FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Jednostavni život Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Jednostavni život Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Jednostavni život Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Jednostavni život Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Jednostavni život Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Jednostavni život Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Jednostavni život Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Jednostavni život Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Jednostavni život Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Jednostavni život Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Jednostavni život Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Jednostavni život Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Jednostavni život Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Jednostavni život Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Jednostavni život Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Jednostavni život Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Jednostavni život Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Jednostavni život Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Jednostavni život Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Jednostavni život Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Jednostavni život Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Jednostavni život Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Jednostavni život Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Jednostavni život Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Jednostavni život Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Jednostavni život Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Jednostavni život Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Jednostavni život Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Jednostavni život Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Jednostavni život Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Jednostavni život

+6
mirDaK
antarctica
franciscus
kengur32
tonka
Šumski čovjek
10 posters

Go down

Jednostavni život Empty Jednostavni život

Postaj by Šumski čovjek 09.05.13 11:06

Ne znam koliko vas je ikad bilo u posjeti nekom samostanu, negdje u nekom zabačenom mjesto ili čak tamo prenoćilo par dana. Naravno, kod nas je to malo izašlo iz mode, ali raduje me što se to u svijetu ponovno vraća.
Kod nas možeš naići samo na katoličke samostane, a tu i tamo na poneki pravoslavni manastir. U njima bi trebali biti ljudi koji cijene jednostavne stvari i jednostavan način života, što naravno nije pravilo. To bi mogla biti zanimljiva promjena okoline što se tiče našeg načina života. Možda se u nekom od njih koriste i neka stara znanja, kao npr. pranje veša bez vešmašine, ali čisto sumljam.
U europi je to puno češći slučaj. Ne samo da se u nekim samostanima ne koristi tehnologija, već ljudi sami sebe opskrbljuju hranom i vodom, neovisni o civilizaciji. Postoje mnogi redovi u kršćanstvu i treba vidjeti što je čiji prioritet. Ali kada gledamo malo šire od kršćanstva, kao npr. na budističke samostane koji su se počeli širiti Europom ili određene skupine ljudi, kao bahte Hare Krišne, počinjemo vidjeti pravi interes za jednostavnim, duhovnim životom.
Naime što se tiće jednostavnosti života, budizam je zadržao svoj hardcore naspram kršćanstvu, naravno ovo govorim u nekom generalnom smislu. Navesti ću par primjera budističkih samostana u Europi: Mutodaya U bavariji, pa Won kwang sa u Mađarskoj koji u svoj stil života ukorporiraju permakulturu.
Permakultura je određeni still života koji teži prema samodostatnosti, jako razvijen u Australiji. Meni je ona osobito interesantna u poljoprivredi, jer postoje ljudi koji se bave samoodrživom poljoprivredom. Vani je to moguće, naravno kod nas je malo teže jer moraš plačati određene namete kao komunalno, čak i ako ne koristiš ništa od režija.
Pa bih htio čuti vaša razmišljanja o tome svemu.

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by tonka 09.05.13 11:47

hehe, ja znam o samostanima malčice..
Dakle, tko želi upoznati divove rimokatoličkog kršćanstva koji i dan danas zapale ljude za promjenu života nek čita o svecima, posebno osnivatelji redova, s nijednim neće pogriješiti.
Sv. Franjo, Klara Asiška, Terezija Avilska, Mala Terezija, Majka Terezija, Charles De Foucald, sv.Dominik, sv. Filip Nerije, Ignacije Lojojski, Marija Krucifiksa,.....crkvena naučiteljica dominikanka div duša sv. katarina Sijenska, sveti Bruno- osivatelj kartuzijanaca......kad ih čitate kao da su živi pored vas i govore vam svoj život, i to radikalni, siromašni, najjednostavniji što postoji.
pozovu ljude da ih slijede, pa tko ostAne na tom putu taj je vjeran, siromašan, jednostavan, a tko ne ostane kriv je jer sramoti katoličku Crkvu i svoj red. Mnogi od njih su porijelkom iz bogatih obitelji koji su svilu zamijenili golom zemljom i pun tanjur za pljesnivi kruh.
al neću ići u široko, razumjela sam da je tema permankultura i siromaštvo u samostanima...
gle, kartuzijanci i karmelićanke bosonoge su dva najstroža reda u kat. c. ne griju se zimi, ne jedu meso, sami obrađuju svoje vrtove. u kartuzije žene ne smiju ući. karmelićanke sa svima komuniciraju preko rešetki i time ljubomorno čuvaju svoj samotni i siromašni život u zidinama samostana.i oni i klarise imaju slične živote, izolirane od svijeta a u srcu gradova. klarise imaju svoju frezu kojom se pomažu u vrtu........jedu siromašno svaki dan, a za život zarađuju preko svojih ruku.Red majke terzije je ona osnovala u 20-om stoljeću i jako su siromašne, ne zato jer moraju biti nego jer to žele...one ne žele veš mašine, te sve peru na ruke i danas. naravno da su im nudili perilice al one odbijaju- tu u srcu grada Zagreba. ja imam prijateljicu koja je osnovala red u Međugorju, ima svoj vrt u kojem uzgajaju hranu za sebe, isključivo eko proizvodnja. Jako rijetko jedu meso, za svoj vrt sami proizvode prirodne pesticide.
inače molila bih da se od ove teme suzdrže oni koji mrze crkvu..to nije tema....
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by kengur32 09.05.13 11:54

