FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : Previous  1, 2
Autor/icaPoruka
MaxMagnus
zelembara
zelembara

Broj postova : 25
Datum registracije : 02.05.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 14:14

Mariobab@ svaka čast!
[Vrh] Go down
Migach
guru
guru

Male
Broj postova : 2800
Godine : 26
Datum registracije : 17.10.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 14:15

mariobab je napisao/la:
Mojoj punici, ženi, tastu i sl., nije jasno zašto uvijek imam nož, ali im je potpuno jasno da ga imam kada idemo u šumu rušiti drva, beremo kuruzu, vadimo krumpir, pa usput obavimo i gablec. U taj komad šume inače često idem, naslanja se na Stupnički lug koji je zaštićen kao posebni rezervat šumske vegetacije, a rijetko ikoga ima, što se izletnika tiče. Tu je i lovište LD „Sokol“ iz Stupnika, pa često srećem i naoružane osobe, ali niti oni u meni izazivaju prepast, niti ja u njima, imao sjekiru, nož ili mačetu, to je takva šuma. Sad, ne idem s nožem za pasom na Bundek, niti u Maksimir, tada je u ruksaku. Isto je tako u ruksaku kada idem do Medvednice (a nisam dugo bio), a vadim ga kada napustim civilizaciju i zađem u prirodu. Ne hodam s isukanim nožem, prvenstveno je to opasno za hodača, a i trudim se da se nije previše istaknut-uglavnom je prekriven jaknom ili košuljom.
Ostalo vrijeme nož je u ruksaku, ako treba (u Gruntovnici, npr.), predam ga na ulazu, pokupim na izlazu i ne smatram se zbog toga lošijom osobom.
Mislim da je promaknulo ono što je Navi napisao, a to je da se kreće tamo gdje nema velikog prometa ljudi, a tako i ja, a i priličan broj ljudi koje sam upoznao ovdje-upravo tražimo takva mjesta. Pa niti Dravanture, veliki skup ljudi koji su imali po sebi raznorazna sječiva u enormnom broju, nije izazvao nikakvu prepast kod posjetitelja što prolaze kroz kamp, s djecom ili bez njih.
Zaista je možda pristrano s moje strane, jer po šumama sam od djetinjstva i nosim nož od kada sam bio klinac (a svaki ga je imao)*, ali ne vidim primjerenije mjesto gdje bih ga nosio nego tamo, a tamo mi i treba, jer niisam izletnik na tim mjestima, stvari koje radim uključuju i kopanje, rezanje, sječenje, sakupljanje, itd., a za nešto od toga mi je najzgodniji nož.
Tako da niti ne zamjeram lovcima koji u lov nose puške, drvosječama na motorkama i sl.

Što se golotinje tiče, na stranu tvrdnja da smo hodali goli većinu svog vremena, (odjeću smo počeli koristiti i prije nego li smo postali moderni Homo Sapiensi -ili vrlo rano nakon toga), ali oni od vas koji vole takve aktivnosti , isto tako znaju da je mjesto za kupaće gaće ili bez njih plaža a ne muzej ili crkva. Vjerujem da većina ljudi isto tako zna gdje može vidljivo nositi sječiva, gdje ne., kao što bi i lovci s foruma, toplo se nadam , i da ne postoje zakonska ograničenja znali kako i gdje mogu s puškom a gdje neće.

*Sjeti me to kada se otvorila NA-MA na Remizi, kao klinac sam ukrao neke žvake, uhvatili nas, odveli dolje do milicije, pretresli džepove, uzeli žvake, vratili džepne noževe, ispljuskali nas i poslali kući.
Imali smo deset godina. Danas bi bili zvali Centar za socijalnu skrb i sazvali okrugli stol na TV-u.

Evo, tu sve piše i u potpunosti se slažem s tim.
[Vrh] Go down
ratomir6
lingua
lingua

