FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Otvaranje noža jednom rukom Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Otvaranje noža jednom rukom Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Otvaranje noža jednom rukom Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Otvaranje noža jednom rukom Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Otvaranje noža jednom rukom Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Otvaranje noža jednom rukom Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Otvaranje noža jednom rukom Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Otvaranje noža jednom rukom Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Otvaranje noža jednom rukom Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Otvaranje noža jednom rukom Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Otvaranje noža jednom rukom Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Otvaranje noža jednom rukom Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Otvaranje noža jednom rukom Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Otvaranje noža jednom rukom Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Otvaranje noža jednom rukom Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Otvaranje noža jednom rukom Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Otvaranje noža jednom rukom Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Otvaranje noža jednom rukom Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Otvaranje noža jednom rukom Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Otvaranje noža jednom rukom Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Otvaranje noža jednom rukom Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Otvaranje noža jednom rukom Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Otvaranje noža jednom rukom Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Otvaranje noža jednom rukom Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Otvaranje noža jednom rukom Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Otvaranje noža jednom rukom Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Otvaranje noža jednom rukom Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Otvaranje noža jednom rukom Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Otvaranje noža jednom rukom Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Otvaranje noža jednom rukom Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Otvaranje noža jednom rukom

+6
maff
DoomsdayST
Koaksijalac
NAVIGATOR
Mije
Hombre
10 posters

Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Hombre 17.01.13 11:53

Dakle. Nedavno je bilo mojih pitanja i komentara na otvaranje mog Enlan foldera kojeg je nemoguće otvoriti jednom rukom jer ima polukuglicu koja pod pritiskom linera upadne u izbušenu rupu kad se zaklopi i onda je potrebno upotrijebiti drugu ruku da bi se pokrenuo, a zatim ide i jednom. Prvo sam mislio da je zbog loše dotegnutih vijaka, da oštrica nije centrirana, da je liner lock greškom previše savijen pa time i prejak...
Kako je podsvijest moćna stvar. Ispostavilo se da nije ništa od nabrojanog već je nož zaista napravljen tako da se ne može otvoriti jednom rukom. Istina da je podsvijesti trebao koji dan da to tiho i nevidljivo obradi ali je prosvijetljenje, kao i uvijek, stiglo u trenutku, nenadano i bez najave. Nedavno je netko na forumu napisao kako je u jednoj većoj zemlji i tržištu nož koji se otvara jednom rukom zabranjen, a izgleda da bi se sličan trend mogao proširiti pametni kinez je dodao tu polukuglicu i rupicu te time omogućio da ne izgubi tržište, a nož izgleda potpuno isto kao i svi folderi koji se otvaraju jednoručno Otvaranje noža jednom rukom 478256

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Mije 17.01.13 12:19

Heh, ludi kinezi..pa sta napravi noz koji izgleda kao da se otvara jednom rukom a ustvari ne..mogli su napraviti obican nozic i gotovo... Otvaranje noža jednom rukom 478256
Mije
Mije
spikač
spikač

Male
Broj postova : 694
Godine : 32
Lokacija : Barban, Istra
Datum registracije : 30.09.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by NAVIGATOR 17.01.13 12:38

da njemačka je prilično veliko tržište.

uskori idem na najveći europski sajam noževa, oružja, opreme IWU i razmišljao sam koji nož ponijeti baš zbog tog njihovog blesavog zakona, na kraju baš i nemam neki veliki izbor nosit ću malu sebu pa kud puklo.

i meni je bilo neobično za taj tvoj nož da se tako teško otvara jer ti kinezi su u pravilu solidno sklopljeni.
ajde barem je dilema riješena.
NAVIGATOR
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7018
Godine : 49
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.04.2010

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Hombre 17.01.13 14:08

NAVIGATOR je napisao/la:da njemačka je prilično veliko tržište.

uskori idem na najveći europski sajam noževa, oružja, opreme IWU i razmišljao sam koji nož ponijeti baš zbog tog njihovog blesavog zakona, na kraju baš i nemam neki veliki izbor nosit ću malu sebu pa kud puklo.

i meni je bilo neobično za taj tvoj nož da se tako teško otvara jer ti kinezi su u pravilu solidno sklopljeni.
ajde barem je dilema riješena.
Ista stvar i s novim Sanrenmu 710.

