisao/la:
pa nekad su ljudi opcenito imali puno zdravije zube, naravno zbog hrane koju su jeli, tako da i nisu imali toliko problema s njima.

Mislim da se varaš.....
Nekad su ljudi imali puno više problema sa zubima i prava je rijetkost bila naći nekoga sa svima u čeljusti.
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2688
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   11.06.14 23:18

n3m0 je napisao/la:
bash je i mene zanimala zubna higijena. neki dan umirao od zubobolje i mogu misliti kako je nekad ljudima bilo. o.O

Zamisli pastire u planini, ljude u zabačenim planinskim selima, jedriličare na pola Pacifika...
Često u vezi zdravstvenih problema možeš pročitati "odmah otiđite u najbližu bolnicu". Problem je u tome ako je nabliža bolnica preko 100 km daleko.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2835
Godine : 24
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   11.06.14 23:43

Nekad su ljudi mljeli brašno na kamenim mlinovima lokalnog područja- neadekvatan i mekan često, pa se trošio i sva se ta fina kamena prašina našla u hrani i zubi su se trošili te time ubrzano propadali.
Kod nas kadulja i jedna kratka i ko bog.
[Vrh] Go down
pirat
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1264
Godine : 32
Datum registracije : 19.01.2012

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   11.06.14 23:56

mislim da i ako se nađeš u takvoj situaciji zadnje na što ćeš misliti je higijena..
ako ima kakav potok opreš se sa vodom i to je to, ako ti to nije dovoljno nađeš lavande i kadulje pa ih malo protrljaš ispod pazuha   
[Vrh] Go down
sam u šumi
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   12.06.14 1:19

puls je napisao/la:
sam u šumi je napisao/la:

Mislim da se varaš.....
Nekad su ljudi imali puno više problema sa zubima i prava je rijetkost bila naći nekoga sa svima u čeljusti.

može biti da se varam.. ja sam valjda to zakljucio na temelju moje babe koja nikad nije koristila pastu za zube a svi su joj na broju. ali stoji to da su jeli hranu koja je manje utjecala na kvarenje zubi.
[Vrh] Go down
Delete
lingua
lingua

Male
Broj postova : 282
Godine : 23
Datum registracije : 09.01.2012

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   12.06.14 2:38

Oni su manje konzumirali šećer, hladna jela i napitke (sokovi, sladoledi), kavu i ostale namirnice koje ubrzavaju "kvarenje" zubi, ali daleko od toga da su imali bolje zube. Ništa ne može zamjeniti zubnu pastu i ko već koristi konac i vodicu za ispiranje. Mislim da je stvar najviše u genetici, ja npr. nisam bio kod zubara zbog kvara vec par godina, samo odem na pregled svakih 6 mjeseci i to je to (ne pamtim kad me je zadnji put bolio zub). S druge strane moj prijatelj koji mnogo više brine o zubima i češće posjećuje zubara ima dosta lošije zube i proživio je svakakve torture na zubarskoj stolici.
A što se tiče primitivnih preparata znam da nije loše za zube pojesti jabuku prije spavanja ili ih izmućati slanom otopinom, u principu mislim da bi trebalo pomoći žvakanje bilo čega što ne sadrži šećer ili jaku kiselinu...   
[Vrh] Go down
sam u šumi
bebač
bebač

Male

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   12.06.14 21:18

ova tema je vazna i za sve one koji zele biti samoodrzivi i zivjeti samo od prirode, a ne samo kad se nenadano nađes u prirodi.
[Vrh] Go down
Redneck
bomber
bomber

Male
Broj postova : 189
Godine : 57
Datum registracije : 08.01.2014

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   28.10.14 20:02

Baš nedavno smo se usmrdili na Vranskom jezeru, i novi član ekipe nam je prodal foru sa sodom bikarbonom...Nije da ju možeš nać u prirodi, ali ak imaš onu malu kutijicu (volumen=0 bodova, težina=0 bodova), možeš ju koristit za: pranje zubi, pranje suđa, dezodorans, pranje kose, dodatak jelu itd. U konzumu pola kile=6 kuna.
[Vrh] Go down
DF_zgb
tipko
tipko

Male
Broj postova : 52
Godine : 51
Datum registracije : 15.05.2013

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   20.11.14 17:21

Miswak je prava stvar za "pranje" zuba u prirodi, mali štapić kojim rifljate po zubima i to je to, nema četkica i paste ili kajgod.

image sharing

Problem je jedino nabaviti ga kod nas pošto se većinom koristi u arapskim zemljama ( ovaj je iz Saudijske Arabije )...
[Vrh] Go down
http://www.topomap.hr
glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1303
Godine : 54
Datum registracije : 01.02.2011

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   21.11.14 2:17

I grančica smreke ili jele može poslužiti,naravno meka i oguljena.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: higijena u prirodi   

[Vrh] Go down

higijena u prirodi
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» osobna higijena u prirodi
» LupusREBEL-ova oprema za boravak u prirodi
» Što ne valja sa prezivljavanjem u prirodi...
» Procjena visine objekta u prirodi-metode
» Oprema za jednodnevni boravak u prirodi