FORUM PREŽIVLJAVANJA, BUSHCRAFTA, PUSTOLOVINE I PRIRODE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» chris reeve sebenza folder
Elegantni promašaj Empty16.04.24 13:16 by Lawman

» 24 sata divljine
Elegantni promašaj Empty03.03.24 9:46 by NAVIGATOR

» Sretna 2024.godina
Elegantni promašaj Empty01.01.24 23:27 by Lawman

» ako nekome treba ideja za kuću..
Elegantni promašaj Empty18.12.23 9:19 by NecaPereca

» Ćao, ćao
Elegantni promašaj Empty14.12.23 10:00 by NecaPereca

» Nije bilo preživljavanje ali je bilo stresno :)
Elegantni promašaj Empty14.12.23 9:53 by Lawman

» Baterijske lampe
Elegantni promašaj Empty24.11.23 8:29 by neven

» Utsch & Gierse Tools / UG-Tools
Elegantni promašaj Empty23.11.23 19:08 by dux aeron

» Laser u survival kitu?
Elegantni promašaj Empty22.11.23 20:56 by dux aeron

» Dosta je bilo zajebancije, dogodine tko živ , tko mrtav...
Elegantni promašaj Empty21.11.23 12:20 by Lawman

» Stari novi hobi
Elegantni promašaj Empty25.10.23 22:29 by neven

» Gitara & planinarenje
Elegantni promašaj Empty24.09.23 11:48 by Strat04

» Izrada noza od turpije
Elegantni promašaj Empty21.09.23 22:04 by Hobi majstor

» sta je najvaznije za prezivljavanje?
Elegantni promašaj Empty20.09.23 11:34 by Strat04

» Mine na Papuku
Elegantni promašaj Empty20.09.23 11:32 by Strat04

» prsluk, torbica ili ranac?
Elegantni promašaj Empty20.09.23 11:10 by Strat04

» Prestavljanje
Elegantni promašaj Empty20.09.23 9:45 by neven

» P: Chris Reeve Small Sebenza MAGNACUT
Elegantni promašaj Empty30.08.23 9:03 by NAVIGATOR

» EDC- sitnice koje pojednostavljuju život
Elegantni promašaj Empty09.08.23 16:48 by NAVIGATOR

» Svega ima,ničeg nema.. [CHAT TEMA]
Elegantni promašaj Empty18.07.23 13:08 by Drvo

» Pozdrav svima
Elegantni promašaj Empty03.06.23 14:28 by Shaman95

» Nocna zima ljeti u Gorskom Kotaru
Elegantni promašaj Empty03.06.23 11:16 by DrAnte

» Koji nož kupiti?
Elegantni promašaj Empty29.05.23 15:41 by Lawman

» "patiranje"karbonskog čelika?
Elegantni promašaj Empty28.05.23 23:59 by ness

» SkeletoDon Alpha
Elegantni promašaj Empty28.05.23 23:48 by ness

» BREZIN SOK
Elegantni promašaj Empty28.05.23 23:40 by ness

» Pozdrav ekipa
Elegantni promašaj Empty27.05.23 19:34 by Lawman

» Karte
Elegantni promašaj Empty27.05.23 13:39 by Ervin

» Mora of Sweden noževi
Elegantni promašaj Empty02.05.23 10:48 by Žic

» STRELJAČKA SVAKODNEVICA
Elegantni promašaj Empty12.04.23 12:52 by Lawman

bebač 1-20
zelembara 20-50
tipko 50-100
bomber 100-200
lingua 200-500
spikač 500-1000
mr.spika 1000-2000
guru 2000-5000
master 5000-10000
alfa i omega 10000 +
Forum Preživljavanja© Facebook Icon

Elegantni promašaj

+7
ivo
Molokai
Hombre
chumaman
cutlass
Fratt
Strider
11 posters

Go down

Elegantni promašaj Empty Elegantni promašaj

Postaj by Strider 07.12.12 0:40

Pozdrav ljudine! Ne spavam ja, ne. Radim, skoro svaki dan na faksu nešto brusim, pilim, zvackam. Profesori su legende žive- kažu da bi mi Bog svemogući munju spičio sred čela da ne koristim sve te alate koji inače skupljaju prašinu. Da, znam, znam, malo sam zastranio što se tiče stare škole, ali teško mi je ne odoliti tri puta bržoj obradi nego kada radim ručno. Nije mi veći gušt, ali eto, ako sada ne naučim, kada ću...doma me nitko ne može naučiti.

