FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Japanske oštrice

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Utvara
bomber
bomber

Male
Broj postova : 144
Godine : 39
Datum registracije : 10.08.2011

PostajNaslov: Japanske oštrice   21.03.13 22:57

Za što točno služi tanto oštrica? Nikako da si to demistificiram...
[Vrh] Go down
ElPrezidente
lingua
lingua

Male
Broj postova : 355
Godine : 23
Datum registracije : 05.12.2012

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   21.03.13 23:17

Tanto služi za ubadanje...
[Vrh] Go down
Okibex
spikač
spikač

Male
Broj postova : 700
Godine : 22
Datum registracije : 27.11.2012

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   21.03.13 23:21

Ja sam mislio da je za sječenje. Nekako mi je logičnije da je spearpoint za bockanje, a tanto (oblik katane) za zasijecanje.
[Vrh] Go down
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1279
Godine : 42
Datum registracije : 07.01.2012

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   21.03.13 23:32

Ajme zbrke...

[Vrh] Go down
Utvara
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   21.03.13 23:44

DoomsdayST je napisao/la:
Ajme zbrke...

Izgleda da ne baca u nedoumicu samo mene
[Vrh] Go down
Okibex
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   21.03.13 23:51

@ElPrezidente: ispričavam se, u pravu si.
" Isto tako se katana mogla nositi uz tanto, još manju ali gotovo isto oblikovanu oštricu. Ta dva oružja zajedno su se nazivali daisho, te su predstavljala moć i čast samuraja. Duga oštrica se koristila u otvorenoj borbi, dok se kraća oštrica koristila kao pomoćno oružje, za ubadanje, borbu na malim prostorima i seppuku, što je oblik ritualnog samoubistva poznatiji kako hara - kiri."
[Vrh] Go down
ElPrezidente
lingua
lingua

Male
Broj postova : 355
Godine : 23
Datum registracije : 05.12.2012

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 0:15

Nema potrebe za isprikama. Tanto oštice su ojačane te su zbog toga pogodne za ubadanje, mada su pogodne i za rezanje. No s druge strane nisam točno siguran kako su izgledali tanto i nešto sam pročitao oko američkog marketniškog trika jer izgleda kul.
[Vrh] Go down
puls
guru
guru

Male
Broj postova : 2848
Godine : 38
Datum registracije : 05.03.2010

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 0:17

Ovo drugo što spominješ (kraća oštrica) je wakizashi...

....a tanto je oblik oštrice........a tradicionalni japanski se prilično razlikuje od ovoga što danas zovemo tanto.......pravilniji naziv je amerikanizirani tanto.......i nema neku svrhu osim taktičko-estetske

Zadnja promjena: puls; 22.03.13 0:21; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : Zaboravio ubaciti smajlića...)
[Vrh] Go down
Utvara
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 0:18

Okibex, sad već lagano zalazimo u studije i dubioze. Katana se nije nosila uz tanto, nego obrnuto, iako je već premisa na granici točnoga. Naime, uz katanu se tanto nosio rijetko do nikada. Tanto se nosio uz tachi i uchigatanu koji su oboje preteča katane. Uz uchigatanu se češće nosila druga uchigatana. Nakon izuma katane, većina samuraja je prešla s tantoa na wakizashi. Također, daisho nije izraz za katanu i tanto, nego kombinaciju bilo kojeg većeg i manje sječiva i znači doslovno "veći i manji". Ono na što smo navikli vidjeti u filmovima i kombinacija oružja koja pada na pamet na spomen samuraja je daisho kojeg čine katana i wakizashi. Za seppuku vrijedi ista kronologija, tanto je zamijenjen wakizashijem. Tokom godina tanto je u potpunosti izbačen iz praktične upotrebe i korišten je samo u ornamentalne svrhe.

No, to nema nikakve veze s našom temom, osim podudarnosti imena Izvorna tradicionalna oštrica niti ne izgleda kao moderne tanto oštrice o kojima obično razglabamo, možda je moj propust bio što to nisam preciznije postavio. Mene dakle zanima koja je funkcionalna primjena moderne tanto oštrice, tj. koja joj je izražena prednost ili glavna "vrlina", u nedostatku bolje riječi. Ubadanje? Ima smisla, ali nije li klasični bodež primjereniji za tu namjenu?

