FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu

Go down 
Autor/icaPoruka
NAVIGATOR
master
master
NAVIGATOR

Male
Broj postova : 7278
Godine : 44
Datum registracije : 05.04.2010

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty
PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 13:30

već godinama radim kao instruktor za nekoliko institucija, uz ostale instruktore za razna područja moj je fah EDC i survival.
na kraju višednevnih tura izvan civilizacije kada polaznike upitam koja vještina koju su naučili na tečaju misle da će im biti najprimjenjivija u svakodnevnom poslu ali i izvanrednim situacijama vrlo je često odgovor "način vezanja cipela", gojza i slično.

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_1981Small

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_2306Small

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_2523Small

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_0193Small

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu SELOIZLAZAKIZVOZILAFLAJ5

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_5773Small

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu HELIC5

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu P1060303Small

svakako da je pravilno vezanje žniranaca na cipelama itekako korisno u bilo kojoj nepredviđenoj ali i onoj svakodnevnoj uobičajenoj situaciji kada ne moramo brinuti hoće li nam ispasti cipela ili ćemo se popiknuti na vlastiti žniranac.

tajnu pravilnog vezanja cipela mi je otkrio jedan vojnik kada sam boravio neko vrijeme u misiji u africi(sahari).

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Tomi07396Small

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Tomi07434Small

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Tomi07344Small

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Tomi07421Small

i danas kad got vežem cipele ili predajem isto, vežem ih naučenim vrlo jednostavnim čvorom koji po ničemu nije kompliciraniji od uobičajenog vezanja cipela ali osigurava sigurno držanje sa svim vrstama vezica i vrlo jednostavno i lako razvezivanje.

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_9931Medium_zps94877ce9

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_9932Medium_zps293cc213

no u ovome postu mi nije cilj objašnjavati način vezanja tog čvora jer koliko got da je jednostavan u mojoj svakodnevici svaki čvor mi oduzima previše vremena od života (dnevno desetke puta odvezujem i zavezujem cipele).
zato sam već odavno usvojio jednu drugu metodu naučenu od jedne pripadnice zagrebačke stanice HGSS-a.

na tenisice postavim mali gripper skinut s nekih starih oudoor torbi ili ruksaka.
bitno je samo da je od nekog renomiranog proizvođača jer tada je i plastika puno čvršća a i feder koji osigurava pouzdan grip je čvršći i bolje zagrize u žniranac..

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_9933Medium_zps6753438b

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_9935Medium_zps03367a34

ovaj raspareni par je već godinama u upotrebi i skinut je zadnje sa jednih 12 godina starih garmontica koje su se prije koji dan raspale prilikom betonaže uređenja moga dvorišta.

postupak je dalje vrlo jednostavan. oba se vrha uzice provuku kroz rupu a na vrhu se nakon provlačenja zaveže jednostavni čvor koji osim što sprečava neželjeno "do kraja" izvlačenje uzice iz grippera još i skrati originalnu tvorničku uzicu na "taman"dužinu.

za odvezati i zavezati cipelu dovoljno je samo povući uzicu i stegnutost podesiti postavljanjem grippera, jednako je tako za otpuštanje uzice dovoljno samo stisnuti gripper.

na ovaj način u EDC svakodnevnoj ulozi uštedi se poprilično vremena i truda.
koliko je takav način pouzdan mogu reći da sam tako vezao tenisice u padobranstvu i da mi se nije nikada cipela olabavila ili još gore ispala što se zna dogoditi  kod uobičajenog vezanja.

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_9937Medium_zps5628782b

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_9940Medium_zpsd9292531

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_9943Medium_zpsef95b2fd

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_9947Medium_zpscc501690

na ovoj se fotki baš vidi moja tenisica stegnuta baš takvim gripperom

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu IMG_1272Small

Zadnja promjena: NAVIGATOR; 23.08.13 16:36; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Mije
spikač
spikač
Mije

Male
Broj postova : 768
Godine : 28
Datum registracije : 30.09.2011

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 14:18

..predstavi nam taj specijalni cvor kroz jedan mali tutorijal kad nadjes vremena. Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu 747986 
[Vrh] Go down
neko69
spikač
spikač
neko69

Male
Broj postova : 718
Godine : 50
Datum registracije : 31.01.2011

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 14:35

@Mije

"Umjetnost" vezivanja cipela, tenisica, čizama je jako dobro prikazana na Ian's Shoelace site

Lp
[Vrh] Go down
http://netko69.blogspot.com/
Mraz
master
master
Mraz

Male
Broj postova : 6779
Godine : 33
Datum registracije : 26.02.2010

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 15:16

Koliko bi taj "gripper" ili kako bi se to već po naški zvalo držao žnirance pri malo aktivnijem kretanje ili trčanju?

Malo me ovaj čvor na kraju brine, djeluje mi kao izazivanje vraga u slučaju da se izvuće iz tenisice, taman da odglumi omču oko kakve grane.

Ja se za sada držim svojeg načina... paracord i kvadratni čvor. Jednostavan, ne otpušta, nema nikakvih omči koje mogu zapeti.