Pa tako...zadnjih par noževa radim od vodlilici motornih pili, 1075. Slike ne stavljam dok ne budu gotovi, naravno, jer volim raditi WIP (work in progress) teme, umjesto da se to rastegne po postovima i stranicama. S ovim sam "završio"...pa eto, uživajte u novoj poslanici "Muka po Strideru". Elegantni promašaj 69343

Dakle, napokon sam nabavio materijal vrijedan spomena...a ne one željezne flahove s kojima sam radio. :cheers:
Vodilica je marke Oregon, made in Canada, patented 1971. Trebao bi biti 1075, ali kasnije ćete vidjeti problematiku.

Elegantni promašaj DSC05397

Za one koji nemaju tvrdomjer- tvrdoća vodilici je 42,5 HRC-a.
Elegantni promašaj DSC05400

Žarenje, preko noći ostavljena u peći. Ovog puta vodilicu nisam položio na dvije cigle, kao prošli put- tada su ulegle pod svojom težinom i savile se. Naravno, treba prethodno grijanju na visokim temperaturama očistiti sve tragove ulja, ili ne otvarati vratašca dok ulje ne nestane. Čim se vratašca otvore i kisik uđe...pa zamislite si scenarij :lol:
Elegantni promašaj DSC05402

Ravna je, hladna. Ovaj praškasti epoksi je kao sloj pepela, nema briga.
Elegantni promašaj DSC05408

Dizajniranje. Prije nisam bio bowie manijak...ali u tome mi nisu pomogli Knifač, Budak i svi ostali forumaši, naprosto svaki put kada zatvorim oči neki novi dizajn iskače. Jednostavno sam se u njih zacopao.
Prvo treba odrezati pinse, i unutar onoga što ostane ucrtati dizajn. Lagani swedge, bez recurve štrice...nail tang konstrukcije. Kasnije sam vidio da je dizajn prenezgrapan, dosadan, pa sam spustio vrh, izravnao swedge (clip point je sada poravnat, a ne konkavan). Dobio sam elegantniju oštricu, lakšu i oštrijeg vrha.
Elegantni promašaj DSC05410

Na prošlom sam nožu (slike kada bude gotov) radio s brusilicom po prvi puta, izmesario sam metal totalno, a sada radim ravne i uredne rezove sa reznim diskom.
Elegantni promašaj DSC05425

Brusim i brusim i brusim. Ovisi o danu, ali znam biti od 8 ujutro do 5 popodne ili čak više. Majka misli da se nekamo drogiram, jer me nema po cijele dane, a onda dođem sav znojan, smrdljiv, prljav...pa joj kažem da sam na faksu :drunken: :study: Elegantni promašaj DSC05429

Elegantni promašaj DSC05435

Dok radim, mozak mi je na drugoj lokaciji, mislim o sto stvari, pa se događaju greške...ovo je samo jedna u nizu, ipak su ovo Muke po Strideru. Predugo sam držao rezni pa sam morao premjestiti ramena noža za 2 cm u lijevo, odnosno oštrica je 2 cm kraća, a trn dulji. Skratio sam ga, naravno.
Elegantni promašaj DSC05436

Tu sam shvatio da mi dizajn ne odgovara, prenezgrapan je, spustio sam vrh, ostaje mi da odrežem višak trna, pa krećem na oštricu i na swedge.
Elegantni promašaj DSC05439

Linije su tu, ostalo je finesa. Iako sam planirao nasaditi dršku na svoj način (kao čavao), dodao bih i dva tri pinsa, tek tako, radi estetike.
Elegantni promašaj DSC05455

Vidi se kako predugo držao rezni disk na leđima pa sam produžio swedge. Ispod je stari dizajn...baca mi na neki kuhinjski.
Elegantni promašaj DSC05456

Mijenjam na brusni disk pa krećem s fazetom. Ide prelako, toga me strah. Kada radim s turpijom, napravim pogrešku koju odmah, u dva tri poteza sredim, a ako s kutnom pogriješim, ode musa u posjet džudžanu.
Elegantni promašaj DSC05458

