FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   26.03.14 0:51

Nakon posjedovanja poveće kolekcije noževa i muke oko odabira koji od njih ću ponijeti na izlet-avanturu problem sam riješio tako da sam ih sve prodao.
kompletnu lovu dobivenu za više od 100 noževa sam uložio samu u njih 5-6, po mojemu sudu naj boljih od meni dostupnih svojevrsne hi-end primjerke.
Kako se kao ovisnik o oštricama ne bi ponovno doveo u nezavidan položaj i ladice pune čelika zadao sam si ultimatum da si godišnje mogu kupiti samo jedan nož. ako poželim kupiti još neki iste godine jedan iz postojeće male kolekcije mora na bubanj.
Prošle godine na IWA-i od brojne ponude izbor je pao na kupovinu još jedne CR sebenze koja će u rezervi čekati potrebu da u slučaju gubitka EDC primjerka rezervna  sebenze da uđe u rotaciju. Drugi nož po mome izboru na IWA-i je bio primjerak iz lepeze talijanskog proizvođača iz Maniaga, LionSteela i to elegantan folder TiSpine.

Kalendarska godina je već prije tri mjeseca okrenula novu stranicu a ja sam poput pravog ovisnika vrtio u glavi što uzeti. Izbor je trebao biti ponovljen na ovogodišnjij IWA-i. Nažalost zbog rada na jednom velikom projektu u zadnji sam tren bio spriječen (već sam imao kupljenu kartu i rezerviran hotel u Ninbergu).
Ne odlazak na IWA-u ostavilo je u mome novčaniku taman prostora za ispuniti si prošlogodišnju neostvarenu želju, a kako uvida u nove modele noževa na IWA-i nije bilo tako nije bilo ni nedoumice.
Čim sam na stranici Replikarta pročitao da im je stigla pošiljka Lionsteela odma sam pohitao do zagrebačke podružnice.
Ti su noževi u svijetu prilično teško dobavljivi zbog ograničene proizvodnje i trenutno velike potražnje.
Iz pouzdanih izvora saznajem da pri preuzimanju pošiljke noževa u Maniagu naručene prije točno godinu dana da naručenih noževe još nije bilo. Vlasnk Lionsteela Gianni kojega sam upoznao prošle godine je uzeo po nekoliko primjeraka iz velikih naruđbi američkih dilera i samo nekoliko ih preusmjerio u gepek automobila na putu za Hrvatsku.
Čim su stigli trk na bicikl i već sam u omiljenom mi dućanu.

ovi su mi modeli bili dostupni.

meni osobno najviše je zapeo za oko ljubičasto-plavi.
Dvoumio sam se između mat i glancaste verzije. Kako je mat varijanta isti tren prodana iz lepeze ljubičastih ostala mi je jedino glancasta, ista onakava kakvu nosi i Gianni. Prvi TiSpine ikad napravljen upravo je takav

Potrefilo se da je ljubičasti primjerak imao i oštricu izvedenu najviše po mome čefu, najtanje grindanu sa malim konvexom na sekundarcu, svi su ostali bili sa standardnim flatt sekundarcem.

Osobno mi je CR large sebenza 21 najbolji folder koji sam ikada primio u ruke. U ovoj temi mi je cilj kroz neko vrijeme utvrditi koliko mu se najrafiniranijei model TiSpine iz LionSteelove ponude u kvaliteti, performansama, ergonomiji, funkcijonalnosti i završnoj obradi uspio približiti.
Za sada ga nosim tek negdje oko 2-3 tjedna i njime sam radio samo lakše EDC zadaće. Iako svoje mišljenje već imam ali ga ne želim brzopleto iznositi dok novi nož još malo bolje ne upoznam i ne isprobam.
Pa ipak već na početku mogu tvrditi da se radi o primjerku iznimnog dizajna i lijepote napravljenog od vrhunskih materjala.

[Vrh] Go down
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1506
Godine : 24
Datum registracije : 26.10.2011

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   26.03.14 1:50

Uf, pravi ljepotan iako nisam folder fan meni se jako svidjeo taj koncept mono skala koji sam već prije zamjetio kod nekih vrhunskih majstora.
Uistinu fin izbor ,čestitke na novom ljubimcu.

