FORUM PREŽIVLJAVANJA

prvi Hrvatski forum preživljavanja, bushcrafta, pustolovine i prirode

Početna stranicaO autoruRegistracijaLogin

Share | 

Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
markonvs
spikač
spikač

Male
Broj postova : 624
Godine : 38
Datum registracije : 13.11.2011

PostajNaslov: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   08.01.13 22:59

Ponukan mnogim foto reportažama sa foruma odlučio sam otvoriti ovu temu jer me zanima vaše mišljenje.

Volim maskirne uzorke, posebno one boje pijeska i smatram da je jako praktično nositi nož oko pasa kako bi se izbjeglo kopanje po recimo ruksaku kada nešto treba odraditi na brzinu, ali...

...ne upražnjavam to jer smatram da prosječnom izletniku nije ugodno kada vidi mamlaza u maskirnom sa nožinom oko pasa. Štoviše ne volim ni da mi clip foldera viri iz džepa ako bi to nekome moglo stvarati nelagodu.

E sad, znam da će mnogi reći da bi mi trebalo biti svejedno što drugi misle no postavlja se pitanje ima li zaista potrebe u 21. stoljeću u moderno uređenom društvu izgledati kao pripadnik paravojske ili Grizzly Adams?

I zanima me je još je li to neka naša "fora" da tako hodamo po svijetu jer gdje god sam susretao izletnike iz zapadnih europskih zemalja nikada nitko nije nosio maskirno niti izložene bilo kakve oštrice?
Vjerujem da su amerikanci tu iznimka no njih nisam susretao baš pa nemam iskustva.

Zadnja promjena: markonvs; 08.01.13 23:01; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : tipfeleri)
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male
Broj postova : 7250
Godine : 41
Datum registracije : 05.04.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   08.01.13 23:36

osobno nisam pobornik vojne maskirne odjeće, zapravo ne one koju nosi ili je nosila vojska na ovim prostorima.
pustinjska boja mi je ok jer se na njoj ne vide fleke od blata i prašina pa i nakon nekoliko dana u divljini ne izgledamo kao divljaci.

svakako mislim da u nekim slučajevima, dakle izletima na uobičajena i češće posjećena izletnička mjesta tipa plitvice, zavižan itd itd, dakle na mjestima gdje cirkulira puno ljudi da odjeća zaostala iz vatrenih 90tih nije primjerena.
također mislim da nema razloga skrivati oštrice od pogleda, nož je najvažniji čovjekov alat koji ga je odmaknuo od majmuna i još je uvijek najsvestraniji alat koji smo uz sav tehnološki napredak ikada smislili. mislim da ga zbog usplahirenih pogleda bakica-turista ne treba gurati na marginu opće prihvaćenosti, jer ekipo, dok tipkate svoje iphon, znajte da još uvijek više od pola svijeta hoda s nožem ili mačetom oko pojasa.
u ruralnim sredinama to je čak i u hrvatskoj još uvijek normalno, kosa, mačeta, kosir, baltica.
mislim da bi se ljudi trebali naviknuti da će im za izlet u divljinu itekako još i u 21 stoljeću trebati nož a ne da im ga ja moram posuđivati(slučajnim turistima) .

na mjesta u prirodi na koja zalaze forumaši su uglavnom izvan main-stream turističkih destinacija pa su i susreti sa izletnicima vrlo rijetki tako da bi ja još 20-30 godina ostavio ljude da nose što im je volja i kako im je volja jer ako čemo se već sami gurati u sterilan kalup stereotipa europskog turiste uskoro će nam takvima poslušnima i poniznima zabraniti i posjedovanje naoštrene čačkalice.
[Vrh] Go down
crotwar
lingua
lingua

Male
Broj postova : 311
Datum registracije : 21.09.2012

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   08.01.13 23:45

maskirno je maskirno..
ja osobno kao kolekcionar i prakticar nikad to tako nisam gledao, al civilima je sve sto je sareno - uniforma ; to se nece promjenit
nosit nož za pasom? uvijetno..ovisi gdje si i na kog mozes naic. kad krenem u setnju do obližnje sume, uvijek sam u maskirnom, moj edc je vojni oprtac s nekoliko stvarcica, macetom izmedj ostalog, imam naviku na nosim nesto preko toga..jednostavnije je..
ma koliko se vama nož činio "normalnim", on to nije..to je oružje i prijetnja..pa sad kako vam drago, po meni ko voli izbjec neugodne situacije, malo ce ga zakamuflirat
( vrlo brzo dobijete reputaciju, ludjaka u maskirnom, sta hoda "naoruzan" sumom - a to moze dovest do zajebanih situacija - pretres bla bla..)
[Vrh] Go down
http://www.facebook.com/PAUCI.OMB
markonvs
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   08.01.13 23:47

Nisam išao u smjeru zabrane jer sam i sam protiv nje.