Svi se žale da sam uvijek s one strane objektiva.
Elegantni promašaj DSC05468

Elegantni promašaj DSC05471

Lijepo sam se ispraksirao pa sada mogu stanjiti cijeli nož po duljini (taper), ne samo fazetu,
Elegantni promašaj DSC05474

Nakon što sam izrezao upotrebljiv komad vodilice između pinsa, nisam pazio koja je koja strana, pa se vidi logo. Nije problem, ionako nestaje. Turpija i kutna čine čuda.
Elegantni promašaj DSC05478

Gledam koju stranu swedge-a treba više stanjiti da bi bio simetričan.
Elegantni promašaj DSC05483

Prešao sam na svoj najdraži i najbolji alat. Bacho turpija, 40 cm+ , jako gruba, jede metal i ostavlja duboke riseve. Čini čuda. koštala me je oko 80 kn. Dobra investicija, imam ju već dvije godine i nema znakova trošenja. Osim malo oksidacije tamo gdje držim palac.
Elegantni promašaj DSC05484

Ravnanje fazete.
Elegantni promašaj DSC05487

Turpija
Elegantni promašaj DSC05488

Elegantni promašaj DSC05490

Ramena.
Elegantni promašaj DSC05495

Swedge sam radio samo s turpijom. Morao sam ga produžiti jer nisam skužio zaheb kojeg sam napravio još prilikom rezanja oblika.
Elegantni promašaj DSC05499

Elegantni promašaj DSC05500

Elegancija
Elegantni promašaj DSC05506

Uzeo sam žig, slovo L- inicijal, i lupio. Dobro je ispalo.
Elegantni promašaj DSC05508

Fazete i swedge gotovi, poravnati, simetrični, trn stanjen, smanjen i naoštren, ostaje samo kaljenje...eh...

-Dignem peć na 870-880 C, (nož se grije skupa s peći) kako kažu na netu, admiral steel 1075, i gasim ga u zagrijanom kalenolu, Ininom ulju za kaljenje, sve do ramena. Sve super, sve pet, nož ravan, oštrica se nije izvila niti je pregorila kao što sam se bojao- ostavio sam manje od 1 mm na reznom bridu. Savio se u desno samo s gornje strane kod swedge-a, ništa što kod popuštanje ne bih mogao izravnati. Odmah na tvrdomjer... Po očitanome je ispalo da nije zakaljen, nekih 52-54 Hrc-a u leđima- oštricu ne mogu mjeriti jer penetrator mora mjeriti horizontalnu površinu, ne pod kutem. Mislim si, predugo sam prtljao na zraku, idemo ponoviti. Uzmem komad koji je ostao nakon rezanja oko pinsa i njega zagrijem na istu temperaturu, gasim u kalenolu...isti rezultati.

-Povisim za 10 C. Nož pritom idem izravnati kovanjem, laganim tuckanjem i u tome uspijem, vraćam ga u peć. Gasim taj manji komad opet u ulju, rezultati malo bolji, ali nije to to. Razmišljam si da nije ulje prevrelo? Nije. Da nije preniska temp? Nije. Da nije premala količina ulja? Nije. Uzmem nož, gasim ga- isti rezultati, tek nešto viši od prethodnog mjerenja.

-Pitam profesora, preporučio je gašenje u vodi. Gasim uz miješanje radi sprječavanja Leydenfrostovg efekta. Nož se opet malo savio samo u leđima, oštrica čitava i ravna. Mislim da je savijanje uzrokovano kod grijanja- nož leži na cigli pa se jedna strana brže zagrije od druge. Opet isti rezultati, tvrdoća više-manje ista. Ponovim s komadićem, ishod je isti. Nato sam pitao profesora jel višestruko kaljenje šteti nožu, na što mi je odgovorio da ne, jer se materijal "resetira" na temperaturi austenitizacije. Dobro.