Male
Broj postova : 381
Godine : 18
Datum registracije : 17.04.2012

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 14:48

Nož u gradu za pasom ne bi ljepo izgledao uopće,i murija bi te skupila za tren oka,ok ako ideš na neki izlet pa ga imaš u ruksaku dok ne uđeš u šumu pa ga zakačiš za pojas,evo zadnji primjer nošenja noža po gradu u beogradu se lik na pijo i izbo ljude na dočeku nove. a kod maskirni uzoraka ja tu nevidim preveliku prijetnju,jel kad i sam idem u školu ako je dublji snjeg obučem vojničke čizme ili nekad maskirne hlače i čizme hrpa ljudi nosi one HV ruksake ili jednostavno ruksake vojne ili ruksake sa maskirnim uzorkom, ništa čudno čak na stranici american shopa piše maskirna odjeća se može koristit kao modni dodatak.tako da ono na selu sam skoro pa stalno u fuul ratnoj spremi ono od glave do pete kad idem u šumu obučem maskirno i stavim naranđastu šiltericu (da me lovci ili krivolovci ne upucaju misleći da sam vepar),kad idem na ribićiju tamo na selo uzmem onaj borbeni prsluk od HV potrpam pribora stavim maskirni šešir i i mrežicu protiv komaraca, a štapove stavim u onaj sivo maslinasti ruksak iz jna, kad se ide na kolinje svi nose barem jedan dijo maskirnog. zbog maskirnog te niko neće dirat zbog fiksnog noža od 20cm za pasom u gradu mogo bi nadrljat gadno na selu ne toliko ali moš naletit na budalu, jednom prilikom sam nosijo glock nož za pasom na selu i policija je ušla u dućan i ja se zaletijo da nešto kupim a mi smo na vikenidici nešto radili ja se obuko maskirne hlače i zelena majca na pojasu crni glock uđem u dućan policajac prolazi pored mene izlazi van iz dućana i vidi nož pita on mali kaki ti je to nož ja kažem dobar i izvadim ga iz korica i pokaže mu ga on kaže stvarno dobar i ništa doviđenja doviđenja i ništa mi nije reko za nož.
[Vrh] Go down
Guybrush
lingua
lingua

Male
Broj postova : 337
Godine : 32
Datum registracije : 17.12.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 14:58

U poptunosti se slažem sa Navijem i mariobabom oko mišljenja.
Osobno volim nositi maskirnu odjeću i odjeću prirodnih tonova po prirodi jer se u njoj osjećam puno udobnije i opuštenije nego da nosim npr. traperice, volim se "stopiti" sa prirodom.
A što se tiče nošenja noža za pasom, naravno da ga nema smisla tako nositi u gradu i u sličnim mjestima, no što se tiče prirode uvijek ću ga tako nositi, ako nekome smeta nož za pasom u prirodi, taj nit nije za ništa drugo biti doma i tipkati po svojem smartphone-u.

Kod nas te većina ljudi čudno gleda za najmanju sitnicu koja bi ustvari trebala biti normalna, ali je problem u mentalitetu modernih ljudi (pogotovo naših) koji ne shvaćaju ništa osim svoje dogme- Skup auto za koji nemam love, kava po 3 sata i trkenjanje o nogometu, sjedenje u uredu cijeli dan i tipkanje po mobitelu, navečer ispiranje mozga TV-om a odlazak dvaput godišnje na Jarun im je maksimalni domet uživanja u prirodi i fiskulture kojim se onda hvali kao da su osvojili Everest.
Za takve ljudi i njihove ustrašene i sumnjive poglede me uopće nije briga niti me najmanje diraju, jer je problem u njima a ne u nama.
Tužno je što je većina ljudi takva, zato i je stanje takvo kakvo je i zato i imamo ovakve "nepotrebne" teme.
Najbolje od svega mi je kad se nakon nekog vremena isti takvi koji su me prije ispitivali: Što će ti satara, kaj će ti ta nožina pa nećeš slonove klat! jave sa rečenicama npr. Daj dođi sim ti nam baš trebaš sa svojim nožem, gdje ima takav za kupiti ja bi si baš kupio takvoga, u biti to ti je dosta korisna stvarčica to što imaš itd.

Što se tiče samih noževa, svatko može uzeti neku nožinu iz kuhinje i hodati s njim bilogdje, a to kako će izgledati ovisi o njemu samome, ako će buljiti u nekoga kao manijak i lamatati nožem kao luđak ili cirkusant naravno da će izgledati zastrašujuće, ali ako se djeluje normalno smireno i ozbiljno (govorim o prirodi), a nekom to i dalje smeta, kažem, neka se drži buljenja u svoj smartphone i TV, čuo sam da će nova sezona Survivora i Sulejmana biti odlična, a tek Big brother!

