FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Čuvanje mesa van frižidera

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Tandrax
bomber
bomber

Male
Broj postova : 193
Godine : 29
Datum registracije : 16.07.2012

PostajNaslov: Čuvanje mesa van frižidera   23.02.13 1:30

Dakle ovako
stari mi je poslao malo domaće pancete onako mlade mekane, više za peć, kuhat , neke kobasice i svinjsku koljenicu suhu.
meni bilo drago i stavim ja pancete u špajzu/šufit/ostavu di je hladnije nego u stanu.
prođe 2 tjedna i na panceti ovoj koju još nisam stigo pojest zelen sloj plijesni na jednom dijelu -tamo di je kože i mast i malo samo po crvenom mesu.
otvorim frižider, nožem skinem pljesan i bacim u frižider sve.
onda sam pogledao i koljenicu i na njoj isto ima te plijesni , a i na kobasicama iako su bili u frižideru.

stari mi je rekao da kad te kobase iem jest da ih u toploj vodi operem prvo
a koljenicu ču sutra sa kiselim kupusom skuhat

nego mene zanima do koje granice se ta plijesan na suhom mesu može tolerirat. otac mi kaže da su ljudi prije kad bi se porezali išli u podrum i nožem skidali malo pljesni i stavljali na ranu. ima li tu istine neznam. Možda djeluje na bazi penicilina samo "prirodno uzojenom"...

u medijima i svugdi govore da je pljesan loša ali onda se ja mislim " pa kako su ljudi prije 70 godina kad nije bilo struje i frižidera čuvali meso?
sigurno ga nisu bacali zbog malo pljesni...

ugl šta da ubuduće radim sa mesom suhim kad uhvati malo pljesni==????
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4683
Godine : 37
Datum registracije : 30.09.2010

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   23.02.13 3:53

Nista,moje sve sunke su u plijesni i kad ih idem rezat samo osistim plijesan i obrezem...bitnije ti je da bude na hladnom i suhom mjestu,ti si to drzao na toplom i hladnom i mokrom mjestu.
Ljudi su nekad cuvali meso (kobasice) u pepelu a voce u slami,isto tako su drzali suho meso u zitnici u skrinjama sa zitom,stavljali i u obicne platnene vrece i prekrivali sa psenicom.
Meso su isto cuvali na nacin da su vece komade ispekli i zalijevali preko sa svinjskom mascu.To su zvali kod mene meso iz banje,negdje to zovu i meso iz tiblice,nekad tezacka hrana a danas popularno i skuplje jelo u nekim rustikalnim restoranima.

Popijem maksimalno 5 piva godišnje.

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
maxina
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2946
Godine : 48
Datum registracije : 19.11.2011

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   23.02.13 11:00

Najvažnije ti je Fratt naglasio!
Šunke preko ljeta čuvam zamotane u platno u očišćenom ložištu od kamina iliti kaljeve peći!
Stalni je protok zraka,suho je i nema greške!
Ups....sada svi znaju gdje skrivam-damn!!

Hombre:Ulažem oštar protest u svezi potpisa kolege Maxine.
[Vrh] Go down
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 3151
Godine : 43
Datum registracije : 06.08.2010

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   23.02.13 11:13

jedna zanimljivost.... nekad se u starim građevinama suho meso čuvalo u dimnjacima. moja stara kuča(izgrađena krajem 19st kao birtija i hotel za rječne mornare) ima dimnjak dimenzija 150x 100cm u tlocrtu, otvor za vrata 100x80cm i još uvjek stoje nosači na koje se kvačilo meso.

“You never know how strong you are,
until being strong is the only choice you have.”
[Vrh] Go down
Tandrax
bomber
bomber

Male
Broj postova : 193
Godine : 29
Datum registracije : 16.07.2012

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   23.02.13 13:15

@ Fratt

Puno hala na iscrpnom odgovoru..

mislim da nisam čuvao na toplom i hladnom:)

ne hoću reć da mi je špajza hladna i suha i u njoj je stvarno hladno kad se uđe u odnosu na ostatak stana. uhvatila je malo samo te plijesni ...
a ovo za meso iz banje/tible znam to mi je drago jelo
[Vrh] Go down
bonaca
bebač
bebač

Female
Broj postova : 14
Godine : 26
Datum registracije : 01.03.2013

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   01.03.13 18:17

u sustini ta plijesan cuva suvo meso i ne moze da ti naskodi ako prije konzumacije operes meso. ili budi i ti vege pa neces imati tih problema
[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 961
Godine : 54
Datum registracije : 30.07.2012

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   01.03.13 19:25

O im plijesnima čitava je filozofija razvijena - štetne, korisne, plemenite, i ko zna kakve još, sad mi žao što se ne sjećam gdje sam to čitao (ma možda mi je neko i pričao, stvarno se ne sjećam).
[Vrh] Go down
skyrunner
lingua
lingua