-Dignem za još malo temp i ponovim u ulju. Ista tvrdoća, ne ide preko 60 HRC-a. Ne razumijem, prošla vodilica je prilikom prvog procesa kaljenja bez beda postigla željenu tvrdoću. Pa rekoh ovo je zadnje kaljenje, već je kasno, petak je, idem van. Kaže profesor da možda to nije 1075...Ne znam, neću sada petljat oko kemijskog sastava. Tvrdoća mi onako nije bitana, ipak volim staru školu- ako radi, dobro je. I onda je profesor skućio pod nokom malu pukotinu na početku oštrice. Pas mater. Rekoh, završit ću ga, lijep mi je, ali odustao sam od te ideje, rađe ću ga ponovno napraviti.
Elegantni promašaj DSC05531

To je ta pukotina.
Elegantni promašaj DSC05537

Pod malo boljom inspekcijom vidim da ih ima još, ovo je samo sa suprotne strane, na leđima. :|
Elegantni promašaj DSC05540

Joj kako dobro leži.
Elegantni promašaj DSC05544

Nakon grubog poliranja, tek tako da vidim o čemu je riječ. Stvar je da sam ostavio, ljenčina, riseve od turpije, dublje nego bi trebali biti i po njima su se stvorile pukotine. Zaključak- prije kaljenja turpiju ne vuć okomito na oštricu, nego duž oštrice i maknuti sve riseve.
Elegantni promašaj DSC05549

I još malo pukotina.
Elegantni promašaj DSC05550

Mislim da su se pukotine stvorile prilikom zadnjeg kaljenja zbog previsoke temp. Vrag mi nije dao mira pa sam morao prčkati. Na meni je samo da ga slomim i vidim strukturu, bit će grubozrnata pretpostavljam.

Dok radim, zezam se s ostalim alatima...tu je neko povećalo. Zanimljive stvari vidim.

Zubi turpije
Elegantni promašaj DSC05505

Komad vodilice i pins. Vidi se mala rupica iznad pinsa, trag dijamantnog penetratora tvrdomjera.
Elegantni promašaj DSC05420

Povećana rupa
Elegantni promašaj DSC05417


Toliko od mene za sada Elegantni promašaj 611886 Elegantni promašaj 469245
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Fratt 07.12.12 7:51

Kazu neki koji znaju da je materijal oregonke prije 1095 nego 1075,mozda tu lezi zec...
Fratt
Fratt
MODERATOR
MODERATOR

Male
Broj postova : 4003
Godine : 44
Lokacija : .- -. -.-. .. . -. - / ..-. --- .-. . ... - ...
Datum registracije : 30.09.2010

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by cutlass 07.12.12 8:14

joooj legendo legendo!!
tvoje "tutorijale " mi je jako veliki gust citati jer kad vidim kakave brige ima odmah mi je lakse , hahahaha

nista ti necu komentirati na greske u obradi, procesu kaljenja itd ,iz jednog razloga - jer nis ne pitas .. imas super materijal, imas s cim i kako napravit TO i onda se tako mucis .. e pa kad ne pitas , a imas koga , Mraz, Djomla,Knife ,Karlo,mozda i mene , svi bi ti dali savjet sa zadovoljstvom Elegantni promašaj 69343

samo jedno upozorenje , dok nije kasno !!
na sedmoj slici rezes vodilicu u škripcu na mjestu GDJE JE STEGNUTA U ŠKRIPAC!!
to nemj raditi nikad , ako ti "prođe" rezna sajba kroz materijal koji rezes , uhvatit ce ti ju skripas pod silom kojom drzi predmet koji rezes - sajba ce ti se zacvikati , vrlo izgledno raspasti u komade koji te mogu jako ozbiljno ozljediti - govorim ti to iz iskustva , mojem bratu se to desilo 2 puta .. zato pazi ne to ..
i obavezno sa tankom 1mm sajbom vuci SAMO ravne linije ..

eto , puno srece u daljnjoj obradi i jedva cekam nastavak ...
ako zapne - PITAJ čovjece , pitaj Elegantni promašaj 747986
pozz
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by chumaman 07.12.12 8:20

Strider po muci junak ,sva sreća da se ima gdje mučiti a nas o svemu poučiti Elegantni promašaj 323904
Kao i do sad vrhunsko štivo,čekamo nastavak Elegantni promašaj 304316
chumaman
chumaman
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1451
Godine : 32
Lokacija : između
Datum registracije : 26.10.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Strider 07.12.12 9:02

Fret, možda si u pravu. Gledam sada tablice usporedbe 1065, 1075 i 1095, kaljenje svih na istoj temperaturi od 810-850C...to je i problem jer svaka stranica na netu kaže drugačije; Držat ću se ja knjige. !095 nakon kaljenja treba biti tvrdoće od 66 HRC-a, a ovaj od 64. Opet podaci s neta.