[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male
Broj postova : 910
Godine : 54
Datum registracije : 30.07.2012

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 16:55

ratomir6 je napisao/la:
Nož u gradu za pasom ne bi ljepo izgledao uopće,i murija bi te skupila za tren oka,ok ako ideš na neki izlet pa ga imaš u ruksaku dok ne uđeš u šumu pa ga zakačiš za pojas,evo zadnji primjer nošenja noža po gradu u beogradu se lik na pijo i izbo ljude na dočeku nove. a kod maskirni uzoraka ja tu nevidim preveliku prijetnju,jel kad i sam idem u školu ako je dublji snjeg obučem vojničke čizme ili nekad maskirne hlače i čizme hrpa ljudi nosi one HV ruksake ili jednostavno ruksake vojne ili ruksake sa maskirnim uzorkom, ništa čudno čak na stranici american shopa piše maskirna odjeća se može koristit kao modni dodatak.tako da ono na selu sam skoro pa stalno u fuul ratnoj spremi ono od glave do pete kad idem u šumu obučem maskirno i stavim naranđastu šiltericu (da me lovci ili krivolovci ne upucaju misleći da sam vepar),kad idem na ribićiju tamo na selo uzmem onaj borbeni prsluk od HV potrpam pribora stavim maskirni šešir i i mrežicu protiv komaraca, a štapove stavim u onaj sivo maslinasti ruksak iz jna, kad se ide na kolinje svi nose barem jedan dijo maskirnog. zbog maskirnog te niko neće dirat zbog fiksnog noža od 20cm za pasom u gradu mogo bi nadrljat gadno na selu ne toliko ali moš naletit na budalu, jednom prilikom sam nosijo glock nož za pasom na selu i policija je ušla u dućan i ja se zaletijo da nešto kupim a mi smo na vikenidici nešto radili ja se obuko maskirne hlače i zelena majca na pojasu crni glock uđem u dućan policajac prolazi pored mene izlazi van iz dućana i vidi nož pita on mali kaki ti je to nož ja kažem dobar i izvadim ga iz korica i pokaže mu ga on kaže stvarno dobar i ništa doviđenja doviđenja i ništa mi nije reko za nož.

Ako je ovaj post zajebancija, onda ignoriraj nastavak mog posta; ako nije, onda imaš ozbiljan problem.

Zadnja promjena: franciscus; 09.01.13 20:03; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3723
Godine : 36
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 17:08

@ratomir6: e, a iz kojeg si ti sela? (sorry na kratkom OT-u)
[Vrh] Go down
ratomir6
lingua
lingua

Male
Broj postova : 381
Godine : 18
Datum registracije : 17.04.2012

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 17:10

ja sam iz zagreba ali imam vikendicu u u selu pored hrv kostajnice
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 18:04

upravo sam stigao na posao i ne stignem sve postove pročitati pod ovom temom ali bacio sam oko na nekoliko njih a najbolje je stvari po meni postavio mariobab, kad pročitam i ostale prokomentiram i njih.
kasnim na posao iz razloga jer sam bio na cugi s jednim zanimljivim likom koji više od svih nas hoda po brdima i jučer se vratio sa zavižana. komentiram s njime ovu temu i on mi velli ovako.

"ja bez noža više ni u zahod", sad slijedi anegdota od prije jedan dan sa zavižana.

inače čovijek nosi nož svakodnevno ali baš zbog frekventnog izletišta zavižana i uvijeta sličnih civilizaciji koji tamo vladaju on je nož ostavio u ruksaku. nestalo je struje u domu pa je na wc išao u vanjski zahod, tko je bio zna kako izgleda.
otvorio je vrata ušao i vrata zatvorio. s vanjske strane se od udarca spustila reza i vrata s vanjske strane ostala zaključana. on se uhvati za pojas i sjeti se da nož kojim bi bez problema riješio ovaj problem da mu je u ruksaku u domu. nakon fućkanja, zvanja, vikanja ostalo mu je samo razvaliti vrata.
pa sad jel veći problem za posjetitelje što bi im oko uočilo nož za njegovim pojasom ili činjenica da sada nemaju gdje srati.

evo da ne pametujem previše, jer bio o toj temi, u korist nošenja noža, mogao pričati i tipkati do prekosutra, dakle samo jedna od stvarnih činjenica da je nož vrlo koristan alat i najprije alat i oruđe a tek u nuždi oružje. ma što got tko pomislio kada se spomene hladno oružje.
[Vrh] Go down
Igsy
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2694
Godine : 27
Datum registracije : 12.03.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 18:11

