FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» Garmin GPSMAP 66S
Psi tragači Empty22.04.24 11:59 by La vita e Bella

» chris reeve sebenza folder
Psi tragači Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Psi tragači Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Psi tragači Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Psi tragači Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Psi tragači Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Psi tragači Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Psi tragači Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Psi tragači Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Psi tragači Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Psi tragači Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Psi tragači Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Psi tragači Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Psi tragači Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Psi tragači Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Psi tragači Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Psi tragači Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Psi tragači Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Psi tragači Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Psi tragači Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Psi tragači Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Psi tragači Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Psi tragači Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Psi tragači Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Psi tragači Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Psi tragači Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Psi tragači Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Psi tragači Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Psi tragači Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Psi tragači Empty02.05.23 10:48 by Žic

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Psi tragači

+2
kengur32
Šumski čovjek
6 posters

Go down

Psi tragači Empty Psi tragači

Postaj by Šumski čovjek 07.05.13 20:29

Ja sam prošle godine počeo učiti svog psa za tragača ljudi u ruševinama. Zanima me da li se još netko bavi sličnim stvarima?

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by kengur32 07.05.13 20:58

Imamo 2 forumasa koji se bave time.
Daj nam malo pisi... Gdje, pas...koja fotka
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Nubilus 08.05.13 17:07

@Šumski čovječe to na Korani pod budnim okom Sande ili negdje drugdje? Psi tragači 69343
Nubilus
Nubilus
bomber
bomber

Male
Broj postova : 188
Godine : 36
Lokacija : Karlovac/Generalski Stol
Datum registracije : 23.01.2013

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by kengur32 09.05.13 12:06

kolega šumski čovjeće...
molim te da ne otvaraš teme u kojima nemaš namjeru sudjelovati, pogotovo ako već postoje slićne teme!

https://survival.aforumfree.com/t4230-sar-search-and-rescue

lock
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by kengur32 09.05.13 21:20

na molbu kolege šumskog čovjeka tema je otključana... naime, šumski radi nešto sasvim drugo od sar-a!
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Šumski čovjek 10.05.13 7:13

Hvala Kengur, naime nije nešto sasvim drugo od S&R ali htio bi da imamo temu koja se bavi psima tragačima. Naime nisu svi psi tragači u S&R-u. Ne znam dal je netko ikad obučavao psa za prodaju u policiju il se bavio traagom po IPO programu. O tim stvarima mogu govoriti, jer sam se i sam tim bavio. Pozivam lovce koji imaju iskustva sa treningom pasa za traženje plijena, da također nešto napišu o tome. Mogli bi govoriti o pasminama i njihovim karakteristikama.

Evo ja ću prvi početi. Zanima me dal je netko ćuo kako se možeš riješiti psa tragača. Gledao sam Mythbusterse koji su cijelu jednu seriju posvetili psima, i njima to nije nikako pošlo za rukom. Pas traži čovjeka tkao da njuši trag raspadnute kože koja konstantno pada sa čovjeka. Topli trag se naziva trag koji nije stariji od 30 minuta, a stariji se naziva hladni trag.

Ja sam do sada čuo 2 načina, jedan je od Rona Hood-a, da se skineš bosonog i pišaš po tabanima. A drugi bi bio da nekako uspiješ zapaliti trag po kojem si išao.

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by ivo 10.05.13 8:38

Ja vam, kolega Shumsky, o pišanju po tabanima ne znam ništa. Točnije, nešto znam, moj prijatelj Gokson je u nekima od svojih već legendarnih "specifičnih" raspoloženja imao običaj sam po sebi urinirati, no to je druga tema.
Kao lovac, o radu psa na krvnom tragu, te o predmetnom ispitu, znam ponešto, no to je toliko opsežna tema, da se ni meni, deklariranom skribomanu, zaista ne da pisati.
Ukratko, takav pas se obučava isključivo za taj posao i trebalo bi svakako u njemu zatomiti sve druge lovne nagone, prije svega da goni zdravu divljač, jer bi ga takva navika u kasnijem radu na krvnom tragu samo dekoncentrirala. Većina izobrazbe psa obavlja se uz pomoć "stare", fermentirane krvi, koja ima sasma drugačiji miris od friške, jer se ni u potragu ne kreće odmah po nastrijelu, već se divljači daje šansa da nakon ranjavanja što prije zalegne te iskrvari. U protivnom, ako se odmah nagrne za njom, sklona je u stanju šoka zadnjim snagama jurnuti još par kilometara, što dodatno otežava kasniju potragu. Također, prerana potraga rađa moguću pogibelj za lovca i psa, radi li se o nastrijeljenom vepru ili medvjedu.
Najbolje pasmine za taj "posao" su Bavarski i Hanoverski krvosljednik, ali se u sjajne krvosljednike može školovati Brak jazvačar, Njemački oštrodlaki ptičar, a posebno Njemački oštrodlaki jazavčar, mali, "praktičan" pas sjajnog nosa i staložene naravi, kojeg mnogi lovci (posebno u zemljama zapadne Europe) na visoku divljač u ruksaku nose na čeku, da bi im pri mogućem lošem pogotku bio pri ruci. Itd, itd, bla, bla, bla...tema je zaista preogromna i nisam siguran da koga ovdje zanima deljnije objašnjenje. Eto.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Šumski čovjek 10.05.13 9:07

