FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

20 indijanskih životnih pravila

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1574
Godine : 41
Datum registracije : 08.06.2009

PostajNaslov: 20 indijanskih životnih pravila   18.06.13 14:40

1. Ustanite sa suncem i pomolite se.Molite sami. Molite često. Jednom će Veliki Duh poslušati vaše molitve.

2. Budite tolerantni prema onima koji su skrenuli s puta. Neznanje, ljutnja i ljubomora dolaze od izgubljenih duša. Molite da se vrate na ispravan put.

3. Pronađite sebe. Ne dopustite da drugi upravljaju vašim putem. To je samo vaš put! Ostali mogu ići s vama, ali nitko ne može naprijed umjesto vas. 

4. Budite obzirni prema gostima u svojoj kući. Poslužite im najbolju hranu, ponudite im najbolji krevet, prema njima budite pošteni i pravedni.

5. Ne uzimajte što nije vaše, bilo od ljudske zajednice, prirode ili nečije kulture. Niste zaslužili ni dobili. Nije vaše.

6. Poštujte sve na Zemlji, kako ljude tako i biljke.

7. Poštujte mišljenja drugih, njihove želje i riječi. Nikad ne prekidajte druge dok govore, ne zamjerajte, ne rugajte im se. Svakoj osobi dopustite pravo osobnoga mišljenja. 

8. Nikada ne govorite loše o drugima. Negativna energija koju šaljete s užitkom vratit će vam se višestruko.

9. Svi ljudi griješe. Svaka pogreška se može oprostiti.

10. Negativne misli stvaraju bolest uma, tijela i duha. Vježbajte optimizam.

11. Priroda nije naša, ona je dio nas. Priroda je dio naše globalne obitelji.

12. Djeca su budućnost. Usadite im u srca ljubav, vodite ih s mudrosti i učite o svim životima. Kada rastu, dajte im prostora da rastu.

13. Izbjegavajte raniti srce drugoga. Otrov te boli vratit će se vama.

14. Uvijek budite iskreni. 

15. Sebe držite u ravnoteži. Svoje mentalno, duhovno, emocionalno i tjelesno ja. Svi moraju biti jednako snažni, čisti i zdravi. Krijepite tijelo da se um okrijepi. Rastite u duhovnosti da iscijelite emocionalne rane. 

16. Svjesno odlučite što ćete i kakvi ćete biti, kako ćete djelovati i nositi se sa svojim postupcima. Budite odgovorni za svoje postupke. 

17. Poštujte tuđu privatnost i osobni prostor. Ne miješajte se u tuđe vlasništvo, pogotovo ne u sveto i duhovno. To je zabranjeno.

18. Budite sigurni u sebe. Ne možete biti brižni i pomagati druge ako niste brižni prema sebi i ako prvo ne pomognete sebi.

19. Poštujte tuđa vjerska uvjerenja, Ne prisiljavajte druge da vjeruju u vaša.

20. Dijelite svoju sreću. Dijelite i sudjelujte u davanju milosti.
           Sjeverno -američki indijanski etički kodeks

Zadnja promjena: tonka; 19.06.13 18:19; ukupno mijenjano 14 put/a.
[Vrh] Go down
flok
lingua
lingua

Male
Broj postova : 260
Godine : 32
Datum registracije : 15.03.2013

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   18.06.13 15:51

ova pravila su srz svemira,toliko sporo ide napredak,toliko tesko se drzat ovakvih mudrih pravila..fala Tonka,)
[Vrh] Go down
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 902
Godine : 61
Datum registracije : 18.10.2012

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   18.06.13 18:49

još da se vide, gdje bi im bio kraj..
[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3724
Godine : 36
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   19.06.13 9:05

@Frenky: 9. pravilo glasi: "Svi ljudi griješe. Svaka pogreška se može oprostiti."
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3267
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   19.06.13 10:02

Ima li, Goksone, koje pravilo o pisanju tintom ili tušem na bijeloj podlozi ? Ni ja ništa ne vidim !
[Vrh] Go down
tonka
mr.spika
mr.spika

Female

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   19.06.13 16:57

http://zupa-novoselo-balegovac.jimdo.com/foto-video/20-indijanskih-pravila/

Zadnja promjena: tonka; 19.06.13 18:21; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
biga
lingua
lingua

Male
Broj postova : 244
Godine : 29
Datum registracije : 15.11.2010

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   19.06.13 17:31

samo pobriši u prvom postu gdje god nađeš kododve [font] i [color]. naravno mora još nešto pisati, ali te zagrade pobriši i bit će sve ok..
[Vrh] Go down
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 902
Godine : 61
Datum registracije : 18.10.2012

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   20.06.13 19:07

čovjek nešto može reći lijepo ili iskreno, evo ja ću iskreno.

svašta ljudi projektiraju, pa prema ovome ispada da taj primitivan narod divljaka imao sve one vrline koje zapadni čovjek nema.

indijanci su pazi, oličenje duhovnosti, moralnosti i oličenje života u skladu sa prirodom.
njihova duhovnost je ono što smo imali u kamenom dobu, animizam i totemizam, a moral ilustrira ono što je rekao jedan indijanski poglavica kad su ga pitali što je dobro..

"dobro je kad mi napadnemo tuđe pleme, pobijemo muškarce, silujemo žene i otmemo im imovinu, loše je kad oni to učine nama"
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2023
Godine : 52
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   20.06.13 21:40

Lijepo da će netko iskreno, nisam htio prvi, da ne bi bilo da provociram, za svašta sam već optuživan.
Nemam ništa protiv toga da netko  romantizira Indijance, iako nemam pojma što to znači, jer od Aljaske pa do Ognjene zemlje je more naroda (bilo), različitih vjera, kultura, jezika,  civilizacijskog razvoja (u našem smislu riječi), društvenih uređenja, itd., itd., tako da mi sve već u startu liči na novokompnirani uradak o plemenitom divljaku kakvim ga vide new age romantičari, ali, istina će biti puno bliža onomu što je napisao Frenky.