Zavidim ti na budućem napasanju oči i opijanju duše Otvaranje noža jednom rukom 478256
Iako mi ne bi bio financijski problem, nažalost me drugi problem sprječava i za kraća putovanja ali sam siguran da će s tvoje strane biti opširan osvrt.

Naravno da je ono što sam iznio u prvom postu moje osobno stajalište koje ne mora biti točno ali sve govori u prilog da je baš tako.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Koaksijalac 17.01.13 15:35

Ball detent ili detent ball je normalna stvar u konstrukciji preklopnjaka pogotovo kod liner locka, frame locka i svih vrsti axis lockova.
Za backlock znam da ih nemaju jerbo sama kocnica drzi ostricu u zatvorenom polozaju.

Znaci kuglica drzi ostricu za udubinu u lineru u zatvorenom polozaju da ne dodje do slucajnog otvaranja u dzepu.

Ne znam o tocno kojem nozu pricas ali prije bih rekao da ti je pivot pretegnut nego da se radi o smisljeno napravljenom nozu za njemacko trziste.

Koaksijalac
lingua
lingua

Male
Broj postova : 243
Godine : 47
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.03.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by DoomsdayST 17.01.13 16:36

Ili bi tribalo već kako se govorilo, 'vježbati, vježbati, i opet vježbati...'

Otvaranje noža jednom rukom 747986
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Hombre 17.01.13 18:15

Koaksijalac je napisao/la:Ball detent ili detent ball je normalna stvar u konstrukciji preklopnjaka pogotovo kod liner locka, frame locka i svih vrsti axis lockova.
Za backlock znam da ih nemaju jerbo sama kocnica drzi ostricu u zatvorenom polozaju.

Znaci kuglica drzi ostricu za udubinu u lineru u zatvorenom polozaju da ne dodje do slucajnog otvaranja u dzepu.

Ne znam o tocno kojem nozu pricas ali prije bih rekao da ti je pivot pretegnut nego da se radi o smisljeno napravljenom nozu za njemacko trziste.
Hvala na informacijama. Svi preklopni noževi koje sam do sada imao u rukama nisu je imali tj. nisam osjetio otpor kod otvaranja dok je kod mog Enlan i bratovog SRM 710 isti toliki da bi nabio žulj u tri pokušaja otvaranja.
Ja osobno uopće nisam spomenuo Njemačku, a govoriti o takvoj robi namijenjenoj njihovom tržištu mislim da bi bilo smiješno u današnje doba kad ga je jednostavnije naručiti online nego otići do trgovine preko puta ulice kupiti kruh.
Možda se radi o pivotu kojeg jedinog nisam pokušavao odviti ali obzirom da mi nije potreban za jednoručno otvaranje i da vijak nema ni jednu od klasičnih glava koju bih bez trikova mogao otpustiti za sada ostaje ovakav kakav jeste.
Ono što meni moja logika govori je to da ako je veliko tržište službeno zatvoreno veoma lako može značiti da ga dva velika kineza ne žele propustiti te su zbog toga napravljeni da se ne mogu normalno otvoriti jednom rukom.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by DoomsdayST 17.01.13 19:30

Nema smisla, čim ima 'stud' montiran na oštrici, 'organi' će smatrat kako je pogodan za jednoručno otvaranje...