Probao sam se postaviti u kožu prosječnog stanovnika centralne i zapadne Europe gdje nošenje mačete definitivno nije svakodnevica, a posebice na odmoru, izletu i sl. tako da ne bih ulazio u potrebu istog prilikom krčenja imanja, rada na polju i sl.

Dakle govorim o primjerice posjeti Medvednici gdje se i na najzabačenijim stazama nađe ljudi koji nisu "forumaši". Kako se oni osjećaju i je li im ugodno vidjeti takav prizor? Je li nošenje noža od 30 ili više cm oko pasa zaista potrebno i je li ta egzibicija opravdana? Nije li "normalnije" takav nož nositi u ruksaku pa izvaditi po potrebi jer sumnjam da na Medvednici postoji opasnost od napada pume
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   08.01.13 23:51

crotwar je napisao/la:

ma koliko se vama nož činio "normalnim", on to nije..to je oružje i prijetnja..pa sad kako vam drago, po meni ko voli izbjec neugodne situacije, malo ce ga zakamuflirat
( vrlo brzo dobijete reputaciju, ludjaka u maskirnom, sta hoda "naoruzan" sumom - a to moze dovest do zajebanih situacija - pretres bla bla..)

Slažem se sa ovime. Ne brine me toliko pretres jer nemam što skrivati već stvarno mislim da bi se netko mogao uplašiti. Nije ni meni svejedno vidjeti petoro ljudi u maskirnom sa noževima oko pasa. Nitko neće pomisliti "Gle dečki idu kuhati grah u šumu pa im noževi trebaju za špek i kobase" već će prvo pomisliti u kojem je smjeru najbolje pobjeći
[Vrh] Go down
crotwar
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   08.01.13 23:53

ma ja sam znao hodat u maskirnom, i nosim pod rukom macetu, sretnem covjeka, pricamo, i kuzim da je zapiljio...ma koji ti je vrag, a on gleda..zna se šta..hoču reć, možda ponekad nismo ni svjesni, znamo da smo neopasni, al ne znaju oni koji nas sreću....
[Vrh] Go down
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 902
Godine : 61
Datum registracije : 18.10.2012

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   08.01.13 23:56

pa znaju se susresti i lovci, ekipa na enduro motorima ili kvadovima, ljudi sa puštenim rotvajlerima bez brnjce, svega ima po šumi...
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 0:05

nož kao prvo nije oružje nego oruđe, što ga se češće viđa u šumi, na filmovima, u novinama(ne mislim na crnu kroniku) to če ljudima biti manje stran. ja u sve svoje priče na HRT-u koje imaju veze sa prirodnjačkim temama stavljam nekoliko kadrova noževa upravo iz razloga da neki shvate da je to oruđe a ne oružje.
još jedna stvar je bitna a to je da mi je nož za pojasom gšt nositi.
ovaj sam vikend bio u šumi i nosio nož po kišnom vremenu za pojasom, uhvatio sam priliku i pribavio si komadić brezove kore za paljenje vatre i to nožem za pojasom.
bilo bi mi nezgodno mokrom po kiši da sam išao skidati ruksak i kopati po njemu da pronađem nož, a to je samo jedan primjer.
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 0:06

Da, to s lovcima je posebna priča... baš iz tog razloga nastojim bauljati po nacionalnim, parkovima prirode i inim parkovima te izbjegavati lovna područja jer to je nešto čega me iskreno strah.

Koliko sam upoznat u Hrvatskoj je preko 100000 članova HLS-a, a sumnjam da je baš svaki stručan i odgovaran rukovatelj oružjem. A vjerujem da se nađe i pokoja pljoskica tu i tamo, tako da - ziher je ziher
[Vrh] Go down
crotwar
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 0:10

ono, objasni civilu da nož nije oružje nego oruđe, i da sareno nije maskirno...
a sta se lovaca tiće, radije njih sretnem nego ostale..uostalom, dobro su ustrojeni, a i oznaceni. problem su krivolovci ;9
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 0:13

@Navi - Slažem sa s tobom 101% da je lakše izvaditi nož iz futrole s pasa i skinuti brezovu koru po kiši kako bi bilo lakše upaliti vatru.