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu 6xxcgm
[Vrh] Go down
neko69
spikač
spikač
neko69

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 15:44

@Mraz
Ti "gripper-i" nisu novotarija.
Nite ize ih prodaje več odavno.
[Vrh] Go down
Mraz
master
master
Mraz

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 16:08

Nije stvar tome tko ih prodaje i koliko dugo nego koliko je to stvarno praktično za ovu namjenu... dakle da li treba svako malo zatezati il je stavi&zaboravi stvar?

Nite Ize ima "Knot Bone" proizvod no to nije niti slično ovome o čemu Navi piše.

[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master
NAVIGATOR

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 16:29

praktično stezanje uzica gripperom moguće je jedino na niskim tenisicama jer kod gojzerica ili visikih treking cipela razlika u dužini otpuštenih i zategnutih uzica je pre velika.
na gojzama ja koristim ranije pokazani čvor.
kako nisam baš čovijek od youtubea i interneta vrlo je lako moguće da netko već odavno koristi gripere ili neke njihove izvedenice. no ja koristim reciklirane gripere s starih torbi i ruksaka i rade fantastično, ako izdrže do 10G opterećenje kod otvaranja padobrana vjerujem da izdrže sve, samo moraju biti kvalitetni a ne s nekih kineskih krš ruksaka za 7.28 kn.

mraz onaj dio duple vezice, žniranca i čvor koji štrči (dug je oko 10cm) njega gurnem pod jezik tenisice(prostor između jezika i tenisice a ne jezika i čarape) to traje možda trećinu sekunde. isto toliko i kad se vadi.
mislim da se sjećam jednom da sam ga uspio izvući hodajući kroz gužvaru i kupine ali se tenisica nije odpustila nikada.
[Vrh] Go down
neko69
spikač
spikač
neko69

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 17:23

Dečki, nije mi namjera bila umanjiti Navijevu poslovično poznatu snalažljivost i expertnost u iznalaženju raznolikih rješenja za probleme sa kojima se suočava na svojim putavanjima i u svakodnevnom životu.
Samo sam (koristeči se informacijom prikupljenom sa interneta) napomenuo da sličan proizvod upravo tome namjenjen postoji u komercijalnoj izvedbi.

U to koliko je zaista sličan Navijevom "gripperu" ne želim ulaziti, ali smatram da mu je namjena ista, izbječi odvezivanje žniranaca, upetljavanje istih,..., a ujedno imati sigurno i čvrsto zavezanu cipelu, tenisicu, čizmu, te na kraju sistem koji se lako i odvezuje po potrebi...

@Navi
Ja imam sreću (ili nesreću, kako se uzme) da mi je informatika svakodnevni posao kojim zarađujem kruh, te njezine prednosti koristim i u svakodnevnom životu.
Da nema interneta, moderne tehnologije uopće, vjerojatno bi o Tvome "gripp" sistemu samo kružile priče uz logorske vatre, a o Tvojim putovanjima, od prije 30tak godina bi čitali u nekoj knjizi unutar koje bi bile skice mjesta koja si obišao, a ne na Youtubeu komotno zavaljeni u svoje fotelje maštajući da ćemo i mi jednom...

Evo i primjera Knot Bone-a

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu KLL_Feature_02_l

Lp

Neven
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master
NAVIGATOR

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 20:45

neko69

ma ja nisam uopće tvoj post doživio kao umanjivanje bilo čega samo sam konstatirao da kako ja baš nisam informatički nastrojen da je lako moguče da to već ranije negdje postoji. pa i meni ga je, taj sistem, pokazala Ana iz HGSS-a, ne tvrdim ja da je to moja izmišljotina nego da ja to koristim.
a to što nisam informatički navudren to doživljavam više kao svoj nedostatak nego kao prednost.
no nedostatak u vezanju cipela sa oba prezentirana sistema nisam primjetio.
i prava istina, da nema interneta ne bi se ni mi ovdje družili. a veliku većinu ljudi ovdje nikada ne bi uopće upoznao ni virtualno ni u živo.

iz ove fotke na gojzi mi uopće nije jeasno kako sistem radi (čini mi se kompliciranije) potražim negdje možda ima objašnjenje iako je meni gripper sistem dovoljan.
[Vrh] Go down
neko69
spikač
spikač
neko69

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty23.08.13 20:57

Ma Navi zaboravi. Tema je EDC i samo smo prikazali nesto korisno... kom pase ok, kom ne..
Na njihovoj stranici je prikazano kako se koristi.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris
Strider

Male
Broj postova : 2851
Godine : 26
Datum registracije : 19.06.2009

PostajNaslov: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty24.08.13 13:04

Takve slične "grippere" koriste gotovo sve Salomonke, znači da sistem valjda valja.
Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Q?_encoding=UTF8&Format=_SL500_&ASIN=B004LB4V7C&MarketPlace=US&ID=AsinImage&WS=1&tag=babyandtroywo-20&ServiceVersion=20070822
Nekamo sam naišao i takve silikonske gripere, ajmo reći da su ovalni sa izrezom- tako da ima zube...stisnu se krajevi, gripper izobliči, zubi popuste. Možda su preslabi za ovaj zadatak, probat ću.