U gradu nastojim da mi se ne vidi niti klip od foldera... bilo kakvog. Osim kad sam na nekom radnom zadatku gdje stalno rezuckam neke paketa, foliju sa paleta i sl. Izvan grada klip viri iz džepa, normalna stvar... isto je i na planinarskim izletima sa skupinom planinara ili sam na pl. stazama, domu i sl. Folder u džepu, mora u ruksaku. A baš za pasom fiksni nož, jedino kad idem na neko izdvojeno kampiranje sa ekipom ili se krećem neoznačenom pl. stazom sam ili sa ekipom s kojom sam na ti... Ekspedicije su druga stvar gdje se povješa sve što će ti trebati po sebi. Maskirne hlače i sl. po mom gradu nose samo neki wannabe "zločesti dečki". Dok je po selima to skoro svakodnevno odjeća jer su se likovi u ratu opskrbili s tim za 3 života, pa im to dođe ko peri deri roba za oranje, kolinje itd itd. i ja često uzmem stare hlače sa woodland šarama dok cijepam drva u kaljuži, jer zašto potencijalno oštetit tactical 511 ili planinarske mammutice od 1000 kn.
[Vrh] Go down
Tahdonvoima
tipko
tipko

Male
Broj postova : 69
Godine : 38
Datum registracije : 03.12.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 18:53

U gradu nemam apsolutno nikakve prave potrebe za pojasom nositi fiksni nož. Imam pederušu i u njoj švicarac Outrider, malu lampu, osobnu, ključeve, lovu, mobitel i još poneku sitnicu ponekad.

Da se slučajno zateknem u nekoj situaciji u kojoj bi mi nož dobro došao, dobar dio toga realno gledajući mogao bih obaviti tim švicarcem ili se uz nešto muke dovinuti kako da obavim nešto što baš na prvi pogled takav nož ne može.

Što se tiče planiranog odlaska u prirodu gdje bi mi veća oštrica jako dobro došla, imam ih nekoliko na izbor i jedna od njih mi je nekakav favorit. Mala satara vrlo slična oblikom mačeti iz zadnjeg Ramba kojoj su možda jedina dva nedostatka to što joj je špic malo zatupljen pa bi eventualno nabadanje nečega predstavljalo malo problema i to što joj je trn, iako izuzetno debeo (ipak je namijenjena za rezanje i sječenje mesa), kratak pa kroz moju homemade dršku od klade mislim bukve, ne proazi do kraja gdje bi ga se moglo raskovati. Oštrica koja mi je za ono za što mi je trebala jača oštrica uvijek služila bez greške dugačka je 18.5 cm, široka nešto manje od 5 cm, u leđima tek milimetar dva tanja od jednog centimetra. Na njoj piše shear steel solingen i ima full flat grind.

U prirodi, u šumi ili na nekakvim izletima nosio bih je oko pasa (trebat će i njoj futrola a možda s vremenom i nova drška no kako je ova drška još uvijek postojana, nek drži dok drži), no u gradu hodati s njom o pojasu nemam potrebe a čisto sumnjam da me ne bi zaustavili i ako bih imao sreće rekli mi da je spremim u ruksak ili džep.

Opet, čitam Navigatorove postove i mislim si, istina je da je zgražanje ljudi na nošenje noža pretjerano i izraz nekakve pomodarske poze finih guzica koji da bi ispali "civilizirani" u očima drugih moraju valjda odmah past u nesvijest na pogled na makar manji folder.

Bitna je edukacija ljudi da shvate da nož nije samo namijenjen za ubijanje i da svi koji ih vole ne moraju nužno izrasti u nekakvog Jasona Voorheesa. Kad vidimo seljaka s kosom na ramenu nikome ne padne na pamet da je taj simpatični Zagorski Štefek možda upravo podilkanil od preveč direktora i sharil pol sela ž njome. Ali kad vidiš tipa s nožinom oko pasa ljudi u njemu neće vidjeti alat koji može dobro doći u mnogo različitih situacija, nego oružje a onoga tko ga nosi za pojasom kao potencijalnog manijaka koji samo čeka priliku da isti do jajcah zatera baš v njihovu rit.
To je tako. Ja da vidim nekoga s Falkovim Torom o pojasu, raspričao bih se s njim o noževima i vjerojatno završio psujući kak nemam love za nešto takvo. 99 % ljudi bi istog prijavilo murji.