Usput sitan upit, zanima ju me tvoja iskustva i zapažanja o Elmaxu jer ne vidjeh da se je itko sem tebe
i koristio njime.  
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   26.03.14 1:58

pa ja imam i ZT 561 u tom čeliku kojeg koristim već skoro godinu dana. Koristio sam ga i za neke zahtjevnije rezačke zadaće, pa čak i u ronjenju i mogu reći da je to najbolji čelik koji sam koristio uz ZDP189.
Kod ZT-a kao i ovdje kod TiSpinea Elmax je bio kaljen na nešto više od 60Hrc i fantastično se da naoštriti i stvarno dugo drži oštrinu. Što se korozije tiče čini mi se super otporan na hrđu, daleko bolji od recimo VG10. Po iskustvu bi rekao da je manje sklon chippingu od S30V-a
[Vrh] Go down
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   26.03.14 2:14

Hvala na brzom odgovoru, mada se S30V i ne može mjeriti s Elmaxom a VG-10   ni spomen.
Elmax je powder čelik 3. generacije a S30V prve....
U skorije vrijeme ću i sam imati priliku isprobati M390,Elmax i S35VN jer je moj nožarski projekt
uznapredovao ali sve u svoje vrijeme.
No kako je tema TiSpine , mislim da je Seba dobila ozbiljnog takmaca   
[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2848
Godine : 38
Datum registracije : 05.03.2010

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   26.03.14 19:35

Glavno da se fino pokazao u siru....  

Što je dobro, jer se kontrast ove dvije boje super slaže.....  
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   26.03.14 22:31

ma i s jegerom se slaže još bolje, a tek sa kulenom   
[Vrh] Go down
laredo
bomber
bomber

Male
Broj postova : 158
Godine : 42
Datum registracije : 19.02.2014

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   27.03.14 0:25

Nikako mi se ne sviđa. Vjerujem da je nož vrhunske kvalitete i da su i materijali i izrada izvrsni, ali jednostavno mi nešto u tom dizajnu ne štima, taj odnos oštrica-drška... Inače, SR1 i SR2 su mi prekrasni (kao i Sebenza).
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   08.04.14 10:44

vjerujem da na svijetu još ne postoji nešto što se sviđa apsolutno svima, osim Angeline Jolie. Meni se osobno sviđa i ona ali i Ti spine. Što se odnosa ručka-oštrica tiče ja osobno volim da je što više oštrice spakirano u kompaktnu ručku.
Upravo je to slučaj kod Ti spinea i to mu je jedan od rijetkih aduta nad sebenzom, da ima bitno manju ručku i gotovo identično dugu oštricu large sebenzi. Nakucam i postavim još fotki možda već danas.
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2806
Godine : 47
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   08.04.14 13:13

Talijani uvijek dizajn imaju prva liga a ovdje su to podebljali s kvalitetnim materijalima i izradom.

Kad si već spomenuo Angelinu-nije ona meni neš posebno.
Nebi pomoglo ni da joj staviš turban radi boljeg hvata.
Dakle nema ništa što bi se svima svidjelo,na sreću ili na žalost.

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master

Male
Broj postova : 6524
Godine : 30
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   08.04.14 19:48

NAVIGATOR je napisao/la:
vjerujem da na svijetu još ne postoji nešto što se sviđa apsolutno svima, osim Angeline Jolie.

Meni je Angelina grda ko kuga! A ni ovaj nož mi na prvu nije nešto primamljiv, jednostavno imam drugačiji ukus

[Vrh] Go down
rajvosa
tipko
tipko

Male
Broj postova : 60
Godine : 37
Datum registracije : 19.01.2014

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   08.04.14 21:50

Navigator , neka ti je sretan novi ljubimac i neka te dugo sluzi , a siguran sam da si ga odabrao po svojim kriterijima i vjerujem da si dobro namucio prodavca .
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   09.04.14 0:29

Eto ima onih kojima ni Angelina nije po volji, pa di bi onda svima bio privlačan hladan komad čelika i titana poput noža!?   

rajvosa, istina je inače namučim prodavače. Na primjer kada sam kupovao zadnju sebenzu morao sam ih sve raspoložive noževe, 10-20 komada , raširit po stolu i odabrat si najsavršeniju. Što se Ti-spina tiče tu replikartovci baš i nisu samnom imali previše muke jer je od svake boje došao samo po jedan primjerak.
Kada sam stigao do dućana već je mat plavi bio prodan tako da mi je na izbor ostao samo još glanc plavi koji je na sreću bio po mojim kriterijima i najsavršenijih od svih ostalih boja.