Hahha Budače, drago mi je da ti je, i ostalima, zabavno ovo čitati, čak je i meni! Prije rezanja uvijek stegnem škripac tako jako da se vodilica ne mrda. Na slici radim na trnu, dakle "daleko" od škripca, iako se na slici ne vidi. Ali znam za rezanje krivulja sa tankim diskom, vidio sam i ja ishod, nije bilo baš najljepše. Prijatelj posjekao tetivu kad se odbio komad od zida i vratio mu se u ruku.

Naravno, pitat ću ubuduće ali temu ne radim dok ne bude gotovo :DD Radim paralelno (i uspješno) na ostalim noževima pa i to uskoro dignem na forum.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Hombre 07.12.12 9:15

Strider je napisao/la:Brusim i brusim i brusim. Ovisi o danu, ali znam biti od 8 ujutro do 5 popodne ili čak više. Majka misli da se nekamo drogiram, jer me nema po cijele dane, a onda dođem sav znojan, smrdljiv, prljav...pa joj kažem da sam na faksu :drunken: :study: Elegantni promašaj DSC05429
Nikada nemoj ovako rezati materijal koji je stisnut u škripcu ako ga režeš po cijeloj dužini jer ti može puknut rezna ploča, a i meni je tako nezgodno pa uvijek radim s komadom koji stoji okomito mada se ne radi o noževima.
Vjerovatno nemaš manju brusilicu ali bi ti bilo mnogo lakše i elegantnije upravljati njome. Ako si u mogućnosti zbavi brusne ploče debljine 1mm za inox jer stvar ide daleko brže zbog uskog reza. Ja sam klasične rezne ploče davno zaboravio i režem isključivo s tim za inox.

BTW. Vrijedan si Elegantni promašaj 368870

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Molokai 07.12.12 10:36

@Strideru, jako poučna reportaža, gušt mi je bilo pročitati.

@Hombre, ne bi se složio s tobom,
tanke rezne ploče za inox pucaju lakše nego obične rezne,
naravno, bolje režu ali otkad mi se jedna razletila, prešao sam na obične.
polako i to je to....
Molokai
Molokai
spikač
spikač

Male
Broj postova : 669
Godine : 47
Lokacija : Krk
Datum registracije : 26.03.2012

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by ivo 07.12.12 10:36

Kolega Strajderu, s velikom pomnjom, radoznalošću, strepnjom i molitvama pratim vaše majstorluke. Bog vam dao oštro oko i čvrstu desnitzu !
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by gorky 07.12.12 11:58

Majstore svaka čast na postu. Šteta noža ali bit će ih još. Potrudio si se i lijepo pokazao hrpu korisnih alata i još malo igre s povećalom. veselim se unaprijed drugim postovima;)
gorky
gorky
mr.spika
mr.spika

Male
Broj postova : 1400
Godine : 48
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 19.11.2012

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Strider 07.12.12 13:04

@Hombre- vidiš, mene je strah rezati kada stoji uspravno, previše rezonira, previše mrda, pa se bojim da će disk prsnuti, ovako mi je taman.

@Molokai- to su upravo ti mali rezni diskovi za inox, prolaze kroz čelik kao kroz putar. Već su potrošeni pa moram uzet nove. NIsam vidio, ali ne želim ni vidjeti kako pucaju.

Ovdje se vidi koliko je trn, kojeg brusim na slikama, udaljen od škrpica (u pozadini slike vidi se škripac).

Gospon Ivo, zahvaljujem.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Frenky 07.12.12 13:52

@strider, neboj se nitko nije do sada bio ozljeđen od pucanja tren šajbe na kutnoj brusilici, ako je koristio zaštotne naočale i rukavice.

a to što ti hombre kaže, ovako rezati uzdužno komad stisnut u škripcu nije pametno ukoliko ga kaniš prerezati do kraja ili više od sredine škripca.

u tom slučaju bi ti se moglo desiti da napetost škripca stisne šajbu, koja u tom slučaju puca garantirano.

bolje se poslužiti stolarskom stegom (šerafcingom).
Frenky
Frenky
spikač
spikač

Male
Broj postova : 905
Godine : 69
Lokacija : Osijek
Datum registracije : 18.10.2012

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by djomla 07.12.12 14:02

Strider ovo je jako zanimljiv post Elegantni promašaj 393492 , stvarno si u privilegiranom položaju jer imaš pristup pravoj opremi i znanju iz prve ruke..

