FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» 24 sata divljine
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» chris reeve sebenza folder
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty21.09.23 18:51 by NAVIGATOR

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

+2
Frenky
Ljuba1
6 posters

Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by Ljuba1 05.02.13 19:06

Koristan video naročito za početnike, ima prevod, tako da i oni koji ne znaju baš najbolje engleski mogu da isprate ovu priču.

https://youtu.be/RwHwczp-Hgo
Ljuba1
Ljuba1
bebač
bebač

Male
Broj postova : 13
Godine : 57
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 04.02.2013

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by Frenky 05.02.13 21:01

uz dužno poštovanje, da si malo pogledao po forumu, otkrio bi nekoliko tema vezanu uz tzv. survival kit.

nisam do sada nikad diskutirao o temi pribora za preživljavanje, pa ću reći što mislim iz ugla vlastitog iskustva.

opće poznato je da je za preživljavanje najbitnija volja za životom, zatim znanje, a sama oprema donekle, ali ne bitno povećava šanse za preživljavanjem.

šta će ovom tipu sa video klipa tri kompasa, ako nezna osnove orjentacija i ako nema uz to i kartu područja na kojem preživljava?

šta će mu tablete za pročišćavanje vode, ako nije u stanju pronaći vodu?

loviti će ribe onim smješnim priborom i praviti zamke da ne umre od gladi?

nekada su te stvari bile rezervirane za pokazivanje u pubertetskim sobama, a danas je za to youtube..

svi ti silni tzv. osnovni pribori za preživljavanje su kopija sas-ovog, s time da su pripadnici sas-a školovani i trenirani za korištenje, a bome se za razliku od ovih skupljača akomizatreba smeća, zaista mogu naći u situaciji da im to zatreba.

e sad, opće je poznato, a postoje i relevantne statistike gss-a kako i od čega kod nas u našim divljinama i vukojebinama ljudi stradavaju.

najčešće se dezorjentiraju i izgube, a pri tome često dehidriraju i dobiju sunčanicu, a zimi je bilo i slučajeva smrzavanja.

kako su naša područja kraška, česti slučajevi su pad i lomova kostiju.

po meni bi se trebalo usredotočiti na znanja kako izbjeći takve situacije i kako si samopomoći ili pomoći nekom drugom kad se ipak nađe u takvoj situaciji.

opasnosti u prirodi su objektivne i subjektivne.

objektivne su udar groma, nagle promjene vremena i obilne padaline, napad divlje životinje i sl., a subjektivne su puno veće, a to su neznanje, strah, panika i nepoznavanja vlastitih mogućnosti i ograničenja.

eto to bi bio moj, što bi se reklo point.

znanje i iskustvo nemže zamjeniti nikakav internet.
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by Ljuba1 05.02.13 21:31

Potpuno se slažem sa tobom, ovo sam postavio jer sam video negde na forumu pitanja mlađih ljudi po sistemu šta i kako, tačno je da je većina ovog njegovog pribora nepotrebna na našim prostorima (što se ne računa za prostranstva severne amerike ili kanade) ali svaki početnik nagomila opremu po sistemu 'sve mi treba' kasnije sa iskustvom sve to redukuje dok na kraju ne shvati da kod nas uz relativno dobar nož i litar vode možeš za jedan dan (ako je baš ne snalažljiv) naići na kakvo selo ili seljaka i pitati za put. Na kraju krajeva mi smo ipak orijentisani na 'survival' kao vid boravka i uživanja u prirodi a kao ljubav prema tome imamo i znatiželju i divimo se nekim hi-tec priborima ljudi iz nekih država koje svojim prostranstvima imaju itekako opravdan razlog za edukovanje ljudi u tom pravcu i zato su i oni u strahu da je bolje imati najmanje tri načina paljenja vatre nego mi kojima je ipak dovoljan i plastični 'BIC' upaljač. Zato sa poštovanjem prema kolegi ljubitelju prirode ipak mislim da forum služi da hranimo svoj hobi u momentima koje ne provodimo u prirodi a ipak bi pričali o toj temi. Veliki pozdrav.
Ljuba1
Ljuba1
bebač
bebač