Osim što se ista stvar može napraviti sa folderom oštrice 8-10 cm moram primjetiti da si pritom napravio 2 prekršaja, uništavanje divljeg bilja i paljenje vatre u parku prirode

@crotwar - Ne bojim se ja sresti lovce, dapaće, bojim se da se ne bih slučajno našao na izlaznom kraju cijevi

Zadnja promjena: markonvs; 09.01.13 0:13; ukupno mijenjano 1 put. (Reason for editing : tipfeler)
[Vrh] Go down
crotwar
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 0:21

ma lovac ako je u regularnom lovu, nikad nije sam, a i svijetli ko jelka (obavezan prsluk), tak da nema jbne sanse da ja nevidim njega prvi
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 0:28

@crotwar - kužim, nisam baš u tako paničnom strahu, malo karikiram diskusije radi ali mi je definitivno draže pronaći komadić divljine kojih gotovo da i više nema kod nas gdje nema masovnog turizma, lova i sl. pa tamo uživati u svojoj dozi majčice prirode...
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3265
Godine : 53
Datum registracije : 05.10.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 8:13

Bez namjere ulaženja u polemiku oko same teme, samo dvije opaske :

@Navigator - Nož jest oružje i Zakon o oružju ga u Poglavlju o hladnom oružju kao takva opisuje, nazivajući ga svakojakim imenima poput kame, bodeža, skakavtza ili predmeta pogodnog za nanošenje ozljeda. U ovom zadnjem slučaju, mogli bismo, doduše, prepoznati i radnu cipelu s čeličnom zaštitnom kapicom.

@markonvs - slabo ste upoznati; prema zadnjim podacima HLS broji cca 62000 članova i manje više su stručni i odgovorni u rukovanju oružjem, makar se slažem da s njim nikad dosta opreza, naročito u rukovanju puškama olučenih cijevi, gdje su ranjavanja najčešće fatalna.
[Vrh] Go down
Spuzva Bob
bomber
bomber

Male
Broj postova : 173
Godine : 36
Datum registracije : 13.05.2010

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 8:34

Najveći problem je što nas uniforme podsjećaju na rat...
Koliko je ljudi na selu svakodnevno u maskirnim hlačama/prslucima itd kao radnoj odjeći pa ih nitko čudno ne gleda? Mislim ako si maskiran na traktoru u šumi ili polju onda ok ali bez istoga si freak? Doduše ne nose na sebi nož od 30 cm ali definitivno se nađe koja sjekirica i sl.
A što se tiče stranaca meni se čini da njih maskirne uniforme ne diraju previše jer se davno kod njih ratovalo. Sjećam se primjera kad sam sa ženom bio u Parizu, sjedimo mi na klupi kod Eiffelovog tornja i divimo se, hrpa turista iz cijelog svijeta okolo. Odjednom iza nekog grma prema tornju krenu dva francuska vojnika u maskirnom, pancir, borbeni prsluci, puške ne na ramenu nego na gotovs, ko da partoliraju Bejrutom a ne Parizom. Pa još dva malo dalje. Nitko se nije ni okrenuo za njima a prošli su direkt kroz sve te turiste, baš sam pratio reakcije ljudi. Jedino smo ja i žena ostali u čudu, zbunjeni i pomalo prestrašeni, sa pitanjem zar nije dovoljna obična policija, ili barem da isti i imaju automate ali da su u plavoj uniformi? Da li očekuju teroristički napad? Jebote hoće se što loše dogodit kad je vojska u patroli? Sto pitanja kroz glavu u sekundi prođe, ženo bježmo biće sranja
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2023
Godine : 52
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 8:41

Ne, ne, nabrojana su sječiva čija je osnovna namjena napad i nanošenje ozljeda- što nož nikako nije-otuda (bodeži, kame, mačevi, sablje, bajunete i skakavci čije se sječivo nalazi pod pritiskom sabijene opruge, a iz drške iskaču pritiskom na puce... bez obzira na dužinu oštrice ili skrivene oštrice, bokseri te druga potajna oružja sa skrivenim oštricama (oružni štapovi, oružni kišobrani i sl.), a nož to nikako nije-kao niti mačeta, sjekira, kosir, itd-koji se oružjem smatraju, poput navedene cipele uostalom, tek "...kada se nose na javnom mjestu, a način ili okolnosti njihovog nošenja ukazuju da se nose kako bi bili uporabljeni za napad ili nanošenje ozljeda".
Dakle dvoručni mač je uvijek hladno oružje, mačeta tek kada smo dovoljno blesavi da je sami ne tretiramo kao alat.

Nož(eve) u šumi uvijek nosim, kao i sjekiru, ali nisu previše istaknuti, sretnem sakupljače svega, lovce, šetače, pa da ih ne prepadam; iako sjekira ili kosir nikada ne izazivaju začuđene poglede, mačeta i veliki nož da. Stavr tradicije i navika, rekao bih.
[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
ivo
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 9:11