Za one koji nisu gledali novi lionsteelov model ti spine se isporučuje u tri osnovne boje a to su plavo-ljubičasta, srebrna i zlatna. Te tri boje imaju i svoje podboje, zapravo mat verzije pa je mat plava zapravo plavo-siva, mat srebrna je zapravo titan siva poput sebenze a zlatna je u mat verziji zapravo brončano-bakrena.
ja samodma još prošle godine na IWA-i zapikirao plavu boju jer titansko-svih CR foldera imam već nekoliko.
Lionsteel Ti-spine u glanc plavo-ljubičastoj boji baš vuče na folder nekog makroa i morao sam ga imati. Njegov je vizualni dojam vrlo blizu granice kiča ali ga svi ostali parametri konkretno određuju smjerom umjetničke skulpture koja ima upotrebnu vrijednost.

Još je Chris Reeves prije 25 godina osmislio filozofiju ne ulaganja u ambalažu jer se ona i onako baca nego se sva vrijednost ulaže u trajnu vrijednost predmeta u ambalaži.
Tom se filozofijom danas vode mnogi hi end proizvođači noževa. Na prvu tako je i sa lionsteelovim Tispineom, dolazi zapakiran u mali kartonski valjčić.

kažem samo na prvu jer jeftin valjčić krije vrijednu tubu nalik supermenovoj u kojoj na sjevernom polu u kristalnoj utvrdi čuva svoj neprocijenjiv komad zelenog kriptonita.
E pa u talijanskoj izvedbi kriptonit je plave boje i izgleda ovako.

Poklopac tube nosi oznaku modela i boje i gumenom brtvom štiti sadržaj tube od atmosferilija i nepropisnog skladištenja.

evo kakva je boja plavog titana na dnevnom svjetlu, lanyard ne dolazi u paketu njega sam dodao jer nož već mjesec dana svakodnevno nosim.

da tuba nije rađena onako usput niti naručena u rinfuzi potvrđuju i natpisi koji svjedoće da je projektirana upravo za ovaj nož

dakle tu se ne radi o jeftinoj prozirnoj foliji nego o bombproof kontejneru debelih stijenki pogodnom za nošenje kojećega, naprimjer pribora za paljenje vatre.

lionsteel je prva tvrtka koja je po mojem saznanju seriski proizvela titanski framelock u jednome komadu. Mnogi mu zbog toga kao i većoj braći SR1 i SR2 predviđaju veliku čvrstoću ali po mojem viđenju to je nebitno za ovakav nož tek kao kuriozitet napredne tehnologije i prestiža da mogu napraviti i to. Sviđa mi se da je broj sastavnih dijelova u odnosu na omiljenu mi sebenzu još smanjen ali to nije plus baš u svim segmentima no o tome ću u budućim postovima.
Dakle ručka je iznimno ugodna za držanje i prilično tanka što paše mojim šakama.
Cijeli nož čim se primi u ruku nekako odiše elegancijom. Nije to neki ukras za starčeke više kao prestižni detalj nakita japija koji umjesto V8 bmw-a vozi nabrijani elektromobil.

oštrica je prilično debela za tako umjereno mali nož. Da budem iskren nisam joj mjerio širinu, tih podataka ima na netu tone, no mogu reći da je znatnije deblja on large sebenze ili umnumzanna.

u večini je oštrica visoko flatt grindana, zapravo saber grindana sa flatt sekundarcem ali moj plavi je, budući da se radi o djelomično ručnom radu, došao vrlo tanko konvex grindan što me razveselilo. Dakle oštrica je flatt samo je sekindarac umjesto flatta skonvexiran.

iako su mnogi ovdje na forumu prema youtube recenzijama bili skeptični prema relativno novome elmax čeliku ali razočarat ću neke zloguke sove jer taj je čelik fantastičan. U ZT-u radi besprijekorno, bolje od i jednog čelika koji trenutno posjedujem a i u Ti spineu se pokazao odlično iako još kod talijana nemam iskustva s oštrenjem no vjerujem da bitne razlike od ZT-a neće biti.

e da zaboravio sam napomenuti da uz nož po uzoru na CR uradke i uz Ti spine dolazi mali papirić sa osnovnim podacima o nožu i materjalima korištenim za njegovu izradu.