Male
Broj postova : 13
Godine : 57
Lokacija : Beograd
Datum registracije : 04.02.2013

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by ivo 06.02.13 9:16

Lijepa oba zadnja posta, Frenkyjev i Ljubin; eto u njima i mojeg stava o ovoj temi, makar me, doduše, nitko za mišljenje nije ni pitao Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  726657 .
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by Samael 06.02.13 10:04

Slažem se s obojicom.Ima hrpu stvari koje nosimo sa sobom više iz nekog gušta nego potrebe.Da li je stvarno potreban sat koji ima na sebi visinomjer,mjerač temperature i sl...Kad ti je hladno,hladno ti je.Nije važno da li je 5 ili 10 stupnjeva.

Samael
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 48
Godine : 45
Lokacija : Makarska
Datum registracije : 08.12.2011

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by kengur32 06.02.13 11:08

nebi se baš složio da je veći dio tog kompleta nepotreban i nekoristan... možda nije potreban u smislu životne potrebe ali kao ispunjavanje želja i gušta svakako. ipak smo mi svi djećaci koji vole igračke! Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  69343
na žalost večina skuplja igračke ali zaboravlja na učenje, tako da se nerjetko dogodi da ljudi znaju koristiti te sitnice u strogo kontroliranim uvjetima(čitaj doma) a vani su pogubljeni ko bez nogu! ili, s druge strane, glavni motiv vucaranja po vani im nije sam boravak u prirodi već igranje sa tim stvarćicama...
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by Frenky 06.02.13 12:01

kengur32 je napisao/la:nebi se baš složio da je veći dio tog kompleta nepotreban i nekoristan... možda nije potreban u smislu životne potrebe ali kao ispunjavanje želja i gušta svakako. ipak smo mi svi djećaci koji vole igračke! Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  69343
na žalost večina skuplja igračke ali zaboravlja na učenje, tako da se nerjetko dogodi da ljudi znaju koristiti te sitnice u strogo kontroliranim uvjetima(čitaj doma) a vani su pogubljeni ko bez nogu! ili, s druge strane, glavni motiv vucaranja po vani im nije sam boravak u prirodi već igranje sa tim stvarćicama...




pa da, ali onda se to nebi trebao zvati survival kit, nego must have kit. Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  478256
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by kengur32 06.02.13 12:04

e sad i ti tražiš dlaku u jajetu! Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  747986
ovak je više macho Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  478256
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by PJER 06.02.13 12:12

nemojmo zaboraviti i psihološki aspekt, ono što je nekome nepotrebno ili višak drugome uljeva sigurnost i omogućava mu da normalno funkcionira u nekim situacijama....zato svatko neka slaže opremu prema svojim potrebama, željama i mogućnostima...
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by kengur32 06.02.13 12:16

da, ali i taj psihološki aspekt je dvosjekli mać... baš taj "lažni" osječaj sigurnosti može dovesti do nezgode!
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by PJER 06.02.13 12:18

vidio sam situacije gdje funkcionira..tako da teško je tu biti pametan..
PJER
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1838
Godine : 55
Lokacija : BJELOVAR
Datum registracije : 12.02.2011

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by kengur32 06.02.13 12:23

i ponovo smo na početku.. treba prakse u svim uvjetima sa svakim novim komadom opreme!
mislim da taj psihološki aspekt znanja i sigurnosti u samog sebe, samopuzdanja, povjerenja u opremu i znanja korištenja opreme je najbitniji. sakupljanje i skladištenje nema smisla ako ostalo šteka...
kengur32
kengur32
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 2825
Godine : 50
Lokacija : Sisak
Datum registracije : 06.08.2010

[Vrh] Go down

Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav  Empty Re: Osnovni pribor za prezivljavanje u divljini i sastav

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.