Ok, kolega mariobab, možemo se složiti da je Zakon o oružju, poput mnogih drugih nedorečen (da ni ne načinjem temu o vatrenom oružju, to bi bilo sasma oftopik), da ostavlja mjesta za osobna tumačenja, ali što je puno gore i na osobnu i osebujnu primjenu, pa, recimo, ni skakavac po vama nije nož nego grahorica (bez ironije, samo mi došlo smiješno za usporediti), zar doista, ostavimo li zakonsko živopisno tumačenje po strani, mislite da nož nije oružje ?! Gledajući ga u historijskom kontekstu razvoja civilizacije makar, da ne spominjem bezbrojne ubode, klanja, rasijecanja, od geneze naovamo, kako životinja (tu mogu prihvatit njegovu primjenu kao oruđa), tako nažalost i ljudi.
[Vrh] Go down
Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2657
Godine : 62
Datum registracije : 05.06.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 9:42

ivo je napisao/la:
Ok, kolega mariobab, možemo se složiti da je Zakon o oružju, poput mnogih drugih nedorečen (da ni ne načinjem temu o vatrenom oružju, to bi bilo sasma oftopik), da ostavlja mjesta za osobna tumačenja, ali što je puno gore i na osobnu i osebujnu primjenu, pa, recimo, ni skakavac po vama nije nož nego grahorica (bez ironije, samo mi došlo smiješno za usporediti), zar doista, ostavimo li zakonsko živopisno tumačenje po strani, mislite da nož nije oružje ?! Gledajući ga u historijskom kontekstu razvoja civilizacije makar, da ne spominjem bezbrojne ubode, klanja, rasijecanja, od geneze naovamo, kako životinja (tu mogu prihvatit njegovu primjenu kao oruđa), tako nažalost i ljudi.
Sadašnji Zakon je mnogo dorečeniji od onog prošlog koji je zbilja bio kupus.
Tako i kaže da je zabranjeno nositi hladno oružje čija je osnovna namjena napad i nanošenje ozljeda. Kao što s bajonetom ili kamom možeš namazati paštetu ipak su napravljene za ubod dok je nož kao takav napravljen s drugom namjenom, a i jasno je naglašeno u kojim slučajevima će se tretirati kao oružje. Da je Navi slučajno ušao u svoju firmu ili kafić s isukanim Torom u rukama svakako da bi se tretirao kao oružje pošto način daje naslutiti da će biti korišten kao oružje. Za razliku od toga na Sljemenu u futroli ili dok su narezivali grane i kobase tko god ih je sreo nije uopće obraćao pozornost niti je to situacija u kojoj se tretira kao oružje i nije ga dozvoljeno imati. Što si i sam imao priliku uvjeriti se kod deranja divljači ili rezanja spize.
Što se tiče toga koliko ljudi je probodeno nožem to je zbog toga jer je najučestaliji i najpogodniji te kolilo je ljudi (u nedostatku nekog sofisticiranog noža) zatučeno kamenjem, batinama, motkama, sjekirama i ostalim stvarima pogodnim za nanošenje ozljeda koje se kao takve tretiraju kao oružje u tom trenutku.
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 9:44

@ivo - ispričavam se zbog netočnog navoda. Prije nekoliko godina sam razgovarao sa prijateljem koji je urednik lovačkog vjesnika pa mi je spomenuo broj članova koji me moram priznati iznenadio, a nekako mi je ostalo u sjećanju da je puno više nego što jest...
No brojka naoružanih ljudi je svejedno poprilična i vjerujem da bi se o odgovornom rukovanju bez obzira na Vašu tvrdnju dalo raspravljati ali to ovdje nije tema...

Što se tiče vojnika na cesti, vjerujem da njihova pojava ljudima ulijeva sigurnost i povjerenje, barem bi tako trebalo biti što je i svrha vojske tako da mislim da ta usporedba i nije baš identična situaciji kad u šumi sretnete osobu koja podsjeća na vojnika, a to zapravo nije i ne znate njegove/njihove namjere.

Mislim da je pitanje tipa noža koji se po zakonu ili našem viđenju smatra oružjem irelevantno jer moj otac, moja majka, moja sestra, moja supruga, itd. da sad ne nabrajam dalje nemaju blage veze o tipovima i upotrebi oštrica. Za njih je, gotovo sa sigurnošću mogu tvrditi u šetnji Medvednicom osoba u maskirnoj uniformi sa velikim nožem oko pasa svojevrsna prijetnja.

Dakle pitanje je jesmo li dovoljno društveno odgovorni kada se "ponašamo" na taj način?

[Vrh] Go down
crotwar
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 9:45

Spuzva Bob je napisao/la:
Najveći problem je što nas uniforme podsjećaju na rat...
upravo tako....
[Vrh] Go down
NAVIGATOR
master
master

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 9:52

je gospon ivo može biti i oružje, ali ako gledamo u historijskom kontekstu razvoja civilizacije na koji ste se osvrnuli onda je vjerujem nekoliko milijarda puta češće upotrebljen kao oruđe-alat a ne kao oružje.

po markonvsovom osvrtu i sve automobile bi trebalo držati samo u garaži jer automobil je daleko opasnije oružje od noža i godišnje pobije na entu potenciju više ljudi nego što ih strada od oštrice, pijani luđak u djeliću sekunde njime pokosi tuce bezbrižnih nevinih ljudi na recimo autobusnoj stanici. mislim da bi sve automobile trebalo u garaže ili barem pod ceradu da ne izazivaju strah među prolaznicima.