od prošle IWA-e pogledao sam i ja nekoliko youtube filmića o Ti spineu jer mi je osobno do nedavno bio nedostupan. Brinulo me to jer ga svi prilično teško otvaraju jednoručno. Koliko sam se sjećao od razgovora s Giannijem vlasnikom lionsteela da nije bilo nikakvih problema kada sam ga isprobavao u njemačkoj. Sad mogu potvrditi da se nož otvara vrlo lako. otvorio sam ga is prve poput bilo kojeg spyderca. Rupa je kockasta i nije idealana za flipanje, njezin oblik podređen je dizajnu, ali je vrlo konkretna i odlična za namjenu jednoručnog otvaranja.

isto je tako i sa zatvaranjem, jednostavno intuitivno i barem što se mene tiče ne traži privikavanje

nakon mjesec dana po džepovima Ti spine je na titanskim rubovima dobio malo patine koja se kad se nož obriše krpom gotovo uopće ne vidi.

u daljnjim ću ga postovima kroz temu nastojat usporediti s performansama sebenze jer mislim da je to nož približno sličnih performansi i namjene.

osobno mislim da kako imam prilično iskustva s hi-end folderima da mogu dati relevantan objektivan sud gdje se u klasi na ljestvici nalazi lionsteelov Ti spine i vrijedi li uloženih 2000kn koliko okvirno s forumaškim popustom trenutno košta u hrvatskoj.

dakle kao deklarirani ovisnik o noževima u fazi odvikavanja imam pravo kupiti si jedan nož godišnje. z ovu 2014. godinu to je Ti spine a ako se zaželim još jednoga jedan od ovih će morati na bubanj. Vjerujem da se to ove godine neće dogoditi   

stari se forumaši sjećaju koliku sam nekada brojniju kolekciju imao osrednjih noževa, danas je ostalo samo ovo od foldera.
Ti spine se ovdje ako ničime barem bojom najviše istiće.

[Vrh] Go down
glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1248
Godine : 53
Datum registracije : 01.02.2011

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   09.04.14 0:41

znači na bubanj ide gazda tj. umnum i ili zt...
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   09.04.14 0:49

aaaa ne, ne niti jedan od ovih neće na bubanj, ove godine još nisam premašio kvotu!   
[Vrh] Go down
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2694
Godine : 27
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   09.04.14 0:51

Sviđa mi se dizajn! Ima neku japansku eleganciju na uštrb američkoj robusnosti i jako mi baca ne neki Mcusta stil koji mi je najljepši kod tog tipa industrijski izrađenih foldera... Sad funkcionalnost, kvalitetu i isplativost nebi komentirao napamet, ali po dizajnu je A++.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   09.04.14 1:01

TiSpine je kruna Lionsteelove demonstracije moći u nožarstvu i kao takav sigurno nikada neče ući u kategoriju best buy. Poanta je vrednovanje uložene love u odnosu na modele drugih prozvođača i njihovih modela u istoj kalasi kojih budimo iskreni na tržištu i nema baš tone.

Igsy slažem se da dizajnom vuće na mcustu koja ima neke vrlo ljepe modele.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   09.04.14 1:07

da mi kojim slučajem plava boja TiSpinea nije bila dostupna ovakav bi poredak bio mog vrednovanja ostalih boja.

1. brončano-bakrena
2. titansko-siva
3. srebrna
4. zlatna, e to je stvarno folder za Makroa  

[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   09.04.14 8:25

NAVIGATOR je napisao/la:

Još je Chris Reeves prije 25 godina osmislio filozofiju ne ulaganja u ambalažu jer se ona i onako baca nego se sva vrijednost ulaže u trajnu vrijednost predmeta u ambalaži.

Poserem mu se na filozofiju, jer na cijenu koliko koštaju, trajna vrijednost predmeta ne bi ništa izgubila za tih 10 kn za kutijicu...

Inače, talijan je zanimljiv......zapravo, još uvijek nisam siguran je li mi lijep ili ružan.... 

NAVIGATOR je napisao/la:

dakle kao deklarirani ovisnik o noževima u fazi odvikavanja imam pravo kupiti si jedan nož godišnje. z ovu 2014. godinu to je Ti spine a ako se zaželim još jednoga jedan od ovih će morati na bubanj. Vjerujem da se to ove godine neće dogoditi

Malo si ipak pomakao kriterije...
Sjećam se kad si imao ukupno 5-6 noževa i govorio: To je to! Ništa mi više ne treba...