Otvaranje noža jednom rukom 747986
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by maff 17.01.13 19:47

mislim da ne stoji objašnjenje. imam sanrenmua 738, također s tom kuglicom koja je na početku malo otežavala otvaranje jednom rukom, al kad se nož razradio funkcionira super. prije mi se čini da je riječ o lošijoj završnoj obradi na konkretnom primjerku ako ti se vremenom ne poprave i ako popuštanje pivota ne upali.

a što se njemačke tiče, kolko znam tamo nisu zabranjeni noževi koji se mogu otoriti jednom rukom, nego oni koji se mogu otvoriti jednom rukom i imaju kočnicu. znači ili kočnica ili jednoručno otvaranje, a nikako obadvije. s tim da nije zabranjena prodaja i posjedovanje takvih noževa već samo nošenje u javnosti.

maff
tipko
tipko

Male
Broj postova : 71
Godine : 43
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 06.03.2012

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Hombre 17.01.13 20:53

maff je napisao/la:mislim da ne stoji objašnjenje. imam sanrenmua 738, također s tom kuglicom koja je na početku malo otežavala otvaranje jednom rukom, al kad se nož razradio funkcionira super. prije mi se čini da je riječ o lošijoj završnoj obradi na konkretnom primjerku ako ti se vremenom ne poprave i ako popuštanje pivota ne upali.

a što se njemačke tiče, kolko znam tamo nisu zabranjeni noževi koji se mogu otoriti jednom rukom, nego oni koji se mogu otvoriti jednom rukom i imaju kočnicu. znači ili kočnica ili jednoručno otvaranje, a nikako obadvije. s tim da nije zabranjena prodaja i posjedovanje takvih noževa već samo nošenje u javnosti.
Previše sam star i iskusan da se ne bih ogradio kao što sam to naveo kad sam odgovorio Navigatoru..
Otvorio sam ga do sada najmanje sto puta i isto se teško otvara kao i prvi put

Ovo s njemačkim zakonom mi do sada nije bilo poznato do tolikih detalja tako da sam smatrao da su zabranjeni svi koji se otvaraju jednoručno kao i njihov uvoz i distribucija. Nakon tvog detaljnog objašnjenja moje razmišljanje zasnovano na takvim informacijama postaja vrlo labavo i počinjem razmišljati o otpuštanju pivota ako i kad mi zatreba.
Samo mi nije jasan navod da su zabranjeni noževi koji se mogu otvoriti jednom rukom i imaju kočnicu tj. je li se pod riječi kočnica smatraju ovi liner, axis, back i ini lockovi jer u tom slučaju moja teorija makar djelomično može držati vodu.

@ doomsday
Organi u njemačkoj ne provode zakon kako im se sprdne već kako piše pa ako se ne da otvoriti jednom rukom svejedno im je makar na njemu bio mali kinez koji ga otvara na tvoju usmenu zapovijed. Za razliku od naših. Obzirom da mi je najmanje deset policijskih inspektora pod stavkom poznanici interesanto da je svaki kad sam mu pokazao nož graknuo da je to zabranjeno nositi, a neki su čak spominjali i centimetre...

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by DoomsdayST 17.01.13 21:05

Konstruiran je sa 'stud'-om na oštirci da se otvara jednom rukom, i kao takav bi bio u problemu... Sigurno...

Ako ga je teško tebi otvoriti, možda njemu ili meni neće biti teško, ili makar neće biti nemoguće...

Buck 110 i njegovi klonovi sa utorićem za nokat druge ruke su konstruirani za dvoručno otvaranje... Ja ću ga bez frke na 'NewYork drop' otvorit jednom rukom, ali to ne znači da će zato biti zabranjen u Njemačkoj...

Otvaranje noža jednom rukom 747986

DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Hombre 17.01.13 21:21

DoomsdayST je napisao/la:Konstruiran je sa 'stud'-om na oštirci da se otvara jednom rukom, i kao takav bi bio u problemu... Sigurno...

Ako ga je teško tebi otvoriti, možda njemu ili meni neće biti teško, ili makar neće biti nemoguće...