Male
Broj postova : 345
Datum registracije : 01.01.2011

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   03.03.13 10:38

Tandrax je napisao/la:
@ Fratt

Puno hala na iscrpnom odgovoru..

mislim da nisam čuvao na toplom i hladnom:)

ne hoću reć da mi je špajza hladna i suha i u njoj je stvarno hladno kad se uđe u odnosu na ostatak stana. uhvatila je malo samo te plijesni ...
a ovo za meso iz banje/tible znam to mi je drago jelo

može ona bit hladna i suha ali bitan je protok zraka,makar lagani jer iako je tvoja špajza suha u zraku ima vlage.
manje više svi su ti ponešto rekli tako da vjerujem da ćeš naći mjesto.ako nigdje drugdje u želucu
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   03.03.13 13:12

To sam ja htio napisati sljedece,najsigurniji nacin da se ne pokvari...

titanijum je napisao/la:

Koliko je ovo teško , najbolje ja ilustracjia, kao da čelije mozga , učinite regenerativnim .A one se ne regenerišu.Hvala Bogu.

"Pulsov sam vrtio po ruci i oduševio se, osim što je, kao i većina ovdje prikazanih majstorija naših forumita, za moj ukus predebel!"
g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
xps
bomber
bomber

Male
Broj postova : 114
Godine : 33
Datum registracije : 12.02.2013

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   03.03.13 13:26

ja ga drzim na balkonu u kartonskoj kutiji, a kutiju prekrijem s kuhinjskom krpom i nema nikakvih problema
[Vrh] Go down
Cuki
bebač
bebač

Female
Broj postova : 12
Godine : 47
Datum registracije : 28.05.2015

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   29.05.15 10:50

Naslov me zavarao, mislila sam da se govori o svježem mesu, obzirom da volim roštiljati, a na kampingu na divlje, nema baš frižidera... Obično napacam meso i zalijem uljem i stavim u led pa izdrži nekoliko dana. Što se suhog tiče, kad bi mi izdržalo do ljeta stavila bih ga u kamin. No ostao je samo špek, a on stane i u frižider
[Vrh] Go down
didapatak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 334
Godine : 55
Datum registracije : 29.03.2012

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   29.05.15 12:06

Fratt je napisao/la:
Nista,moje sve sunke su u plijesni i kad ih idem rezat samo osistim plijesan i obrezem...bitnije ti je da bude na hladnom i suhom mjestu,ti si to drzao na toplom i hladnom i mokrom mjestu.
Ljudi su nekad cuvali meso (kobasice) u pepelu a voce u slami,isto tako su drzali suho meso u zitnici u skrinjama sa zitom,stavljali i u obicne platnene vrece i prekrivali sa psenicom.
Meso su isto cuvali na nacin da su vece komade ispekli i zalijevali preko sa svinjskom mascu.To su zvali kod mene meso iz banje,negdje to zovu i meso iz tiblice,nekad tezacka hrana a danas popularno i skuplje jelo u nekim rustikalnim restoranima.
..ukratko sve rečeno   ..a svježe ..
...vakumiranje,soljenje,dimljenje,mariniranje...zapravo se radi o sprečavanju oksidacije(pristupa zraka) ali je problem i u gubljenju vlage(presušivanje)..široka tema..zavisi od vrste mesa(povrća,voća)..osnova-treba zatvoriti vanjsku stjenku i smanjiti vanjske utjecaje..
..konkretno   ..koja namirnica i na koliko vremena trebaš zaštitu..
.
[Vrh] Go down
Cuki
bebač
bebač

Female

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   29.05.15 13:00

Piletina...tri dana , četvrti već dobije miris obzirom na vrućinu u ljetno doba na plaži.
[Vrh] Go down
didapatak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 334
Godine : 55
Datum registracije : 29.03.2012

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   29.05.15 13:26

1..vakumiranje..(jeftin strojček)..pa u termo kesu sa bocom zaleđene vode..
2...marinada..piletinu(svinjetinu,teletinu,divljač) iskoštaš(sve kosti i zglobove),pobrašniš(fino brašno) i na naglo zapečeš sa svih strana(2-3 min sa svake strane)..ohladiš..složiš u vrećicu,Taperevel ili sl...preliješ uljem(ne smije doći do zraka)......od začina po volji..na terenu..dobro ocijediš i pripremaš(može se i kuhati) samo pazi sa začinima(što je duže u marinadi pokupi više ukusa/mirisa)..
3...dimiti se može čak i u kuhinjskoj pećnici...veeelliiikkkaaa tema..ali..ve odimljeno meso se čuva kao i svježe..bez pristupa zraka..
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   29.05.15 13:39

Meso se lijepo sačuva ako se podimi,kolega je napravio smoker i dimi lososa i pastrve na drvu od jabuke a onda to izvakumira.Izvrsno je.

titanijum je napisao/la:

g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Cuki
bebač
bebač

Female

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   29.05.15 13:48

Dimi lososa... hm, njega baš nema u našim krajevima, a i pastrva se teško upeca. Što se još od riba može jesti sirovo dimljeno?
[Vrh] Go down
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   29.05.15 15:25

Kečiga je isto dobra.Tostolobik,kirnja,kolja,haringa...arapaima,ako je manja od 2 kile,veće znaju imat šmek po vapnu.

titanijum je napisao/la:

g. Ivo, 1912.-
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2676
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   29.05.15 23:12

Cuki je napisao/la:
Dimi lososa... hm, njega baš nema u našim krajevima, a i pastrva se teško upeca. Što se još od riba može jesti sirovo dimljeno?