Onda nabaviš još jedan, pa još.....sad si već na jedan godišnje......za 15 godina-pune tačke!  
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   09.04.14 10:18

Istina je to što veliš ali opet u više od dvije godine kupio sam samo 2 noža, toliko bi inače noževa nabavio mjesečno tako da je ovo za mene uspjeh.
Pa i sad imam sveukupno samo 9 noževa s prinovom. Dva Tora Iduna i ove foldere.
Sreća u nesreći je bila da nisam ove godine mogao na IWA-u pa da se razveselim od IWA buđeta sam se počastio talijanskom elegancijom.
Razveselilo me da su cijene lionsteela u Hrvatskoj identične onima u maniagu na lionsteelovim stranicama.
Sjećam se kada smo davno po filtere za ulje za automobile morali u trst koliko su skuplji bili u bivšoj jugi. Zbog razlike u cijeni filtera i 5 litara motornog ulja isplatilo se potegnuti 400-500 kilometara.
Drago mi je da su ta vremena iza nas pa da nam je toliko toga danas dostupno na kućnom pragu. Iako je bilo gušt i izazov svako malo imati razlog potegnuti izvan granica.
[Vrh] Go down
Lawman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 178
Godine : 33
Datum registracije : 05.04.2014

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   09.04.14 10:32

puls je napisao/la:

.....
Poserem mu se na filozofiju, jer na cijenu koliko koštaju, trajna vrijednost predmeta ne bi ništa izgubila za tih 10 kn za kutijicu...
....

Nemoj te tako, kolega forumaš. Gospodin CR jako dobro zna što radi, te stavka sa ambaložom je samo jedan manji dio njegove filozofije oko noževa koje prozivodi i naposljetku prodaje.

Naime, ne treba gledati vrijednost amblaže samo prema jednom kupljenom nožu sa strane nekog od nas primjerice, nego valja isto gledati na način, da se nož prozvodi u većim serijama, te da samo daju npr. 20 dolara više za ambalažu, pomnoženo sa neki x brojem, to već sa strane CR mu povećava trošak izrade cijelog prozivoda, te mora cijena svakog pojedinog noža logikom ekonomske dobiti ići gore....

....ili na primjer Victroinox, koji se proizvodi na mjesečnoj bazi u milijunskom broju, ma zamisli samo sto mu gromova, koliko bi trošak proizvodnje narasto, samo da jedan euro, ulože po svakome nožu...

....iz tog ugla valja gledati stvar jeftinije ambalaže, na što Navi skreće nazočnost pažnje.

...što se tiče samo Talijana, nož stvarno dolazi u prekrasnim bojama koji svakom prosječnom ljubitelju noža zagolicaju maštu....

....a, i što se tiče samog vlasnika noža koji isti prezentira kao naš Navi, mogu reći svoje osobno oduševljenje sa tim čovjekom, jer isti stvarno piše, govori i predstavlja nešto o čemu ima veliko znanje i iskustvo. To mogu zaključiti po tome što sam dosta proučavao njegove tekstove, dok još nisam bio aktivni član ovog foruma.....jednostavno, rečeno, čovjek je prvo ime survivala u Hrvata, te veliki poznavatelj noževa, koji može između ostalog, jednim odokativnnim pogledom ocjeniti kvalitetu oštrice noža....
[Vrh] Go down
http://www.coldsteel.com
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   10.04.14 13:14

moje je mišljenje da je Sebenza od svih noževa koje sam ikada vidio ili držao u ruci folder koji je napravljen s najviše mozga. Chris zadrti perfekcionist kakav je čini se da je godinama razmišljao oko svakog detalja na nožu. Ništa nije reskirano na uštrp savršene funkcionalnosti a opet je estetski nož ukopljen vrlo elegantno i oku privlačno.
Glavni aduti sebenze su izuzetna čvrstoća konstrukcije, mali broj sastavnih dijelova, kvalitetni materjali izrade i odličan dizajn.
No dragulj koncepta sebenze su izuzetno veliki fosformrončani vošeri koji osiguravaju vrlo veliku dodirnu plohu između oštrice i titanske ručke i bušing-pivot, jedinstveni konstrukcijski detalj koji omogućava gotovo savršen konstrukcijski integritet ovoga foldera i osigurava mu već navedenu poslovičnu čvrstoču.
Tome također pridonosi i izuzetno velika kontaktna ploha titanskog frame locka i tanga oštrice koja doprinosi velikoj dugovječnosti noža, osobina koja je u youtube-kaubojskom svijetu nožarstva totalno krivo protumačena i dovodi u pitanje inteligenciju čak i mnogih "iskusnih" poznavatelja tematike noževa.
Na kraju ću još napomenuti da izuzetno male tolerancije uzdižu sebenzu iznad svih konkurenata.