Zadnja promjena: Utvara; 22.03.13 0:24; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Okibex
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 0:24

Ma ovo sam samo copy s Wiki.
Ne znam, nema baš neku funkciju. Osobno, meni je (mrvicu) lakše nabrusiti tanto oštricu. Možda ima neku bitnu ulogu, ali mislim da je većinom ta uloga kul izgled. Ono, imaš nožinu ko samuraji.
[Vrh] Go down
Okibex
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 0:31

Sorry na offtopicu .
Reći ću frendu neka ga donese. Bolje da imam i takav nož nego nikakav.
[Vrh] Go down
JillValentine
spikač
spikač

Male
Broj postova : 672
Godine : 26
Datum registracije : 23.04.2012

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 9:26

Kratko..Tanto sjecivo je sjecivo koje je dizajnirano radi penetracije oklopa... Samurajski macevi su radjeni kao takvi...
[Vrh] Go down
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 12:11

Ne, nije tako jednostavno, ali nema veze...

[Vrh] Go down
Utvara
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Japanske oštrice   22.03.13 12:21

Dapače nije ni točno Slažem se s kolegom Doomsdayom, nije tako jednostavno, a obzirom da se stvarno pokazao veći interes možda je stvarno dobra ideja da se otvori nova tema za diskusiju o japanskim tradicionalnim oštricama
[Vrh] Go down
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 14:11

Uffff...

To je tako široko polje, da mislin kako će bit problema...

Ali, samo onako usput, oklop se nije probijalo, gađalo se u otvore i zglobove, pogotovo sa najkraćom oštricom, i to samo kao krajnja nužda i očajnički pokušaj...

Koliko je taj vrh 'dobar' protiv oklopa, tj. cijela shinogi-zukuri geometrija daita sa recimo chu ili ko kissaki-jem, pokazuje razvoj situacije nakon sudara katane i mongolskog oklopa...

Ilitiga, enter the shobu-zukuri...

[Vrh] Go down
Utvara
bomber
bomber

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 14:57

Doomsday, molim te malo proširi Daj si truda, naslućujem ljubav u pozadini a vjerujem da osim mene i druge zanima Shinogi-zukuri? Shobu-zukuri? Chu? Zanima me i priča o sudaru katane i mongolskog oklopa

U diječjem iščekivanju..
[Vrh] Go down
Okibex
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 16:52

Utvara je napisao/la:
Doomsday, molim te malo proširi Daj si truda, naslućujem ljubav u pozadini a vjerujem da osim mene i druge zanima Shinogi-zukuri? Shobu-zukuri? Chu? Zanima me i priča o sudaru katane i mongolskog oklopa

U diječjem iščekivanju..

+1
[Vrh] Go down
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 17:48

Uhhhh...

Ekipa, vjerojatno ću vas razočarat, ali ulazit u prevelike resprave oko nihonto-a kroz povijest i sadašnjost Japana, ne pada mi na pamet, jer je toliko opširna i kontroverzna tema da je to ludilo...

Ono šta san uspija primjetit da japanci generalno to sve uzimaju 'sa zrnom soli' dok zapadnjaci obično sitničare do bola, o svemu i svačemu...

Tako je većini zapadnjaka teško prihvatiti da što je god netko danas, ili kroz povijest Japana, uspio zamisliti, negdje i nekad je to bilo i pretočeno u zbilju...

Pa tako ne postoje kruta pravila za ovo i ono, većina pravila se pojavljuje naknadno, zbog potrebe sortiranja i klasifikacije, bilo promjenom tadašnjih zakona u Japanu, ili željom u novijoj povijesti da se stvari malo bolje kategoriziraju...

Mačevi i sablje se rade zbog uporabne vrijednosti, a onda dođu do izražaja i modni trendovi, nazovimo to tako... Sve je to jaaako kompleksno... Onaj tko misli da je kod nas na zapadu samo u srednjem vijeku postojalo par vrsta mačeva, neka malo pogleda ovu literaturu...

http://en.wikipedia.org/wiki/Oakeshott_typology

http://www.oakeshott.org/Typo.html

O periodima prije i poslije srednjeg vijeka da i ne govorim...