nije mi baš najjasnije koja je tema ove teme.. dal permakultura ili život u samostanima ili život van civilizacije... ili kombinacija svega toga! na forumu već postoje teme vezane uz sve navedeno ali sa nekim razlićitostima. do sada su religijske teme izazivale buru na forumu.
ovo za sada nek ostane pa vidimo kak će se razvijat, ako bude bilo kakvih negativnosti ili povezanosti sa već postojećim temama ovo ide pod lock!
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by tonka 09.05.13 12:34

da, ja razumijem...šumski je nov na forumu pa ne zna koliko smo imali bura oko religijskih tema...možda i ne vidi ovaj dole STOP...al ja razumijem....razumijem da smo sastavljeni od duše, duha i tijela i ne možemo se razdvojiti osim u smrti....koliko tijelo uopće vrijedi ako ga duša nadživljava svojom besmrtnošću,nema roka trajanja..duša je u duhu, besmrtna al u nju se upisuje naš značaj, temperament, naše posebnosti.... odvojiti ćemo se od tijela al od duše nikad.
i eto to je razlog zašto se ponekad i na ovaj forum uvuku ovakve teme, iznova i opet.....nemamo mira a posebno tko se vraća jednostavnijem životu, kojeg nam zapravo ova recesija i priziva...moraš doći barem jednom do teme religije, Boga.....od njega je svaka naša duša.....
zato sam zamolila da se u temi ne javljaju oni koji mrze religiju, ti niti ne razumiju o čemu to šumski želi pričati.....very sensitive i stoga respect....da se nikoga ne povrijedi, niti mene, niti šumskoga, niti ateiste.....
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by franciscus 09.05.13 15:32

kengur32, živ i zdrav bio sto godina - ne diraj temu, ja rijetko pročitam ovako lijepo komponirane postove koji naizgled religijsku temu tretiraju "odozgo", postavljajući je u univerzalini kontekst ljudske opstojnosti, bez nepotrebnih budalaština. Tonka, ljubim ruku. Da si starija, ja bih se zaljubio.
franciscus
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 943
Godine : 61
Lokacija : Tuzla, BiH
Datum registracije : 29.07.2012

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by antarctica 09.05.13 15:57