Pomno sam sve pročitao i prvo što mi je upalo u oko je savijanje tijekom kaljenja, dakle, nešto je pošlo krivo: pretpostavljam asimetrično grijanje i hlađenje noža. Možda je uzrok vodilica polegnuta na jednu stranu u peći? Prilikom rekristalizacije, uvjeti (poput brzine i smjera transfera topline) su vjerojatno bili nejednaki što je možda uzrokovalo nejednaki rast i veličinu kristalnih zrna. Pošto veći kristaliti omogućuju dublje kaljenje(pretpostavljam zbog veće termalne konduktivnosti), moguće je da se zbog nejednake dinamike stvaranja martenzita oštrica savije..

Jesi li nakon kaljenja i prije mjerenja tvrdoće skinuo površinski sloj čelika? Možda te zeza dekarburizirani sloj koji pokazuje manju tvrdoću?
djomla
djomla
knjižničar
knjižničar

Male
Broj postova : 977
Godine : 36
Lokacija : Vinkovci
Datum registracije : 12.04.2010

https://habilisurvival.wordpress.com

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Hombre 07.12.12 14:32

Strider je napisao/la:@Hombre- vidiš, mene je strah rezati kada stoji uspravno, previše rezonira, previše mrda, pa se bojim da će disk prsnuti, ovako mi je taman.
Kao prvo. Jutros sam se tek bio probudio pa sam zaboravio čestitati na volji. Profesori su sretni jer je danas malo onih koji žele stvarno nešto naučiti. Mada. Kad bolje promislim prema tvojim afinitetima bolje da si upisao zanat za kovača nego faks Elegantni promašaj 478256

Ako je lim dugačak ili ga polako pomičeš da onaj dio koji režeš bude na horizontali koju steže škripac ili dva komada daske pa između lim. Ja režem sve i svašta. Od aluminijskih ploča. snopova bakrene žice, limova, cijevi... i nekoliko puta mi se dogodilo da pukne rezna ploča i to uvijek kad bude pri kraju jer se sa strana otanji od drugih rezanja ili nešto oštrim na jednoj od strana pa tu oslabi ali nikada mi se nije dogodila ni najmanja ozljeda od nje s tim da su mi zaštitne naočale i rukavice obavezne. Imam prijatelja koji ima bravarsku radionu i kod njega sam skoro svaki dan. On lim drži u jednoj, a drugom rukom drži malu brusilicu i to sve bez rukavica pa su mu ruke otporne ko kvalitetnije rukavice. Taj dnevno potroši desetak reznih ploča jer siječe brdo cijevi i limova. Ja sam u prvo vrijeme isto strahovao od pucanja rezne ploče pošto mi je osnovno zanimanje bilo KV bravar i vidio sam štetu koju prave ploče velikih fiksnih bruseva kad se raspadnu i stvarno me bilo strah da se ne razleti ovi mali ali mi je baš on rekao da te krhotine već odjeća zaustavlja, da je njemu ta mala inox pukla milion puta i baš nikad ništa mada su komadići udarali u njega pogotovo što on pila brzo i s jakim pritiskom da brže završi dok ja idem bez jače sile pa mi rezna duže traje i rizik je manji da pukne,
Naravno. Ovo sve važi za male 115mm rezne ploče s kojima on i ja radimo. Kako bi se ponašale rezne ploče promjera preko 180mm nije mi poznato.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Strider 07.12.12 20:00

djomla je napisao/la:pretpostavljam asimetrično grijanje i hlađenje noža. Možda je uzrok vodilica polegnuta na jednu stranu u peći?

Nož stoji na malom komadu cigle, polegnut na jednoj strani, a vrh je bliži sijalicama, kratka je peć, nož je dug.