Što se katane tiče, u periodu ugrubo oko mongloskih invazija, primjetan je trend da ne samo tanto i wakizashi koji su često znali biti u toj geometriji, nego i katana bude izrađena u shobu-zukuri geometriji, poprilično 'težoj' i ponešto kraćoj od klasičnog, najsačuvanijeg do danas i nama najpoznatijeg shinogi-zukuri oblika...

Sad, vodi se rasprava koliko su tu imali Mongoli utjecaja, koliko potreba za takvim sječivom u većim količinama kojeg je, kako kažu, lakše i brže proizvesti, a ponaša se bolje u srazu sa oklopom i prilikom ubadanja u otvore i zglobove oklopa, a koliko jednostavno koincidencija i poklapanje trendova u tadašnjoj 'modi'... Evo kratki isječak:

'...
The famous failed invasion of Japan by the Mongols marked another point of evolution for the Japanese sword. Kokan Nagayama, in the book "The Connoiseur's Book of Japanese Swords", Kodansha International 1997, states on page 21 that the "Japanese warriors had never before encountered such an enemy (the Mongols), who was protected by leather armor and wielded a very stout sword -- clearly superior to theirs -- in a unique style of fighting." He added that certain Japanese swordsmiths started to adopt thinner and simpler temper lines due to their belief that " blades with wide temper lines reaching near to the ridge line look gorgeous, but tend to break." Unfortunately, Mr Nagayama did not quote the Japanese historical references from which he derived his comments on the superiority of the Mongol (ie continental Chinese, Korean and other makes) sword over the Japanese sword. Other Japanese scholars had also highlighted that certain Japanese swordsmiths of this period began to make blades with thicker backs and bigger points, as a counter-response to the Mongol threat.
...'

Izvornik: http://saw.wikia.com/wiki/Katana

A oni 'cursed' njinja filmovi 80-tih su vjerujem napravili 'bum' amerikaniziranih 'tanto' geometrija na noževima, popularizirajući fantastični 'njinja-to' koji pod tim imenom nije nikad postojao, ali naravno, kako su ama baš sve zamislive varijacije stvarno i postojale u neko doba, tako je nešto slično tome u povijesti uistinu postojalo, pa se ne može kategorički tvrditi da je ninja-to potpuna izmišljotina... Karakteristika vrha mu je varijacija nekakvog kamasu-kissaki oblika...

http://www.ksky.ne.jp./~sumie99/kissaki.html

Da ne cijepim dalje, ima na netu toliko toga, ko voli, može se godinama zabavljat čitajući o tematici...

[Vrh] Go down
robert
lingua
lingua

Male
Broj postova : 476
Godine : 31
Datum registracije : 09.12.2010

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 19:40

Cekaj,

a jeli ono prvu Tanto ostricu napravia stari Tanto ? !
[Vrh] Go down
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   22.03.13 19:44

OK, čekan...

[Vrh] Go down
zmerro
bebač
bebač

Male
Broj postova : 9
Godine : 36
Datum registracije : 04.04.2013

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   13.09.13 4:35

Staro-japanski tanto noževi imali su oblik kako katane jer gospoda u japanu ništa ne baca u smeće,tako nisu ni slomljene katane bacali nego su od vrhova radili noževe.
[Vrh] Go down
miles
lingua
lingua

Male
Broj postova : 203
Godine : 25
Datum registracije : 15.10.2011

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   15.09.13 19:40

zmerro je napisao/la:
Staro-japanski tanto noževi imali su oblik kako katane jer gospoda u japanu ništa ne baca u smeće,tako nisu ni slomljene katane bacali nego su od vrhova radili noževe.
Nije li za samuraja bila najveća sramota kad mu pukne katana tj počini harakiri?
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Japanske oštrice   Today at 3:03

[Vrh] Go down

Japanske oštrice
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Japanske oštrice
» Žiletove oštrice:neckknifes
» Utjecaj finiša/kuta oštrice na rezanje mesa
» Dobar nož?
» Informacije o jednoj staroj bajuneti!?