Sve te epitete koje sam napomenuo za sebenzu u svoj najnovijoj kreaciji pokušao je objediniti i talijanski Lionsteel iz Maniaga. Kroz iduće duže vrijeme pokušat ću dokučiti koliko su u tome uspjeli.

Kako s godinama postajem sve više patriotski nastrojen tako mi nije po volji da svakom kupovinom potpomažem američku privredu, radije bi da novci koje odvajam za oštrice ako već ne u Hrvatskoj da onda barem ostanu u Europi.
Kako je Maniago nakon godina Njemačke dominacije Solingena kao grada prijestolnice europskog nožarstva preuzeo tu prestižnu ulogu bilo je logično da upravo među njegovim ulicama potražim neku od manufaktura koje bi se svojim proizvodom eventualno približile sebenzi na tronu.
Nakon uvida u većinu toga što Maniago nudi izbor je pao na TiSpinea.

po dimenzijama taj je folder negdje na pola puta po veličini i težini između male i velike sebenze.

jedan od bitnih aduta kod sebenze u odnosu na ostale foldere je taj da ima izuzetno povoljan omjer dužine oštrice i ručke u korist oštrice. Odnosno da je maksimalno duga oštrica smještena u primjereno malu ručku.

kod TiSpinea taj je omjer za čudo još povoljniji dakle bummm! odma prvi adut u korist TiSpinea

dakle iako je TiSpine ukupno manji nož od large sebenze, zahvaljujući bitno kraćoj, užoj i tanjoj ručki, dužine reznih bridova oštrica su im identične.

Ta prednost TiSpinea nad Sebenzom mu je i glavni adut ali i galavni nedostatak. Najme to je postignuto tako što je pivot na TiSpineu postavljen maksimalno prema prednjem kraju ručke i zbog toga je preklapanje ručke i tanga oštrice po površini puno manje nego na sebenzi, zbog toga su i vošeri na tispineu puno manji pa je i teoretska čvrstoća znatno manja. Dodajmo još tome da TiSpine ima teflonske dok Sebenza ima čvršće fosforbrončane vošere.
Iako se na prvu čini da je zbog toga TiSpine u startu slabiji nož no ja bi ipak pričekao s tom konstatacijom jer ti spine to donekle kompenzira monolitnom izvedbom titanske ručke koja bi mu u praksi trebala nadomjestiti ranije napomenuto. No ipak bih rekao da je sebenza konstrukcijski čvršći nož i zbog savršenije izvedenog karakterističnog pivot bušinga ali i zbog drastično veće površine u kojoj se dodiruju tang i titanski frame lock.

na kraju ovog kratkog osvrta na dio konstrukcije TiSpinea bi zaključio da je sebenza uz svu exkluzivnost po namjeni više radni nož dok je tispine uz izuzetnu funkcionalnost ipak dobar dio svoje konstrukcije podilazi vrhunskom dizajnu i eleganciji koji su mu i još jedan drugi adut nad sebenzom.

[Vrh] Go down
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   10.04.14 15:32

Spomenuti ću ,mada nema ali ima nekakve sličnost s Ti-Spineom   
Dočekali smo i taj dan da imamo i prvi hrvatski integral folder zahvaljujući našem bivšem članu
Strider SMF tj. Daliboru Bergmanu....ujedno je vrlo žalosno što se više ne spominje njegov uspješan rad
u nožarskom svijetu.  

[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   10.04.14 16:11

Opa Navi, sebenza radni nož?.......svašta ćemo još čuti....izgleda da je novi šerif u gradu....  