Trebalo je obaveznim štivom proglasit ovo i educirat ljude. http://www.youtube.com/watch?v=W09ghiWskUk

[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 20:15

Današnja situacija: čovjek putem oglasa prodaje violinu. ja se javim - kupio bih. On veli "dobro, da se nadjemo u kafani". Ja velim "OK". Nadjemo se u kafani i ja kupim. On ode, a ja (pošto je gudalo zategnuto, a "handle" od vijka potrgan) izvadim iz pederice (da ne velim: EDC kita) Victorinoxov Workchamp, edabih kliještima otpustio strune na gudalu, da mi ne popucaju dok to budem kući nosio (hladno je bilo). Dok sam ja to radio, dva su se konobara zainteresirala za nož, pa je, da ne dužim, priča završila tako da je jedan od njih (Bato, ako ga znate) kupio nož, a ja sam dva sata nakon toga ponovo kupio isti od lokalnog švercera i zaradio, preračunato, 15€. Sorry za (valjda) OT, ali meni se priča sviđa (jer sam zaradio kako rekoh €)
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2657
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 20:27

Tahdonvoima je napisao/la:
Trebalo je obaveznim štivom proglasit ovo i educirat ljude. http://www.youtube.com/watch?v=W09ghiWskUk
Stvar koju nikada neću zaboraviti

Što se tiče noža za pojasom obično mi je dovoljan folder. Ako idem negdje u prirodu i nosim ga za pasom obično je zaklonjen vjetrovkom, a uvijek je na boku malo prema leđima pa se manje vidi te da me ne bi smetao u saginjaju ili penjanju preko kamenja, kad se provlačim kroz gustu makiju u tom položaju je najmanja šansa da zapne za kakvu granu ili kupinu pa tako nsim i GPS uređaj kao i ostalu opremu koja bi mogla zapinjati ili se oštetiti.

Što se tiče nošenja noža na javnim mjestima ako je u nekoj torbi ili nečem zatvorenom jer sam se vratio iz prirode ili idem u nju potencijalni policijski pretres me ne uzbuđuje. Ako pita o čemu se radi objasnim, a ako počne postavljati nezgodna pitanja izrecitiram mu Članak o hladnom oružju. Istina da se nisam našao u takvoj situaciji ali čak i da munto padne na pamet tražio bih potvrdu o oduzimanju i prijavio ga za prekršenje ovlasti.
Naravno da se podrazumijeva da neku sataru neću nositi u kazalište, manifestacije, kafić na špici i ostala mjesta koja se posjećuju ciljano i osim foldera koji je dio EDC veliki noževi nemaju što tražiti.
[Vrh] Go down
Tahdonvoima
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 21:08

Ja taj vic outrider koji mi je drag jer je i poklon i to taman kad sam vas tu gnjavio dal da uzmem privjesak skakavac duljine pet cm ili Claymore zweihander kao edc nož, nosim svuda sa sobom uz malu lampu koja mi isto kao i nož dobro dođe u masu situacija. Jedini put kad sam ga ostavio negdje je kad sam morao proći kroz detektor metala vadit nekepapire tam u NSB negde di se to već vadi. I to sam rekao odmah da ga imam i tam su ga spremili u ladicu, poslije vratili bez ikakve drame.

Ali ako se čovjek nađe na nekakvom gruntu ili u šumi ili negdje gdje bi veća i teža oštrica dobro došla, naravno da će je prenijeti bilo u ruksaku, bilo na boku ili vezanu za ruksak ili nešto takvo. Ne bih baš u prirodi volio ostati bez pouzdanog reznog alata ali naravno da u gradu nema za njim potrebe. Na kraju ovisi dosta o tome na kakvog murjaka naletiš ako naletiš. Može te neko jebat za grickalicu za nokte a može slegnut ramenima na mačetu. Ja sam znao upast u neke klubove di te ko fol pretresu a da nisu ni skužili da imam švicarac a outrider nije najmanji od njih, u pederuši ili džepu.

Ljude koji se zgražaju na džepne noževe volio bih vidjeti u situaciji u kojoj bi im nož ozbiljno zatrebao pa da vidim što bi rekli. Ne želim nikom zlo naravno no što da je ne daj bože pitanje života ili smrti tipa rezanja pojasa u gorućem automobilu a ti gurneš ruku u džep i napipaš samo nogu?
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 21:16

vidim da se tema malo nepotrebno proširila u krivom smjeru, dakle radi se o nošenju noža oko pojasa i djelova odjeće s maskirnim uzorkom(ima ih raznih, a meni je realtree baš odnedavno prirastao srcu)
dakle nošenja navedenog ali ne u gradskim središtima i kafanama nego o nošenju na jednodnevnim i višednevnim izletima u divljinu, dakle velebit, gorski kotar, bilogora, medvednica, biokovo. mosor itd, itd.
pa nitko normalan ne bi fiksni nož za pojasom nosio u maksimiru ili gradskom središtu, a na gore navedenim destinacijama ja stvarno ne vidim neki problem niti sam ikada imao problem oko toga.