Praktično svako meso dimljeno, korektno čuvano i ne previše staro je jestivo bez termičke pripreme.
Najbolje se dime/suše ribe koje imaju visok postotak masti.
Ja sam se svojevremeno malo bavio komercijalnim ribolovom i jednom sam u gostionu donio oboritu ribu pa sam u skladištu hrane vidio jegulju od par kg izgrindanu, osušenu i dimljenu. Majko mila kako je to mirisalo da joj cijela Drniška produkcija pršuta ne može parirati
Inače moj brat je ponešto plovi svijetom i pred nekom Južnoameričkom pretrpanom lukom su čekali par tjedana dok su vrijeme kratili lovom šnjura koji tamo dosežu težinu preko kilograma i ima ih u neograničenim količinama. Kada se vratio s vijađa donio je par kutija i bili su skroz jestivi.
[Vrh] Go down
SmitoBona
lingua
lingua

Male
Broj postova : 462
Godine : 25
Datum registracije : 27.12.2014

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   30.05.15 4:18

Cuo sam da se meso stavi u sol i da mu jako dugo ne moze nista biti, nisam siguran u ovu informaciju zato progooglaj. Da li je to istina, kakva sol itd.

@edit

Evo nije mi bilo mrsko googlat za tebe...

Pošto so i soda bikarbona su bazne to je jedan od razloga zašto one cuvaju meso da se ne pokvari jer vecina bakterija koje rade na razlaganju organizma/mesa prezivljavaju u kiseloj sredini.

...te godine su temperature u vrijeme kolinja bile neuobičajeno visoke i ja u strahu da mi se meso ne pokvari, odem kod našeg lokalnog mesara i pitam ga šta da radim. Kaže on da se ništa ne sekiram, neka samo dobro nasolim.
[Vrh] Go down
Simke
bomber
bomber

Male
Broj postova : 145
Godine : 46
Datum registracije : 20.12.2012

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   30.05.15 19:33

Vec osuseno meso se najbolje cuva u vrecicama sa sitnom mrezicom okaceno na kuku, radi cirkulacije vazduha. Sa mesom u vrecici drzati par saka nane ili metvice i par onih kesica sa silikonskim kuglicama,koje dolaze sa kutijama za cipele i slicno. Ljeti meso cuvam zakopano ispod vlazne trave pored jezera ili slicnog. Alle ribe i meso susim sam. Losos. Pastrmka. Makrell, jegulja
[Vrh] Go down
Cuki
bebač
bebač

Female

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   01.06.15 9:54

SmitoBona je napisao/la:

Evo nije mi bilo mrsko googlat za tebe...

Pošto so i soda bikarbona su bazne to je jedan od razloga zašto one cuvaju meso da se ne pokvari jer vecina bakterija koje rade na razlaganju organizma/mesa prezivljavaju u kiseloj sredini.

...te godine su temperature u vrijeme kolinja bile neuobičajeno visoke i ja u strahu da mi se meso ne pokvari, odem kod našeg lokalnog mesara i pitam ga šta da radim. Kaže on da se ništa ne sekiram, neka samo dobro nasolim.

Hvala na googlanju .
Da sol je super, samo što se ne da jesti ako pretjeraš .
Uostalom sutra idem isprobati na terenu čuvanje mesa, pa javim idući tjedan
[Vrh] Go down
6u5l1c4
bebač
bebač

Female
Broj postova : 8
Godine : 28
Datum registracije : 20.01.2017

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   20.01.17 15:38

negdje sam čula da suho meso može ići u sol
a nekad davno ljudi su u dvorištu kopali jamu, obložili je glinom, prosušili i skladištili (ispečeno) meso tako zatvoreno u zemlji
[Vrh] Go down
Bully
bebač
bebač

Male
Broj postova : 15
Godine : 34
Datum registracije : 25.01.2017

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   29.01.17 15:43

Probao sam čuvati kobasice u soli u hladnom podrumu, do slijedeće zime bile su drvene. Sol je povukla previše vlage iz njih, a bile su i malo slanije nego što je trebalo. Uglavnom izbjegavam.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Čuvanje mesa van frižidera   

[Vrh] Go down

Čuvanje mesa van frižidera
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Čuvanje mesa van frižidera
» Trap za čuvanje hrane
» Dimljenje mesa