FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

+11
ssverko13
ivo
mamac za pecanje
damjan
siga
Zile
madWez
franciscus
Fratt
Okibex
marko5000
15 posters

Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by marko5000 12.11.13 23:23

Pozdrav!
Evo jedan rad koji nije nož, al je usko vezan za njih Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 69343

O ovome sam razmišljao neko vrijeme pa je došo red da to i napravim, dijelovi su stvarno otpadni od otpadnih, al dalo se iskoristit, ni ne izgleda toliko loše na kraju...
Ideja je da napravim vodilicu s kojom ću moć naoštrit nož jednako s obje strane i po cijeloj duljini noža što je slobodnom rukom malo teže napravit savršeno (i nikad ne može ispast savršeno makar izgledalo tako)...
Uz to konstrukcija mora bit dovoljno čvrsta da mogu na nju montirat i turpiju za izvlačenje sekundaraca kod novih noževa...
Sa šmirglom sam probao al ne preporučujem, osim ako netko ima sistem koji će ga stalno zatezat, ovako olabavi i otupi oštricu...
S kamenom ide super, iako trenutno u ovoj veličini imam samo grubi, al uskoro je nabavka...
Znači radi se tako da šipka na kojoj je kamen za oštrenje prolazi kroz zglob i pokretima napred nazad se oštri fiksiran nož. Kut se mijenja na navojnoj šipci...

Evo i slika i pojašnjenja:

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom E8tr
Postolje

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Uamw

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Rb5l
Dio postolja u koji se steže nož, naprijed još idu dva šarafa s leptir maticama koji trenutno nisu tu...

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom K6el
Zglob kroz koji prolazi noseća šipka za alat, može se okretat lijevo desno i gore dolje

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom N6h8
Privremeno montiran kamen samo za probu, ispod je improvizirani komad za oštrenje sa šmirglom...

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 79mi
Priprema noža da se ne ošteti

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 6d3t
Ovako izgleda kad je nož unutra

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom V239

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Di6n
Šipka u svom mjestu

Nemam slike kako ispadne kad se oštri ovom vodilicom, bit će uskoro, ali ja sam oduševljen, prezicno, ravno jednako...
Kao što sam reko konstrukcija je od otpada, ali je dovoljno čvrsta da nosi i turpiju za izvlačit sekundarce što mi isto treba...

Volio bih čut šta mislite o ovom sistemu...

Nadam se da ću nekome pomoć s ovim, dat možda neku ideju...
Eto... Živili!
marko5000
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 281
Godine : 33
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 21.03.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by Okibex 13.11.13 1:33

Gatco stil sistema? Gatco je manji, ali radi na istom principu, kao i Lansky. Sviđa mi se što ova tvoja naprava prihvaća veće noževe.
Okibex
Okibex
spikač
spikač

Male
Broj postova : 570
Godine : 29
Lokacija : Kutina
Datum registracije : 27.11.2012

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by Fratt 13.11.13 7:11

To je to,jedino izmjeri kuteve i označi na okomitoj šipki visine za te kuteve,da možeš fiksirati kut po želji.Ovo je bolje nego Lansky jer Lansky ipak ima malo lufta između šipke i rule na kutniku.
Inače mislim da je to najbolji (najprecizniji) način izvlačenja grinda i brušenja.
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by franciscus 13.11.13 9:35

Bravo! Meni ovaj tvoj sistem izgleda kao heavy duty verzija APEX-ovog oštrača, koji jeste dobar, ali je, brate, preskup. Ja već dugo koristim puno jeftiniju, ali konstruktivno identičnu kinesku kopiju toga (evo, ovu) i tek sam donekle nezadovoljan - konkretno, smeta mi ono što si ti eliminirao u svojoj izvedbi, a to je hrpa plastike, tako da mi ovaj tvoj sistem izgleda kao pogodak "u sridu". Usput, za ovaj sistem kamenja za sitne novce ima na eBay-u, naprimjer ovdje.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by marko5000 13.11.13 11:34

Okibex, Fratt
Prvo sam probo napravit kopiju Lansky-ja s kojom nisam bio zadovoljan, premalo prostora za pošteno kamenje, nije jako, ne mogu turpiju montirat... Ovo je recimo neka poboljšana verzija toga, čvrsto, višenamjensko i maksimalno precizno... Jedino što za kuteve ne mogu točno označit jer nije ni svaki nož jednako širok pa se samim time mijenja kut... Al dobro otprilike se može...
franciscus
Sviđa mi se i ovo tvoje, jedino to što kažeš plastika i cijena, u ovo je uloženo dve kune elektroda i tri kune farbe, a puno je čvršće i ne bojim se stisnut s ovim kad dođe turpija na njeg... A kamenje i planiram za sitne novce, eto hvala na linku, tako nešta bi mi bilo idealno! Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 747986
marko5000
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 281
Godine : 33
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 21.03.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by madWez 13.11.13 14:18

odlicna DIY spravica, svaka cast kolega, ovo bi mogao probat kopirat odlicno je
madWez
madWez
lingua
lingua