Kod mene ovdje lovci upotrebljavaju većinom Brak jazavčare i Posavske goniće. Ne znam dal imate kakva iskustva u radu sa krvosljednicima, gospon Ivo, ali koliko sam načuo o njima oni imaju sasvim drugi način nušenja od ostalih pasa.
To znam što se tiče sportskih pasmina da im je problem u nagonu za plijen i da se to mora dovesti pod kontrolu. Ne samu u lovu, nego u treningu za bilo što drugo.
Čitam o lovcima u Moj pas i čini se da vi svako malo imate neka natjecanja?

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by ivo 10.05.13 10:00

Pa razliku sam vam ukratko opisao u gornjem postu, ona nije u njušenju, nego navici na drugi miris, drugi objekt zanimanja. Dakle, da ponovim, poanta je u tom da se krvoslijednika školuje tako da ignorira sve mirise zdrave divljači, njegov zadatak u lovačkom životu postaje isključivo vonj krvi, mahom fermentirane (naročito ljeti), a i relativno svježe, koja opet ima sasma drugi miris od "obične", jer je puna mirisa adrenalina koji pak ranjena divljač bježeći u smrtnom strahu, u svojim sekretima otpušta. U tom je najveća kvaka. Inače, svaka je lovačka udruga obavezna imati barem jednog licenciranog krvosljednika, ali ta se praksa u nas, kao i mnogo štošta propisanog zakonom, slabo poštuje. Točnije, rijetkost je da ga koja ima, a ako i ima, u većini se slučajeva (barem prema mojim iskustvima), radi o priučenim goničima, koji su na sumnjiv način položili radni ispit, ili su nebrigom svojih gosodara iskvareni. Pa imate situaciju jednog mojeg prijatelja koji je nastrijelio medvjeda, te pozvao u pomoć lovnika s krvosljednikom. Ovaj se pojavio s čoporom pasa koji su nakon par minuta naišli na krdo divlje prasadi i otperjali za njima. To s radom na krvnom tragu nema i ne smije imati nikakve veze, niti su ti psi prošli ispit kod strogog kinološkog suca ove, same po sebi, vrlo, vrlo zahtjevne radne discipline.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Šumski čovjek 10.05.13 10:44

Meni je pričao prijatelj, koji je jeko iskusan kinolog da pusti krvosljednika i drugog psa tragača na trag čovjeka. I kaže da krvosljednik na sasvim drugačiji način nalazi čovjeka nego inače psi koji se kreću po tragu.
Sada sam se sjetio još jedne teme ovako, o kojoj razmišljam već duže vrijeme. Naša autohtona pasmina Dalmatinac je pas gonić, ali nisam čuo da njega itko upotrebljava u lovu, koriste ga ljudi i kažu da je dobar pas čuvar. Upotrebljavali su ga u New Yorku vatrogasci da izleti na cestu i zaustavlja promet, dok vatrogasna kola ne izađu.
Onda je izašla ona bajka 101 Dalmatinac i bila je pomama u Americi za tim psima. Križali su i prodavali sve živo pod Dalmatince ( uključujući Engleske setere i što ja znam). Totalno su uništili uzgoj tamo, kod njih, a i šire.
Kod nas je uzgoj Dalmatinaca u komunizmu bio zapušten, isto tako i Hrvatskih ovčara (ali Hrvatskom ovčaru su odlično sačuvane sve radne karakteristike, što je trenutno rijetkost u svijetu). Vjerojatno je zapuštena ta lovna narav Dalmatinaca. Jel je to u biti svestran pas. Danas se uzgaja samo za izložbe i eventualno ako ga netko hoće imati doma.