Uvijek mi je za razbijati romantične zablude najlakše uputiti nekoga na Crow Creek masakr, gdje je pobijeno cijelo selo, 486 osoba, unakaženo (odsječeni udovi, odrezani jezici i glave, udovi,a o tragovima kanibalizma se još vode rasprave), skalpirano (pogotovo jaki tragovi na skeletima žena i djece)*, a sve se to desilo oko 1325, dakle, nekoliko generacija prije "otkrića" Amerike. I ima takvih stvari po obje Amerike, i cijelom svijetu nažalost. Ne znači da ne treba težiti boljem,ali ne trebaju ovakve sladunjave vodice o izgubljenim idealima. Govorimo li o narodima Sj. Amerike, većinja njih je prihvatila plemenitu patetiku tek kada su propali svi savezi i planovi s useljenicima (paktovi Irokeza da pokore okolna plemena, Vrane tradicionalno uz vojsku protiv Lakota, Pawnee isto tako,itd., itd., ), principom: "tko ponudi bolje s njim smo."
Bilo je nekoliko jakih ljudi koji su pokušavali sačuvati način života i dostojanstvo-pogotovo Ludi Konj, ali tih nije bilo ništa više u odnosu na opću populaciju nego i drugdje.

*Skalpiranje postoji oduvijek i na svim kontinentima i nisu ga useljenici donijeli u Ameriku, postojalo je davno prije- izuzetan dokaz je baš Crow Creek, puni skalp žena i djece je bio dokaz da je osoba bila u neprijateljskom taboru i potpuno ga ponizila.
Crow Creek nam još ruši zabludu i o suživotu i održavanju prirodnih resursa-pretpostavlja se da je uslijedio nakon što su upravo ti iscrpljeni i zavladala je glad...

Ali, budite dobri sebi i drugima.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
tonka
mr.spika
mr.spika

Female

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   21.06.13 20:11

ja moram reći da meni ovaj kodex od prvog slova izgleda pripisan indijancima..nekako mi tako miriše iz nekog neobjašnjivog razloga...ne znam..
[Vrh] Go down
gibo
lingua
lingua

Male
Broj postova : 314
Godine : 51
Datum registracije : 10.04.2011

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   26.06.13 8:00

Ne znam koliko ovo odgovara postu ali pročitavši sve i komentare, nekako mi je došlo da ovo napišem. Pročitavši nešto knjiga uvijek mi je zapadalo za oko da svi zločesti ljudi svoje dižu a tuđe pljuju. Ako malo proučimo što vjere kažu o poštivanju biti će nam svima puno jasnije. A ako želimo biti zločesti, kao neki vrhovni vjerski poglavari, i od najmiroljubljivije vjere možemo stvoriti monstruma. Ne zaboravimo, sve je u nama i odgoju naše djece i onome kako su nas odgajali. Ja sam odrastao u svađama roditelja, batinama zbog četvorki, ..., nije mi baš bilo presretno ali zato ja to svojoj djeci ne želim priuštiti. Želim im omogućiti da žive bez briga, svađa, vikanja, opterećenja ali sa dozom odgovornosti i poštivanja. Skrenuh s teme, oprostite, ali vraćam se onome što sam želio napisati:

TALMUND – pisani temelj židovske vjere
" Ono što je tebi mrsko ne čini bližnjima svojima. To je čitav Zakon sve ostalo je tumačenje."
 BUDIZAM – Udana -Varka
"Ne šteti drugima onime što tebi nanosi bol."
 ZOROASTERSKI RUKOPISI – Dadistan-i-Dinko
"Dobra je samo ona priroda koja ne čini drugima ono što za nju samu nije dobro."
 EVANĐELJE PO MATEJU
"Sve što želite da ljudi čine vama, činite i vi njima. U tome je sav Zakon i Proroci."
 ISLAM
"Nitko od vas nije vjernik ako svome bratu ne želi ono što želi sebi."
 MAHABATRA
"Sva je dužnost u ovome: ne čini drugima ono što bi tebi, da je učinjeno, nanijelo bol."
 ARISTOTEL
"Teže je održati mir nego dobiti rat."

Mislim da je s time sve rečeno.

Koliko od nas živi po bilo kojem postulatu od gore navedenih?
Samo se to zapitajmo, ne žalim nikoga optuživati, želio bih sam da naša djeca žive u mirnijem svijetu i boljoj zemlji.
[Vrh] Go down
http://www.oluja-grom,com     www.spomenik,info
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 911
Godine : 54
Datum registracije : 30.07.2012

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   26.06.13 8:33

Za početak, ne čini zlo ako od toga nemaš koristi.
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4658
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   26.06.13 11:41

Zagorska:

"Ak meni krepa kravica,daj Bogek da susedu Štefu krepaju dve!"

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2694
Godine : 27
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   26.06.13 12:38

franciscus je napisao/la:
Za početak, ne čini zlo ako od toga nemaš koristi.

Pa nekima je i sam čin nanošenja zla koristan za njihovu iskrivljenu psihu... tako da je ova izjava u najmanju ruku kontradiktorna.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: 20 indijanskih životnih pravila   Today at 16:47

[Vrh] Go down

20 indijanskih životnih pravila
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» 20 indijanskih životnih pravila
» PRAVILA AUKCIJA
» PRAVILA ZA POPUST KOD PARTNERA