Male
Broj postova : 206
Godine : 38
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.11.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by marko5000 13.11.13 14:26

Hehe, hvala, slobodno, zato sam i stavio, i meni je pomoglo puno stvari što su ostali podijelili ovdje Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 747986
marko5000
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 281
Godine : 33
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 21.03.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by franciscus 13.11.13 16:31

Što duže gledam, to mi se više sviđa. Yebemumiša. fakat si ga dobro smislio i napravio.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by Zile 13.11.13 18:05

Bravo meštre spravica za poželiti
Zile
Zile
lingua
lingua

Male
Broj postova : 304
Godine : 62
Lokacija : osijek
Datum registracije : 05.05.2012

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by siga 13.11.13 20:15

Bravo, majstore.
dovoljno robusno za turpiju, a opet dovoljno fino za brusni kamen...
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by marko5000 14.11.13 0:23

Hvala momci Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 69343
Copy/Paste Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 69343
marko5000
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 281
Godine : 33
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 21.03.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by damjan 15.11.13 10:12

uu svaka cast.. fino si to slozio, jedino ne kuzim sa slike jel to samo sajbica stegnuta izmedu serafa i malih L nosaca tj, dali se moze zategnuti do kraja, a da se i dalje mice i da nema pomaka..
ja sam se dosta mucio sa tim mikro pomacima dok nisam zavario dva lagera promjera 4cm na sipku fi12mm, sad radi ko urica
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 14abe165-1df7-4451-8504-ce2d713f7da9_zps24a3af93
nakon ovoga je kao i kod tebe jos na vanjski prsten lijevog lagera sa slike (lager paralelan sa nosecom sipkom) naverena cijev kroz koju prolazi sipka sa brusnim kamenom


Zadnja promjena: damjan; 15.11.13 10:22; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : neispavanost)
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by marko5000 15.11.13 15:08

Ma samo podloška jedna, na šarafu sam nabacio var još i iznad i pobrusio tako da podloška sjeda ravno, podmazo sve i s druge strane isto podloška, kontra-matica, stegnuto taman da se okreće, a ne mrda i to je to... Pomaka nekog vjerojatno ima, iako se ne osjeti da klima ni malo... Vjerojatno veći pomak radi uvijanje navojne i noseće šipke kad se radi (što se isto okom ne može primjetit), a to je sve toliko mako da je zanemarivo...
Al za izvedbu s ležajevima svaka čast, profi Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 69343
marko5000
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 281
Godine : 33
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 21.03.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by damjan 16.11.13 0:36

Je je, prema varovima mozes vidjeti da je radio profesionalac;), a sto se tice navojne nosece sipke, ona mi je zavarena sa obje strane jer je i tamo bilo pomaka, a sad trenutno stvar ne radi jer trazim deblju sipku za kamen i moram zavariti onda odgovarajucu deblju cijev na lager da ni tamo ne bude pomaka.. Mrzim pomake ako se ne micu gdje ja hocu .. Iako istina to se golim okom ni nevidi , al ja sam nekad picajzla, ne ko navi al tu negdje ;D
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by mamac za pecanje 17.11.13 19:04

Ovo mi se jako sviđa, priznajem jako lijepo ispalo.Svaka čast majstore.
mamac za pecanje
mamac za pecanje
lingua
lingua

Male
Broj postova : 430
Godine : 62
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 20.03.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by marko5000 17.11.13 20:21

Ma ajde važno da varovi drže i da je funkcionalno, estetika je niže na listi prioriteta kod takih stvari Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 69343
Hvala mamac Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 69343
marko5000
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 281
Godine : 33
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 21.03.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by ivo 18.11.13 9:43

damjan je napisao/la:Je je, prema varovima mozes vidjeti da je radio profesionalac;), a sto se tice navojne nosece sipke, ona mi je zavarena sa obje strane jer je i tamo bilo pomaka, a sad trenutno stvar ne radi jer trazim deblju sipku za kamen i moram zavariti onda odgovarajucu deblju cijev na lager da ni tamo ne bude pomaka.. Mrzim pomake ako se ne micu gdje ja hocu .. Iako istina to se golim okom ni nevidi , al ja sam nekad picajzla, ne ko navi al tu negdje ;D
Kolega Damjane, zanimljiva misao, vrlo iskrena Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 747986 .
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by ssverko13 02.12.13 13:09