[Vrh] Go down
PJER
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1889
Godine : 47
Datum registracije : 12.02.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 21:21

Mariobab i Navigator plus 10 za post.... a o svemu ostalom može se raspravljati do sudnjeg dana... sa nekim stvarima ide se u krajnost.
[Vrh] Go down
C'eed
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 21
Godine : 26
Datum registracije : 15.11.2012

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 21:29

Po meni je sasvim normalna stvar nositi nož u divljinu kao što mi je normalno nositi ručnik i rukavice u teretanu ili laptop i skripte na faks

[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 21:50

ako ćemo i sami ovdje na forumu mistificirati posjedovanje, nošenje i korištenje noževa ,moramo biti svjesni da je to korak prema stanju kakvo je u velikoj britaniji, jer ako mi ljubitelji dovodimo u pitanje nošenje istoga što mislite kako će se prema tome postaviti skupine koje to već odavno ne odobravaju. a mnogi čitaju ovaj forum.
nemojte zaboraviti da je prije 70-80 godina vatreno oružje mogao posjedovati svatko tko ga je mogao kupiti, u tako kratkom roku situacija se promjenila da danas moramo imati brdo dozvola i odobrenja za isto. dakle jako se srozala individualna sloboda vezana uz vatreno oružje i to u manje od stoljeća, što je jako kratko vrijeme ako gledamo ustroj ljudskog roda. sada se UN-ovom deklaracijom to na globalnoj razini želi još više ograničiti. potpuno isto bi se moglo dogoditi za 10tak godina i sa noževima, čak i prije!
pa kad se nakon toga na vaganjskom vrhu zimi zateknete samo s grickalicom za nokte u džepu, jer su vas na ulazu u park pretresli (da ne bi slučajno odrezali koju granu), a vi se onda sjetite ljudi koji su prvi izrodili ovakve ideje i potaknuli vegetarijansko-antinožarske stavove.
[Vrh] Go down
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 902
Godine : 61
Datum registracije : 18.10.2012

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 22:53

@navi, ne radi se tu o nošenju maskirnih hlaća i noža na remenu istih.

radi se o tome da je kod velikog broja tzv. planinara, postoji neka vrsta mainstream (c/p) stava o tome što je socijalno i ekološki prihvatljivo u brdu i općenito.

a ovo tzv. planinari pišem radi toga što se kod nas postaje planinar tako da se učlaniš u pl. društvo platiš članarinu hps-u.

dakle njima smetaju biciklisti, zato što se voze markiranim stazama, kao da su ima ćaće gradile brdske staze i puteve, smetaju im tuđi psi, ne vole lovce, zato što ubijaju bambije, zgražaju se redovno nad šumskom sječom i to uvijek komentiraju u negativnom kontekstu, a kad vide enduraše ili ofrodaše, pišu proteste u rubrike pisma čitatelja u večernji i sl.

oni bi određivali, presuđivali, ograničavali i zabranjivali.

u svjem oku naravno ne vide balvan, nemaju pravi kontakt s prirodom, dolaze u prevelikim skupinama, sve zauzmu, preglasni su, potroše svu vodu, gss upravo s njima ima najčešće posla itd.

odavno izbjegavam puteve i objekte koje goreopisani izletnici cekeraši masovno posjećuju, uzmičem van proglašenih granica nacionalnih parkova, uzmičem pred tzv. rangerima, propisima uprava parkova prirode i mogu reći da još uvijek imam kud.

a na kritike i opće prihvaćene norme koje vrijede na leustekovom putu na medvednici i širem području oko sljemenskog tv tornja se ne obazirem.
[Vrh] Go down
trolshein
spikač
spikač

Male
Broj postova : 561
Godine : 35
Datum registracije : 26.11.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 22:59

Prije 70-80 godina su diktatori bijesnjeli Evropom, pa s obzirom na ww2 posjedovanje je bilo imperativ , rak želuca su nadriliječnici liječili benznom, prije 50 godina je računalo zauzimalo 40 m kubnih a danas 16 gb memory... a demokracija i ljudska prava u povojima....
A ovo s deklaracijom je ok, makar neznam ništa o tome, ali vjerujem da se zbilja trse , pošto danas prodaja banana prođe rigorozniju kontrolnu proceduru nego prodaja oružja, globalno. SAD je ogledan primjer opasnosti slobode kupovine oružja kad svaki rednek ( što je u biti generalno dijagnoza društvene svijesti u SAD-u ) ima minigun. To rečeno ja bih osobno rado da mogu kupti npr malokalibarku bez svih tih propisa a ne da kupujem dijabole i nepreciznost na meti pripisujem varijabilnosti izlazne brzine, pa onda vjetru itd ali jbg milije mi je da ne živim u okolini gdje svaka budala ima mogućnost olako nabaviti oružje Nisam mislil na sebe pod ovo budala
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 624
Datum registracije : 13.11.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 0:27