Buck 110 i njegovi klonovi sa utorićem za nokat druge ruke su konstruirani za dvoručno otvaranje... Ja ću ga bez frke na 'NewYork drop' otvorit jednom rukom, ali to ne znači da će zato biti zabranjen u Njemačkoj...

Otvaranje noža jednom rukom 747986

Ipak razmisli malo o tome da je Njemačka nešto uređenija zemlja te da je konstrukcija jedno, a mogućnost drugo te da ga i uspije otvoriti jednom rukom postoje advokati koji će dokazati da ga ne možeš otvoriti jednom rukom. Ovo spada pod pravo ali u Njemačkoj se predstavnici zakona dobro zamisle u takvim situacijama jer mogu izvući deblji kraj na osnovu privatne tužbe, a praktično u cijelom svijetu nije svejedno tko je onaj što nešto nosi pa će visoki državni dužnosnik bez problema u ruci držati pušku zbog koje bi običnom čovjeku u roku keks stavili lisice.
Isto tako stavi se u situaciju da trebaš pretresti sve posjetitelje u nekom kazalištu te kod nekoga nađeš kamen od dva kila, a kod nekog drugog malu Sebenzu u džepu sakoa i reci mi tko bi ti bio više sumnjiv.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by maff 17.01.13 21:39

da, mislim da se pod kočnicom smatra ovo što si naveo. ali dalje mi se čini da je prije riječ o nenamjernoj pogrešci kod izrade, nego o smišljenom spriječavanju otvaranja jednom rukom. jednostavnije bi bilo onda napraviti nož bez studa.

maff
tipko
tipko

Male
Broj postova : 71
Godine : 43
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 06.03.2012

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Ikarus 17.01.13 21:59

Prvo vezano uz kočnicu i kuglicu da to riješimo

"....Michael Walker refined and popularized the design, eventually securing a trademark [3] for the name "linerlock."[4] Walker's main contribution to improve the design was to facilitate true one handed opening of the knife.[5] This was accomplished by removing the weak backspring and adding a heat-treated stop pin to align the blade in the open position.[5] Walker added a detent ball to hold the blade in the closed position using the same spring force from the liner..."
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Ikarus 17.01.13 22:02

A sad šta se tiće noža

@Hombre kada je nož otvoren i kočnica ili "liner" aktiviran, i onda kada ga otkočite i počnete nož zatvarat, dali se oštrica jako lagano zatvara, kao da klizi ili je trebate sa rukom zatvorit?
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Hombre 17.01.13 22:29

ikarus je napisao/la:A sad šta se tiće noža

@Hombre kada je nož otvoren i kočnica ili "liner" aktiviran, i onda kada ga otkočite i počnete nož zatvarat, dali se oštrica jako lagano zatvara, kao da klizi ili je trebate sa rukom zatvorit?
Ma ni mala djeca mi na ulici ne kažu vi, a pogotovo na forumu nema potrebe za tim.

Oštrica se mora zatvarati rukom. Nakon što se otpusti lock i krene lagano cca 1cm nastaje veći otpor dok savlada kuglicu i poslije toga ide teško tj. mora se zatvarati rukom jer je kuglica jako pritiska. Isto tako je i kod otvaranja. Nakon što istjera kuglicu iz rupe otvara se jednom rukom bez napora mada ne i lagano glatko dok se u tišini noći čuje mehaničko klizanje kuglice po oštrici.

Već vidim kako nož putuje u Ikarusa na došminkavanje Otvaranje noža jednom rukom 478256

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Ikarus 17.01.13 22:51

Hombre je napisao/la:Već vidim kako nož putuje u Ikarusa na došminkavanje Otvaranje noža jednom rukom 478256

Ako želite uopće nije problem.

Mislim da je problem "pivot"
E sad zašto, pito sam vas konkretno kada je otvoren jer kada ga otkočite i u tom trenutku držite "liner" po strani,kuglica nebi trebala imati nikakvog kontakta sa samom oštricom ili tangom oštrice i oštrica bi trebala kliziti...