Ovo je slika druga dva noža. I to je ta cigla. Donjeg sam polegnuo na leđa jer je stabilan. Kod ovog bowija što je pukao je postojala šansa da se prevrne prema sijalicama i dotakne ih te izazove kratki spoj.
Elegantni promašaj DSC04761

djomla je napisao/la:Jesi li nakon kaljenja i prije mjerenja tvrdoće skinuo površinski sloj čelika? Možda te zeza dekarburizirani sloj koji pokazuje manju tvrdoću?
To uvijek napravim, zadnji put sam se izbezumio rezultatima Elegantni promašaj 86830
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by cutlass 07.12.12 20:08

ohhh, kakav ovo zmaj cuci dole lijevo , izgleda dosta debelo i jako ..
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Strider 07.12.12 20:10

All in due time, Denise, all in due time.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by cutlass 07.12.12 20:13

to je sigurno čoper neki , po polozaju drske Elegantni promašaj 69343
cutlass
cutlass
guru
guru

Male
Broj postova : 3949
Godine : 48
Lokacija : zagreb
Datum registracije : 16.04.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Strider 07.12.12 20:20

Lako bi mobao biti, i po obliku i težini. Manji čoper ustvari. To je Panonskyjeva nožina koju mi je poklonio. E sa stainlessom sam tek imao problema. Njega nisam završio, ali to je priča za sebe. Prvo trebam kemijsku analizu napraviti da bih znao sastav materijala pa onda po tome temperaturu kaljenja.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Hombre 07.12.12 21:58

Strider je napisao/la:Donjeg sam polegnuo na leđa jer je stabilan. Kod ovog bowija što je pukao je postojala šansa da se prevrne prema sijalicama i dotakne ih te izazove kratki spoj.
Elegantni promašaj 321675 To su spirale ili ti ga grijača tijela, grijače spirale i sve samo ne sijalice.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Strider 08.12.12 11:04

Ma bitna je poanta, ako ih dotaknem ode peć ili ja.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Hombre 08.12.12 14:48

Strider je napisao/la:Ma bitna je poanta, ako ih dotaknem ode peć ili ja.
¸
Ne. Bitno je i to da se točno izražavaš jer ti u nekim situcijama može pobjeći posao samo što će netko na osnovu par pogrešnih izraza zaključiti da nemaš pojma o tome iako znaš veoma dobro samo ti je bilo lijeno naučit pravilan naziv.

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by ivo 10.12.12 8:50

Hombre je napisao/la:
Strider je napisao/la:Ma bitna je poanta, ako ih dotaknem ode peć ili ja.
¸
Ne. Bitno je i to da se točno izražavaš jer ti u nekim situcijama može pobjeći posao samo što će netko na osnovu par pogrešnih izraza zaključiti da nemaš pojma o tome iako znaš veoma dobro samo ti je bilo lijeno naučit pravilan naziv.

Shjor Hombre, opet jedan od "onih" dana ? Proći će, bez brige, uvik prođe Elegantni promašaj 304316 .
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by 2,9,29 10.12.12 11:47

Odlično,ljudino....pijaža mi se Elegantni promašaj 747986
2,9,29
2,9,29
lingua
lingua

Male
Broj postova : 414
Godine : 239
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 16.03.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Hombre 10.12.12 12:54

ivo je napisao/la:
Hombre je napisao/la:
Strider je napisao/la:Ma bitna je poanta, ako ih dotaknem ode peć ili ja.
¸
Ne. Bitno je i to da se točno izražavaš jer ti u nekim situcijama može pobjeći posao samo što će netko na osnovu par pogrešnih izraza zaključiti da nemaš pojma o tome iako znaš veoma dobro samo ti je bilo lijeno naučit pravilan naziv.

Shjor Hombre, opet jedan od "onih" dana ? Proći će, bez brige, uvik prođe Elegantni promašaj 304316 .
Ma jel da. Ko da ti u krugu lovaca pričaš i kažeš da ti se poslije pucnja nešto sumnjivo mnogo prlja opruga u cijevi karabina. I kad te blijedo pogledaju koja opruga ti kaže pa ono spiralno u cijevi. To valjda sliči na oprugu...

Hombre
guru
guru

Male
Broj postova : 2624
Godine : 69
Lokacija : Jug Hrvatske
Datum registracije : 05.06.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by ivo 10.12.12 14:39

A dobro onda...
ivo
ivo
guru
guru

Male
Broj postova : 3335
Godine : 60
Lokacija : Zagreb
Datum registracije : 05.10.2011

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Strider 10.12.12 17:51

Dobro, rečeno stoji. Old rabbits die hard.
Strider
Strider
honoris
honoris

Male
Broj postova : 2611
Godine : 31
Lokacija : Rijeka
Datum registracije : 18.06.2009

[Vrh] Go down

Elegantni promašaj Empty Re: Elegantni promašaj

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.