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by ivo 10.05.13 11:18

Moja žena ima doma jednog Dalmatintza. Rasnog.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Šumski čovjek 10.05.13 11:40

Taj i lovi Psi tragači 747986

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Fratt 10.05.13 13:34

...i iznimno je dobar u fermi,može ležat na jednom mistu po cili dan,daj mu kuva i vina i umrit će gdje je lego.

Dalmatinski pas je po svojoj prirodi prvenstveno gonič.
Evo par riječi o đakovačkoj banderiji,gdje su se dalmatinski psi proslavili više nego u Disneyovoj produkciji.

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.aspx?id=179457
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 45
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by ivo 10.05.13 14:37

Fratt je napisao/la:...i iznimno je dobar u fermi,može ležat na jednom mistu po cili dan,daj mu kuva i vina i umrit će gdje je lego.

Dalmatinski pas je po svojoj prirodi prvenstveno gonič.
Evo par riječi o đakovačkoj banderiji,gdje su se dalmatinski psi proslavili više nego u Disneyovoj produkciji.

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.aspx?id=179457

...te ima rodovnicu i tetovažu. Da jednu, nekoliko !!! Onih starinskih, iglom,koncem i tušem.
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by maff 10.05.13 19:13

Fratt je napisao/la:...i iznimno je dobar u fermi,može ležat na jednom mistu po cili dan,daj mu kuva i vina i umrit će gdje je lego.

Dalmatinski pas je po svojoj prirodi prvenstveno gonič.
Evo par riječi o đakovačkoj banderiji,gdje su se dalmatinski psi proslavili više nego u Disneyovoj produkciji.

http://www.glas-slavonije.hr/vijest.aspx?id=179457

ne piše u tekstu, ali koliko znam, pse su puštali ispred konjanika u jurišu da unesu pomutnju među protivničkom konjicom. ne znam koliko je to bila uspješna taktika...

maff
tipko
tipko

Male
Broj postova : 71
Godine : 43
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 06.03.2012

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Šumski čovjek 12.05.13 8:22

Ako nekoga zanima kako bi radio trag sa psom neka se javi

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by kengur32 12.05.13 8:27

O socijalizaciji, psihologiji i osnovama poslusnosti znam puno al o tragu gotovo nista.. Pisi tu na temi da bude dostupno svima...
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Šumski čovjek 12.05.13 11:58

Kao prvo valja naglasiti da nije svaki pas za psa tragača. Znači vlasnik bi trebao procijeniti da li njegov pas može to raditi ili nije za to. Ako se hočeš baš baviti time, najbolje pogledaj na internetu koja bi ti pasmina najviše odgovarala, pa obiđi nekoliko uzgajivača i pitaj ih koji bi pas mogao biti dobar tragač, ili povedi sa sobom neku osobu koja se kuži u pse.

Kad počneš sa treningom prvo moraš odrediti dal ti pas ima jači nagon za hranom ili za igrom (odnosno lopticom). Bolje je da ima jači nagon za igrom. I onda se kreneš igrati sa njime bacaš mu lopticu, on ti nosi... jedno par mjeseci, samo to radiš sa njime. Najbolje si nabaviti odmah dvije loptice. Ako ima jači nagon za hranom, isto to radiš samo ga svaki put kada ti donese nagradiš sa keksom. (ima tu razno, raznih caka koje se koriste, ali neću ih sada sve opisivati).
I onda samo odjedanput kreneš bacati lopticu u neko šipražje (malo po malo, manjeg šipražja prema večem) ili u neku napuštenu kuću ili tunel, ili neko mjesto gdje se pas ne osjeća sigurnim. Isto tako krečeš sa novom igrom skrivanja loptice. To napraviš tako da ga zavežeš i uzmeš lopticu tako da vidi da je ideš sakriti i za prvi put sakriješ je iza stola ili tako nešto. Jednostavno. Dođeš do njega, odvežeš ga, i kažeš naredbu traži, kad on počne trčati prema loptici. I tako postepeno kompliciraš stvari. Mjenjaš loptice. To recimo radiš za policiju. Tako pas nauči tražiti predmet. Da bi onda prešao na osobu, osoba mora uzeti taj predmet, naravno, da pas vidi. I tako počinješ prelaziti na traženje osobe.
Imaš IPo trag za natjecanje, to je malo kompliciranije, ne znam koliko te to zanima. Skroz se drugačije počinje i kompliciranije je.