Ako ne "klizi" onda je problem u tome šta je Pivot previše pritegnut.

Osobno sam uvijek smatro da jaće držanje kuglice ili "detan ball-a" je dobra stvar jer spriječava "ispadanje" oštrice kod trzanja.
Ikarus
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2149
Godine : 41
Lokacija : zg / krk
Datum registracije : 06.03.2010

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Hombre 17.01.13 23:03

ikarus je napisao/la:
Mislim da je problem "pivot"
E sad zašto, pito sam vas konkretno kada je otvoren jer kada ga otkočite i u tom trenutku držite "liner" po strani,kuglica nebi trebala imati nikakvog kontakta sa samom oštricom ili tangom oštrice i oštrica bi trebala kliziti...

Ako ne "klizi" onda je problem u tome šta je Pivot previše pritegnut.

Osobno sam uvijek smatro da jaće držanje kuglice ili "detan ball-a" je dobra stvar jer spriječava "ispadanje" oštrice kod trzanja.
Vjerovatno prvi put nisam bio dovoljno jasan. Kad se liner otpusti oštrica ide veoma lako tj. kako držim pritisnut liner i klimam nož u ruci tako se i ona pokreće bez ikakvih zapinjanja tj moram paziti da kod mahanja nožem ne mahnem jako jer bi mi, koliko lako ide mogla porezati prst što po meni znači da pivot nije jako pritegnut jer bi i tada morala ići teže. Ovdje zaista nema šanse da oštrica ispadne kod trzanja jer je sila linera koja pritiska kuglicu u rupi tolika da krajnjim naporom uspijevam otvoriti jednom rukom i još me poslije toga boli palac.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Koaksijalac 18.01.13 11:18

Onda je liner previse izbacen.
Mozes rastaviti noz i lagano ga saviti u drugu stranu da ga popustis.

Koaksijalac
lingua
lingua

Male
Broj postova : 243
Godine : 47
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.03.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by sgt bear 18.01.13 17:51

glede njemačke... iz usta njemačkog feldjaegera (vojnog policajca) sam čuo da nije dozvoljeno nositi na pojasu ili u džepu nož koji je konstruiran na način da ga možete otvoriti jednom rukom. bilo da su automatski ili ih jednostavno palcem otvorite. osobno pretpostavljam da nebi bilo problema da taj nož držite na dnu ruksaka ili torbe. stvarno ću se raspitati jel to prolazi... jedno je sigurno, a to je da u njemačkoj možete kupiti svakakve tipove noževa, no ne i nositi ih "po cesti"...
sgt bear
sgt bear
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1478
Godine : 50
Lokacija : de/sk
Datum registracije : 12.04.2010

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Hombre 18.01.13 18:26

sgt bear je napisao/la:glede njemačke... iz usta njemačkog feldjaegera (vojnog policajca) sam čuo da nije dozvoljeno nositi na pojasu ili u džepu nož koji je konstruiran na način da ga možete otvoriti jednom rukom. bilo da su automatski ili ih jednostavno palcem otvorite. osobno pretpostavljam da nebi bilo problema da taj nož držite na dnu ruksaka ili torbe. stvarno ću se raspitati jel to prolazi... jedno je sigurno, a to je da u njemačkoj možete kupiti svakakve tipove noževa, no ne i nositi ih "po cesti"...
Unatoč tome što sam ga danas otvorio i zatvorio 50 puta ovaj moj ustrajava u namjeri da ostane dvoručni Otvaranje noža jednom rukom 478256

Ako ništa barem ćemo naučiti kakav je zakon u njemačkoj Otvaranje noža jednom rukom 855911