Vezano za šuze i tenisice za po gradu- čim zatopli i noge se počnu jače znojiti nego inače- jako puno hodam, i jako mi se malo noge znoje, ali kad opiči zvizdan svod stopala se oznoji, jbg, neizbježno...tad sve špigete (vezice, žnirance) stavim pod uložak. Da, pod uložak. Nema šanse da se izvuku, stopalo ih drži stisnutim, a već sam zapeo za koje kakvo granje i ograde i za stvari koje ni meni nisu jasne. Neće se izvući. A osim toga, tim što ustvari nisu zavezane, manja je prisnost, stopala ima friškog lufta pa se manje oznoji i hodanje mi je ugodnije, čak i po nizbrdicama, koliko god zvučilo suprotno.
Čim dođe hladnije vrijeme, radim kvadratni i ušuškam krajeve unutra. Nisam onaj tip koji na zadnjem oku tenisice (eyelet, jebat mu mater- znam na engleski, ne na naški) napravi čvor i ostatak vezice odreže, na to sam alergičan. To mi se za gojze pokazalo najbolje...kao i Mraz, vežem kvadratni i krajeve ušuškam.
Vezao sam iza gojzi da skratim veličinu mašnice, radio neke čvorove s neta, a-a, sve zapinje ili mi se odveže, ovaj kvadratni mi je najjednostavniji i relativno je brz. Ali, kad je toplo il hodam na ravnom, na cesti, vežem običnu mašnu taman na razini gležnja prije ovog "speed lace" kukica na svojim Tibeticama, bog ih blagoslovi.

Nego, baš smo dotakli super temu, aj Mraz, preseli/kopiraj u novu temu ove postove...Ja sam probao, no pozabih, nemam ovlasti, više nisam bog i tiranin.

Neki sajt za vezanje tenisica za trčanje...
http://katierunsthis.com/2011/10/04/running-shoe-lacing-techniques/
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR
Fratt

Male
Broj postova : 4712
Godine : 40
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty24.08.13 13:14

Prehićeno!

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris
Strider

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty24.08.13 14:41

Istina bog, zahvaljujem
[Vrh] Go down
neko69
spikač
spikač
neko69

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty25.08.13 2:59

@Mraz i @Strider
Kad vežete "kvadratni čvor" i vezice se namoče, nije li ga teško razvezati ?
Da nadodam još i da je zima, snijeg...
Pitam, jer je tema super i baš me interesira koji bi bio "najbolji" ili preporučeni sistem, obzirom na iskustva.

Lp
[Vrh] Go down
Strider
honoris
honoris
Strider

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty25.08.13 3:51

Koliko sam iskusio- ne. Pravilno izvedeni kvadratni čvor izgleda kao perec. I kad dvije vezice guras jednu prema drugoj, samo se rastvori čvor. Suprotno, što se vezice jače vuku, čvor se stišće sve više.
Pravilno se radi- lijeva vezica ispred desne, stegni, lijeva vezica iza desne, stegni. Uostalom, lako se nauci preko neta. Ako nece tako, prstima se malo protlja i jedna se vezica iz čvora prstima povuče i to je to. Čak sam i zaleđene lako odvezao. Da, treba neko vrijeme da se zaveže i ušuškaju viškovi u gojzu, ali hej, ja nikamo ne žurim...
Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu 10419804-reef-or-square-knot-for-join-two-ropes-isolated-on-black
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master
NAVIGATOR

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty25.08.13 11:16

ovaj se čvor još po hrvatski zove i ambulantni ili bolnički
[Vrh] Go down
Aleksa
tipko
tipko
Aleksa

Male
Broj postova : 70
Godine : 46
Datum registracije : 11.12.2012

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty25.08.13 16:42

@Strider
Sistem sa gripperima na Salomonu funkcionise,ali ga je pri brzem hodu ili trcanju ipak potrebno dotezati "u hodu".
[Vrh] Go down
Mraz
master
master
Mraz

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty25.08.13 17:25

Na gotovo cipelama i tenisicama mjesto običnih vezica imam paracord i sve vežem kvadratnim, do sada problema nisam imao. Razveže se lako, samo jednu od vezica treba potegnuti na suprotnu stranu (preko čvora) i cijeli čvor se preklopi i raspusti. Vezice odrežem toliko da se ne vuku po podu kada cipelu nosim na tanku soknu a opet da su dovoljno duge da normalno zavežem sa zimskom čarapom. Višak ne spremam jer nema za što zapesti. Jednostavno i funkcionalno Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu 747986

[Vrh] Go down
neko69
spikač
spikač
neko69

Male

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty26.08.13 0:13

Super, hvala dečki na odgovorima.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu   Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu Empty

[Vrh] Go down

Kako pravilno (i sigurno) zavezati cipelu/gojzericu/tenisicu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.