Uh! Što više to jest,što duže radim ovdje u ZG za privatnika,to više priželjkujem život od svog rada.Samo...znanje je to. Koliko od nas ovdje zna što se kad sadi,kako se obrađuje i kada? Zbilja kad se malo zamislim,toliko sam se prepustio svojim igračkama i kolotečini svakodnevice,a pojma nemam kad se sadi krumpir i kako se odvaja sjemenski.Ali da mi je želja,jest. Najavio sam otkaz u firmi i trebao sam otići 01.06 no zbog gužve smo malo prdužili taj rok.A zašto? U Zagrebu sam od 2006-e i skoro svih tih 7 godina se svodi na mijenjanje poslova(dobro,u zadnjem poslu sam skoro 5 godina) i razvlačenje od prvog do prvog u mjesecu.A pukao mi film negdje prije jer zadnjih par mjeseci nam isplaćuju minimalac i na papir pišu dug. Čemu to? Nedostaje mi Papuk i šuma blizu kuće.Nedostaje mi miris trave i zalazak sunca sa mog omiljenog brdašca.
Malo sam zašao od teme,no ajmo u srž: hoću li (ili hoćemo li) uspjeti u tom naumu ili će mic po mic i tome stati netko na kraj? U svakom slučaju,znam da ljudi koji žive od zemlje a pogotovo od životinja su vezani za taj posao ali radije ću biti rob zemlji nego rob svom šefu. Kako god,došlo mi vrijeme da manje čitam forume o survival i foto opremi,a više o uzgoju koza i povrtlarstvu. Jednostavni život 747986
antarctica
antarctica
bomber
bomber

Male
Broj postova : 101
Godine : 46
Lokacija : Podravska Slatina
Datum registracije : 28.09.2009

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by Šumski čovjek 09.05.13 16:20

Ispričavam se ako sam nešto krivo napravio. Spomenuo sam samostane i život u njima jer su na neki način čuvari starih znanja. Ne samo to, već i preteča nekim novim samoodrživim idejama. Nisam htio da ovo postane rasprava o religiji, to svakako ne. Naravno da bi prenoćio u samostanu, od tebe se očekuje da budeš religiozan čovjek. Ali ideja je bila da bi stvarno dobio pravi uvid u neki jednostavniji život, odi u samostan na par dana.

Nego daj mi reci Tonka Red Majke terezije ne primaju muškarce?
Dal se može kod njih prenoćiti i raditi sa njima?
Kartuzijanaca i karmelićanki ima u Hrvatskoj?

Oprosti malo sam lijen tražiti sve to po netu, pa ako netko ima neku informaciju o ovome neka kaže.

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by mirDaK 09.05.13 21:20

Šumski čovječe, ova poveznica samostana sa čuvanjem starih znanja, permakulturom i odbacivanjem svega što je svjetovno je dobra, ali oni to rade zato što žele a i moraju da bi se mogli masimalno posvetiti duhovnom životu, to su uglavnom vrlo strogi redovi gdje im je primarna molitva a ovo ostalo rade da bi imali što manje kontakata sa vanjskim svijetom.

puno bolji primjer su izolirana sela, kojih još ima, gdje većinom žive stariji ljudi i koji doslovno žive i preživljavaju svaki dan ne zato što žele već moraju, oni imaju stara znanja, oduvijek se bave permakulturom i nemaju novca za sjemenje nego ga sami proizvode, po vodu ako nemaju te sreće da im je bunar u dvorištu moraju hodati i par kilometara kroz šumu da dođu do izvora, takav život je vjerovatno više patnja ali je i jedino za što oni znaju, mada mnogi imaju te mogućnost ne žele ostaviti takav način života.

u cijeloj toj priči najvažniji je život u zajednici (redovnice ili redovnici žive zajedno), puno je lakše kad imaš sa kime podijeliti poslove, dali su to obiteljske ili zajednice osoba sa jednakim pogledom na život nije bitno


mirDaK
tipko
tipko

Male
Broj postova : 65
Godine : 56
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 17.02.2013

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by Šumski čovjek 10.05.13 7:23

Slažem se, ali mislim da u samostanima veću mogučnost da te prime na par dana. Mislim da neki čak to i naplačuju, dosta jeftino, po mom iskustvu. Ne znam kako bi neki deda reagirao kad bi mu rekao da bi htio učiti od njega par dana.
Ne kažem da je to njima primarni cilj, kao nekim ljudima koji tako preživljavaju.
Imao sam priliku tu i tamo naći se u nekom takvom zabitom selu i po mom iskustvu ljudi su tamo malo drugačiji, drže se za sebe i nemaju povjerenja. To je problem.


Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by tonka 10.05.13 18:21

šumski, nećeš naći u samostanima to što tebi treba. ja sam isto tako sanjala kako će mene neki takvi naučiti o travarstvu pa ćorak....
prvenstveno, samostani su čuvari duhovnosti, molitve, reda, rada, discipline...sve drugo je manje bitno. i kada ulaziš u samostane za to kratko vrijeme koje bi ti htio ući, učit će te moliti, ranom lijeganju, meditaciji, šutnji...što je meni osobno predivno i jako bitno...ako ostaneš duže ili trajno, budeš primio i druga znanja....ne zato jer ne žele, nego jer to tako ide, ne možeš za kratko vrijeme puno primiti, ne mogu se oni samo tebi posvetiti kad uđeš na iskustvo, to ti je jasno.
Red majke terezije ima i muški ogranak, nama najbiliži su u Italiji, al to ti nije uopće prepreka. jedan moj frend je trebao ući u taj red, al se odlučio za red Ivana od Boga, jer je po struci bolničar. inače, taj muški ogranak majke Terezije šivaju sarije za časne majke Terezije. u Zg možeš sve saznati kod njih, možeš ih zovniti i ponuditi se sestrama za iskustvo a one će ti reći što ćeš. ja sam to trebala proći baš kad sam dobila poziv za Pulu i zg me još čeka. inače sam znala svratiti kod njih na jedan dan kad bi svratila u Zg. i provela bih cijeli dan s njima. radila što treba, pomagala u kuhinji, itd... u sjećanju vrijeme sa sestrama majke Teerzije čuvam kao biser svog života, iako sam bila u mnogim raznim samostanima i u mnogim redovima imam prijatelje. najbiliža kartuzija ti je u Sloveniji, ja sam ih par puta kontaktirala telefonom kad mi je trebalo, pa možeš i ti, bez beda:) al opet ti kažem ako bi u samostane išao da bi primio stara znanja permankulture, tada ne idi....to nije ispravan razlog za ući. bolje kontaktiraj mariobaba, ili vuka, ili borisa, ili luksu.... ili čitaj knjige, ili guglaj

tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by mirDaK 10.05.13 20:24

bravo Tonka, sve si lijepo rekla čak i to od koga bi mogao učiti na ovom forumu,

želim se samo nadovezat i navesti jedan dobar primjer a to je Luksa, dečko koji je bio kao i ostali ( na forumu), volio je prirodu, lutati po njoj, živjeti ono što većina nas samo sanja, dok nije upoznao svoju mentoricu koja ga je uvela u svijet samoniklog bilja, pregledaj njegove priče i biti će ti puno jasnije, danas slovi za jednog od boljih poznavaoca samoniklog bilja, barem ovdje na forumu,

ako te to stvarno zanima prošeći do lokalnog placa, pogledaj tko prodaje ljekovito bilje, popričaj sa njim/om, vjerujem da će ti svatko htjeti i objasniti i pomoći,mnogi od njih nemaju onog tko ih je voljan nasljediti,

tako ti je i sa sadnjom i radom u vrtu, obiđi vrtove pitaj one bakice što rade u vrtu i ako vide da te to interesira vjerujem da će ti vrlo rado sve objasniti,

malo toga na ovom svijetu dolazi samo od sebe

P.S. molim te samo da ne pomisle da si tomy lee jones koji sa psom lovi bjegunca po šumi ili nedajbože rambo koji u budističkom hramu liječi svoje traume (mala šala, nemoj zamjeriti)

mirDaK
tipko
tipko

Male
Broj postova : 65
Godine : 56
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 17.02.2013

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by Šumski čovjek 11.05.13 0:51