Ludilo ovaj Dalibor! Nisam ljubitelj pajser foldera, ali ovome se ne bih opirao....  
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   10.04.14 18:26

Imao sam u rukama više od nekoliko foldera naših ozbiljnih autora i usprkos lokalpatriotizmu kojega sam spomenuo u ovoj temi a koji je kod mene sve naglašeniji, ipak bi ustvrdio da bi samo jedan jedini nož autora ušao u konkurenciju finiširanih hi end proizvoda svi ostali su štekali po prilično parametara.
Siguran sam da će s vremenom neki od njih doseći visok nivo preciznosti izrade i pameti kod projektiranja.

puls
pa kod mene je seba radni nož već više od dvije godine, pa i na ovim fotkama uz krasan TiSpine se vidi da seba već ima poprilično patine od kojekakvik reznih zadaća.
Ovih ju dana baš koristim za blankanje elektroinstalacija jer si provodim novu struju u podrum.
TiSpine će naprotiv za sada zauzeti kategoriju exkluzivnog EDC-a za otmjene piknike i odlazak u kazalište.
Još se ne nazire ni izdaleka neki primjerak koji bi sebu mogao maknuti s trona.
[Vrh] Go down
Franco G
spikač
spikač

Male
Broj postova : 766
Godine : 70
Datum registracije : 29.08.2009

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   10.04.14 22:21

NAVIGATOR je napisao/la:
Imao sam u rukama više od nekoliko foldera naših ozbiljnih autora i usprkos lokalpatriotizmu kojega sam spomenuo u ovoj temi a koji je kod mene sve naglašeniji, ipak bi ustvrdio da bi samo jedan jedini nož autora ušao u konkurenciju finiširanih hi end proizvoda svi ostali su štekali po prilično parametara.
Siguran sam da će s vremenom neki od njih doseći visok nivo preciznosti izrade i pameti kod projektiranja.

puls
pa kod mene je seba radni nož već više od dvije godine, pa i na ovim fotkama uz krasan TiSpine se vidi da seba već ima poprilično patine od kojekakvik reznih zadaća.
Ovih ju dana baš koristim za blankanje elektroinstalacija jer si provodim novu struju u podrum.
TiSpine će naprotiv za sada zauzeti kategoriju exkluzivnog EDC-a za otmjene piknike i odlazak u kazalište.
Još se ne nazire ni izdaleka neki primjerak koji bi sebu mogao maknuti s trona.

Slažem se s Navijem vezano za lokalpatriotizam. Ja bih rekao da lokalni noževi koji uspiju na svjetskom tržištu i prežive ozbilne recenzije zaslužuju divljenje.

@puls

Sebenza znači 'rad' na Zulu-jeziku.

Chris Reeve ju je stvarno dizajnirao kao radni nož.

Taktički, gentleman's knife, itd. su dodani s pojavom Sebenze na tržištu - teško se, zar ne, hvaliti običnim 'radnim' nožem. Ali taktički.   

Usput, Navi, unatoč tvojem oduševljenju, taj talijanski uradak, ma koliko lijep (stucco e pittura fa bella figura), nije ni sjena Sebenze. Sorry.
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2657
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   10.04.14 22:49

Franco G je napisao/la:
Usput, Navi, unatoč tvojem oduševljenju, taj talijanski uradak, ma koliko lijep (stucco e pittura fa bella figura), nije ni sjena Sebenze. Sorry.

Kod nas je izreka nešto kraća. Bonna pittura. Bella figura   

Od ostalog nemam što dodati. Još uvijek sm oduševljen kineskim folderima i ne pada mi na pamet nešto skuplje (lažem, imam CS folder u San Mai čeliku kojeg sam kupio kad sam imao 30 godina i bio mlad i zelen) dok će Navi vremenom već vidjeti kolika i kakva je razlika.
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2504
Godine : 34
Datum registracije : 06.03.2010

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   10.04.14 23:00

Navi čestitam na novoj prinovi   

Predivan folder koj sam i sam dosta dugo mjerkao, odnosno od kada je najavljen i mislim da sam to čak i napiso prije nekih više od god dana ako se ne varam....

Šta se tiče same konstrukcije,integralni folder treba biti daleko preciznije napravljen nego nešto kao Seba iz razoga jer nema kasnijeg stezanja i rastezanja. on ima samo samo jako mali pomak u "glavi" pivota i to je to...

Ova patina na Ti-u je samo brisanje anodizacije(boje) koja će se sa vremenom skidat, ali opet se lako i vrati...

Ako je tvoj convex (sekundarac) onda bi u principu trebo biti deblji jer kolko god convex imo tanku liniju unutar njega uvijek možeš povući ravnu liniju...

Meni je osobno žao šta clip, koji iako mi se sviđa, smatram da nije na nivou cijelog noža, nego više dijeluje jeftinom produkcijskom clipu...