Mislim da sam vidio na ovom forumu negdje netko je napravio homemade repliku lansky sistema pa ako netko nađe sliku da je zaljepi tu ??
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 368870
ssverko13
ssverko13
bomber
bomber

Female
Broj postova : 163
Godine : 26
Lokacija : Pazin
Datum registracije : 04.10.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by siga 03.12.13 12:37

@ssverko13
nije baš replika, više "poor mans Lansky", ali radi

evo ti link na temu:

https://survival.aforumfree.com/t8234-wicked-edge#174187
siga
siga
spikač
spikač

Male
Broj postova : 817
Godine : 45
Lokacija : Hamilton, Novi Zeland
Datum registracije : 12.09.2012

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by ssverko13 03.12.13 20:23

Mnogo hvala!
ssverko13
ssverko13
bomber
bomber

Female
Broj postova : 163
Godine : 26
Lokacija : Pazin
Datum registracije : 04.10.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by Keltan 05.12.13 1:07

damjan je napisao/la:Je je, prema varovima mozes vidjeti da je radio profesionalac;), a sto se tice navojne nosece sipke, ona mi je zavarena sa obje strane jer je i tamo bilo pomaka, a sad trenutno stvar ne radi jer trazim deblju sipku za kamen i moram zavariti onda odgovarajucu deblju cijev na lager da ni tamo ne bude pomaka.. Mrzim pomake ako se ne micu gdje ja hocu .. Iako istina to se golim okom ni nevidi , al ja sam nekad picajzla, ne ko navi al tu negdje ;D
Ako neses nigde pomaka  evo ideja kako da uradis .Na slici je kardanski zglob od upravlajaca automobila .Mislim da je odlican za ovo posto ide u svim pravcima  .. .  Isecen je i pripremljen za preradu , da vas slucajno ne zbuni na slike .Na njega cu navariti ovaj stub od amortizera , isto sa auta  u slucaju sa BMW sedmice .Samo na strug skinem onaj granicnik i ostaje da uradim klizac /drzac kamena,turpije.brusni papir/ koji ce ici preko amortizera .Ugao ostrenja moze se podesavati ili pomeranjem kardana gore dole  , ili kod noza kako kome zgodnije da izvede . Nadam se da je jasno o cemu pisem  . ..  detalje nisam ni sam razradio , ovo mi je pre  sat vremena palo na pamet  i odmah sam isekao ovaj kardan Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 350615  takav kardan ima svaki auto ..cak i Jugo , jos je manji   , mislim da je odlicna ideja  . .. . JBG .. automehanicar sam  Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 69343 Pozz !

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 2qnmhqd

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 2vigiua
Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Xnujc1


Zadnja promjena: Keltan; 05.12.13 1:27; ukupno mijenjano 1 put.
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by damjan 05.12.13 1:22

Ovo bi moglo biti sasvim solidno, jbg ja znam da auto ima 4 kotaca itd. Ovo nisam ni cuo ni vidio.. Moram do mehanicara, ko zna sta tamo sve ima, treba mi i neka stara hidraulika..
damjan
damjan
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1257
Godine : 41
Lokacija : planeta zemlja - trenutno u zagrebu
Datum registracije : 06.11.2009

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by Keltan 05.12.13 16:49

Mozda jos jednostavije resenje za vodilicu je UNI-BALL Bearing .Ima ih razlicitog kvaliteta i cene .Mislim da imaju taman koliko treba radius okretanja u svim smerovima .Skuplje smo koristili u auta za trke , zamena za klasicne jabucice na vesanje i upravljanje . ..

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Kcmpur
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by Keltan 05.12.13 17:51

marko5000 je napisao/la:Pozdrav!
Evo jedan rad koji nije nož, al je usko vezan za njih Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 69343

O ovome sam razmišljao neko vrijeme pa je došo red da to i napravim, dijelovi su stvarno otpadni od otpadnih, al dalo se iskoristit, ni ne izgleda toliko loše na kraju...
Ideja je da napravim vodilicu s kojom ću moć naoštrit nož jednako s obje strane i po cijeloj duljini noža što je slobodnom rukom malo teže napravit savršeno (i nikad ne može ispast savršeno makar izgledalo tako)...
Uz to konstrukcija mora bit dovoljno čvrsta da mogu na nju montirat i turpiju za izvlačenje sekundaraca kod novih noževa...
Sa šmirglom sam probao al ne preporučujem, osim ako netko ima sistem koji će ga stalno zatezat, ovako olabavi i otupi oštricu...
S kamenom ide super, iako trenutno u ovoj veličini imam samo grubi, al uskoro je nabavka...
Znači radi se tako da šipka na kojoj je kamen za oštrenje prolazi kroz zglob i pokretima napred nazad se oštri fiksiran nož. Kut se mijenja na navojnoj šipci...