da se razumjemo ja nisam za to da se u sred zagreba nose mačevi za pojasom ali sam itekako protiv ovakvih "vegetarijanskih" stavova prema oštricama.

cilj projekta BLADE QUEST o kojemu ima tema i ovdje na forumu je saznati među ostalom koliko je prihvatljivo nošenje noža u ostalim "civiliziranim" europskim zemljama.
pisao sam o tome pod navedenom temomi, razgovarao sa ljudima u tim zemljama da čujem njihov stav o tom problemu i radi primjera samo podatak da nam je u susjednoj austriji sasvim normalno vidjeti odraslu osobu u sred bjela dana na glavnome gradskom trgu sa FIKSNIM nožem oštrice dužine 15 cm kako normalno hoda pije kavu čita novine.
osobno sam se u to uvjerio već nekoliko puta i pisao o tome u nekoliko tema ovdje na forumu. isti sam primjer vidio na kreti, na korzici(navodim primjere samo iz europe), a vjerujem da slični slučajevi postoje diljem europe a kako sam već napisao još uvijek više od pola svijeta svakodnevno nosi oštricu za pojasom. jasno mi je da je to nekome kome prsti kroz dane dotiću uglavnom tipke tastature neshvatljivo,apstraktno, teško za pojmiti.

[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 10:05

@Navi - evo probati ću se staviti u položaj tvog crno/bijelog načina gledanja na problematiku: Je li moja gola guzica smrtonosno oružje? Vjerovatno će se zakon kao i svekoliko stanovništvo složiti da nije. E pa sad da te pitam, da li bi ti bio svejedno da tu istu golu guzicu nekoliko puta dnevno prošećem ulicom u kojoj je vrtić koji pohađaju tvoja djeca? Žao mi je što sam uvukao jadnu djecu u kombinaciji sa mojom guzicom u ovu raspravu no očito da nema dovoljno pristojnog načina da se objasni ovako priprosta stvar
Složit ćemo se apsolutno svi da bih kao takav predstavljao prijetnju, a meni se recimo samo prohtjelo hodati gol jer mi je to gušt, a i evolucijski gledano čovjek je hodao gol dugo prije izuma noža što me dakle po tvojoj tvrdnji apsolutno opravdava.
[Vrh] Go down
crotwar
lingua
lingua

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 10:07

ja sad nesta nekuzim..sta vama nije jasno? mene zbog noza za pasom u kaficu oprala kazna od 10000 kuna...halo, kakvo hodanje naoruzan, pa makar ORUĐEM tipa nož..

a usput, kad smo kod macete..bolje cete proc ak ju imate, neg da iamte noz..mene skinulo s busa zabunom, trazec nekog lopova, i u torbi maceta..reko, idem na jezero u radnu akciju...lako je objasnit se..al da je bio nož...
[Vrh] Go down
ivo
guru
guru

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 10:12

Naravno, kolega markonvs, razumio sam vaše pitanje i dilemu, sasvim je legitimna, no svjesno sam iz konteksta izvadio tvrdnju kolege Navigatora o svrsi noža, stoga se još jednom ispričavam za oftopik. Inače, Hrvatska sa oko 3% naoružane populacije (govorim o vlasnicima registriranog oružja) spada među najnenaoružanije zemlje Europe, vjerovali ili ne.

@Kolega Navigator, ajmo ovako; što mislite, da se postavi anketno pitanje :"Na što prvo pomislite kad se spomene hladno oružje ?", koji bi odgovor dobio najviše glasova ? Plug ? Motika ? Vagir !?! Ja sam zadnji koji bi mišljenje većine u bilo čemu držao samim tim mjerodavnim i kvalificiranim dokazom, ali bilo bi ilustrativno, zar ne ?
Što se tiče nosanja oružja u javnosti u drugim, svakako civiliziranijim državama od naše, tu ste u pravu. U Austriji sam viđao ljude kako po cesti nose lovačku pušku, vjerojatno na popravak. U Italiji baš nisam, mislim da su bitno restriktivniji. Kraj policajca još nekako, ali teško mi je zamislit da bi netko kraj namrgođenog Carabiniere-a šetkao s pištoljem za pasom.
[Vrh] Go down
markonvs
spikač
spikač

Male

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 10:20

I samo bih nadodao - nisam vegetarijanac ni protivnik noževa, naprotiv hranim se gotovo isključivo mesom i veliki sam zaljubljenik u noževe. Oštrice nosim svakodnevno, štoviše nekoliko njih. Baš zato sam i počeo razmišljati o ovome jer moja obitelj i prijatelji to uglavnom ne shvaćaju i često se nađem u situaciji kada izvadim neku oštricu da me ljudi širom otvorenih očiju upitno pogledaju uz pitanje: "Što će ti nož?"