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by kengur32 12.05.13 12:21

Hm... Imam 3 psa i ne planiram jos jednog a bogami nebi se ni odrekao niti jednog od ovih! Misljenja sqm da se gotovi svaki pas moze nauciti svemu uz dovoljno truda i pravilan pristup. Nikad nebi ni kupio vise psa... Ima sasvim dovoljno napustenih od kojih su mnogi nakon udomljavanja pokazalu svoje prave kvalitete i ostvarili rezultate.
Ovo sto si ti opisao su osnove pocetaka ali si napisao prilicno sturo, daj tu malo detalja.. Kako prepoznati na koji oblik nagrade pas reagira, kako prepoznati "dobrog" psa, vrste i nacini treninga, u kojoj fazi obuke se krece sa specijalnostima... Ono, daj to malo detaljnije! Psi tragači 747986
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Šumski čovjek 13.05.13 20:05

Pa navarno, možeš probati raditi traganje sa svojim psima. Možda ti se pokažu dobrima. Ja sam također pokupio psa sa ulice, pa sam imao sreću da se pokazao dobrim. Ali ako hočeš se baš baviti sa nečim profesionalnim, trebao bi obilaziti pse koji su na prodaju i testirati ih. Najbolji način za testiranje je Cambelova metoda, ma da ne mora biti pravilo.

http://www.ljubimci-forum.com/index.php?action=printpage;topic=322.0

Evo sad sam povadio svakakve skripte, pa ću probati malo detaljnije.

Najbolje vrijeme za krenuti sa treningom traganja je od 4 -6 mjeseci starosti i to prije treninga poslušnosti. Naime kada radiš trag, ne smiješ psa kažnjavati ni u kojem slučaju, niti se derati na njega. Sve mora biti u nekoj igri.

Što je to trag?
Kada osoba prođe nekim putem osoba ostavlja svoj miris iza sebe, molekule znoja i odjeće.
Utjecajem vremenskih prilika i starenjem, taj miris nestaje.Valja napomenuti da svaki čovjek na svijetu ima drugačiji miris.

Postoji više načina traganja kod pasa. Pod IPO programu psu je cijelo vrijeme glava na zemlji i detaljno traži predmet. Kod lovačkih ili pretražnih pasa glava nije cijelovrijeme na zemlji i oni se služe i drugim osjetilima da bi vidjeli plijen.

Kako prepoznati na koji oblik nagrade pas reagira?
Uzmeš lopticu u jednu ruku , a keks u drugu i baciš lopticu. Ako pas ostane, znači da više voli hranu. Ali moraš uzeti u obzir da se nagon za plijenom povečava, što se više sa njim igraš loptice. Tu moram napomenuti da je pas u kontaktu sa lopticom jedino kad se igraš sa njim. Kasnije spremiš lopticu.

kako prepoznati "dobrog" psa? Osim Cambelove metode, moraš razumjeti temperament psa. Ako vidiš da je psu interesantana igra i da ima volju za raditi, onda sa tim psom možeš nešto napraviti. Evo primjera - baci lopticu u visoku travu i čekaj da je pas nađe, ako ne odustane dok je ne nađe, ima dobar temperament. A ako mu se ne da ili odustaje lako, nema dobar temperament.

Trening sa psićem prvo počinješ da mu oživiš lopticu ili igračku da se ponaša kao plijen. Nakon što pas uhvati plijen, pustiš mu da je malo nosti za nagradu, jedno 10 sekundi. Ili igrom skrivaća. Čekaš da psa nešto zainteresira pa se sakriješ iza drva. Naravno kad te pas nađe to mora biti veselje i radost.

Nisam nikad bio previše dobar u objašnjavanju, pa slobodno pitaj

Šumski čovjek
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 41
Godine : 40
Lokacija : Karlovac
Datum registracije : 05.05.2013

[Vrh] Go down

Psi tragači Empty Re: Psi tragači

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.