Hmmm. Zanimljivo.
Vjerojano ima ljudi koji bi očekivali da kad uđu u samostan, svi se posvete njima. Ili očekuju da će u kratko vrijeme svladati neko znanje. ne znam.
Odlazak svakog čovjeka na par dana u samostan, mislim da zovu duhovna obnova. Ja uostalom ne znam zašto bi nekome par dana boravka na takvome mjestu, iz bilo kojeg razloga bilo nešto strašno.Ne mislim da se neko zaredi, a kad si tamo na par dana, na kraju krajeva, uvijek možeš proći.
Ako ništa bar ćeš vidjeti neki drugačiji način života.
Naravno da ako te nešto zanima, danas možeš na 100 načina doći do informacije, ili googlanjem ili čitanjem , pitanjem članova. Niti ne očekujem da ćeš za par dana u samostanu postati majstor u nečemu, ali mislim da možeš pogledati način na koji oni žive i rade. Konzultirati se sa njima u vezi toga, nešto pitati, nešto vidjeti. Uostalom, ja to radim na svkom mjestu kada mi se pruži prilika i ne vidim ništa loše u tome, bakice nešto pitam svako malo.
Ali ako netko vidi nešto loše u tome, pa ne mora Ja sam samo dao prijedlog koji bi možda ovima forumašima bio zanimljiv. Naravno ima ljudi koji nisu vjernici i ne bi mogli biti amo, to je ok.
Npr. mislim da bi u 5 dana boravka u samostanu majke Terezije naučio prati veš bez perilice, bar osnove.

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by glock 11.05.13 10:44

najdojmljiviji manastiri koje sam posjetio su definitivno Mar Saba i St.George,oba u Judejskoj pustinji u Izraelu,uguglajte.U svakom živi po nekoliko monaha i fino sam se napričao jer je u jednom iguman bio Teofan iz Makedonije,ja sam više pričao s jednim monahom,također Makedoncem koji je u četrdesetima odlučio počet novi život,a u drugom Grigorije iz Valjeva pa smo uz rakijicu proveli zaista kvalitetno vrijeme.Nisam se osjećao kao turist već kao putnik namjernik na mojim bauljanjima izraelskim pustinjama.Poziv da ostanem sam uljudno odbio zbog zacrtanih ruta ali ustajanje je čak i prije 4,pa molitve,a interesantne su isposničke tj.pustinjačke špilje gdje su prije 50-60 i više godina zadnji isposnici živjeli na kruhu i vodi koji bi im užetom bili dostavljani jednom na tjedan.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by mirDaK 11.05.13 10:59

Šumski potpuno si u pravu, siguran sam da bi i svijet bio puno bolji da svi mogu proć takav vid duhovne obnove, ali nažalost to nije tako, kao prvo tamo nema tv-a, mobitela,interneta i svatko tko se odluči mora biti spreman na to,većina vremena tamo se svodi na skrušenu molitvu i potpuno predavanje bogu, siguran sam da znaš da to nije za svakoga,

evo navest ću ti primer ovih komuna za skidanje od ovisnosti, i oni sve sade sami, grade komunu i to većinom ručno ali nitko od njih nije došao tamo nakon jednog zapaljenog đointa niti prve igle u veni,

da me krivo ne shvatiš, dao si dobar prijedlog i reći ću to ovako, ako se želiš jednim udarcem riješit dvije muhe, (duhovno se obnovit i uz to naučiti neka stara znanja) svakako razmisli o posjeti samostana,

samo pazite u koji se javljate da nebi ovisnost o recimo fejsu izvlačili iz vas lopatom po guzici Jednostavni život 368870 n

mirDaK
tipko
tipko

Male
Broj postova : 65
Godine : 56
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 17.02.2013

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by tonka 11.05.13 16:05

Šumski čovjek je napisao/la: Ja uostalom ne znam zašto bi nekome par dana boravka na takvome mjestu, iz bilo kojeg razloga bilo nešto strašno.Ne mislim da se neko zaredi, a kad si tamo na par dana, na kraju krajeva, uvijek možeš proći.
Ako ništa bar ćeš vidjeti neki drugačiji način života.
Naravno da ako te nešto zanima, danas možeš na 100 načina doći do informacije, ili googlanjem ili čitanjem , pitanjem članova. Niti ne očekujem da ćeš za par dana u samostanu postati majstor u nečemu, ali mislim da možeš pogledati način na koji oni žive i rade. Konzultirati se sa njima u vezi toga, nešto pitati, nešto vidjeti. Uostalom, ja to radim na svkom mjestu kada mi se pruži prilika i ne vidim ništa loše u tome.
ti si brate pogriješio forum, sve se meni čini. ja sam ti lijepo i jasno odgovorila na tvoja pitanja. zanimala te permankulura u samostanima, odgovorila sam ti.
sad ispada da te ipak zanima više od toga...e, nije to loše al nije tema za ovaj forum, na kojem je jasan znam STOP-a za religijska pitanja. jel ga vidiš dole???? ja znam odgovore na sva tvoja pitanja al neću više ni posta napisati...jer poštivam taj STOP i sjećam se ranijh religijskih rasprava zbog kojih je taj STOP i postavljen.Ovo je specijaliziran forum o prirodi...a postoje i vjerski forumi....tamo se obrati.
i hvala svim ateistima koji su ovaj put poštivali moju molbu i nisu se javili u ovoj temi.
tonka
tonka
mr.spika
mr.spika