Zadnja promjena: markonvs; 09.01.13 10:21; ukupno mijenjano 2 put/a. (Reason for editing : tipfeler)
[Vrh] Go down
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 351
Datum registracije : 05.11.2009

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 10:23

markonvs, odlična tema!

Osobno nisam ljubitelj maskirne odjeće, iz više razloga. Prvo i osnovno- ne sviđa mi se. Podsjeća me na rat i na vojsku. Uvijek se trudim u prirodi nositi umjerene boje i pritom imati neki odjevni predmet koji je uočljivije boje. Za razliku od maskirnog mi se recimo jako sviđaju neki realtree uzorci na odjeći, ali s obzirom da nisam lovac niti se imam potrebu skrivati u šumi mislim da mi to nije potrebno a i malo bi mi bilo smiješno tako nešto nositi svakodnevno, u gradu.

Što se tiče izletnika (ili bushcraftera, ili kako već) u maskirnom koji su još k tome vidljivo naoružani noževima i mačetama vjerujem da to kod mnogih izaziva nelagodu.... mislim da tu od nas na forumu nitko to ne smatra (previše) spornim, ali kako markonvs gore reče, mojoj ženi, roditeljima ili nekome tko nije "u noževima" to može biti itekako... pa... weird, u najmanju ruku. Ono, ideš negdje i naletiš usred ničega na 4-5 naoružanih tipova u uniformama.... u krajnjem slučaju, možda u takvoj situaciji niti meni ne bi bilo svejedno jer kod nas ima puno krivolovaca. Znači nije me strah lovaca, već krivolovaca... jer nikad ne znaš koliko je tko oprezan i na što je tko spreman da zataška nešto što bi mu potencijalno moglo zalijepiti kaznu od više desetaka tisuća Kuna...

I sam smatram da je najpraktičnije nositi nož na pojasu ili naramenici od ruksaka ali se ipak trudim to koliko- toliko prikriti na način da ga nosim u nekom pokrajnjem džepu ruksaka, folder (naravno) u džepu od hlača, a ako je nož za pojasom da ga prekrijem jaknom ili sl. (ovo zadnje jasno samo ako nije 20+cm oštrica).

Apsolutno se slažem da treba raditi na edukaciji ljudi po pitanju noževa, u smislu da je u ovom našem hobiju (bushcrafterstvo, izletništvo, kampiranje) nož prvenstveno oruđe a ne oružje.

Imam i ja jednu anegdotu vezanu na nošenje noža u gradu- prošle zime kolegu i mene u službenom dostavnjaku zaustavi policija oko ponoći (kasno smo završili s poslom i išli kući)- legitimiranje i pretres kompletnog auta, stvari, džepova... Meni je pogledao u pederušu a u njoj Leatherman i Spyderco Endura- samo je prešao pogledom preko njih i nastavio dalje pregledavati.... na kraju je bio sporan celofan od Orbit bombona koji nisam bacio u smeće jer su tražili drogu... uglavnom, samo normalno i civilizirano i ništa se nije dogodilo niti sam ostao bez noža. Ovaaj, noževa

A za kraj jedan vic od legendi Zločeste djece- "jel znaš kaj su lovci? Pijana skupina naoružanih ljudi kaj kroz šumu idu v birtiju..."

Sorry lovci, morao sam, bilo je jače od mene
[Vrh] Go down
mali mačak
lingua
lingua

Male
Broj postova : 351
Datum registracije : 05.11.2009

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 10:28

A o pitanju "što će ti nož??" većine ljudi (koji nisu "into knives") kad izvadiš isti pred nekim je koliko se sjećam već tu na forumu ranijih godina bilo puno polemika i svađa... tko se ne sjeća nek pogleda stare teme, da ne trljam soli na rane, hahahaha...... mislim da će se Navigator sjetiti o čemu je riječ
[Vrh] Go down
mariobab
guru
guru