@Navi - baš to eksplicitno nošenje može potaknuti zabrane. Mene je to potaknulo na ovu temu jer mi iskreno, zgleda bedasto kad se odrasli čovjek igra Ramba ili kauboja i indijanaca. Nisam pokrenuo temu jer smatram da to treba zabraniti, više me zanimalo zašto to ljudi rade i misle li da je to u redu. Ali ako sam ja kojeg to ne smeta primijetio, primijetiti će i netko iz političkih krugova u šetnji Medvednicom. Mislim da će odgovorniji pristup i suzdržavanje od toga barem na markiranim stazama više pridonijeti tome da se takve zabrane ne dovode u pitanje.
Dovoljno je da netko naiđe na tvoju zadnju reportažu, pošalje link nadležnim institucijama da vide kako se ljudi ponašaju u parku prirode Medvednica i samo će nas još više marginalizirati. Možda sam potpuno u krivu, barem se nadam da jesam.
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 0:49

kad se prestanem igrati biti ću mrtav!
[Vrh] Go down
Igsy
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 0:53

Eto zbog takvih ja moram fotke di primjerice ložim kamp vatricu unutar nevidljive granice NP S. Velebit, a da nisam ni kartu kupio + skrenuo sam sa označene staze zadržat na svom hard disku, da ne popijem dopis nekog nadobudnog renđera čija ravnateljica je baš prošli mjesec u ova krizna vremena naručila SUV od minimalno 250 ks... na račun poreznih obveznika normalno.
[Vrh] Go down
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 902
Godine : 61
Datum registracije : 18.10.2012

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 1:22

markonvs je napisao/la:
@Navi - baš to eksplicitno nošenje može potaknuti zabrane. Mene je to potaknulo na ovu temu jer mi iskreno, zgleda bedasto kad se odrasli čovjek igra Ramba ili kauboja i indijanaca. Nisam pokrenuo temu jer smatram da to treba zabraniti, više me zanimalo zašto to ljudi rade i misle li da je to u redu. Ali ako sam ja kojeg to ne smeta primijetio, primijetiti će i netko iz političkih krugova u šetnji Medvednicom. Mislim da će odgovorniji pristup i suzdržavanje od toga barem na markiranim stazama više pridonijeti tome da se takve zabrane ne dovode u pitanje.
Dovoljno je da netko naiđe na tvoju zadnju reportažu, pošalje link nadležnim institucijama da vide kako se ljudi ponašaju u parku prirode Medvednica i samo će nas još više marginalizirati. Možda sam potpuno u krivu, barem se nadam da jesam.

sorry kaj upadam u tvoju diskusiju sa navigatorom, ali da te ne smeta njegovo nošenje noža i paljenje vatre vjerojatno nebi reagirao.

ljudi su išli od goršćice do lipe i sreli jedino onog cucka.

a da i nije padala kiša taj dio izletnici izbjegavaju radi vječitog blata.

a i politički krugovi, sasavim sigurno.
[Vrh] Go down
Ikarus
ADMIN
ADMIN

Male
Broj postova : 2503
Godine : 34
Datum registracije : 06.03.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 1:25

A uz to ti "politički" krugovi se svode na našeg dragog "Gradonačelnika" koj otrči gore sa 5 zaštitara koji miću sve pred njim...
[Vrh] Go down
Igsy
honoris
honoris

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 1:44

Budu vam uskoro po stazi nikle fontane za ruke oprat i napunit čuture.
[Vrh] Go down
Tahdonvoima
tipko
tipko

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 1:57

Ma jedno je nahodavat po gradu s nožem na izvol'te oko pasa a drugo ga je imati u prirodi na kampiranju, izletu, o nekim zahtjevnijim putovanjima u područja gdje je stvarno neophodan da i ne govorim. Ali skrivati nož u koricama na pojasu ili u normalnoj upotrebi u prirodi ili u reportaži koja se bavi boravkom u prirodi je blesavo.
Onda bi trebalo cenzurirati i survival dokumentarce a i video tutoriale o izradi noževa jer se eto oružje može napravit doma bez neke pretjerane muke.