Javljaj dojmove o korištenju kada to bude, zanima me kako će te služiti, iako mislim da tu neće biti nekih iznenađenja sa obzirom da se tu ipak radi o kvalitetnom komadu čelik-titana...
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2504
Godine : 34
Datum registracije : 06.03.2010

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   10.04.14 23:13

@Lawman neznam kako to misliš da daju 20$ više za ambalažu? kakva bi to ambalaža trebala bit? ova ga valjda dođe 2centa...
I kako si to izvuko takvu ideju da netreba gledati vrijednost ambalaže prema jednom nožu? pa ti platiš tu ambalažu sa cijenom noža a On kad ih naručuje 10 ih plati skuplje nego kad ih naručuje 10.000 komada,jer Mu količina smanjuje cijenu...

A epitet Gosp. ispred imena, je dotični proizvođać vjerojatno zaslužio time šta fizički napada ljude na Blade-u...

Nažalost, iako i sam posjedjem "Malu Sebu", sa njim kao osobom sam se jako razočarao i cijeloj toj fampi oko njegovih noževa i Fanboy cluba koj ga okružuje odnosno vlanika istih...
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   11.04.14 1:11

Franco G
Pa to sam i napisao ako ste pažljivo pročitali, da po sadašnjem iskustvu TiSpine nije na nivou sebenze ali joj je na tragu.

Ikarus
Ni ja nisam oduševljen pocket clipom iako drži nož za sada pouzdano u džepu Li mislim da bi mogao biti malo bolje izveden no ovakav ima na nožu nekoliko funkcija. Nakucam malo više o tome uz fotke.
Što se grinda tiče moj je stvarno u ramenima sekundarca nešto tanji od ostalih koje sam gledao i još je konvexan. No razlike su stvarno male no ipak dokazuju da se i na ovome folderu završna obrada i tjuniranje rade ručno.
Anodizacija će se s vremenom sigurno pohabati. Imao sam prilike malo koristiti prvi TiSpine koji je napravljen, prvi ikada, upravo je boje kao i moj a Gianni vlasnik lionsteela ga svakodnevno nosi već nekoliko godina i na njemu se vidi izbljedljeli rubovi potrošene anodizacije. Prestale su me takve sitnice smetati na stvarima koje svakodnevno koristim. Zapravo su mi takvi ožiljci postali i dragi sjećaju me na zanimljive anegdote.
[Vrh] Go down
Lawman
bomber
bomber

Male
Broj postova : 178
Godine : 33
Datum registracije : 05.04.2014

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   11.04.14 10:38

Ikarus je napisao/la:
@Lawman neznam kako to misliš da daju 20$ više za ambalažu? ......

A epitet Gosp. ispred imena, je dotični proizvođać vjerojatno zaslužio time šta fizički napada ljude na Blade-u...

Nažalost, iako i sam posjedjem "Malu Sebu"...

Da krenem od kraja...

-jel' ti žao što si kupio malu Sebicu(?), to pitam jer, između ostalog u jedno skorije vrijeme planiram uzeti nešto od CR noževa(il' small sebicu ili pak Mnanadi...)

-to su možda samo obrane pred lažima svih ti silnih sveznadara sa Interneta, koji primjerice uzmu neki skupocijeni primjerak noža pa sa istim idu cijepati drva, jer eto, sjekira im je teška za držati sa dvije ruke...
Gle, čovjek je gospodin za mene, jer je cijeli svoj život posvetio jednoj svojoj filozofiji izrade noža, te ju prilično doveo do maksimuma, što se mene tiče. On jako dobro zna što radi, te je njegova inženjerska domišljata rješenja kod izvedbe Sebenze, pridonose njezinoj jednostavnosti, savršenosti....

-Ne, ne bi trebao davati toliko za ambalažu, to samo navodio samo kao primjer...
....te, meni ambalaža ne igra veliku ulogu...
slažemo se, ovo za amabalžu, al' sam htio odgovoriti dotičnom forumašu, da kupljen nož sa njegove strane, ne može cijenu ambalaže gledati samo da on kupuje taj jedan nož, nego da mora uzeti u obzir, da kada bi ista bila "bolje kvalitete", da bi to poskupilo cijenu noža po pojedinom primjerku... Al' eto ne mislim se prepirati oko pitanja ambalaže....
[Vrh] Go down
http://www.coldsteel.com
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???   Today at 12:35

[Vrh] Go down

Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Lionsteel TI-SPINE europska Sebenza ili ???
» chris reeve sebenza folder
» Lycosa tarantula - Pauk Vučjak - Tarentula
» PURGERIMA PRVI SNIJEG
» hlače TRU