Male
Broj postova : 2023
Godine : 52
Datum registracije : 28.01.2009

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 11:47

Mojoj punici, ženi, tastu i sl., nije jasno zašto uvijek imam nož, ali im je potpuno jasno da ga imam kada idemo u šumu rušiti drva, beremo kuruzu, vadimo krumpir, pa usput obavimo i gablec. U taj komad šume inače često idem, naslanja se na Stupnički lug koji je zaštićen kao posebni rezervat šumske vegetacije, a rijetko ikoga ima, što se izletnika tiče. Tu je i lovište LD „Sokol“ iz Stupnika, pa često srećem i naoružane osobe, ali niti oni u meni izazivaju prepast, niti ja u njima, imao sjekiru, nož ili mačetu, to je takva šuma. Sad, ne idem s nožem za pasom na Bundek, niti u Maksimir, tada je u ruksaku. Isto je tako u ruksaku kada idem do Medvednice (a nisam dugo bio), a vadim ga kada napustim civilizaciju i zađem u prirodu. Ne hodam s isukanim nožem, prvenstveno je to opasno za hodača, a i trudim se da se nije previše istaknut-uglavnom je prekriven jaknom ili košuljom.
Ostalo vrijeme nož je u ruksaku, ako treba (u Gruntovnici, npr.), predam ga na ulazu, pokupim na izlazu i ne smatram se zbog toga lošijom osobom.
Mislim da je promaknulo ono što je Navi napisao, a to je da se kreće tamo gdje nema velikog prometa ljudi, a tako i ja, a i priličan broj ljudi koje sam upoznao ovdje-upravo tražimo takva mjesta. Pa niti Dravanture, veliki skup ljudi koji su imali po sebi raznorazna sječiva u enormnom broju, nije izazvao nikakvu prepast kod posjetitelja što prolaze kroz kamp, s djecom ili bez njih.
Zaista je možda pristrano s moje strane, jer po šumama sam od djetinjstva i nosim nož od kada sam bio klinac (a svaki ga je imao)*, ali ne vidim primjerenije mjesto gdje bih ga nosio nego tamo, a tamo mi i treba, jer niisam izletnik na tim mjestima, stvari koje radim uključuju i kopanje, rezanje, sječenje, sakupljanje, itd., a za nešto od toga mi je najzgodniji nož.
Tako da niti ne zamjeram lovcima koji u lov nose puške, drvosječama na motorkama i sl.

Što se golotinje tiče, na stranu tvrdnja da smo hodali goli većinu svog vremena, (odjeću smo počeli koristiti i prije nego li smo postali moderni Homo Sapiensi -ili vrlo rano nakon toga), ali oni od vas koji vole takve aktivnosti , isto tako znaju da je mjesto za kupaće gaće ili bez njih plaža a ne muzej ili crkva. Vjerujem da većina ljudi isto tako zna gdje može vidljivo nositi sječiva, gdje ne., kao što bi i lovci s foruma, toplo se nadam , i da ne postoje zakonska ograničenja znali kako i gdje mogu s puškom a gdje neće.

*Sjeti me to kada se otvorila NA-MA na Remizi, kao klinac sam ukrao neke žvake, uhvatili nas, odveli dolje do milicije, pretresli džepove, uzeli žvake, vratili džepne noževe, ispljuskali nas i poslali kući.
Imali smo deset godina. Danas bi bili zvali Centar za socijalnu skrb i sazvali okrugli stol na TV-u.

[Vrh] Go down
http://bushcraft-forum.findtalk.biz/
MaxMagnus
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 25
Datum registracije : 02.05.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 12:10

Pa da se i ja mal oglasim...

Premda gradsko dijete po rođenju,većinu osnovne sam išao kod djeda i bake u malom mjestu. Uredno sam dolazio za vikende i praznike tamo.
Prirode koliko hoćeš! Krenem li na jug,za 15 min sam u selu,krenem li na sjever za 5 min sam u šumi punoj razne divljači ali i pasa-skitnica.
Samo da napomenem,tu već dosta desetljeća postoji i planinarsko i lovačko i ribolovno društvo,sa svojim domovima (ima naime i rijeka tu).

Naravno da sam bio član planinarskog društva gdje sam doveo i neke članove,ali bio sam i član ribolovnog...dakle,vjerujete da mi je u tim divnim danima boravak u prirodi bio svakodnevnica.

I tako,kako sam kao ribič često išao u najveći mogući gustiš i šikaru trebao sam nož.
Također,sa vremenom su mi tri staze kojima se dođe do planinarskog doma na mom brdu dosadile...krenulo se u istraživanje novih načina,hehe.

E sad,kad sam išao na rijeku,nož je uvijek bio u torbi ili ruksaku jer sam prolazio kroz mjesto. Ići "na breg Cesarski" je zahtijevao drukčiji pristup jer čim krenem na sjever u šumi sam čim napravim 10ak koraka sa svoje zemlje.

I naravno,kad se ima mimo staze naiđe se na neki krš na putu,a i na gladnog peseka za mene prevelikih dimenzija pa mi je itekako koristio za pasom.
Naravno,kao osnovnoškolac nosio sam dedin "Mikov" a za koju godinu tu je bio i moj "M. Nieto" kompletić sa malim i velikim nožem (nisam nikako siguran je li mu oštrica 23 ili 26 cm...no nije ni bitno).

Mali je tu za gablec a veliki za sjeći granje po putu,primiriti upecanu ribu,napraviti trešće za vatru a i pilio sam njegovom pilom (napomenuo bih da su i dan-danas živi,te da ih koristim u firmi za neke kuharsko-mesarske poslove...tek toliko da ne stoje doma).