Nadam se da ću nekome pomoć s ovim, dat možda neku ideju...
Eto... Živili!
Probaj da zaljepis smirglu na recimo neku plastiku i onda postavi na mesto ,Tako nema potrebe nista zatezati i nece tupiti ostricu . . . . .
Keltan
Keltan
lingua
lingua

Male
Broj postova : 287
Godine : 62
Lokacija : earth
Datum registracije : 30.06.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by marko5000 05.12.13 18:16

Ideja je dobra, svaka čast, ali onda se javlja problem da moram ili imat vrpu priređenih promjenjivih "nastavaka" sa šmirglom, ili kad se šmirgli istroši odljepit stari, očistit površinu, pa ljepit novi... A troši se brzo... Mislim da je s kamenom bolje i jednostavnije, uskoro nabacim i slike kako sam napravio sistem... A kamen se mijenja isto jako jednostavno i brzo, u 15sec ga promijenim...
Al ko ne oštri puno i često ovo sa ljepljenjem šmirgla je odlično Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom 69343
marko5000
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 281
Godine : 33
Lokacija : Slavonija
Datum registracije : 21.03.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by ssverko13 10.12.13 10:56

Jeste li vidjeli ovo što mislite?

http://www.ebay.com/itm/New-Knife-Sharpener-Professional-Kitchen-Sharpening-System-Fix-angle-With-Stones-/121188769810?pt=UK_Kitchen_Accessories&hash=item1c3769e012
ssverko13
ssverko13
bomber
bomber

Female
Broj postova : 163
Godine : 26
Lokacija : Pazin
Datum registracije : 04.10.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by jimijumper 27.12.13 23:46

Care,svaka cast!
Sutra se bacam na izradu ove stvarcice.Vec vise od mjesec dana smisljam kako bih to napravio ali sad vidjeh od tebe.
Poz!

jimijumper
bebač
bebač

Male
Broj postova : 11
Godine : 29
Lokacija : Banja Luka
Datum registracije : 23.10.2013

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by zlajag 22.08.14 9:31

-Ozivjet cu ovaj post jer imam sličnu ideju, napraviti vlastiti sharpener a kupiti kamenje.

ovaj uradak me naročito oduševio :
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/1146213-Homemade-Wicked-Edge

Izgleda jako robusno i moćno. Osnovni dijelovi koje je autor koristio koštaju oko 60 USD s tim da kompanija 80/20 ne dostavlja van USA.

Postoji neka slična kompanija kod nas ili u Europi ?


Sto se tiče ssverko13 posta, zbilja izleda zanimljivo.

http://www.ebay.com/itm/New-Knife-Sharpener-Professional-Kitchen-Sharpening-System-Fix-angle-With-Stones-/121188769810?pt=UK_Kitchen_Accessories&hash=item1c3769e012

Mene samo muči određivanje kuta i skidanje non stop noža.

Drugi zanimljiv sharpening sistem koji sam vidio je http://www.kmesharp.com/ , najviše poradi rotirajućeg škripca, bez da se nož mora skidati.

Što se tiče mehanike, tu sam truba (Informatičar) pa ako netko ima ideju kako home-made napraviti ovo bio bih zahvalan.

Hvala svima

zlajag
bebač
bebač

Male
Broj postova : 4
Godine : 40
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 21.08.2014

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by Hombre 22.08.14 12:06

zlajag je napisao/la:ovaj uradak me naročito oduševio :
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/1146213-Homemade-Wicked-Edge

Izgleda jako robusno i moćno. Osnovni dijelovi koje je autor koristio koštaju oko 60 USD s tim da kompanija 80/20 ne dostavlja van USA.

Postoji neka slična kompanija kod nas ili u Europi ?

Pun ti je youtube kojekakvih varijacija na tu temu pa pogledaj. Kut određuješ prema želji, a flomasterom se potegne po mjestu gdje oštriš, malo potegneš brusom i onda vidiš je li skida pravilno ili trebaš korigirati kut.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom Empty Re: Vodilica za oštrenje noževa pod konstantnim kutom

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.