@ Koaksijalac RG-213U
Već sam u jednoj temi napisao da razlog osim pivota i nedotegnutih vijaka može biti prejak liner ali njega ne želim dirati prvo jer bi pivot morao odvijati uz pomoć trikova, a drugo što mi je još bitnije to da jak liner daje nožu neophodnu sigurnost bez straha hoće li popustiti u trenutku eventualnog težeg naprezanja.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by West Šenkovec 22.01.13 11:00

Kad smo kod njemačkog zakona..
Radi se o famoznom članku §42 (waffengesetz) koji kaže da je zabranjeno nošenje noževa koji se jednoručno otvaraju.
Ako se nož jednoručno otvara, ne smije imat kočnicu (mora biti slipjoint).
Kod preklopnih noževa maksimalna dozvoljena duljina je 8 cm, no nisam 100% siguran u vezi te informacije.
Fiksni noževi su dozvoljeni do duljine oštrice 12 cm.
Postoje slučajevi u kojima su dozvoljene iznimke, npr. ako se oprema transportira do fotošutinga, koristi se kod snimanja filma ili u kazalištu.
((2) Absatz 1 gilt nicht
1.
für die Verwendung bei Foto-, Film- oder Fernsehaufnahmen oder Theateraufführungen,)

Kao što vidite, zakon je glup. Netko ne smije nosit malog sanrenmua jer se otvara jednom rukom a onaj tko želi nekome nanjet ozljede može uzet kuhinjski nož (koji je čvršći) i zaklat nekog.
Kao i većinom zakona, kažnjavaju se pošteni ljudi a kriminalci mogu radit što žele.

Puno ljudi u Njemačkoj nosi axis lock nož sa kojeg thumb stud uklonjen. Time se zadovoljava forma a nož se još uvijek može otvarat jednom rukom. Još jedan dobar primjer zaobilaženja zakona je Fallkniven U2, koji se u pravilu otvara s dvije ruke no moguće je i otvaranje placem.

Naravno, i kod njih su teoriji i praksi različite situacije.
Gledao sam par dokumentarnih reportaža u kojima je policija oduzela nož jer se otvara jednom rukom, a svi noževi su bili pronađeni u automobilu. Jednom je policajka nekakvom majstoru prerovala auto pun alata i na dnu kutije s alatom je našla nož. Naravno, dobio je prijavu zbog kršenja zakona o oružju, što baš i nije mala stvar. Očito ni to nije dovoljno dobar razlog za nošenje noža Otvaranje noža jednom rukom 747986
Ako nekog zanimaju slični problemi, na njemačkim forumima ima puno tema u kojima se javljaju ljudi kojima je policija oduzela nož pa čak i ako je sve bilo po propisima.


Prema tome, kolega Navigator, preporučam Vam da ako ništa drugo, kupite švicarca za 80 kn i ne riskirate Sebenzu. Nož može oduzet carina ili policija na aerodromu.
Znam da ni Lynn Thompson ne krši zakon kad ide na IWU, a on je poznat po tome da uvijek sa sobom nosi Espadu.



West Šenkovec
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 35
Godine : 82
Lokacija : iglu
Datum registracije : 21.01.2013

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by glock 22.01.13 11:27

na aerodromu ti mogu uzet nož samo iz lične prtljage,što ćeš,naravno,izbjeći tako da ga staviš u kargo gdje bez problema prolazi mačeta,sikira,satara.Provjereno.Inače,i ovi novi švicarci se otvaraju jednom rukom i imaju liner lock.

glock
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1128
Godine : 60
Lokacija : Hr
Datum registracije : 31.01.2011

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by DoomsdayST 22.01.13 13:02

... i oštrica im je bar 8,5 cm...

Otvaranje noža jednom rukom 747986
DoomsdayST
DoomsdayST
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1227
Godine : 49
Lokacija : Dalmacija
Datum registracije : 06.01.2012

[Vrh] Go down

Otvaranje noža jednom rukom Empty Re: Otvaranje noža jednom rukom

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.