I tako odnekud doslovno izronim ispred planinarskog doma,sav znojan,zmazan,dovućem još i vreću punu smeća skupljenu po putu...naravno da se sve to,a pogotovo čisčenje sviđalo onim zaista aktvnim članovima.

Međutim,raznorazni "gosti"...da se ne izrazim nekulturno...ne da su bili uplašeni mojim nožem (ili dva noža) za pasom.
Njhova reakcija se može opisati kao svjesno i namjerno provociranje naoružane osobe,ništa manje!

Napomenuo bih da to nisu bili turisti,pridošlice od nekud nego mještani,koji premda me ne poznaju,znaju čiji sam i kome se mogu požaliti.

Razumio bih da sam već pola sata tu,i da sam imao napretek vremena da se..."razoružam"...ali nisam pošteno ni stupio na tlo od društva,idiotu je jasno da sam se zaputio u smjeru bačve za smeće koja je 8,9 m od ljudstva a već na prvi pogled kreću ne strahovi nego podjebavanja i provokacije.

Danas nisam ni kikač ni tinejdžer...ako odem u prirodu izbjegavam ljude...da izbjegnem kako provikacije tako i možebitan strah istih. Na koncu,da sam htio ljude prešel bi u kafić,zar ne?

Oprostite na podužem postu ali htio sam podijeliti svoja iskustva...
Nož nosim svakodnevno. Cold Steel Spartan je svakodnevno u džepu a ako je radna noć ili idem u prirodu tu je i ruksak sa 3,4 preklopna,fiksnim ili "Mikovom" ili "Nietom",te DC4 i "Spyderco-Triangle" brusevima.

Nemam ništa protiv toga da spremim nož u ruksak kad stupim na javno mjesto. Ali čak ni uređena staza u šumi to nije,bar meni.
Tko ne vjeruje,neka pita mog najglasnijeg provokatora,koji je provocirao i kad nož nije vidio za pasom...lijepo gaje potjerao jedan pesek omanjh proporcija kojem ja nisam bio tih danau stanju pobjeći zbog opreme...lijepo mu je obleku udesio. Meni nije.

Tako da,na stazi samo kulturno pozdravim znane i neznane ljude (inače,planinarsko pravilo kulture) i odem svojim putem,nadam se da sam im time umanjio strah,a na području doma kako više ne skupljam smeće odmah se razoružam pa da se ljudi ne boje.
Maskirno imam,i katkad ponesem obični i borbeni prsluk,eventualno ruksak (riječ je o opremi naše vojske) i nisam sa time imao nikakvih problema.

Netko je rekao da pazi i na klip od džepnog noža. Poštujem i cijenim svačije mišljenje i uvažavam mi§ljenje dotičnog. Moje je slijedeće : kada bi mi netko tražio da Spartana stavim bez da se klipsa vidi...to bi bilo izuzetno uspješno sprovedeno provociranje očigledno naoružane osobe sa pripadajućim rezultatom.

Jer još nisam čuo da nož u džepu,futroli ili ruksaku ubija ljude a kad i dođem među njih primim se klope,čaja ili kave,zezancije a ne pogledom piljiti u ljude provocirajući tim načinom da me navedu na nužnu samoobranu.

Znam kako ovo zvuči. Nekome će zvučati ok kako nosim nož dok će se drugi prihvatiti polemike oko mojih zadnjih par rečenica.

I to je OK! Ali nije ok kada se vidi čovjeka sa nožem koji uopće ne obraća pozornost na tebe (ili samo kulturno pozdravi na stazi) i kada ga se svjesno ide provocirati da "kog on ide klati tim nožem".
Ja znam da svatko pa i takvi imaju pravo izreći mišljenje ali baš takvi bi trebali proučiti osnovna čovjekova prava : pravo na šutnju je iznad prava na izražavanje mišljenja.

Za slučaj da me netko obavijesti da sam se trebao držati prava na šutnju umjesto prava na izražavanje mišljenja : ja nisam izrazio mišljenje - izrazio sam događaje koji su mi se desili. Svatko će imati svoje mišljenje o tim događajima i oko toga kažem samo da cijenim i prihvaćam svako pogotovo suprotnog od mojeg.

Inače,divno mi je i fascinantno kako narod...ljudi oko mene...sve uzimaju zdravo za gotovo i idu kroz život bez da znaju išta o ičemu pa nameću svoje mišljenje kao činjenicu. Naravno,time ne mislim na članove omiljenog nam foruma nego na hrp koja bi danas,sutra i Vas mogla smatrati koljačima.
Žalosno!
[Vrh] Go down
MaxMagnus
zelembara
zelembara

Male
Broj postova : 25
Datum registracije : 02.05.2011

PostajNaslov: Re: Nož oko pasa i maskirna odjeća na izletima   09.01.13 12:14

Mariobab@ svaka čast!
[Vrh] Go down