Treba naći neku finu granicu naravno ali i pristupiti nožu kao alatu. Može i kamen biti oružje ako ga se zavitla nekome u glavu. Gomila alata koji se svakodnevno koristi je jednako opasno kao potencijalno oružje kao i nož.
Slažem se da nož uvijek djeluje na prvi pogled kao alat za klanje i da je ljudima prvi impuls back off kad vide nekoga s nožem pogotovo velikim za pojasom ali stvar je i konteksta. Ako si u šumi ili na planini s očitom namjerom provesti tamo neko vrijeme, nož je još jedan komad opreme kao i konop, lampa, sklopiva lopata, šator i t d. Sad druga je stvar što je ljudima u glavi nož oružje a sklopiva lopata nije. Nitko neće zaustaviti bakicu s trnokopom koja ide na groblje posaditi cvijeće ili seljaka s kosom ili vilama na ramenu.
Nož bi morao imati isti status bar prilikom boravka u prirodi, kampiranju, izletima ili putovanjima na mjesta gdje bi mogao biti potreban.
[Vrh] Go down
goxxon
guru
guru

Male
Broj postova : 3723
Godine : 36
Datum registracije : 17.11.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 3:22

nosim foldera sa sobom svaki dan u džepu jakne. po gradu nikad ne bi nosio fiksni nož da se vidi, ljudima bi bilo čudno, a i meni je to nepotrebno. kada idem na Velebit ili kampiranje onda mi može biti na remenu, mada ga, kad vidim hrpu izletnika spremim u ruksak. ne želim privlačiti pažnju na sebe (stealth). ljudi vide kukrija da imaš i onda odmah krenu pitanja tipa: "Pa što radiš s tim?; Uh, koliki ti je!; I, a štoć tebi to?" - jednostavno mi se ne da odgovarati na silna pitanja. rađe se uklopim s ruljom da ne znaju što imam sa sobom - ninja xD
[Vrh] Go down
franciscus
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 10:17

Bez želje za ulaženje u raspravu oko toga šta je dobro a šta nije i kako bi trebalo biti, želim podsjetiti na fakat da će, nažalost, na ovim, recimo bivšim YU prostorima, još dugo opstojati problem toga da tvoj military look koji si brižno nabacio kod neupućenog promatrača vrlo često izaziva neželjene reminiscnecije na recentnu prošlost, a tebe prebaci u kontekst u kojem nisi želio biti.

Pitanje je i mjere i namjere, naravno. Maskirna odjeća je jako dobra stvar jer može biti i prljava, a ne izgledati odvratno. Njena stealth svojstva su za većinu nas ovdje (ne svakog, naravno) irelevantna. Mislim da, ako želiš držati "low profile" prema drugima koje ćeš sresti u divljini, onda je, po meni, puno prikladnije izgledati što civilnije.

Nož i slični alati se uvijek, siguran sam, mogu nositi na prikladan način, tako da ne budu vidljivi na prvi pogled i tako ne izazivaju osjećaj ugroženosti kod drugoga, a da u isto vrijeme budu i dovoljno lako dostupni.

Osim toga, po mojim iskustvima, u razgovorima sa policijom, rangerima, šumarima, lovočuvarima i inim predstavnicima vlasti, validna iskaznica bilo planinarskih bilo lovačkih društava dovoljan je argument za posjedovanje i nošenje odgovarajuće opreme, stoga što predstavljaju i nekovrsni dokaz o tome da će se posjednik iskaznice ponašati na odgovarajući način i neće praviti nikakvu štetu po okoliš.

I, konačno, ali ne najnevažnije, STAV. Pristojan stav i ljubazno ophođenje vrijedi i više nego iskaznica, a u kombinaciji s njom predstavlja win-win strategiju.
[Vrh] Go down
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1506
Godine : 24
Datum registracije : 26.10.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   10.01.13 11:25

Evo i mog osvrta na temu,kažu da ljudima ne možeš udovoljiti ,tako i ne bi trebalo previše
se obazirati na to da li i kako.Slažem se s kolegom Francisucom,STAV(pristojan) i ljubazno
ophođenje ima vjerujem najbolji rezultat.
Međutim kod nas je uobičajeno ,šta će ljudi mislit' tako da upadamo u loop bez izlaza.
Prvenstveno sam se prestao obazirati na ta i takva mišljenja uzmajući u obzir da nikog ne ugrožavam a sad nisam baš primjetio da se i ti koji bi i imali primjedbe ponašaju na isti način.
[Vrh] Go down
Sponsored content

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   Today at 12:51

[Vrh] Go down

Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima
Prethodna tema Sljedeća tema [Vrh] 
Stranica 2 / 2.Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima
» Kupovanje odjeće
» Preporuka - termo odjeća