FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Čišćenje roga

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Tahdonvoima
tipko
tipko

Male
Broj postova : 69
Godine : 39
Datum registracije : 03.12.2010

PostajNaslov: Čišćenje roga   04.10.13 13:05

Imam bikov rog i malo se igram s njegovim čišćenjem. Ulio sam u njega ocat i pustio ga da odstoji tako nekoliko dana. Neki kažu da je dovoljno dan dva, ja sam ga pustio negdje četiri pet dana. Nakon toga isprao sam ga pod jakim mlazom vode i pustio da se osuši pa ga krenuo brusiti i tu se pojavio problem.
Lako ga je brusiti izvana, no kako je savinut, ne znam kako da ga izbrusim iznutra, do kraja. Mislio sam ga očistiti da se može piti iz njega, pa ako netko ima neki savjet kako da to napravim, odnosno neki nastavak za bušilicu koji bi mogao brusiti uske zavinute rupe, bio bih zahvalan.
[Vrh] Go down
Maglic
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 27
Godine : 28
Datum registracije : 28.09.2013

PostajNaslov: Re: Čišćenje roga   04.10.13 18:14

trenutno mi padaju na pamet dvije ideje mada nisam vidio taj rog pa mogu da nagadjam koliko je uvijen:

1- abrazivne kuglice - pa da ih muckas unutar roga, al ni sam ne vjerujem da bi nesto mnogo postigao.
2- smirgl papir tj. uzmes metalnu sipku 5-6 cm na nju pricvrstis valjkastu spuzvu duzine roga koju oblijepis smirgl papirom, sve nakacis na busilicu i to je to.

pozz i dobra ideja za rog:) 
p.s. ako ne uspijes do kraja da ocistis a ako uspje nalij neku vosak u njega jer ce se necistoce nagomilavati dole a neces biti u mogucnosti da cistis stalno. poz i dobra ideja za rog

[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3793
Godine : 37
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: Čišćenje roga   04.10.13 18:20

@Tahdonvoima: ajde, pliz stavi slike kada to središ da vidimo kako je ispalo. sretno
[Vrh] Go down
Tahdonvoima
tipko
tipko

Male
Broj postova : 69
Godine : 39
Datum registracije : 03.12.2010

PostajNaslov: Re: Čišćenje roga   04.10.13 18:59

Hvala na prijedlozima. Izvana sam ga pobrusio makar ići će još sitnije gradacije ako uspijem pronaći šmirgl.200 -250, 800 - 900, 1200- 1500.
Brusim na suho i kasnije se može polirati. Bitno je da se rub pobrusi i kasnije eventualno obuče u mesing ili nešto slično. Može se i bez toga ali rog se lista s vremenom kao nokat pa je gnjavaža to stalno brusiti. ovo s voskom je dobra ideja. Uglavnom može se obraditi do visokog sjaja.

Evo jedan video o poliranju roga.

http://www.youtube.com/watch?v=eLgWY_ZLh-s
[Vrh] Go down
Maglic
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 27
Godine : 28
Datum registracije : 28.09.2013

PostajNaslov: Re: Čišćenje roga   04.10.13 19:32

zvuci vrhinski nadam se da ces uspjeti da uradis sto si zamislio i izbaci po neku sliku da vidimo kako idu radovi..
[Vrh] Go down
marko5000
lingua
lingua

Male
Broj postova : 303
Godine : 26
Datum registracije : 21.03.2013

PostajNaslov: Re: Čišćenje roga   04.10.13 20:21

Možda ovako: uzmeš savitljivu elastičnu sajlu (po mogućnosti onu što se koristi kod nastavaka za bušilice, produžetaka onih), režeš na potrebnu duljinu, na nju montiraš onu abrazivnu kuglu ili valjak što inače ide u bušilicu (montažu možda izvest s luster klemom bez plastike, znači u jedan kraj sajla, u drugi kugla, stegne se šarafićima), sajlu u bišilicu i polako polako najmanjom brzinom unutra brusit da se sajla ne uvrće... A ne bi trebala ako se ide sporo i ako nema previše "lufta" u rogu...
Samo prijedlog...
Sretno!
[Vrh] Go down
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 830
Godine : 36
Datum registracije : 28.10.2010

PostajNaslov: Re: Čišćenje roga   05.10.13 12:41

Savetima je sve predlozeno moguce.Ali opet mi se cini da tesko to moze da se ocisti do kraja,tj.do samog vrha roga.Meni recimo pada jedna ideja ,ali je prilicno kompleksna mada bi krajnji rezultat bio po meni vrhunski.Da odseces vrh roga,recimo jedno 2-5cm,posle lepo i lako ocistis rog,a na mesto odsecenog parceta uradis drveni umetak koji bi lepo spoio sa rogom.Taj drveni umetak bi bio naravno istog oblika kao i odseceno parce.Od recimo nekog vrhunskog drveta.Sve to ispoliras i zastitis.Jedino je nezgodno sto i to nije lako izvodljivo.Ali kada bi se uradilo efekat bi bio sto se mene tice vrhunski.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Čišćenje roga   

[Vrh] Go down

Čišćenje roga
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Čišćenje roga
» Ručno rađenje korica
» Svjetlost kao onečišćenje...