Female
Broj postova : 1535
Godine : 48
Lokacija : Pula
Datum registracije : 08.06.2009

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by Šumski čovjek 12.05.13 8:18

Da Glock, čuo sam o takvim stvarima.Mislim da su prvi samostani i nastali u pustinji. Odlična je stvar što u nekom svom putovanju možeš uklopiti nočenje u samostanu, mnogi ljudi to rade.

Nisam htio da ova tema postane religijska, a meni se i čini da nije, ali samo sam htio naglasiti neke, možda nedovoljno poznate i zanimljive prednosti takvih ustanova. Pa ako još netko ima slična iskustva kao Glock neka se javi.

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by zlatko1 12.05.13 16:05

Zanimljiva tema i zanimljiv predlog.Ja naime vrlo volim manastire.Imam tu dosta raloga.Prvo arhitektura,umetnost se u svakom moze naci,sto ja obozavam.Drugo uvek su na najlepsem mestu u prirodi,a neki stvarno nezamislivo lepi sto takodje me odusevljava.A treci razlog su ljudi koji zive u njemu.Verujem,da su u "dobrim delom"njih ljudi skromniji,manje pohlepni,iskreniji,prirodniji i najbitnije sasvim drugacije gledaju na svet od obicnih ljudi.Sve me to fascinira.I imam neku zelju vec odavno da obidjem,ako smem reci,svaki manastir,barem u Srbiji.A imam i poneki u kom bih voleo da boravim neko vreme.Malo je to retko danas,kod mene pogotovo.Okolina ide kako ide i svet.
Ali mislim da bi se u mnogim manastirima i razocarao.Bar u onaj treci ralog koji ima veze sa ljudima koji u njima zive.
zlatko1
zlatko1
spikač
spikač

Male
Broj postova : 827
Godine : 42
Lokacija : Zagorica
Datum registracije : 28.10.2010

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by aiyana 25.07.14 12:21

Jedno mjesto koje mi se urezalo u sjećanje je svakako Pleterje u Sloveniji. Nisam gledala da li ga je već netko spomenuo. U biti...tamo je kartuzijanski samostan. Mjesto odiše mirom. Ma nešto predivno.
Nešto više o Kartuzijancima možete saznati ovdje http://www.kartuzija-pleterje.si/cro/index_cro.html
aiyana
aiyana
bebač
bebač

Female
Broj postova : 11
Godine : 46
Lokacija : Gorski Kotar
Datum registracije : 24.07.2014

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by way 22.09.14 23:07

Da li ima ijedan samostan u Hrvatskoj,Srbiji ili BiH gdje se moze besplatno prenociti? TRazim na netu,ali nista nisam nasla, sem ovog foruma...

way
tipko
tipko

Female
Broj postova : 58
Godine : 42
Lokacija : Zenica
Datum registracije : 06.11.2011

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by way 22.09.14 23:15

aiyana je napisao/la:Jedno mjesto koje mi se urezalo u sjećanje je svakako Pleterje u Sloveniji. Nisam gledala da li ga je već netko spomenuo. U biti...tamo je kartuzijanski samostan. Mjesto odiše mirom. Ma nešto predivno.
Nešto više o Kartuzijancima možete saznati ovdje http://www.kartuzija-pleterje.si/cro/index_cro.html
JOj ja bih ovdje al ne znam da li primaju putnike namjernike...

way
tipko
tipko

Female
Broj postova : 58
Godine : 42
Lokacija : Zenica
Datum registracije : 06.11.2011

[Vrh] Go down

Jednostavni život Empty Re: Jednostavni život

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.